PUROL geneest huicl Binnenlandsch Nieuws. SPORT GEMENGD NIEUWS. Gemeenteraad Eethen. hen zou bevoordeelen. De Russchen beperken zich ertoe, de hernieuwde vaststelling op de grondslagen van de bestaande verdragen voor te stellen. De besprekingen duren voort. UITSPRAAK IN DE ZAAK OSS. Het Ambtenarengerecht oordeelt de maatregelen tegen de brigade der Marechaussee gegrond. Afkeuring van een willekeurige onderzoekingsmethode. Zooals wij nog in een deel van on ze vorige oplage hebben kunnen mel den heeft het ambtenarengerecht Za terdagmorgen uitspraak gedaan in de beroepen der leden der vroegere bri- gade-Oss der Kon. Maréchaussée. De aanklachten, zoowel die tegen den Mi nister van Justitie inzake de ontne* ming van de opsporingsbevoegdheid, als die tegen den Inspecteur van Selm inzake de overplaatsing der brigade, werden ongegrond verklaard. De overwegingen, die het Ambte narengerecht leidden tot zijn beslis sing, kunnen worden onderscheiden in twee deelen. Eerst onderzoekt het ge recht of de Minister van Justitie het recht had om aan de brigade de op sporingsbevoegdheid te ontnemen. Na uitvoerige overwegingen komt het tot de conclusie, dat de Minister inder daad zijn bevoegdheid niet te buiten is gegaan. Het art. 141 van het Wet boek van Strafvordering, dat bepaalt* dat ook de onderofficieren der Mare chaussee met de opsporing van straf bare feiten zijn belast, mag volgens liet gerecht niet aldus worden opgevat, dat bedoelde ambtenaren steeds en overal opsporingsonderzoeken zouden moe ten kunnen verrichten en daarin niet zouden kunnen worden beperkt door directe bevelen van justitieele chefs in het belang van den dienst gegeven. Ook door wettelijke en administratie ve voorschriften nopens ressort, werk verdeling, regeling van rusttijden en vacanties wordt hun opsporingstaak trouwens beperkt. Het gerecht is vau meening, dat deze beperking niet af leen in bepaalde gevallen kan worden opgelegd, doch evenzeer in het alge meen, bijvoorbeeld, indien bij ernstige tekortkoming of wangedrag in de uit- voeiing dezer taak, van de zijde van tiet bevoegde administratief orgaan vaak een ander dan het justitieele dadelijk schorsing of ontslag achter wege blijft. Redelijke motieven. De volgende overwegingen van het gerecht zijn gewijd aan de vraag of de Minister in deze van zijn bevoegd heid een ander gebruik heeft gemaakt, dan lot de doeleinden, waardoor hem' die bevoegdheid is gegeven. Dit zou het geval zijn, wanneer de Minister zich bij het nemen van zijn beslissing had laten leiden door een onredelijk en onoirbaar motief. Evenwel is het gerecht noch uit de gedingstukken, noch uit het onderzoek ter terechtzitting gebleken dat dit hel geval is. Het gerecht geeft een opsomming van de gevallen, waarin de betrokken brigadeleden kennelijk zijn tekort ge schoten in het voor de opsporings ambtenaren vereischte inzicht en be leid. Wij zullen deze langzamerhand al wel overbekende feiten niet in details nagaan, doch volstaan slechts met er op te wijzen, dat het gerecht ten aan zien van de onderzoeken legen de bei de geestelijken constateert: dat werd uitgegaan van de bedenkelijke mis vatting, dat ten aanzien van bediena ren van den godsdienst het instellen van onderzoeken en het opmaken van z.g. rapporten door opsporingsambte naren geoorloofd en gewenscht zou zijn ook betrel lende gedragingen, waarvan vast staat, dat zij niet van strafbaren aard zijn. De vraag, die ter terechtzitting werd geopperd, ot de Minister had kunnen volstaan met andere maatregelen, wordt niet door