Plaatselijke Berichten. :e f f Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Woensdag 3 Augustus 1938 No. 61 De Echo van het Zuiden Tweede Blad n, SPRANG—CAPELLE. aen org »er ien, :11e. >en iet Geslaagd. De heer A. J. D. Broumels, alhier, slaagde voor het te Den Haag ge houden examen voor Belastiog- consulent (eerste gedeelte). Een bijzondere gebeurtenis. De heer Karei Bierlaagh, surnu merair der registratie en domeinen te 's Bosch is benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te IJsselstein. Op denzelfden dag slaagde te Roermond voor de Hoofdacle 1 o. Zuster Ignatius (in de wereld mej. Clara Bierlaagh) van 't klooster St. Anna te Maastricht (orde der Frans- ciscanessen te Heijthuizen). Wij mogen de familie Bierlaagh wel van harte gelukwenschen met dit bijzonder samentreffen. Op 't terrein van 't onderwijs. L.l. Zondag heeft pastoor Heeze- mans van den kansel de parochianen medegedeeld op welke wijze het zilveren jubtleum der Eerw Broe ders en der St. Petrusschool op 28 Augustus a.s. officieel zal worden herdacht, 't welk wij reeds uitvoerig berichtten, alsook het plan om de jubilarissen bij die gelegenheid een geschenk aan te bieden, waar voor niet gecollecteerd wordt, maar waarvoor men bijdragen kan storten in de bus der pastorie van St. Jan. Wij zullen daaraan niets behoeven toe te voegen, daar men toch wel algemeen overtuigd zal zijn van het vele goede dat de eerw. Broeders in hun onderwijs in onze gemeente gedurende die 25 jaar hebben ge bracht. Voorts deelde de ZeerEerw. heer pastoor nog mede dat de R.K Huishoud- en Industrieschool met September a.s. zal worden geopend, in afwachting der gereedkoming van 't schoolgebouw voorloopig in eenige lokalen (waarschijnlijk in 't K.J.C.- gebouw in de Stationsstraat). Hij wees met nadruk op't groote belang van deze school voor de meisjes uit Waalwijk en de streek, waarvoor aangifte mogelijk is op eiken Woensdag en Zaterdag van 3—6 uur in 't K. J. V. huis, waar de directrice mej. Slobbe, zal zitting houden. Ook hier gaat het terecht om een groot belang voor Waalwijk en om liggende gemeenten en daarom is aangifte zoo spoedig mogelijk van 't allergrootste gewicht. Binnenkort zullen de ingezetenen per Circulaire uitvoerig worden in gelicht. Terecht mocht pastoor Heezemans zeggen dat Waalwijk op het terrein van 't onderwijs heeft wat 't wen- scben kanWaalwijk is werkelijkeen onderwijs-centrum geworden met deze Huishoud- en Industrie-school maar ook met de R.K. U.L O. school voor meisjes in 't St. Theresia- gesticht, die in September opent. Ook hier hebben de ouders een duren plicht te zorgen voor voldoen de leerlingen, opdat zij behouden kunnen, waarnaar zij zoo lang reeds gevraagd hebben. Aan gebrek aan initiatief ontbreekt het bij 't kerkbestuur en z'n voor zitter, pastoor Heezemans, zeker niet! DE R.K. HUISHOUDSCHOOL EN INDUSTRIESCHOOL. Gisteren heelt op het departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage een bespre king plaats gehad met den afgevaar digde van den Rijksgebouwendienst en den architect den heer E. Nijsten die de plannen van de school ontworpen heeft. Bij het afdrukken van ons blad was het resultaat van deze bespreking nog niet bekend. 'Mochten de plannen evenwel goed gekeurd worden dan zal terstond de aanbesteding volgen. Voorloopig zal, tot de school geheel klaar is, onderwezen worden in het K.J.C.