m 'J GEMENGD NIEUWS NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Fm u CRÈME LANDBOUWSCHOOL RAAMSOONK, KAATSHEUVEL. SPRANG—GAPELLE. Het feestprogfamma luidt als volgt: Dinsdag 26 Juli 1938: Half negen plechtige Hoogmis van Dankzegging in de kerk van St. Jo hannes den Doper. Een Koor gevormd uit de leerlingen zal de wisselende gezangen uitvoeren, 't Onveranderlijke gedeelte wordt door alle leerlingen gezongen. Half drie: in de groote zaal der R.K. Werklieden-vereniging. Gezellige feestviering! Tijdens de pauze zullen de kinderen getracteerd worden. Hunne medewerking zullen ver lenen: 't Dagenoude zangkoor en 't toneel gezelschap: „De lollige troep". Feestavonden voor ouders en geno digden op Maandag 25 en Woensdag 27 Juli '38 's avonds half acht precies. Prachtavonden Kleurrijke afwisseling van spel, mu ziek en zang. De „Clou van het feest": Fish-Tong-Khan (Chinees blijspel in 2 bedrijven. Mam De geneeskundige dienst van de land macht hield te Amersfoort voor het eerst sinds 1914 een oorlogsoefening in groot verband. een weldaad voor Uw huid Door het Hoofdbestuur van de N. C. B. waren op Maandag 18 Juli in het Leo-gebouw te Raamsdonk ter vergadering opgeroepen de Be sturen van de R.K. Boerenbonden uit de omgeving, om kennis te maken met het werk en de inrichting der Lagere Landbouwschool. Aanwezig waren de afdelingen Dongen, Drunen, Geertruidenberg, Heikant, Den Hout, Kaatsheuvel, Made, Oosterhout, Raamsdonk, Te- teringen, Waalwijk, Wagenberg en Waspik. De afdelingen Hank en Dussen waren niet verschenen, ter wijl Oosteind en Dongevaart bij vergissing niet uitgenodigd bleken te zijn. De heer Andriessen, die namens de N.C.B. uit Tilburg aanwezig was, zette het doel en de indeling der school uiteen. Het hoofd der Landbouwschool, de heer J. Casten- miller te Ginneken deed een beroep, ook voor de toekomst op de mede werking der Boerenbonden uit de omgeving. Hij besprak het leerplan, waaruit wel bleek, dat gezorgd zal worden voor een goede algemene ontwikkeling en voor volledig landbouwonderwijs. De school telt 4 klassen, waarvan de eerste klas twee dagen per week en de 2e, 3, en 4e klas elk één dag per week les ontvangen. Ten tijde der drukke landbouwwerkzaam— heden zal er vacantie zijn. Per dag wordt lesgegeven van 9—12 uur en van 1,30—3,30 uur. 's Middags zal gelegenheid gegeven worden in de school voor overblijven. De school wordt 1 September a.s. geopend. De leerlingen moeten 't zevende leerjaar der Lagere school hebben doorlopen, daar het onderwijs hier bij aansluit. Zij zullen naar de leeftijd worden geplaatst in de eerste of tweede klas, terwijl zij, die al twee jaar land- oftuinbouw- onderwijs aan school of cursus hebben gevolgd, in een derde klas komen. Het schoolgeld bedraagt f 12,— per jaar. Voor meerderen uit één gezin bestaat een reductieprijs, terwijl minvermogenden hiervan kunnen worden vrijgesteld. De secretarissen der Boerenbon den zullen in iedere plaats circu laires verspreiden, waarin de boeren zoons aangespoord worden, zich als leerling aan te melden. De ouders kunnen er zeker geen be zwaar tegen maken, dat zij hun zoon één dag per week uit het bedrijf zullen missen. Toch zeker niet, als zij begrijpen het grote belang, dat er voor de toekomst van hun zoon aan verbonden is. De school kan meehelpen tot eeD verheffing van de boerenstand. Ze zal de jongens een degelijke algemene ontwikkeling geven, die hen te pas zal komen in hun later leven, in hun bedrijf, in hun organi satie en in hun omgeving. Ze geeft hen ook volledig landbouwonder wijs, waardoor ze later in staat zijn het boerenbedrijf behoorlijk uit te oefenen en