het gerecht beant woord, daar dit .uitsluitend een kwes tie van beleid is, waarover het gerecht niet te oordeelen heeft. Tenslotte overweegt het gerecht nog dat misbruik van bevoegdheid even min kan worden afgeleid uit de om standigheid, dat de maatregel tegen de geheele brigade is genomen, aangezien de Minister zich kennelijk heeft laten leiden door de gedachte, dat de tekort komingen een zekere mentaliteit bij de geheele brigade verrieden, die slechts door tegen alle te treffen maat regelen kon worden verholpen. De aanklacht tegen den Inspecteur der Maréchaussée, kolonel van Selm, inzake de overplaatsing is ongegrond verklaard o.a. op de overweging dat de overplaatsing in het algemeen be lang en in het belang van het Wapen der Kon. Maréchaussée werd gevor derd. De verantwoordelijkheid voor deze overplaatsing werd trouwens ge deeld door de superieuren van dezen Inspecteur, de ministers van Justitie en van Defensie. DE OSSCHE BRIGADE. Maréchaussees gaan in hooger beroep. Naar het Hbl. verneemt zullen de marechaussees van de brigade van Oss in hooger beroep gaan van de uit spraak van het ambtenarengerecht. PATER BORROMAEUS DE GREEVE NAAR INDIë. Pater Borromaeus de Greeve zal einde Augustus naar Ncd.-Indië ver trekken voor een apostolische tournée op Java en Sumatra. DE OPBOUW VAN DE VLOOT IN INDIë. Bij een inspectie van het volledige personeel der marine op 16 Juli te Soerabaja heeft de commandant der zeemacht herinnerd aan wat voor den opbouw van de marine is gedaan. I)e personeelsorganisatie heeft in de algeloopen 2$ jaar haar beslag gekre gen. I'ot enkele bijzondere maatrege len om in dringende behoeften te voor- zien, behoort de toelating van reserve officieren, die een afzonderlijk corps vormen waarin de rang van kapitein- luitenant ter zee kan worden bereikt. De vredessterkte van zes torpedo- JioqoIS Cn acht onderzeebooten kan in 1.M8 niet worden bereikt, doch valt in 1939 te verwachten. Voor het laat- l ÏTa^aa' Van 1938 is "^zending van Hr. Ms. O. 16 en van de eerste 011- oerzeeboot-niijnenlegger K. XIX naar de Indische wateren toegezegd e fïoUilIe-leider T Sa|. ,n laatste he ft van 1939, vermoedelijk via Anienka, naar Indië komen. 20 Nieuwe Dorniers-vliegboaten kunnen ooi Januari worden verwacht In de jaren 1939/1940 zullen nog elf torpedomotorbooten op het marine- et. bhssement te Soerabaja worden ge bouwd. Voorts zal binnen enkele we- aZ j1Ct-torPed°-werkscbip Serdang gei eed zyn. De Zuiderkruis wordt lot tankschip voor het eskader verbouwd .Snellere opbouw van de marine lijkt bij de buidige financieele politiek niet wel mogelijk. Spreker eindigde met zijn vertrou weni uit te spreken in de toekomst van de Koninklijke Marine. mexicaansche benzine in BESLAG GENOMEN. kf.n, lN,c<,erlandsche vennootschap heelt beslag gelegd op een lading van ongeveer 10.000 ton Mexicaansche bijzine, aan boord van het tankschip YY - R. „Lundgren", dat op de Schelde nabij Hansweert ten anker lag. Nader wordt vernomen, dat de be- s aglegging is geschied door de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij te s-Gravenhage. De Bataafsche heeft belangrijke vorderingen op de Mexican Eagle Oil Lompany te Mexico City. Tengevolge van hel befaamde onteigeningsbesluit van den president van Mexico, waar door ook de Mexican Eagle werd ge- u oil en een maatregel welks geldi» beid intusschen wordt betwist acht de B P.M. haar rechten in gevaar ge lnacht. Ier verzekering nu van de vol doening harer vorderingen op de Mexican Eagle heeft zij thans met toe stemming van den president van de rechtbank te Middelburg conservatoir beslag gelegd op de lading van de „Lundgren", welke bestond uit benzi ne, afkomstig van genoemde maat schappij. DISTRIBUTIE van rundvleesch IN BLIK. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat in een aantal gemeenten een proef is genomen met de distributie van rund vleesch in blikde resultaten hiervan hebben den minister aanleiding gege ven met de algemeene distributie van (bt artikel voort te gaan. Ten behoeve daarvan wordt in 40 vleeschconser- venbedrijven in den lande een hoeveel heid rundvleesch in blik vervaardigd, met de beschikbaarstelling waarvan per 28 Augustus een begin zal worden gemaakt. De goederen worden recht streeks aan de gemeente toegezonden, dus niet rechtstreeks aan de slagers en grossiers. De inkoopsprijs van rund vleesch in blik, bestemd ter distribu tie aan werkloozen (en daarmede ge- lijkgestelden) bedraagt voor de ge meente, alwaar de distributie plaats vindt door bemiddeling van de slagers en c.q. grossiers of althans de ver koopsprijs geheel of ten deele aan den handel wordt uitgekeerd, 34 cent per bus en die van het rundvleesch in blik, bestemd ter distributie aan onder steunden volgens de Armenwet of daarmede gelijkgestelden onder gelij ke omstandigheden 35 cent per bus. De inkoopsprijs van rundvleesch in blik bedraagt voor de gemeenten, al waar de distributie rechtstreeks van gemeentewege geschiedt, althans zon der dat de beschikbare marge tusschen in- en verkoopsprijs geheel of ten dee le aan den handel wordt uitgekeerd, 36 cent per bus. van f 4004,De Kapitaaldienst vermeldt aan inkomsten f 35143,14 en aan uitgaven f 33590,61, een batig slot dus van f 1552,53. Tot leden van de commissie van onderzoek dezer rekening worden benoemd de heeren G. v. d. Beek, Donken en v. d. Stelt. De voorzitter zegt dat B. en W. het op prijs zou den stellen, wanneer bij dit onder zoek de geheele raad tegenwoordig was. Landbouwer door wilden stier gewond. Te Huisselinggemeente Ravenstein heeft zich een ernstig ongeluk voor gedaan. In den stal van den land bouwer A Arts bevond zich een stier, die den laatsten tijd herhaal delijk blijk had gegeven erg wild te zijn. De familie Arts was naar de kermis doch omwonende werden er door luid gebrul op opmerkzaam De elfde etappe. Aanbieding gemeente rekening 1937. Maandagmorgen kwam de raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester D. v. d. Schans. De heer G. v. d. Beek was afwezig. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Een ingekomen proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger, waarbij in kas bleek te zijn f 2323,86, wordt voor kennis geving aangenomen. Dan is nog ingekomen een ver zoek van het gemeentebestuur van Oss om adhaesie te betuigen aan een adres aan de Provinciale Staten en de Tweede Kamer om te komen tot opheffing van het provinciaal weg geld, zoo mogelijk door een hoogere bijdrage uit het verkeersfonds. B. en W. stellen voor aan dit verzoek gevolg te geven. De heer Donken vraagt of onder dit verzoek alle weggeld begrepen is. De voorz. meent dat het alleen betrekkingheeftop de rijwielkaarten. De heer Donken zou wenschen dat het verzoek ook van toepassing zou zijn op de heffing op paarden. Spr. stelt voor dit dan alsnog in het verzoek in te lasschen. De raad kan zich daar z.h.st. mee vereenigen. Verder zegt de voorz. nog ten aanzien van de classificatie in de Personeele belasting B. en W. de zaak nog eens goed bekeken hebben, weshalve zij voorstellen te trachten alsnog een