Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DRUNEN. OUSSEN. EETHEN. HEUSDEN. KAATSHEUVEL, Helvoirt; G. P. Sterrenberg, te Haaf- ten; J. Verweij, te Geldermalsen; G. Baron van Voorst tot Voorst te 's-Her- togenbosch en J. v. Wolven te Eind hoven. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-BRABANT. Dinsdag kwamen de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant in eerste gewone zitting van 1938 bijeen. De Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel hield de navolgende openingsrede: Leden der Staten van Noord-Brabant, Zorgelijk blijft de economische toe stand van ons vaderland. Noord-Brabant vormt geen uitzondering, al zijn hier ook gunstige teekenen te bespeuren in land bouw, nijverheid en handel. De bevol king van onze provincie tracht met goe den moed de vele moeilijkheden van dezen tijd te overwinnen. Het provinciaal bestuur helpt haar daarbij naar best ver mogen. Vanouds heeft het zich ingespannen om het wegennet te verbeteren en uit te breiden. Wij gaan in deze richting voort. Aan uw oordeel worden in deze zitting onderworpen voorstellen tot vaststelling van een nieuw provinciaal wegenplan. Naar dit laatste plan is reeds geruimen tijd door belanghebbenden uitgezien. Tc verwachten is dat het niet iedereen be vredigen zal. Uiteraard is iedereen ge neigd wegen in zijn naaste omgeving als de voornaamste te beschouwen. Gedepu teerde Staten hebben evenwel niet een subjectieven, doch een objectieven maat staf gekozen bij de opstelling van het plan. Zij zijn er zeker van dat uwe ver gadering dat eveneens zal doen. Niet de indruk van het-oogenblik doch de erva ring zal leeren, welke aanvullingen dii plan behoeft. Uwe bijzondere aandacht vraag ik voor het voorstel om het waterschap de Maas kant te steunen bij den aanleg van een wegennet van ongeveer 70 kilometer in zijn gebied. De bouw dezer wegen mag voor onze provincie een historische ge beurtenis worden genoemd, het teeken dat de bewoners van de traverse der Beersche Maas zich zullen kunnen toe leggen op landbouw en veeteelt zonder angst voor overstroomingen. Wij zijn dankbaar voor de milde hulp die de landsregeering aan het ondernemende waterschap verleent. De wegenaanleg in het Maaskantgebied wordt dienstbaar gemaakt aan de werk verruiming. Het waterschap van het Stroomgebied van de Aa is erin geslaagd met rijkshulp de middelen te vinden voor de verbetering van de rivier rond Hel mond, waardoor ook aan zeer velen ar beid zal kunnen worden verschaft. Wel licht zal binnenkort worden beslist over de werken, die te verrichten zijn in het Stroomgebied van de Mark en Dintel, eveneens een zeer belangrijk werkobject. Het verheugt mij aan deze mededee- lingen te kunnen toevoegen dat onze Pro vinciale Electriciteitsmaatschappij den weerslag van het gunstige jaar 1937 heeft kunnen boeken in de uitkomsten van haar bedrijf. Dat een deel van het spoorwegnet in deze provincie geëlec- trificeerd kon worden, is aan hare mede werking te danken. Voorspoedig ontwikkelt zich het ver- keersbedrijf, dat de B.B.A. genoemd wordt; het aandeel van de provincie daarin zal zijn economische baten wel opbrengen. De stand der provinciale financiën mag als gunstig worden aangeduid, dank zij de gepaste zuinigheid, die hier steeds wordt betracht. Zoodra de beschikbare middelen het toelaten, hopen gedepu teerde Staten in het belang der volksge zondheid voorstellen te doen om een al- gemeencn schoolartsendienst