Mr. ThH* A* M. Heere burgemeester van Raamsdonk* HEUSDEN. 3RUNEN KAATSHEUVEL. Lang gewacht en toch gekregen* het ontstaan der werkloosheid staat het Werkliedenverbond op den bres en cok nu weer poogt zij met alle geschikte middelen verbetering in den economischen toestand te ver krijgen. Verschillende streekver- gaderingen zijn belegd en nog meerdere zullen volgen. Straks, als het adres algemeene bekendheid heeft verworven, zullen wij kunnen zien welke resultaten het opleveren •al. Met belangstelling wordt dan ook de Troonrede tegemoet gezien. Vervolgens kreeg de heer Frans Hoogers het woord die in den breede punt voor punt het adres belichtte. Niet alleen heeft het adres een goede pers verworven ook de regeering heeft er aandacht aan geschonken zoodat de verwachtingen hoopvol kunnen zijn. Met zeer veel belangstelling werd de uiteenzetting van den heer Hoogers gevolgd waarna kapelaan v. d. Velden de gelegenheid te baat nam de aan wezigen aan te sporen 18 Augustus a.s. naar den herdenkingsavond van Katholiek Jong Leven te komen waar de geschiedenis van G'berg zal worden behandeld. Na een dankwoord van den heer Vriends, speciaal tot pastoor v. d. Wee, de geestelijk adviseurs en loco-burgemeester Sassen spoorde spreker de aanwezigen aan ook anderen te bewerken de noodige offers te brengen om tot oplossing van het werkloosheidsprobleem te komen. Janus Pruijsten had Zaterdag in den namiddag zijn wagen vol geladen, ditmaal niet »mei Oude Wijven« maar met jonk volk van den Beig, bestaande uit de volledig bezette harmonie »Apollo«, het spreekkoor en enkele supporters, terwijl ook de lieftallige jongedames- speldjesverkoopsters niet ontbraken. In een vooropgaande auto waren gezeten wethouder Sassen, voorz. van het hoofdcomité, een onmisbaar figuur voor de propagandatochten, alsmede enkele leden van het hoofdcomité en de peis. Andermaal trok men er op uit, propaganda te gaan maken voor de grootsche feesten die G'berg van 27 Aug. tot 4 Sept. a.s. te wachten staan en met vreugde kunnen we melden dat deze tocht die leidde naar Waspik, 'sGravemoer, Dongen, Kaatsheuvel en Waalwijk glorieus geslaagd mag heeten. Wat een enthousiasme, wat een heerlijke levende propagandatocht is deze geworden. Honderden, neen duizen den in den omtrek hebben kunnen zien met welk een bezielende ijver er te G'berg gewerkt wordt om de feesten alleszins te doen slagen. Bazuingeschal lokte de inwoners van de genoemde plaatsen naar buiten en deed hen samenstroomen tot die punten waar halt werd ge houden, waar het spreekkoor zich liet hooren en waar wethouder Sassen het woord voerde in laaiend enthousiasme, de geschiedenis er bijhaalde dat Waspik in vroegere tijden al zoo nauw verbonden was aan G'berg, dat Kaatsheuvel voor 100 jaar terug een gemeente was met een zelfde zielental als G'berg en zich heeft uitgebreid om er jaloersch op te zijn. Dat Dongen met zijn leerlooierijen heinde en verre bekendheid verworven [heeft, 's Gravemoer ook in de geschiedenis gewag maakt van zijn nauwe samen werking met G'berg, zijn prachtige omgeving velen doet verwijlen in die plaats en Waalwijk met zijn grootsch gemeentehuis en zijn om vangrijke industrieën en instellingen de bevolking tot zich weet te trekken, benijdenswaardig voor Geertruidenberg. Doch wij allen, aldus spreker, zijn aangewezen op elkaar. Wij allen ook de Bergenaar, willen vooruit en om dat te bereiken moeten wij hand in hand gaan. Dat is een eminent streekbelang Komt daarom naar de feesten in den Berg. Bezoekt tijdens onze feesten het openluchtspel met zijn meer dan 100 executanten, de sportgebeurtenissen, Oud G'berg, de historische optochten enz. enz. Bezoekt de Oude Stede, tezamen met de diverse autoriteiten die ook zullen komen, zoowel uit binnen- als buitenland. En dan weer weerklonken de schetterende fanfares, de jongedames