KANTONGERECHT Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. GEERTRUIDENBERG. RAAMSDONK. DUSSEN NIEUWKUIJK. OE ECHO VAN HET ZUIDEN" had. Wanneer hij vooruit wilde kijken, moest hij tijdelijk in andere richting gaan vliegen. Instrumenten had hij niet aan boord, behalve een kompas, een instrument voor meting van de steilte van opstij gingen en dalingen, een z g. inclinator en nog een of twee werktuigen. Zijn vertrek wordt beschreven als een der gewaagdste starten, die men op het vliegveld ooit aanschouwd heeft. Ofschoon het toestel overbelast was met bijna een halve ton, had de piloot geen valscherm bij zich. Hij heeft de vlucht geheel met eigen spaarduiten betaald en alles zelf verricht zonder hulp. Het vliegtuig had hij voor 900 dollar gekocht en den laatsten nacht voor zijn vertrek sliep hij naast zijn vliegtuig om zoodoende de hotelkosten te besparen voor aankoop van benzine. E.H.B.O.-Vereeniging. In de blokhut werd heden-Zaterdag avond de vereeniging voor E.H.B.O. definitief opgericht. Behalve een 25- tal leden waren aanwezig Dr. J. Ver- cauteren, Kapelaan Verhoeven, Br. Vivinus, en de heer Chr. v. d. Aa uit Oisterwijk, bestuurslid van de kring 's-Bosch van E.H.B.O.-vereeniging. Na een openingswoord van Dr. Ver- cauteren zette de heer v. d. Aa duide lijk de organisatie van een E.H.B.O.- vereeniging, haar nut en werkwijze uiteen. Als practicus met veel ervaring wist hij vele nuttige wenken te geven, die voor de jonge vereeniging van zeer groot voordeel kunnen zijn. Van Burgemeester Mallens was een schrijven ingekomen, dat hij de op richting van een E.H.B.O.-vereeniging zeer waardeerde en dat hij met be langstelling den groei en bloei der vereeniging zou volgen. Volgens bisschoppelijk voorschrift wordt de E.H.B.O.-vereeniging, daar zij op R.K. grondslag gevormd wordt een afdeeling van het Wit-Gele-Kruis ter plaatse. Er werd een bestuur gekozen be staande uit de heeren A. v. d. Boom voorzitter, C. Snoeren secretaris en A. Dekkers penningmeester. Dr. Vercau- teren belast zich met de medische lei ding, terwijl Br. Vivinus als groeps leider der jongeren en de heer v. d. Wouw groepsleider der ouderen werd benoemd. De contributie is bepaald op 5 cent per maand. Maandag a.s. vangen de lessen reeds aan. Naar een verlaging van de water leidingtarieven bij de N.V. Waterleiding Maatschappij „Noord-West-Brabant" Ongetwijfeld zullen alle aangeslote nen bij de N.V. Waterleiding Maat schappij Noord-West-Brabant met ge noegen de poging toejuichen, die het Gemeentebestuur van Loonopzand de zer dagen gedaan heeft hij genoemde Maatschappij om een verlaging van de waterleidingtarieven te verkrijgen. Te dien einde zond ons gemeentebestuur een uitvoerig gedocumenteerd schrij ven naar den raad van Commissaris sen der Maatschappij met het verzoek in ernstige overweging te willen ne men en deswege de noodige voorstel len aan de algemeene vergadering te willen doen. Een afschrift van het verzoek ging naar alle bij de N.V. aan gesloten gemeenten, waarop in enkele dagen reeds vele adhaesie-betuigingen binnenkwamen. Het gemeentebestuur baseert haar pogen op gegevens en cijfers ontleent aan het verslag van de Maatschappij over het jaar 1937, met de daarbij ge voegde balans en verlies- en winst rekening. Hieruit blijkt o.m. dat over 1937 op de bedrijfsactiva 18.505,70 meer werd afgeschreven dan over 1930 en dat, niettegenstaande deze ver hoogde afschrijving, nog een winst kon worden gemaakt van 3070,75^ boven het daaraan voorafgaande jaar. Voorts wijst het adres er