Ivorol-tandpasta (oranje-verpakking met blauwe band) Ontginning en werkverschaffing in Noord'Brabant, BINNENLAND, Gemeenteraad openbare eerbaarheid in één open bare gelegenheid daar ter plaatse gepleegd Terwijl de politie te Deventer zoo pas een wijdvertakt stel misdadi gers op bet spoor kwam Terwijl de Bussumsche politie net een heel stel zeer listig in het Gooi te werk gaande zwijntjesja gers uit de brave hoofdstad knipte Terwijl bepaalde nette gebeurte nissen ongestraft bleven, wijl de po litie, ondanks de beste pogingen, de daders niet vatten kon. Weet de geachte liberale redactie wel, dat de criminaliteit in Brabant volgens de officieele rijksstatistiek reeds gedurende het tijdvak 1925 1903 het laagst was in het geheele Rijk Het Rijk telde 205 veroordeelden op de 100.000, het Noorden bereikte het cijfer 187 (Friesland), 208 (Groningen,) N.-Holland 182, maar Brabant 179. Nu hechten wij minder waarde aan de statistiek dan vele anderen, maar bet is een element, dat met voorzichtigheid gehanteerd, iets zegt. En dan zegt zij dit, dat het een beetje fariseesch is, over het Zui den te schrijven zooals het „Han delsblad" zich wij hopen in een onbewaakt oogenblik veroor loofde, naar aanleiding van een zoo beperkt en zoo eigenaardig milieu als dat van „Toon de Soep!" Bereid volgens nieuw recept. Elke poet3ing is een ware mondwassching. Geeft een frissche mond en witte tanden. Tube 60, 40 en 25 ct Door den Commissaris der Konin gin en de leden van Ged. Staten is met de pers een bezoek gebracht aan de ontginningswerken der stichting „Werkverschaffing en ontginning in Noord-Brabant". Begonnen werd te Moergestel, waar woeste heidegron den cultuurrijk worden gemaakt en weldra een aantal boerderijen van 16 tot 23 H.A. kunnen worden ge vestigd. Hiertoe behoort ook de dichting van de Donge en het totaal bij ontwa tering en ontginning betrokken gron den omvat bijna vijftig duizend H.A., die nu geen of geringe waarde heb ben, doch na cultiveering voor ver bouwing van alle landbouwgewassen in aanmerking komen. Wanneer men weet dat de Wierin- germeer, over welker inpoldering en in cultuurbrenging zooveel ophef is gemaakt, „slechts" 10.000 H.A. groot is, dan begrijpt men van welk een ontzaggelijke beteekenis het vraagstuk voor Noord-Brabant is, bijzonder in "verband met de dringend gewenschte vestigingsmogelijkheden voor jonge boeren. Nog dit jaar zullen 20 a 25 H.A. ge reed komen om ingezaaid te worden. In najaar 1939 zullen de gronden ge heel gereed zijn. Daarna werd een bezoek gebracht aan de ontginning in den gecombi- neerden Willemspolder en Dongen- dijkschen polder, die bestaan uit veen achtige gronden. Zou men zoover kunnen komen dat de gronden voor immer watervrij ge maakt en gehouden konden worden, dan zou ook hier een prachtig gebied rijp zijn voor stichting van boerde rijen. Het vraagstuk van de blijvende af sluiting van de Donge staat hiermede in nauw verband. Via deze rivier on dervinden de gronden namelijk de invloeden van het getij in den Amer (Holl. Diep en Noordzee). Zoolang daaraan geen einde wordt gemaakt, kan van vestiging van gebouwen geen Nprake zijn. Men weel dat deze kwestie reeds jaren de gemoederen in dit deel van Noord-Brabant bezig houdt en dat ook weer groote belangen zich tegen afsluiting van de Donge verzetten. O.a. heeft Dordrecht bezwaar omdat men daar bevreesd is voor de liooge water standen. Een rapport over deze aan gelegenheid zal het resultaat zijn van onderzoekingen die ir. van Loon na mens den Rijkswaterstaat in deze aan- gelgenheid instelt. Het werk omvat hier een complex van 213 H.A. tusschen Oosterhout en Raamsdonk en bij dit ontginnings werk is het vraagstuk Biesbosch, Donge en Hollandsch Diep zeer urgent geworden. Burgemeester Smits van 's-Grave- moer wees op de noodzakelijkheid van deze werken, daar de pachten hoog blijven wegens gebrek aan grond, ter wijl groote uitgestrekheden onaange roerd blijven. Het dichtgooien van den Groenen- dijkschen watergang is een deel van een groot vraagstuk, de oplossing na melijk van de kwestie Biesbosch, Donge en oude Maasje. Spreker ver trouwde dal dit bezoek moge bijdra gen tot bespoediging van