Binneniandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. ringen van Frankrijk en Groot Britlanië door tussctienkomst van haar ambassadeurs te Tokio aan de Japansche regeering duidelijk ge maakt, dat zij een bezetting van Hainan door Japan zouden beschou wen als een aanleiding tot een on- gewenschte complicatie. Mochten zicü ongelukkigerwijze zoodanige complicaties voordoen, dan zouden de regeeringen van Groot—Britlanië en Frankrijk el kander ongetwijield den steun ver- leenen als voor dergelijke omstan digheden vereischt zou worden. De strijd in China zou 20 jaar kunnen duren, aldus Itagaki. De Japansche generaal Itagaki heelt Zaterdag aan journalisten te Tokio een interview verleend, waarin hij o.m. de mogelijkheid onder oogen zag, dat het Japansch- Ghineesctie conllict nog tien of twintig jaar zal duren. Ondanks de verschillende opge stelde hypothesen, aldus de minister van oorlog, ten opzichte van de weerstandsmogelijkheden der regee ring van Tsjiang Kai Sjek in het huidige conllict, is het mogelijk, dat de Cnineesche generalissimus van plan is de vijandelijkheden zijn ge- heele leven voort te zetten. Het is dus noodig, dat de Japanners er op voorbereid zijn den strijd, zelfs voor een periode van 20 jaar, voort te zetten. Ten aanzien van de kwestie van uitbreiding der militaire operaties verklaarde de generaal, dat deze operaties moesten voortduren tot het oogenblik, waarop het regime van Tsjiang Kai Sjek zou ineen storten. De mogelijkheid van de instelling eener voorloopige regeering der republiek China, aldus ten slotte de generaal, kan onder oogen gezien worden als gevolg van de veront waardiging, die de regeering vaa Tsjiang Kai Sjek gewekt heeft door het doorsteken der dijken van de Gele rivier. Ds. Niemoeller reeds een jaar opgesloten. Het is thans eenjaargeleden.dat ds. Niemoeller werd ingesloten. Van daag zijn in alle kerken der confes- sioneele kerk gebeden voor hem gezegd. Er zijn thans nog 12 predikanten en andere leden der belijdende kerk, onder wie zich enkele vrouwen be vinden, in hechtenis. Drie en tachtig predikanten zijn tot dusverre afgezet. Zes en dertig mcgen het land niet verlaten. Een en vijftig mogen niet prediken. Duitsche leger sterker dan men gelooft, aldus Julius Streicher. Julius Streicher heeft in een rede verklaard, dat het Duitsche leger sterker is dan men in het buitenland gelooft. Wij hebben alleen maar gelachen om het bericht van de mobilisatie in Cechoslowakije, zoo zeide hij verder. Zij mogen oorlog willen, wij niet. Maar indien wij oorlog met hen zouden willen voeren zouden zij niet in staat zijn om verzet te bieden. Verzoenende maatregelen van Praag. Door de bevoegde Praagsche in stanties is aan de Sudeten-Duitsche afgevaardigden toegezegd, dat in Duitsche districten tot nader order geen nieuwe bureaux der staats politie zullen worden ingesteld. Strafrechterlijkemaatregelen legen Duitsche winkeliers in Reichenberg, die hun etalages op bepaalde wijze tijdens de verkiezingen hadden ver sierd, worden opgeschort. Het verbod tot het houden van optochten en betoogingen in de vrije lucht zal binnenkort worden op geheven. Voorts is het disciplinaire onder zoek, dat bij verschillende afdeelin- gen van het staatsbestuur tegen ambtenaren was ingesteld,omdat zij hadden deelgenomen aan betoogin gen van de Sudeten-Duitsche partij en lid waren dier partij, stopgezet. De wrijving bij de Nazis in Oostenrijk. De »Daily Heraldoc bericht, dat Hitier Seyss Inquart en Neubacher naar Berchtesgaden heeft geroepen, in verband met de onrust in Oosten rijkschenationaal socialistischekrin- gen. Beide Oostenrijksche leiders zouden er op hebben aangedrongen dat de Fuehrer persoonlijk zou in grijpen. Het blad verklaart verder, dat Buerckel het hoofd moet bieden aan de vijandelijkheid van sommige leden van het vroegere Oostenrijk sche legioen en ook aan vrienden van den vroegeren Oostenrijkschen nationaal-socialistenleider Leopold, die op het oogenblik een functie heeft in het secretariaat van Hess en die al zijn invloed zou aanwenden tegen den gouwleider. Wat leert de behandeling Oss voor het ambtenarengerecht. De openbare behandeling van