op, dat voor 1938 en volgende jaren een niet onbelangrijke besparing op de rente betalingen zal worden verkregen, doordal eenerzijds het bestuur der Rijksverzekeringsbank de rente van de leening, groot ƒ970.000,van 4 tot 3J^% heeft verminderd, terwijl ander zijds, zulks ter conversie van enkele andere leeningen (Rijksverzekerings bank, Teteringen en Werkendam) een nieuwe leening tegen 2x/2% kon wor den afgesloten. Het voordeel van deze renteverlaging is voor 1938 op onge- veer 10.000 te stellen. De onderhoudskosten bedroegen in 1937 10.000,meer, dan in 1936 en deze zullen vermoedelijk in de komen de jaren, eenige meerdere uitgaaf vra gen, dan in vroegere jaren, doch be zwaarlijk kan het Gemeentebestuur aannemen, dat het jaar 1938 daartoe als leidende maatstaf mag gelden, daar deze grootere kosten in 1937 be trekking hadden op werkzaamheden n.l. de revisie van de machines in het pompstation Seppe, welke slechts af- en toe terug komen. Wanneer dit alles, mede in verband met de winst, welke het bedrijf ople vert, wordt nagegaan, dan meent het Gemeentebestuur, dat er alle reden mogen bestaan om tot een passende verlaging van de waterleiding-tarieven te komen. Op basis van de gegeven be cijferingen, zou deze verlaging 10% kunnen bedragen. Het komt het Gemeentebestuur voor, dat ongeacht of de financieele posi tie van het bedrijf daartoe de ruimte laat, deze verlaging dringend ge- wenscht en noodzakelijk is, nu tenge volge van de slechte economische tijdsomstandigheden, de betaling van de hooge watergelden, voor velen niet zonder overgroot bezwaar kan ge schieden. ST. JOACHIMSMOER. \y Beker wedsrt ij d. Het kruisbooggezelschap Onderlinge Vriendschap alhier, behaalde Zondag j.l. de zege over Willem Teil uit Berk dijk met een voorsprong van 10 pun ten. O.V. behaalde 225 punten tegen W.T. 215 punten. Vergadering S.D.Z. Zondag jl. kwam de R.K.V.V. S.D.Z. in café Maas in vergadering hijeen. De voorzitter heette de aanwezigen welkom, waarna voorlezing der notu len plaats vond en inning der contri butie. Het batig saldo van hel afgeloopen jaar wees aan 0.21. Daarna kwam aan de beurt de be noeming van een aanvoerder. Hiervoor werd dhr. P. Verhelst aangewezen. De kas-commissie werd aangevuld door het lid C. Meeren. Daarna volgde voorlezing van de uitnoodiging voor de algemeene jaarvergadering in den Bosch. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren E. v. d. Velden en P. Ver- helst. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. I)e behandeling van materiaal kwam ter sprake, alsmede de aangelegenheid over de shirts. Voorts werd voorloopig in behan deling genomenverhooging der maan- delijksche contributie, voor het stich ten van een ongevallenfonds. Daarna sloot de voorzitter deze ver gadering met den Christelijken Groet. SPRANG. -- In de j.l. Maandag gehouden jaarvergadering van den Ned. Chr. Werkmeestersbond te Utrecht, werd als bestuurslid in de vacature ont. staan door het overlijden van den heer A. Spierings, benoemd de heer G. v. d. Schans Azn. alhier. Na des morgens door zijn ambtsvoorganger Ds. C. v. d. Boogert van Ridderkerk bevestigd te zijn met een predikatie over de woorden »Mijn oog zal op u zijn« (Ps 33: 8 c.) verbond Ds. W. Bousema, ge komen van Sprang, zich aan zijn nieuwe gemeente te Zuid-Beijerland. Zijn Eerw. had tot tekst Joh. 10: 9. Na de predikatie volgden de gebruikelijke toespraken, waarna ouderling H. Weij den nieuwen leeraar toesprak namens den Ker- Keraad, Ds. Jonkers van Goudswaard namens den ring en Ds. Queré van Numansdorp