in de pro vincie te bevorderen, zooals wij thans en met welslagen werkzaam zijn om tot drinkwatervoorziening van alle ge meenten in deze provincie te geraken. Bij dezen veelzijdigen arbeid voor on ze Provincie ondervindt het Provinciaal bestuur, dat niet enkel zijn dagelijksche medewerkers, doch ook velen die Rijks diensten leiden, ons krachtig en voort durend steunen ten bate der gemeen schap. Wij zijn daarvoor zeer erkentelijk. In naam der Koningin verklaar ik deze eerste zitting voor geopend. Overgegaan werd tot het vormen der af deelingen, waarna de volgende open bare bijeenkomst werd vastgesteld op 28 Juli a.s. Iets nieuws op naaigebied. Een simpele maar buitengewoon practische vinding. In onze eeuw van techniek en vin dingen wordt niets nagelaten om het den mensch in zijn dagelijksche beslom meringen gemakkelijker te maken. Spre ken groote technische prestatie's zooals de Radio, Luchtvaart etc. meer tot de verbeelding van het publiek, ook de kleine verdienen hun, zij het bescheiden, eere plaats in de rij der moderne vindingen. Een van deze kleine nieuwig heden, welke groot gemak bieden, is de op metalen buisjes gewonden Tubor Zijde.Het ei van Columbus,zouden wij wil len zeggen.Gaven de reedsbestaande naai soorten veel ongemak bij het afrollen en raakten de windingen lang voordat het rolletje was afgerold meestal hope loos in de war door het knakken en opkreukelen van het cartonnetje, de buisjes van Tubor waarborgen een re gelmatig afwinden en maken dat de windingen nooit in de war raken, zoodat de draad tot de laatste centimeter opge bruikt kan worden. En tenslotteTubor heeft ook nog andere bijzondere voordeelen, doch leest U daarvoor maar eens de advertentie in dit blad. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING, Grootsche H. Harthulde. Zondag j.l. was voor Katholiek Dru- nen een ware hoogtijdag, 's Morgens algemeene H. Communie. Na den middag had om 5 uur een plechtig Lof plaats met predikatie door een Eerw. Pater Capucijn. Na het Lof had een H. Harthulde plaats waaraan door de geheele katho lieke bevolking, vertegenwoordigd door deputaties van alle hier bestaan de godsdienstige, cultureele, charita tieve en sociale vereenigingen werd deelgenomen en uiting gegeven aan hare godsdienstige overtuiging en vereering van Christus Koning, met een kleurenpracht van vaandels, met muziek en zang, met een prachtige bloemenhulde, in eerbiedige, devote stemming. Tot slot werd in koor gezongen „Te Deum" en „Aan U, o Koning der Eeuwen" met begeleiding der heide harmonieën. Vergadering Bond van Groote Gezinnen. De afdeeling Drunen van den R.K. Bond van Groote Gezinnen hield Zondag haar vergadering in het Meis jespatronaat onder voorzitterschap van den heer L. van Drunen. Na een openingswoord van den voorzitter werden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen en door de vergadering zonder op- of aanmerking goedge keurd. Daarna werd een schrijven voorge lezen ingekomen van de afdeeling Utrecht om een afgevaardigde te zen den naar de Centrale Raadsvergade ring, die dit jaar te Utrecht zou wor den gehouden. Door de te laat gehou den bestuursvergadering was het niet meer mogelijk de algemeene vergade ring omtrent een afgevaardigde te la ten beslissen, weshalve het bestuur hieromtrent zelf een beslissing had moeten nemen en als zoodanig voor dit jaar had aangewezen den heer H. de Wit. Nadere gegevens omtrent genoemde vergadering werden reeds