SPORT Net Dagmeisje, net R.K. Dagmeisje Buitenland, Gemengd Nieuws. Agenda's Advertentiën gevraagd. ontvangen zal hebben. De heer Gerard de Noo, eleclrotech- nisch hoofdambtenaar der telegrafie en telefonie te Den Haag (vroeger te Ca- pelle, zoon van het bekende oud hoofd der school wijlen den heer Bruno de Noo) sprak gevoelvolle woorden ter nagedachtenis. Diep onder den indruk verlieten de vele aanwezigen den doodenakker. Hare nagedachtenis zal bij talloos velen in dankbare herinnering blijven voort leven. Bij testamentaire beschikkingwerd door wijlen Mej. J. E. Mazirel aan de Ned. Herv. Kerk te voorm. Be- soijen een bedrag van f 200,— ge- legateerd. Weer een nacht-cactus in bloei. Hebben we onlangs melding ge maakt van den zeldzamen bloei van den nacht.cactus in de serre der kweekerij v. Dongen alhier, waar voor veel interesse bestond, thans kunnen we belangstellenden weer zoo'n bijzonder geval aankondigen. Ditmaal betreft het een exemplaar gekweekt door een amateur, n.l. den heer Em. Verhoeven, Laageinde, alhier. Speciaal het kweeken van cactus planten in allerlei variaties is zijn liefhebberij en zoo treft men in zijn serre o m.ook den nacht-cactus aan die hij reeds een 7-tal jaren met toewijding verzorgd heeft en die, naar de heer Verhoeven ons mede. deelde, hedenavond in bloei zal staan, om Zondag bij het aanbreken van den dag weer te verwelken. Ongetwijfeld zullen tal van belang stellenden deze bijzondere gelegen heid aangrijpen om de «Koningin van den Nacht« in haar witte, kortstondige pracht te aanschouwen. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. 72ste jaargang. - No. 44. Het juist verschenen nummer van de Katholieke Illustratie staat in het tee- ken van de vacantie. Een goed ge slaagde omslagfoto en een bijzonder goed afgedrukte pastelteekening van W. van Duyl zetten deze aflevering met een prettige vacantiestemming in. De ouverture van het nummer, Vacan- tietijd getiteld, is wel in staat om iedereen in de beste stemming te bren gen. wanneer hij zijn vacantie geniet of deze nog te genieten krijgt. Maar in deze aflevering wordt de aandacht nog gevraagd voor verschil lende andere onderwerpen. Op de eerste plaats vermelden wij de teeke- ning, die Herman Moerkerk gemaakt heeft van den Dienaar Gods, Mgr. Dr. Alfóns Ariëns, die tien jaar geleden op 7 Augustus gestorven is. Prof. dr. Ge rard Brom schreef een artikeltje bij deze teekening. Men mag wel zeggen, dat deze gedachtenis aan Ariëns één geheel vormt met de bijdrage, welke aan Henri Beiletablè is gewijd, den stichter van de Aartsbroederschap der H. Familie. Naast den priester, die zoo'n groot maatschappelijk werker was, de leek die een van de grootste geestelijke vereenigingen heeft ge slicht. Aan de Karimata heeft de K. I. op een wel heel oorspronkelijke manier het volle pond der actueele belangstel- ing gegeven. Een instructief artikel is omlijst door een boeiende teekening van Frans Lammers. En tenslotte komen we weer in de vacantiestemming terug bij een achttal karakteristieke koppen van Buziau. Dat naast al dit bezienswaardige ook het lezenswaardige op hetzelfde hooge peil staat, behoeft geen betoog. Een aardige geschiedenis „Koning van Be- verstad" geheeten, vertelt ons van hel leven en de eigenaardigheden van den bever. „De deserteurs" geeft een boeiend verhaal uit den wereldoorlog en dan wordt het drietal goede ont- spanningsverhalen voltooid met een vertelling van Jan Nieuwenhuis „De man met het knipmes". Tusschen al deze artikelen, verhalen en foto-series in staan de vele vaste ru brieken, de vervolgverhalen, de vijf- minutenpreek, de heilige van de week, de weerrubriek, de film, de vrouwen pagina's en het hondenhoekje. En in een aparte bijlage ontvangen we dan nog het humoristische blad de Nar renkap en het jeugdblaadje Okki, welke er beide even verzorgd uitzien en dus opnieuw een voorraad van leuke teekeningen, verhaaltjes en we tenswaardigheden leveren. Inderdaad, een vacantienuminer dat er zijn mag. TERUGKEER VAN DE DELEGATIE DER R.K. STAATSPARTIJ UIT NED.