SCHUDT UW LEVER WAKKER GLAZEN SCHOENEN. RMMSDONK. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. CHINEEZEN HOUDEN STAND. Guerrilla-troepen in Noord-China hebben 13.000 Japanners gedood en 4000 gewond. Bij hun tegenoffensief oefenen de Chineezen een krachtigen druk uit op Hwang Mei, aan den Noordelijken oe ver van de Jang Tse. Het hoogwater is thans doorgedron gen tot in het Zuidelijke deel der stad. Voorts zijn berichten ontvangen over gevechten op den Zuidelijken oever, beneden Ma Tang, waar de Chi- neesche stellingen een bedreiging vor men voor de Japansche verbindingen. De Chineezen melden tenslotte, dat zij alle Japansche aanvallen hebben al geslagen. DUITSCHLANDS NOODEN. Wanverhoudingen inzake arbeid, loonen en prijzen. De recruleering van verscheidene honderdduizenden arbeiders en tech nici voor den aanleg van fortificaties in Duitschland en het onder de wa penen roepen van talrijke reservisten hebben tusschen de ondernemingen een ernstige concurrentie doen ont staan in den strijd om het verkrijgen van werkkrachten. De conferentie die gisteren in de rijkskanselarij heeft plaats gehad, in tegenwoordigheid van Hitier en Goe- ring, heeft zich naar men zegt o.m. met dit probleem bezig gehouden, dat het fragiele evenwicht tusschen prij zen en loonen in gevaar brengt. Een verhooging van loonen wordt verhinderd door verschillende veror deningen. Men heeft laatstelijk voor zien in volmachten voor de arbeids- commissarissen die thans bij decreet kunnen uitmaken, welke loonsverhoo- gingen veroorloofd zijn en welke niet. Opgemerkt kan worden, dat zekere waren schaarsch zijn geworden, hoe wel het rijk in de laatste maanden groote reserves van levensmiddelen heeft opgestapeld. Eieren zijn schaarsch en fruit man keert bijna geheel. Friso Huykman met zijn glazen schoentjes op de tentoonstelling te Meppel Burgerwacht. Uitslag van de onderlinge schiet wedstrijd gehouden door de Burger- wacnt ivaaisneuvel op de baan aan den Horst met scherp op 1UÜ meter. Hoog ste schutters L. van Cromvoirt 55; C. bisnout OD; H. van iNieuwstadt 50; G. v. d. Hoven 50; S. J. Pepping 49; A. J. Braat 46. Gp het concours te Besoijen be haalde de schietvereeniging onderaf- deenng van de burgerwacht den lOen korpspnjs en de heer G. v. d. Hoven den jen Kampioensprijs. Streekvergadering. Zondag 21 Aug. wordt in de zaal van de K.K. Werkliedenvereniging ainier een groote streekvergadering genouden, waarop ook de atdeelingen WaaiwijK, baarwijk en Loonopzand tegenwoordig zijn. Het doel van deze vergadering is om aan het adres, dat hec K.iv. Werkliedenverbond gezon den heelt aan den Ministerraad kracht bij te zetten. Uit adres is buitenge woon goed gedocumenteerd en dringt er bij de regeering op aan om: meer aroeid voor ons volk. Als spreker zal optreden de heer P. Vriens. De vergadering vangt om 5 uur aan. Oranjefeesten. Er begint teekening te komen in het plan dat het Oranje-comité voor de viering van het regeeringsjubileum van H. Ivi. de Koningin op 6 September a.s. heeft ontworpen. Wij mogen ge rust zeggen er is in tempo en met vrucht gewerkt. De collecte bij de burgerij gehouden heeft een bedrag van bijna ƒ150.— opgebracht, wat natuurlijk een zuinig beheer voor het Oranje-comité nood zakelijk maakt, doch het comité weet dat het zal moeten roeien met de rie men, die het gegeven worden. Het ontwerp-programma ziet er als volgt uit: De burgerwachters en land- stormers zullen worden uitgenoodigd met de noodige hoornblazers om voor een tijdige reveille te zorgen. In de kerken worden op nog nader aan te geven uur diensten van dankzegging gedaan. Hierna volgt een aubade van alle schoolkinderen voor het gemeentehuis. Het hoofdcomifé heeft een commis sie gevormd bestaande uit de hoofden van scholen om alles, wat de kinder feestviering betreft voor te bereiden. De^e commissie bereid de aubade voor, zorgt vóór' de tractatie, zoowel wat in koop als verdeeling betreft, heeft de leiding van den kinderoptocht en de eventueel nog te organiseeren kinder feesten of uitvoeringen. Het hoofd comité heeft hierdoor een