-gebouw voornamelijk in theorie en in de naaldvakken. De Gouden bruiloft van het echt paar Th. de Ronde-Huygen Onder overgroote belangstelling vierde Zaterdag 1.1. het echtpaar Th. de Ronde-Huygen zijn gouden bruiloft. Om dezen dag een zoo feestelijk mogelijk aanzien te geven was een ijverig buurtcomité reeds weken van te voren in de weer geweest en het resultaat daarvan was dat het gouden echtpaar een onvergetelijke dag bereid kon worden. Reeds des morgens vroeg wapper de van nagenoeg alle huizen in de buurt het rood-wit-blauw, hetgeen de Stationsstraat reeds direct een feestelijk aanzien gaf, waartoe de warme Juli-zon het hare bijdroeg. De woning van het echtpaar was op zeer passende wijze met groen en bloemen versierd,terwijl'savonds tientallen lampjes den gevel ver lichtten. De dag werd ingezet door een Plechtige H. Mis, opgedragen door den ZeerEerw. heer pastoor H. Heezemans in de parochiekerk. In een elftal auto's en geflankeerd door dertig bruidjes werd 't echtpaar met familieleden naar het kerk- gtbouw gebracht, dal zich verder vulde met nagenoeg alle buurt bewoners. Na deze H. Mis kwamen om half twaalf de bruidjes in een aardig spreekkoortje het echtpaar geluk wenschen met dit zeldzaam feest, terwijl tevens nog enkele zang nummertjes werden uitgevoerd, waarna een tractatie volgde in de concertzaal «Thalia« Ondertusschen kwam het dames comité bij monde van mej.Mertens. de beste wenschen aanbieden, ver gezeld gaande van een fraaie bloemenmand als aandenken. Om twaalf uur volgde de receptie die zich in groote belangstelling van geestelijke en wereldlijke autori teiten alsmede particulieren mocht verheugen. Zoo werkten wij o.m. op den EdelAchtb. heer burgemeester, de geheele parochiale geestelijkheid, den gemeente architect, den heer de Hoop en vele anderen. Tijdens deze receptie kwam ook het buurtcomité zijne opwachting maken waarbij de voorzitter van dit comité, dhr. Strikkers namens comité en buurtbewoners felici teerde en namens deze een fraaie divan met kleed aanbood. Ook het bestuur van de huurtvereeniging »De Sticht« was daarbij tegen woordig en offreerde een goed gevulde bloemenmand. De avonds volgde om ongeveer half acht een serenade van de harmonie »St. Crispijn«, die begrijpe lijk weer veel volk op de been bracht, hetgeen evenwel langzamer hand weer afvloeide naar de feest zaal »Thalia«, die zich geheel met buurtbewoners vulde voor 't groote avondfeest. Een vlot programma werd hier onder leiding van den ceremoniemeester, den heer L. van Drunen afgewerkt, bestaande uit zang en voordrachten, afgewisseld met een gezellig dansje onder muzikale begeleiding van »de Band van de Sticht«. Ook het jubileerende echtpaar gaf hierbij nog even van zijn be langstelling blijk, waarbij een ware ovatie opsteeg. Te vroeg nog naderde het slui tingsuur dat een einde maakte aan dezen zoo uitmuntend ge slaagden dag Het 100-jarig bestaansfeest van St. Crispijn en Crispinianus. Zooals bekend zal op 14 en 15 Aug. a.s. het Schuttersgilde St. Cris pijn en Crispinianus zijn 100 jarig bestaan herdenken. Dit zal gepaard gaan met groote feestelijkheden, zooals Vlaamsche kermis, vuurwerk enz. Talrijk zullen bovendien de gezelschappen uit'het geheele land zijn, die aan dit feest komen deelnemen. Schitterende prij zen zijn voor de diverse wedstrijden ter beschikking gesleld, waarbij er zijn geschonken door het Vorstelijk Huis. Nader komen wij uitvoerig op dit eeuwfeest terug. Uitslag verloting. Bij de jl. Maandag gehouden trekking van de verloting ten bate der Patr. Gymv. »Kunst en Kracht» alhier viel de eerste prijs, een rij wiel, op lot no. 588, dat gekocht