een dubbeltje BRIEVEN UIT WASPIK. MMNHARDTJES"$€t>t#cten li van fiijnen J HERPT. HANK. I N DIT BLAD? IN DIT BLAD 6EERTRUIDENBERG. Waspik, 20 Aug. 1938. Geachte Lezer, Jammer genoeg scheen er j.l. Zondag en Maandag nu niet direct een tropenzonnelje over het nage bootste negerdorp, dat daar door de Putronaatsjongens was opge bouwd ais achtergrond voor het orenluchtspel »De Vorstenzoon«. Toch had men over de opkomst van het publiek niet te klagen. De netto-opbrengst was bedoeld voor de Missie, en dan blijft men in Waspik niet achter. Afgezien daar van heeft het opgekomen publiek geen spijt behoeven te hebben van de entreegelnen of de daaraan ge spendeerde uien; allen konden zeer voldaan zijn. Is het niet aan ons een critiek te schrijven over de op voeringen, een paar opmerkingen, zoo links en rechts opgevangen, willen wij hier toch even neerpen nen. De ophouw en achtergrond van het terrein waren sober gehou den en daardoor juist goed. Men moet ook de fina tieele zijde even bekijken 1 De diverse rollen waren bijzonder goed ingestudeerd, terwijl door goede dictie geen woord voor de toeschouwers verloren ging. Men kon merken dat de regie in handen van een zangleeraar was. Het gaat niet aan de verschillende acteurs en acteuitjes te bespreken; het was jongenswerk echter zóó goed, dat het door volwassen dilet tanten nauwelijks verbeterd zou kunnen worden. Mogelijk was het hier of daar een tikje overdreven, zooals bijv. Jambia, de toovenaar. Zóóveel beweging zal men wellicht hij het luie negervolkje niet vinden. De overval van enkele honderden mannen op een Missiestatie was met enkele geweerschoten absoluut on voldoende uitgebeeld, terwijl het, in verband met de taal, een beetje vreemd aandoet, het stuk in een Duitsche kolonie te zien afspelen. Een met al echter een goed stuk. met propagandawaarde voor het Missiewerk. Een woord van hulde aan regisseur Kuysters en zijn jon gens is hier op zijn plaats. Na deze Missie-uitvoering is het wachten op een of andere acticdaad, voetbalwedstrijd, duiven-wed vlucht, zang of tooneeluitvoi ring van het onlangs in den boezem der R.K. Middenstandsvcrecniging opge richte Santos comité. Over die Mid denstandsvereeniging gesproken, in de laatste vergadering is het daar wel een beetje on-hartelijk,om niet te zeggen plomp, toegegaan We doelen hier op het afscheid van een lid, die mede oprichter en lange ja ren voorzitter is geweest en nog het vorig jaar door de afdeeling Waspik candidaat gesteld werd voor het Hoofdbestuur. Thans b'eek het niet eens noodig een lid met een derge- lijken staat van dienst bij zijn schei den een dankwoord toe te spreken. Vele weldenkende leden dezer organisatie zullen zich aan deze houding van het bestuur geërgerd hebben. Vooral voor de jongeren, die eens ook misschien bestuurs functies zullen moeten bezetten, maar daar thans nog met een zeker ontzag tegen opzien, zal het bestuur door deze brute houding aan pres tige hebben ingeboet. Misschien zelfs is bij sommigen de liefde voor de organisatie hierdoor totaal verdwe nen. De brochure van den Bond zonder naam, onlangs door de ver- eeniging in ruime mate verspreid, is hier tot een tweezijdig-snijdend zwaard geworden. Moge het door nadere correctie nog worden afge wend I Aan Mevr Dekkers-Raaymakers, de echtgenoote van onzen Edelacht- baren heer burgemeester, werd be gin dezer maand het gouden eere- kruis «Pro Ecclesia et Pontifice» uitgereikt, en wel bij haar zilveren jubileum als presidente der St. Eli- sabethsvereeniging, waarvan zij te vens oprichtster was. Hiermede ver. tellen wij den lezer geen nieuwtje; zeer vele felicitaties mocht zij ont vangen van personen, die haar om haar charitatieven arbeid hoogach ting en dank verschuldigd zijn. Toch willen wij, al is het laat, niet zonder meer aan dit feit voor bij gaan, en komen ook wij nog met een welgemeenden gelukwensch aandragen. Mevrouw Dekkers