[Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 Goede rustige belegging GELD TER LEEN rekte 3' L „NOORD BR4B4ND'' Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude FEUILLETON Om de goede perszeden. Het vluchtelingenprobleem. De eerste vijf jaren... Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD JAAR HET DIAMANTEN MEDAILLON. 5} NUMMER 56. ZATERDAG 16 JULI 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De twee geruchtmakende zaken, die de ambtenarengerechten in de laatste weken hadden te behandelen, hebben zeker enkele merkwaardige dingen kunnen leeren, zegt 't D. v. N. Het anti revolutionaire «Friesche Dagblad« vtstigt daar terecht eens de aandacht op. Ten eerste bleek weer eens welk een sterke positie de ambtenaar in ons land inneemt. Hij is in deze werkelijk sterk be voorrecht ten opzichte van em ployés van particuliere onderne mingen, die soms veel over zich heen moeten laten gaan om hun positie te redden. Belangrijker is echter de tweede les, die uit de publicaties in de bladen betreffende deze zaken te trekken valt. De wijze waarop de behandeling in sommige bladen »verslaan« werd, geeft ernstig te denken over de objectiviteit, die een der eerste eigenschappen van een verslaggever moet zijn. De kleur der diverse verslagen van de zaak der Maréchaussée liep nogal sterk uiteen (zie daar b.v. de tusschenge. voegde suggestie van de Telegraaf) rnaar bij de kwestie van den ont slagen tuinbouwconsulent, ir. van der Veen, was het heelemaal te bar. Het Friesche blad zegt het wel zeer teekenend: »Als men »Handelsblad« en »N R.C.« leest, krijgt men den indruk, dat ir. van der Veen sterk staat. Maar volgens de »Telegraaf«, die tal van bijzonderheden geeft, welke de verslaggevers van eerstge noemde bladen verzwijgen, was het betoog van den Regeeringsgemach- tigde vernietigend voor ir. van der Veen«. Er is alle reden om deze vreemd soortige journalistiek even te signa- Leren. Wanneer men beslist zijn lezers een bepaalden indruk meent te moeten suggereeren, dient dit te geschieden in een beschouwing. Het gaat den verkeerden weg op, wan neer ook het verslag wordt aange wend om een eenzijdig licht op een zaak te werpen. Aan de objectiviteit van het verslag, de betrouwbaarheid van den verslaggever mag niet ge tornd wo*den. IJat dit den laatsten tijd toch gebruikelijk schijnt te wor den, is een verschijnsel, dat wijst op een verwording van de goede perszeden. Wij voegen er aan toe een verslag moet objectief zijn, weergeven wat er verhandeld is, niets meer maar ook niets minder. 'I Is zomer en héél mooi is het op 't oogenblik aan het meer van Genève, aan welks Franschen oever een aantal grooten van de wereld samenzijn om er te beraadslagen over het lot der vervolgden onder de menschen, de Duitsche en Oos- tenrijksche Joden, katholieken er, protestanten, die om den geloove worden getreiterd; »marxisten« en anderen. Een hopeloos vraagstuk 1 Zeer juist was de opmerking van de Parijsche »Temps« enkele dagen geleden, dat net vluchtelingenpro bleem niet alleen met overwegingen van menschelijkheid en sentiment op een conferentie kan opgelost worden het botst helaas op moei lijkheden van moreelen, politieken, socialen en materieelen aard, welke men niet eenvoudig met ontroeren de improvisaties uit den weg kan gaan, op gevaar af dat de staten, welke zich nog aan het beginsel van menschelijke vrijheid en gast vrijheid houden, in avontuurlijke experimenten verzeild raken. De uiterste voorzichtigheid en 'n sterk begrip voor mogelijkheden en rea liteiten, aldus het blad, zijn onont. heerlijk bij het vaststellen van de middelen om den toestand het hoofd te bieden. Ook Nederland is ter conferentie vertegenwoordigd onze gedelegeer de verklaarde, dat Nederland mrei- lijk méér zal kunnen doen dan reeds gedaan werd Het aantal Joden in Duitschland wordt op 600.000 geschat, dat in Oostenrijk op 200.000. Rekent men daarbij de Joden, die om verschil lende redenen andere voor hen dreigende landen willen verlaten, dan komt men alleen voor de Joden op ongeveer een millioen menschen te staan, die binnen het blikveld van de conferentie van Evian val len. Weliswaar zijn nog slechts ongeveer 150.000 van hen inderdaad geëmigreerd, maar dat zijn