verkochten massa's speldjes, zoo dat honderden in de omgeving een loopende reclame zijn geworden voor G'berg. En" toen om 10 uur het geheel met vliegende vaandels en slaande trom Sinte Geerden Berghe binnen- trok, stroomden velen op het majestueus marktveld, geflankeerd door de R.K. en Ned. Herv. Kerk met zijn grootsche gemeentetoren, waarop tijdens de feesten een vuur bal zijn machtige gloed verre in de omgeving zal verspreiden, samen, om het slotwoord te hooren dat wethouder Sassen daar ging houden. Na allereerst allen dank gebracht Bij Koninklijk Besluit van 2 Aug. is met ingang van 1 September as. benoemd tot burgemeester der gemeente Raamsdonk Mr. Th. H. A. M. Heere, thans wet houder van de gemeente Raams donk. Bovenstaand A.N.P.-bericht dat ons Maandagmiddag omstreeks 3 uur be reikte heeft eindelijk een einde ge maakt aan alle onzekerheid en tege lijk de algemeene verwachting en den vurigen wensch van alle gemeentena ren in vervulling doen gaan. Onmiddellijk stelden wij ons met 't gemeentehuis van Raainsdonksveer in verbinding. Na eenige strubbelin gen, bet was juist vergadering van B. en W., kregen wij Mr. Heere persoon lijk aan de telefoon en zooals wij reeds verwachtten, waren wij inder daad de eersten die hem van deze. be noeming op de hoogte konden stellen en daarmede tevens de eerste om hem onze welgemeende gelukwenschen aan te bieden. Het bericht kwam voor Mr. Heere zeer onverwacht en hij scheen zoo be duusd dat eerst op onze herhaaldelijke verzekering dat hel nieuws officieel was dit pas goed in zijn waren om vang tot hem doordrong. Hoe ongelooflijk snel ons bericht de ronde door de gemeente had gedaan en met welk een vreugde het heuglijk nieuws was ontvangen bleek ons toen we nog geen uur later in Raainsdonks veer aankwamen dat door talrijke vlaggen reeds een feestelijken aanblik bood. Overal groepten inenschen samen die opgewonden de vreugdevolle tij ding besproken en aan hunne gezich ten was wel te zien met hoeveel inge nomenheid deze begroet werd. Onze eerste gang was naar het ge meentehuis waar wij zoo gelukkig wa ren den gemeentesecretaris, den heer Kieboom te treffen en alhoewel hij ook door deze benoeming geheel in beslag genomen was, was hij als steeds gaar ne bereid ons enkele oogenblikken te woord te staan om een en ander over de levensloop van Mr. Heere mede te deelen. Mr. Heere werd geboren den 27 December 1902, als zoon van den toen- maligen burgemeester der gemeente Raamsdonk, Mr. G. Heere. Na zijn eindexamen aan het gymnasium te Katwijk met goed gevolg te hebben af gelegd deed hij zijn candidaats-exa- men in de rechten aan de Universiteit te Amsterdam en promoveerde in Juli 1.931 voor zijn doctoraal in Leiden. Reeds twee maanden later, in Sep tember 1931, deed hij zijn intrede in den gemeenteraad van Raamsdonk en werd terstond als wethouder gekozen om in 1935 benoemd te worden tot loco-burgemeester en tot lid van Pro vinciale staten. Deze korte opeenvol ging van benoemingen in belangrijke functies toont duidelijker aan, dan dan wij hier beschrijven kunnen het groote vertrouwen dat de inwoners van Raamsdonk en omgeving stelde in de capaciteiten van Mr. Heere. Bij hem immers wisten zij de behartiging hunner belangen veilig en de feiten hebben in den loop der jaren aange toond dat Mr. Heere deze belangen ook naar beste vermogen en niet zon der succes behartigd heeft. Veel is er door zijn toedoen reeds tot stand gekomen. Vooral sedert hij in September van het vorig jaar bur gemeester Moons verving heeft hij geen oogenblik stil gezeten om de ge meente Raamsdonk op velerlei gebied vooruit te helpen. Voortdurend is hij in de weer op het gebied cler werk- loozen-zorg, de arbeidende klasse heeft bovendien steeds zijne voortdu rende aandacht. Verder kwamen on der zijn bestuur reeds tot stand ver betering van