Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NfiORD-BBkBMD" AKKERTJE Y Persoonlijkheid hoven verdeeldheid. FEUILLETON Op de stoep gelaten, Het eigen land als vacantie- oord ongeschikt? Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD JAAR HET DIAMANTEN MEDAILLON. NUMMER 64. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938. 61e JAARGANG. 'S Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Pastoor Peiquin, voorzitter van de K.R.O., is overleden en inmiddels ter aarde besteld. Ik wilde daarover alléén hier niet nader gewagen, de lezer is over die gebeurtenis voldoende ingelicht. Maar ik wil het niet een paar woorden hebben over een treffende omstandigheid bij bet voornoemde verscheiden de alge- meene waardeering, welke bleek voor de persoonlijkheid van den over ledene. De verschillende Nederland- sche radio-omroepen hebben jaren lang scherp tegenover elkander ge staan. Dat ten deze een belangiijke verbetering is ingetreden, danken al die omroepen thans als om strijd aan Pastoor Perquin. Hij was de voorzitter van een der «sectarische» vereenigingen, maar hij blijkt groote diensten te hebben bewezen aan de algemeene vrede in den aether. Avro, Vara, Vpro, Ncrv,ze nebben allen den ontslapene in redevoeringen herdacht en een speciale uitzending georganiseerd met orgelmuziek en treurzang. Want ze zullen hem zoo missen, aldus de eensluidende verklaring! Ze zullen hem missen in de onder linge bijeenkomsten van belangheb bende bij den omroep, in welke bijeenkomsten Perquin's woord gezag had, omdat het zoo eerlijk was zoo openhartig en zoo ioeaaderend. Het heengaan van den voorzitter eener «sectarische» vereeniging wordt gevoeld als een verlies voor het algemeen. Zoo zien we, dat «sectarisme» niet het grootste gevaar voor de eenheid kan zijn. Wees z.n. secta- risch, maar tot samenwerking bereid en ge dient de eenheid. Wees «algemeen» duld geen sectarisme van geest en ge zijt een dwingeland. Wees groot in uw persoon, edel als mensch en.... uw hoofd zal boven alle scheidingsmuren uitsteken uw geest zal het algemeen ver vullen. De Gouv.-Generaal van Indië heeft de heeren Van Geelkerken en graaf de Marchant et d'Ansembourg als afgezanten van Mussert op hel stoepje laten staan. De motiveering ter zake is, dat de Nalionaal-Socialistische Bewe ging in Nederland de aldaar ge vestigde regeering pleegt te bestrij den op een wijze, welke het den landvoogd minder gewenscht doet voorkomen, de beide zendboden te ontvangen. Juist! Critiek, soit! Gezonde critiek is goed. Maar geen critiek om de afbraak te bewerken. Ir. Mussert is indertijd door den vorigen landvoogd, jhr. mr. B. C. de Jonge, tot tweemalen toe in gehoor ontvangen. Zulks heeft toen veel stof doen opwaaien. Gemotiveerd werd destijds de houding van den G.-G. aldaar, dat deze het nuttig ocrdeelde, den heer Mussert bij zijn komsteen en ander mede te deelen. Evenzoo kan hij het nuttig geacht hebben, den heer Mussert vóór zijn vertrek nog eens te spreken. De tegenwoordige landvoogd neemt klaarblijkelijk een ander standpunt in en de regeering laat hem daarin geheel vrij. De groote meerderheid van het volk zal de houding van den nieuwen G.-G. beter begrijpen en verstaan dan die van zijn voor ganger. Het begrip »vacantie« schept ten onzent geleidelijk een belangrijk economisch probleem. Ten eerste omdat het vacantiegenoegen niet langer slechts aan de beter-gesitu- eerden werd voorbehouden, maar een volkszaak is geworden en twee- der.s, omdat steeds meerdere dui zenden Nederlanders hun ontspan ning in het buitenland gaan zoeken. Er wordt een groot kapitaal naar den vreemde gebracht en verteerd, er staat daartegenover geen be- teekenende bate van verteer door vreemden ten onzent. Demillioenen aan nadeelig verschil zijn voor de Nederlandsche huishouding verlo ren, in het bijzonder onze mid denstand is daarvan dupe. Nederland staat ten aanzien van het toeristisch verkeer in een na- deelige positie, welke zich niet laat opheffen. Ons land is vlak en al heeft het daardoor en daarnaast zijn eigen bekoring zijn typische Levensverzekering naxoNMfwi» 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK, luchten, zijn wijde horizonten, zijn vredige weiden enz. de »gemid- delde« mensch is er gauw op uit gekeken, omdat de mogelijkheid van genieting van het Nederlandsche landschap