Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. AKKERTJE Zaterdag 16 Juli 1938 No. 56 De Echo van het Zuiden Tweede Blad EEN ITALIAANSCHE RASSENLEER. De nadruk valt voorloopig op de theoretische beteekenis. Het Duitsche Nieuwsbureau'meldt het volgende bericht uit Rome: Het principieele standpunt van het fascisme ten aanzien van de rasvraag stukken is in tien punten samengevat op initiatief van den minister van propaganda, Alfieri. In die tien punten belijdt Italië openlijk de rassentheorie. CHAMBERLAIN OVER DE AAN VALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN. Chamberlain heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd met betrek king tot de Britsche mededeeling aan Burgos op 7 Juli j.l. Chamberlain herinnerde het Lager huis er aan, dat Engeland wetgeven de maatregelen heeft aangenomen, waarin het schepen verboden wordt wapens te vervoeren naar een Spaan- sche haven, welke ook. De Britsche regeering kan het tot zinken brengen van koopvaardijsche pen niet als gewettigd aanvaarden. Schepen in de oorlogszone echter moeten de risico's aanvaarden, die on afscheidelijk verbonden zijn met den oorlogstoestand. Een doeltreffende be scherming kan niet gewaarborgd wor den, tenzij Groot-Brittannië bereid is actief deel te nemen aan de vijande lijkheden. Ik heb reeds eerder gezegd en ik herbaal thans, dat de Britsche regee ring niet gerechtvaardigd zou zijn, wanneer zij een dergelijke koers aan beval. Terwijl dus iedere militaire actie uitgesloten is, is toch de Britsche re geering niet bereid toe te stemmen in een zekeren aard. „Tot dusverre heb ben wij steeds te Burgos geprotes teerd." Spreker wees er verder op, dat een aanval op een afzonderlijk schip uiter aard opzettelijk moet zijn, in het bij zonder wanneer het schip verkend en daarna onder machinegeweervuur is genomen. I)e Britsche regeering staat nog in verbinding met Burgos en spreker zou liever het resultaat afwachten, alvo rens nadere verklaringen af te leggen. Ten slotte deelde Chamberlain mede, dat de Spaansche regeering het voor stel Almeria als veilige haven te be schouwen, onaanvaarbaar achtte. ANTI-MAGINOT-LINIE IN RIJNLAND. Volgens betrouwbare mededeelin- gen zijn vele Duitschers opgeroepen op grond van de laatste arbeidsdienst- wet, om in het Rijnland te werken aan de „anti-Maginot-linie" van Duitsch- land. In tegenstelling tot den Fransche vestinggordel wordt de Duitsche linie geen samenhangend geheel van met elkaar in verbinding staande forten. Duitschland bouwt op zich zelf staande, kleine forten, die zwaar ge wapend zijn. Ook worden plaatsen, waar later kanonnen kunnen worden geplaatst, voor dit doel geschikt gemaakt. De Londensche correspondent van de Figaro schrijft het volgende: Volgens uit de beste bronnen ont vangen inlichtingen, valt het te vree zen, dat de Duitsche regeering vóór het congres van Neurenberg, dat op 5 September opent een „verrassing" voorbereidt. Wij vernemen n.l., dat de verster kingen aan de westelijke grens zooda nig zijn opgevoerd, dat zij in de naaste toekomst een ondoordringbare ver sperring zullen vormen. De nieuwe plannen, om de Duit sche luchtmacht in zes maanden tijds te verdubbelen, worden uitgevoerd. De fabrieken kunnen nu vierhon derd toestellen per maand fabricee- ren. Het binnenhalen van de Duitsche oogsten is vervroegd en moet voor een vastgestelden datum zijn afgeloopen. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. In het legerbericht van het rechtsche hoofdkwartier wordt o.a. van het front van Toledo gemeld, dat troepen van Franco een vooruitgeschoven stelling van den vijand hebben veroverd. Aan hel front van Castellon sloegen de rechtschen een aanval af op de stellingen, die zij gisteren hadden ver overd in Espolon tusschen Val de Uxo en Alfondeguilla. In het communiqué van het mini sterie van landsverdediging te Barce lona wordt o.a. gezegd, dat de regee- ringstroepen in het gebied van Artana (Levantefront) La Famella hebben her overd. OLYMPISCHE SPELEN NIET IN JAPAN. Naar het agentschap Domei meldt, heeft de Japansche minister van Eere diensten Kido het besluit van de re geering bekend gemaakt, om de orga nisatie der Olympische Spelen, die voor 1940 aan Tokio was toegekend, aan het Internationaal Olympisch Comité terug te geven. DE VLUCHT OM DE WERELD AFGELEGD IN 91 UUR EN 14 MINUTEN. Het record van Willey Post met 95 uur en 33 minuten verbeterd. Hughes landde op Floyd Bennett te 19.30 uur G.M.T. zoodat hij zijn vlucht om de werld volbracht heeft in 91 uur en 14'minuten. Volgens niet-officieele berekeningen bedraagt zijn vliegtijd 01 uur 7 minuten, de afgelegde afstand ongeveer 23.800 K.M. Hughes heeft het record van Willey Post met 95 uur en 33 minuten verbe terd. Een reusachtige menigte verwelkom de de vliegers. Duitsche Wetgeving. Nieuw huwelijksrecht. Er wordt met spoed beti acht met de gelijkschakeling van OoAenrijk. Was daar tot heden het kerkelijke huwelijk het normale, daarmee zal het voortaan anders zijn gesteld. Met ingang van 1 Augustus 1938 zal een nieuwe huwelijkswetgeving worden ingevoerd, waardoor in het bijzonder de «misstanden» die in 't laud Oostenrijk uit de «starre dog mutisch-kerkelijke bepalingen van het daar geldende huwelijksrecht» zoo noemt het D. N. B. zulks waren voortgekomen, tegengegaan worden. Door de bepaling, dat staatsrech telijk alleen de verbinding in den echt door den burgelijken stand geidig is, wordt in de Osunark een einde gemaakt aan den toestand.dat het meerendeel der huwelijken, zonder eenige medewerking van den staat al den vertegenwoordiger van de volksgemeenschap, alleen dooi den priester werd voltrokken en dat al naar het kerkgenootschap, waar toe de echtheden behoorden, ver schillende voorschriften voor de verbintenis in den echt golden. Under de huwelijks verboden nemen verschil van bloed en ongeschiktheid voor het huwelijk de eerste plaats in. Voorts word een uniform echt scheidingsrecht ingevoerd, waarbij de tot dus ver voor Oostenrijk geldende onontbindbaarheid van Katholiek- kerkelijke huwelijken woidt opge heven. Ook nieuwe schoolwet. Tevens werd voor heel Duitschland dus Oostenrijk inbegrepen, een nieuwe wet op het onderwijs afge kondigd, waarhij het schoolwezen in Duitschland geünificeerd wordt. De eeiste vier schooljaren moeten worden doorgebracht op de«Volks- schule» waardoor practised de bijzondere scholen voor de eerste vier leerjaren worden uitgeschakeld. Deze wet heeft ten doel de Duitsche jeugd een grondige nationaal-socia- iistische op leiding te geven. Het onderwijs op de bijzondere scholen na de eerste vier jaren blijft nog mogelijk. De klokken van de Kathedraal. Vreugdeklanken in Reims. In Reims heeft zich geleidelijk een vreeselijke oorlogswonde gesloten, welke op het lichaam der Westelijke en christelijke cultuur was geslagen door de stelselmatige bombardemen ten de Duitschers op de schoonste kathedraal van Europa. Een kathedraal van onvergelijk baren kunstrijkdom, een kathedraal met een pieuze historie als geen andere bezit. Zondag werd op luisterrijke wijze het herstel gevierd. Voor het eerst sedert 24 jaar luiddtn er weer feestelijk de klokken van het majestueuze bedehuis. De Paus werd daarbij vertegenwoordigd door een specialen legaat, kardinaal Suhard. De president van de republiek, ver scheidene ministers, kardinalen en bischoppen en de leden van het diplomatieke corps in de Fransche hoofdstad wartn naar Reims geko men. In alle landen, in het bijzonder in Amerika, werd een belangstelling aan den dag gelegd, die niet nalaten zal een geweldigen weerklank te vinden. De pauselijke legaat hield bij zijn plechtige ontvangst een rede, waar in hij o.m. zeide «Moge de Notre Dame van Reims eens verminkt, thans herboren, een levendig protest vormen tegen elke vernieling, elke verminking en elke verwonding in den oorlog 1 Moge de Notre Dame van Reims, door de visioen van schoonheid, welke zij uitstraalt, de oorzaken der conflicten