het wegennet; aanleg van trottoirs en rioleeringen; voorts ligt een met zorg samengesteld uitbrei dingsplan in studie, terwijl de stich ting van een Landbouwschool vooral door zijne bemoeiingen tot stand is gekomen. Wanneer men bovenstaande korte opsomming ziet behoeft het geen twij fel meer te wekken of de gemeente Raamsdonk met al hare inwoners is uiterst voldaan over deze benoeming. Na het vertrek van burgemeester Moons is het trouwens steeds de alge meene opinie geweest dat Mr. Heere burgemeester worden zou en het zou bepaald teleurstelling gewekt hebben, wanneer dit anders ware geweest. Het geslacht Heere immers is met de gemeente Raamsdonk vergroeid en heeft daar steeds oprechte achting en sympathie ondervonden, niet 't minst om zijn charitieve verdiensten voor deze plaats. Men denke slechts aan de stichting van het R.K. Ziekenhuis. Ook het feit dat zoowel vader als grootvader van den nieuwen burge meester, als zoodanig hun beste krach ten aan de gemeente gewijd hebben, deed niet anders als een voortzetting dezer traditie verwachten De groot vader was de heer Th. Heere en bur gemeester van 1859 tot 1869, zijn zoon, Mr. G. Heere volgde hem in 1870 op om 38 jaar lang deze verantwoorde lijke functie tot ieders tevredenheid te bekleeden. Thans is het zijn zoon Mr. Th. H. A. M. Heere die de traditie voortzet. De familie Heere heeft ook steeds zitting gehad in Provinciale Staten. Mr. Heere is gehuwd en zijn huwe lijksleven is gezegend met vier kinde ren, doch ondanks dit drukke gezins leven weet de nieuwen burgemeester zich nog op velerlei terrein onmisbaar te maken. Zoo is hij o.iii. voorzitter van de plaatselijke commissie tot uitvoering der ruilverkaveling der gronden in den Buitendijkschen Hooipolder onder Waspik en Raamsdonk; voorzitter van de Boterpolder, Goedenaards- of Eendrachtpolder, Sandoelsche pol der, de Gecombineerde Aanwassen on der Raamsdonk; voorts nog lid van het Dag. Bestuur van de Waterschap pen „De Brabantsche Biesbosch", de Nieuwe Buitendijksche Hooipolder en de Nieuwe Dombosch. Ook is hij Com missaris van de S. 1). Lankhuijzen Co's Bank te Raainsdonksveer en Commissaris van de van Gilze's Can- dij-fabrieken te Roozendaal. Naast deze talrijke functies be weegt hij zich ook vooral op sociaal terrein o.m. als bestuurslid van de St. Vincentiusvereeniging. Geen benoeming kon dan ook meer vreugde verwekken dan deze. Wij kunnen de gemeente Raamsdonk daarom niet anders dan geluk wen- schen met dezen burgemeester die in de toekomst zal blijken te zijn een magistraat zooals men zich geen bete re wenschen kan. Sluymers 89 pnt, Sluymers 88 pnt, N. van Ooyen 87 pnt, B. Kamerman 86 pnt, H. van Beers 86 pnt, M. van Beynen 85 pnt, A. Verhoeven 82 pnt, H. Crijns 82 pnt, A. Toethuyzen 80 pnt, B. Meerman 76 pnt, en C. van Wijk 15 pnt. De collecte voor het R.K. Jeugd werk heeft alhier opgebracht pl.m. 10.—. De landerijen der Godshuizen onder Hedikhuizen, welke nog slechts gedeeltelijk in werkverschaffing zijn gecultiveerd door werkloozeh uit deze gemeente, zijn voor de eerste maal als gecultiveerde grond verpacht. Brach ten deze landerijen voorheen hoege naamd niets op, thans zijn deze met haver kunnen worden bezaaid en was de opbrengst der verpachting ruim 1100. De Vlaamsche kermis heeft voor de Heusdensche vereenigingen, welke daaraan hebben deelgenomen, voor elk 86.25 opgebracht. Op de Vrijdag gehouden leden vergadering der Heusdensche Hengel- sportvereeniging werd besloten een onderling Hengelconcours te houden op den Nationalen feestdag, 6 Septem ber, waarvoor prachtige prijzen wor den beschikbaar gesteld. te hebben, in het bijzonder expe diteur Pruijsten en de harmonie Apollo die zich voortdurend op dezen tocht liet hooren, onvermoeid als de leden waren, gaf spreker de bevolking kond van de overal zoo schitterend geslaagde