het meer winstgevend te maken. Er wordt dan ook een flinke deelname verwacht. De leerlingen kunnen zich aanmelden bij de secretaris van de Boerenbond in hun woonplaats of rechtstreeks bij het hoofd der school, Pr. Juliana- straat 34, Ginneken. Goedgeloovigen de dupe van oplichter. Tal van personen zijn het vorige jaar en in het begin van dit jaar zeer ernstig gedupeerd door een geraffineerden oplichter, die in den afgeloopen nacht door de politie van het bureau Raampoort te Am sterdam kon worden gearresteerd. Door leugenpraatjes wist hij het vertrouwen van allerlei menschen te winnen en geld los te krijgen. Zoo gelukte het hem destijds een bewoner van de Hectorstraat te bewegen hem duizend gulden te »leenen«. Hij deed zich voor ais een welgesteld man, die in de Spaarn- dammerbuurt een groot aantal huizen bezat. Hij toonde zijn «rela tie® een contract betreffende den koop van een huis, waaraan hij duizend gulden zou kunnen ver dienen. In goed vertrouwen leende de man uit de Hectorstraat het geld, om eenigen tijd later tot de ont dekking te komen dat hij te doen had gehad met een oplichter, die geen cent bezat. Het contract bleek valsch te zijn. Op dergelijke wijze heeft hij ook nog verschillende andere personen opgelicht voor bedragen varieerende van f 9Ü0,— tot f 50, Aanrijding te Oosterbeek. Op den Utrechtschestraatweg te Oosterbeek had een ernstige bot sing plaats tusschen een vrachtauto en een motorrijwiel, bestuurd door den 32-jarigen W. uit Arnhem, ter wijl zich op de duozitting de 42- jarige B., eveneeens uit Arnhem, bevond. De motorrijder, die meende nog juist voor den vrachtauto heen te kunnen glippen, werd gegrepen en tegen den weg geslingerd. Beide berijders werden ernstig gewond en moesten met resp. een heupbeen fractuur en een sleutelbeen-fractuur per Roode-Kruisaulo naar het Dia- conessenhuis te Arnhem worden vervoerd. De overval in Tilburg. Wissellooper simuleerde. Er is thans klaarheid gekomen in den overval op den wissellooper i te Tilburg, wien uit een geldtasch een bedrag van f 3650,— was ont stolen. Het blijkt, dat deze overval reeds maanden te voren in alle bijzonderheden was opgezet. Hij is het werk geweest van een viertal personen, t.w. den wissellooper der firma E. zelf, A. v. H., zijn zwager, den 32-jarigen gehuwden J. A., een goeden bekende der politie en twee Amsterdamsche zware jongens, nl. den 4ü-jarigen J. J. V., chauffeur en den 42-jarigen J. H. O., van beroep koopman. Van het geld is ruim de helft nog aanwezig. Het bleek, dat de wissellooper, zoodra hij het geld had geïnd, kalmpjes met twee handlangers het Vreedepad opgewandeld was, hun de hellt van de juist ontvangen gelden overhandigd had en daarna op verzoek der firma een onder deel van het programma een pakje moest afhalen bij de firma M., waar de looper tot de ontdek king moest komen, dat een overval gepleegd was, hetgeen absoluut niet het geval was. De wissellooper en een 4 tal me deplichtigen zijn gearresteerd. Van 16 meter hoogte gevallen. Aan de Ruysdaelkade te Amster- dam is een 38-jarige dame van een ongeveer 16 meter hoog dak geval, len. Zij kwam op een steenen bin nenplaats terecht en is in ernstigen toestand met zware inwendige kneu zingen naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar zij later is over leden. Door auto gegrepen. Gisteravond is te Gaanderen, gem. Doetinchem, de fabrieksar beider W.f toen hij zich na afloop van het werk naar zijn woning begaf, op den rijksstraatweg door een auto, bestuurd door den heer v. d S. uit Doetinchem, gegrepen en ernstig gewond. De man is met een schedelbasis- fractuur in het ziekenhuis te Ter- borg opgenomen. Zijn toestand was hopeloos. Doodelijke aanrijding onder Eist. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is op den drukken rijks straatweg Arnhem Nijmegen een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat twee dooden en vier zwaargewon. den heeft geëischt. Een taxi uit Nijmegen, bestuurd door den chauffeur B., had in Arn hem een gezelschap personen uit Nijmegen ingeladen. De toch al niet te sterke wagen had niet minder dan twaalf personen te vervoeren. In een flauwe bocht is de auto toen plotseling tegen een zware vrachtwagen »De Noordster« gere den, waarbij de auto in een sloot geworpen werd. De gevolgen waren verschrikkelijk. Op slag gedood bleek de 36-jarige H. Huiser uit Nijmegen, die leven loos uit den auto werd gehaald. Voorts waren er 4 zwaar gewonden. Tegen het krieken van den och tend werd de taxi uit de sloot gelicht. De wagen lag ongeveer drie meter beneden den weg, half in het water. Toen werd nog het lijk te voor schijn gehaald van den 48-jarigen H. C. Krum uit Nijmegen. De stoffelijke resten van de slacht offers zijn ter sectie-onderzoek op last van de justitie naar Arnhem vervoerd. De verongelukte taxi is door de justitie in beslag genomen. Lichtkogels van Britsch vliegtuig? De O 11, ter hoogte van IJmui- den op zee varend, rapporteerde een vliegtuig te hebben waargeno men, dat in nood verkeerde, is te Den Helder teruggekeerd zonder een vliegtuig te hebben kunnen vinden. Men vermoedt, dat de waar genomen lichtkogels afkomstig zijn geweest van een Engelsch marine vliegtuig dat op zee is gedaald, doch daarna weer is opgestegen. Daar er een dichte nevel op zee hing, waardoor het zicht zeer slecht was, dacht men aanvankelijk, dat het vliegtuig in zee terechtgekomen en verongelukt was. Driejarig knaapje door vrachtauto doodgereden. Dinsdagavond omstreeks acht uur stak de bijna driejarige Cor Sint- Nicolaas wonende aan de Peterselie dijk te Barendrecht, die met zijn vriendje over den Hordijk liep, zonder op het verkeer te letten den weg over om zich naar huis te begeven. Hij werd door een vracht auto uit Oosterbiezum gegrepen en was op slag dood. Door een vrachtauto gegrepen en gedood. Dinsdagavond omstreeks half zes is te Heemskerk de 69-jarige wiel rijder Schoen wonende te Uitgeest toen een wielrijdster hem passeerde en te snel naar rechts zwenkte, de macht over zijn stuur kwijtgeraakt. Hij kwam met zijn rijwiel op het linkerweggedeelte terecht en werd gegrepen door een van de tegenover gestelde richting komende vracht auto. De man werd op slag gedood. Kind in een boontje gestikt. Gisteren heeft het driejarig doch tertje van den rietdekker Geers te Nieuw-Leusen een boontje in de luchtpijp gekregen. Het kind kreeg het zeer benauwd en werd naar het R.K. Ziekenhuis te Zwolle gebracht, waar bleek dat het boontje in een der longen zat. Men heeft nog een gedeelte van het boontje weten te verwijderen. Het kind is evenwel overleden. Jongen overreden en gedood. Dinsdagmiddag liep de achtjarige F. de Vries op de Emmakade te Leeuwarden achter een bespannen voertuig, ondanks de waarschuwin. gen van den voerman. Toen de wagen op een kruispunt van wegen was gekomen rende de jongen plotseling achter de wagen vandaan. Hij kwam in aanraking met een zwaar beladen vrachtauto, viel en werd overreden. In het stadszieken huis is hij aan de bekomen ernstige verwondingen overleden. Van de Zanschel (het oude Kaatsheuvel) begint de victorie hi- is een comité gevormd op de Zandschel en omgeving om de viering van het a.s. Regeeringsjubilé in het oudste gedeelte van Kaatsheuvel voor te bereiden. De heer Stam aldaar heeft een