SCHUDT UW LEVER WAKKER Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. le ni d( w Vc ni di bi sc di ir h ir d d n Het Tsjechoslowaaksche vraagstuk Het persbureau van de Sudeten- Duitsche partij deelt mede, dat onder voorzitterschap van Frank, den plaatsvervanger van Konrad Henlein, gisteren een beraadslaging is gehouden van de district-leiders van de partij. In het communiqué wordt mede. gedeeld, dat uit alle berichten blijkt, dat de toestand in het geheele Sudeten-Duitsche gebied, vooral na de maatregelen van 21 Mei, een algemeene verscherping heeft onder gaan en dat de Duitsche bevolking zich hoogst verontrust voelt. Daar toe, aldus het communiqué, hebben tal van incidenten, o.a. de moord op een Sudeten-Duitscher te Glaser- wald, bijgedragen. De Duitsche bladen gaan voort, te spreken van de onophoudelijke Tsjechische terreur in het Sudeten- land en zeggen, dat de onrust, daardoor verwekt, dwingt tot een vlugge jbeslissing. De Berliner Börsen Ztg. zegt, dat de gebeurte nissen niet op zichzelf staan, maar wijzen op een eensgezind parool in het Tsjechische en in het com. munistische kamp, die feitelijk een eenheid vormena. De Volkischer Beobachter schrijft »80 millioen Duitschers volgen niet stijgende rouw en verbittering de daden van Tsjechische willekeur tegen de Sudeten-Duitschers, wier toestand slechts door 'n ingrijpende verandering van de bestaande om standigheden zoo kan worden ge vormd, dat de vrede in Europa niet meer elk oogenblik door de uitbarstingen van haat en woede van Tsjechische struikroovers en hun Praagsche machthebbers in gevaar kan worden gebracht. De Spaansche Burgeroorlog De nationalistische strijdkrachten zijn sinds het aanbreken van den dag krachtig opgetreden in de secto- ren ten Zuiden van Fayon. Zij slaag den er in het vijandelijk front op verscheiden plaatsen te doorbreken. Deze operatie moet men niet als een groot slot-offensief aan dit front beschouwen doch als een belangrijke correctie van de front lijn. Het Fransche persagentschap verneemt uit Barcelona, dat twee escadrilles van vijf driemotorige vliegtuigen de wijk, die aan de haven grenst, gebombardeerd heb- ben. Het luchtafweergeschut joeg hen op de vlucht. Een deel van hun lading bommen hebben zij in zee laten vallen. Er is één persoon gewond. Uit een statistiek blijkt, dat de stad Tarragona sinds het begin van den oorlog 61 maal gebombardeerd is. Daarbij zijn 535 huizen verwoest en 513 dooden gevallen, oftewel 13 per duizend inwoners. De terreur in Palestina Acht gewapende bandieten zijn in Nabloes de Barclays-bank aldaar binnengedrongen, waar zij onmiddel lijk het vuur openden op de be. ambten. Er ontstond een paniek, waarbij het den bandieten gelukte 5000 pond sterling buit te maken. De bankbedienden en het publiek werden met het geweer in den aanslag in bedwang gehouden. De roovers ontkwamen met hun buit in een gereedstaanden auto. Britsche stap bij Ciano Naar Reuter's diplomatieke mede werker meldt, is het bekend ge worden, dat tijdens het gesprek, dat de Britsche zaakwaarnemer te Rome sir Noel Charles, j.I. Zondag met minister Ciano gehad heeft, eerst genoemde de kwestie ter sprake gebracht heeft van de jongste beweringen ten aanzien van hulp- verleening door Italië aan Franco in strijd met de non-interventie- overeenkomst. Men neemt aan, dat de Britsche zaakgelastigde er op gewezen heeft, dat de Fransche regeering ter ver gemakkelijking van de toepassing van het non-interventie-plan een der voornaamste voorwaarden voor het in werking treden van de Britsch-Italiaansche overeenkomst de Pyreneeëngrens sloot en loyaal gesloten gehouden heeft, in weerwil van een zekere mate van critiek van binnenlandsche zijde. Beweringen van het slag als onlangs de ronde gedaan hebben, zoo zou sir Noel Charles betoogd hebben, moesten voor de Fransche regeering in dit verband wel moei lijkheden doen ontstaan. Ontspanning tusschen Rusland en Japan Donderdagmorgen om ruim één uur