propaganda. Aan het einde van zijn rede deelde spreker mede dat het comité in staat is het Stedelijk Muziekcorps uit Antwerpen, dat door geheel Europa concerten heeft gegeven, gratis te krijgen als bewijs van verknochtheid aan Geertruidenberg, waarmee het in de vroegere geschiedenis als handelsstad zoo nauw verbonden was. Ruim 300 supporters willen meekomen. Een moeilijkheid doet zich hierbij echter voor. Het korps bestaat uit 120 man en aangezien het den geheelen dag naar den Berg wil komen, moet er voor eten g zorgd worden. Maar... de buidel van de Stichting is niet in staat dit geheel te betalen. Het voorstel is daarc m dat iederen Bergenaar die zulks kan doen, een of meer muzi kanten te eten neemt. Dan is de moeilijkheid opgelost. Al dadelijk gingen er uit het publiek stemmen op»Bij mij kunnen er twee, bij mij drie komen« zoodat ook dit zal slagen. Over dergelijke glorieuse invallen beschikt wethouder Sassen die ten slotte alleszins uitvoerbaar zijn. Bij de schietoefeningen van den B. V. L. werden bij 10 schoten uit 100 punten de volgende tellingen behaald: Jo Brouwers 89 pnt, G. De warmte en het zwembad. Het zwembad is in Drunen niet overbodig 1 Zoowel voor damos als heeren wordt er een druk gebruik van gemaakt. in de loop van de vorige week werden naast de abonnements— (aarten nog ruim 2000 dagkaartjes afgegeven. Dat er in Drnnen toch wel behoef te was aan een dergelijke inrichting bewijst 't succes van dit eerste halt jaar. Waschgood misère. De Drunensche heide was de laatste tijd onveilig om daar de wasch buiten te leggen of te hangen. In twee van de drie gevallen werd 't verdwenen wasebgoed terug ge vonden. Dat van de familie v. d. Staak bleef onvindbaar, tot datv.S. dezer dagen bij 't rogge maaien de ver dwenen wasch netjes ingepakt in t korenveld vond. 't Is in ieder.geval een ongepaste, grap geweest. Werkeloosheid. Op den laatsten Zaterdag der maand Juli stonden bij het agent, schap der arbeidsbemiddeling te Drunen ingeschreven 96 geheel en 25 gedeeltelijk werkloozen. 45 arbeiders zijn in de werkver schaffing te werk gesteld. Kindsheid. Hedenmorgen werd de feestdag der H. Kindsheid gevierd. De dag werd begonnen met een H. Mis voor de leden der H. Kinds heid. In den namiddag kwamen de leden in de beide congregatiën bijeen en brachten den tijd door met spel, enz. in gezellig samenzijn. Langstraatsche Bedevaart naar Ulicoten. Op Zondag 21 Augustus trekt de groote processie van Drunen met 17 afdeelingen uit de Langstraat ter bedevaart naar het genade-oord van den H. Bernardus te Ulicoten. De reis wordt gemaakt per auto bussen. De H. Mis voorde pelgrims vangt aan om half tien en 't Lof om 2 uur, waarna Sacraments processie door 't dorp. Handboog. Zondag 28 Aug. a.s. zullen door »Constantia« op haar banen in de tuin van café Th. Elshout de jaar- lijksche wedstrijden gehouden wor den op »kunstpapier«. Aanvang 2 uur. Uitstapje. De harmonie der Jongens Con- gregatie zal Zondag 4 September a.s. een uitstapje maken naar Den Haag en Scheveningen. Opdracht. Het bouwen van een boerderij voor rekening van landbouwer J. de Gouw is opgedragen aan de firma v. Stiphout te Elshout. De verbouwing van het heeren huis van notaris Schreurs is opge dragen aan de Gebr. de Bont te Nieuwkuijk. ELSHOUT. Oranjevereeniging. Onder presidium van den heer Willems kwam de Oranjevereeniging in café Klerks in vergadering bijeen. 't Resultaat van 't huisbezoek had alle verwachtingen overtroffen. 