wegnemen, welke Europa verdeelen. Moge zij alle inspireeren tot het verlangen naar vrede en broeder schap. Moge men onder haar ver jongde gewelven in het gebed en in de outwikkeliiig van den christelijken geest, de onontbeerlijke grondslagen komen zoeken voor den vrede tusschen de landen en de volken. In de geschonden en herstelde kathedraal ziet de H. Vader Frank, rijk zelf, waarvan de Opperherder wenscht.dat het steeds trouwer moge worden aan zijn goddelijke roeping in de wereld De Spaansche Burgeroorlog. Nules bezet. De Spaansche nationalisten hebben bij hun opmarsch naar Sagunto de havenstad Nules (13090 inwoners) bezet en zijn deze reeds weer een flink eind gepasseerd. Er werden vele gevangenen gemaakt. Uit Sala manca berichten de nationalisten dat de republiekeinen vóór hun af tocht alle kerken van Nules hebben opgeblazen. Sagunto wordt thans rechtstreeks bedreigd. Valencia en Barselona zijn weer enkele keeren van uit de lucht gebombardeerd. Wreed Terrorism e inPalestina In Palestina is het thans heelemaal mis Het verzet der Arabieren neemt de wreedste vormen .van terreur aan. In de laatste week zijn tien tallen onschuldige slachtoffers ge vallen, vooral in de streek van Haifa. Het zal thans wel niet kunnen uitblijven, dat de staat van beleg in het land wordt afgekondigd. De Britsche regeering zend vanuit Egypte oorlogsschepen en troepen. De toestand wordt gecompliceerd door 'n geweldige stakingsbeweging. Het spoorweg verkeer is ontwricht door sabotage aan de lijnen. Pastoor Perquin. De Radio-Pastoor Perquin heeft gisteren Vrijdag 15 Juli in het St. Fransiscusgasthuis te Rotterdam zijn 73sten verjaerdag gevierd. Zijn toestand blijft vrij stationair, maar de patiënt is opgewekt en tevreden. De „Karimata'* aan 't baggeren. Woensdagmorgen om negen uur is de «Karimata» weer naar het wrak van de «Lutine» vertrokken. In de vroegte, werden de laatste voorbereidingen getroffen en tegen negen uur was de sleep op weg naar het wrak. De «Karimata» werd gesleept door de booten van de firma Doek- sen die het gevaarte binnen enkele uren op de plaats van bestemming brachten. Het weer is goed. Er waait een lichte Westelijke tot Noord- Westelijke wind. Men is dezelfden dag weer met baggeren begonnen. Twee geïnterneerde Spanjaarden gevlucht. Twee hier te lande geïnterneerde Spaansche matrozen, de 35-jarige Joaquin Castillo en de 34 jarige José Maria Cenleno, zijn uitlJmui- de gevlucht. De twee vertoefden te IJ muiden, waar zij een beperkte vrijheid geno ten. Zij waren o.a verplicht zich op bepaalde tijden bij de politie te mel den. Zaterdag jl. verschenen de Spanjaarden niet en ook de volgende dagen kwamen zij zich niet meiden. Waarschijnlijk zijn zij Zaterdag reeds uit IJmuiden vertrokken, ten einde te trachten ons land te verlaten. Bestrijding van schijnacten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van artikel 067 van 't Burgerlijk Wetboek en Wijziging van de artikelen 43 en 45 der Faillissementwet. Het ontwerp heeft ten doel de bestrijding van het euvel der zoogenaamde «schijnacten» Onder «schijnacte» wordtin dit ver. band verstaan 'n akte waaibij iemand fingeerd z'n roerende goederen die hij overigens, als houder voor de verkrij ger, onder zich houdt, aan een ander in eigendom te hebben overgedragen teneinde deze goederen aldus te onttrekken aan het algemeene ver haalsrecht, dat zijn schuldeischers krachtens art 1177 B.W. daarop hebben. Uit de R.K. Staatspartij. Ook te 's Hertogenbosch een politieke school In de 's Hertogenbosch gehouden vergadering van uepropagauda-cen- trale «dr. Schaepmau» van de af- deeling der R.K.b.P. aldaar herin nerde de voorzitter de heer J, van Genabeekaan de goedgeslagde ont- wikkelingsavonden in het atgeloopen seizoen. Uitvoerige besprekingen werden overigens gewijd aan de oprichting van een politieke school, doel, systeem en leerstof weiden aan de band van een leidraad van den centialen propangandadienst uiteen gezet. In beginsel werd tot oprichting