rrnn SPORT GEMENGD NIEUWS. UW KRANT „De Echo van hetZuiden" Gedeputeerde Staten is uitgegaan, nu het der Provincie alleen bij de inwilli ging daarvan mogelijk is tot de ophef fing van het weggeld te komen. Dit voorstel, n.l. om adhaesie te be tuigen aan het verzoek van Ged. Sta ten tot het verkrijgen van een hoogere uitkeering uit het Verkeersfonds ten einde aldus het provinciaal weggeld te kunnen uitschakelen, wenschen wij aan Uwe vergadering voor te leggen. Wij zullen daaraan wel niet behoe ven toe te voegen dat deze verhoogde uitkeering alleszins te billijken is, ter wijl indien de Provincie de daarvoor noodige compensatiemiddelen zou moeten zoeken, niet anders dan van een verschuiving van lasten kan wor den gesproken, welke mogelijk nog minder gewenscht is. De heer v. d. Heuvel zou liever zien dat in deze het verzoek van de ge meente Oss gesteund werd, daar Oss toch als initiatiefneemster de eer toe komt. B. en W. kunnen dit verzoek van den heer v. d. Heuvel over nemen het geen hierna z.h.st. wordt goedgekeurd. 14. Aanvrage van het bestuur der R.K. Meisjesschool (Theresiaschool) te Kaatsheuvel om beschikbaarstel ling overeenkomstig arcikel 72 der La ger Onderwijswet 1920 van de noodi ge gelden voor het aanbrengen van noodzakelijke herstellingswerkzaamhe den aan deze school. Praeadvies: Door het bestuur van de bovenge noemde school wordt tot Uwen raad het verzoek gericht de noodige gelden te willen disponibel stellen voor het aanbrengen van diverse herstellingen, waarvan overeenkomstig de desbetre- fende aanvrage, de noodzakelijkheid wordt geboden om de lekkages welke zich voordoen weg te nemen en tevens ook om de gewenschte voorzieningen tegen de vochtige muren van de ver- diepinglocalen te treffen. Daarnaast zou het houtwerk der diverse localen, speciaal nog van de ramen, in zooda nig slechte conditie verkeeren dat vernieuwing daarvan noodig is nu een goede reparatie, ongeacht dat deze ze ker evenveel kosten met zich zou bren gen, practisch niet zoodanig mogelijk is, dat dit herstel aan den eisch van deugdelijk werk zou beantwoorden. In totaal worden de kosten van een en ander begroot op 2.850, De oorzaak van den minder goeden toestand, waarvan hierboven sprake is, wordt door den deskundige van het schoolbestuur toegeschreven aan een bij de uitvoering van den bouw ge maakte constructiefout, waardoor natte muren en lekkages ontstonden en waarvan andere slijtages 't gevolg zijn geweest. Bij het overleg dat wij, overeenkom stig de wet naar aanleiding van deze aanvrage met het schoolbestuur heb ben gepleegd, werd door ons, zulks op grond van de ons ten dienste staande gegevens, het aanwezig zijn van een constructiefout in ernstigen twijfel ge trokken en werd er door ons tevens op gewezen dat de verveloosheid van enkele houtwerken op de slijtage daar van niet zonder invloed is gebleven. Wijl wij, ook na de ontvangst van het daarop van het schoolbestuur ont vangen schrijven, waarin gepoogd werd deze opmerkingen te weerleg gen, er niet van overtuigd waren dat hier, hetzij voor het geheel dan wel voor een deel der uit te voeren wer ken, de hulp van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 kon worden inge roepen, heben wij al de op deze aan vrage betrekking hebbende stukken in handen gesteld van de Inspectrice van het Lager Onderwijs, met ver zoek ons dienaangaande van advies te willen dienen, speciaal ten aanzien van de vraag of en in hoever de gemeente verplicht is de van haar