i GEMENGD NIEUWS. SPORT, BOEKBESPREKING. lin J De Lantère van Sinte Geerten of Sinte Geerden Berghe krijgt Stadsrechten. Onder dezen titel is van de hand van den heer W. Mulders, hoofd der r.k. jongensschool te Geertrui- denberg een historisch tooneelspel vervaardigd ter gelegenheid van de viering van het feest Geertruidenberg 725 jaar Stad, welk spel tijdens de feestweek van 27 Augustus t/m 4 September a.s. als openluchtspel zal worden opgevoerd. Aanvankelijk had men gedacht dit spel, waaraan 70 personen in historische kleeder dracht hun medewerking zullen verleenen, op te voeren op het Marktplein, met als achtergrond de groote Ned. Hervormde Kerk met haar massale gemeentetoren. Aan gezien het Marktveld echter tijdens de feestweek geheel volgebouwd zal zijn met inrichtingen van vermaak en Oud-Geertruidenberg is hiervan afgezien moeten worden en zal nu naar alle waarschijnlijkheid het voormalige Bolwerk met zijn prach tige vestinggrachten daar omheen, een schitterend stukje natuurschoon als plaats van opvoering worden aangewezen. Wij hebben gelegenheid gehad dit stuk aan een nadere beschouwing te onderwerpen en willen hier't een en ander voor onze lezers releveeren. Allereerst zij vermeld dat de schrijver dit stuk bestaande uit drie bedrijven heeft opgedragen aan den edelacht- baren heer J. L. F. M. Bianchi, burgemeester der Stad. De plaats van handeling is S. Geertruidenberg in het jaar 1213. Het le en 2e bedrijf spelen in de maand Augustus, het derde bedrijf 21 September 1213. *Het tooneel stelt een deel der stad voor, waar de lakenhal is, die tevens tot verblijf van den graaf dient. Rechts een doorgang, tusschen deze en de lakenhal het smidshuis. In de gevel van het smidshuis staat de beeltenis van St. Geertrudis met daaronder een pin. De lantère die eraan moet hangen is weg. Het eerste bedrijf begint met de oetdekking dat de lantère onder het beeldje van Sinte Geerten, dat aan de gevel van het smidshuis is aan gebracht verdwenen is. Vol ontstel tenis komt deze verdwijning de bewoners van Sint Geerten teroore die allen samenkomen voor het smidshuis en waar de conclusie wordt getrokken dat niets meer veilig is in de plaats vanwege de dieven, vagebonden en struikrovers. Op de hulp van den amman der plaats, die in dienst van Graaf Willem van Holland is, behoeft men niet te rekenen. Deze is er alleen goed voor om de tienden voor de graaf naar binnen te sleepen. Gedacht wordt aan Dordrecht waar men eigen baas is en de algemeene wensch is om dezelfde brieven van de graaf te krijgen als Dordrecht. Het tweede bedrijf opent met de rondgang van de man met een bekken die bekend maakt dat des middags om 3 uur de schepenraad bijeenkomt op 't plein voor 's Heeren lakenhal. «De waarschap wordt gebeden en elk man komt hemzelf ter waarschapop pene van twee schellingen.» Als des middags drie uur allen bijeen zijn, opent de eerste scheepene de vergadering en deelt hierin mede dat over belangrijke aangelegenhe den zal worden gesproken. Eerst zullen de keuren worden voorgele zen, daarna zal er gesproken worden over de wenschelijkheid tot uitbrei ding der keuren en vervolgens over de wensch die in hen allen leeft Om den hoogedel en genadigen heer graaf van Holland te verzoeken de plaats Stadsrechten te verleenen. Het debat in het college van schepenen,de tegenwoordigegemeen- teraad, was toen ook al levendig. Reeds in de vergadering van 1213 had men het al over een straatbe lasting doch in die vergadering werd besloten de heffing der straat belasting maar aan latere schepenen over te laten, wat we dan ook in 1938, dus 725 jaar daarna te Geertruidenberg gekregen hebben. In deze zoo belangrijke vergadering wordt dan tenslotte besloten den Graaf om stadsrechten te verzoeken. 