Buitenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS UW KRANT „De Echo vanhetZuiden" Marktberichten, De Hitleriaansche Kerk. „Mein Kampf" in plaats van den bijbell De door de vooraanstaande, in Rosenberg's theoriën verstrikte Nazi's gestichte Duitsche Nationale Rijkskerk heeft haar program van 30 artikelen hekend gemaakt. De nationale kerk verklaart het Chris tendom met alle middelen te willen bestrijden en eischt voor zich het bestuur op over alle kerken binnen het Duitsche rijk. Alleen de leer van het volk en het ras zal worden ge. diend, terwijl geen enkel kerkge nootschap, dat vanuit het buitenland wordt bestuurd of met het buiten, land betrekkingen onderhoudt, zal wordengeduld.De eigendommen van al deze andere kerkgenootschappen moeten in beslaggenomen worden. Bovendien moet de verspreiding van den bijbel worden gestaakt, evenals die van andere kerkelijke boeken. „Mein Kampf' bevat, vol gens deze verklaring, immers de meest zuivere zedeleer, waaruit het Duitsche volk kracht moet putten voor altijd. De Duitsche kerk zal van zijn altaren den bijbel, het kruis en alle heiligenbeelden verwijderen en deze vervangen door het boek van Hitier, geflankeerd door een zwaard. De voorgangers zullen in de kerk stuk ken uit „Mein Kampf" voorlezen en bespreken. De doop zal worden vervangen door een ceremonie, waarbij de ouders verklaren volbloed „Ariërs" te zijn en moeten beloven hun kind te zullen opvoeden „in den Duit- schen geest en voor het Duitsche volk". Godsdienstonderwijs wordt afgeschaft. De eenige plaatsen waar de kinderen zullen worden opgevoed zullen het gezin, de scholen en de Hitier jeugd zijn. Hef Christelijke kruis zal worden vervangen door het hakenkruis. Het programma besluit met de geloofsbelijdenis, waarin wordt gezegd: „Wij zweren eeuwig trouw aan Adolf Hitler." getroffen en is lek geslagen. De be manning werkte met man en macht om het schip drijvende gehouden. Dit gelukte echter niet, het schip verdween in de golven. Slachtoffers zijn niet te betreuren. Tijdens een later bombardement isdeFransche schoener Karbear eveneens getroffen en in brand geraakt. Het schip zonk daarna. Ook hier was geen slachtoffer. Eveneens zijn in de haven van Valencia twee Britsche schepen, de Thurson en de Seafarer,gebombar deerd door vliegtuigen der nationa listen. De Thurson geraakte in brand. Er vielen geen slachtoffers. Alle Joodsche zaken Arisch. De „ariseering'' van zaken die zich in Joodsche handen bevinden, kan men, aldus verluidt in gewoonlijk goed ingelichte kringen, tegen einde Juli tegemoet zien. Dit zou dan een nieuwe phase beteekenen in het Jodenprobleem, waarvan de antise- mietische campagne der laatste weken al een aankondiging was en waarmee thans, naar men verwacht een definitieve regeling zal worden getroffen. Als gevolg van de talrijke arres taties van Joden den laatsten tijd en herhaalde demonstraties, waarbij de zaken van Joodsche eigenaars met verf „gemerkt" werden, verwacht men, dat er thans verordeningen op komst zijn, die de Joden uit het geheele zakenleven in Berlijn zullen uitschakelen. Verscheidene Joodsche winkels zouden reeds gesloten zijn, op grond van het feit, dat er waren aan Ari- sche klanten verkocht zouden zijn. Engeland, Amerika en Frankrijk hebben ernstig tegen deze maat regelen geprotesteerd. De Spaansche Burgeroorlog. De laatste haarden van tegenstand in het zuidelijk.deel van Castellon zijn opgeruimd. De plaatselijke commandant heeft strenge voorzorgsmaatregelen ge nomen tegen groepen soldaten, die hun uniform hebben uitgetrokken en zich onder de bevolking hebben gemengd. De gezondheidstoestand en de ra vitailleering zijn geregeld. De auto riteiten staan nog niet in een vrij binnenkomen en verlaten van de stad toe, daar zij vreezen voor het optreden van Barcelona—getrouwe elementen, die zich in de omstreken hebben verborgen. Woensdagochtend half tien hebben vier vliegtuigen van de nationalisten veertig bommen op Alicante gewor pen. De bommen vielen op de berghelling en vernielden een aantal huizen. Zeventien personen werden gewond. Verder heeft de luchtmacht van Franco bommen geworpen op de omgeving van Valencia, o.a. op de haven van Valencia en op de voor