gevraagde medewerking te verleenen. Bij schrijven van 23 Juli wordt door haar het volgende medegedeeld: ,,In antwoord op uw hiernevens aangehaald schrijven stel ik u voor dat de raad uwer gemeente zijn mede werking op het verzoek van het be stuur der St. Theresiaschool verleene, voor zooverre die medewerking door art. 72 der L.O. wet 1920 wordt ge vorderd. Zoodra ik daarna van het schoolbe stuur de uitgewerkte plannen, dus be stek, begrooting en teekening ontvang, zend ik die aan den Bouwkundig In specteur, die terdege nagaat in hoe verre de kosten komen ten laste van de gemeente. Het advies, dat ik daarop aan het schoolbestuur toezend, is voor U bin dend wat de uitgaven betreft. U be hoeft niet meer werkzaamheden te ver goeden dan ik als noodzakelijk ex art. 72 in dat advies aangeef. Ik vertrouw dat U onder dit voor behoud een gunstige beslissing door den raad uwer gemeente zult willen bevorderen.'' Enkel en alleen onder dit voorbe houd, n.l. dat nader zal worden uitge maakt of en in hoever de gemeente verplicht is deze kosten langs den weg van artikel 72 der wet te vergoeden, stellen wij u voor daarop gunstig te beschikken. De aanvrage om beschikbaarstelling dezer gelden is 13 Mei 1.1. ingekomen, zoodat, waar de wet een termijn van 3 maanden voorschrijft waarbinnen uw raad daarop zal hebben te beslissen, thans dienaangaande een beschikking zal moeten worden genomen. De heer v. d. Heuvel wijst er op dat men feitelijk om elkaar heendraait. Het schoolbestur wijt een en ander aan constructiefouten en het gemeentebe stuur zegt dat er andere oorzaken zijn. De kosten voor gewone herstellingen moeten bestreden worden zooals arti kel 101 aangeeft. Artikel 72 geeft aan de bestrijding van extra ordinaire kos ten. Spr. vraagt zich af of tegen een mogelijke beslissing van den inspec teur nog beroep aangeteekend kan worden. De voorzitter zegt dat de inspecteur alleen heeft uit te maken of de schade te wijten is aan onvoldoende onder houd en of de uitgaven in overeen stemming zijn met hetgeen er geeischt kan worden. B. en W. zijn van oordeel dat er een volledige begrooting van de kosten gemaakt moet worden, die dan aan den minister zal moeten worden over gelegd. Deze kan dan oordeelen of de uitgaven billijk zijn. Het is voor de ge meente het beste om er nog zooveel uit te halen als er uit te halen is. Het moet allemaal niet zoo gemakkelijk gaan. Wanneer wij ons zoo maar bij het ge vraagde neerleggen, zijn we alles kwijt. De heer Markus vraagt, of, wanneer de verbetering is aangebracht, ook de constructiefout verdwenen is. De Voorzitter zegt dat men dat re delijkerwijze wel mag verwachten. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. 15. Schrijven van J. A. van Dinte- ren te Kaatsheuvel, Dongenschestraat nr. 147, waarbij deze in beroep komt tegen zijn aanslag in het vergunnings recht, hem opgelegd voor een nieuw bedrijf, ten behoeve van den verkoop van sterken drank in het klein voor het pand, waarin vroeger door P. J. Wagemakers vergunning werd uitge oefend. Praeadvies: De vergunning, waarvan hierboven sprake is, werd op 4 Mei 1.1. verleend tegelijk waarmede betaling van 100.- als vergunningsrecht werd opgelegd. Dit bedrag werd op 5 Mei d.a.v. be taald. Daartegen is overeenkomstig de wet binnen 2 maanden in beroep te komen, zoodat de reclame vóór 4 Juli had moeten zijn ingekomen. Evenwel werd deze eerst op 7 Juli j.l. ontvan gen, tengevolge waarvan de reclamant in zijn beroep niet ontvankelijk behoort te worden verklaard, wijl zijn beroeps schrift niet binnen den wettelijk voor geschreven termijn is ingezonden. B. en W. stellen voor dienovereen komstig te beslissen. Wordt goedgekeurd. 