Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. 95 „NOORDBRABiND" Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON Mooie, charmante zonnebruining M Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JAAR HET DIAMANTEN MEDAILLON. NUMMER 63. WOENSDAG 10 AUGUSTUUS 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs; per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE* WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ef Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Het Tsjechische vraagstuk. De Engelsche diplomaat Lord Runciman is optimistisch gestemd ten aanzien van zijn pogingen om den Tsjechischen onrusthaard te dooven. Hij schijnt de verzekering te heb ben ontvangen, zoowel van de re geering als van de Henlein-partij, dat zij bereid zijn tot meer com promissen dan tot dusver werden medegedeeld, op voorwaarde echter, dat Groot.Brittannië zich in zekeren zin borg stelt voor de uitvoering der nieuwe maatregelen. Henlein's parlementaire delegatie, met Kundt aan het hoofd, heeft wel is waar in beginsel vastgehouden aan de be kende acht eischen van Karlsbad, maar zij heeft tevens te kennenge- geven, dat zij tot offers beieid is, als de Cechische concessies inder daad werkelijkheid worden. Uiteraard hopen beide kampen, dat Runciman's onderzoek in hun voordeel uitvalt, overtuigd als zij beide zijn van hun gelijk. Hierin schuilt een van de grootste moei lijkheden, aldus de »Times«, dat de strijd niet gaat tusschen een duide. lijk gelijk eenerzijds en een duidelijk ongelijk aan den anderen kant, maar dat beide groepen in zekeren zin gelijk hebben. Dit brengt mee, dat als ieder enkel en alleen op zijn eigen gelijk staat, een vreedzame oplossing onmogelijk is. Record-reis van de Queen Mary. Naar Reuter uit New York meldt, wordt officieel medegedeeld, dat de Queen Mary het record voor de reis over den Atlantischen Oceaan heeft geslagen door een gemiddelde snelheid te bereiken van 30,99 knoopen en den afstand at te leg gen in drie dagen, 21 uur en 48 min. In scheepvaartkringen wijst men er op, dat de recordvaart van de Queen Mary tusschen Bishops Rock en het lichtschip Ambrose met een gemiddelde snelheid van 30,99 knoo pen, het schip nog niet het recht geeft op den blauwen wimpel, aan gezien daarvoor een recordovertocht in beide richtingen noodig is. Zoo lang de Queen Mary de prestatie van de Normandie in dit opzicht niet geslagen heeft, blijft het blauwe lint in het bezit van het Fransche schip. De Spaansche Burgeroorlog. De rechtschen hebben thans aan het front van den Ebro het initia tief van de regeeringstroepen over genomen. Een groot aantal der Ca. talaansche troepen, die eenige weken geleden den Ebro zijn overgestoken trekt thans over deze rivier weer terug. De rechteroever van den Ebro, tusschen Fayon en Mequimenza, is thans weer onder controle der na tionalisten. Het tegenoffensief is door Franco zelf nauwkeurig voorbereid. In de afgeloopen week werden groote hoeveelheden materiaal en een groot aantal manschhappen naar Alcaniz, Caspe en Gandesa getransporteerd. Gistermorgen begon de rechtsche luchtmacht zoowel de republikein- sche stellingen als de bruggen over den Ebro te bombardeeren. Tegen het vuur der republikeinsce machi negeweren trokken de rechtschen met honderd tanks op. Ze konden vrij snel oprukken aangezien de republikeinen over weinig antitank- geschut beschikten. In den sector van Fayon is er slechts nog één brug intact, waarover de republikeinen kunnen terugtrekken. Ze hebben een groot aantal dooden moeten achterlaten, onder wie de brigade commandant. Honderden zijn krijgs gevangen gemaakt. Correspondenten van Italiaansche bladen vermelden hoe Duitsche vliegers van het Con dor-legioen aan de operaties deel nemen. Het conflict Japan Rusland. Het diplomatieke contact tusschen Tokio en Moskou blijft nog steeds gehandhaafd, ondanks het voortdu ren van de botsingen aan de grenzen van de Sovjet-Unie, Mandsjoekwo en Korea. Het onderhoud tusschen den volkscommissaris van Buiten- landscbe Zaken Litwinof en den Japanschen ambassadeur Sjigemit- soe heeft nog niet tot overeenstem, ming geleid, doch laatstgenoemde heeft wel toegezegd, dat hij de Rus. sische voorstellen zou bestudeeren en Litwinof daarna op de hoogte stellen van het standpunt zijner regeering. In een Japansch communiqué over het onderhoud van ambassa deur Sjigemitsoe met den Russischen volkscommissaris van buitenland- sche zaken wordt Litwinof onstand vastig genoemd, omdat hij eerst heeft gezegd, dat de Japansche troepen van Russisch gebied