is in al die jaren de krachtige drijfveer geweest op charitatief gebied, en heusch nog niet alleen voor wat genoemde vereeniging betreft. Haar innemend karakter beperkte zich niet alleen tot haar armen, maar was tevens de oorzaak dat steeds vele andere dames zich rond haar schaarden, om het vaak ondankbare werk aan te pakken en vol te hou den. Al hare medewerksters uit die vijf en twintig voorbije jaren mogen dan ook den glans dezer hooge onderscheiding op zich zelf zien weerspiegelen. Zij mogen zich ge lukkig achten met een zoo hoog staande persoonlijkheid als de thans onderscheidene Mevrouw Dekkers te mogen samenwerken Nog zeer vele jaren moge de jubilaresse voor ons gespaard blijven, tot heil van armen en behoeftigen 1 Wij willen onzen brief besluiten met een heel kort woord over de aanstaande kermis, welke volgende week weder zal aanvangen. Kermis is op de allereerste plaats een ker kelijk feest, en vervolgens een paar dagen aangename ontspanning en jolijt. Als dit goed tot ons door dringt zullen uitspattingen en bui tenissigheden vanzelf achterwege blijven. Hetgeen wij van ganscher harte hopen. Plezierige kermis! ADEPT. hierdoor vrijkomende boter kon dus ook door de binnenlandsche consump tie worden opgenomen. De boterproductie is dit jaar ook be- invloed door de grootere productie van kaas en melkproducten, alsmede door den druk die het mond- en klauwzeer vanaf September op de melkproductie heeft uitgeoefend. De export bedroeg in totaal 54000 ton, waarvan 37000 ton naar Gr. Brit- tannië en 12000 ton naar Duitschland ging. Hoewel bij het bezien van deze cij fers de ongunstige verhouding ten op zichte van Duitschland in het oog valt, mag toch vermeld, dat voor den export van boter naar dat Jand een belangrij ke vooruitgang valt te boeken, n.l. van v. eren. Een kort aansluitend Lof be ëindigt de bijeenkomst en tegelijk den Katholiekendag. Oranjefeesten. Ook onze plaats is druk in de weer met de voorbereiding van de leesten bij het regeeringsjubileum van II. M. de Koningin. De bedoe- I'tig is dat in den namiddag van 5 September de schoolkinderen zullen worden onthaald en dat er voor hen een gezellige middag zal zijn. Op 6 September zal er des mor gens een plechtige H. Mis zijn, daarna zullen alle vereetiigingen 2 stuks 50 cent. OVERZICHT VAN DEN ECONOMI- SCHEN TOESTAND IN HET RESSORT DER KAMER OVER HET JAAR 1937. H. Scheepsbouwindustrie. Door de economische opleving, be gonnen tegen het einde van 1936 en vrij krachtig doorgezet in de eerste maanden van 1937, nam het goederen vervoer over de geheele wereld aan merkelijk toe en ging de vrachten- markt in het voorjaar sterk omhoog, waardoor voor zeeschepen vraag ont stond. Vooral als gevolg der drukke bezetting der Engelsche werven wer den meerdere opdrachten in ons land uitgevoerd, maar ook het district der Kamer zijn aandeel in heeft gehad. Door de overstelpende drukte op de grootere werven en de enorme vraag naar allerlei oorlogsmateriaal ont stond al spoedig gebrek aan grond stoffen, waardoor de prijzen dermate stegen, dat de finantieele resultaten nog zeer ongustig waren. Voor de reparatiewerven was in het algemeen voldoende werkgelgenheid en ook de verwachtingen voor 1938 zijn voor deze werven niet ongunstig. I. Tankfabricage. De economische verbetering eind 1936 en begin 1937 heeft een gunsti- gen invloed gehad op deze industrie. Het aantal opdrachten uit het binnen land gaf reden tot tevredenheid. Of schoon de export iets levendiger was dan 1936, blijven de internationale economische toestand, exportpremies en valutavoordeelen van andere lan den een hinderpaal voor een behoor lijke exportgelegenheid. K. Tricotage-industrie. Het eerste halfjaar bracht een groote drukte, als gevolg van een stij ging der grondstoffenprijzen (devalu atie) tezamen met de normale seizoen- drukte. Na Augustus trad een sterke teruggang in de bedrijvigheid