16. Schrijven van den heer J. Smit als voorzitter van de afdeeling Kaats heuvel van den R.K. Bond van Café- en Restauranthouders en Slijters St. Jo seph, verzoekende het sluitingsuur voor de café s op Zaterdag en Zondag op 12 uur des nachts te willen stellen. Praeadvies: Wij stellen U voor dit schrijven voor notificatie aan te nemen, wijl het ver zoek niet gezegeld is. Als zoodanig mag daarop trouwens, naar wettelijk voor schrift, geen beschikking genomen worden. 17. Rondvraag. Dhr. v. Laarhoven vraagt of er geen verbetering is te verkrijgen inzake de lage loonen in de werkverschaffing. Ook vestigt hij er de aandacht op dat de schuilplaatsen zoover van de arbei ders vandaan staan. De heer Markus vraagt of er in het gemeentehuis gasverwarming komt en zoo ja, waar dan de gelden daarvoor gehaald worden. De heer v. d. Heuvel vraagt hoe het is met het in de vorige vergadering aangehouden adres van de Gebrs. de Kort. Spr. vraagt of er reeds een on derhoud met die heeren heeft plaats gehad. Verder wijst hij er op dat het rijver bod in de Gasthuisstraat op practische bezwaren stuit en acht éénrichtingver- keer hier zeer wel mogelijk. Voorts acht hij de verkeersregeling Gasthuis straat, Tuinstraat, Schoolstraat voor verbetering vatbaar en vestigt de aan dacht op het veelvuldig linksrijden van wielrijders in de Kerkstraat. Ook de heer Snaphaan vindt de loo nen in de werkverschaffing te laag. Voorts zag hij liever dat inplaats van vaders van 60 jaar en ouder, de werk- looze zoons daarvan in de werkver schaffing geplaatst werden. De Voorzitter zegt dat hij persoon lijk een bezoek gebracht heeft aan de terreinen der Centrale Werkverschaf fing en daar heeft hij de overtuiging gekregen dat loonen van 16—17 gul den de laagste waren. Spr. kan niet ontkennen dat de loon lijsten hier laag zijn, maar hij heeft moeten constateeren dat de oorzaak er van ligt in het gekanker van vele ar beiders. Er werken hier schoenmakers uit Waalwijk die makkelijk loonen van 16—17 halen. Verder deelt spr. mede dat er een gasverwarming zal worden aangelegd. De gemeente zal het gas afnemen te gen 3 a 3]/2 cent. De kosten zullen in ongeveer 10 jaar worden afgeschreven. Ten aanzien van de kwestie met de Gebr. de Kort zegt de Voorzitter dat geen der heeren zich voor een onder houd met het gemeentebestuur gemeld heeft. Daar tot het laatst gewacht is of er misschien nog iemand komen zou, is het betreffende punt nog niet op de agenda geplaatst geworden. Wat betreft de verschillende aan merkingen op het verkeer, kan spr. zeggen dat reeds een plan in voorbe reiding is, dat zooveel mogelijk aan on- gewenschte toestanden een einde zal maken. Tegen linksrijden zal voortaan streng worden opgetreden en zij zul len zoo noodig worden geverbaliseerd. Tot slot deelt spr. nog mede dat de gemeente een request heeft ingediend bij de regeering om het uurloon in de werkverschaffing te verhoogen. HET BEULSGAT. Een van de vele sagen over verbor gen schatten, is die van het Beulsgat. Tot in onze tijd zijn er nog steeds veel mensen, die er in hun hart aan gelo ven. Het zogenaamde Beulsgat is in de Ivotalp, ongeveer 10 kilometer in Zuid westelijke richting van het dorp Tur- rach in Oostenrijk. Het ligt nog in Stiermarken, bij de grens van Ivarin- thië. Jullie