was door F. Passier-van Bavel alhier. Voor den verderen uitslag verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Uitstapje. Evenals vorig jaar zullen Zondag a.s. de meisjes die regelmatig het schaftlokaal van Ivo van Haren's schoenfabrieken bezoeken een uit stapje maken. De reis zal ditmaal gaan naar Amsterdam, Marken en Volendam en gemaakt worden per touringcars van de fa. Mulders Sars. Wanneer het weer meewerkt zullen de deelneemsters ongeveer 40 tot 50, ongetwijfeld een pleizi. rige dag hebben. Auto-ongeval Dr. L. met z'n familie op vacantie- reis in Zwitserland zijnde, bemerkte dat de remmen van z'n auto niet in orde waren. Hij reed naar'n garage om een en ander te laten nazien, toen op een hellende weg de rem men geheel weigerden en de wagen met groote vaart tegen een muur terecht kwam en vrijwel geheel vernield werd. Wonder boven Het gouden Echtpaar Th. de Ronde-Huygen met fa milie, bruidjes en feestcomité aan den ingang der R. K. kerk St. Jan Baptist, alhier. wonder kwam Dr. L. die toen alleen in den wagen zat geheel ongedeerd uit dit hachelijk avon tuur. De reis huiswaarts moest voorts per trein geschieden. In den zoelen zomernachtl Twee jongelui de P. en Br. zou den aan den Hoefswiel een kano gaan halen Zulks geschiedde en terwijl zij in dit mooie oord aan het werk waren, kwamen zij onder den indruk van de schitterende rustige natuur en spraken af hier terug te keeren zoodra hun karwei was afgeloopen en dan den zoelen zomernacht daar te passeeren Zoo gezegd, zoo gedaan. De kano werd per wagen naar het adres vervoerd en de beide jongelui spoedden zich terug naar het liefelijk oord, om indefrissche buitenlucht hun slaapje te doen. Zij hadden zeker niet overwogeD, dat thuis ouders, broers en zusters waren, die zich ongerust maakten over hun uitblijven want ook Dinsdag-ochtend waren ze nog niet terug. En zoo liep gistermorgen algemeen 't gerucht in onzegemeente dat twee jongelui die een kano zouden gaan halen, zeker met deze aan 't spelevaren waren geraakt en verdronken zouden zijn. Gelukkig kwamen ze Dinsdag omstreeks elf uur aan wal, frisch en monter en goed uitgerustof zij door hun dood-ongeruste ouders en familie erg vriendelijk ontvangen werden, verhaalt de geschiedenis niet; maar de booze geruchten waren gelukkig onjuist en daarmee was weer veel leed geleden Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Waalwijk en het daaronder behoorende ambts gebied werd gedurende de maand Juli ingelegd f 91.935,63 en terug betaald f 86 678,40. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 21380. VERKENNERS IN DE HEI. Aan den Roestelberg bevinden zich momenteel een groot aantal verken ners, een goede honderd, uit Rotter dam, Den Haag, Utrecht e.a. plaatsen, die op de terreinen van Berg en Dal hun tenten hebben opgeslagen. Er heerscht in het kamp steeds een groote bedrijvigheid, welke vele be langstellenden trekt. Wij zijn in staat hieronder een pro gramma te geven van de dagindeeling der verkenners: Woensdag 3 Augustus: 's Morgens bezichtiging Waalwijk, 's Middags 3 uur demonstratie zee verkenners bij 't Drongelsche veer o.l.v. Chefs K. Henneman (Den Haag) en H. v. dj Rest (Dordrecht.) 9 uur 's avonds groot kampvuur. Opening door Hopman N. A. van Os (Schiedam). Sluting door Schipper K. Henneman (Den Haag). Muzikale opluistering St. Jorisband (Utrecht). Donderdag 4 Augustus: 's Middags fietstocht naar 's-Herto- genbosch. Vrijdag 5 Augustus: 's Middags groote oefening. Aanvang 3 uur. 