148 Leden en 31 donateurs waren aan geworven. Besloten werd 4 September de dag voor de kinderen te houden. Dan zullen die getracleerd worden, terwijl zij kunnen deelnemen aan de te organiseeren kinderspelen. Dinsdag 6 September is de dag der ouderen. De bekende volksspe len zuilen worden gehouden, terwijl de Rijvereen. »De Lcho« mogelijk eenige demonstraties zal geven. De Fanlare heelt haar medewer king toegezegd en zoo moeten de leesten in hlsüout slagen. Openluchtspel. Het Limburgsch voiksiooneel gaf onder leiding van den heer G. Meussen op Zaterdag 5 en Zondag 6 Augustus in het U.K. Spoil- en Wandelpark alhier een Upenlucht- uitvoering van Jan Vuysters loo- neelspel in drie bednjNen Sibyiie, het zigeunermeisje. De schiijver van Christus verworpen, van Willem 11 en Peerke Donuers heelt ook in Sibylle de juiste volkstoon weten te treilen en Limburgsch Voikstooueel heelt die in zijn opvoeringen in ons Sportpark prachtig weten uit te beelden. Dat de regisseur P. Mal- herbe in het Valkeunurgsch Open lucht-theater groote successen oogst is verklaarbaar, waar hij beschikt over zoo'n geschoolde krachten. Zooals Mej. Ankreutz Sibylle speelt, zooals de regisseur zeil Har- monika Peter typeert, zooals Ger. Meussen de Pastoor beleeft, om te zwijgen van de prachtig gespeelde rollen van boer Berger, vrouw Ber- ger, Jan Berger, vrouw Katnen, de speelman en anderen met de goed uitgevoerde volksdansen onder lei ding van Bolt en Engels was ons succes gewaarborgd. De kennisma king met de Limburgers is een aangename geweest, die tot meer relaties zal leiden. Een opgetogen druk publiek was hartelijk in zijn welverdiend applaus. BERKDIJK. Onder prachtig weer eu groote belangstelling vierde het echtpaar Damen-Damen zijn gouden bruilolt. Om 6 uur des morgens was de buurt reeds uit de veeren en werd revetlle geblazen. Alles bood een feestelijk aanzien, terwijl versieringen met een mooien boog het huis van 'l gouden paar een hijzonder tintje gaven. Om 8 uur werd de stoet opgesteld, waarbij een zevental auto's, ruiters en bruidjes. De auto van het gouden paar werd geescorteerd door bruidjes die den wagen voorttrokken. Om 9 uur woonde men de H. Mis bij, die gecelebreerd werd door Pastoor Enschot. Na de H. Mis werd het bruidspaar gecomplimenteerd door den pastoor. Namens het feest comité werd het gouden paar ge huldigd door den voorzitter, den heer N. Verschuren. Om twee uur volgde een drukke receptie, waar onder aanbieding van het cadeau der buurtbewoners. De kinderspelen vonden plaats op het voetbalterrein, waarbij de jeugd zich bijzonder vermaakte en de buitengewone tractatie de stemming .uitbundig" maakte. De harmonie St. Jan bracht des avonds een sere nade aan het gouden paar, waarna zich de buurtbewoners, onder de lustige tonen der harmonie naarde zaal van den heer v. Dinteren begaf waar de verdere avond genoeglijk werd gepasseerd. Een woord van hulde aan het ijverige feestcomité dat alles „zoo goed voor mekaar had" is hierzeer zeker op zijn plaats. Overplaatsing Met ingang van 1 September a.s. gaat de Wachtmeester Soons, van de Kon. Marechaussée alhiar onze plaats verlaten, daar hij in gelijke functie wordt overgeplaatst naar Zevenbergen. LOONOPZAND. Kokende koffie over het lichaam. Zondagmorgen had het 5-jarig dochtertje van den heer M. v. d. Ven het ongeluk tengevolge van het barster, van een kolfiepot, waarin zich een scheur bevond, een groote hoeveelheid kokende koffie over de beide dijbeenen te krijgen waardoor zij ernstige brandwonden opliep. Tengevolge van den bliksem. Tijdens het onweer dat verleden Zaterdag woedde boven ons dorp, sloeg de bliksem in een korenveld van den landbouwer C. de K. aan de Dijkschehoeve, tengevolge waar van een aanzienlijk gedeelte van het aldaar te velde staande koren werd vernield. Bijz. Vrijw. Landstorm. Op de banen aan den »Loonschen Berg« hield de Bijz. Vrijw. Land storm Zondag haar onderlinge wed strijden, waaraan 32 personen deel namen. De hoogste schutters waren: G. v. Gorkum 55, C. Dingemans 53, C. v. Veldhoven 53, F. Klein 53, M. v. Doorn 52, A. v. Hest 50, Jos Dankers 49, H. v. Dongen 49, A. v. Berkel 48, P. Ligtenberg 47.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3