Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Witte tanden, frissche mond en een schoone tong GEMENGD NIEUWS. SPRANG—CAPELLE. DUSSFN. 1 z EETHEN. RAAMSDONK. WASPIK. I SPRANG. Afscheid Ds. Bousema. J.l. Zondagmiddag nam Ds. W. Bousema, 'predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier voor een goed bezet kerkgebouw afscheid van zijn gemeen te alhier, in verband met zijn vertrek naar Zuid-Beijerland. De godsdienstoefening werd aange vangen met het zingen van Ps. 103 1 en 11. Na de geloofsbelijdenis werd gelezen Filipp. 2 11 18 en ging Z.E. voor in gebed. In zijn voorrede begint Zijn Eerw. met le zeggen dat hij met gemengde gevoelens den kansel beklommen heefthet scheiden valt niet mee. Spr. heeft dagen van vreugde en droefheid in de gemeente meegemaakt. Z.E. heeft de gemeente lief gekregen en is dankbaar voor al de bewijzen van lief de en medeleven die hij en zijn vrouw van de gemeente heeft mogen ontvan gen. Als Z.E. nu afscheid moet nemen denkt hij aan het Fransche spreek woord dat zegt: „Scheiden is een wei nig sterven". Niet alleen de gemeente is hij dankbaar, maar bovenal God. Hij spaarde hem; Hij gaf hem kracht om 4 jaar te mogen arbeiden in de ge meente. Zoo ooit, dan geldt nu voor hem het Psalmwoord: „Loof, lqof den Heer, mijn ziel, met alle krachten". De Heere heeft zijn zegen op zijn arbeid niet onthouden. De gemeente was trouw in het kerkgaan. Hij heeft in de gemeente meer vreugde dan droefheid ontvangen. Dus is voor hem nu geen reden van moedeloosheid. Ziet Z.E. hierop, dan is het voor hem: „Ik ben geringer dan al Uwe welda digheden, o Heere". Doch ook bij de gemeente moet dankbaarheid zijn; 4 jaren liet de Hee re hem arbeiden. Hij bewaarde de ge meente. Hij had geen lust in haren dood, doch Hij gaf haar het voorrecht om eiken Zondag op te gaan onder de prediking van Zijn Woord. Ziet de gemeente hierop, dan is er nu bij het afscheid van den leeraar geen droefheid, maar dan gaat zij nu haar weg met blijdschap; al gaat de dienaar, Christus blijft dezellde. Bij zijn afscheid zal Z.E. nog eens voor het laatst op de roeping van de ge meente wijzen, waarvoor Z.E. als tekst gekozen heeft Filipp. 2 12b en 13: „Werkt Uw zelfs zaligheid met vree- ze en beven; want het is God die in U werkt, beiden het willen en het wer ken naar Zijn welbehagen". Z.E. verdeeld zijn predikatie in de volgende punten: 1. Onze Roeping. 2. Welke gesteldheid der harten wij moeten hebben. 3. Hoe het mogelijk is aan deze roe ping gehoor te geven. Na het zingen van Ps. 25 6 en 7 staat Z.E. dan eerst stil bij: Onze roeping. Spreker vraagt, of het Paulus' be doeling in deze tekst is, dat de mensch voor zijn eigen zaligheid moet werken. Dat kan de mensch niet, zegt spreker, en dat wordt ook niet bedoeld. Paulus dacht dat hij dat kende in zijn jaren toen zij het farizeïsme was toegedaan, doch op den weg naar Da mascus leert hij dat wel anders, dan leert hij dat het niet door menschen- werk maar alleen door Christus vol bracht werk te krijgen is. Daaruit moet de mensch leeren le ven het moet beleefd worden. Wij kunnen de zaligheid niet verdie nen, wij moeten leeren vertrouwen op de zaligheid die Christus voor ons heeft teweeg gebracht. Alles moet den mensch dan losla ten, eigen deugden over boord gooien, dan leeft de mensch uit het geloof dat openbaar moet worden. Een geloof zonder de werken is dood. Dan openbaart zich hij den mensch een strijd tegen de zonde, dan moet er komen een strijd tegen de menschelijke wellusten en zwakheden, dan komt er een zelfverloochening, daar moet de mensch leeren sterven aan zichzelf en opstaan tot een nieuw leven. Dit gaat altijd tegen onze