21 September 1213; Derde bedrijf Graaf Willem I komt zelf met zijn gevolg naar Geertruidenberg en wordt tegemoet gereisd door enkele notabelen. Trompetgeschal kondigt de komst van den Graaf aan, de Graaf komt in zicht en het gejuich der inwoners neemt een aanvang. De le schepene treedt naar voren verwelkomt den Graaf met een keurige rede welke wordt beantwoord door den Graaf en waarin hij Sint Geerden berge vele voorrechten schenkt. En het volk juicht, het groote feest barst los, vaten bier worden aangerold, de troubadour zingt en als de feestvreugde ten top is gestegen komt daar de vermeende dief met de lantère van Sint Geerten. En als kapelaan Henricus de Charter, inhoudende de vele voor rechten die Willem I Graaf van Holland, heeft geschonken, op perkament heeft gezet een deze de bevolking heeft voorgelezen, komen daar twee groepen, de een voorstel lende de vertegenwoordigers van Dordrecht, de andere van 's Herto genbosch, als zijnde twee iets oudere naburige steden. Dordrecht is een Hollandsche stad dus deze begroet Geertruidenberg als zusterstad in Holland en tevens als tweede stad van de Zuid Holland sche Waard met een wensch van voorspoed die dan herhaald wordt door een klein spreekkoor. De vertegenwoordigers van 's Her. togenbosch treden op als naburige Brabantsche Stad. Ook deze spreken gelukwenschen uit waarin zij hopen dat de betrekkingen tusschen beide steden dus ook tusschen Brabant en Holland moge blijven zooals die destijds waren. Dit gedeelte is bewerkt door den heer Busch terwijl de spreekkoren in dichtvorm zijn gesteld door Wim Sassen. Het geheel eindigt met een schit terend epiloog. Resumeerend kunnen wij zeggen dat het spel als buitengewoon goed geslaagd mag heeten waarom wij er dan ook niet aan twijfelen of duizenden zullen de opvoering van dit historisch werk tijdens de komende feestdagen bijwonen. Vrouwe Fortuna getart. Hoe verkeert het is Vrouwe For. tuna te tarten heeft dezer dagen een arme Amsterdamsche zagenslijper ondervonden. Van zijn geringe in komsten, die hij verdient met het slijpen van zagen kocht hij zich eenigen tijd geleden een twintigje in een wettelijk goedgekeurde par ticuliere loterij. Hij bewaarde het lot veilig in zijn portemonnaie en toen de trekking begon volgde hij met spanning de lange trekkings- lijsten. Tot op den laatsten dag zat hij er nog in. Toen moesten er nog slechts honderd nummers getrokken worden en de hoogste prijs van hónderdduizend gulden plus de premie van dertigduizend gulden zaten er nog in. Het was wel een kans van een op de honderd, maar waarom zou hem dat geluk niet deelachtig worden Zoo dacht hij nog op den laatsten dag, toen hij ten minste nog zakelijk kón denken. Zoo redeneerde hij niet meer, toen hij in een café een paar borrels op had en blijkbaar wat pessimistisch gestemd was. Het werd immers toch een niet. Nog nooit had hij geluk gehad in zijn leven. De kastelein vond de kans nog zoo klein niet en bood den slijper vijf gulden voor het sim pele papiertje. Vijf gulden. Daar zat dus al een aardige winst op. De slijper behoefde er in zijn pessimis- tische stemming niet eens meer ever na te denken en nam het aanbod direct aan. De kastelein kreeg zijn twintigje en betaalde den armen slijper er vijf gulden voor. Omstreeks 8 uur zagen twee mannen, die op de Zuiderpier naar het zwemmen stonden te kijken, op ongeveer 100 M. afstand in den havenmond iemand spartelen. Toen zij bemerkten, dat een blijk baar jeugdige zwemmer zich hier in nood bevond, trokken zij door hard schreeuwen de aandacht van men- schen, die zich op den anderen havendam bevonden en van zwem- menden in de nabijheidverschei dene jongens hebben geruimen tijd doch zonder resultaat gedoken. Het lijk is nog niet opgehaald. Auto uit de bocht geslagen. Op den Grebbeberg te Rhenen is Donderdagmorgen omstreeks kwart over negen een personenauto, die met vrij groote snelheid reed, uit de bocht gevlogen en in botsing ge komen met een autobus van de Nederlandsche Buurtspoorwegmaat schappij. In de auto zaten drie personen. De bestuurder en een van de twee personen,die zich achterin bevonden werden op slag gedood. De derde inzittende werd licht gewond. De lijken zijn naar het ziekenhuis te Rhenen overgebracht* De chauffeur van de autobus, die geheel rechts van den weg reed, kon het ongeluk niet voorkomen. Gered. Een