GEMEENTERAAD LOONOPZAND. Schuim den aanslag van Uw tanden weg met Ivorol Sint Crispijn en Sint Crispinianus zijn de patroonheiligen van 't schoen makers- en leerlooiersgilde. En al zul len in de afgeloopen 100 jaren vele niet-lederbewerkers tot het jubileeren- de gilde als lid zijn toegetreden, zeer waarschijnlijk zullen ook de meesten van hen zijn gesproten uit de beoefe naars van het schoen- en ledervak en daarmede of daaruit hun dagelijksch brood hebben verdiend. Laat het 100-jarig bestaan van „St. Crispijn en Crispinianus" aanleiding zijn voor een opgewekte feestviering; laat het ook nu weer zijn „De gilde viert, de gilde juicht". De Voorzitter der Noord-Brabant- sche Federatie van Schuttersgilden, de heer R. A. van Rijckevorsel schreef in de feestgids het volgende: PROFICIAT ST. CRISPIJN! Hartelijke gelukwenschen aan het Gilde van St. Crispijn en Crispinianus van Besoijen op dezen heugelijken dag, waarop het zijn eerste eeuwfeest viert. Hartelijke gelukwenschen aan den wakkeren Hoofdman, het actieve Be stuur en de ijverige Gildebroeders, wie niets teveel is, wanneer het hun Gilde geldt. Ook de Noord-Brabantsche Federa tie van Schuttersgilden biedt U zijn beste wenschen aan op dezen dag van herdenking. Moge dit feest in blijde vreugde en in gildebroederlijke opgewektheid worden gevierd en de saamhoorigheid der schuttersgilden eens te meer blij ken. Dan zal ook in harmonie een Gil- defeest worden gehouden, waarop het Gilde SI. Crispijn en Crispinianus nog lange jaren met genoegen zal kunnen terugzien. Het Gide gaat thans zijn tweede eeuw in. Voor ieder onzer is een eeuw een onbereikbaar iets. Voor een Gilde is het echter een kleinigheid. Moge St. Crispijn en Crispinianus thans weder een nieuwe eeuw van hloei en voorspoed tegemoet gaan. Het Gilde leve! PROGRAMMA DER FEESTELIJKHEDEN. De feesten zullen Zondagsmorgens worden ingezet met een H. Mis in de Kerk van de H. Maria Onbevlekt Ont vangen, waarna om 12 uur de ont vangst der deelnemende vereenigingen zal plaats vinden op het raadhuis door het gemeentebestuur. Daarna zullen demonstraties vendelzwaaien gegeven worden op het Marktveld, waarna on der muzikale begeleiding opgemar cheerd zal worden naar het feestter rein. Om ongeveer twee uur zal hier met de wedstrijden worden aangevangen, die zullen bestaan uit schieten, stan daardrijden, vendelzwaaien en trora- roffelen. Deze wedstrijden zullen Maandag middag worden voortgezet en worden gesloten met een imposant vuurwerk waarvoor kosten noch moeiten ge spaard zijn. zoodat het mooie witte glazuur Uwer tanden weer te voorschijn komt. Tube 60, 40 en 25 ct. (Oranje-verpakking met blauwe band.) Onbewoonbaar-verklaring van woningen. De kiosk wordt opgeknapt en komt in eigendom van de gemeente. Een bedrag van 578.07 beschikbaar gesteld voor de viering van het regeerings- jubileum. De raad dezer gemeente kwam Woensdagavond voltallig in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Edelachtb. heer bur gemeester J. A. F. Mallens. Secretaris de heer v. d. Wee. Aan de orde: 1Vaststelling notulen vorige ver gadering. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. 2. Beëediging van den heer J. G. M. van Kemenade, als vervangend ge meente-secretaris. De heer J. G. M. van Kemenade legt de vereischte eeden af, waarna de voorzitter hem geluk wenscht met de ze benoeming en ook met het vertrou wen dat in hem gesteld is. Spr. hoopt dat men in dat gestelde vertrouwen niet zal beschaamd worden. 2a. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van Z. K. H. Prins Bernhard voor de aangeboden geluk wenschen bij gelegenheid van zijn ver jaardag. b. Goedkeuring van Ged. Staten van de begrootingswijziging 1938. c. Alsvoor tot verbouwing van het gemeentehuis. d. Alsvoor tot verkoop van groot boekinschrijvingen. e. Alsvoor tot verkoop van een stukje grond aan G. Vos. f. Alsvoor tot verkoop van een stukje grond aan M. Hamers. g. Alsvoor tot wijziging der bouw verordening. h. Alsvoor tot wijziging der politie verordening. i. Alsvoor tot verzekering van gel den van het Burgerlijk Armbestuur. j. Alsvoor tot wijziging van het reglement van het Burgerlijk Armbe stuur. k. Alsvoor tot enkele begrootings- wijzigingen. 