de zaak Oss voor het Ambtenarenge recht is gelukkig ten^einde. Er wa ren immers genoeg weinig verhef fende oogenbiikken tijdens deze be- hanüeliug om naar het einde te verlaugeu, aldus de N. K. Er is wel niemand, of hij heeft de Ned. Kon Marecüaussee van zijn jeugd af als een prachtig wapen geeerd. Daaraan deed niets af, wan neer de houding van een enkel alzonderlijk lid van het corps al eens minder sympathiek was. Ook het optreden van de brigade-Oss heeft net wapen niet in discrediet gebracht. De eer der brigade en zells van de afzonderlijke wacht meesters te Oss is daarbij niet in het gedrang gekomen. Die beüaudeling heeft vooreerst niet de gewekte verwachting be vestigd, als zouden te Oss buiten justitie en corps, door degeesteiijk- neid en anderen, invloeden zijn aangewend om het onderzoek van sommige zaken te beperken of te doen eindigen. Voor degenen, die opgezweept door een blad als de leiegraal zulke sensatie hadden ver- wacüt, is deze publieke Dehandeling goed geweest, al vermocht het blad zells geen objectie! verslag te geven en moest zijn eigen meening tus- schen het verslag opdrijven. Wanneer er verder iels goeds kan voortkomen uit deze procedure dan moge het zijn een verbetering van de verhouding tusschen de Justitie en de otlicieren der marechaussee. De marechaussee is een militair corps en staat als zoodanig ouder den minister van Defensie, die be noeming, bevordering, overplaatsing enz. regelt ten deele via de olli- cieren-commandanten van het corps Als dienaren van politie staat de marechaussee onder den minister van Justitie en dus onder den pro cureur generaal van een gerechts- hof die de functie van directeur van politie uitoefent. Van den rang van wachtmeester af zijn marechaussee ook hulp ollicieren van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank. Het is nu wei zeer duidelijk ge bleken, dat de samenwerking tus schen de militaire overheden der marechaussee en hun justitieële overheden hier niet goed is. Overste Boellaardt vertelaarde als getuige, dat de verhouding tusschen nem en den procureur-generaal heel slecht was. De procureur-generaal, baron Speyart van Woerden, deed over die onjuiste verhouding een boekjeopen. Deze deelde o.m. mede, dat hem aile medewerking werd onthouden, terwijl met voorbijgaan van zijn gezag als fungeerend directeur van politie allerlei maatregelen werden genomen, die niet zijn instemming üadden. Het bleek duidelijk, dat de ma rechaussee in justitiëele aangelegen heden onder voorlichting van hun ollicieren meermalen een houding aannam, die door den procureur- generaal ten sterkste werd afge keurd. Dat de marechaussee in dezelfde aangelegenheid: de zaken van Ju stitie, onder twee overheden tegelijk staat, onder justitieele ambtenaren en hun officieren, is de aanleiding tot die onjuiste verhouding en moet daartoe wei aanleiding geven. Ver betering zal slechts kunnen komen, wanneer de verhoudingen beter geregeld worden, de officieren der marechaussee zich tot militaire aan gelegenheden bepalen en de mare chaussee hare instructies op het gebied van justitie en politie alleen van de Justitie ontvangt. Voor de versterking der defensie. Blijkensdejongste verantwoording van bijdragen voor de versterking van de defensie is thans f 130.962.60 ontvangen. De a.s. ministerconferentie van de Scandinaafsche staten. De ministers van buitenlandsche zaken van de Scandinaafsche lan den die, gelijk bekend, gewoon zijn tweemaal per jaar bijeen te komen ter bespreking van politieke vraag, stukken, hebben een uitnoodiging >ericht tot hun ambtgenooten van Nederland, België, Luxemburg en Zwitserland, ter bijwoning van de a.s. bespreking, welke op 22 en 23 Juli te Kopenhagen zal worden ge- ïounen. Mr. Patijn heeft deze uitnoodiging aanvaard. 