(Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Plaatselijke Berichten. NUMMER 52. WOENSDAG 29 JUNI 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE» WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. i Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ef Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel;, minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 30 JUNI 1938. Verjaring Prins Bernhard Bij gelegenheid van den verjaar^ dag van Z.K.H. Prins Bernhard zal eene muzikale wandeling door de gemeente gemaakt worden. De harmonie St. Crispijn neemt de volgende route Markt, Stations straat, St. Antoniusstraat, 2e Zeine, St. Crispijnstraat, Eerste Zeine, St. Antoniusstraat, Julianastraat (Wil helmus bij de woning van den Burgemeester), Mr. van Coothstraat, Grootestraat. De harmonie St. Jan neemt de volgende routeGrootestraat vanaf het vereenigingslokaal tot de Ned. Herv. Kerk aan de Haven. Kamer van Koophandel De op 7 Juli aangekondigde ver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat is verdaagd tot 19 Juli a.s. Feest der Kindsheid. Zondag 1.1. werd in de parochie St. Jan alhier het feest der H. Kindsheid gevierd, dat wel bijzonder geslaagd genoemd mag worden. De Zaterdag daarvoor was eerst des morgens om half negen in de parochiekerk een H. Mis voor de leden en weldoeners van het Ge nootschap opgedragen, terwijl 's Zon dagmiddags de groote kinderoptocht plaats vond. Deze optocht die om half zes van de R.K. Mëisjesschool aan de Grootestraat vertrok vormde dank zij zijn groote verscheidenheid en kleurenrijkdom een fraaie beziens waardigheid en talrijke belang stellenden werden dan ook, mede door de muzikale begeleiding van de harmonie »St. Crispijn« opge- wekt den stoet te volgen. Alhoewel het nu niet dat was van vroeger jaren, kunnen wij toch getuigen dat de uitgebreide stoet ieders bewondering had. Niet minder dan 24 groepen, ieder met een symbolische strekking trokken door de verschillende straten, daarbij voorafgegaan door een heraut te paard. Het geheel werd bovendien nog begeleid door het gerammel der collectebussen van een legertje collectanten, waar voor geen beurs veilig was. Wij twijfelen er dan ook niet aan of het tweedeelig doel van dezen op tocht, propaganda voor 't Genoot schap der H. Kindsheid en steun aan de Missie, zal wel ten volle bereikt zijn. Kermis Reeds komen de berichten over de a.s. kermis af. Inde R.K. Werklieden-vereeniging zal dit jaar optreden het bekende R. K. Gabaret ensemble, artistiek leider, de heer H. Phlippeau, dat het vorig jaar zoo uitstekend vol daan heeft. In »de Twee Kolommen« treden op Kees Pruis, Willy Derby, Albert de Booy, Rodi Roeters met muziek van »The Camwell's Boys en »The Cavelli's«. Het weggeld in Noord-Brabant. Ingevolge een uitspraak van den Hoogen Raad is voor de provincie Noord-Brabant het recht erkend tot "het heffen weggeld wegens het gebruik van die wegen, die in be heer en onderhoud zijn bij de provincie. Brielle. Nu a.s. Zondag enige honderden Waalwijkse mannen ter bedevaart naar Brielle gaan, lijkt het mij niet ondienstig enige bijzonderheden over dit vermaarde stadje mede te deelen. Als één plaats in ons land met de naam van dode stad kan worden ge typeerd, dan is het wel Brielle. Voorheen gelegen aan het voornaamste zeegat van onze Westkust, aan de z.g. Mond van de Maas, was het al vroeg een rijke vissers- en handelsstad Kooplieden uit Duitsland, Frankrijk en Spanje bezochten in de 15e eeuw deze stad, de Schotse vissers hadden er een kolonie, de Noren een eigen kerk. De inname van Den Briel op 1 April 1572 door de Watergeuzen was dan ook niet enkel een daad van terecht bezongen stoutmoedigheid, maar ook een belangrijke strategische zet, omdat ze daardoor tevens de sleutel in handen kregen welke te water toegang gaf tot het hart van de lage landen, Inderdaad, Alva verloor zijn bril en heeft het vol gend jaar ons land moeten verlaten. 