bekend ge maakt in het bondsblad „Het Gezin". Hierna werd door den secretaris een uiteenzetting gegeven omtrent de re geling contributie, afdraging gelden aan het hoofdbestuur, abonnements kosten van „Het Gezin", kosten pro pagandanummers van genoemd tijd schrift, enz. In behandeling kwam dan het ont werp huishoudelijk reglement om schrijvende o.m. benoeming en samen stelling van het bestuur, het houden van vergaderingen enz. Per jaar zul len minstens 2 ledenvergaderingen worden gehouden, waarvan de jaar vergadering in de maand Januari. Behoudens een kleine wijziging be treffende een machtiging van het be stuur om een kleine boete te heffen hij verzuim van een belangrijke ver gadering, werd het reglement zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na goedkeuring door het hoofdbe stuur zal den leden een reglement wor den uitgereikt. Door den secretaris werd nog me degedeeld, dat de afdeeling momen teel 75 leden telt. Door den voorzitter wordt nog ter kennis gebracht, dat aan het gemeen tebestuur een verzoekschrift zal wor den gezonden om in het gemeentelijk zwembad goedkoopere badingstarie- ven te verkrijgen voor kinderen uit groote gezinnen. Verder zal aan het hoofdbestuur verzocht worden om controlekaarten te verstrekken bij de contributie-in ning. Na een aansporingswoord voor pro paganda van den voorzitter werd de vergadering gesloten. Wedvlucht „De Opkomst." De postduivenvereen. De Opkomst gevestigd hij den heer Smits alhier hield Zondag een wedvlucht vanuit Zwolle, afstand 125 K.M. De duiven werden hij Z.W. wind ge lost om 10.30 uur v.m. De eerste duif bereikte haar hok om 1.28.50 uur. De uitslag luidde als volgt: 1 9 W. Pijnenborg; 2 3 8 Adr. Brok; 4 5 6 Adr. Smits; 7 M. van Huiten; 10 v. d. Hoven en 11 Pulles. Overduif Adr. Brok. Zondag a.s. zal een wedvlucht wor den gehouden vanuit Assen, afstand 200 K.M. Inkorven Donderdag n.m. van 7 tot 8 uur. Geslaagd. Op het Vrijdag gehouden examen voor het Middenstands-diploma, Alg. Handelskennis gehouden te Tilburg slaagden de heeren: Chr. Brok; Anl. J. v. Drunen; G. de Gouw; Am. Hom bergen; G. v. Huiten; W. de Kruiff; H. v. d. Sanden; W. v. Son; P. Ver hoeven en Fr. de Wit, allen te Drunen en H. Beekmans te Vlijmen. Alle geslaagden genoten hun oplei ding bij de heeren Th. v. Delft en W. Roozen te Drunen. Constantia. Op de hanen der handboogschulte- rij Constantia gevestigd in café Th. Elshout alhier zal a.s. Zondag 3 Juli hel traditioneele jaarlijksche koning- schieten plaats hebben. De huidige koning Adr. van Delft zal geen gemakkelijke taak hebben in de verdediging van zijn titel. Sporters. Het bestuur der R.K.V.V. Sporters hield een vergadering in café van Keulen waarin zij een commissie, be staande uit de heeren G. J. Vissers, J. Bergmans en J. Véltman, installeer de welke belast is met de regeling van de in den loop der volgende maand te houden athletiek- en sportdag. Besloten werd naast verschillende athletieknummers o.a. hardloopen 100 en 400 meter estafette, springen etc. eveneens een voetbalwedstrijd in te lasschen. Burg. Stand. Geboren: Alouisius Willi, zv. Pul les-van Weert Huberta dv. Smits van Heeswijk Gijsbertus zv. M. Ver- ku ijk-Verre ijl Theodorus zv. L. v. d. Sanden-Possemus. Overleden: Petronella Pulles, wed. van Corn. Smits 93 jaar. -Openbare vergadering van den raad der gemeente Dussen, te houden op Donderdag 30 Juni 1938. des na middags om 4 uur z.t. I. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Vaststelling gemeenschappelijke regeling Bouw- en Woningtoe zicht. 3. Vaststelling kohier hondenbelas ting. 4. B-Steunregeling. 5. Vaststelling begrootingswijziging. 6. Beplanting Nieuwe Steeg. De heer G. van Stein-Callenfels alhier, slaagde te Delft voor 't prop. examen werktuigkundig ingenieur. Bij de uitoefening van het bespui ten der aardappelen tegen den colora- do-kever, 't welk op bevel van hooger- hand over 't geheele land moet geschie den, ondervonden de daarvoor alhier aangestelde personen op enkele plaat sen tegenstand, in de uitoefening van hun bedrijf. Tegen deze onwilligen is door de rijkspolitie alhier proces-verbaal opge maakt, waarna de aardappelen onder hun toezicht toch nog werden bespo ten. HANK. Dezer dagen was een kind van W. alhier achter op een rijdende auto gekropen. Een oogenblik later viel het er af en kwam zoo ernstig te vallen, dat het een arm had gebraken. Dr. van Vuuren uit Dussen heeft haar behandeld en de eerste hulp ver leend. Hieruit blijkt weer eens hoe ge vaarlijk het is, achter aan rijdende auto's te hangen en op te klimmen. Het is majoor Alers en veldwach ter Keiler, na een uitgebreid onderzoek mogen gelukken den dader op te spo ren, die de vorige week Maandag een strooschelf aan den Peerenboom, van den landbouwer J. van Velthoven al daar, in brand had gestoken. Het was de 15-jarige de W., wonende aldaar, tegen wien proces verbaal is opge maakt. De heer A. L. alhier had voor enkele weken geleden een rijwiel uit geleend aan een zekeren A. V., vroe ger woonachtig te Made. Daar van terugbrengen niets kwam, begon L. aan verduistering te denken. Hij deed aangifte bij majoor Alers en veldwachter Keller, die een onderzoek instelden, waaruit bleek dat V. het rij wiel te Gorinchem in een rijwielbewaar plaats in bewaring had gegeven, waar het rijwiel door veldwachter Keller in beslag werd genomen. Daar V. niet al te gunstig bekend stond werd door de politiemannen het politieblad eens nagesnuffeld, waarbij hun bleek, dat hij sinds 1934 nog gesignaleerd stond voor 3]/2 maand gevangenisstraf. Op hun aanwijzingen is hij door de politie te Tiel aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Dordrecht overge bracht. Op 27 Juni 1938 werd de aanbeste ding gehouden voor het te bouwen raadhuis dezer gemeente. Door de na volgende personen werd naar dit werk ingeschreven: C. B. Timmermans, Sprang 12.635 J. v. Laarhoven, Raamsdonk 13.322 C. J. Kerstens, Raamsdbnk 13.725 H. M. Kramer, Waalwijk 14.200 A. Smits, Heusden 14.400 M. A. Kramer, Genderen 14.490 C. Vos, Meeuwen 14.700 A. Vermeer, Waalwijk 14.748 W. Vos, Hellouw 14.830 D. G. Mans, Andel 14.890 P. A. Kramer, Genderen 14.978 A. A. v. Bergeijk, Wijk 14.980 Gebr. Naglé, G'berg 14.998 J. M. Michael, Capelle 15.060 H. Redeker, Meeuwen 15.065 D. v. Oversteeg, Vrijh.-Capelle 15.087 A. P. Kramer, Heusden 15.300 H. Ivleinloog, Genderen 15.595 G. Haspels, Genderen 15.595 L. Fitters, Waspik 15.737 H. J. v. d. Wittenboer, Vught 15.940 G. v. d. Zande, Waalwijk 16.200 L. Kooien, Waalwijk 16.295 J. Hoogendoorn, Waalwijk 16.320 M. Kleingeld, Waalwijk 16.345 G. Nieuwkoop, Heesbeen 16.500 J. Straver, Almkerk 16.500 Onder voorzitterschap van dhr. Chr. van Herpt vergaderden Stem gerechtigde Ingelanden van De Binnen Oude Maas in hotel Centraal van dhr. Chr. Timmermans te Heusden. De rekening 19361937 werd dooi de stemgerechtigde ingelanden vast gesteld met een bedrag van