Duitsche dienstbode, werk zaam in 't Oranje-hotel te Schevenio gen, die voor strand Noord nabij het Groene Huisje was gaan baden en de zwemkunst niet machtig was, is door den stroom meegesleurd en met levensgevaar door den agent van politie A. Koeman en den 21- jarigen M. A. Hillenaar uit de Van Heurnstraat te Voorburg met behulp van een redstok gered. In een politieposthuis is zij op haar verhaal gebracht. Toen de laatste lijst verscheen, moest de slijper ervaren, dat op zijn nummer de honderdduizend en de premie van dertigduizend waren gevallen. Vijfduizend vijf honderd vijf en twintig gulden werd de kas telein rijker. De zagenslijper kreeg als troost vijftig gulden..., Doodelijk ongeluk te Blaricum Op den Huizerwegte Blaricum is een ernsiig ongeluk gebeurd. De heeren G. uit Blaricum en P. N. de B. uit Laren kwamen per taxi bij de,woning van den heer G, uit den Huizerwg 42. De heer G. was reeds zijn woning binnengegaan terwijl de heer. B. met den chauffeur afrekende. De B-wilde daarna eveneens naar binnen gaan, waartoe hij de rails van de Gooische tram moest oversteken Op dat oogenblik naderde juist de mo tortram welke om even voor half elf van Huizen naar Blaricum vertrekt. De heer B merkte den wagen niet op, on danks het feit, dat— gelijM de taxichauf feur bevestigdede wagenvoerder sig nalen gaf, De heer de B werd gegrepen en vijftien meter verder op de trottoir geslingerd, waar hij met een verbrijzeld hoofd bleef liggen. De dood was terstond ingetreden. De tram stond eerst 58 meter na de plaats van het ongeluk stil. Het slachtoffer was 33 jaar oud, ge huwd en vader van twee kinderen. Zijn stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Laren oveegebracht. Jongen verdronken te Scheveningen. De zee heeft te Scheveningen een slachtoffer geëischt, n.l. den 13-jari- gen M, C. Verhey uit deIJmuiden straat te Scheveningen, die in den havenmond was gaan zwemmen. VOETBAL. SPRANG. N. E. O. Hete erste elftal van onze voetbal- vereeniging N.E.O. gaat Zaterdag middag naar Wijk om aldaar tegen Noad een wedstrijd te spelen voor de Zaterdagmiddagcompetitie van den B. V. B. Wanneer onze jor.gens ziJi ge heel geven kunnen zij de winstpunten wel mee naar Sprang brengen. J.l. Donderdagavond werd op het terrein van N.E.O. een wedstrijd ge speeld voor de Zomeravond-competitie van den Brab. Voetbalbond tusschen de tweede elftallen van N.E.O. en Sparta, Vrijhoeve-Capelle. Het was een mooie match waarin beide ploegen gelijk op gingen, wat ook de uitslag, 2—2, be wees. S. D. O. Op het S.D.O.-terrein alhier heeft Zaterdagmiddag een competitiematch plaats, waarvoor voorzeker veel be langstelling zal zijn. De Kozakken Boys uit Werkendam komen op bezoek om een wedstrijd te spelen voor de Zater dagmiddag-competitie van den B.V.B. Dit belooft een spannende wedstrijd te worden en hoewel S.D.O. het voor deel van eigen veld heeft, zal het toch noodig zijn dat de S.D.O.'ers alles in het werk stellen om dezen wedstrijd tot -een goed einde te brengen. S.D.O. II speelde j.l. Donderdag avond te Kaatsheuvel tegen Zandschel II een competitiewedstrijd voor de Zo meravondcompetitie van den B.V.B. en wist na een mooie match met 32 de overwinning te behalen. I. V. C. B. Programma toch nog eerst een beslissingswedstrijd zal gespeeld worden tusschen „Heerlen" en „Hoensbroek", welke laatste vereeni- ging als laatste eindigde in de promotie- competitie. BOKSEN. SCHMEL1NG IN DE EERSTE RONDE REEDS UITGESLAGEN. „Sla hem dood", riep het publiek. In den nacht van Woensdag op Don derdag is in New York de bokswedstrijd gehouden om het wereldkampioenschap, waarbij de neger Joe Louis, kampioen bleef, doordat hij Schmeling reeds in de eerste ronde knock-out sloeg. Wij laten hieronder een verslag volgen waaruit blijkt, hoe enorm de belangstel ling is geweest voor deze gebeurtenis, die de hartstochten van het publiek tot waanzinnigheid heeft opgezweept. De Boksmatch om het wereldkampi oenschap aller gewichten tusschen den titelhouder Joe Louis en den uitdager, Max Schmeling, is op een wijze geëin