3ezoek van vreemdelingen ook onder strenge controle. De minister van Justitie heeft het volgende schrijven gericht tot den procureur-generaal,tot fgd. directeu. ren van politie en tot den inspecteur der Koninklijke Marine. Bureau Grensbewaking en Rijksvreemde lingen dienst. „De verscherpte controle op vreemdelingen zal er toe leiden, dat hier te lande gevestigde personen, die familieleden of vrienden van vreemde nationaliteit voor eenigen tijd op bezoek wenschen te ont vangen, zich veelal van tevoren bij de politie van de plaats hunner inwoning zullen vergewissen of der gelijk tijdelijk familie- of vrienden bezoek kan worden toegestaan. In die gevallen ware door de politie nauwkeurig te onderzoeken, of het inderdaad een reëel familie- of vriendenbezoek van slechts tijde- lijken aard en niet zooals in de practijk herhaaldelijk voorkomt een poging om zich in ons land te vestigen of eenig ander doel geldt. In het algemeen toch zal, vooral wanneer de vi eemdelingen slechts over weinig geldmiddelen beschik ken, doorlating aan de grens voor familie- of vriendenbezoek, zonder een dergelijke verklaring van de politie niet kunnen plaats hebben. Bedoelde gedragslijn heeft bovendien het voordeel, dat de politie ter plaatse op de hoogte is en zooveel doenlijk behoort te controleeren of inderdaad vertrek plaats heeft na afloop van den voor het bezoek gesteiden termijn. Mogelijk ten overvloede zij opge. merkt, dat voor het vorenstaande geenerlei wijziging wordt gebracht in de mijnentwege uitgegeven aan. schiijving van de Koninklijke Mare chaussees (grensbewaking en vreem delingendienst) van 31 Mei 1938. Werkloosheidscijfers. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede. dat in de week van b t/m. 11 Juni bij gesubsidieerde veieenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 563.000 personen, onder wie 76,200 vrouwen. Voor de 486.800 verzekerden buiten de landarheiders was het werkloos heidspercentage 23.4, tegenover 23,8 in de vorige verslagweek, 23 t/m. 28 Mei. In de eerste verslagweek van Juni was 't werkloosheidpercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt 1936 30.9 1937 24.3 1938 23.4 1932 1933 1933 1935 24.6 24 6 24.8 29.5 Bij de organen van de openbare arbeidsbemiddeling stonden op 11 Juni in totaal343,788 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 325 634 mannen. Van deze werkzoekenden waren 325,824 werkloos, onder wie 312,697 mannen. Het bestuur van het Werkfonds 1934 heeft opgegeven, dat op 16 Juni rond 10 300 arbeiders aan het werk waren met behulp van dit fonds. Nederlanders uitgenoodigd naar Spanje. Naar wij vernemen zijn prof. C. W. de Vries, prof. Olivier en prof. H. J. Pos door de Spaansche re geering te Barcelona uitgenoodigd om een tocht door het regeerings- gebied te maken; ten einde zich van den toestand op de hoogte testellen. Een besluit, om aan deze uitnoodi ging gevolg te geven, is nog niet genomen. Beroepsinspecteurs bij werk verschaffing. Naar de regeeringspersdienst meldt heeft de minister van Sociale Zaken het noodig geoordeeld, dat, in ver band met de uitbreiding van het aantal werkloozen, hetwelk bij werk verschaffingen zal worden te werk gesteld, meer en meer de leiding van de inspecties van de werkverschaf fing in handen wordt gelegd van beroepsinspecteurs. De bezetting van de meeste inspecties is reeds in dier voege geregeld. In de laatste maan den is op dien weg voortgegaan en zijn drie burgemeesters-inspecteurs vervangen door beroepsinspecteurs. Het ligt in het voornemen deze wijziging binnenkort ook in de provincie Noord-Brabant te vol trekken. De bestaande drie inspecties zullen tot één worden samengevoegd en dan komen te staan onder lei ding van een beroeps-inspecteur, die zijn kantoor te 's Hertogenbosch zal vestigen. Oudminister Verschuur over de Ossche zaak. „Wat ook in Oss gebeurd moge zijn", aldus oudminister mr. T. J. Verschuur in een rede op den te Almelo gehouden kaderdag der R.K. Staatspartij, „het staat voor ons, katholieken, vast, dat onze minister Goseling zich bij zijn optreden in dezen, uitsluitend door het lands belang heeft laten leiden.'' „Het gansche land», vervolgde spreker, „kan ervan verzekerd zijn, dat in deze aangelegenheid rechten niets dan recht zal geschieden, want wij leven in een rechtsstaat en wat dit beteekent, ziet men thans in Den Haag, waar voor het ambtenaren gerecht ntets verborgen blijft en aan iedereen getoond wordt dat in ons land, ook ten aanzien van de ma rechaussees, ten volle recht te ver krijgen is. Voor ons, katholieken, heeft deze