inkomsten voor bet gedeelte vallende onder A van ƒ600,28 voor B ƒ756.12; aan uit gaven voor A 475,92 voor B 168,88 alzoo met een batig slot voor A van 124,36 voor B 168.88. De begrooting 19381939 werd vastgesteld met een bedrag van in komsten en uitgaven voor A van ƒ570,08 voor B 772.12. Als lid van het Dag. Bestuur werd herkozen dhr. Chr. A. J. van Herpt, die in de hierop volgende bestuurs vergadering wederom werd gekozen tot voorzitter van het waterschap. Daar er door H.H. Ged. Staten voor gesteld was om bij de wijziging van het bijzonder reglement aan het be stuur van het waterschap en verschil lende andere waterschappen geen ge volg te geven om Heusden voor het waterschap omslagplichtig te maken werd besollen aan de Prov. Staten nog een verzoek in deze te richten. Door afgevaardigden van het wa terschap Heesbeen werd gevraagd in de Maas nabij „bet Slot" een stuw te doen plaatsen aan welk verzoek zal worden voldaan. Carillon. Het stadscarrillon is zooals vorige jaren door den vakkundigen stads- klokkcnisl. den heer L. J. J. Wussen grondig nagezien en keurig in orde gemaakt. Wegens hel 40-jarig regee- ringsjubilé van H. M. de Koningin zal op het carillon geplaatst worden op hel half uur Wilhelmus en het heel uur Wien Neerlands Bloed. De Heusdensche fanfare geeft heden Woensdagavond een concert op de muziek-kiosk. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zullen verschillende natio nale liederen worden uitgevoerd. De Vlaamsche kermis met ba zaar wordt gehouden op 22, 23 en 24 Juli a.s. en wel op het Burchtplein. Er wordt tevens een gratis tombola aan verbonden. In verschillende bladen wordt critiek uitgeoefend op de plannen tot slechting der wallen, demping dei- grachten enz. Naar wij vernemen zal van deze plannen, als we ze zoo noe men mogen, wel niets komen. Geslaagd. Voor hel op 11 Juni 1.1. te Eindho ven gehouden examen A boekhouden, slaagden de dames Jo van Woensel en Philo v. d. Wee. Zij genoten hun opleiding van de Eerw. Zuster Laurenza alhier. R.K. Middenstandscursus. Voor het Diploma Algemeene Han delskennis, ingesteld in verband met de Vestigingswet Kleinbedrijf, en ge houden te Tilburg in de maand Juni 1938, slaagden de volgende leerlingen: C. P. J. Snoeren: J. A. Lelieveld; A. T. Dankers; J. T. C. v. d. Linden; G. J. M. v. d. Kaa; H. M. van Noye; C. J. HuybenL. M. Ververs; P. H. A. J. Stallen; F. J. M. Michielsen; P. J. v. d. Mortel; H. N. Hesselmans; H. L. Klijsen; A. J. P. Dekkers; J. J. Roestenberg; L. J. van Luxemburg; J. L. van Heesch; C. A. van Huiten; H. van Amelsvoort; J. W. J. Snoeren; J. F. J. Cornelissen; C. Klerx; A. den Teuling; C. Vesters; A. van Trier; J. A. Beekmans; J. M. Muyzelaar; C. J. M. Pepping; F. W. Vloemans; P. A. H. Bisselink; M. C. W. v. d. Hoven; L. J. de Bondt; G. J. Mosseveld; H. G. P. W. Stallen; H. van Esch; C. A. W. van Heeswijk; J. C. J. Cornelis sen; N. W. Klijsen; A. W. Mahieu; A. C. van Wanroy; A. A. Roesten- berg; A. A. A. B. van Hest; C. A. van Mierlo; A. C. van Heeswijk; J. Kroot; P. J. M. van Nieuwstadt; J. Matheij- sen; A. Schrauwers; C. van Veldho ven; A. de Ruyter; P. H. Netten. De cursus werd gegeven door de heeren H. van Opstal, Accountant en Leeraar M.O. Boekhouden, te Tilburg, H. A. de Bruin, hoofd der school Berkdijk, Kaatsheuvel, en A. P. G. Verhelst, Leeraar M.O. Boekhouden, te Tilburg. Jubileum Burgemeester Mallens. Op 1 Juli a.s. zal de WelEd.Achtb. Heer J. A. Frans Mallens zijn koperen