's Avonds 8 uur. Avondoefening. Zaterdag 6 Augustus: 's Middags marsch door Kaatsheu vel. Aanvang 2 uur. 's Avonds 9 uur groot kampvuur. Opening door Hopman L. J. R. Ber lijn (Rotterdam). Sluiting door Hopman J. Arlar (Zuilen). Muzikale opluistering St. Jorisband (Utrecht). Zondag 7 Augustus: 's Morgens Kerkgang. 's Middags fietstocht Breda, 's Avonds kampvuur. Opening door schipper H. v. d. Rest (Dordrecht). Sluiting door Stuurman L. G. Mulder (Loosduinen). Maandag 8 Augustus: 's Middags 2 uur Marsch naar Dru nen. 's Avonds klein afscheidskampvuur. Officieele sluiting door Chef C. A. Vermeulen (Rotterdam). Dinsdag 9 Augustus: Vertrek. SPELDJESDAG. Aan de Gymnastiekvereen. „Kracht en Vlugheid" te v.m. Besoijen is ver gunning verleend tot het houden van een Speldjesdag op de dag dat de kin derfeesten ter gelegenheid van Ko ninginnedag zullen plaats vinden. BEGIN VAN BRAND. Zaterdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd doordat men rookwolken zag opstijgen uit de garage van de fa. Teurlings aan de Haven alhier. Het bleek dat een aantal zakken die over een auto lagen aan het smeulen waren geraakt. Alvorens de brand weer echter in behoefde te grijpen werd uitbreiding met behulp van emmers water door omwonenden voorkomen. Secretaris D. v.d. Berg benoemd tot burgemeester van Bunschoten. Zooals wij reeds Maandagmiddag publiceerden en den benoemde het eerst konden berichten is bij Kon. besl. met ingang van 15 Augustus benoemd tot burgemeester der ge meente Bunschoten (Utr.) de heer D. v. d. Berg, gemeente sectaris van Sprang-Capelle. De heer v. d. Berg werd 13 Oct. 1894 geboren te Bruinisse (Zeeland.) Aanvankelijk, uit familie-traditie, voor den oesterhandel bestemd,be gaf hij zich later in de gemeente administratie, eeist als volontair, later als ambtenaar ter secretarie van zijn geboorteplaats. In 1919 werd hij benoemd tot secretaris en entvanger der gemeente Vrijhoeve-Capelle en na de annexatie tot gemeente-secretaris van Sprang- Capelle, De heer v. d. Berg was een zeer gezien, behulpzaam ambtenaar, die gedurende de 20 jaren dat hij hier werkzaam is, zich zeer vele vrienden heeft gemaakt bij arm en rijk; zijn capaciteiten stonden hoog aange schreven en werden zeer gewaar deerd hij had aller achting als ambtenaar maar ook als mensch. Ook het vereenigingsleven had z'n goede zorgen. Hoe gaarne men hem om zijn ver dienstelijk werk deze mooie pro motie gunt, anderzijds ziet men hem zeer noode vertrekken. Het moge hem wel gaan in z'n nieuwe standplaats, die wij gaarne gelukwenschen met zulk een burger vader. Onder voorzitterschap v. d. Bur gemeester kwamen Vrijdagavond 9 verschillende Jeugd vereenigingen op het Raadhuis bijeen, ter bes pre kling van de Jeugdhulde, welke op 6 Sept. a.s. te Amsterdam aan H.M. de Ko ningin zal worden gebracht. Voor on ze gemeente mochten 4 personen wor den aangewezen om aan deze hulde deel te nemen. Na een geanimeerde vergadering werd bij loting uitgemaakt dat de Herv. Jongelingsvereeniging te Sprang, de Geref. J. V. te Gapelle, de Herv. Meisjesvereeniging te Capplle en de Geref. Meisjesvereen. te Sprang de jeugd onzer gemeente zullen ver tegenwoordigen te Amsterdam. Op Dinsdagmorgen (i September a.s. komen de op de vergadering aanwezi ge vereenigingen dit viertal uitgeleide doen. De Burgemeester hoopt dan de ge- ineentevlag te overhandigen, welke naar Amsterdam moet worden ge bracht om bij de huldiging te worden meegevoerd. Aldaar zal'als herinne ring een lint aan de vlag worden be vestigd, waarop