Buitenlandsch Nieuws. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. KAATSHEUVEL. Wdldddigheidspostzegels voor het kind Meer dan twee ton verdeeld. Decentrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels bericht ons, dat dezer dagen aar de deelgerechtigde instellingen voor kinderbescnerming het haar toe komende aandeel uit de tweeton actie van December Januari j.l. zal worden overgemaakt. Uitgekeerd wordt: Aan 22 instellingen voor achter lijke kinderen samen f21,856,03; aan 87 instellingen voor zwakke en zieke kinderen samen f 45,73 ,45 aan 246 instellingen voor verwaar loosde kinderen samen f 123,349,50 aan 13 instellingen voor gebrekkige, doofstomme, enz. kinderen samen f 10.353,39; voorts ontving het kinderfonds P.T.T. f5188, Zoodat in totaal voor het kind beschikbaar is f206,520,37, zijnde 'n aanzienlijk bedrag (ruim f 40,000) meer dan verleden jaar(f 167,024,05) De Nederl. Spoorwegen in Juni De Nederlandsche >poorwegen boekten aan ontvangsten over de maand Juni 1938: uit het vervoer van reizigers en bagage f 4,923,939,7o brief- en pakketpost 1220,000, goe deren en levende dieren f3,238,567,58 diversen f 137,870,07. een totaal bedrag van f8,520,377,41. De totale entvangsten van 1 Jan. af bedroegen in 1938 1 46,568,862,30 tegen f48,407,089,04 over dezelfde periode van het vorige jaar. Het gemiddeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af be droeg 3361, verleden jaar 3405 K.M. De ontvangsten per dagkilometer waren dus voor 1938 f76,55 en voor 1937 f78,54 Totale ontvangsten over de maand Juni 1938 f8,520.377.41 tegen f 8,075,470,50 in Juni 1937, resp. per dagkilometer f84,50 en 79,39. Pastoor L. H. Perquin f Donderdagavond is pastoor L. H. Perquin, voorzitter van den R.K. Radio Omroep, in 't St. Franciscus ziekenhuis te Rotterdam overleden Lambertus HenricusPerquin werd op 15 Juli 1865 geboren te Voorburg. Hij bezocht het gymnasium te Nijmegen en studeerde vervolgens bij de Dominicanen te Huissen, bij wie hij op 23 September 1884 zijn intrede deed. Op 15 Augustus 1891 ontving hij de H. Priesterwijding Na kapelaan te zijn geweest te Schiedam, werd pater Perquin reet r van de Rozen kranskerk aan den Provenierssingel te Rotterdam. Hij toonde zich een hard werker voor de Roomsch Katholieke pers en publiceerdq op n4 Februari 1925 zijn eerste pers artikel over de noodzakelijkheid van een roomsch kalholieken radio omroep; acht maanden later werd voor het eerst een hoogmis uitge zonden. In 1929 werd een actie voor den opbloei en fuitgroei van den KRO ter hand genomen en toen deze onder de stuwing van pastoor Perquin slaagde, bleek men op het eind van het jaar uit het oude patronaatshuis te zijn gegroeid en werd het perceel Heerengracht 118 te Amsterdam, betrokken, waar de KRO tot op den huidigen dag is gevestigd. Op 15 Juli 1935 vierde pastoor Perquin, onder groote belang stelling, zijn 70 sten verjaardag Bij het 10-jarig bestaan van den KRO in October 1935, werd de radio pastoor door jhr. mr. Gh. Ruys de Beerenbrouck de verzamelde jubi- leumgave voor den bouw van een nieuwe studio aangeboden. Hij heeft de vollooiïng van de nieuwe schitterende KRO—studio nog mogen beleven. Hij was een groot ij veraar en bewonderaar der katholieke pers en den katholieken omroep. Pa toor Perquin was officier in de orde van Oranje-Nassau. De plechtige uitvaart zal Maandag 8 Augustus om half elf in de St. Dominicuskerk aan de Spuistraat te Amsterdam plaats vinden. Des middags om half vijf wordt het stoffelijk overschot begraven op het kerkhof van het Domini canerklooster Albertinum te Nij megen. De delegatie der R.K.Staatspartij naar Indië De delegatie van de R.K. Staats partij, bestaande uit de heeren mr. Fr. Teulings en Max van Poll, die een studiereis naar Ned.Indië maakte, is hier te lande terugge keerd. Beide afgevaardigden arriveerden te Arnhem met den boottrein uit Genua, waar zij gisteren met de »Marnix van St. Aldegonde« zijn aangekomen. Zij zijn naar hun respectieve woonplaatsen terugge keerd. Legeroefening September 1938 De legeroefening, onder leiding van den commandant van bet veldleger, zal dit jaar worden ge houden van 26 September (dag van concentratie van de troepen) tot en met 29 September, op welken dalum inden namiddag