weten misschien wel, dat Alp in het Hollands ook wei betekent. Op deze wei was een hoge rotswand en in die rotsen zat een gat. Een schat rijke graaf, men zegt, dat hij Loodron heette, liet al zijn geld naar dat hol brengen, omdat hij bang was voor een oorlog. Hij gaf alles, goud, zilver, edel stenen en andere voorwerpen van hoge waarde, aan zijn trouwe herder Ka- rel, die altijd op de Kotalp was en droeg hem op de schatten in het hol te stoppen en er goed op te passen. Verder mocht niemand er iets van weten. Er wordt verteld, dat de graaf zelfs een jongen herder, die het ge sprek van den Graaf en Karei aflui sterde, doodde en hem met een lange mantel om en een zwaard op zijn knie- en in het gat achter liet. Daaruit is dan ook de naam Beulsgat ontstaan. De sage vertelt verder, dat de oor log werkelijk uitbrak en dat de graaf daarin gedood werd. In diezelfde tijd dacht een herder uit de buurt er plotseling aan, dat hij Karei van de Kotalp in lang niet ge zien had en hij trok er op .uit om hem te zoeken. Hij vond hem dood in zijn hut liggen. Zo was ook de enige, die behalve den graaf, de bergplaats van de schatten wist, gestorven. De herder bracht zijn doden vriend naar een plaatsje in de buurt, waar hij begraven werd. Daarna deed de herder ook het werk van zijn gestor ven vriend. Op een dag klom hij op de rotsen van de Kotalp en vond daar de nog maar kort dichtgemetselde muur. Hij brak de muur open en vond de schatkist. Maar toen hij den zoge- naamden beul met de beulsmantel om en het grote zwaard op zijn knieën zag zitten, schrok hij zo vreselijk, dat hij hard wegholde. Hij wist niet, dat het de herdersjongen was, dien de graaf gedood had. De oorlog duurde heel lang en lang zamerhand vergalen de mensen de sage van het Beulsgat, zoals men het hol ging noemen, toen de herder ver telde wat hij in het gat gezien had. Maar toch vertelde zo hier en daar een oude grootvader het verhaal nog SPRANG. S. D. O. Gisteravond (Donderdag) speelde voor de Zomeravondcompetitie van den Brab. Voetbalbond het tweede elftal van SDÜ een thuiswedstrijd tegen Capelle 3. Zoo als wij eenigszins verwacht hadden heeft SDO 2 dezen wedstrijd in een overwin ning weten om te zetten. Capelle 3 bleek in het geheel niet tegen de SDO-ploeg te zijn opgewassen en moest met een 51 nederlaag het loodje leggen. SDO 3 speelde eveneens voor de Zo meravondcompetitie van den Brab. Voet balbond een competitiewedstrijd tegen S.V.K. te Kaatsheuvel. Zooals wij reeds schreven gaven wij SDO 3 hier niet veel kans op de overwinning. Zij heeft dan ook in S.V.K. haar meerdere moeten er kennen door een 20 nederlaag. Morgenmiddag (Zaterdag) speelt SDO 1 een thuiswedstrijd voor de Zater- dagmidagcompetitie van den Brab. Voet balbond tegen Nova uit Werkendam. Dit belooft een spannende wedstrijd te wor den, welke zeer waarschijnlijk door SDO gewonnen kan worden. N. E. O. Gisteravond (Donderdag) speelde voor de Zomeravond-competitie van den BVB NEO 2 een uitwedstrijd tegen Zand schel 2. Het was een spannende wed strijd waarin beide elftallen goed tegen elkaar opwogen. NEO was iets gelukkiger met haar schieten en wist dan ook drie maal het Zandschel-doel te doorboren, waartegenover Zandschel slechts de eer wist te redden. Uitslag 31 voor NEO 2. DE OLYMPISCHE SPELEN. Erich von Frenckell, burgemeester van Helsinki en de „ziel" van de Finsche Olympische gedachte heeft medegedeeld, dat het voetbal thans definitief in het programma der Olympische Spelen 