in, welke tot eind October aanhield. Daarna volgde geleidelijk een herstel. Over het geheel was het jaar goed. L. Haarwasscherijcn. Tot einde Juni kon van een behoor lijken gang van zaken worden gespro ken. Daarna trad een hevige terugslag in; de verkoopen in de tweede helft van 1937 stonden vrijwel stil, zoodat i einde 1937 groote voorraden waren opgestapeld. M. VleeschlijmHndustrie. Ofschoon de resultaten in dit bedrijf niet geheel onbevredigend waren, had deze industrie toch met groote moei lijkheden te kampen. Deze moeilijkhe den vonden voornamelijk hun oorzaak in de omstandigheid, dat de grond stof (lijmvleesch) hier te lande door Duitschland werd opgekocht tegen prijzen dermate abnormaal, dat het uit gesloten was met die noteeringen ge lijken tred te houden, zelfs niet wan neer geen winst in de calculatie werd opgenomen. Daarbij komt nog, dat Duitschland voor het afgewerkte pro duct zijn grenzen gesloten houdt, al thans geen vergunningen verstrekt. Waar in Duitschland de prijzen circa 50 hooger zijn dan hier, is het be grijpelijk, dat tegen een dergelijke con currentie op den duur geen weerstand kan worden geboden. De vooruitzich ten voor 1938 in deze industrie zijn dan ook donker. N. Zuivelindustrie. Voor de zuivelindustrie was het jaar 1937 een tijdvak van opgewekt be drijfsleven. De productie van boter bleef vrijwel gelijk aan die van het vo rig jaar, doch de prijzen waren aan merkelijk beter. Het jaargemiddelde van de Leeuwar der noteering voor Nederl. boter was 0.78.— p. Kg. tegen ƒ15.58 in 1936. Toen in November de noteering den gulden zelfs overschreed 1.13), kwam de hoop en verwachting, dat de tijd van lage prijzen nu voorbij zou zijn. Daar voorts de geëxporteerde hoe veelheid boter iets kleiner was, volgt hieruit, dat het binnenlandsch verbruik wederom is toegenomen. Dit verhoogd gebruik leidde mede tot opheffing van het menggebod op 29 Augustus. De 33 tegenover het vorige jaar. Deze verbetering is voor een deel toe te schrijven aan de gunstige clea- ringstand, welke in het afgeloopen jaar bereikt werd. De boter-export naar België liep be langrijk terug, die naar Frankrijk bleef tot een minimum beperkt; ook de uitvoer naar Ned. Indië kon door de daar ingestelde contingenteering niet vergroot worden. De kaasexport vertoont in 1937 een belangrijke stijging (18%) en de prij zen waren niet onbevredigend. Dat voor een deel deze vooruitgang door tijdelijke invloeden werd veroorzaakt, n.l. de aankoopen door Sir Henry De- terding voor Duitschland, tempert het optimisme. Dc afzet van melkproducten (con dens, melkpoeder en caseïne) nam toe in sterke mate en gaf zeer gunstige re sultaten. Helaas treedt ook hierbij een tijdelijke factor naar voren, n.l. groote verschepingen naar Spanje, welke in middels weer tot staan zijn gekomen. Als gevolg van bovenstaande maak ten de veehouders een niet onbelang rijk beteren melkprijs. Helaas leden ve len weer groote verliezen door sterfte en waardevermindering ten gevolge van het dikwijls in kwaadaardigen vorm optreden van het mond- en klauwzeer. Ce Katholiekendag te Nijmegen. Groote deelname wordt verwacht. Nog maar een maand scheidt ons van ücn Katholiekendag te Nijmegen, die Zondag 18 September wordt gehouden. Üe overtuiging bestaat, dat vele duizen den aan dezen Katholiekendag zullen üc-elnemen. De Bisschop van 's Bosch Z H Exc. Mgr. A. F. Diepen, stelt persoonlijk zeer veel belang in het wdslagen- Hij zal den Katholiekendag z. if bijwonen en deelnemen aan de werkzaamheden. Het onderwerp: \rbeid voor ons volk is Actie voor God», is wel van dien aard, dat het i'ijmadd onbewogen laat. Wie wenscht i iet, dat eindelijk de treurige en fnui kende werkloosheid een einde vindt? Wie zou er niet zijn uiterste krachten geven, opdat iedereen weer door per- s onlijke inspanning het brood voor zichzelf en de zijnen verdienen kan? Wie zou iets durven nalaten, als