1 April 1572 is een keerpunt van onze geschiedenis geworden, welke ook door de katholieken met vreugde zou worden herdacht, als er niet zulke bittere na klanken aan verbonden waren. Tot in de 18e eeuw bleef Brielle door zijn uiterst gunstige ligging een stad van grote betekenis, maar ook zij ondervond, evenals Brugge vroeger, het nadeel van de opslibbing aan de mond van de getij rivier- De toegang tot de oude Maasmond werd steeds moeilijker, de schepen voor Rotterdam kozen meer en meer de omweg via Brouwershaven. In 1825 liet Koning Willem I het Voornse Kanaal aanleggen Hellevoetsluis werd voorhaven van Rotterdam. Het graven van de Nieuwe Waterweg in 1872 maakte Brielle geheel en al tot een landstadje, de Maasmond of Brieier Maas werd een dode rivier en zal nog wel eens geheel worden afgesloten. Brielle is nu nog een stadje van 3600 inwoners; grotendeels bestaande uit middenstanders, die hun klanten vooral tellen onder de ambtenaren in de stad en de boeren in den omtrek Een eigen lijke arbeidersklasse is er nietvoor enige jaren waren er 97 arbeiders en 171 winkeliers 1 Er is nog enige hout handel, een kalksteen- en een zuivel fabriek, een groenten- en fruitveiling, het is een aantrekkelijk marktstadje, maar het boeit den vreemdeling meer door zijn rijk, bloeiend verleden dan door een krachtig heden. Een zeer bijzondere bron van in komsten vormen de katholieke bede vaartgangers, die jaarlijks met duizenden de stad bezoeken en de marteldood herdenken van 19 bloedgetuigen, waar onder er ook van Brabant waren. Door de vele bedevaarten was ook de stichting mogelijk van een nieuw en mooi kerk gebouw, dat door de eigen parochianen nooit bekostigd had kunnen worden. Van de 3546 inwoners waren in 1930 slechts 501 katholiek, dus ruim 14%. Dit nieuwe gebouw is echter slechts zeer bescheiden, wanneer men het ver gelijkt met de imposante Protestante St. Catharinakerk, welke met haar massieve toren reeds van verre te zien is en gebouwd is in de late Middeleeuwen, toen ook in Brielle de rijke burgers er een eer in stelden, het Godshuis te laten getuigen van hun hoge welvaart en hun diepe godsdienstzin. DE VRIES. Verschillende gegevens zijn ontleend aan een aftikel in het Tijdschrift voor Mensch en Maatschappij 1927 en publicaties van het Centr. Bureau voor de Statistiek. Zangersdag Waspik. De R.K. Kerkkorenbond van het Dekenaat Waalwijk hield Zondag een uitstekend geslaagde Zangersdag te Waspik. Pastoor Huijbers cele breerde een plechtig Lof, waaronder de gezamenlijke kerkkoren met het parochiaal zangkoor van Waspik als cantores Gregoriaansche Lofzangen zongen onder leiding van Kap. Verhoeven uit Kaatsheuvel. De Hoogeerw. Heer A. J. v. d. Brekel, Pastoor Deken van Kaats heuvel en Voorzitter van den koren- bond hield een keurige toespraak, waarin hij de taak van de koor zangers toelichtte en prees. Om kwart voor zes werd in de zaal van den heer H. van Iersel een vergadering gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. Onder de aanwezigen Heeren Geestelijken merkten wij o.m. op Prof. Dr. Kerssemakers en Prof. v. Aalst van het Semenarie, de Voorzitter van de Brde. Dioc. Greg Ver., Pastoor van Gent uit Oosteind de diverse pastoors uit het Dekenaat en de heer Hop. penbrouwers uit Tilburg. Met een kort welkom opende de Hoogeerw. Voorzitter de vergadering waarna de heer Tuerlings uit Kaats heuvel een verslag gaf over den laatst gehouden zangersdag. Direct daarop zongen de aanwezige koren een Gregoriaansch en een meer stemmig werk. Waspik zong Offertorium XIV Zondag na Pinksteren en Tantum