1940 is opgenomen. Het tornooi zal op dezelf de wijze worden georganiseerd als de wereldkampioenschappen 1938. De halve eindstrijden en de finale zullen te Hel sinki worden gespeeld; de voorwedstrij den in steden der deelnemende landen, een systeem, dat nog nader bestudeerd zal moeten worden. De baan van het nieuwe zwemstadion, hetwelk nog gebouwd moet worden, zal 50 meter lang zijn, de breedte wordt 20 meter. Het zwemstadion zal zoo worden gebouwd, dat het bij minder gunstig weer kan worden overkapt. Het Olympische dorp zal te Hertonaes- Bothy worden gebouwd, ongeveer 15 kilometer buiten Helsinki. Voor de pers zijn reeds twee groote hotels gecharterd, in welke achthonderd journalisten onderdak kunnen vinden. WIELRENNEN. WEDSTRIJDEN TE UTRECHT VERREGEND. Wederom zijn de wielerwedstrijden in het Utrechtsche Stadion gestaakt en men kan eigenlijk wel zeggen, dat de renners in hel gezicht van de haven zijn gestrand. Woensdagavond begon het kort voor het begin van den koppelwedsrijd, die het laatste nummer in het programma vorm de, te onweeren, en had men er al meer dan 100 ronden van de 150 opzitten, toen een druilerig regentje begon te vallen. Doch de regen zette door en ten slotte moesten de renners afstappen om aan 't gevaar van valpartijen te ontkomen. Het was dubbel jammer, dat de regen weer een spaak in het wiel stak, want de strijd tusschen de twaalf koppels was juist in volle kracht ontbrand, doordat het koppel v. Schijndelv. d. Broek kans had gezien een ronde uit te loopen, het geen op een 400-meterbaaif een zeer goe de prestatie is. Er waren reeds drie klassementen ge weest, en hierin hadden KremersBoey en, SlaatsPellenaars, KilianVopel en BoesGroenewegen regelmatig de lei ding gehad. Het lijkt overigens wel of 't noodlot het Utrechtsche Stadion achter volgt, want er is dit seizoen vrijwel geen wedstrijd-geweest, die op den vastgestel- den datum doorgang kon vinden. Negen Hongaarsche journalisten omgekomen. Een Hongaarsch vliegtuig met 9 journalisten aan boord is le pleiter gevallen, üe inzittenden allen Hongaren kwamen om het leven. Het vliegtuig was in den loop van een luchtvaaiUL monstratie lei ge legenheid van de leesten van den 11. Siephaiius opgestegen aan deze demonstratie namen Nederlandsche, l ransche en Engelsche toestellen deel. Nader wordtgemeld, dat de negen journalisten zich met 'n Hongaarsch verkeersvliegtuig naar Debreczen hadden begeven, teneinde verslag uit te brengen van een excursie der buileolandsche sportvliegers nanr die stad. Op de terugreis naar Bu dapest stortte het vliegtuig neer. De oorzaak is tot dusver nog niet be kend. Behalve de journalisten is ook de uit twee personen bestaande be manning van het vliegtuig omgtko- men. Met de tandem geslipt. Op din Amersfoortschestraaiweg, ter hoogte van de Betonweg, is een ernstig ongeluk gebeurd. Daar reed het echt paar Steenman uit Oostwoud (N.-h.). over den weg op een tanuem. Door onbekende oorzaak is het rijwiel geslipt, en over den kop geslagen. De vrouw werd zoo ernstig gewond, dal zij kort nadat zij naar het Julianaziekenhuis was overgebracht, is overleden. Ook de man werd vrij ernsiig gewond. De sergeant-majoor- ziekenoppasser W. Vogelzang, van het remondedepöt Nieuw- Millingen heeft de eerste hulp verleend. Gevolg van onoplettendheid. Op den Hoogerweg nabij hel Pomp station der waterleiüing is gistermorgen de auto van uen 45-|arigen heer S. tegen een boom lerzijue van den weggeboist. Mevr. S. brak daarbij