als consulent. Vele predikanten uit de omliggende ge meenten waren aanwezig. Het ruime kerkgebouw was beide diensten tot in alle hoeken gevuld. J.l. Zaterdag maakten de leden van de Ned. Herv.Meisjesvereeniging »Persis«per autobus een plezierreisje naar Den Haag en Scheveningen. Te ca. 7 uur 's morgens werd de reis aangevangen na aankomst in de residentie werd allereerst een bezoek gebracht aan het gebouw van de Ned. Chr. Reisvereeniging, waar het gezelschap een versnapering werd aangeboden, Een bezoek werd gebracht aan het Kon. Paleis, Pano rama Mesdag, Mauritshuis en Pla- natorium, waarna men naar het Seheveningsche strand ging. Het gezelschap keerde ca. half 12 voldaan in Sprang terug. Naar wij vernemen weid bij de verkooping van boerderij en lan derijen der familie Ockers alhier ten overstaan van Notaris Middelkoop op j.l. Donderdagavond in de zaal van den heer G. v. Caem alhier, een en ander aangekocht door de Diaco nie der Ned. Herv. Kerk. Tot presidente der Ned. Herv. Meisjesvereeniging »Persis« werd benoemd Mej. Oerlemans, zulks in de plaats van Mej. Vos, die bedankte. CAPELLE. Tot schrijver bij de Coöp. Stoomzuivelfabriek »De Toekomst« alhier is benoemd de heer L. Janson, volontair ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle. De leerlingen der hoogste klas sen der O. L. School in de Kom zullen a.s. Vrijdag onder leiding va» het onderwijzend personeel een schoolreis maken naar Amsterdam. Aan het Gemeentelijk Gymna sium te 's Hertogenbosch werd van de 2e naar de 3e klasse bevorderd I Wouda Oerlemans Ad. VR1JHOEVE-CAPELLE. De 12e landdag uitgaande van den Ring van Ned. Herv. Jong. Vereenigingen op Geref. Grondslag wordt gehouden op Zaterdag 13 Aug. a.s. op het weiland van de Wed. M. Voordepoorte in de Heistraat, onder leiding van Ds. A. Vroegin- deweij van den Loonschendijk. Als sprekers hopen op te treden Ds. A. J. Monster van Aalburg, Ds. D. H. Bout van Rotterdam, Ds. W. Rijns burger van Oud-Beierland en Ds. B. van Ginkel van Wezep. In de gehouden vakgroeps vergadering van het district Lang straat van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond werd be sloteneen propaganda actie te voeren onder de ongeorganiseerde lederbe werkers, om ook te trachten in deze industrie te komen tot afsluiting van een Collectief Arbeidscontract. De beroepen predikant bij de Geref. Kerk alhier, Cand.J.Dijk ven Zwolle, zal deze week een bezoek aan deze gemeente brengen ter nadere kennismaking. De door den Christelijken Bestu renbond GeertruidenbergRaams donksveer op Zaterdag 16 Juli j.l. in deze gemeente gehouden collecte ten bate van het fonds Draagt el kanders Lasten ten bate van de t.b.c.-bestrijding heeft alhier f 39,205 opgebracht. Zaterdag trok het comité Geer truidenberg 725 jaar stad, begeleid door de harmonie Apollo en omstuwd door een groote menigte door de straten der stad die van 27 Augustus tot en met 4 September haar 725 jarige stads rechten gaat herdenken. Op de ver schillende punten der gemeente werd door den voorzitter van het comité, wethouder Sassen, die zoo zachtjes aan wethouder van propaganda is geworden, verzocht zich aan te sluiten en allen te ko men op het Marktplein voor het gemeente huis, waar hij de bevolking kond zou doen van het voorloopig programma der feestelijkheden en nogmaals een opwekkend woord tot de feestvierende bevolking zou richten. Na een enthousiaste rede die met luid applaus werd oegroet, werd en massa het Wilhelmus gezongen, daarbij begeleid door de harmonie Apollo RAAMSDONKSVEER. Van de