hij i ch weet, dat het helpt om de werk- lojsheid te bestrijden? Thans kan iedereen weten, dat onder elks bereik t'en middel ligt om iets tegen de werk loosheid te doeh- Dat middel is de persoonlijke deelname met hart en ziel aan den Katholiekendag, waarop we hi t weggeven van werk zullen zien als et n vorm van «Actie voor God» Onze persoonlijke instemming wordt gevraagd voor die actie, onze persoonlijke tegen woordigheid bij de lezingen en mani lestaties, ons persoonlijk enthousiasme voor de grootsche arbsidsidealen, die d )or eminente sprekers worden uiteen gezet. Te Nijmegen wordt op groote deelname gerekend. De terreinen kunnen vele duizenden bevatten. De zalen en kerken waar het woord wordt gevoeri kunnen er zeer velen bergen. Ook heeft de organisatie van het congres een enorme capacitiet om de delnemers te ontvangen en de geschrikte plaatsen te geven. Er zullen dezer dagen oproepen warden gericht tot de leden der orga nisaties om zich voor deeiname op te geven. Deelnemerskaarten kosten slechts 10 cent. Men kan ze tegelijk met de programma's, eveneens a 10 cent, be stellen bij den Penningmeester, Mr. L. W-M.Overes, Berg en Dalscheweg 57 Nijmegen, giro 169715. Deelnemers kaarten zijn overigens ook te verkrijgen aan het terrein en de zalen. Omtrent het programma valt nog nader het volgende te melden: Om half 11 vindt op het terrein,, De Wedren" de Pontificale H. Mis plaats in de openlucht. De sectievergaderingen beginnen om 12 uur. Om 3 uur in den middag hebben de optocht en het défilé voor den Bisschop plaats. De groote sluitingsbijeenkomst begint om 4 uur Hier zal de bekende spreker de Eer waarde Heer H. Greeve het woord zich opstellen en deelnemen aan het défilé voor hel gemeentehuis; de R.K. Boerinnenhond van Herpt zul bij dil défilé weer enkele rei- d tnsen laten zien. Des namiddags zullen er volks spelen zijn, die als volgt worden in- Kt deeldMeisjes van 14— i8 jaar lurl stapelen, van 18 25 jaar stoe- l< ndans, van 25 jaar en ouder ring- >teken op de fiets. Jongens van 14 18 jaar zakloopen, van 18- 25 jaar fietsen met hindernissen, van 25 jaar en ouder hardloopen met hin dernissen. Ook zal er op aardkarren ring gestoken worden, waai bij het paard gereden moet worden door en mannelijk lid der Oranjeveree- higing, terwijl een vrouwelijk lid \oor het ringsteken moet zorgen. Ook zal getracht worden voorde jongens een ronde van Herpt tela- n \errijden. Hel geheel zal een gezellige drukte geven en zal wor den opgeluisterd door de harmonie De Eendracht» van Herpt en Berne. Door een zekeren E. wonende te Dlissen, is aangifte gedaan, dat een regenjas, welke hij op zijn rijwiel had gebonden, dat hij had ge- In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit- oerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin gen uit plaats en streek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, plaatst bij een café, is ontvreemd. De plaatselijke politie stelt een onderzoek in naar den onbe kenden dader. Op t Sept. a.s. hoopt de heer A. Severijnen, hoofd der R.K. Jon gensschool alhier, den dag te her denken, dat hij 25 jaar geleden bij het lager onderwijs als onderwijzer werd aangesteld.Hetzal den sympa thieken meester dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Naar wij vernemen staat thans definitie! vast, dat bet 120 man sterke harmoniecorps «De Ware Vrienden» uit Antwerpen Zondag 28 Aug. a.s. hier in Geertruidenberg komt musi. ceeren. Ongetwijfeld kan men dus Zondag op een massaal bezoek uit de omgeving rekenen. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk te houden op Vrijdag, 26 Augustus 1938, om 19 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Sta ten. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Juli 1938 tot wijzi ging der begrooting 1938. b. Van den Nederlandschen Bond van hotel-, koffiehuis-, restauranthouders en slij ters, Amsterdam. Verzoekschrift inzake be lastingvrijstellingen enz. bij gelegenheid van den natio- nalen feestdag op 6 Sep tember 1938. c. Van verschillende bewoners der Burgemeester Smeele- laan. Verzoekschrift inzake ver betering van het wegdek al daar. 2. Voorstel inzake uitgifte in erf pacht van een terreintje aan de haven. 3. Voorstel inzake verlenging der huur van de gemeentewoning Stationstraat 22. 4. Voorstel inzake het aanvragen van credieten bij het werkfonds. 5. Voorstel inzake teruggaaf van verlofsrecht. 6. Voorstel tot wijziging der be grooting 1938. 7. Voorloopige vaststelling ge meente- en bedrijfsrekeningen over 1937 en goedkeuring reke ning oude-mannen-huis te Baardwijk over dat jaar. 8. Behandeling bezwaarschriften straatbelasting. Prae-advies punt 2: Erfpacht aan de haven. Door G. Millenaar is gevraagd aan hem te verkoopen een stuk land aan de Oosterhavenkade nabij zijn woon huis, hetwelk hij noodig heeft voor uitbreiding van zijn expeditie-bedrijf. Tot nog toe zijn langs de Haven alleen perceeltjes in erfpacht gegeven, doch niet verkocht, zulks opdat de gemeen te, mocht zij te eeniger tijd die gron den noodig hebben voor openbare werken, ze weder aan zich kan trek ken. Om die reden meenen wij dan ook, dat in dit geval dezelfde gedrags lijn is te volgen. Verzoeker heeft trou wens reeds een perceel in erfpacht, namelijk dat, waarop zijn woonhuis o.a. gebouwd is. Bedoeld perceel is in erfpacht afgestaan voor een termijn, eindigende 31 December 2002, bij raadsbesluit van 6 September 1927, goedgekeurd 28 September 1927, G. 178 en gewijzigd 25 November 1927. goedgekeurd 7 December 1927, G. 267. De erfpachtscanon daarvan bedraagt 62,60 per jaar. Het perceel, dat thans door Mille naar gevraagd wordt, heeft hij mo menteel in huur voor het tijdvak 16 October 1936 tol en met 15 October 1961, voor 25.per jaar. Daarop mag hij echter thans geen gebouwen stichten, hetgeen hij bij erfpacht wel mag. Wij stellen U voor aan G. Millenaar voor het tijdvak 1 October 1938 tot en met 31 December 2002 in erfpacht te geven het thans bij hem in huur zijnde Noord-Westelijk gedeelte van het perceel, kadastraal bekend ge meente Waalwijk, sectie C nr. 2177, alsmede perceel sectie C nr. 2542, gelegen aan de Oosterhavenkade te Waalwijk, zulks ter gezamenlijke oppervlakte van 235 M2, tegen een erf pachtscanon van 25.per jaar (ge lijk aan de tegenwoordige huur), in gaande 1 Januari 1939, zulks omdat de huur voor het loopende jaar reeds is voldaan, en verder onder dezelfde voorwaarden als waarop het andere perceel aan hem in erfpacht is gege ven. Betrokkene gaat daarmede ac- coord. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies punt 4: Afwerking Kerkstraat Rioleering Putstraat. Van de Kerkstraat is reeds twee maal een gedeelte, ter lengte van 100 Meter, bestraat. Reeds meermalen is er ons op gewezen (ook in Uwen Raad is er de aandacht op gevestigd), dat het gewenscht is, dat deze straat ineens geplaveid wordt, daar het aanzien der straat er aanmerkelijk door zou stijgen en het bouwen er aantrekkelijker zou worden. Tot nog toe hebben wij daar voor geen termen kunnen vinden, om dat een deel der straat toch nog ge- ruimen tijd onbebouwd zou blijven en verharding voor andere doeleinden niet strikt noodig is. Als verkeersweg is deze straat niet direct noodzakelijk te achten. Het is ons echter gebleken, dat de mogelijkheid bestaat, dat het Werk-fonds voor de algeheele bestra ting van de Kerkstraat een voorschot verleent tegen een rente van 2J^% per jaar, af te lossen in 40 jaren. Door genoemd fonds worden in het alge meen voorschotten verleend voor der gelijke werken, die in versneld tempo worden uitgevoerd. Bij dergelijke gun stige voorwaarden meenen wij, dat er wel aanleiding is om de straat geheel af te werken. Door den gemeente-architect hebben mZ\iU HARTVORMIGE CACHETS^T gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2