ver dwenen waren en daarna, dat hij niet kon beloven, een einde te maken aan de vijandelijkheden, zoo lang de Japansche troepen binnen de grens van den Sovjet-Unieston den. Krachtige Fransche tegenspraak van non-interventieschending. Het Fransche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken spreekt met klem de berichten van sommige bladen tegen, volgens welke er opnieuw via Frankrijk oorlogsmaterieel en buitenlandsche vrijwilligers naar het republikeinsche Spanje zijn gezon den. Zoo zouden er volgens die bui tenlandsche bladen twee wagoi *s met 48 Oerlikon-luchtdoelmitrail leurs en de daarbij behoorende munitie uit Zwitserland via Frank rijk naar Barcelona zijn vervoerd. Voorts zouden vertegenwoordigers van de republikeinsche legatie te Parijs 350 machinegeweren van 8 m.M. en 60 kanonnen van 35 m.M, rechtstreeks van de Hotchkiss— Levensverzekering 1843 ncwwwajww 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. fabrieken betrokken hebben en die op 28 Juli naar Barcelona hebben laten overbrengen. Voorts zou de Spaansche ambassadeur met den vice-premier, Chautemps, overeen gekomen zijn, dat er, te beginnen met 5 Augustus, 8000 vrijwilligers naar Spanje zouden trekken. Al deze berichten worden door het genoemde ministerie tegenge sproken. Hotchkiss heeft geen oor logsmaterieel verkocht en evenmin is er luchtafweergeschut via het Fransche grondgebied naar Barce lona vervoerd. Het gerucht over de vrijwilligers is reeds op 5 Augustus tegengesproken. Reedt 25 000 Joden zijn uitge weken uit Oostenrijk. Naar de «Wiener Neueste Nach- richtena mededeelt, hebben zich in totaal reeds 40.000 Oostenrijksche Joden aangemeld ter verkrijging van een visum In 30.000 gevallen werd dit verzoek ingewilligd. Uit betrouw bare bron verneemt United Press, dat reeds 25.000 Joden de Ostmark hebben verlaten. en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruln. Flacon 90, Doos 50 en 25 ct Het Prinselijk Paar terug gekeerd. Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Juliana zijn Maandagavond te ongeveer zeven uur van hun buitenlandsche reis per auto ten paleize Soestdijk teruggekeerd. Prins Bernhard bestuurde den wagen. Naar wij vernemen heeft de Prin selijke familie de geheele reis van Heiligendamm (Meckelenburg) naar Soestdijk per auto gemaakt. De Prins en de Prinses reden in de eerste auto, in een tweede volgde de ver pleegster, jkvr. Feith met Prinses Beatrix, die in een rieten wiegje lag. Maandagavond omstreeks half 9 is het Prinselijk jacht „Piet Hein'', terugkeerer.de van de reis naar de Oostzee, te Kornwerderzand binnen- geloopen, Dr. H. Colijn licht ongesteld. Naar wij vernemen, is de minister president, dr. H Colijn, licht onge steld, zoodal hij zijn werkzaamheden aan het departement Maandag niet heeft kunnen hervatten. K. L. M. ook 's winters naar Manchester. De K. L M. overweegt ernstig om de lijn naar Manchester ook gedu rende de winteimaanden te blijven vliegen. In principe heeft men trou wens in deze richting reeds besloten en feitelijk hangt een en ander slechts van Manchester zelf af. De kwestie is dat de nachtver lichting van Ringway nog niet ge reed is, evenmin als de verlichte van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Nadruk verboden. 9) Een prettig mengsel, hoop ik, zei kapitein Este. Lady Stair antwoordde niet. In haar hart dacht ze dat, als „Zonnestraal tje" er niet was, er niet veel geluk voor haar zou overblijven. Ze glimlachte bitter bij de gedachte dat de geschiedenis van de muziek lord Stair meer belang inboezemde dan zijn jonge vrouw. Toch deed ze hem onrecht. Lord Stair hield zeker veel van haar, maar op zijn eigen rustige manier; de dagen van onst.uimigen hartstocht lagen ach ter hem. Lady Perth achtte het thans noodig om iets te zeggen: Mijn lieve Marguerite, begon ze, ik wist niet dat jij om sentimenteele gesprekken gaf. Noemt u dit een sentimenteel ge sprek? Ongetwijfeld, was het stroeve antwoord. Als dat zoo is, geef ik er heel veel om! En u kapitein Este? zei Mar guerite. Nog veel meer dan u, lachte hij. Gaat u mee naar de Reigers Plas, lady Stair? Dat was mijn lievelings plekje toen ik nog een kleine jongen was. Het is, dunkt me, veel te warm om te wandelen, meende lady Perth. De heele weg wordt beschaduwd door hooge boomen, lady Perth, zei de kapitein. Ik houd van warmte, voegde Marguerite erbij. Ik zal zorgen dat aan dit spelletje een einde komt dacht lady Perth boos. Ze ergerde zich aan het schuldeloo- ze genoegen dat deze twee jonge men- schen vonden in eikaars gezelschap. Toen de