Christelijke Veersche Mulo gingen vijf candidaten met toestemming van de Onderwijzers op teneinde eind-examen te doen en alle vijf slaagden. Voorzeker een prachtig succes, ook, voor de school, wier 10 candidaten het vorige jaar eveneens allen slaagden. Met recht staat deze School dan ook bizonder goed bekend in den ganschen om trek getuige dat verschillende leer. lingen uit omringende plaatsen de School op het Veer bezoeken. Het volgend jaar zullen er vermoedelijk 12 candidaten examen moeten doen. De uitslag van de 14de ronde van de onderlinge damcompetitie »D.G.V.« is als volgt: A. A. J. v. Etten—H. Heurter 02 M. Timmermans-W. Wesselius 20 Joh. Schott—Joh. Faro 2—0 H. Heurter—C. Schott 2—0 J. v. Strien—A. A. J. v. Etten 2—0 P. Blom—H. Blom 2-0 M. Timmermans—J. C. Schott 0—2 Alhier werd een bloempjes dag gehouden ten bate van het T.B.C.fonds »Draagt elkanders las. ten«. De opbrengst overtrof de stoutste verwachting: niet minder dan f 114,81 werd in totaal ont vangen. Tot bestuur van de Bijbel- afdeeling alhier werden gekozen de heerenDs. Oost, G. Oosterling en W. Raven. Later zullen de bestuurs. functies worden verdeeld. RAAMSDONKSVEER. VS* J Postzegelautomaten. Naar we vernemen zullen binnen kort aan den voorgevel van het Post kantoor alhier twee postzegel-auto- maten worden aangebracht. Veersche Boys IW.V.S. I 31. Veersche Boys 1 speelden j.l. Zon dag hun laatsten wedstrijd voor de promotie tweede klasse I.V.C.B. tegen W.V.S 1 uit Steenbergen, welke laatste het tweede klasserschap reeds binnen had, terwijl onze boys eindigden op de tweede plaats. Beide elftallen kwamen in het veld met enkele invallers, de toss werd door de boys gewonnen, zoodat door W.V.S. werd afgetrapt. De Boys die met de wind in den rug spelen, zetten de gasten van het begin af aan reeds flink aan het werk, met het gevolg dat het doel van W.V.S. herhaalde malen in gevaar verkeert. Wanneer na een kwartier spelen de linksbuiten der Boys goed voorzet, maakt de rechtsbinnen van de gele genheid gebruik zijn club de leiding te geven 1U. Enkele minuten daarna is het weer denzelfden speler die den bal onder in den hoek van het W.V.S. doel de- poneerd 20. Dit schijnt de gasten toch niet erg te bevallen, want voor de rust weten ze den stand nog op 21 te brengen. Na de rust wordt er door beide elf tallen hard gewerkt voor de over winning, doch de boys blijven heer en meester van het veld, zij zien kans om na een half uur spelen den voor sprong nog te vergrooten 31. Hoe de gasten ook zwoegen, daar wordt hun geen kans meer gegeven, het is de eerste naderlaag die ze te slikken krijgen. Het moet gezegd worden dat de Boys zich kranig hebben gehouden. Duivensport. Zondag j.l. hield de combinatie van postduivenvereenigingen G.E.O. haar eerste wedvlucht met jonge duiven vanuit Duffel (België). Afstand 71 K.M. In concours 343 duiven. Gelost om 9 uur 0 min. De prijzen werden als volgt toegekend: C. Kerremans 1 62 71; A. Cornel 2 35 36 49 57 64; P. J. Damen 3 11 24 31; L. van Diem-Keijzers 4 16 34 48 69; J. van der Pluijm 5 47 52; C. Hommel 6 54 74 75; W. Oomen 7; C. d'e Bont 8 41 53 76; G. van Wiet- marschen 9 3D; C. Zijlmans 1U 12 42 43 44 45 56 77; A. Voermans 13 25 38 46; N. Krooswijk 14 21 61; R. Joore 15 78; A. M. Theuns 17 72 73; Fr. Hanegraaf 18; P. van Balkom 19; J. Kamp 20 22; J. de Bost 23 40 60; C. van Eijl-Oomen 26 28 80 N. van den Bosch 27 83; A. Feskens 29; A. Bloks 32; H. Verschuren 33 57 67; J. van Strien-van Kuijk 37; L. Snoek 39 86; C. van Suijlekom 50 86; H. v. Kappel 51; Joh. Heere 