1. Alsvoor tot ruiling van een stuk je grond met het Kerkbestuur te Loon- op-Zand. m. Dankbetuiging van den contro leur van de werkverschaffing en steun- verleening voor zijne benoeming als dusdanig. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. n. Verzoek van den Ned. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders om als het mogelijk is bij de viering van het regeeringsjubileum geen politieuur toe te passen en de vermakelijkheden zoo veel mogelijk toe te staan. De regeling van deze kwestie wordt aan B. en W. overgelaten. o. Verzoek van den heer van Mos selveld om er op aan te dringen dat de gelden die worden toegestaan voor de viering van het regeeringsjubileum zoo veel mogelijk in de gemeente besteed worden. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Dan kan de voorzitter nog meedee- len dat reeds van de meeste gemeenten adhaesiebetuigingen zijn binnengeko men aan een door deze gemeente aan de waterleidingmaatschappij verricht verzoek om verlaging der watertarie ven, zulks gegrond op het feit dat het batig saldo van genoemde maatschap pij verlaging toelaat. 3. Verzoek van Mej. Goris, te Ber gen op Zoom om restitutie van betaalde staangelden voor de plaatsing van een suikerkraam op de kermis te Kaatsheu vel. Praeadvies: Door J. Goris te Borgen op Zoom was in Februari 1.1. bij de toen gehou den verpachting van de kermisstaan- plaatsen ingeschreven voor een suiker- kraam (3e plaats), waarvoor hij 25,- zou betalen. Deze plaats werd hem toegewezen, waarna door hem, overeenkomstig de verpachtingsvoorwaarden, de helft of 12,50 werd gestort. Later, ongeveer een week vóór de kermis, heeft hij den 2e termijn van 12,50 gehonoreerd. In de week dat de kermis zou begin nen en nog vóór hij met zijn inrichting alhier was, is Goris plotseling ziek ge worden en moest hij wegens een acute blindendarmontsteking naar een zie kenhuis worden vervoerd, waar direct operatief werd ingegrepen. Deze onge steldheid is door een medische verkla ring gedekt. Op grond daarvan ver zoekt adressante de door haar echtge noot gestorte gelden te willen restitu- eeren. Het wil ons voorkomen dat- er in dit geval van overmacht alle aanleiding kan worden gevonden om op het ver zoek in zooverre gunstig te reflecteeren dat restitutie van de in 2e instantie be taalde pachtpenningen wordt verleend. Teruggaaf van het bedrag dat als le termijn is gestort, mag, overeenkomstig de verpachtingsvoorwaarden niet plaats hebben, welke n.l. voorschrijven: „De betaling der eerste helft ge schiedt onvoorwaardelijk, waarvan, ook bij latere niet plaatsing der inrich tingen geen restitutie meer wordt ver leend." Wij stellen U voor dienovereenkom stig te besluiten. De heer van Nieuwstadt is van meening dat men billijkheidshalve ook den eersten termijn dient terug te be talen. Een geval van force majeure, al dus spreker geldt evengoed voor de eerste als voor de tweede termijn. Die man was buiten zijn schuld niet in staat hier te komen staan, waaruit moet worden afgeleid dat de eerste termijn evengoed moet worden geres titueerd. De voorzitter vindt dat er inder daad ook wel iets voor te zeggen valt, indien er geen factoren waren die in een andere richting wezen: Doordat die man inschreef is hem een plaats toegewezen. Daardoor kreeg hij dus recht op een plaats en voor dat recht moest hij 12.50 betalen. Doordat de gemeente daarmede het recht op die plaats uit handen gaf verspeelde zij ook de mogelijkheid, deze aan een an der dan inschrijver toe te wijzen. Het is bovendien ook algemeene usance dat in alle gevallen het bij inschrijving ge storte bedrag onvoorwaardelijk ver- verbeurd is. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen. 4. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de navolgende woningen: a. de woning staande aan de Berg- straat nr. 6 te Loonopzand, eigendom van de firma G. van Lier, welke wo ning niet bewoond is; b. de woning staande aan den Hil nr. 78 te Kaatsheuvel, eigendom van Gerardus en Cornelis Leemans, welke woning door de eigenaars bewoond wordt; c. de woningen, staande aan de Pnns Hendrikstraat nrs. 127 en 129 te Kaatsheuvel, eigendom van J. de Gouw en bewoond door Gezusters van Wan- rooij en Wed. Couwenberg; de woning staande aan den d. Driestapelenstoel nr. 61 te Kaatsheu- \jf/' e'9endom van Joh. Pieterszoon v. Wanrooij te Tilburg en bewoond door H. Netten; e. de woningen staande aan den Driestapelenstoel nrs. 63 en 64 te Kaatsheuvel, eigendom van Adrianus vani Berkel en bewoond door J. Laros en W. de Man; f. de woning staande aan de Dongenschestraat nr. 92 te Kaatsheu vel, eigendom van J. J. van Amels- voort en bewoond door E. Damen; g. de woning staande aan de Hooge Zandschel nr. 46 te Kaatsheu vel, eigendom van Adriana Rijken, Wed. C. van der Schans te Sprang- Capelle en bewoond door Wed. H. de Haan; h. de woningen staande aan de Molenstraat nrs. 104, 131 en 133 te Kaatsheuvel, eigendom van H. J. Teurlings, welke woningen onbewoond zijn. De heer v. d. Heuvel wijst er op dat de onder b. genoemde woning door de eigenaars bewoond wordt. Nu is de raad natuurlijk wel bevoegd die wo ning onbewoonbaar te verklaren maar toch niet om die personen het huis uit te zetten. De voorzitter zegt dat de raad wel degelijk de bevoegdheid heeft om die personen het huis uit te zetten, al zal de grootst mogelijke consideratie ge bruikt worden, hetgeen reeds tot uiting kwam in een ontruimings-ter- mijn van 6 maanden. Deze woning evenwel verkeert in absoluut onbewoonbaren toestand en is ook niet voor verbetering vatbaar. Zoo bestaat zij uit slechts twee ka mers, een slaap- en een woonvertrek. Het slaapverstrek is slechts 3 bij 4 m. groot en hierin slapen 8 menschen, de hoogte ervan is slechts 1,80 m. Het an dere vertrek van 8 M2. moet dan die nen als keuken, zitkamer, eetkamer, waschkamer enz. De heer de Jong wijst er op dat wanneer men de onder e. genoemde woningen vergelijkt met die van Lee mans, eerstgenoemde nog villa's zijn. De voorzitter zegt dat er in het ad vies tot onbewoonbaar verklaring staat dat de onder e genoemde wonin gen zelfs door verbouwing niet meer in goeden staat te brengen zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen. 5. Voorstel om een bedrag van 200.— disponibel te stellen voor het in orde maken en het opschilderen van de kiosk te Kaatsheuvel. Praeadvies: Het zal wel niet noodig zijn te zeg gen dat deze kiosk in een zeer slech ten staat van onderhoud verkeert. Daaraan is reeds sedert jaren niets meer gebeurd, met het gevolg dat deze ernstige teekenen van verval te zien geeft en daardoor alleszins strekt tot groote ontsiering van het Marktplein. Met het oog op deze situatie achten wij het dringend noodzakelijk dat tot verbetering daarvan wordt gekomen. En waar de Vereeniging „Kaatsheu vels Belang" die daarvan eigenaresse is, niet in staat is .deze uitgaaf te be kostigen, stellen wij U voor deze werk zaamheden op kosten der Gemeente uit te voeren, onder voorwaarde even wel dat de eigendom van de kiosk aan de gemeente wordt overgedragen. In totaal zullen de herstelwerkzaam heden een uitgaaf van plm, 200.— vorderen. Intusschen is op de begrooting reeds een post van 25 (volgnummer 253) gevoteerd, zoodat nog ƒ175,— be schikbaar te stellen is. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 6. Voorstel tot beschikbaarstel ling van 578,07 ten behoeve van de feestviering bij gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Praeadvies: Bij gelegenheid van het huwelijk van H.H.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard werd overeenkomstig de door den Minister van Binnenland- sche Zaken aangegeven richtlijnen voor feestviering, van gemeentewege beschikbaar gesteld: 0.25 per schoolgaand kind uit de gemeente voor tractatie; ƒ0.01 per inwoner voor de alge meene feestviering. Het wil ons voorkomen dat deze maatstaf ook thans gevoeglijk is aan te leggen, nu op 6 September a.s. het 40- jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin op feestelijke wijze zal wor den gevoerd. Terwijl alom in den lande daaraan op blijde wijze uiting zal worden ge geven, mag, naar dezerzijdsche mee ning, onze gemeente niet achterblijven in haar gevoel van liefde en verknocht heid jegens het vorstenhuis, waaraan volk en vaderland zooveel verschul- digd zijn. Wanneer er als zoodanig alle reden mag zijn tot een passende feestviering, dan mag in deze alge meene hulde voor de gemeente niet