wijzen de berichten van de grens in Mandsjoekwo er op, dat in de situatie geen wijziging is gekomen. Nieuwe ernstige gevechten hebben zich blijkbaar niet voorge daan, sinds gistermiddag gemeld was, dat de toestand in het betwiste gebied betrekkelijk kalm was. Er is door het departement van Oorlog dan ook geen avond-communiqué uitgegeven. De Japansche ochtend bladen, die straks ter perse gaan, aldus United Press, bevatten geen telegrammen meer sedert die, welke gisteravond om zes uur zijn binnen gekomen, met uitzondering van het bericht, dat hoopvol luidt: Het is rustig aan de grens. De gevechtsactie is, nadat de jongste hevige aanvallen der Sovjets met zware verliezen voor den vijand werden afgeslagen, gaan ver flauwen. De Russen ondernemen wel is waar nog »sporadische aan vallen^ maar de Japanners vol staan er mede, hun stellingen te verdedigen en gaan niet tot tegen aanvallen over. De sector van Hsoelingfeng is in tegenstelling tot het gebied van Tsjangkoefeng moe rassig, zoodat de Sovjets hier geen profijt kunnen trekken van hun gemotoriseerde afdeelingen. Niette min zijn tusschen Tsjangkoefeng en Tsjatsauping nog belangrijke bewegingen van de Russische in fanterie waargenomen. In officieele Japansche kringen is men echter van oordeel, dat men hier te doen heeft met het aflossen van de troepen in de vuurlinie en dat er geen sprake is van nieuwe concen traties van strijdkrachten. Het Koreaansche opperbevel is van oordeel, dat de situatie rustig is; het merkt op, dat de huidige spanning het gevolg is van het zelfstandig optreden en 't initiatief van de commandanten van de grensbewaking aan beide kanten. Een en ander sluit echter verdtre verwikkelingen niet uit. De strijd in Chinaen de Russisch- Japansche spanning Een nieuwe geest van vertrouwen wordt merkbaar onder de Chi- neesche soldaten aan de verschil lende fronten, maar ook onder de burgerbevolking, als gevolg van het Japansche geschil met Rusland, aldus seint Reuter uit Hankau. Over het algemeen neemt men in Chineesche kringen aan, dat de Russische afleiding een directe uitwerking zal hebben op den oorlog in China. Vrouwen en kin deren te Hankau weigeren thans de stad te ontruimen, aangezien zij de meening zijn toegedaan, dat de gevaren minder zijn geworden. Er zijn gisteren geen berichten ontvangen omtrent ontwikkelingen van belang aan het Jangtsefront. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat, naar 't schijnt, de Japanners een tijdelijke pauze hebben gemaakt met hun opmaisch naar Hankau. Ondanks de geruchten, die in om loop zijn over terugtrekking van Japansche troepen op groote schaal, neigen welingelichte kringen er toe te gelooven, dat de Japansche lezing volgens welke de terugtrekking van troepen niet meer beteekent dan het gewone verplaatsen van troepen juist is. Betrouwbare buitenlandsche krin gen te Sjanghai verklaren niettemin, dat den laatsten tijd de Japanners zich meer schijnen te hebben inge graven dan te hebben voorbereid op een opmarsch. Verwacht wordt, dat de stilte zal voortduren tot een oplossing van het Japansch Russische geschil tot stand is ge komen Reorganisatie der Hervormde Kerk verworpen. De spannende strijd, welke sedert vele maanden in de Ned. Hervormde kerk is gevoerd over de vraag of deze kerk al dan niet georganiseerd moet worden, is voorloopigbeslecht: de algemeene synode heeft zich met vrijwel algemeene stemmen ver- eenigd met de conclusie van haar desbetreffende commissie, weike tot verwerping van 't thans aanhangige reorganisatie-voorstel adviseerde. In deze conclusie, wordt gezegd, dat uit de overwegingen der classes is gebleken, dat de meerderheid wel reorganisatie wenscht, maar niet die welke in het ondeihavige ontwerp is vervat. Zij stelt daarom voor, dat in overleg met de gezamenlijke kerkelijke hoogleeraren zal worden nagegaan, wat thans gedaan moet worden om de wenschen en in zichten, welke in de classicale ver gaderingen tot uiting zijn