stad Gabanal Grao. De luchtdoel artillerie belette de vliegtuigen nauw- keurig te richten. Te half vijf poogden drie vlieg tuigen Barcelona te bombardeeren, doch zij werden door het weionder- houden vuur van de luchtdoel artillerie verdreven. Een haif uur later keerden zij terug, het luchtafweergeschut dwong hen evenwel den bommenlast in zee »e werpen. Fransche en Engelsche schepen te Valencia gebombardeerd. Rechtsche vliegtuigen hebben de haven van Valencia gebombardeerd. Het Fransche schip Gaulois werd De strijd in China. De Japansche strijdkrachten, die stroomopwaarts langs de Jangtsein de richting van Hankou oprukken, vorderen volgens berichten van het front gestaag. De Japansche voor hoede heeft reeds een punt bereikt op 240 K.M. benedenstrooms vau Hankou. Volgens andere inlichtin gen waren Japansche mijnvegers den 13en reeds dicht bij Hoeajangtsen, 70 K.M. bovenstrooms van Anking. De val van Wangkiang is nog slechts een kwestie van dagen. Volgenseen bericht zijn niet enkel Kioekiang, maar ook andere punten op den bovenrivier door mijnen versperd en met versperringen afgesloten. Volgens dit bericht zou de Japan- sche bezetting van Anking zoo plot seling en snel in zijn werk zijn ge gaan, dat het Chineesche garnizoen de wijk nam zonder zelfs zijn maal tijd ie beëindigen. Er is te Anking geen schade toegebracht aan de wijken, waar de burgerij woont; geen enkele niet-strijder werd gedood of gekwetst, daar de Japanners zich onthielden van een bombardement. Pater Alonso heeft zich als ver tegenwoordiger van de zendelingen te Anking vervoegd bij den bevel hebber der Japansche marinestrijd krachten en deze bedankt voor de bescherming, aan de missie verleend. Reusachtige overstroomingen in China. De overstrooming van de Gele Rivier, veroorzaakt door het door steken van de dijken door de Chi- neezen. heeft den Japansche troepen eenige moeilijkheden in den weg gelegd, doch dit wil geenszins zeggen dat zij een een beletsei vormt voor den opmarsch naar Hankau. Reuter meldt, dat het water van de Gele Rivier thans Jenling bereikt heeft, dat ongeveer 80 kilometei ten Zuiden van den Loenghai-spoorweg gelegen is of op ruim honderd kilo meter afstand van de plek,waarde rivierdijk doorgestoken is. Het Ja pansche agentschap Domei heeft uitgerekend, dat een gebied van 25000 vierkante kilometers onder water is komen te staan. In dit ge bied zijn ca. 2000 dorpen gelegen. De bevolking, welke door de over. strooming getroffen wordt, telt drie honderdduizend zielen. Vijftien duizend personen worden vermist. Het D. N. B. meldt uit Sjanghai, dat de overstroomingsramp van de Gele Rivier 'n algemeene stopzetting van de militaire operaties ten gevolge heeft gehad. Deskundigen vreezen dat de Hoangho ten slotte opnieuw zijn loop zal veranderen en in zijn oude bedding zal terugkeeren, welke de rivier in de vorige eeuw verlaten heeft. In dit geval is het zeer goed mogelijk, aldus verklaart men, dat niet alleen de landkaart, doch ook de economische situatie van China een ingrijpende wijziging zal onder gaan. Uit Kaifing wordt vernomen, dat de gaten in de dijken langs de Gele Rivier in zoo sterke mate grooter worden, dot alle pogingen om Honau voor het water te be schermen ijdel schijnen. Er zijn nog geen nauwkeurige berichten over het aantal slacht offers, doch men overdrijft niet, als men aanneemt, dat reeds 100.000 menschen om 't leven zijn gekomen. McCall ter dood veroordeeld. Franklin McCall is wegens ont voering van en moord op Jimmy Cash ter dood veroordeeld. Hij zal overgebracht worden naar de staatsgevangenis te Raiford, waar de executie op een nader te bepalen datum zal plaats hebben. De onderhandelingen te Praag. Alhoewel er nog wel niet te onder schatten moeilijkheden zijn over gebleven, ?zijn er twee feiten, die als hoopgevend worden uitgelegd bij de besprekingen tusschen Hodza en de Sudeten-Duitsche partij. Vooreerst is besloten, dat de onderhandelingen zouden worden voortgezet. De andere gunstige factor is het feit, dat juist Sebekowski en Schicketanz aan deze besprekin gen deelnemen. Immers het is voor het eerst, dat Sebekowsky, die de politieke directeur der partij is, bij dergelijke onderhandelingen tegen