juist Levensverzekering 1843 1938 Een door Eerw. Zusters geleide, bekende R. K. ONDERWIJSINRICHTING vraagt GEHEIMHOUDING VERZEKERD Brieven onder No. 59706 aan het Bureau van dit blad. GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK, voor de overgroote meerderheid de intellectueelen, wien alle activiteit in het nationaal socialistische Derde Rijk onmogelijk wordt gemaakt: professoren, advocaten, doctoren, schrijvers, journalisten,acteurs,enz. Daar al deze uitgewekenen prac- tisch naar de meest nabijgelegen landen komen, en daar wat ten Oosten van Duitschland ligt, zoo goed als voor hen gesloten is, is het vooral West-Europa, dat de stroom moet opvangen en verwer ken. Het heeft dit gedaan, zoogoed en zoo lang als het ging: maar de mogelijkheden zijn begrensd en zelfs zeer begrensd. In geheel West- Europa woedt de werkloosheid in bijzondere mate juist onder de intellectueele groepen voor dezen is er ook wellicht het minste uit zicht op uitkomst. De »Osservalore Romano« publi ceert een bespreking van een docu ment afkomstig van Mgr. Konrad Gröber, aartsbisschop van Freiburg in Breisgau, waarin een overzicht wordt gegeven van den godsdien- stigen toestand in Duitschland na vijf jaar nationaal-socialistisch be wind. Het blad merkt op, aldus Havas, dat het door den bisschop opgehangen sombere beeld in alle streken van Duitschland kan wor den teruggevonden. Het eerste deel van het document behandelt de anti godsdienstige pro paganda, de anti-christelijke denk beelden van Rosenberg en de zeden- processen het zegt, dat verzaking in het openbaar van den godsdienst vooral hij onderwijzers en ambte naren wordt aangemoedigd. In Freiburg zijn in 1937 3374 men schen het geloof ontrouw geworden. Het tweede deel maakt melding van het vernielen en bezoedelen van kruisen, als onderdeel van den «oorlog tegen het crucifix«. In het derde hoofdstuk wordt beschreven, hoe de uitoefening van den gods dienst wordt belemmerd. Men ver hindert, aldus het document, amb tenaren de diensten bij te wonen en hun kinderen als misdienaars op te treden. De roomsch katholieke »Volksverein«, die 30.000 leden telde, werd in 1934 ontbonden, het Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Eiïgelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Nadruk verboden. 2) Ik zeg alleen wat ik zie; dat kruis komt bijna nooit voor, ging de oude vrouw voort. De lijn van het huwelijk wordt hier gekruist door de lijn van den dood en toch loopt ze door. Ik wil er niet meer van zeggen, maar dit kind zal geen gewoon leven hebben: of het iets heel moois zal worden of iets heel droevigsdat weet al leen de goede God. Haar leven begint al treurig ge noeg, zei het meisje; ze nam het klei ne knuistje en kuste het. Ik heb al die vreeselijke dingen die jij gezegd hebt, weggekust, riep ze. Wees maar niet hang, kleine schat, jij hebt engelen die je bewaken, even goed als alle menschen. Ik geloof er niets van dat jouw handjes zulke nare dingen als moord of zelfmoord voor spellen. En toch is het zoo en als wij lang genoeg leven, zullen we zien dat mijn voorspelling uitkomt. Ik wil er niets meer van hooren, riep het meisje uit en daarop vroeg ze: Hoe gaat het met mevrouw? Slecht. Denk je dat ze zal sterven? Het is heel waarschijnlijk. Het meisje stond op. Ik moet weg, zei ze. Het zal hier. in huis wel heel droevig zijn, ondanks al de zon en bloemen, als mevrouw dood is. Kan ik nog iets voor je doen, baker? Op dat oogenblik klonken de tonen van zachte droevige muziek zoo droevig en teer dat de twee vrouwen roerloos bleven staan. Het kind bleef doorslapen, glim lachend. Hij kan het niet laten, zei de ba ker. Hij speelt een doodenzang voor zijn arme jonge vrouw, maar hij weel het zelf niet. Ik zal blij zijn als ik hier weg ben en een vroolijker dienst heb, zei het meisje. De muziek maakt me toch zoo angstig en ze schijnt maar nooit op te houden. Meneer is, wat de menschen een genie noemen, zei de baker. Ik voor mij houd niets van genieën. Ik heb er een of twee in mijn leven gekend, en het waren altijd moeilijke men schen om mee om te gaan. Het is net of het kindje de mu ziek hoort, zei Anne Roberts plotse ling; toen stond ze op en ging den tuin in. HOOFDSTUK II. Toen het kind, waarvan