gekomen, het best tot hun recht te doen komen. Het reorganisatie-ontwerp 1938 beoogde de Ned. Hervormde kerk nauwer te binden aan de oude belijdenisgeschriften, waardoor zij een «belijdende kerk» zou worden in den orthodoxen zin. Hiermede zou gepaard zijn gegaan leertucht, waardoor het mogelijk ware gewor den, predikanten uit hun ambt te ontzetten, indien zij buiten de leer gingen. Tegen deze leertucht vooral zijn velerlei bezwaren gerezen. De Najaarsbeurs te Utrecht. Over enkele weken staat de na jaarsbeurs voor de deur en zooals gewoonlijk heeft de Kon. Ned. Jaar beurs weer een geïllustreerde bro. chure uitgegeven met een inleidend woord over de economische om. standigheden en enkele opmerkingen betreffende de komende beurs.; Voor de komende najaarsbeurs zijn de vooruitzichten, wat de deel neming betreft, gunstig. Aan de spits staat wederom de meubelbeurs, met haar besloten en open afdeelin- gen. De textielafdeeling neemt ge stadig in belangrijkheid toe. De groep voedings- en genotmiddelen blijkt'n onmisbare schakel tusschen fabrikant en wederverkooper. De afdeeling huishoudelijke artikelen is in omvang alle groepen over het hoofd gegroeid, de verwarmings-en verlichtings industrie komt zeer representatief voor den dag. De groep uitvindingen zal als altijd weergroote belangstelling trekken.Nedeilandsch Indië is present en voor een aantal buitenlandsche collectieve inzendin gen is reeds expositieruimte aan gevraagd. De nieuwe Beatrix-hal zal aan de komende jaarbeurs een groote uit breiding geven door de deelneming met de machines voor de grafische vakken, welke nieuwe groep voor de eerste maal aan de voorjaars- beurs deelnam en ook nu ter na. jaarsbeurs aanwezig zal zijn. Gaat Amerika weer Java-kapok koopen Blijkens verwachtingen in kapok kringen zullen waarschijnlijk gedu rende geruimen tijd groote kapok verschepingen naar Amerika plaats vinden. In het Avondblad van 30 Juli van de ..Telegraaf" werd reeds ge meld, dat de kapokvoorraden in Amerika meer en meer slinken. Men verwacht daarom, dat dit land binnenkort als kooper op de kapok- markt zal verschijnen. De Vereenigde Staten vormen een belangrijken afnemer van Java- kapok; ongeveer de helft van den uitvoer van dit product gaat nl. naar Amerika. Werkloosheid iets gedaald. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens hem door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte gegevens in pe week van 25 t/m 30 Juli 1938 bij gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas waren aangesloten 564.977 personen (onder wie 75.910 landarbeiders.) Voor de 489 067 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloos heidspercentage 22,4 (in de vorige verslagweek 4 t/m. 9 Juli 1938. was de percentage 23,2.) In de tweede verslagweek van Juli was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste iaren als volgt1932 27.1,1933 24 3, 1934 26.4, 1935 29.6, 1936 31.4, 1937 23.8, 1938 22.4. Op 30 Juli 1938 waren bij de or ganen der openbare arbeidsbemid. deling ingeschreven 329.246 werk zoekenden, waarvan 301.591 werk loos waren. De „Johan Maurits" helpt een Britsch schip. Het Nederlandsche flottieljevaar^ tuig »Johan Maurits van Nassau» heeft in Straat van Gibraltar het Britsche passagiersschip »LlandafT Castle» geholpen tegen een gewapen- den treiler van de vloot van Franco. De «Llandaff Castle» werd aange houden door den treiler, welke langszij kwam, na een schot voor den boeg te hebben gelost. De treiler hield het schip een kwartier vast, waarna de Nederlandsche oorlogsbodem tusschenbeide kwam. Het Britsche schip kon hierna zijn reis naar Gibraltar voortzetten. Even voor het gebeurde met de «Llandaff Castle» had dezelfde ge wapende treiler een Nederlandsch vrachtschip aangehouden, waarvan de naam hier niet bekend is gewor den. De «Johan Maurits v. Nassau» richtte een waarschuwing tot den treiler, die zich toen verwijderde. Een der passagiers van de «Llan daff Castle» vertelde hierover