minder een motief zijn gelgen om, door beschikbaarstelling van gelden, daar toe het hare bij te dragen. Wij stellen U dan ook voor daartoe te willen besluiten. Het ligt verder in onze bedoeling deze gelden over de verschillende co- mité's verhoudingsgewijze en in onder ling en minnelijk overleg te verdeelen. Het beschikbaar te stellen bedrag is voorts te bepalen op plm. ƒ610,57, zijnde 2000 (schoolgaande kinderen) maal 0.25 is ƒ500,— en 11057 (in woners) maal ƒ0.01 is ƒ110,57 of to taal ƒ610,57. Op den betreffenden begrootings- post is nog een bedrag van 135, disponibel. Aanvulling is derhalve noodig met ƒ610,57 ƒ135,— 475,57. De heer Markus kan zich met deze subsidie geheel vereenigen. Hij zou er evenwel de voorwaarde aan willen verbinden dat deze gelden bij den plaatselijken middenstand besteed wor den. De voorzitter zegt dat het gemeen tebestuur en den raad ook niets liever zouden willen dan dat die gelden hier gevoteerd werden, maar daar staat te genover dat de commissie met zoo weinig mogelijk middelen zooveel mo gelijk moet trachten te bereiken. De ervaring te dien aanzien is evenwel van dien aard dat bij de minste poging om de middenstand mee te laten pro- fiteeren alles gewoonlijk bij een per soon terecht komt. Spreker zou zich dus aan een dergelijke voorwaarde niet willen binden. Spreker gelooft wel dat men het de commissie gerust kan toevertrouwen, wanneer hier evengoed en goedkoop gekocht kan worden. De heer Markus zegt dat het geld, hoe dan ook, door de gemeentenaren zelf is bijeengebracht. Spreker kan zich nu niet indenken dat men die zelfde gemeentenaren thans het vel over de neus heen zal halen. De inge zetenen mogen er gerust ook wat aan verdienen. De voorziter zegt dat het tegendeel toch niet beweerd is. Men moet even wel redelijk blijven en er voor waken dat door een dergelijke bepaling de commissie overbodige dingen zou gaan doen. Het zou toch te gek zijn wanneer men hier uit ging geven voor wat men elders veel minder kan krijgen. Spre ker wil er evenwel op aandringen dat men prijsopgaaf vraagt van zaken bin nen en buiten de gemeente.. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. goedgekeurd. 7. .Voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1938. verdient. Het voorstel tot aanwijzing van den heer van Opstal houdt verder verband met de promotie welke, door het ont slag van den heer van den Wilden berg, onlangs voor verschillende amb tenaren was weggelegd en waarin ook de heer van Opstal door deze aanwij zing komt te deelen. Op enkele desbetreffende vragen van den heer v. d. Heuvel weet de voorzitter mede te deelen, dat de heer van Woensel in de plaats van den heer v. d. Wildenberg gekomen is. Uit den aard der zaak nam men dus iemand van het vaste ambtenaren corps, die in zekeren zin dus promotie maakte, hetgeen door opschuiving eveneens promotie beteekende van de overige ambtenaren. Dit bracht ook een flinke besparing aan salarisgelden mee hetgeen niet het geval zou zijn ge weest wanneer men iemand benoemd had, die buiten het corps stond. Deze promotie werkte bovendien ook in de hand dat men zekerder was van zijn personeel en niet het risico behoefde te loopen, dat wanneer iemand zich in gewerkt had, naar een ander baantje zou gaan uitzien. Dit zou begrijpelijk voor een omvangrijke administratie als die van een industrie-gemeente veel moeilijkheden meebrengen. De sala- lisbesparing beteekende ongeveer een bedrag van 1100. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.h.st. goedgekeurd. 11. Aanbieding der gemeentereke ning over het dienstjaar 1937 met de daarbij behoorende rekeningen van ba ten en lasten van: a. het gasbedrijf; b. de exploitatie der drainaqevel- den. De rekening der gemeente sluit: a. gewone dienst: uitgaven 442.781.67 ontvangsten 440.319,69 nadeelig saldo b. kapitaaldienst: uitgaven ontvangsten 2.461,98 686.123,71 684.131,95 nadeelig saldo 1.991,76 Het gasbedrijf heeft een saldowinst opgeleverd van ƒ4.750,19, terwijl de rekening van de exploitatie der drai- nagevelden sluit met een verlies van ƒ3.168,78. 12. Benoeming van een commissi* tot onderzoek van deze rekeningen. Benoemd worden de heeren Ver hoeven, van Nieuwstadt en Elshout, die ook vorig jaar deze commissie vormden. 