zaak een bitteren nasmaak, maar zij vormt ook een groote les, die wij nimmer mogen vergeten, want zij toont ons, waar onze vrienden en waar onze vijanden zijn. De vijanden zien het zoo, dat minister Goseling is gevallen over een bananenschil en zij hopen van dezen val gebruik te maken om hem geheel kwijt te raken. In 1918 heelt het katholieke volks deel, aldus mr. Verschuur, goed genoeg geacht, om Nederland van de revolutie te helpen redden. Mits dien hebben sindsdien velen onzer de illusie gekoesterd, dat wij als gelijkwaardig volksdeel beschouwd zouden worden. In deze dagen is helaas anders gebleken uit den stroom van vijandigheden, die ter zake van de Ossche affaire op ons losgelaten is. Laat dat ons een dure les zijn. Wij moeten een onverbre kelijke eenheid vormen". Plantenziektenkundige Dienst Wageningen. In enkele bladen heeft er bericht ge richt gestaan, vermeldende, dat de bespuitingen met loodarsenaat van aard appelplanten, die thans in Zuid Wes telijk Nederland wegens het optreden van den Colorado kever is voorgeschreven niet zou gelden voorde kleine perceeltjs, zooals die bij woningen en in particulieren tuinen voorkomen. Dit bericht is niet juist. Door den Plantenziektenkundige dienst is de bespuiting van alle aardappelplanten, ook die op kleine perceeltjes, voorge schreven, omdat daardoor alleen de volledige uitroeiing van den Colorado kever bereikt kan worden. Indien de bespuiting met voorzichtig heid wordt uitgevoerd, zal zij ook in tuintjes, waar naast de aardappels andere, voor spoedig verbruik verbruik bestemde gewassen staan, toegepast kunnen worden, zonder dat er gevaar voor vergifiing dezer gewassen gevreesd behoefd te worden. Dat de T>espuiting met groote voorzichtig moet worden uitgevoerd, spreekt vanzelf, omdat er met een vergiftige vloeistof gespoten wordt, en deze dus niet mag terecht komen op gewassen (aardbeien, sla, e. d die spoedig verbruikt worden. Door het bedekken van deze gewassen met cou rantenpapier of zakken tijdens de be spuiting kan geheel voorkomen worden, dat de vergiftige vloestof er op terecht komt. Alleen in zeer bijzondere gevallen b. v. indien een rij aardappels tusschen aardbeien in staat, moet van bespuiting worden afgezien. De aardappels moeten dan zoo spoedig mogelijkgerooid worden en tot den dag, waarop dit geschied, mcetzeer nauwkeurig erop gelet worden of daarin de kever cf vreterij van de roode larven van den Colorado kever voorkomt. Van den regel, dat ook de kleine perceelen met loodarsenaat bespoten moeien worden, zal dus slechts in zeer weinig gevallen afgeweken behoeden te worden. Ieder aardappelteler bedenke, dat het voorschrift inzake de bespuitingen voor allen geldt en dat niet uitvoering ervan een strafbaar feit is, waartegen in het belang van alle verbouwers met gestreng heid zal worden opgetreden. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat ook alle te velde staande vroeg aardappelen bespo ten moeten worden Jongenman in zee verdronken Met een vriend zekeren D.J.C,— was de 18 jarigen W. B. uit de Egmondt- staat te 's Gravenhage gaan zwemmen- Beiden ontkleedden zich op het stille strand ter hoogte van de Kwartellaan. Om 2 uur miste C. zijn vriend B. De reddingsboot voer uit om naar B. te zoeken en zij ging tot 500 meter van de kust zee in. B. werd niet gevonden, zoodat hij zeer waarschijnlijk verdronken is. Dood door eigen schuld. Gistermiddag omstreeks k\yart over vijf is op den Stadiónweg te Rotterdam ter hoogte van den uit gang van P. Smit een ernstig onge luk gebeurd, waarbij een ongeveer 9-jarig jongetje vrijwel op slag is gedood en zijn ongeveer even oud kameraadje zeer ernstig is gewond. Omstreeks genoemden tijd reed op den Stadiónweg in de richting IJsselmonde een sleeperswagen be spannen met een paard, welke be. stuurd werd door den 36-jarigen J. v. d. P. uit Bolnes. Achter dezen sleeperswagen liep een groep jon gens die op en af den wagen spron gen. Uit tegenovergestelde richting naderde een zware vrachtauto be laden met kalksteen en bestuurd door den 28-jarigen J. H. wonende te Zwijndrecht. Juist op het moment dat beide voortuigen op dezelfde hoogte waren gekomen liepen twee