het rapport van Ir. van Loon die, uitgaande van Rijkswaterstaat, naar deze aangele genheid een onderzoek instelt en een diepgaande studie aan het vraagstuk wijdt. De Commissaris der Koningin wees er op dat op dit oogenblik bet gebied nog een bergboezem is van de Amer. Als de Donge afgesloten wordt, zal men pas van normaal bouwland kun nen spreken. Die afsluiting, waarnaar lange ja ren verlangd wordt en waarvoor ook het provinciaal bestuur zijn best doet de kwestie van het „evenwicht" komt echter in het geding zal wel licht lol bepaalde toezegging komen m het najaar als de uitslag van het rapport (van Loon) bekend wordt, waaruit afsluiting van de Donge wordt verwacht. Het provinciaal be stuur zal niets onbeproefd laten om den onhoudbaren toestand te beëindi gen. Er zullen echter nog eenige ja ren over heen gaan. Dan zal men het oude evenwicht kunnen handhaven. Burgemeester Smits wees nog op de verschillende complexen in de Lang straat tusschen Capelle en Waalwijk, waar belangrijke grondaankoopen voor ontginning zijn tot stand geko men en uitgevoerd, voorts op de ruil verkavelingen, die door 't vormen van sterkere waterschappen veel gemak kelijker tot stand komen. De kwestie Biesbosch, Donge en oude Maasje raakt een streek van 15.000 H.A. Als men weet dat de Wie- ringermeer 10.000 H.A. omvat, zal men begrijpen welke groote belangen hier op 't spel staan en dat het geen won der is dat de Kamer van* Koophandel voor de Langstraat reeds voor een paar jaar deze belangrijke aangele genheid in de sfeer harer vele werk zaamheden betrok en door de lieeren Drs. de Vries en Mr. R. van der Heij den zulk een belangrijk en gedocu menteerd rapport liet uitbrengen, dat niet zal nalaten mede een groote stoot te geven tot spoedige en radicale op lossing dezer brandende kwestie. GEERTRUIDENBERG. De raad dezer gemeente kwam Donderdagavond in voltallige open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgem. Bianchi. Secr. de heer Meijers. De notulen der vorige vergadering worden ongewijztgd vastgesteld. De Voorzitter zegt dan dat deze vergadering feitelijk alleen belegd is in verband met een verzoek van L. Leenaarts uit Bergen-op-Zoom, die vergunning vraagt voor het openen van een drietal gelegenheden voor het openbaar verkeer. Daar hier het maximum aantal vergun ningsgelegenheden reeds bereikt is, bestaat alleen de mogelijkheid nog om aan het gevraagde tegemoet te komen, wanneer de raad, inge volge art. 8, lid 1, der Drankwet besluit aan den Minister van Soc. Zaken te vragen B. en W. te mach tigen buiten het vastgestelde maxi mum te gaan. De raad kan zich daar z.h.st. mee vereenigen, alhoewel dhr. Ükkerse betreurt dat geen ingezetenen van het aanbod, het betreit hier een 3.tal lokalen, hebben gebruik gemaakt. Een mededeelihg van een proces verbal van kasopname bij het grond en electrisch bedrijf over het 2e kwartaal 1938 wordt voor kennis geving aangenomen. Vervolgens werden den raad de gemeenterekening en bedrijfsreke- ningen dienst 1937 aangeboden,die 14 dagen ter inzage zullen worden gelegd. De heeren A. de Kroon, Boon en Staal werden benoemd tot leden van de Commissie van onderzoek der rekening dienst 1937 en tevens tot onderzoek der begrooting 1939. Enkele administratieve wijzigingen der begrooting van de Sted Gods huizen dienst 1937 en 1938 worden goedgekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stukken Dankbetuiging van de Oveiste van het H. Agnesgesticht voor de f100 subsidie voor de KookschoolIdem van M. v. d. Ploeg, voor bijdrage reiskosten zijner twee kinderen die de school in Breda bezoeken Goed keuring v an Ged. Staten van de vierde begrootings-wijziging 1938; Idem van het raadsbesluit tot rente verlaging der leeningen van de N.V. Woningb.ver. 7 ,,Geertruidenberg" Idem tot verkoop van een huis aan C. H. Korsten. Deze ingekomen stukken worden alle voor kennisgeving aangenomen. Verder schrijft de Inspecteur der Domeinen te Dordrecht, of de ge- Met het Indië-toestel „Gier" arriveerde de eerste passagier uit Sidney, n.I. Mr. Pye uit Sidney. De directeur der K.L.M., de heer Plesman, bood den heer Pye een verzilverde aschbak aan. meente bereid is, in