55 59; P. Goo- sc-11 lil 84; 1'. Broeders 65 66 68 70; A. de Wies 79; J. v.d.Pluijni85. Eerste duif om 9-26-37. Laatste prijswinnende duif om 9-38-25. De hoofdprijs werd gewonnen door P. Da- men met 3 en 11. Vrijdag a.s. inmanden voor de los plaats Vilvoorde (Beigië). Hengelaarsvereeniglng Het Voorntje. Zondag j.l. behaalde onze Heuge- laarsvereeniging Het Voorntje, welke vereeniging gevestigd is bij J. Joore aan de Centralestraat, op het Henge laarsconcours, uitgeschreven door de Oosterhoutsche Hengelaarsvereeniging H.I.O.L., niet minder dan vijf prijzen, waaronder een prachtigen zilveren be ker voor de meeste vischvangst, en een zilveren lauwertak voor de meeste deelnemers. R.K.V.V. Dussensche Boys. De Boys speelden Zondag j.l. een vriendschappelijke wedstrijd tegen WS.C. uit Waspik en wist een 31 overwinning te behalen. De rust trad in met 21 voor de Boys. Onder groote belangstelling van de Parochianen en ook andere geloo- vigen en begunstigd door een fraai zomerweer had Zondag j.l. te Hank (gem. Dussen) de jaarlijksche groote H: Martelaren van Gorcum-processie plaats. De rondgang en uitstelling in het Maria-park waren grootsche momen ten, die met alle aanwezigen geloo- vigen innig werden medegeleefd. Maandagmorgen zijn vanuit onze gemeente ongeveer 25 arbieders naar Blenswijk vertrokken, om aldaar bij het vlasplukken te werk worden ge steld. Hierdoor is in onze gemeente geen enkele werklooze meer wat wel een succes genoemd mag worden. HANK. Dezer dagen had de groenten- handelaar H. het ongeluk, bij het nemen van een draai, met zijn driewieler bij de brug »Keizersveer« boven van den dijk te rijden. Hij zelf bezeerde zich niet ernstig, maar de schade aan zijn fruit was nog al groot, zoodat het een onfortuin lijke dag voor hem was. Vrijdag j.l. reed een vracht auto geheel met kisten oude kippen geladen, over den Rijksweg. Een der kisten ging plotseling open, dicht bij de brug Keizersveer, waar door verschillende kippen van de gelegenheid gebruik maakten om er uit te vliegen. De bestuurder bemerkte hiervan niets en reed door. Enkele zwaargewonde kippen wer den opgevangen en moesten worden afgemaakt, zoodat de gelukkigen onverwacht kippenbout konden eten. Zondag j.l had alhier dejaar- lijksche processie ter eere van de H. Martelaren van Gorkum plaats. Begunstigd door mooi weer trok deze over het Kerkhof en door het prachtige met bloemen en vaantjes versierde Mariaperk, alwaar een kort lof met predikatie door pastoor Damen werd gehouden. Het geheel trok veel belangstel ling, ook uit omliggende ge meenten Het bouwen van een kapel, kleuter school en bijkomende werken aan het St. Emmanuel Gesticht te Son is opge dragen aan de firma J. de Bont, van Huiten aannemer. ONGEBANDEROLLEERD VET IN EEN GEHEIME LADE. Wegens overtreding van het crisiszui- velbesluit had zich Maandag j.l. voor den kantonrechter te 's-Hertogenbosch te ver antwoorden de slager A. K., wonende te Sprang-Capelle. Toen op 18 Mei j.l. de controleurs L. Leys en F. de Haan in den winkel van K. een onderzoek gingen instellen, trof fen zij per toeval, in een kast, een ge heime lade aan, waarin niet minder dan 13: K.G. gesmolten rundvet verborgen lag, dat niet gebanderolleerd was. Het vet werd in beslag genomen. De slager, die verstek had laten gaan, werd con form den eisch van den Ambtenaar van het O.M. door den Kantonrechter ver oordeeld tot 30 boete subs. 30 dagen hechtenis, terwijl het in beslag genomen vet verbeurd werd verklaard. ERGERLIJKE BALDADIGHEID TE SPRANG. Vier jongelui