-INDIë. Eenige maanden geleden vertrokken voor een studie- en contactreis naar Nederlandsch-Indië de bekende katho lieke leden der Tweede Kamer, de hee- ren mr, Frans Teulings uit Den Bosch en Max van Poll uit Den Haag. Na tal van steden en streken van den archi pel te hebben bezocht zij werden ook ontvangen door den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer die hen aan een diner in zijn paleis te Buitenzorg noodigde, en vele besprekingen te hebben gevoerd, zijn beide Kamerleden hedenochtend met den boottrein uit Genua te Arn hem gearriveerd. De zeereis werd ge maakt met de „Marnix van St. Alde- gonde". Mr. Teulings betoonde zich tegen, over een verslaggever der A.N.P. uiter mate voldaan over de geslaagde, hoogst interessante reis* die hem met ons prachtige Insulinde, met land en volk door persoonlijke ervaring in kennis had gebracht en die hem en zijn reisgenoot, het lid der Tweede Kamer den heer Max van Poll, vol doening had verschaft. Het resultaat van dit bezoek zal ze ker niet alleen van groot nut blijken voor de beide bezoekers persoonlijk, maar niet minder voor het werk der R.K. Staatspartij op hel terrein dei- koloniale politiek, en, naar hij hoopt, ook door verheldering van inzicht en door het gelegde contact voor een be ter begrip en een hartelijker verstand houding tusschen Nederland en Oost- Indië in het algemeen. Het is wel een zeer inspannende, vermoeiende reis geweest, aldus mr. Teulings. Het programma, dat in op dracht der partij door de delegatie moest worden afgewerkt en dat niet alleen een bezoek aan tal van instel lingen meebracht, maar ook een dage. lijksch uitwisselen van gedachten, met zeer veel persoonlijkheden op elk ge bied, vorderde van beide leden der de legatie liet uiterste, temeer, waar het bezoek zich niet tot Java alleen be paalde. Er is een trip gemaakt naar Flores en de laatste dagen van hun verblijf in Indië zijn besteed aan een bezoek aan Deli. Zoo zijn respectabele afstanden afgelegd en de zakelijke werkzaamheden vorderden vaak, dat het „to,uristisch"-gedeelte van het pro gramma bekort werd, of geheel opge offerd, maar met dat al overweegt toch de voldoening over het vele be langwekkende, dat het bezoek aan de. Oost van nabij heeft leeren kennen. Dat de tocht geslaagd mag heeten in ieder opzicht is, naar mr. Teulings met nadruk verklaarde, vóór een niet gering deel te danken aan de buiten gewone voorkomendheid, waarmede de delegatie in Indië door allerlei in stanties, ook inheemsche, is ontvan- gen- Men heeft zich zeer veel moeite ge geven van officieele en niet-dfficieele zijde, om de delegatie alle inlichtin gen te verschaffen, die zij slechts kon wenschcn en op waarlijk gröotsche wijze is zij in staat gesteld, met eigen oogen te aanschouwen en te leeren kennen wat haar belang inboezemde. Met groote dankbaarheid zien de hee ren, Teulings en Van Poll op die voor komendheid terug, die in menige recht hartelijke ontvangst in intiemen kring haar bekroning heeft gevonden. Ook van inheemsche zijde was die ontvangst zeer voorkomend en char mant en dit niet het minst maakte de reis tot een groote voldoening. Vol bewondering bleek mr. Teu lings voor de weelderige natuur, het oude cultuurbezit de inheemsche be volking, het werk dat op economische en politiek gebied onder Nederlandsch bestuur tot stand is gekomen, en de kracht waarmede in allerlei kringen aan den vooruitgang van de Indische