deze een der volgende dagen wederom zal worden terugge bracht op het Raadhuis. Zooals be kend gacht lean zijn zal dit in iedere gemeente van ons land geschieden. sprang; Dezer dagen kwam het bestuur van den Chr. Besturenbond Sprang- Capelle in gecombineerde vergade ring bijeen met het bestuur van de afd. Sprang-Capelle en omstreken van den Ned. Chr. Werkmeesters- bond, teneinde de plannen te be spreken om op het graf van den overleden voorzitter dezer organi satie, wijlen den heer Adr. Spierings een eenvoudig grafteeken te doen plaatsen. De vergadering deed een keuze uit enkele aanwezige ont werpen en besloot een en ander ter goedkeuring te zenden aan het hoofdbestuur van den N.C.W.B., van welke bond de overledene 2e voorzitter was. Laatstgenoemde bond keurde intusschen de plannen goed, zoodat thans tot uitvoering daarvan kan worden overgegaan. De koleninkoopvereeniging, onderafdeeling van de afd. Sprang van het Ned. Werkt. Verbond »Patrimonium« komt a.s. Donder dagavond half 8 in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in vergade ring bijeen Aan de orde komt o a. Verkiezing van een voorzitter. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Juli 1938 voor de Rijkspostspaar bank ingelegd f6237,87 en terug, betaald f6487,22. Vanwege den Chr. Besturen bond Sprang-Capelle werd j.l. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene ver gadering belegd met tewerkgestelde leden in de werkverschaffing. De vergadering stond onder leiding van den heer W. M. Dalmaijer. Door de betrokkenen werden verschillende klachten naar voren gebracht. t De heer K. Postman uit Arnhem, lid van de Contact-commissie, was ter vergadering aanwezig en zegde toe een en ander onder de aandacht van den betrokken inspecteur te brengen en te trach'en verbetering in den toestond te brengen. In de zaal van den Chr. Volksbond alhier werd door die buurt een vergadering gehouden in verband met bet a.s. 40-jarig regeerings.jubileum van H.M. de Koninging. Besloten werd een buurtcommissie saam te steilen waarin zitting hebben de heeren W. J. van Willigenburg, voorzitter, J. van Schuppen Jr., secr.-penning., H. Kuijsten, Jan Vos en P. Schiedon. Naar wij vernemen zal de com missie zich thans genoodzaakt zien vooraleer zij plannen kan maken voor eventueele feestelijk heden, af te wachten op de andere buurten eveneens pogingen daartoe doen. CAPELLE. In een j.l. Vrijaguvond 8 uur in het Statioüskoffiehuis an den heer P. Pruyssers gehouden vergadering werd met het oog op de feestelijkhe den ter gelegenheid van den verjaar dag en het daaropvolgend 40-jarig re- geeringsjubileirm van H.M. Koningin Wilhelmina een wijkcomité voor het Westelijk gedeelte van de Niemvstraat en de Korte Nieuwstrnat opgericht. Tot leden van-dit comité werden be noemd de heeren L. M. Heurter, Am. de Rooyv C. Boeren en P. van Zeist. Tot voorzitter van het buurtco mité voor NieuWevaart, Willem van Gentsvaart, ZandSchel en omgeving werden respectievelijk benoemd de heeren H. M; J; Kommers en H. W. Kerst Gzn. Door'ML en W. der gemeente Sprang-Capelle werd j.l. Zaterdagmor gen ten geriieentehuize aanbesteed het onderhoudswerk van de gemeente eigendommen, waarvoor alsvolgt in geschreven werd <-> Timmerwerk: M. Verhagen, Capelle, G. Paarisy'Capelle P. Spielings, Capelle Alb. Hoefnagel, Capelle J. Qui r ijns, Capelle H. ^'a&^makers, Capelle Metséiwerk: D. v. Óversteeg, Vrijh.-Capelle 141, 143,- 125, 124,75 113,75 113, 55,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5