van een politieke school besloten. In October zal er een aanvang mee worden gemaakt. Als docenten wer den benoemd pater Quirinus, O. M. Cap. en mr. A. Schatz. Hel bestuur der school zal uit drie personen bestaan. Benoemd werden H. Wijffels en G. Franken; de aldeeling der R.K.S.P. zal bet derde lid aanwijzen. Uitbreiding van de artillerie. Eenigen tijd geleden is reeds gemeld dathetregiment motorartillerie te Naarden zou worden gesplits, in den zin, dat in het a. s.najaar een 1 regement motor- artillerie te Naarden zal blijven en een 2e regement zal worden opgericht, het- welKte Utrecht in garnizoen zal komen in de plaats van het alsdan naar Har- dewijk te verplaatsen le regement veldartillerie- Bij deze uitbreiding der motorartillerie zal het echter niet blijven, meldt de „Nwe. Rott. Ct." In het voorjaar 1939 zal men komen tot oprichting van een 3e en 4e regement motorarlillerie, welke te Ede en 's-Hertogenbosch garnizoen zal houden. Bij bedoelde regementen zullen, al thans voorloopig, opleidingen komen voor batterijen 10 veld en voor batte rijen 15 houwitser 1.17. welke houwitser dus bij de veldartillerie zal verdwijnen om plaats te maken voor een nieuwen houwitser van 10,5. DE PRINSELIJKE FAMILIE NAAR DE OOSTZEELANDEN. Het prinselijke jacht Piet Hein is Woensdagavond omstreeks half acht van Groningen te Delfzijl gearriveerd; het nam ligplaats in het Eemskanaal en is om acht uur geschut, nadat het den geheelen nacht door de ma- Neem dadelijk 'n bij hoofdpijn of migraine. binnen 'n kwartier ziji ge er van af, dank zij de bijzondere samenstelling. Weiger namaak, lel op AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. /*ADAMT1E Wij garandeeren de goede UAItAiM 19C werking van "AKKERTJES", want ze bevallen een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, ■volgens recept van Apotheker Dumont rechaussee was bewaakt. In de haven werd gemeerd, waarna dhr. Korstanje, inspecteur van de scheepvaart, aan boord ging. Even later arriveerde, bepakt en bezakt, de heer Ernst Crone, voorzit ter der commissie van aanbieding van het huldeblijk, en begaf zich aan boord. Om ruim tien uur voer het jacht de haven van Delfzijl uit en ver dween in Noordwestelijke richting langs de Groningsche kust. Van de zijde van het Hof is nog steeds geen uitsluitsel te krijgen over de reisplannen van het Prinselijke paar. Er is echter goede reden om aan te nemen, dat de bestemming van de Piet Hein de Oostzee is. Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix zullen het schip over land volgen. Het is nog niet bekend, wanneer zij zullen vertrekken, wel, dat zij aan hun reis een familiebezoek in Duitschland zullen verbinden. Volgens berichten in verschillende bladen zouden Prinses Juliana en Prins Bernhard het voornemen heb ben binnenkort met hun motorjacht Piet Hein een reis van enkele weken naar de Oostzee te maken om dan o.a. Kopenhagen en Stockholm te bezoe ken. Deze tocht zou volkomen het ka rakter van een vacantiereis dragen en de bezoeken aan de beide hoofdsteden zouden dus ook niet officieel zijn. In Denemarken en Zweden zou een bezoek van het Prinselijke paar hooge- lijk op prijs gesteld worden. Prinses Juliana en Prins Bernhard genieten er een groote populariteit en wanneer bet reisplan niet strikt geheim gehou den wordt zullen er in vele haven plaatsjes evenveel vlaggen geheschen worden tegen dat de Piet Hein er bin nenloopt als wanneer het een officieel bezoek zou gelden. HET PRINSELIJK PAAR BEZOEKT KONINK LEOPOLD. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben een on-officieel bezoek ge bracht aan den Koning der Belgen. H. H.K.K.H.H. gebruikten hel noenmaal bij Zijne Majesteit op het slot te Laecken. Hunne Koninklijke Hoogheden Het le Regiment Artillerie te Utrecht vierde zijn 90-jarig bestaan met een feestmarsch door de stad. De colonne met pauken en bazuinen voorop in den piassenden regen. vr nLiitiMW.ii

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5