een gecultiveerden smaak vereischt. Vele streken in het bui tenland bieden door de geacciden teerdheid van het terrein aan allen de afwisseling van beeld en de ver rassing van het onverwachte, welke aantrekkelijk is voor hen, die ge durende korten tijd een ontspanning zoeken, welke een geestelijke in spanning noodig maakt. Aan deze naluuurlijke dispositie van ons land ten aanzien van het toeristiseh verkeer is niets te ver anderen. Toch zouden vele Nederlanders bij voorkeur in eigen land hun vacantie doorbrengen, vooral wan neer ze een paar maal hun nieuws gierigheid in het buitenland hebben bevredigd, wanneer het reizen en trekken ten onzent niet zoo.... duur was. Het eigen land biedt den landge nooten, die tijdens hun vacantie op rust en gemak zijn gesteld, voor deden, welke ze in het buitenland missen de eigen keuken, de eigen gebruiken. Maar de meesten kunnen het reizen en trekken in eigen land niet betalen 1 We zeggen niet, dat in de Nederlandsche hotels en restaurants woekerprijzen worden berekend, maar zij zijn uit welke oorzaken dan ook te hoog. De lasten zijn waarschijnlijk te zwaar. In elk ge val de oorzaken dienen te worden vastgesteld en weggenomen, anders gaat het volstrekt mis met het Ne derlandsche hotel-, restaurant- en caféwezen. In een behoorlijk Ne- derlandsch hotel moet men voor logies nog steeds f 2.50 per persoon betalen twee personen betalen f 5.—. In het buitenland bespreken man en vrouw een kamer in een hotel en krijgen die in Frankrijk en België in een prima zaak, vaak met eigen ineenloopende toiletka mer, voor 25 k 30 franc, d.i. voor 1 1,50 tot f 2,00 voor twee personen samen. Ontbijt is 5 franc per per soon extra. Men luncht of dineert er zeer, zéér goed voor in Ne- derlandsch geld 50 75 cent p.p meestal tafeldrank, Wijn of bier, er bij inbegrepen. Is men op reis, dan kan men geen twaalf uur per dag blijven lóópen zit men op 'n stoel, dan komt er een bediende, die vraagt, wat men gebruiken zal. Dat juist maakt het reizen duur; het héél den dag door uitgeven van allerlei kleinigheden. Ten onzent betaalt men voor bier, limonade, thee e.d. normaal 20 k 25 ct.in België en Frankr ijk kan men op 't terras van 'n behoorlijk calé plaats nemen en 'n »quart« bestellen, 'n kleintje pils. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Nadruk verboden. 10) Maar waarom ga je niet eventjes? vroeg hij. Ik ben er al geweest. Vanmorgen vóór achten. Toen baby me zag, begon ze te schreien en stak de handjes naar me uit maar, juffrouw Merwin zei, dat ik maar liever niet terug moest komen vandaag, omdat baby een beetje ziek was en schreien haar koortsig maakte. Er schitterden tranen in haar oogen. Als je mij nog één woord zegt, ga ik „Zonnestraaltje" voor je halen, zei hij opgewekt. Ze lachte weer. Laten we naar de Plas gaan, we kunnen net vóór de lunch terug zijn. Een uur later zaten ze aan het wa ter, als kinderen, onbewust van het gevaar dat komen ging. Kapitein Este had een groote bewondering voor Mar guerite opgevat. Hij vond haar mooi en origineel en zijn gevoel van ge negenheid was vermengd met iets van ridderlijkheid. Hij wist dat zij zich eenzaam voelde. Lord Stair werd in beslag gennoinen door zijn boeken en zijn muziek, lady Perth hield niet van haar en hij vond het hard dat ze zelf niet voor haar kind mocht zorgen. Langzamerhand werd het een ge woonte van de twee om de zonnige ochtenden door te brengen bij de Plas, en terwijl de dagen voorbij gingen, groeiden ze steeds meer naar elkaar toe. Op een avond, toen de zon onder ging in een weelde van roze en rood en goud, kwam lord Stair thuis. Op het terras zag hij een gelukkige kleine groep. Lady Perth was genadig geweest en had de baby toegestaan een uurtje met haar moedertje te spelen. Kapitein Este had er een soort feest van ge maakt en een rooden fauteuil naar buiten gedragen, om, naar hij zei, als troon te dienen voor de liefste konin gin. Dit was het toneeltje dat lord Stair trof en dat hem later altijd bij bleef. Het gouden zonlicht, de weelde van bloemen, het rood van de fauteuil, het diepe blauw van Marguerite's japon en het goudblonde hoofd dat ziel; fee der boog over het bundeltje witte kant op haar schoot De begroeting was hartelijk en vroolijk. Na een paar minuten haalde lord Stair een étui te voorschijn. Ik heb iets voor je