het grootste deel der troepen naar de garni zoenen vertrekt (een kltin deel keert op 30 September terug). De sterkte der troepen is grooter dan het vorige jaar. Bovendien zullen eenige He bataljons, die derhalve in het tweede deel der eerste opleiding zijn, in de nabijheid van hun garnizoenen een enkelen dag aan de oefening deelnemen, zij het met beperkte opdracht. De oefening vindt plaats in Gelderland en wel in de Over Betuwe, den Achterhoek en het Zuidelijk deel van de Veluwe. Steun voor groote gezinnen. Bij de behandeling van de her ziening der omzetbelastingwet in de Eerste Kamer, deelde minister De Wilde mede, dat de commissie— Fleskens haar studie inzake de be langen der groote gezinnen spoedig beëindigd zou hebben. Hij was bezig met een diepgaande studie om tot een methode te ko men, waarbij de ongelijke druk van het belastingstelsel meer wordt weg genomen en speciaal een middel wordt gevonden om den grooten gezinnen tegemoet te komen. Binnen den kortst mogelijken tijd hoopte hij tot een herziening van ons be lastingstelsel te komen in deze rich- ting. De uitspraak van het Nederlandsch. De Commissie voor de uitspraak van het Nederlandsch heeft ter be antwoording van de vraag, hoe het Nederlandsch moet worden uilge sproken, een reeks van zes grama- foonplaten laten vervaardigen. Elk van deze pinten doet een bijzondere kant van de uitspraak uitkomen, hoewel zij ook alle noodzakelijker wijze een voorbeeld zijn van de volledige uitspraak van het Neder landsch. Voor zoover dit mogelijk was, werden de platen eerst in een voor- loop'gen vorm opgenomen. Deze proefplaten werden ter beoordeeling rondgestuurd aan eenige honderden tot oordeelen bevoegde personen die op- en aanmerkingen inzonden. Deze werden tot een totaal oordeel samengevat. Hiermee werd bij de definitieve opneming rekening ge houden. De definitieve platen geven dus een althans door eenige hon derden Nederlanders aanvaarde uit spraak van het standaard-N >der- landsch. De platen zijn in den handel ge bracht. Zij zijn wel in de eerste plaats bedoeld als leiddraad bij het onderwijs op scholen. Aan de Koningin, aan Koning Leopold III der Belgen en aan den minister van onderwijs, kunstenen wetenschappen, prof. dr. J. R. Slo- temaker de Bruïne, is een reeks platen, gebonden in een album, aangeboden. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Degevechtentusschen Russische en Japansche troepen. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat he denmorgen de strijd om de Tsjang- koefengheuvel door de Russen is hervat. Twee of drie bataljons roode troepen hebben heden een aanval ondernomen op de Japansche stei. lingen tusschen Tsjangkoefeng en Sjatsauping, doch zij werden door de Japanners teruggeslagen. De Koreaansche grensstad Kojo is, volgens berichten te Tokio ont vangen, door Russische vliegtuigen en kanonnen genorabardeerd. De inwoners zouden de stad ontruimen. Als voorzorg tegen de mogelijk heid van luchtaanvallen moeten van morgen af in het geheele land, met name te Tokio en omgeving, strenge oorschriften in zake het dooven van lichten nageleefd wor den. De Japansche regeering zal heden opnieuw te Moskou protesteeren tegen de aanvallen der roode troe pen en tegen de luchtraids, welke volgens Japansche opvatting sedert 31 Juli onafgeoroken hebben voort geduurd, en zich ook tot Korea hebben uitgestrekt. Geen bemiddeling. In politieke kringen in Japan wordt verklaard, dat iedere poging van buitenlandsche zijde, om te bemiddelen in het incident met Rusland geen enkele kans op re sultaat zou hebben. Men herha lt echter, dat Japan bereid is langs directen weg met de Sovjet Unie te onderhandelen. Het huidige gevaar zal ophouden te bestaan, zoodra de Sovjet-Unie haar provocaties staakt. Japansche voorstellen aan Rusland. Terugtrekking der troepen aan beide zijden, daarna grensafbakening. Horinoetsji, de Japansche onder minister van buitenlandsche zaken, heeft gisteren den Russischen zaak. gelastigde te Tokio, Smetanin, bij zich ontboden en hem verzocht aan Moskou dringend het verzoek der regeering te Tokio over te brengen, de vijandelijkheden te staken. In welingelichte kringen te Tokio verneemt Havas nog, dat Sjigemitsoe in zijn onderhoud met Litwinow uit naam