ergo van Diepenbrock. St. Jan, Kaatsheuvel Alleluja met vers van den Illen Zondag na Pinksteren en Ave Maria van Arcadelt. St Clemens Waalwijk Alleluja met vers van den Vden Zondag na Pinksteren en Ave Verum van J. P. J. Wierts. Zang koor St. Jan Waalwijk Offertorium van Zondag Sexagesima en Popule Meus voor 4 st. Gem. Koor van Vittoria. Zangkoor St. Josef Kaats heuvel Alleluja raetvers 5en Zondag na Pinksteren en Jesu Dulcis van Kothe. Prof. Dr. Kerssemakers sprak zijn hooge tevredenheid uit over wat de koren te hooren hadden gegeven. De bemerkingen omtrent de uit voering zullen worden toegezonden. Na een kleine pauze hield Dr. Kerssemakers een zeer interessante demonstratie met gramophoonplaten over de klassieke polyphonie Door zeer deskundige uiteenzettingen ver duidelijkt liet hij achtereenvolgens hooren Vittoria uit de Spaansche School, Palestrina uit deltaliaanscbe school Josquen de Pres en Sweelinck uit de Nederlandsche school uit de 15e en 16e eeuw. Te kort duurde deze leerzame demonstratie, waaruit veel te leeren en te genieten viel. Het dankwoord den Prof. door den Hoogeerw. Voorzitter gebracht was alleszins verdiend en kreeg een groot applaus. De heer Tuerlings deed hierna tot slot eenige mededeelingen omtrent contributie inning, het geven van cursussen tot opleiding van zangers en voor stemvoi ming, waarbij tevens in uitzicht werd gesteld om ook knapenkoren hiervoor te steunen. Ontspanning »Ouden van Dagen«. De plannen van het comité tot Ontspanning van Ouden van Dagen, onlangs door W. B. opgericht, beginnen thans reeds eenigszins vasteren vorm aan te nemen Wat betreft het financieele ge deelte kan gezegd worden dat de opbrengst van de daartoe gehouden collecte het comité zeer bevredigd heeft. In een gedeelte van de Groo. testraat zal nog, wegens bijzondere omstandigheden, gecollecteerd moe ten worden, welke collecte wij in ieders belangstelling warm aanbe velen niettemin is reeds f 160 bij een en denkt men de f200 te halen. Voorwaar een schitterend resultaat, waarmee wij 't ijverige comité onder leiding van den heer A. van Gent en onze ingezetenen gelukwenschen. Daar de kwestie der geldmiddelen dus niet al te veel hoofdbrekens meer zal kosten, heeft het comité reeds een voorloopig programma samengesteld dat het uitzicht opent op een zeer prettigen dag. Als uit gangsdatum is gekozen Donderdag 28 Juli a.s., waarbij waarschijnlijk een bezoek zal worden gebracht aan Oisterwijk. Zooals bekend zal de reis per auto worden gemaakt Het comité heeft reeds meerdere auto's ter beschikking. Mochten er evenwel nog particulieren zijn, die alsnog hun wagen voor dit doel ter beschikking willen stellen, dan kunnen zij zich bij het comité vervoegen. Tot slot kunnen wij nog mede- deelen dat het in de bedoeling ligt van de heeren van het comité om enkele dames op genoemden datum ter assistentie uit te noodigen. 1e Lustrum der R K. Voetbalver. »Hercules« Zondag j.l. werd het le lustrum gevierd van bovengenoemde ver eeniging, welke feestdag buitenge woon geslaagd genoemd kan worden Des morgens onder de H. Mis van 8 uur naderden alle leden en adspiranten 90 in getal ter H. tafel. Na de Mis vereenigden zich allen in de zaal »de Lindeboom« waar, dank zij de medewerking van den heer M. van Hootï en de dames v. d, Zanden, Beerens en van der Geld een goed verzorgde koffietafel gereed stond, hetgeen er begrijpe lijker wijze bij de leden goed inging, vooral de junioren lieten zich hierbij niet onbetuigd. Namens de geestelijkheid van de St. Anto- nius-parochie kwam de WelEerw. heer kapelaan v d. Bult zijn geluk wenschen aan de vereeniging aan bieden. Verder kwamen er nog gelukwenschen binnen van de B.K vereeniging HEG, terwijl de voorz. van Concordia bij het bezoek aan