wijziging tot stand te brengen, op grond o.a. van het feit dat ook Dussen en Almkerk in de achtste klasse zijn aangeslagen. Wordt goedgekeurd. De gemeentebegrooting 1937, die vervolgens werd aangeboden sluit voor den gewonen dienst aan ont vangsten op f 93623,24 en aan uit gaven op f 93457,23, alzoo met een voordeelig saldo van f 166,01. Vorig jaar was hier nog een nadeelig saldo gemaakt, dat de stier pogingen in het werk stelde zich te bevrijden. Deze pogingen hadden inderdaad succes, waarhij de stal zwaar be schadigd werd. Het wilde dier brak namelijk door den muur heen waarbij ook het dak gedeeltelijk werd vernield. De buren waarschuwden intus schen de familie A., maar in dien tijd was de broer van den eigenaar de landbouwer Alb. Arts reeds ter plaatse verschenen. Deze zag dat de stier naar de wei was gegaan en poogde het dier te vangen. Toen hij in de wei was aangekomen, werd hij door het dier aangevallen. De woedende stier nam hem op de horens, rende een eind met hem weg en wierp hem daarna op den grond, waarna hij hem met horens en hoeven bewerkte. Toen de eigenaar ter plaatse verscheen, vond hij zijn broer in deerniswekkende toestand in de wei liggen. Het gelukte hem den stier te overmeesteren en naar den stal terug te geleiden. Inmiddels was de gewonde land bouwer ter plaatse verbonden waar na hij per ziekenauto naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen werd vervoerd. Daar bleek, dat de borstkast was ingedrukt en dat vijf ribben waren gebroken zijn toestand is in hooge mate zorgwekkend. Inbraak bij Puck van Heel. Naar eerst thans bekend wordt is Vrijdagavond tusschen tien en elf uur ingebroken in de sigaren winkel van den bekenden aanvoer, der van het Nederlandsch elftal, Puck van heel gevestigd aan de Stadhuissteeg te Rotterdam. De in. brekers die van de situatie op de hoogte moeten zijn geweest, hebben kans gezien een bedrag van f700è f800 zijnde de opbregst van den voorverkoop van kaarten voor de boksmatch Van Klaveren Tenet in het Feijenoord stadion te ontvreem den. De heer van Heel had Vrijdag avond zijn zaak op gewonen tijd gesloten en daarna was hij uitge gaan. Tijdens de afwezigheid van de bewoners hebben de inbrekers kans gezien binnen te komeü. De buiten deur is vermoedelijk met behulp van valsche sleutels geopend; daarna zijn de ongewenschte gasten door den winkel naar de daarachter gelegen kamer doorgedrongen. Daar bij is een tusschendeurverbinding tusschen winkel en achterkamer geforceerd. Het in de kamer staande schrijfbureau is eveneens openge broken en uit een lade van dit bureau is het genoemde bedrag aan bank papier en specie weggenomen. De inbrekers zijn langs denzelfden weg weer vertrokken. Aanvankelijk meen de de politie een spoor te hebben maar dit bleek niet juist te zijn. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. Opzienbarende Óceaanvlucht. Een 31 -jarige jongeman, 2ekere Cor- rigan uit Amerika is er in geslaagd in 28 uur met een negen Jaar oude vlieg machine den Oceaan over te steken. Toen hij van het vliegveld te New- York opsteeg zeide hij naar Californië te willen vliegen maar hij verdween precies in de omgekeerde richting en sinds hij uit het gezicht verdween hoorde men tot zijn landing niets meer van hem, daar hij geen radio aan boord had. Zijn geheele vliegtuig was zoo primitief dat hij de deur met een ijzerdraad moest vastbinden om ze dicht te houden. In zijn toestel waren extra benzine tanks voor in den cockpit gebouwd, zoodat hij geen uitzicht voor zich uit VOETBAL. I. V. C. B. NAAR