volkeren want zij zijn velerlei wordt gearbeid. Hij vertrouwde, dat het bezoek de delegatie van de R.K. Staatspartij dat in menig opzicht zou helpen bevorde ren. Zeer tevreden betoonde hij zich over het nauwe contact, dat met de katholieke partij in Indië, de I.K.P. en de inheemsche P.P.K.I. is verkregen. Dit contact zal ook in de toekomst er toe kunnen bijdragen, dat Indië's re delijke wenschen hier te lande gemak kelijker gehoor zullen vinden en om gekeerd in Indië een juister begrip van de omstandigheden in het moe derland zal kunnen worden gevormd. Een en ander zou zonder twijfel in de toekomst bij de betrokken organisaties de volle aandacht hebben. Tenslotte verklaarde mr. Teulings met groote belangstelling kennis te hebben genomen van het werk der R.K. Missie in Indië. Dit werk gold in hoofdzaak de tocht naar Flores, waar bijna de helft der inlandsche bevol king tot het katholicisme is overge gaan. Een allerprettigsten indruk bewa ren zoowel de heer Van Poll als mr. Teulings van de uitbundige feestelijke wijze waarop de bevolking hen hier had ontvangen. Maar ook elders op Java en in de Bataklanden is met groote voldoening van het vorderende missiewerk kennis genomen. Voor den zelfopofferenden arbeid onzer missionarissen en hun inheem sche medewerkers heeft mr. Teulings een diep respect. Ergerlijk optreden tegen een Duitschen Bisschop. In diverse Duitsche bisdommen is Zondag j.l. een ollicieele kerke lijke uiteenzetting gegeven van de gebeui tenissen rondom de zaak van den bisschop van Bothenberg, waar in o.a. gezegd wordt Op last van den Heiligen Stoel was de bisschop van het diocees Rothenburg, mgr. dr. Johan Baptista Sproll, op 15 Juli naar zijn resi dentie teruggekeerd. Officieel werd hiervan aan den rijksstadhouder van Wurtemberg kennis gegeven. De volgende avonden kwam het tot ernstige tafreelen voor en in het bisschoppelijk paleis, alsmede in de ambtsgebouwen .van het bisschop pelijke ordinariaat. Meer dan hon derd menschen, meest jonge per sonen, verzamelden zich op de trappen van het paleis op den Hindenburgplatz. De menschen wa ren geen inwoners van Rothenburg. Een uur later werden diverse spreek koren aangeheven, zeer beleedigend voor den bisschop, terwijl borden meegedragen werden, waarop leuzen voorkwamen als «Bisschop Sproll volksverrader. Weg met den volks verrader®. «Wij willen een Duit schen bisschop«. De menigte nam een steeds op gewondener houding aan. Nadat herhaalde malen gepoogd was het bisschoppelijk paleis binnen te drin gen, forceerde men de deuren en drong door het kanselarijgebouw in de bisschoppelijke woning en verspreide men zich over de eerste en tweede verdieping om den bis schop te zoeken. De deuren, die gesloten waren, werden met geweld geforceerd. Men vond den bisschop in biddende houding in de huis kapel vóór het altaar. Dit ziende trok men terug. De kerk werd ge sloten. Kort daarop keerde een andere groep naar de kapel en toen men de deur gesloten vond, werd deze gerameid Nogsteeds trof men den bisschop in biddende houding aan, waarop men zich andermaal terugtrok. Een vijftal personen met den leider, van de »Flammenzeichen« uit Stuttgart naderde den bisschop en gal hem te verstaan, dat hij zich moest ver. wijderen. De Bisschop antwoordde «Ik onderhandel niet met ulieden, zeker niet op deze plaats, waar ik liever sterf dan te vertrekken«. Intusschen hadden andere indrin gers' de ambtelijke en particuliere vertrekken van den Bisschop gevon den. Hier werd alles kort en klein geslagen. i Een hunner haalde o.a. een mis gewaad uit een kast, sleepte dit door verscheidene kamers en liet het ten slotte op een der gangen liggen. In de overige vertrekken van het paleis werden deuren vernield en vensters