het volgende „Ik zag den treiler van Franco, eie den naam »Inasi» droeg, een Nederlandoch vrachtschip aanhou den. Het was toen 27 uua 45. Het Nederlandsche oorlogschip kwam nabij, streek een sloep en gaf de «Inasi» te kennen, dat hij zich ver wijderen moest. De treiler verwij derde zich inderdaad van het Ne derlandsche vrachtschip doch begon toen om de «Llandaff Castle» heen te varen en hield ook dit schip aan. De «Inasi» bleek gewapend te zijn met drie stukken geschut, twee op het voorschip, en een op het achter dek. De «Johan Maurits v. Nassau'' verleende echter assistentie en bleef gedurende vijftien minuten nabij de «Llandaff Castle.» Toen voer de »lnasi» weg en kon de «Llandaff Casile» naar Gibraltar doorvaren. Hetjschip, dat tweehonderd passa giers aan boord had, van wie de menschen met bestemming Kenya, was Vrijdag j.I. van Tilbury ver. trokken om een gewone route rond Afrika af te leggen. Inmiddels heeft het Gibraltar verlaten. De Katholiekendag te Nijmegen Arbeid voor ons volk is actie voor God. De propaganda voor den Dioce- sanen Katholiekendag, die Zondag 18 September te Nijmegen zal wor den gehouden, is in vollen gang. Nadat den vorigen Zondag in alle kerken van het Diocees een oproep tot algemeene deelname is voorge lezen en de geloovigen werden aangespoord door den aankoop van steunkaarten dezen Katholiekendag financieel mogelijk te maken, zijn de plaatselijke comité's begonnen met den verkoop dezer steunkaarten die tevens recht geven op toegang tot alle plechtigheden en bijeen komsten van den Katholiekendag. Steunkaarten, in alle prijzen, kunnen ook besteld worden bij den penning meester van het Uitvoerend Comité Mr. L. W. H. üveres, Berg en Dal- scheweg 57, Nijmegen, giro 169715. Dezer dagen zijn de officieele uitnoodigingen verzonden aan de besturen der diocesane organisaties, die ongetwijfeld al hun afdeelingen zullen aansporen tot een zoo groot mogelijke deelname aan dezen dag, waarvan onze Bisschop den wensch heelt uitgesproken, dat hij een groote Katholieke demonstratiemoge worden, krachtig en overtuigend uiting gevend aan den gezamen lijken wil van alle katholieken in het diocees om met alle aan te wenden middelen het geloof onder ons volk te bewaren. Nu reeds kunnen deelnemers kaarten besteld worden bij het secretariaat, Groesbeekscheweg 162, Nijmegen. Nogmaals doet het Comité een dringend beroep op alle Katho lieken van het Bossche Diocees om de propagandisten, die met steunkaarten bij U komen, niet af te wijzen. In de voornaamste plaatsen van het diocees heeft de K.J.M.V. de leiding van dezen verkoop op zich genomen, in de kleinere plaatsen de J.B.B. Men wende zich daarom voor nadere inlichtingen tot de besturen van deze organisatiën of tot boven genoemd algemeen secretariaat. Viering van het jubileumfeest. Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken, opgenomen in de Staatscourant van heden, is aan hoofden of bestuurders van onder nemingen, in wier fabrieken of werkplaatsen of onderdeelen daarvan in het tijdvak van 29 Augustus tot en met 10 September 1938 aan arbeiders in verband met de viering van het 40.jarige regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin vacantie wordt gegeven op een of meer dagen of daggedeelten, ver gunning verleend om het ten gevolge daarvan ontstane verzuim geheel of ten deele te doen inhalen in een periode van ten hoogste drie weken, valleqde in het tijdvak van 15 Aug. tot en met 17 September 1938. In aanmerking nemende, dat het thans een zeer bijzondere nationale gebeurtenis betreft, heeft de minister van Sociale Zaken aanleiding ge vonden de medewerking van de centrale werkgeversorganisaties in te roepen, ten einde er bij haar leden op aan te dringen, in dit geval zoo eenigszins mogelijk vrijaf met behoud van loon te geven zonder van de vergunning tot inhalen van verlet gebruik te maken, uiteraard tenzij dit laatste in strijd zou komen met de noodzakelijke eischen van het