haar linkeronder- been en werd in het Sint Llisabeths- ziekenhuis verbonden. Daarna kon zij huiswaarts keeren. Het 16-jarig zoentje werd met een ernstige snijwonae en een hersenscnudaing opgenomen in het militair hospitaal in de nabijheid waar van het ongeval geschied is. De heer S. kon niet verklaren, hue hel ongeval was geoeurd Hij vermoedt, dat een klein oogenblik van onoplettendheid de aan- leiding van het ongeval is. De auto is geheel vernield. Knaapje te water en verdronken. Gistermiddag is een zesjarig knaapje w nende aan de Stadsblokkenweg, uat speelde op den steiger van het veer- booije, dat over den Rijn gaai, le water geraakt. Hij riep om hulp, waarop van de overzijde de hotelhoucer, de heer Horing Jr zich op het veeepontje begaf dat snel naar de overzijde ging terwijl de heer H. zich uitkleedde- Hij sprong te water en heeft ongeveer een halfuur lang gedoken op de plaats waar men het kind in de diepte had zien verdwijnen. Op de plek waar het ongeluk gschiedde is de Rijn ongeveer 6 meter diep en er staat een sterke stroom. Men hief. nog een uurlang gedregd en om kwart voor vier hedenmiddag is het gelukt het lijkje van het slachtoffer op te halen. Het lag nog vlak bij plek waar het kind te water is geraakt. Het stoffelijk overschot is naar de ouderlijke woning overgebracht. MOET ZIJN wel aan zijn kleinkinderen en zo ble ven er nog enige mensen, die er van af wisten. En toen eindelijk de oorlog weer voorbij was, probeerden veel mensen op de een of andere manier aan geld te komen en naar alle kan ten gingen ze op zoek. Toen leefde vanzelf de sage van het Beulsgat weer op. De een na de ander herinnerde zich zich het verhaal en sommigen wisten zelfs nog ongeveer, waar het geweest was. Lange tijd werd nu in het geheim naar het Beulsgat gezocht en pas in het begin van de negentiende eeuw werd het overal openlijk verteld. Toen kwamen uit heel Duitschland, uit Hongarije en uit Italië de schatzoekers in grote troepen. Ze trokken zingend naar de Kotalp. Op de verlaten wei, waarvan de eigenaren gestorven wa ren en die nu helemaal verwaarloosd was, sloegen ze hun kampen op. De bewoners van de streek, die vreemd genoeg, het minst van allen aan de sage geloofden, haalden allerlei grappen uil met de schatzoekers. Ze stuurden ze van het ene dorp naar het andere om de sleutel van het Beuls gat te halen. Maar alle moeite was en bleef te vergeefs. En hoewel ook de laatste troep zoekers, die in 1852 in Turrach kwam, evenmin iets vond als de voor- afgaanden, hopen tot nu toe nog steeds veel mensen, dat zij zo gelukkig zullen zijn, het Beulsgat te vinden. Wetenswaardigheden. Overmoedige olifanten. In Indië treft men dikwijls lange rijen bomen, die omvergegooid zijn. Eerst dacht men, dat het door de storm kwam, maar nu is gebleken, dat olifanten, die in een overmoedige bui overal hun krachten op beproeven, daar de oorzaak van zijn. VERBORGEN PLAATSNAMEN. 1 Ik heb U den laatsten tijd zoo weinig gezien. 2 Maar mijnheer Lena is vanmor gen met den eersten trein al vertrok ken. 3 Jan had elf tamme konijntjes in de kooi zitten. 4 Die man had heele sommen geld verkwist. 5 Heb je niet even een vel papier voor mij? Spreekwoord van 9 woorden of 34 letters. 16 9 32 19 11 32 10, kroeg café, hotel. 2 4 3 8 20 32 11 34, niet dezelfde. 4 17 26 18 23 5 30 14 29, merk, stempel. 27 31 15 12 33 32 2 6, verlangend uit zien. 1 25 7, vloerbedekking. 21 22 28 13, brok.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7