digd, zooals waarschijnlijk Louis zelf het niet zou hebben kunnen droomen. Reeds na 2 min. 4 sec. stond het vast, dat de „Brown Bomber" zijn titel zou behouden, want toen reeds was Schmeling voor de derde maal tegen de planken geslagen. In de laatste uren voor den wedstrijd verkeerde New York in een koortsach- tigen toestand. De groote en kleine ho tels, de pensions waren tot de laatste plaats bezet. Met de „Queen Mary" wa ren lallooze Engelschen en Franschen ge. komen, de „Europa" en de „Hamburg" brachten 250 Duitschers naar de wereld stad, in totaal kwamen 20.000 vreemde lingen naar New York om het gevecht bij te wonen. Harlem, New Yorks neger- wijk, leek een heksenketel. Een speciale politiemacht van 3000 man was op de heen om het verkeer te regelen en de orde te bewaren. In het Yankee-stadion waren een 1000-tal agenten aanwezig, voor de poorten stonden er eveneens 1000, terwijl eenzelfde aantal in Harlem patroilleerde. Fel verlicht door 25 Ju- piterlampen lag het Yankee-stadion te wachten op het groote evenement. Film operateurs, persfotografen, journalisten, deden hun werk. Ruim 80.000 toeschouwers waren aan- voor zondag a.s.: Promotie eerste klas. S.C.O.Zwaluw DongenS.C.E. Als laatste en voornaamste wed strijd voor de promotie naar de lste klas krijgen we Zondag SCOZwa luw. De Zwaluw staat momenteel 2 punten voor op SCO. Bij een gelijk spel zijn zij reeds kampioen. De SCO- lui zijn echter op eigen terrein heel wat mans en de Vughtenaren zullen hel heel moeilijk krijgen. Toch heb ben we zooveel vertrouwen in de ploeg van Goossen's dat we hun minstens een gelijk spel geven, in welk geval de kampioenen van afdeeling Den Bosch naar de eerste klas verhuizen. PALEMIG UIT K.N.V.B. NAAR I.V.C.B. Een der spelers van het eerste elftal van den tweeden klasser „Palemig" werd wegens mishandeling van een tegenstan der, tijdens een competitie-wedstrijd, tot 8 dagen hechtenis veroordeeld en door den K.N.V.B. anderhalf jaar geschorst. Dit feit schijnt de voornaamste reden te zijn, dat genoemde club met meerder heid van stemmen besloot het neutrale kamp te verlaten en over te gaan naar den I.V.C.B., de katholieke organisatie, waar zij inmiddels zou zijn geaccepteerd. Een andere tweede klasser, n.l. S. V. „Heerlen", heeft intusschen tegen twee concurrenten voor het behoud van het 2e klasserschap het loodje moeten leggen en zou dus moeten degradeeren. Thans echter is de kans groot, in verband met den overgang van „Palemig", dat „Heer len" toch nog 2e klasser zal blijven, waardoor het aantal deelnemende ver- eenigingen aan de- a.s. competitie op 10 gehandhaafd blijft. Echter is het niet uitgesloten, dat er Een hagel van slagen. Dan begon het gevecht. Louis sloop eenige seconden om Schmeling heen en wierp zich plotseling als een tijger op den Duitschen bokser. Een hagel van slagen kwam op Schme ling neer. Een vreeselijke linksche swing trof hem in de nierstreek, hij ging in de touwen en scheen zijn bezinning eenige oogenblikkcn kwijt. Louis zag zijn kans, liet een regen van slagen op Schmeling neerkomen in een razend tempo. De Duitscher probeert zich slechts als het ware mechanisch te verweren, maar Louis gaf hem geen kans en voor de eerste maal ging Schmeling tegen de planken. „Sla hem dood". Als waanzinnig gingen de toeschou wers te keer. Maar reeds bij den zesden tel verhief Schmeling zich weer. Louis kwam opnieuw fel in en onmiddellijk ging zijn tegenstander weer tegen den bodem. „Kill Him, Kill Him" „Sla hem dood. Sla hem dood", raasde het publiek. En toen beging Schmeling een groote fout. Inplaats van zich even te laten her stellen, stond hij onmiddellijk weer op, maar een seconde later sloeg Louis hem weer neer. Toen begreep men, dat het uit was. Zijn helper wierp den handdoek in den ring. Na 124 seconden was Schme ling knock-out. Wederom is de juistheid van de woor den „they never come back" gebleken. Nog nooit is het een oud-kampioen in 't zwaargewicht gelukt, den titel voor de tweede maal te behalen en ook nu is dit geschied. En terwijl minutenlange