verband met den bouw van een nieuwe brug over de Donge, een stuk grond dat zij van den Staat in erfpacht heeft, aan de Domeinen af te staan. B. en W. hebben daartegen geen bezwaar, mits de gemeente na uit voering der werken maar een uitweg naar den loswal behoudt. De v.v. »Good Luck» vraagt haar het terrein aan de Venusstraat te verhuren voor f30 p. j.; verder eenige vergoeding voor het in orde maken van het veld, welke kosten ongeveer f60 1 bedragen en vergun ning om het veld aan de Poterne- straat te mogen bespelen tot het nieuwe veld klaar is. B. en W. moeten zelf eerst deze zaak nog eens bekijken, waarna zij hem aan den raad zal voorleggen. Verder keurt de raad goed dat op verzoek van de oliefabriek, deze preferent blijft voor den aankoop van een strook grond tusschen Pruijssers en Blijlevens om daar een extractiefabriek te vestigen Ook kan de raad besluiten tot 1 Aug. '39 garant te blijven vooreen Rek. Crt overeenkomst van f1000.- tegen minimum 3'/2 pet., ten bate der Godshuizen Aan een door de gemeente Oss aan Prov Staten en de Tweede Kamer gericht verzoek om opheffing der provinciale wegenbelasting voor rijwielen door een hooge bijdrage uit het verkeersfonds wordt ad- haesie betuigd Aan Quaaitaal wordt op diens verzoek vergunning verleend tot het plaatsen van een verplaatsbare benzinepomp in de Venusstraat tegen een vergoeding van f5.- per jaar. Voorts deelen B. en W. nog mede dat zij voornemens zijn een cadaver- huisje in de gemeente te bouwen. Daar van de rondvraag geen ge bruik gebruik gemaakt werd ging de raad in besloten vergadering over tot het behandelen van enkele re clames inzake belastingen. De Katholiekendag te Nijmegen. Belangstelling steeds groeiende. Steunkaarten worden uitgegeven. De belangstelling voor den a.s. Diocesanen Katholiekendag op Zon dag 18 September te Nijmegen te houden is steeds groeiende. Zoowel het onderwerp «Arbeid voor ons volk is actie voor God» als wel de sprekers, zijn borg voor een uiter mate interessanten dag. Op de afdeelingsvergadering van den werkgevenden stand zal spreken de bekende en actieve secretaris van de Actie voor GodMr. A. Diepenbrock; voor den werknemen- den standhetTweedeKamerlid Henri Hermans; voor de boeren de in dezen kring welbekende redenaar H. J. Ganzeboom; voor den midden stand de heer H. Kuiper uit Utrecht. Verbondsbestuurder van het R.K. Werkliedenverbond, in het werkloos heidsvraagstuk en daarmee samen hangende problemen bij uitstek deskundig. Voor de mannelijke jeugd spreekt Pater M. Bogaartz een des. kundige op paedagogisch gebied. Op de groote openluchl-sL tbijeenkomst spreekt de Weleerw. Heer Henri de Greeve, een van onze meest gevierde redenaars. Volgens den wensch van den Bisschop moet deze Katholiekendag een demonstratieve uiting zijn van de Katholieken van Zijn Bisdom, een uiting van den vasten wil om mede te werken aan de leniging van den huidigen nood. Om de onkosten van dezen Katholiekendag te dekken, zijn in de grootste plaatsen van het Bossche Diocees onder leiding van de K.J.M.V. comité's opgericht voor den verkoop van steunkaarten. Vertrouwd wordt dat ieder die een bijdrage tot dit doel kan missen, degene die dezer dagen zullen aankloppen, niet met leege handen wegstuurt. De opbrengst van steunkaarten is de voornaamste bron van inkomsten voor iederen Katholiekendag en is daarom ook voor dezen onmisbaar. Laat ieder daarom bijdragen met milde hand. R. K. Leergangen. Academie. In het nieuwe cursusjaar, hetwelk op 17 September aanvangt, wordt het onderwijs aan de Academie voor Beel dende en Bouwende Kunsten te Tilburg wederom belangrijk uitgebreid. Met medewerking van de Vereniging van R K. Bouwpatroons wordt dan aangevangen met een speciale opleiding voor aannemers e.a., welke opleiding op middelbaren grondslag zal worden geplaatst. Naast de technische vakken wordt in dezen cursus ook gedoceerd Boekhouden, Arbeidswetgeving enz. Tevens wordt in het a.s. najaar aan de Academie wederom gelegenheid gegeven voor de opleiding voor het diploma Architect In 1936 is de eerste cursus daarvoor geopend en in 1938 zal bij voldoende deelname 'n lste-jaars cursus worden geformeerd voor dit