woordig is. Ook Schicketanz is een invloedrijke figuur in Sudeten- Duitsche kringen. Hij is vooral een expert op juridisch gebied. Wat Sebekowskz betreft, deze heeft onlangs op het partijcongres te Karlsbad een rede gehouden over „de Cechische expansie, Aan het einde van deze rede stelde hij den eisch, dat de Sudeten. Duitschers schadevergoeding zullen ontvangen voor de behandeling hun aangedaan. Deze eisch staat ook vermeld in het zesde punt van het memorandum, dat lot basis van de huidige onder handelingen moet kienen. Uit het feit nu, dat zoowel Sebe kowsky als Schicketanz aan de be sprekingen deelnemen, zou men geneigd zijn af te leiden, dat de Henlein-partij wenscht, dat de han gende juridische en politieke vraag stukken aan een grondige bespreking onderworpen worden. Er is nog een derde factor, die bemoedigend werkt, nl. de steun, dien dr. Hodza van den president der republiek ontvangt. Dr. Benesj werpt nl. het volle gewicht van zijn gezag in de schaal, teneinde het werk van Dr. Hodza, dat voor het land van zulk een groot belang is, te vergemakkelijken. Een schat in den kelder In Wolvega is bij het afbreken van een bouwvallige woning ineen kelder in een oude bus een bedrag van f3700 aan bankpapier gevon den. Het geld bestond hoofdzakelijk uit brief|es van f10,Het was allemaal nieuw bankpapier, zoodat hieruit opgemaakt kan worden, dat de eigenaar regelmatig zijn schat heeft nagezien. Tegen de mot had hij kampferin debus gedaan. De woning was 't laatst bewoond door den 65-jarigen W. van der Molen, die altijd in behoeftige om standigheden had verkeerd, maar zich wel steeds zelf had gered. Hij was in Maart overleden en toen men na de begrafenis zijn woning nazocht, werd door de erfgenamen reeds een bedrag van f 400 aan zilvergeld en een bedrag van f 125 aan bankpapier gevonden,benevens een spaarbankboekje met 'n bedrag van ongeveer f1000. Na den dood van Van der Molen is de woning, die zijn eigendom was, verkocht en aanvankelijk zou deze worden bewoond, doch op last van het gemeentebestuur moest zij worden afgebroken. Toen werklui hiermede bezig waren, vonden zij de bewuste schat in den kelder, welke aan de recht matige erfgenamen, die dit geld best kunnen gebruiken, ter hand zal worden gesteld. Wissellooper overvallen en beroofd In het putterveld nabij Puth is de 19-jarige wissellooper Maessen van den Middenstandsbank te Sittard door twee onbekende per sonen overvallen en beroofd. M. werd zoodanig toegetakeld, dat hij in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Sittard is overgebracht. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. Het slachtoffer de omstreeks 30- jarige H. Schaekens, had in Amsten. rade en Schinnen wissels geïnd en reed per rijwiel op een binnenweg te Puth (gem. Schimmen), toen hij plotseling door een gemaskerden man, die uit het struikgewas te voorschijn kwam, werd overvallen. Peze gaf hem met een gummistok een slag op het hoofd, waarop hij van zijn rijwiel sloeg. Een tweede persoon van kleinere gestalte kwam Een deputatie van Belgische bij het monument van H.M. de onderofficieren legde een krans Koningin-Moeder te Den Haag. hierop toesnellen een bracht een snede toe in den achterband van de fiets van den wissellooper, waarop hij de tasch met geld, welke tusschen het frame hing, greep, om ermede van door te gaan. S. richtte zich van de straat op, doch nauwelijks stond hij overeind, of een der onverlaten bracht hem een tweede slag toe, waarbij een diepe wonde aan het hoofd ontstond. S. viel neer, terwijl de daders zich uit de voeten maaiden. Korten tijd later strompelde de wissellooper met de fiets aan de hand naar de in de onmiddellijke omgeving ge legen woning van pastoor Alberts. Deze stelde zich in verbinding met de politie en den geneesheer Her mans te Schinnen, die eenigen tijd later aankwam en de wonden van het slachtoffer verbond. S. werd vervolgens naar zijn woning over gebracht. Het bedrag, dat vermist wordt, bedraagt omstreeks 400 gulden. De schietpartij op de kermis te Hilvarenbeek. Omtrent de bloedige vechtpartij Dinsdagavond in een café te Hil varenbeek, waarbij de 37 jarige Tilburgsche caféhouder—glazen wasscher A. V het leven liet, ver