voor den kantonrechter. Een viertal jongelui uit Sprang-Capel le moest voor den kantonrechter te Den Bosch verschijnen wegens overtreding van de aldaar geldende gemeente-veror dening, welke verbiedt zich binnen 20 meter van den hoek eener straat samen scholende zich op te houden. Slechts een van de vier was verschenen. Zy hadden op den hoek van de Nieuwstraat en de Quirijnschestraat staan samenhokken en volgens verdachte deden zij daar niets kwaads en vielen zy niemand lastig, ten minste niet waar hy by was. Tegen hen werd als getuige gehoord burgemeester A. Smit van Sprang-Capel le die eens een boekje open deed over de wandaden van die samenscholende jongelieden in zijn gemeente. Eens had den zij 'n caféhouder met 'n revolver be dreigd, hekken afgebroken en in water putten gegooid, 'n muzikale wandeling verstoord door onderwyl 'n groote hout mijt in brand te steken en daarop het hlusschen verhinderd door de brand slangen met messen door te snijden. Bij een verkoopinu door een notaris hadden zij de auto's waarmee de koopers geko men waren, met steenen vastgezet. Vyf- tig van die jongelieden moesten door de politie eens met de klewang worden ver jaagd. Eenmaal hadden zij kranten voor de deur van een woning ontstoken, een anderen keer 's-nachts een rioolput open gelegd, zoodat degene die daar over liep zijn heen kon breken. Geregeld zijn zij bezig menschen na te jouwen. Zij gooien ze met graszoden of vochten onderling. De verdachte die hier alleen verschenen is, is niet de ergste. Hij kan echter zijn ongewensehte kameraadschappen niet laten varen. De andere drie die thuis gebleven zijn, zijn altijd van de partij. De kantonrechter veroordeelde de ver schenen verdachte tot 15.boete, de drie thuisblyvers tot 25.boete ieder. DE ONBEWAAKTE OVERWEG TE VLIJMEN. Op 18 Mei j.l. des avonds omstreeks 0 uur is op den onbewaakten spoorweg overgang onder de gemeente Vlymen, de vrachtauto, bestuurd door L. Kr. uit Drunen, door een passeerenden trein ge grepen. Kr. zelf had nog bijtijds uit de auto kunnen springen en kwam er zonder letsel af, ofschoon hij natuurlijk erg van streek is geweest. De vrachtauto kwam er ook nog vrij goed af, omdat de trein hem nog maar een klein duwtje heeft gegeven, clank zy het krachtig remmen van den 38-jarigen machinist Chr. van der Pas uit Roosen daal. De bestuurder van de vrachtauto, L. Kr. uit Drunen kreeg een procesver baal omdat hij met zijn auto den spoor weg overgang is opgereden, terwijl een trein in aantocht was. Maandagnamid dag stond hij voor deze overtreding te recht voor den kantonrechter te 's-Her togenbosch. K. voerde te zijner verdediging aan (iat hij te veel naar rechts heeft gekeken en verzuimd heeft naar links te kyken. De trein kwam van de linkerzijde aan gereden. De Ambtenaar van het O.M. eischte tegen Kr. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Door den kantonrechter werd K. ver oordeeld tot een geldboete van 20 subs. 20 dagen hechtenis. HELING TE WASPIK. De ijscoventer H. P. M. te Waspik had van een kleinen jongen een koperen bel letje gekocht voor een dubbeltje en een ijsco van vijf cent. Daar het belletje ge stolen was moest het ijscoventje wegens heling voor den politie-rechter verschij nen. Hij trachtte op vele wijzen zijn schuld lichter voor te stellen en nadat de Officier van Justitie 5 boete tegen hem had geëischt, legde de politierech ter een boete van een gulden op. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op g>^- i I i frr j

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3