ova ties voor Louis door de ruimte daverden, zat Schmeling als een gebroken man in zijn hoek. Na twee jaar van strijd en vol harding hleek zijn droom ook inderdaad een droom te zijn geweest. Na afloop verklaarde Schmeling in zijn kleedkamer: Kort na het begin kreeg ik een verschrikkelijken slag in de nier streek. Ik verloor secondenlang mijn be zinning en kromp van de pijn. Ik herin ner mij slechts, dat Louis met beide han den keiharde hoeken op mij deed neer komen. Ik geloof niet, dat deze uitslag de juiste krachtsverhouding tusschen Louis en mij weergeeft. Ik zal alle mogelijke moeite doen, om voor de derde maal tegen Louis uit te komen. In geen geval denk ik eraan, niet boksen uit te schei den. Louis verklaarde, dat de slagen, welke hij van Schmeling nog gekregen had, hem geen pijn hadden gedaan. „Ik heb niet geloofd den Duitscher zoo snel te kunnen overwinnen". De recette bedroeg rond een millioen dollar. Niet minder dan 147 radiostations hi-lihiMi lwt "i-vccht nitgezonde DE PRINCEVLAG een nieuwe serie boeken voor jon gens en meisjes, welke bestemd is voor de leeftijden van 10-14 en 12- 10 jaar. Alle boeken zijn herdruk ken van vroegere .uitgaven, die bij zonder in de smaak zijn gevallen. De inhoud is spannend, de schrijf trant beschaafd, het formaat is flink, de linnen banden zijn stevig en de stofomslagen aantrekkelijk. De omvang van ieder hoek is onge veer 200 bladzijden, terwijl elk werk geïllustreerd is door Rie Reinder- hoff met 1 titelplaat en 6 tekstil lustraties. De prijs houdt rekening met de huidige tijdsomstandigheden en is vastgesteld op slechts 1.25 gebonden. In de serie DE PRINCEVLAG zul len in de loop van 1938 verschijnen: DE KINDEREN VAN RHEEDE door Willy Petition voor meisjes van 12-16 jaar. In het dominee's gezin Van Rheede heerst een goede geest. Veel kost het allen om het dorp te verlaten voor Den Haag, waar vader beroe pen is. Geldelijk voordeel brengt deze verandering wel, maar het ge zin lijdt onder het dr.ukke stads leven. Als er gelegenheid komt om de oude pastorie weer te betrekken, aarzel niemand. Daar voelt elk lid van het gezin, van de kleinste tot de grootste, zich weer thuis. LYDIA'S MOEILIJKHEDEN door Willy Petition voor meisjes van 12-16 jaar. Lydia heeft een lastig humeur. Ze voelt zich gauw verongelijkt en heeft een veel te hoge dunk van zichzelf. Thuis geeft ze zich niet, naar buiten speelt ze een „Asse poes" rol. Tot eindelijk ook haar goede hart spreekt en ze bij de ern stige ziekte van haar moeder tot zelfinkeer komt. EEN KLEIN MEISJE ALLEEN door P. Zoomers-V'ermeer voor meisjes van 10-14 jaar. Lineke, een weesje uil de stad, is door een familie buiten liefderijk opgenomen. Ondanks alle zorg voelt ze zich toch eerst eenzaam. Haar „grote" vriendin Gonnie, de school kameraadjes, haar nieuwe broer Henk, allen samen slagen er ten slotte in, Lineke te overtuigen, dat ze niet meer alleen is, maar veel lieve vrienden heeft. DE „WOELWATER" door C. Joh. Kieviet voor jongens van 10-14 jaar. Met een snelle motorboot, de „Woel water", maakt een clubje jongens in de vacantie een tocht door de binnenwateren en op de „Zuider zee". Storm, diefstal, jacht op de dieven en tenslotte succes hiermee dit alles passeert de revue en wordt door den schrijver op zeer onderhoudende wijze verteld. HET GEHEIM VAN DEN ZWARTEN MONNIK door Dick Laan voor jongens van 11-14 jaar. Een boek vol van de avonturen van Wim, zoon van een notaris, en Ger, een arm zwervertje, die grote vrien den worden. Na veel ondervindin gen, komen ze bij een ouden heer terecht, die een schat zoekt. Ze mo gen helpen, ze vinden de schat, maar doorstaan daarbij levensge vaar! Na de spannende jacht op'de „steen" keren zij naar de school banken terug. Al deze boeken zijn uitgaven van: Van Holkeina Warendorf N.V. Am sterdam. Prijs is geb. 1.25. Mr. C. P. M. Romme, Minister van Sociale Zaken, vloog met zijn echtgenoote naar Londen. De heer Plesman, dir. der K.L.M., in gesprek met den min. en echtgenoote. v wezig.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8