wil in, wij moeten ons leeren veronacht zamen en leeren te strijden den goe den strijd des geloofs. Hoe meer wij ons zelf onderzoeken, hoe meer wij onze zonden zien. Dan zien wij niet minachtend op een ander, maar dan zijn wij elkander tot een hand en een voet. Hier blijft er dan een strijd tegen de zonde, de rust wordt hier niet gevonden. Die strijd is in de tweede plaats met vreeze en beving; geen slaafsche vrees. Wij be hoeven zelf onze zaligheid niet te ver dienen. Daar moet zijn kinderlijk vree- ze. De Heere wil dat wij berouw too- nen over onze zondenwij moeten be angst zijn voor de zonde, dan aan schouwen wij bij het kruis van Chris tus zijn liefde voor zondaren, dan wil len wij Hem geen smart meer aandoen door onze zonden, dan dwalen wij niet van Hem af, dan zijn wij op de hoede voor den vijand. Dan zal ons geen vree- ze doen scheiden van de liefde van Christus. In de derde plaats wil de mensch aan die roeping gehoor geven? Kan zij dat? Neen, en dat wil de mensch niet ook. Menigmaal zegt Christus: Ik heb U bijeen vergaderd, maar gij hebt niet gewild; het is steeds des menschen onwil. Hoe is het dan mogelijk? Dat zegt de tekst in vs. 13. God werkt zelf in ons door zijne H Geest. Die geest maakt ons wijs en machtig. Hij wil ons hart gelukkig ma ken. In onzen strijd geeft hij ons kracht. Spreker wijst in dit verband op onzen doop. De gemeente moet wa kende en strijdende zijn. Hij wil ons een nieuw hart geven. Hij heeft geen lust in onzen dood, maar daarin dal wij ons bekeeren en leven. Hij wil ons verlossen, laat ons daarom bidden en werken den strijd des geloofs. Dan zal het in ons leven hier op aarde merkbaar zijn, dan zal de deur des hemels eenmaal geopend zijn, dan zal de eeuwige rust aanbreken. Daar zul len we rusten en zingen: Gij toch gij zijl hier voor de kracht van hunne kracht. Ps. 89.8. In zijn dankwoord richt Z. Eerw. na zijn predikatie zich tot den kerke- raad, voor al den steun die hij van hen heeft ontvangen. Verder tot kerk voogden en notabelen, tot de ringpre- dikanten, den consulent Ds. Vroeg in de Wei, tct het classikaal bestuur, tot Burgemeester Smit als hoofd der ge meente, tot Dr. Winkelman, organist en orgeltrapper, koster en hulpkos ter, personeel Chr. school, tot de ver schillende vereenigingen, catechesan- ten en de gemeente. Na het dankgebed werd de schei dende herder en leeraar toegesproken door Ds. Vroeg in de Wei als consulent en namens de gemeente Loon op Zand voor het vele werk dat Ds. Bousema aldaar als consulent heeft verricht. Ds. v. d. Roest van 's-Gravemoer sprak namens den Ring; Ds. Louwe Kooy- mans van Waalwijk namens het Clas sikaal bestuur. Burgemeester Smit sprak namens het gemeentebestuur en ouderling C. B. Timmermans na mens kerkeraad en gemeente, op wiens verzoek Ds. Bousema staande werd toegezongen de bede van Ps. 121 „De Heer zal U steeds gadeslaan". Ds. Bousema dankte voor dé goede woorden en zegt: Gode alleen de eere, waarna Z.E. verzócht te zingen: U alleen, U loven wij; Ps. 75 1. Behalve de reeds genoemde predi kanten waren nog aanwezig: Ds. Oos tenburg van Capelle; Ds. Lans van Waspik; Ds. Oost van Raamsdonk; Ds. Hofman van Besoijen. Verhinderd waren Ds. de Vlugt van Drunen en Ds. Miihlnickel van Waalwijk. Predikbeurten Zondag 17 Juli '38: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. Vroeg in de Wei van Loonschen- dijk. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. drie uur leesdienst. J.l. Woensdagmidag kwam mej. v. Th. zoodanig te vallen dat zij een ernstige hoofdwonde opliep. Dr. Win kelman verleende de eerste hulp, waarna zij naar het ziekenhuis le Waalwijk werd vervoerd, alwaar de wonde werd gehecht. Ds. J. C. Hagen, vroeger predi kant bij de Geref. Kerk alhier, thans te Zwijndrecht, is benoemd tot leeraar Godsdienstonderwijs aan de Chr. H. B.S. te Dordrecht. dienst. Woensdagavond had door de leden der Geref. Kerk alhier de stemming plaats voor een te beroepen predikant uit een geformeerd tweeial. De uitslag was Candidaat Dijk te Kampen 43 st. Candidaat Lindeboom Utrecht, 7 st., terwijl 1 stem blanco was uitgebracht. In de gehouden vergadering van den kerkeraad der Geref. Kerk alhier werd besloten tot predikant te beroepen Candidaat Dijk te Kampen. De heer P. Hommel heeft we gens zijn huwelijk bedankt als voor zitter van de Ned. Herv. Jong. vereeni- ging „Immanuel" en als leider der Knapenvereeniging „Samuel". De arbeider S. v. d. G. had het ongeluk op het werk der kabelfabriek te Alblasserdam een zak cement op zijn lichaam te krijgen, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroe pen en hij naar zijn woonplaats alhier werd vervoerd. CAPELLE. Tot predikant bij de Geref. kerk aan het Bruggetje is beroepen de Eer waarde heer J. C. Dijk, candidaat tot den Heiligen Dienst te Zwolle. Bij den gevaarlijken hoek aan de Brug in de Kom had een dezer dagen weder een aanrijding plaats tusschen een tweetal luxe auto's, de een komen de uit de richting Waalwijk, de andere van den kant van het station. Niet- Van de vierde naar de vijfde klasse B. C. den Dekker le Nieuwen- dijk J. H. Jonker te Werkendam; B. P H. P. van der Schans te Drongclen J. Vos te Woudrichem. Van de tweede naar de derde klasse D. L. van der Brugge te Babyloniënbi oek: De heer M. J. Alers alhier, slaagde aan de Middelbare Technische School te 's Bosch voor het diploma Electr o-Techniek. Op 30 Juli zal vanaf Hank (Peer en boom) de jaarlijksche groote processie, per boot van de reederij »Thor» naar Brielle plaats hebben. Deze processie heeft telken jaren vele deelnemers, Zondagj.l. hield de Dussensche Burgerwacht op de Kanaaldijk alhier schietwedstrijden waarbij de vijf hoogst geplaatste schuileis het vol geilde resultaat behaalde: 1 J Ausems 90 pnt.; 2 J. Domen' 57 pnt. 3 P. van Schendel 57 pnt 4 H. v. d. Broek 84 pnt.; 5 C. J. Lensvelt 83 pnt. Hoogst aantal te behalen punten 100. De collecte ten bate van de Jeugdwerkloozen heeft alhier f28.5ü opgebracht. De werkloosheid is momenteel tot het minimum gedaald daar vele arbeiders bij den seizoen-arbeid maat, onderwijzer, en G. Baaten, Voorzitter Aannemersbond. Naar wij vernemen wordt door de R K. Jeugdorganisatie een verloting georganiseerd ten bate van de Missie van Pater Flavianus. Door de tooneelclub van het St. Aloyuuspatronaat is een open luchtspel in studie genomen, getiteld «De Vorstenzoon.» De uitvoering hiervan mogen wij half Augustus tegemoet zien. Op het sleepschip «Wutn», schipper Boeren, liggei.de aan de Ruijtenbergs' Scheepswei ven alhier had een ongeval plaats, dat nog vrij goed is afgeloopen. Een schoon, zuster van den schipper had nl. het ongeluk in het ruim te vallen, al waar zij bewusteloos moest worden opgenomen. Nadat geneeskundige hulp van Dr. Roos was ingeroepen bleek dat geen ernstige kwetsuren waren opgeloopen, zoodat veimoe- delijk geen nadeelige gevolgen meer te wachten zullen zijn. Op Zondag 24 Juli zal in onze gemeente een groote Missie optocht worden gehouden bij ge. tegenheid van het veatrek van den ZeerEeJw. Prter Flavianus naar zijne Missie in Borneo. Om ongeveer half vier n.m. zal het vertrek plaats vinden vanaf de Zusterschool over Waspik—Boven, Vaartje en Be nedenkerk. Ds. W. Bousema, die j.l. Zondag in verband met zijn vertrek naar Zuid- Beijerland afscheid nam van de Ned. Herv. Gemeente alhier, hoopt zich a.s. Zondag aldaar aan zijn nieuwe ge meente te verbinden. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. C. v. d. Boo- gert van Ridderkerk. De afdeeling Sprang-Capelle en Omstreken van den Nat. Chr. Werk- meestersbond kwam Donderdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen, onder leiding van den heer Heij. Tot voorzitter in de vacature om staan door het overlijden van den heer A. Spierings werd gekozen de tweede voorzitter, E. J. Heij. Als bestuurslid werd gekozen de heer M. van Peer, terwijl als lid van het bestuur van den Chr. Besturen bond werd -gekozen den heer G. v. d. Schans Azn. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zon dag op te treden Candidaat de Groot uit Rotterdam. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart lees- Indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept). Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en zeer zuinig. Tube 60.40,25 ct. Doos 20 ct. tegenstaande de botsing nog al hevig was, kwamen de inzittenden van bei de wagens gelukkig met den schrik vrij. De van de richting station ko mende wagen kreeg eenige averij aan een der spatborden. Een dezer dagen werd op den Winterdijk een rashond, waarvan de eigenaar onbekend is, aangereden, met het gevolg, dat het dier dermate ge wond werd, dat het langs den dijk bleef liggen. Door den heer M. van Alphen, aldaar woonachtig, werd de hond liefderijk opgenomen en ver pleegd. Dat de door de postduivenver- eeniging „De Luchtvaart" op Zaterdag 30 Juli a.s. te organiseeren wedvlucht ten bate van de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis zich in de be langstelling van de gemeentenaren mag verheugen, blijkt wel uit het feit, dat verschillende een geldelijke bij drage schonken voor aankoop van prij zen voor deze wedvlucht, terwijl an deren toezegden een prijs beschikbaar te stellen. Te Breda slaagden voor het M.U.L.O.-examen B. onze dorpsgenoo- ten Steel' Oerlemans en Adrie Stam. Geslaagden en familie onze hartelijke gelukwenschen. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenburg. Het sloopen van een landbou- wersschuur aan de Binnenhaven en 't ter plaatse bouwen van een dubbele woning voor rekening van den heer J. van Oosterhout is opgedragen aan Gebr. van Willigenburg te Sprang. A.s. Zondag des morgens half tien hoopt voor de Ned. Herv. gemeen te a. d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wei. In verband met het ongunstige, gure weer is het concert, dat j.l. Za terdagavond door het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" in samen werking met de gemengde zangver- eeniging ,,'t Rozeknopje" op de mu ziektent over de Binnenhaven gegeven zou worden, niet doorgegaan. In de plaats daarvan maakte het muziekge zelschap een muzikale wandeling, het geen door de gemeentenaren ten zeer ste werd gewaardeerd. De postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café van mej. Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, hield Zondag j.l. met oude duiven een wedvlucht vanaf Me- lun (Fr.), waarvan de uitslag de vol gende is Gebr. Verhagen 1 Adr. Blom 2 6; C. Rosenbrand 3; W. Versteeg 4 en Gebr. van Onzenoort 5 7 en 8. Aan getoonde duiven: Gebr. Verhagen en C. Rosenbrand. Voor de a.s. Zondag met jonge dui ven te houden vlucht vanaf Duffel worden de duiven Vrijdagavond op gewonen tijd in het clublokaal inge- korfd. Aan het gymnasium te Gorinchem zijn de navolgende leerlingen uit het Land van Heusden en Altena bevorderd. Van de vijfde naar de zesde klasse N. Gaasterland le Sleeuwijk. werk hebben gevonden. Een groot deel der werKloozen zijn in den W ïeriijgeruieeis bij 't viasplukkeii