twee pratend en lachend op weg togen als een paar dartele, onbe zorgde kinderen, keek lady Perth ze met een blik vol stuursche grimmig heid na. Ik voel me nu veel vrijer, zei ka pitein Este, terwijl ze het grasveld overstaken. Nu kunnen we tenminste zeggen wat we willen. Ik krijg soms een griezelig gevoel als ik aan haar denk. Wat voor een gevoel? Dat kan ik nauwelijks onder woorden brengen, maar ik heb soms zoo'n idee alsof ze mij op den een of anderen keer groote ellende zal berok kenen. Zouden er werkelijk zooiets als voorgevoelens bestaan? Al pratende waren ze bij de Reigers Plas gekomen; ze gingen in het gras zitten, boven hun hoofden waren de groene takken, vóór hem was het hel dere water dat de wind zwak rimpel de, langs het water groeiden vergeet- mij-nietjes en moerasspirea. Kapitein Este vertelde de legende van de Rei gers Plas. Toen plotseling zei hij: Uw oogen hebben een heel andere kleur blauw dan de vergeet-mij-nietjes hier. Wist u dat blauw mijn lievelingskleur is? De mijne ook, zei ze. We hadden maar één schilderij in onze oude kerk in Inisfail, het stelde een Madonna voor, een copie, naar ze zeiden, van een schilderij van Fra Angelico: een jonge Madonna met een mooi zacht gezicht en met een droefheid in de oogen alsof ze overal de schaduw van het kruis zag. Ze draagt een blauw kleed en sinds ik dat schilderij gezien heb, houd ik het meest van blauw. U bent zelf net een Madonna, zei hij. Ik heb heelemaal geen Madonna gezicht, het is te rusteloos. Ik voel me altijd als iemand die wacht op iets, dat nooit komt. Er is een tekort in mijn leven, maar ik weet niet wat 't is. Hij wist het, maar zweeg. Maar in een opwelling van medegevoel greep hij haar blanke hand en drukte die even. Ze was te argeloos om het als iets anders te beschouwen dan het inder daad was, een uiting van warme vriendschap. Ze opende plotseling haar hand en vroegZiet u iets bijzonders in de lij nen van mijn hand? Hij nam haar hand, terwijl ze ver telde wat de oude baker gezegd had. Hij luisterde aandachtig. Je moet dit niet gelooven, Mar guerite, zei hij. Je lot moet gelukkig zijn. Je bent de vrouw van een goed man. Ik geloof er niets van Ik ook niet, zei ze zachtjes. Toen plukte hij witte margrieten voor haar en terwijl hij haar een hand vol aanbood, zei hijJouw leven zal even rein en stralend zijn als de bloe men, waarvan je den naam draagt. Wat heerlijk om je Marguerite te mo gen noemen! HOOFDSTUK XI. Ik ga naar Londen, Marguerite, zei lord Stair. Is er iets dat ik voor je kan meebrengen, kleeren, juweelen, boeken? Neen, zei ze lachend, ik heb al les wat ik maar verlangen kan. Wat een buitengewoon gelukki ge vrouw, schertste lord Stair terug. Heb je heusch niets noodig? Niets, maar als je iets mee wilt brengen, breng dan iets mee voor baby. Voor baby? herhaalde lady Perth. Ik zou zeggen dat die meer krijgt dan ooit eenig kind ter wereld gekregen heeft. Niet meer dan het verdient, mengde zich kapitein Este in het ge sprek. Nu, Marguerite, wat zal het zijn? vroeg lord Stair. Ik weet het: laat het iets zijn voor baby en mij samen! Het waren maar een paar woorden, woorden van schijnbaar weinig betee- kenis en toch de meest fatale woorden die Marguerite ooit gesproken had. Lord Stair vond het geen gemakke lijke opdracht. Rij het afscheid kuste hij het scher pe, hoekige gezicht van zijn zuster, daarna het mooie kopje van zijn vrouw en hij schudde zijn neef harte lijk de hand. Zorg je goed voor Marguerite als ik weg ben, Darcy? Ga vooral door met de rijlessen. De jonge man en het kleine vrouw tje stonden samen op het terras en keken de auto na, tot deze achter de boomen verdwenen was. Een heelen tijd zwegen ze, toen zei kapitein Este opeens Wat zullen we gaan doen? We hebben den heelen heerlijken dag nog voor ons. Er kwam een blos op het gezicht van lady Stair en glimlachend zei ze: Ik moet je iets heel ergs vertel len. Ik voel me als een kind, dat van school is weggeloopen. Als je me vraagt hoe we den dag het beste kun nen besteden, dan zou ik weer het liefst naar de Reigers Plas gaan tot lunchtijd. Ik vind het heerlijk als je me die oude legende nog eens vertelt, daar ginds bij het water. Even keerde ze zich om naar het huis en kapitein Este zag een weemoedige uitdrukking op haar gezicht. Wat is er? vroeg hij. Ik zou zoo gra'ag even bij baby zijn. Het zou heerlijk zijn als lady ik probeeren de kinderjuffrouw om te koopen. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwtjtsche en Langstraatscke Conraot,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1