hun vereeniging in den Bosch bloemen aanbood. Na de koffietafel gingen allen gezamenlijk naar het terrein waar een foto werd gemaakt van bestuur, leden en adspirantleden. Om half twaalf vertrokken bijna alle leden naar den Bosch. Deze fietstocht is ook zeer goedgeslaagd; jammer echter dat er van de drie gespeelde wedstrijden geen enkele gewonnen werd. Om 3 uur kwamen de leden beneden de 14 jaar 21 in getal in de tent bijeen waar zij na het spelen van een onderlingen wedstrijd ieder een tractatie ont vingen. Des avonds had in de zaal »de Lindeboomeen onderlinge feest avond plaats voor de leden, hunne vrouwen en verloofden. Deze feest avond stond onder leiding van den heer M. Beerens, die zijn taak op buitengewone wijze heeft vervuld. Reeds direct zat er de echte feest stemming in, een 2-tal feestliederen welke door den heer Beerens zelf waren vervaardigd verhoogden deze stemming aanmerkelijk, waarbij hij werd bijgestaan door verschil lende leden, die een nummer ten beste gaven, maar vooral door den heer Jac. de Brouwer, die zich met de heeren Beerens en Wilmont als pianist zeer verdienstelijk hebben gemaakt om dezen avond voor de leden tot een onvergetelijke te maken. Het geheel was dus een goed geslaagde feestdag. Wij brengen allen, in 't hijzonder de personen hierboven genoemd onzen oprechten dank voor hunne geheel helanglooze medewerking. Ook danken wij den heer G. v. d. Zanden en zijn gezin, die zich boven allen lof van hun taak hebben gekweten. Zomerkamp onzer Verkenners. Dit jaar zullen de Verkenners van de Andreas Zijlmans groep hun Zomerkamp houden in Westelbeers bij üirschot. Het kampterrein is reeds de vorige week door de leiders en patrouille leiders van de troep verkend. Het kamp is prachtig gelegen in de boschrijke omgeving van üirschot. Kamp adres is: p.a. Theunissen, Westelbeers hij üirschot. De ouders van de jongens worden er op attent gemaakt, dat het kamp niet telefonisch te bereiken is, wel beslaat de mogelijkheid voortelefo- nischen oproep. Het kamp zal duren van 9—14 Juli a.s. en onder leiding staan van Almoezenier Kap. A. v. Lierop. Hopman G. F. v. d. Westelaken Vaandrig H. Bergmans. J. Zeegers. Wij wenschen de Verkenners goed weer en good camping. Ongeval. Maandagmiddag vermaakten en kele jongens zjch op den hooizolder van den landbouwer P. te voorm. Baardwijk met het z.g. „aantrappen" van het pas binnengehaalde hooi, hetgeen algemeen een ware lief hebberij is voor de jeugd. De 10 jarige H. Schapendonk had daarbij het ongeluk af te glijden en door het luik naar huiten te vallen. Hij kwam op een steenen stoep terecht en bleek er aanvankelijk erg aan toe te zijn. Hij had een diepe bloedende wond aan het voorhoofd en andere uiterlijke kwetsuren op- geloopenen raakte herhaaldelijk het bewustzijn kwijt. Door Dr. Langemeijer werd de hoofdwond gehecht en geconstateerd dat hij ook een inwendige kneuzing aan den linkerpols en enkele andere lichtere verwondingen had opge- loopen. De patiënt gaat thans goed voor uit en zal vermoedelijk geen ernstige gevolgen van zijn ongelukkigen val ondervinden. WAAROM ADVERTEEREN DE MIDDENSTANDS - WINKELIERS NIET DRUKKER, ALS ANDEREN 'T WEL DOEN. ZOO WORDEN ZIJ VERGETEN; HOUDT UW KLANTEN EN DIE 'T WORDEN KUNNEN OP DE HOOGTE! GEMEENTE-ADMINISTRATIE. Bij het in 1938 gehouden monde ling examen ter verkrijging van het diploma gem.-administratie slaagden van den cursus, gegeven door den heer J. Verwiel, Bilrgdmeester van Oisterwijk, de volgende candidaten A. C. de Haas, te Eersel; G. C. M. van Heusden, te Tilburg; J. A. B. Keukens, te 's-Hertogenbosch; A. Mijnlieff, te Tiel; J. van Schijndel, te De Echo van hei Zuiden, Waalwytsche en Langstraatsche Courant*

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5