EEN LANDELIJKEN BOND. Zondag hield de I.V.C.B. zyn jaarver gadering te Utrecht. In 't openingswoord hield de voorzitter als antwoord op de verzoeken om reorganisatie een pleidooi voor het behoud van den I.V.C.B. en kant te zich sterk tegen een federatieve orga nisatie. Voor een sterken landelyken bond is alles te zeggen. Bij het jaarverslag kwam de kwestie S.C.E. te Nijmegen ter sprake. Men zal nog eens met een S.C.E. gaan praten. De begrooting sluit met een eindcijfer van 9000. In de commissie van beroep werden gekozen de heeren P. v. d. Heijde te Den Bosch, F. W. Slager te Oldenzaal en Roo- zenboom te Gennep. Dit was de eerste duif die er Zater dags in Waalwijk door was. Het was nu zijn bekende witpen duivin. De tweede was van den heer André Verhoeven die zijn bekende oude grij ze doffer op Zondagmorgen om 8.15 uur klokte. In het Kringconcours Midden-Brabant waren van de 132 duiven er Zaterdags 10 thuis. Zeer waarschijnlijk wint de heer van Ililst dus den tienden prijs. Zondag 17 Juli j.l. hield de P.D.V. „De Jeugdige Vliegers" in combinatie met „De Postduif" te Drunen een wed vlucht met jonge duiven vanuit Duffel B. Afstand 77 km.; los om 8.30 uur. In con cours 161 duiven. Eerste prijsduif om 9.30.55; laatste duif 9.44.23. De prijzen werden behaald als volgt: A. van Eeten 1 2 11 17 32 34 35; Jos. de Peffer 3 8 12 36; Ant. Timmermans 4 33 37; H. Knippels 5 21; A. Stam 6 13 18 20 31 38 50; H. Pullens 7 27 41 44; André Verhoeven 9 48; Corn, de Peffer 10 29; H. v. d. Wiel 14 47; Jos. Hensen 15 23 25 52; W. van Bokhoven 16; P. v. Dommelen, Drunen 19; P. Willemse, Dr. 22 24 26 39 42 46; Th. v. d. Geld 28 45 53; B. v. d. Pennen 30 43; Joh. Verhoof- stad 40 51; Ant. van Hilst 49. De aftredende bestuursleden, de hee ren W. Goorse (Haarlem) en J. v. d. Pol (Limburg), waren bij enkele candidaat- stelling herkozen. De heer Luchtenberg (Breda) bedank te voor zijn bestuursfunctie terwijl de heer L. Rondagh zijn (vrije) plaats ter beschikking stelde. Besloten werd, in beide vacatures per referendum te voorzien. Over de motie van Mulo, waarvan het cardinale punt de meening dat de voet balsport, in katholiek verband slechts dan alleen tot grooteren technischen bloei kan komen, wanneer de diocesane voet balbonden althans voor wat het geper- fectionneerde voetbal betreft, worden omgezet in een landelijken bond met vol ledige bevoegdheid om op te treden in alle technische aangelegenheden van de voetbalsport, werd beraadslaagd. Mulo vroeg maatregelen om het daar heen te leiden. Het I.V.C.B.-bestuur verklaarde in te stemmen met de motie die langdurig be sproken werd. De motie werd tenslotte met algemeene stemmen aangenomen. Alle overige voorstellen werden over eenkomstig het prae-advies van het be stuur aangenomen of verworpen. De vergadering was zeer druk bezocht zoodat zelfs verscheidene afgevaardigden van 12 tot 6 uur op hun beenen hebben moeten staan. WAALWIJK. W. S. C. Wij willen vanaf deze plaats de aan dacht vestigen op het feit dat de weke- lijksche training a.s. Donderdag-avond op het WSC-terrein wederom hervat zal worden. Het is niet noodig hieraan nog een bij zondere aansporing om deze trainings avonden bij te wonen toe te voegen, want iedere speler en zeker die der hoogste elftallen zullen wel terdege van het be lang eener doelmatige training overtuigd zijn, om straks in de tweede klas besla gen ten ijs te komen. WIELRENNEN. ANTON VAN SCHENDEL WINNAAR VAN DE TIENDE ETAPPE. De tiende etappe heeft de derde Ne- derlandsche zege opgeleverd. Anton van