der Japansche regeering «con crete voorstellen« heeft gedaan tot regeling van de kwestie van Tsjang koefeng. Japan zou o.a. aanbieden de troepen, die op het oogenblik de betwiste heuvels bezet houden, terug te trekken, op voorwaarde, dat de Sowjet troepen zich eveneens over eenigen afstand terugtrekken. De neutralisatie van het gebied zou gevolgd worden door een hervatting der onderhandelingen om te komen tof de vorming van een of meer commissies, belast met het afbake nen van de grens en het regelen der grensincidenten. Japan wil op deze wijze, naar men in Japansche kringen verklaart, 1. blijk geven van zijn matiging; 2. de Sowjet Unie noodzaken, haar ware bedoelingen te onthullen en 3. door een bpjangrijke concessie als het terugtrekken van zijn troe pen het verlies aan prestige goed maken, dat dë Sowjet-Unie zou kunnen gevoelen, doordat zij afziet van het gewelddadig heroveren van den heuvel van Tsjangkoefeng. De Spaansche Burgeroorlog. Aan het Ebro-front. Aan het front van den Ebro wij zigen de posities der beide tegen standers zich nauwelijks. Aangezien de rechtschen bij Ganaesa hevigen tegenstand biedeta, trachten de re publikeinen in Zuidelijke richting naar Cherta, aan den weg van Gandesa naar Tontrosa door te dringen en in Noordelijke richting naar Pobla de Masaluca bij Fayon. De rechtschen wisten echter hun aanvallen af te slaan en konden zelss tot tegenaanvallen overgaan. Aan het front te Teruel. Het offensief van de regeerings- troepen, dat op vijftig kilometer ten Westen van Teruel in de Sierra Albarracin is begonnen, is met suc ces voortgezet. De troepen in bet centrum van het front hebben punten bereikt, waar hun tegen standers sedert maanden hun stel lingen hadden georganiseerd. Zij wisten de troepen van Franco te verdrijven en achtervolgden hen naar het Oosten. De regeeringstroe- pen leden slechts geringe verliezen. Het front van Estremadura. Aan het front van Estremadura heerscht de laatste dagen betrekke lijke rust. Na de eerste succesrijke operaties der rechtschen zijn er verdere te verwachten. Bij Almaden liggen n.l. de rijkste kwiklagen ter wereld, die sinds eeuwen een be langrijke rol bij den Spaanscben uitvoer spelen. Het herlevende in teresse der rechtschen in dit gebied, waar sinds het republikeinsche of fensief tegen de kolenmijnen van Penarroya in het afgeloopen jaar niet meer ernstig is gestreden, wordt mogelijk veroorzaakt door het feit, dat de regeering te Burgos zich tijdelijk in verlegenheid bevindt door gebrek aan buitenlandschedeviezen. Dientengevolge zou het bezit van Almaden de hulpbronnen aanzien lijk aanvullen. Het minderheidsvraagstuk in Tsjecho-Slowakije. Momenteel maakt de Engelscbe Staatsman Lord Runciman een reis door Tsjecho Slowakije om zich zoo snel en zoo goed mogelijk op de hoogte te stellen van den toestand Hij is voornemens, de Sudeten- Duitsche gebieden te bezoeken, en Eindelijk de eerste zomersche dag in Scheveningen. Op de foto: De drukte voor de baden. zal dan probeeren, na te gaan, welke verschillen van opvatting tusschen de beide partijen bestaat. Geleidelijke autonomie, die in een tien of twintigjarenplan zou kunnen worden doorgevoerd, wordt thans, op den dag van de aankomst van de aankomst van Runciman, als de meest wenschelijke oplossing van het minderheidsvraagstuk beschouwd. De redenen die ditautonomieplan steunen zijn viervoudig, Ten eerste zou de lange tijd I sjecho-Slowakije de mogelijkheid bieden, weer vasten voet te krijgen in het stelsel van Europa. Ten tweede zou het de Duitsche eischen bijna geheel inwilligen, maar de Tsjechische offers nog eenige jaren uitstellen. Ten derde zou een dergelijke regeling alle groote mogendheden de gelegenheid schenken een centraal Europeesche schikking uit te werken zonder de voortdurende oorlogs dreiging. Ten vierde en dit punt doet misschien wat cynisch aan zou het voor iedereen minder erg zijn zich met de gedachte vertrouwd te maken, dat iets na tien of twintig jaren zal gebeuren, Geen Joodsche artsen meer in Duitschland. Het Reichsgezetzblatt publiceerd de vierde verordening op de wet op het rijksburgerschap, üp grond daarvan worden de vergunningen derJ oodsche artsen tot het uitoefenen van practijk op 30 September inge trokken. De