ingeslagen, daarna verlieten de de monstranten met hun leiders het paleis. Buiten hoorde men roepen: «Ga er nu uit. De politie zal den bisschop gevangen nemen. Wij zul len zoolang terugkeeren tot de bisschop Rothenburg verlaat«. Het Deutschland- en het Horst Wessellied werden gezongen.Daarna trok men af. Dienzelfden avond had een Ges- tapo-beambte een onderhoud met den vicaris-heneraal, waarin hij verzochtden bisschop zelf te spreken. Dit werd toegestaan. Hij zeide tot den bisschop«Ik heb opdracht gekregen, u dringend aan te raden, om onder deze omstandigheden Rothenburg tt verlaten. De demon, straties zullek herhaald worden®. De bisschop antwoordde «Ik heb uitdrukkelijk last van den Heiligen Stoel, om naar mijn bisschopszetel terug te keeren. Ik ben bisschop van Rothenburg en blijf in Rothenburg, wat er ook gebeure.® De beambte bleef aandringen, waarop de bisschop verklaarde: «Ik blijf in mijn residentie, al zal het mijn leven kosten«. Daarna bezichtigde de beambte de schade, welke in het paleis was aangericht, en verliet omstreeks middernacht het paleis. Op 18 Juli volgde een nieuwe demonstratie. Het aantal demon stranten bedroeg toen vijftienhon derd tot tweeduizend. Demenscben waren weer grootendeels van buiten de stad afkomstig. TENNISSPORT. TENNIE-TOURNOOI WAALWIJK. De verdere uitslagen zijn als volgt Dames Single 3e ronde: Mevr. L. Roos slaat mej. D. Schal ken met 62, 64. Halve finale: Mevr. Eibers slaat mevr. v. Iersel met 64, 64. Heeren Single 2e ronde: W. v. d. Ven slaat A. Schalken met 6—3, 6—1.- 3e ronde: Chr. Cheerkens slaat Dr. Balanyi met 63, 75. W. v. d. Ven slaat H. Bolsius met 4 —6, 6—3, 7—5. J. v. Tilburg slaat R. van Iersel met 63, 6—2. Heerendubbel 2e ronde: H. Bolsius en Chr. Cheerkens slaan J. v. Tilburg en B. v. Loon met 26, 6—1, 6—3. Mixed le ronde: Mej. Wiesman en Th. Timmermans slaan L. Timmermans en H. Hoff- mans met 6—2, 61. 2e ronde: Heer en mevr. Oerlemans slaan L. Huijsmans en B. Gompen met 75, 6—2. R. v. Iersel en T. van Iersel slaan Fr. Teurlings en M. v. d. Ven met 61 6—0. Halve Finale Mevr. Wiesman en G. Mommersteeg slaan Heer en Mevr. Oerlemans met 6—3, 7—5. Zondag a.s. heeft de finale plaats; des avonds uitreiking der prijzen, na afloop bal in hotel Verwiel. VOETBAL. - K.N.V.B. DE COMPETITIE-INDEELING. De indeeling der competitie voor 't seizoen 19381939 van den KNVB is als volgt: Afdeeling 1: le klasse: DWS, Xer xes, KFC, Blauw Wit, ADO, CVV, Stormvogels, HBS, Sparta, Her mes en DVS. Afdeeling 2: le klasse: Feijenoord, Ajax, Haarlem, RFC, 't Gooi, VSV VUC, DFC, DHC, DOS. Afdeeling 4: le klasse: Bleijerheide, BW, Eindhoven, Juliana, Longa, MVV, NAC, Noad, PSV, Roermond, Willem II. 2e klasse A.: De Baronie, Breda, Goes, Middelburg, RBC, RCS, TSC, Vlissingen, Zeelandia, De Zeeuwen. 2e klasse B.: ESV, Helmond, Hel- mondia, Hero, Picus, Tegelen, De Valk VVV, Wilhelmina, WSG. 3e klasseC.Alliance, Boeimeer, Dintel Bos, Dosko, EKC, Gudok, WVO SET, Zierikzee. 3e klasse I).Baardwijk, GW, Haat ten, Heusden, Nevelo, Pazo, Oister- wijk, RWB, Vlijmen, Zaltbommel en ZBVV. 3e klasse E.Boxtel, DAW, Devo, Tivoli, Tongelre, TOP, Traplust, Va lencia, Vienna, WVVZ, ZGC. Reserve 'Je klas B.BW 3, Longa 3, Noad 4, PSV 4, RWB 2, Wilhelmina 2, WSC 2 Zaltbommel 2. Afdeeling 5: le klasse: Achilles, Be Quick, FVC, GVAV, Heerenveen, HSC, Leeuwarden, Sneek, Veendam, Velo- citas. Motorrijder verongelukt Donderdagavond reed een zeswielige vrachtauto op den rijksstraatweg onder Hierden in de richting Nunspeet. Op het oogenblik, dat deze auto links af wilde gaan naar de garage Halfweg, wilde de 22-jarige M. R. uit Nunspeet, per motorfiets den auto links passeeren. R. reed tegen den auto op en was op slag dood. Zijn lijk is naar het