13. Schrijven van den gemeente raad van Oss, verzoekende adhaesie te willen betuigen: a. aan een door hem tot Provin ciale Staten gericht adres, houdende verzoek te willen komen tot de af schaffing van het provinciaal weggeld voor rijwielen; b. aan een door hem. tot de Twee de Kamer der Staten Generaal gericht adres, houdende verzoek de mindere baten, welke daarvan voor de Pro vincie het gevolg zijn, te willen com- penseeren door een hoogere uitkee- ring uit het Verkeersfonds. Praeadvies: Wordt goedgekeurd. I Adressant grondt zijn verzoek op Voorstel tot vaststelling van de het feit dat voor deze provincie de van rekening van het Burgerlijk Armbe stuur dezre gemeente over het dienst jaar 1937. Praeadvies: Deze rekening sluit op een totaal bedrag van 25.315,68, in welk be- drag 3000.— is begrepen voor her- belegging van gelden tengevolge van conversie. Evenals over vorige jaren werden de ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur ook in 1937 vanwege het Centraal Bureau voor Verificatie en Finantieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten gecontroleerd. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 9. Voorstel om aan den heer J. Th. van Woensel eervol ontslag te verlee- nen als agent van de arbeidsbemidde ling in deze gemeente: Het gevraagde ontslag wordt op de meest eervolle wijze verleend onder dankbetuiging voor het vele dat dhr. van Woensel in het belang der ge meente verricht heeft. 10. Benoeming van een agent van de arbeidsbemiddeling in deze gemeen te, zulks tengevolge van het door den provincie, de van andere provincies afwijkende toe stand geldt, dat een dubbele rijwielbe lasting moet worden betaald en wel de rijwielbelasting in den vorm van het rijwielplaatje en de provinciale belas ting in den vorm van de weggeldkaart. Daarnaast wordt er op gewezen dat het weggeld uitsluitend wordt geheven van ingezetenen der provincie, terwijl niet-ingezetenen, die ook van de we gen gebruik maken, van de betaling van weggeld zijn vrijgesteld, dat voor auto s geen provinciaal weggeld ver schuldigd is, dat geen rekening wordt gehouden met groote gezinnen en da) het weggeld een belemmering vormt voor het verkeer van de bewoners der provincie onderling. Ook ons wil deze afschaffing alles zins gewenscht voorkomen. Wanneer wij U als zoodanig zouden kunnen ad- viseeren aan de ingezonden adressen adhaesie te betuigen dan wil het ons toch beter voorkomen dat een eenigs- zins andere weg wordt bewandeld, welke intusschen gelijk doel nastreeft. Het zal U zeer waarschijnlijk be kend zijn dat ook in de vergadering - van de Provinciale Staten over de af- heer van Woensel gevraagde en door schaffing van het weggeld is qespro- Uwen raad te verleenen. eervol ont- ken. waartegenover van de J/J slag. Praeadvies: waartegenover van de zijde van Gedeputeerde Staten werd opgemerkt, dat de daarvan voor de provincie ,ko- Wij stellen U voor in deze vacature mende baten, niet gemist kunnen door de benoeming van den heer M. van Opstal, die te dezer secretarie werkzaam is, te voorzien. Met deze aanwijzing kunnen de di recteur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling en de Directeur der Districtsarbeidsbeurs te Tilburg, met wor den. Wel verklaarde laatstgenoemd college zich bereid, hetgeen inmiddels heeft plaats gehad, zich tot de regee ring te wenden met verzoek aan de provincie een hoogere uitkeering uit het Verkeersfonds te willen toeken nen, in welk geval voor haar de weg geëffend wordt om aan het van meer- wie over deze benoeming naar wette- dere zijden geuit verlangen te voldoen giplee^d'zich verenten"106' W°r<len I J" ¥<i Aan deze functie is een salaris van 300,— verbonden, waarin door het rijk J 80,wordt bijgedragen. Daarnaast heeft de heer van Op stal nog 300.'voor secretariewerk zaamheden, zoodat hij iij totaal 600,- het ons alleszins logisch dat, zonder dat het naar onze meening noodig is zich tot de Provinciale Staten te wen den, die van de wenschelijkheid daar van geheel doordrongen zijn, steun wordt geboden aan het adres dat van J 1 c/ I u v» v» v vin ci Cl 11 I I y cJJI III p o p

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6