ter rein beschikbaar gesteld, waarop Za terdag 10 September kinderspelen zul len plaats hebben, terwijl des avonds concerten zullen worden gegeven. Ten einde op het feestterrein aanwezig te kunnen blijven, is bereids aan den Commissaris van de Koningin in deze provincie toestemming gevraagd om op dien dag op het terrein een con sumptietent te mogen plaatsen, voor den verkoop van zwak-alchololische dranken zonder verlof. Jubileumfeesten Kaatsheuvel. Maandagavond 25 Juli zal in de zaal van dhr. Jan van Dun een vergade ring worden gehouden om te trach ten een comité samen te stellen, dat de voorbereiding van bet te vieren Jubileumfeest op 6 September wil voorbereiden. Op deze vergadering zijn uitgerfOodigd voorzitter en secre taris, of twee gevolmachtigden van iedere vereeniging ter plaatse. Moge de tijdsomstandigheden dan niet gun- stig zijn, laat dat voor Kaatsheuvel geen reden zijn om een gelegenheid, als bet 40-jarig Regeeringsjubileum dat onze geeerbiedigde Koningin gaat vieren, te laten passeeren. De mooie feesten in 1913 het onaf- hankelijkheidsfeest en in 1923 het zilveren regeeringsjubileum, met de andere gelegenheden daarna, vormen Se mooie herinneringen, om niet met volle spontaniteit ook dit zeldzaam ju bileum te gaan vieren. Naast de depu- tatie's van vereenigingen, zijn natuur lijk ook alle andere belangstellenden welkom. Congregatie H. Familie. Aan het congres der H. Familie, dat Zondag a.s. te Venlo zal gehouden worden bij gelegenheid van de plech tige onthulling van het monument van den stichter van de H. Familie, de gelukzalige Bellatable, zullen niet min der dan 125 leden van Kaatsheuvel deelnemen. Van de parochie St. Jan gaan 4 bussen met 94 deelnemers en van de St Josephparochie één bus met 30 deelnemers. Aangereden. Terwijl dhr. A. R. alhier in Tilburg met de motor proef reed voor zijn rij bewijs, werd hij van achter door een auto aangereden, met gevolg dat hij een onderbeen brak. Hij werd in het Ziekenhuis te Tilburg opgenomen. In het vaderland terug. De Eerw. Zuster Baptista (mej. E. v. d. Wiel) keerde Dinsdag j.l. na een 7-jarig verblijf in de missie van Mid.- Afrika in het vaderland terug. Na een verblijf van eenige weken in 't klooster te Esch bij Boxtel van van waaruit eenige familiebezoeken gemaakt worden, vertrekt de Eerw. Zuster, vermoedelijk medio November naar de Missie in Midden Afrika. T. B. C.-dagen. Van het secretariaat van de T.B.C.- vernamen wij, dat dit jaar de gewone T.B. C.-dagen niet zullen gehouden worden. In plaats daarvan komt dit jaar iets geheel nieuws. Het is het bestuur van de T.B.C.-vereeniging mo gen gelukken de geheel complete stand van het Nationale Nederland- sche Wit Gele Kruis van de Wereld tentoonstelling te Parijs in 1937 te krijgen. Deze zal op 13, 14 en 15 Aug. a.s. in het patronaat ter bezichtiging worden tentoongesteld. Met een concert op Zaterdag 13 Aug. worden de festiviteiten geopend. Daarbij zullen ook een 4-tal Humoris ten en de Mandolineclub optreden. Zondag 14 Aug. pm 8 uur staan er volksvermakelij kheden op het pro gramma en in de zaal van den Gilden bond een bonte avond. Op 15 Aug. om 8 uur tuinfeest, waarbij muziek, zang, humor en looneel. Naast deze show komt een tentoon stelling van de poppen van het Ko ninklijk Huis. Op het speelterrein zal daarbij voor het attractieve deel ge zorgd worden. Doorloopcnd zal er cabaret gegeven worden, waarvan de medewerking van diverse groepen reeds is toegezegd. Muziek, zang, voordracht, tooneel etc. zullen elkaar afwisselen. Een kiosk zal voor dit doel worden opgericht. Verder zal er gelegenheid zijn voor alle ververschingen. Er komt