nemen wij nader, dat door de Tilburgsche recherche Woensdag middag nog is aangehouden de 29-jarige A. C. K., wonende te Tilburg. Deze arrestatie geschiedde op verzoek van de marechaussée te Hilvarenbeek en op grond van het feit, dat ook deze K. tot het gezelschap moet hebben behoord, dat in het café den boel op stelten zette. Er bevinden zich thans derhalve vier Tilburgers in arrest. Intusschen valt uit het onderzoek nog niet met volledige zekerheid het verloop van het drama te recon- strueeren. Hoe langer hoe duide lijker wordt echter, dat de Tilburgers zeer agressief zijn opgetreden en opperwachtmeester Huyzer en wachtmeester Vleming hebben wel voor een heet vuur gestaan. Het schieten in het café zelf en later op straat moet dan ook uit een oogpunt van zelfverdediging wel te verklaren zijn, want van alle kanten trachten de vechtersbazen de twee politiemannen van wie, naar bekend, wachtmeester Vleming reeds een ernstige hoofdwonde had bekomen, te naderen. Eerst toen na eenigen tijd assistentie was komen opdagen werd de politie allengs meester van het terrein en pas toen ook kon aan de slachtoffers in het café en op staat geestelijke en medische bijstand worden verleend. De rust bleek echter nog niet volledig hersteld, want later op den avond kwam het op enkele punten in het dorp weer tot kleine een bakkerij te Den Haag werd een groot gat in door de aardbeving den grond geslagen. van Zaterdag samenscholingen, waardoor de politie genoodzaakt was eenige charges uit te voeren, waarbij nog harde klappen vielen. Onder degenen uit het publiek, die bij de schietpartij werden ge wond, behoort een moeder van een groot gezin, mej. S., die met haar man langs het café wandelde en niets met de vechtpartij te maken had. Zij kreeg een revolverschot in een der dijen. Andere menschen liepen schot- en schampwonden op, maar die waren gelukkig alle van onschuldigen aard. Wij vernemen nog, dat de toe. stand van de twee gewonden, mej. V. en wachtmeester Vleming, die in het ziekenhuis te Tilburg worden verpleegd, naar omstandigheden redelijk wel is. Gestikt De 50-jarige C. van Vliet, ge woond hebbende in de Langelijn- straat te Rotterdam, heeft in zijn woning bij het eten een stukje vleesch zoodanig in het keelgat gekregen, dat hij is gestikt. Een onmiddellijk ontboden dokter kon slechts den dood constateeren. Ongeluk met een stoof De 70 jarige weduwe J. van Dijk, die te Midwolde Lij haar zoon inwoont, vroeg vanwege de kou om een stoof. Op een of andere wijze is de stoof in brand geraakt, waarna ook de kleeren van de vrouw vlam vatten. Zij liep naar buiten, waar het vuur door den wind nog werd aangewakkerd. Een koopman, die per fiets passeerde, slaagde er in de vlammen met zijn jas te dooven. Dr. Magendans ver leende de eerste hulp. Het bleek, dat de vrouw ernstige brandwonden had opgeloopen, vooral aan haar beenen. Het hoofdhaar was aan de zijkanten geheel weggeschroeid. In zorgwekkenden toestand is zij naar een ziekenhuis gebracht. Familiedrama in Tuindorp In een der kleine woningen aan het Weipad in Tuindorp-Vreewijk te Rotterdam Zuid heeft zich Woensdagavond omstreeks kwart over zeven een echtelijk drama afgespeeld. De 38 jarige bankwerker P. W. van de Nieuwedijk heeft zijn 34-jarige echtgenoote Johanna met een mes den hals afgesneden, zoo dat de vrouw enkele oogenblikken later is overleden. De man heeft daarop de hand aan zichzelf ge slagen en zich met hetzelfde mes ernstige kwetsuren aan 't strotten hoofd toegebracht. Omwonenden hebben direct de politie gewaarschuwd, die de buurt heeft afgezet en onder leiding van commissaris J. A. Kok een onder zoek heeft ingesteld. Er viel echter weinig meer te doen: de vrouw was inmiddels reeds overleden en de man, die zeer veel bloed had verloren, verkeerde in bewuste loozen toestand. Per auto van den geneeskundigen dienst is hij over gebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij in hoogst ernstigen toestand is opgenomen. Waalwijk, 10 Juni '38 Eieren4 cent. Biggen: Gem. 17—21 gulden. Ongem. 12—15 gulden. MOET Z IJ N n e naast liggende hooimijten en met riet I Qok wordt door den raad goeuge- i man» Zoi der I

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8