bedrijfsbelang. De minister wekt ook de ongeor ganiseerde werkgevers op, dienover eenkomstig te handelen. Luchtlijn naar Saigon. De K. N. I. L. M. heeft gisteravond bericht ontvangen, dat het Gouver nement van Indo.China toestem ming verleent voor de exploitatie van een luchtlijn Batavia-Saigon. Deze toestemming gaat in op 16 Augustus. De officieele openings- vlucht heeft plaats op 30 Augustus. Daaraan gaat op Dinsdag 23 Aug, een proefvlucht vooraf. In de tweede ptaats is'zeer belang rijk, dat de Air France haar diensten heeft verlengd zij vliegt van Bang kok via Saigon en Hanoi naar Hongkong. Daardoor is niet alleen een directe verbinding ontstaan tusschen Nederlandsch-Indië en Indo-China (Saigon en Hanoi), doch werd ook een directe verbinding met Hongkong verkregen. Australië heeft door het doortrekken der K.N. I. L. M. lijn naar Saigon dus een snelle en belangrijke verbinding met China Vliegveld Twente heeft nacht verlichting in October. De plannen voor de nachtver lichting van het vliegveld Twente, ontworpen in samenwerking met de K.L.M., zijn heden door den minister van Waterstaat goedgekeurd. Over 14 dagen zal begonnen worden met het leggen der kabels en indien het werk meeloopt, zal de geheele ver lichting op 1 October a.s. voltooid zijn. In kanaal verdronken. Een 15-jarig meisje, J. Engen te Lutten, werd Woensdagmorgen in de ouderlijke woning vermist. Zij bleek bij het verrichten van eenige werkzaamheden in het kanaal te zijn geraakt en kon pas na gerui men tijd worden opgehaald. Nadat men de drenkelinge aan den oever had gebracht, heeft de gemeentepo litie, geassisteerd door eenige om standers, gepoogd de levensgeesten op te wekken. Ook heeft men nog gebruik gemaakt van een zuurstof apparaat, doch alles was tever- geefsch. De plaatselijke geneesheer, dr. Visser, kon tenslotte niet anders i dan den dood constateeren. Gedood door achteruit rijdenden auto. Te Reeuwijk is een 7-jarig meisje onder een vrachtauto geraakt en gedood. Er was op den weg een met varkens beladen auto te water ge raakt, welk voertuig men bezig was op den kant te trekken. Een andere vrachtauto kon hierdoor niet pas- seeren en in verband daarmede moest de bestuurder zijn auto ach teruit zetten. Hij waarschuwde de omstanders dat hij achteruit zou rijden. Het meisje, dat met eenige kinderen aan het spelen was, liep weg, maar kwam te vallen en kreeg een achterwiel over het hoofd. Het kind was op slag dood. Ongeluk in werkverschaffing bij Apeldoorn. Bij de grintgraverij in werkver schaffing in het Orderbosch te Apel doorn is een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij een arbeider het le ven heeft verloren. Door het in storten van een zes meter hoogen wand van een dieper kuil is de 55- jarige gehuwde arbeider M. Jonker onder zand en grint bedolven en gestikt, voordat zijn kameraden hem konden bevrijden. Een andere arbeider, de 26-jarige eveneens gehuwde G. van Harten, werd eveneens bedolven, doch stak nog juist met het hoofd boven het zand uit. Hij kwam met den schrik vrij. De recherche heeft het onderzoek in handen. Hoewel het ongeluk ge weten moet worden aan onvoor zichtigheid van Jonker, dient opge merkt, dat deze werkzaamheden in kuilen van 6 a 7 meter diepte niet zonder gevaar zijn. Zoontje van schipper verdronken Gistermiddag omstreeks zes uur is een der tweelingen, een 2'/,-jarig jongetje, van den schipper S. Smit, gedomicilieerd te Wildervank, in het Coloneldiep over boord gevallen en verdronken. Na twee uur dreggen is het lijkje opgehaald. Een dokter uit Surhuisterveen kon slechts den dood constateeren. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING, 7.1 111 Ci zi la G Vi w k. Z( v Z' V ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel»» niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit ztjn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletje3 bij apothekers en drogisten, f. U.75.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8