meegebracht, Marguerite; kom eens kijken. Darcy en Phamer, jullie ook, en zeg eens hoe jullie het vinden. En niets voor Ethel? vroeg lady Stair. Het zou hoogverraad zijn geweest om kleine Ethel te vergeten. Ik heb voor jullie hetzelfde cadeau meege bracht. HOOFDSTUK XII. Lord Stair opende het étui. Op zwart satijn lagen twee ovale, met dia manten bezette medaillons, elk met een prachtig uitgevoerd miniatuur van lord Stair erin. Het donkere gezicht leek minder trotsch en koud dan ge woonlijk, er was een glimlach in de oogen en een uitdrukking van teeder- heid om de dunne lippen. Het miniatuur was klein en in dia manten van bet zuiverste waLer gezet, vijf-en-lwintig om iedere medaillon. De medaillons hingen aan een gou den ketting. Lady Stair schonk minder aandacht aan de edelsteenen dan aan het minia tuur zelf. Douglas, zei ze opeens, ik wist niet, dat je zóó knap was! Ik ben blij dat je mij knap vindt, lachte lord Stair vroolijk. Zonnestraaltje kraaide en greep naar de schitterende steenen. Mag ze ze even hebben? vroeg Marguerite en haar echtgenoot legde het medaillon voorzichtig in 't kleine kinderhandje. Kijk eens, riep lady Stair, kijk eens, hoe mooi ze het vindt. De sekse verloochent zich niet, lachte de kapitein. De vader nam den ketting en maak te hem vast om het kleine halsje. Hij bukte zich en kuste het hoofdje van het kind. Hier baby, zei hij, dat is mijn eerste geschenk voor jou. En lady Stair, getroffen door zijn liefde voor „Zonnestraaltje", kuste hem. Het was voor de eerste maal dat ze hem ongevraagd liefkoosde, een donkere blos kleurde haar gezicht toen ze zich bewust werd wat ze ge daan had. Dat is Ethel's dank, dien ze zelf nog niet kan uiten, zei ze. Toen nam lord Stair het andere me daillon en bestudeerde het aandachtig. Ik heb nooit twee dingen zoo precies gelijk gezien, zei hij. Laat me je deze omdoen, Mar guerite. Lady Perth keek naar baby en zei geërgerd: Je doet beter die van Ethel op te bergen. Diamanten zijn geen speelgoed voor een klein kind en met een ging ze naar binnen. De anderen bleven nog een poosje buiten in het milde licht van de da lende zon. Later, toen Marguerite het sieraad van Ethel's halsje afnam, leg de ze het in een mooie kleine doos en schreef op het deksel: „Voor mijn dochter Ethel, wanneer ze oud genoeg is om haar vaders gelaat te herken nen". Marguerite had gezien dat aan den achterkant van het geschenk de ini tialen waren gegraveerd D. S. Ik zal dat van mijzelf dikwijls dragen, dacht ze bij zichzelf. De eerstvolgende dagen was lord Stair veel samen met zijn huisgenoo- ten. Hij wandelde en reed paard met zijn vrouw en kapitein Este. Je gezelschap heeft lady Stair goed gedaan, zei hij op een dag tegen zijn neef, ze is levendiger en vroolijker. Ze is een allerbekoorlijkst gezel schap, zei de jonge officier openhar tig. Ik heb vroeger nooit geweten dat een vrouw zoo lief en mooi kan zijn. Je moet een vrouw zoeken als Marguerite, antwoordde lord Stair. Dat zou ik graag doen, maar ik geloof niet dat er een tweede is als Marguerite, zei Darcy Este en lord Slair was hem erkentelijk voor deze woorden. Doch deze gelukkige tijd duurde lang. De heer van Oakcliff keerde te rug tot zijn boeken en de schaduw tusschen hem en zijn vrouw werd die per en donkerder. Kapitein Este! Het was de oude geschiedenis. Al tijd waren de twee samen! Hij was on derhoudend, romantisch en levendig, bevangen in de eerste ontroering van een machtige genegenheid. Ze waren bijna steeds bij elkaar: vroeg in den morgen, vóór het ontbijt, dan weer tot lunchtijd, de lange middaguren in de serre of bij de Reigers Plas, 's avonds op het terras in de schemering totdat zonder dat ze het zelf wisten, hun twee zielen, hun twee levens samen vergroeid waren. Lady Perth protesteerde niet langer. Maar ze zag alles. Ze wist wat komen zou, lang voordat de twee het zelf wis ten, doch stak geen vinger uit om het onheil af te wenden! (Wordt vervolgd). Neem dadelijk 'n en die migraine trekt weg! Binnen 'n kwartier voelt Ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered! Wer ken verrassend snel. Onschadelijk I Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. GARANTIF garandeeren de goede vHlinli I IC Werking van "AKKERTJES". Waalwykscne en Langstraatscbe Courant*

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1