ambtsjubileum als burgemeester her denken. Na ruim 8 jaren als burgemeester van de gemeente Zundert werkzaam te zijn geweest werd Z.E.Achtb. met ingang van 1 Maart 1934 als burge meester van onze gemeente benoemd. In de ruim 4 jaren thans hier werk zaam heeft burgemeester Mallens zich doen kennen, als een man met groote capaciteiten en enorme werklust. Jam mer dat zijne regeeringsperiode juist voor onze gemeente valt in een de pressie zooals ze de schoenindustrie in het algemeen en zeker de gemeente Loonopzand nog niet gekend heeft. Ongetwijfelt ligt alleen hier de oor zaak dat hij voor onze plaats niet die kracht en ontwikkeling kan doen ont plooien die hij zich voor een industrie plaats als de onze gedacht heeft. Van officieele feestviering is ons niets bekend, doch is dit jubileum on getwijfeld een gelegenheid die velen zullen aangrijpen, om den energieken burgemeester een attentie te betuigen. Vaktentoonstelling. In de zaal van den R.K. Gildenbnod werd als sluiting van den Vakcursus gegeven in model lenteekenen en schoenmaken een tentoonstelling ge houden van de werkstukken door de leerlingen op dezen cursus vervaar- digd. De tentoonstelling werd door den HoogEerw. Heer Deken A. J. v. d. Bre- kel geopend, terwijl mede aanwezig waren Pastoor de Klijn en de heeren kapelaans, uit de beide parochies. Ook van de zijde van de schoenfabrikan ten was goede belangstelling, terwijl van Burgemeester Mallens bericht van verhindering was ingekomen. De voorzitter van de Commissie de heer C. Roestenberg sprak woorden welkom en zette de noodzakelijkheid van goed vakonderwijs uiteen. Hij bracht dank aan de leeraren C. Brands en J. Klerkx, aan de jury J. Roesten berg en J. Gubbens, den secretaris de heer Bisselink en de heer Kops voor de vele voorbereidende werkzaamhe den. Na hel officieele gedeelte werd de tentoonstelling bezichtigd. De uitslag was Model lenteekenen le leerjaar: P. Appeljon le prijs 29]^ pnt.; A. van Dijk le pr. 26]/2 pnt.; L. de Vries le pr. 26 pnt.; A. v. Mierden le pr. 27 pnt.; P. van Beers le pr. 26J^ pnt.; A. v. Ven le pr. 26 pnt.; J. Laros 2e pr. 24J^ pnt.; D. Klerkx 2e pr. 24 pnt.; H. v. Heesch 2e pr. 24 pnt.; J. Heeffer 2e pr. 22 pnt. 2de leerjaar: J. Hamers le pr. 28y2 punt. Schoenmaken le leerjaar: lste prijzen: P. Kops 20 pnt.; J. van Wezenbeek 20 pnt. en L. Hamers met 18y2 punt. 2de prijzen: F. de Vries 18 pnt.; H. Balvers 18 pnt.; A. Berg mans 17 pnt.; J. Donders 17 pnt. en J. Damen met 17 punten. Den geheelen dag door was er veel belangstelling voor het tentoonge stelde werk. Kermis. Donderdag a.s. zal in onze ge meente de jaarl ij ksche 4-daagsche kermis een aanvang nemen. Op de kermisterreinen te Loonopzand en Kaatsheuvel is men reeds druk bezig met den opbouw der diverse attracties die nu eenmaal voor een groot deel der burgerij de kermis maken. In de zalen en de verdere ontspan ningslokaliteiten wordt eveneens druk gewerkt om de zaken tegen deze dagen van drukte in orde te hebben. In de harmoniezalen Euphonia en Apollo evenals in de zaal van Bel Canto worden diverse uitvoeringen gegeven en des avonds gedanst. Ook meerdere café's scheppen dansgele genheden voor de bezoekers. De fabrieken leggen met aanvang van Woensdagavond het werk neer. Jammer, dat de tijden zoo slecht ge weest zijn. Bij menig huisgezin ont breekt zelfs het minste om aan eenige kermisviering te denken. Agenda:

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6