H.B.O. Voor beide opleidingen zijn circulaires met nadere gegevens verkrijgbaar bij de Administratie der R.K. Leergangen te Tilburg, terwijl de Rector der R K Leer gangen gaarne bereid is verdere inlich tingen te verstrekken. Wat dorstigen dienen te weten. Er zijn weer bloemen in de velden, wij zien weer bloote knieën in de lommerrijke lanen de zomer is in het land en duizenden tippelaars en peddelaars genieten volop van het geluk eens uit de drukke stad te zijn en zich te midden vaii bosch en hei weer eens te kunnen vermeien. Velen zullen het zelfde mooie plekje van verleden jaar weer gaan opzoeken of de reeds eenmaal gemaakte tocht herhalen en nn met de ondervinding uan verleden jaar, er dubbel van genieten. Nu behoeven ze dat weggetje niet meer te gaan, dat «zooveel korter» is. Jan heeft nu een doos bij zich om rupsen in te doen en Marie herinnert zich, dat haar mooiste zijden jurk niet geschikt is voor het buitenleven. Dezen zomer, en dat is het voornaamste zullen ze evenwel niet vergeten kauwgom mee te nemen, want als men op 't heetst van den dag aan het rondzwerven is, is niets zoo goed om dat droge gevoel in den mond weg te nemmen. Hoe lang heeft men niet aan een pakje Wrigley's en hoe frischt men er niet door op. Men voelt zich dan ook veel lekkerder, dan wanneer men op boerenmanier op een steentje zuigt of op een strootje knabbelt. Kauwen is toch voldoen aan een van de oudste instincten ter wereld en Wriglev's P.K. is het meest natuur lijke middel om dorst te lesschen en zich te verkwikkeu. DIOC. FEDERATIE WIT-GELE KRUIS IN HET BISDOM DEN BOSCH. Jaarvergadering in Lohengrin te Den Bosch. Woensdag hield genoemde Federa tie haar jaarvergadering onder voor zitterschap van Dr. P. E. G. van der Heijden te 's-Hertogenbosch. Mede aanwezig was de secretaris der Lan delijke Federatie de heer Mr. de Vree- ze. De voorzitter deelde mede, dat meerdere objecten die zich aan de zorg van het Wit-Gele Kruis voordoen om provinciale organisatie vragen. Reeds hebben de Bisschoppen van Den Bosch en Breda zich in beginsel ermee eens verklaard dat de beide Federaties in hun diocesen zullen worden opgeheven om tot provinciale organisatie te ko men. De begrooting en rekening werden goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris H. P. Matthee begon met melding te maken van de op til zijnde belangrijke wijziging in de organisatie doordat de beide Diocesane Federaties van Den Bosch en Breda plaats zullen maken voor een provinciale Brabantsche or ganisatie, waardoor 16 Geldersche af- deelingen in haar eigen provincie aan sluiting zullen moeten vinden. Dit jaar verslag is dan ook wel het laatste over de Federatie als zoodanig. Dit is geen reden tot treurnis, want de heroriën teering zal naast economische vereen voudiging der organisatie ook een nieu we richting aan de activiteit geven. Mgr. F. B. Frencken uit Breda hield een inleiding over het onderwerp „Waarom samenwerking tusschen de vrouwelijke jeugdbeweging en het Wit-Gele Kruis en hoe die samenwer king moet zijn". Spr. vatte zijn ernstig en klemmend betoog, dat met de groot ste belangstelling werd aanhoord, sa men in drie punten: Samenwerking wat betreft de vor ming van de vrouwelijke jeugd voor de taak van het moederschap: samenwer king bij de opvoeding tot hygiëne der jeugd en samenwerking bij de Katho lieke Actie voor de jeugd voor de vol ledige maatschappij en besoot zijn rede met de woorden: Het geheele apparaat onzer katholieke Actie voor de jeugd staat ten dienste van het Wit-Gele Kruis. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. 72e jaargang No. 42. „Lachen en glimlachen" heet het eerste artikel in dit nieuwe nummer: vergenoegde gezichten uit verschillen de deelen der wereld verluchten vroo- 1 ijk den blijmoedigen en toch gedegen tekst. Een pagina vertelt van de „brug over den grooten stroom" in Dene marken. Een IJsland-expeditie heeft een belangrijk wetenschappelijk re sultaat gehad en dit wordt in woord en beeld gerapporteerd. Tot de be kende persoonlijkheden van dezen tijd behoort zeker het thans volwassen wonderkind Yehudi Menuhin en daar-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2