jongens van het clubje weg en sta ken onverwacht den rijweg over. De eerste jongen, de 9 jarige JP. (jte Ridder, wonende in de Beukelaar- straat, werd door den bumper op. genomen, waarop hij met zwaar letsel bleef liggen. Ook toen de wagen een eind verder tot stilstand was gekomen, lag de knaap er nog op. Hij had eén zware schedelbasis- fractuur opgeloopen alsmede tal van verwondingen aan armen,been en romp. Zijn even achter hem aan loopend vriendje, G. Baars, eveneens uit de Beukelaarstraat, kwam echter nog veel ongelukkiger terecht. Hij liep tegen den zijkant van den auto, juist achter de cabine van den be stuurder. Daar is hij komen te vallen en vervolgens zijn de zware dubbele achterwielen hem over het lichaam gegaan. Deze jongen, die eveneens een schedelbasisfractuur had opgeloopen, moet vrijwel op slag zijn gedood. Zoowel het stoffe lijk overschot van B. als de zwaar gewonde de R. zijn per auto van den geneeskundigen dienst overge bracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar de zwaargewonde jongen in zorgwekkenden toestand is opgenomen. Het ongeluk is aan eigen onvoor zichtigheid te wijten. 22 jarige jongeman verdronken Op het Zuiderbuitenspaarne nabij de Ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder is een zeilbootje, waar mede de 22-jarige zoon van dr. Brussaard uit Bloemendaal" en de 21-jarige zoon van den Bloemen- daalschen hoofdagent van politie Voerman, een tochjte maakten, ten gevolge van een rukwindomgeslagen. V die een goed zwemmer isfiraebtte zijn vriend die niet kon zwemmen te redden maar hij moest deze pogingen opgeven, omdat B. hem zoodanig in zijn bewegingen belem merde, dat hij zelf dreigde të ver drinken. Toevallig passeerde een Haarlemsche politieagent met zijn motorboot. Hij slaagde erin V. aan boord te trekken terwijl zijn mede- opvarende, de heer Van Eekelen uit Haarlem zich te water begaf om den anderen drenkeling te redden, deze was echter reeds in de diepte verdwenen^ Ook eenige leden >van de Haarlemsche reddingsbrigade die inmiddels ter plaatse waren gekomen, slaagde er niet in bet lichaam vein B. te vinden. De Haarlemsche politie heeft daarna geruimen tijdgtdregd, hetgeen later werd voortgezet door de politie uit Haarlemmerliede, op wier gebied het ongeluk gebeurd is. Om ongeveer zes uur ;iwerd>het- lichaam van den verdronken jonge man opgehaald. Achterband van motorfiets gesprongen. Gisteravond kwam 'n motorrijder uit Wylre bij Gulpen met als duo passagier M. V. evenens uit Wylre uit de richting Sittard over den Rijksweg gereden. Ter hoogte van het dorp Neerbeek sprong plotseling een achterband, waardoor de duo passagier van den moter werd geslingerd en bewusteloos op den weg bleef liggen. Ongeveer drie kwartier later is hij overleden. De motorrijder verklaarde, dat op het moment, dat V. van zijn motor geslingerd werd, uit de richting Beek een auto gekomen zou zijn, die het slachtoffer overreden heeft. De auto mobilist zou in volle vaart zijn doorgereden in de richting Sittard. De politie heeft echter geen spoor van een aanrijding gevonden en het slachtoffer vertoonde geen uitwen dige verwondingen. De politie zoekt in verschillende richtingen^'doch niemand heeft iets van een aanrij ding gezien. Het proces tegen de wed. Becker. Gistermorgen heeft men in het proces tegen de wed,. BepkëEoPog weer getuigen gehoord. Op medisch advies is de beklaagde, die zeer gedeprimeerd was, een schorsing der zitting voor anderhalC.pur toe gestaan. De president heeft een on derzoek der beklaagde gelast. Volgens gisteren gehoorde getui gen hadden mevr. Castadot en mej, Stevard, die beiden overleden zijn, een zwakke gezondheid. Defcë,.ver klaringen werden door de verdedi gers onderstreept. Een andere ge tuige verklaarde, dat mevr. Crulle, die eveneens is overleden, zeer dankbaar was geweest voor de toe wijding van beklaagde. Efip gfctpjge vertelde, dat op een avond mevr. Bulte, klachten geuit had over een poeder, dat zij zoo juist in tegen woordigheid van getuige had inge nomen. Beklaagde heeft er van ge groefd. Het O. M. heeft beklaagde verweten naar het dominicaner-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2