de handjes zulk een wondere toekomst voorzeg den, geboren was, wilde haar moeder, Daisy Nairne, haar Marguerite noe men, niet het Schotsche „Margaret", maar het Fransche Marguerite, dat madeliefje beteekent of parel. Het kind dat men haar in de armen legde, was heel mooi, edel van trekken met een intens blanke huid. Ze is een kleine parel, zei de ou de baker en de jonge moeder was blij met den naam Marguerite. Het was een prachtige Juni-dag ge weest, toen het kind geboren werd, vol van hel gezang van nachtegalen en den geur van bloemen. De maan scheen en de sterren straalden boven het aardige landhuisje Woodlands heette het waar Cyril Nairne, Mar guerite's vader, woonde met zijn jon ge vrouw. Cyril Nairne's leven was ongewoon geweest, hij was een genie en genieën zijn zelden gelukkig. Niemand begreep van wie hij zijn genialen aanleg had geërfd. Zijn ouders waren heel gewo ne menschen, zijn vader verdiende een behoorlijk bestaan met het maken van piano's en Cyril was in hetzelfde vak opgeleid, maar er was een groot ver schil tusschen die twee. De vader was een goed vakman, kende het mecha nisme van de piano, maar wist weinig van de wondere mogelijkheden, die in dit instrument verborgen zijn; de ziel, verborgen in dit lichaam van hout en metaal, was hem vreemd. Maar zijn zoon, zijn eeriig kind, was geboren om die innerlijke muziek te hooren. De menschen vonden hem een stil saai kind dat maar weinig belangstel ling scheen te hebben voor de dingen om hem heen en wiens gezicht alleen oplichtte hij het hooren van muziek. Cyril stond stil te luisteren als een nieuwe piano werd bespeeld en later toen hij zijn eerste werkstuk aflever de, rustte hij niet voor hij het beste dat menschenhanden bereiken kon den. Mijn zoon is een genie, zei zijn vader dikwijls en hij had het plan, om, zoodra hij genoeg zou hebben gespaard en de zaken het toelieten, den jongen verder te laten studeeren, maar de oude man stierf voor hij geld genoeg had gespaard en Cyril moest in de werkplaats blijven om in het onder houd van zijn moeder te voorzien. Hij werkte hard en toen hij veertig was, kon hij zich uit de zaak terugtrekken, om den droom van zijn leven te gaan verwezenlijken. Toen stierf zijn moeder en Cyril Nairne voelde zich vrij voor den eer sten keer in zijn leven. Zoo kwam hij naar de „Woodlands" met de ruime, eenvoudige kamers en den ouderwetschen behoorlijken tuin. De menschen glimlachten 0111 hein, als ze hem daar zoo zagen, aandachtig luisterend naar de stemmen der na tuur. Voor hen was het gezoem van een hij een dagelijksch geluid dat ze nauwelijks hoorden; voor hem was het een openharing. En de menschen glimlachten om hem met iets van medelijden. Een genie, weet u, en een beetje... De zin werd nooit afgemaakt, maar een veelbeteekenend tikje op 't voor hoofd zei de rest. Op een dag toen de kerkklokken riepen: Kom! Kom! ging hij naar de kerk een mooie oude kerk met een vierkanten Romaanschen toren en Romaansche ramen een kerk, be groeid niet klimop en half verscholen achter hooge hoornen. In Cyril's ziel werd het klokgelui tot een machtige nieuwe melodie. Hij ontwaakte pas uit zijn nieuwen droom toen de gemeente opstond om te zingen Eén stem klonk hoog uit boven de andere een klare, rijke meisjes stem, die door de oude kruisgewelven scheen heen te dringen en op te stijgen tot den blauwen hemel. Den heelen dag hoorde hij die stem, ze liet hem niet los. Spoedig wist hij den naam van het meisje, hij zag haar en wist dat hij haar liefhad. Hij huwde haar en bracht haar naar Woodlands. Voor zijn geluk waren geen woor den, maar het trilde in zijn muziek. Daisy Nairne was niet mooi, maar wel héél lief niet haar donkere zachte oogen en blond haar. Een jaar lang leefden ze in een onzegbaar-schoone harmonie. Toen kwam het einde. Op een Juni- nacht werd de kleine Marguerite ge boren en dit nieuwe, jonge leven werd gekocht met dat van de jonge moeder. HOOFDSTUK III. Toen zijn vrouw gestorven was, had Cyril Nairne het gevoel of alle melo die voor goed uit zijn leven wegge vloeid was. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwijkscbe en Langstraatscbe Courant, n nCOODBOAHATID ülHSÜ n tj<

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1