le werk gesteld. Uok vinuei: vele in den uaoij gelegen Bresbosch werk. Den heer Ant. v. Honsewijk Jr. kreeg op zoodanige wijze een klap van een paard dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. HANK. Zondag j.l. had den arbeider A. R. van hier, het ongeluk met zijn hand pi een machine le geraken, op de papieriabriek «Maasmond» alhier. Lie naud werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij zich ouder behan deling van een dokter te Dussen moest stellen. Maandagnamiddag j.l. viel den fabrieksarbeider A. v. d. Piuijrn, werkzaam op ue papieriabriek «Maasmond» alhier van een zolder naar beueden. Hij werd daarbij zwaar inwendig gekneusd, zoodal hij op last van den uokter uit Dussen voorloopig rust moet houden. RAAMSDONKSVEER. Vier candidaten der Veersche Christelijke Mulo deden 11 dezer eindexamen en slaagden alle vier, n.l.Adr. Ruijtenberg, R. v. Dongen, Da. v. d. Stelt en Jt|e. Schaap. Dezer dagen ontving de Weleerw. Heer Ds. G. Lans Jr. alhier, een beroep naar de Ned. Herv. Kerk van Meerkerk. Predikbeurten Zondag 17 Juli: Ned. Herv. Kerk v.m. hall tien en n.m. half drie Ds. G. Lans Jr. Op het d.d. 9 Juli gehouden examen voor Steno, slaagde de jonge dame Jo van Gorp. Zij genoot haar opleiding bij de Zusters van Liefde, Pensionaat Mariëngaarde, Aarle-Rixtel- In de vacatures, ontstaan door het bedanken der Heeren A. de Groot en G. van Son, werden tot bestuursleden van het Wit-Gele Kruis benoemd de h?eren A. Ane- De diefstal van f 3600 te Tilburg Een geheimzinnig telefoongesprek Met betrekking tot den diefstal van een som van f 36i5 uit de tasch van een banklooper in de Damstraat te Til burg, vernemen wij nader de volgende bijzonderheden: De banklooper had zich Maandag morgen in eerste instantie bij de Am~ sterdamsche Bank gemeld en daar ver zocht het geld gereed te maken. Hij moest nog even naar het postkantoor en zou het geld daarna komen in ont vangst ncmen. In den tijd, dat de man zich naar het postkantoor begaf, is ae bank opgebeld. De stem aan de telefoon zei, dat men met de firma Eras sprak en informeerde of de looper nog op de bank was. Men antwoordde, dat hij er geweest was, maar dat hij nog terugkwam. De stem verzocht toen den looper te vragen even bij defirmaMaessen in de Damstraat aan te gaan om een pakje op te halen Uit het onderzoek dei politie is nu gebleken dat dit telefoongesprek noch gevoerd is door de Eras, noch door de firma Maessen, zoodat dit telefoonge sprek vermoedelijk gevoerd is door den dader of een handlanger. De banklooper is derhalve naar de Damstraat gelokt, een smal steegje midden in het stads centrum, dat zich door zijn ligging wel bijzonder voor den diefstal leende. Het toeval heeft intusschen in deze geschiedenis ookeen.rol gespeeld. Want inderdaad lag er bij de firma Maessen een pakje voor de firma Eras klaar. Men was juist van plan het door een bediende te laten wegbrengen, toen de looper der firma Eras binnenstapte. Men gaf toen het pakje aan hem mee. Van die korte afwezigheid van den banklooper heeft de dief handig gepro fiteerd. Omtrent den dader tast men intusschen nog altijd volkomen in het duister Wel is rond het tijdstip van het gebeurde een pl.m 35 jarige vreemdeling in een" café op het nabij gelegen Piusplein ge weest, van wien men aanneemt, dat hij wel eens meer van het geval zou kun nen weten, maar meer dan een vermoeden is dit niet. Het politieonderzoek wordt intusschen met groote voortvarendheid voortgezet. "1 Ir Minister Steenberghe bracht een bezoe k aan de Centrale Paardenkeuring te Groningen. Links de Ministe r, naast hem de heer Woldring.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8