een ijssalon, een café-restaurant, allen ,n "aliaansche stijl, met tevens Ita- haansche gerechten als spaghetti, macaroni. Een schiettent, loterij- kraam, vischtent, Italiaansche eenden vijver en andere attracties zullen na tuurlijk niet ontbreken. LOON OP ZAND. Van 15 tot en met 21 Juli 1938. Geboren Johanna Maria Amelia, dv. A. van Noije en Ca. Heuvelmans Henrica Johanna Petronella Maria, dv. Chr. Merkx en Ca. v. Gils Antonius Wil helmus Maria, dv. Fr. B. Hutten en Ea. Masseurs Wilhelmina Catha- rina Maria, dv. H. v. d. Linden en Ma. era Maria» Antonia Cornelia, dv. C. Janssen en Pa. Rijnders. Huw. aangiften: H. Fitters, oud 28 jaren en Ha. Ha- ei hals, oud 26 jaren, beiden wonen de alhier. Gehuwd I d. Schans, oud 25 jaren en Ca. van Campen, oud 25 jaren, beiden wonende alhier. Ingekomen Pa. v. Boxtel, van Hooge en Lasje Z wal uwe. Vertrokken: J. F. Binert en gezin naar Tilburg Aa. Ha. van Hoek naar Tilburg Aa. Ja. van Kuijk naar Roosendaal H. W. Akkermans naar Tilburg. LOON OP ZAND. Loodarcenaat is vergif. Dat men voorzichtig moet zijn met loodarcenaat ondervond eenige dagen geleden dhr. C. IJ., die aan zijn ko nijnen gras gevoederd had, gesneden i-,.ngs een aardappelveld dat inge- Nolge de voorschriften met genoemde stof bespoten was. Het gevolg was dat dertien konijnen onmiddellijk stierven. ST. JOACHIMSMOER. Vanaf 21 Juli is deze parochie ver rijkt met een P.T.T.-station, zeer ten gerieve van een plaats, die wel een van de meest geïsoleerde plattelands dorpen mag gerekend worden. Het station is gevestigd in bet per ceel bewoond door dhr. Klijn in de Middelstraat en het is voor het pu bliek geopend van 8 uur tot 21 uur. Moge door druk gebruik maken van dit station blijken, dat hier in een dringende behoefte is voorzien. SPRANG. Predikbeurten Zondag 24 Juli 1938: Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur lees- dienst; n.m. 2 uur Ds. Mühlnickel van Waalwijk. - Dinsdagavond kwam dhr. M. V., alhier van een ladder te vallen en werd bewusteloos opgenomen. Ge neeskundige hulp van Dr. Winkel man werd ingeroepen, die inwendige kneuzingen constateerde, terwijl te vens een halsspier werd ingescheurd. De Chr. Besturenbond Sprang- Capelle houdt a.s. Maandagavond half acht haar jaarvergadering in de zaal van den Chr. Volksbond. Aan de orde komen: Jaarverslagen van secretaris en penningmeester, verkiezing van een voorzitter in de vacature-Spierings, spreker dhr. v. As, propagandist van het C.N.V. voor het C.S.D. CAPELLE. De afdeeling Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen hield Donderdag 21 Juli des namiddags half acht in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje een vergadering. De agenda vermeldde: 1 Opening; 2 Notulen; 3 Ingekomen stukken; 4 Be noeming commissie tot nazien reke ning; 5 Landbouw' Huishoudcursus; 6 Bespreking Groote vergadering te Breda; 7 Rondvraag; 8 Sluiting. Op initiatief van de plaatselijke tuinbouwvereeniging zal dit najaar te dezer plaatse een tuinbouwcursus worden gegeven, waarvoor zich reeds 18 leerlingen hebben aangemeld. Het dochtertje van M. W. in de Nieuwstraat had het ongeluk van een ladder te vallen. Met een gebroken armpje werd de kleine opgenomen en geneeskundige hulp ingeroepen. Tot hulptelefoniste in vasten dienst aan het postkantoor te Waal wijk is benoemd onze dorpsgenoote Mej. Jennie Colet. Bij het opstaan van haar naai werk had mej. S. het ongeluk, dat haar schaar kwam te vallen en wel zoo ongelukkig, dat deze met de punt in haar voet terecht kwam, en zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. !v A;

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6