rijksminister van binnenland- sche zaken kan de uitoefening van het artsenberoep tot wederopzegging toestaan, doch de artsen mogen dan slechts Joodsche patiënten behan delen. Joden die aan het front hebben gestaan, zullen in geval zij in behoeftige omstandigheden ver. keeren, steunuitkeering ontvangen, indien zij daartoe waardig worden geacht. Anti-Semitisme in Italië. Te Rome zal een «Instituut voor verbetering van het menschdom en hel behoud van het ras» worden gevestigd. De staatscourant publiceert een decreet, waarbij machtiging wordt verleend 10 millioen lire voor dit doel te besteden. De correspondent te Rome van het nationaal.socialistische orgaan «Rote Erde» meldt, dat Italië binnenkort 60.000 uit Oostenrijken Duitschlend afkomstige Joden zal uitwijzen. Hetzelfde blad verneemt, dat Joodsche studenten voortaan volledig zullen worden uitgesloten van de faculteit der medicijnen. Nieuwe vredesvoorstellen van Japan aan China? Naar te Honkong wordt beweerd, heeft de Chineese regeering onlangs nieuwe voorstellen van Japan ge kregen tot het beëindigen van de vijandelijkheden. Deze voorwaarden hoewel zeer barsch zijn aan merkelijk minder hard dan de vroeger gestelde De grootste geheim houding wordt in acht genomen, de voorstellen worden thans te Hankou bestudeerd. Zoekt niet langer zelf naar PERSONEEL Laat ons dat lastige werk opknappen. De stem van ONS BLAD dringt ge regeld in duizenden gezinnen, in de Langstraat en Omgeving, waar werkers te over zijn. Plaats uwe aanvraag voor personeel dus in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Loonopzand, te hou den op Woensdag 10 Aug. a.s. des na middags om 7 uur ten geineentehuize. Agenda: 1. aststelling notulen vorige ver gadering. 2. Beëediging van den heer J. G. M. van Kemenade, als vervangend gemeente-secretaris. 3. Verzoek van mej. Goris, te Bergen op Zoom 'om restitutie van betaalde staangelden voor de plaatsing van een suiker- kraam op de kermis te Kaats heuvel. 4. oorstel tot onbewoonbaarver klaring van woningen. 5. oorstel om een bedrag van ƒ200,disponibel te stellen voor liet in orde maken en het opschilderen van de kiosk te Kaatsheuvel. Voorstel tot beschikbaarstelling van ,t 578,07 ten behoeve van de feestviering bij gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. 7. Voorstel tot wijziging van de ge- meentebegrooting voor 't dienst jaar 1938. 8. oorstel tot vaststelling van de rekening van hel Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente over het dienstjaar 1937. 9. Voorstel om aan den heer J. Th. van Woensel eervol ontslag te verleenen als agent van de ar beidsbemiddeling in deze ge meente. 10. Benoeming van een agent van de arbeidsbemiddeling in deze ge meente, zulks tengevolge van het door den heer van Woensel gevraagde en door Uwen raad te verleenen, eervol ontslag. 11. Aanbieding der gemeentereke ning over het dienstjaar 1937 met de daarbij behoorende re keningen van baten en lasten. 12. Benoeming van een commissie tot onderzoek van deze rekenin gen. 13. Schrijven van den gemeenteraad van Oss, verzoekende adhaesie te willen betuigen. 14. Aanvrage van het bestuur der R.K. Meisjesschool (Theresia- school) te Kaatsheuvel om be schikbaarstelling overeenkom stig artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 van de noodige gel den voor het aanbrengen van noodzakelijke herstellingswerk- zaamheden aan deze school. 15. Schrijven van J. A. van Dinteren te Kaatsheuvel, Dongenschestr. no. 147, waarbij dezen in beroep komt tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht, hem opge legd voor een nieuw bedrijf, ten behoeve van den verkoop van sterken drank in ihet klein voor het pand, waarin vroeger door P. J. Wagemakers vergunning werd uitgeoefend. 16. Schrijven van den heer J. Smit als voorzitter van de afdeeling Kaatsheuvel van den R.K. Bond van café en restauranthouders en slijters St. Joseph, verzoeken de het sluitingsuur voor de café's op Zaterdag en Zondag op 12 uur des nachts te willen stel len. 17. Rondvraag. Een uitstapje. Woensdag j.l. maakte het knapen koor zijn jaarlijks ontspanningsreisje, daartoe in staat gesteld door de mede werkende steun van de burgerij van Kaatsheuvel. 6.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6