Schendel heeft eenigen tijd noodig gehad om op volle toeren te komen, maar nu hij dat bereikt heeft, heeft hij getoond met den beste te kunnen wedijveren. In de berg-etappe van Zaterdag werd hij reeds zesde en Zondag heeft hij zijn kans schoon gezien om een etappe van de Ronde van Frankrijk te winnen, de eer ste van zijn leven. In een verzengende hitte hebben de deelnemers aan den rondrit door Frank rijk Maandag de elfde etappe, Montpel- ierMarseille, lang 223 kilometer afge- !egd. Onmiddellijk viel het peleton in kleine groepen uiteen. Onder de 19 koprijders bevond zich ook onze landgenoot Mid delkamp. De strijd moest op den Marseil- leschen wielerbaan op een sprint wor den afgelegd en ditmaal was het de Itali aan Bartali, die won, waardoor hij we derom 1 minuut van zijn achterstand op den leider Vervaecke inhaalde. Middelkamp heeft Maadag getoond, dat hij goed mee kan in de tour. Met een ge ringe vertraging, tengevolge van een bandje, arriveerde Van Schendel als 24e. Vele andere kwamen nog later, o.a. Hel- lemons, die ook Maandag pech had, waardoor hy een tijd maakte van 7 uur, 12 min. 57 sec. Middelkamp's loffelijke verrichtingen hadden tot resultaat, dat men hem Maan dagavond op de 33ste plaats van het al gemeen klassement vindt, wat een winst van niet minder dan 12 plaatsen betee- kent. Ook Van Schenndel schoof aardig op, hij is vanavond 36ste en won dus 6 plaatsen. Hellemons vinden wij achter 't nummer 69, een plaats opgeschoten, wel iswaar, maar toch de hekkensuiter, daar er nog slechts 69 deelnemers zijn. Maandag vielen een Zwitser, een Itali aan en een Luxemburger uit, zoodat nu geen ploeg meer volledig is. DUIVENSPORT. „DE JEUGDIGE VLIEGERS". Op Zaterdag 16 Juli hielden enkele leden van „De Jeugdige Vliegers" een wedvlucht vanuit Bordeaux. Afstand 869 km. Duiven los 5.10 v.m. Het was wederom de heer Ant. van Hilst die op Zaterdag de eerste duif toon de en wel des avonds om 9.25 uur. DE EENDRACHT. De P.V. „De Eendracht" hield j.l. Zon dag 17 Juli een wedvlucht met jonge dui ven vanuit Duffel. Afstand 76 K.M. De duiven werden gelost om 8.30 uur met Z.YV. wind. De eerste constateering viel om 9.30.19. Snelheid: 1284,53 M. per minuut. Laatste constateering: 9.49.13. Snelheid: 989,82 M. per minuut. De prijzen werden hehaald als volgt: C. Verhulst 1 8 16 23 26 27; Th. de Ronde 2 7 47 57; H. van Zeist 3 4 17 25 38 59; A. van Eijck 5 12 43 44; P. L. Pullens 6 41 51 68 72; J. Ley tens 9 18; J. Verhagen 10 19 21 39 46 58; P. Schoe- mans 11 35 53 67 73 76; L. Duijvekam 13 14; D. v. d. Boomgaardt 15 61; G. Stokwielder 20 36 49 50 52 77; G. Schoe- mans 22 56; M. Leijtens 24 30 31; C. Wit- lox 28 29 40 60 62 75 78; K. Broumels 82 33 42 63 64 65 74; Jos. van Bladel 34 71; J. Schoemans 37; J. Alessie 45 56 79; Th. Schoemans 48 69; P. v. d. Houdt 54; P. de Jong 55; J. Kipping 70. De P.V. „De Eendracht" hield j.l. Zondag een wedvlucht met oude duiven vanuit Bordeaux. Afstand 866 K.M. De uitslag is als volgt: 1. Th. Duijvekam om 7.0.8 v.m. 2. K. Broumels om 7.55.0 v.m. 3. C. V/itlox om 8.10.7 v.m. Kampioenschap Vi'esse-Halve Fond. Het kampioenschap der P.V. „De Een dracht" over de Vitesse- en Halve Fond- vluchten is als volgt: 1 G. Schoemans 1729 punten. 2 M. Leijtens 1529 punten. 3 J. van Bladel 1374 punten. 4 K. Broumels 1342 punten. 5 Th. Duijvekam 1329 punten. 6 J. Verhagen 1277 punten. 7 G. van Huiten 1273 punten. 8 Th. de Ronde 1168 punten. 9 P. Schoemans 1098 punten. 10 A. Stokwielder 1091 punten.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2