Prins-gesticht te Harderwijk vervoerd. Aanrijding met doodelijk gevolg Gistermiddag wilde in de le Const. Huygensstraat te Amsterdam een wiel rijder de Bosboom Toussaintstraat ingaan. Hij stak echter te laat zijn hand uit en daardoor was het den bestuurder van een hem achter op rijdenden auto niet meer mogelijk een botsing te voorkomen. Het slachtoffee sloeg met het hoofd door een der portierruiten van den auto en werd vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Verdronken. Gisteravond omstreeks kwart over negen is de 23 jarige Wim van Nimwegen uit Haarlem bij het baden in zeeteZandvoortverdronken Zijn broer kon ternauwernood wor den gered. Op genoemd tijdstip waren de twee broers op het verboden Zuiderstrand gedeelte aan het baden toen Wim plotseling om hulp begon te roepen terwijl even later ook zijn broer in gevaar verkeerde. Het hulpgeroep werd gehoord en van alle kanten werd getracht de jongens te bereiken. De heeren A. Molenaar uit Zand- voort en van 't Sonn uit Haarlem bereikten vrij snel de broer van Wim en zij wisten hem behouden op het strand te brengen. Intusschen probeerde de bekende redder J. Kraayenoord uit Zandvoort doch hij zag den drenkeling voor zijn oogen in de golven verdwijnen op het oogenblik dat hij hem slechts op enkele meters afstand had bereikt. In een afgrond gevallen. Naar het A. N. P. verneemt is de aan het gemeentelijk ziekenhuis te Den Haag werkzame medicus dr. H. van Couwelaar, die met va cantie in Zwitserland vertoefde, bij het bestijgen van den Matterhorn in een afgrond gevallen en omge komen. Dr. van Couwelaar was vergezeld van zijn vriend, den heer Jolles jr. uit Amsterdam, die ongedeerd is gebleven. Eenige verdrinkingsgevallen. Gistermiddag was de. 37-jarige heer H. Termeer, uit de Roerstraat, te Nijmegen, met een vriend gaan baden in de Waal, beneden de spoorbrug bij Lent. Plotseling zag de vriend, dat de heer Termeer af dreef en in zinkenden toestand ver keerde. Onmiddellijk zwom hij naar den in nood verkeerenden man, om hem hulp te bieden. Hij slaagde er in derdaad in, hem te grijpen, doch toen hij met hem naar den wal wilde zwemmen, lukte dit niet door den sterken stroom. Ten slotte raakte de man zoo uitgeput, dat hij den heer Termeer moest loslaten. Deze verdween in de diepte en is verdronken. Ofschoon onmiddellijk met dreg gen werd begonnen, was men er gisteravond nog niet in geslaagd, het stoffelijk overschot te vinden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Bij 't baden in de Maas, bij Gassel, is de heer Jansen, uit Cuyk, verdronken. De heer Jansen had zich per motorrijwiel van huis begeven, met de mededeeling, dat hij tegen den middag zou terugkeeren. Toen hij niet kwam opdagen, werd een on geluk vermoed. Een onderzoek bracht aan het licht, dal op de uiterwaarden de kleeren van een man gevonden waren. De familie herkende deze als afkomstig van den heer Jansen. Terstond is men begonnen te dreggen, met het resul taat, dat het lijk gistermiddag is opgehaald. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING, WAALWIJK. Zaterdag 1.302.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum «San Quentin«. Zaterdag en Zondag Luxor Bios coop «Wanneer ben je jarig«. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Maandag 8—9.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. enV. Gymnastieklokaal O.S, W.D.V. Dinsdag clubavond 8 uur Café-Rest. «De Molenvliet®. Niet voor loopwerk. 59844 Zelf-geschreven brieven met opgave van leeftijd, enz. onder No. der adv. Bur. v. d. blad. GEVRAAGD: A. MULDERS-SARS Stationsstraat 95 WAALWIJK. Voor direct gevraagd van 16 tot 18 jaar. 59846 ST. ANTONIUSSTRAAT 101. uiinReimeisie

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 10