stuk werk uit handen gegeven, doch draagt te genover alles wat geschiedt, ook de aankoop voor de tractatie gaarne ge heel én uitsluitend de verantwoording. Na den middag volgt een groote kinderoptocht en daarna in het sport park volksspelen voor jongens boven de veertien jaar. Er is een commissie benoemd om de organisatie en leiding van deze volksspelen op zich te nemen, bestaande uit de heeren Jac. Smit, W. van Nieuwstadt, H. Damen, P. de Kort, P. Kemmeren en J. Didden. Zoowel voor kinderoptocht als volksspelen stelt het hoofdcomité een bedrag voor prijzen beschibaar. Waar voor den Dinsdagavond verwacht kan worden, dat gelegenheid gegeven wordt voor zaalvermakelijkheden, heeft het hoofdcomité het groote volksconcert vastgesteld op Woensdagavond. Voor dit concert wordt de medewerking ge vraagd van de harmoniën Euphonia, Apollo, St. Jan en de zangvereeniging Bel Ganto en Orova. Vermoedelijk zullen ook op Woensdag nog kinder feesten plaats vinden. Heden ging tot de burgerij een tweede circulaire uit van het hoofd comité, waarin de burgerij wordt op- geweKt om te trachten te komen tot versiering van wijken, buurten en straten. Ue burgerij wordt uitgenoo digd zelf buurten te formeeren, zoo ais de saamhorigneid deze aanwijst. Aan deze wijden ot buurten, die een passende versiering ot verlicnting aan- orengen kan een subsidie toegekend woruen in den vorm van prijzen, die een onpartijdige commissie uitmaakt, ook voor nuis en gevelversiering zoo wel van particulieren als bednjtspan- den stelt het hoordcomité prijzen vast. Aan den winkelstand zal een verzoek gericht worden om voor deze gelegen- neid een etalage-attractie te ontwer pen, waarin het comité gaarne eenige steun toezegt. Waar straat, wijk en buurtversienng, daarnaast huis en ge- veiversiering en niet minder etalage- verzorging en verlichting zooveel bij dragen om het leestehjK aanzien van de piaats te verhoogen veörouwt'Jiet Oranjecomité ernop nierin aller mede- i werKing te mogen ondervinden. LOON OP ZAND. Aanrijding. Woensdagmorgen ten ongeveer halt acht toen dnr. Zwietering, schil der in dienst van J. H. te Loonopzand, vanuit Sprang den weg naar Loonop zand aflegde werd hij nabij huis ,,de Horst door een uit de richting tram laan komende luxe auto, die vermoe delijk door zijn te snelle vaart de bocht in de richting Waalwijk niet maken kon aangereden op het fi&spad met het gevolg dat hij met het hoofd op het stuur van zijn rijwiel terecht kwam en vervolgens in den sloot langs den weg werd gesmakt alwaar hij enkele oogen- blikken als het ware versuft bleet lig gen. Zijn rijwiel werd gedeeltelijk ver nield. Intusschen maakte de bestuur der van de auto zich uit de voeten, zonder zich omtrent het geval te be kommeren. Gelukkig kon de bestuur der van een passeerende auto de dader inhalen. Na eenig tegenstribbelen en zelfs ontkennen viel hij eindelijk door de mand en bekende de aanrijding te hebben veroorzaakt. Door Inspecteur van Helsland werd procesverbaal opgemaakt. Na op verhaal te zijn gekomen kon dhr. Zwietering zijn tocht voortzetten ofschoon hij over pijn klaagde in ver schillende ledematen. Kon. Erk. Harm. Sophia's Vereeniging. Zondag j.l. behaalde genoemde harmonie op het te Den Bosch gehou den concours uitgeschreven door de Ned. Federatie van harmonie- en zanggezelschappen met een totaal aan tal punten van 101 in de Vaandelaf- deeling den le prijs. Genoemde afdeeling werd ingesteld op initiatief van Mr. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch ter ver vanging van de Wisselbekerafdeeling. 1 oen te circa 8 uur de tijding van het behaalde succes Loonopzand be reikte waren dadelijk nijverige handen bezig om de zaal te versieren. Te on geveer 10 uur ariveerde het prijswin nende corps in het dorp. Toen nabij het kasteel werd uitgestapt trok men, omstuwd door een groote menigte naar de harmoniezaal alwaar de Kon. Erk Harm. Concordia en de Lieder tafel Echo der Duinen hun opwachting maakten. Eveneens was hier aanwezig burgemeester Mallens die fcet bestuur en leden toesprak namens het Ge meentebestuur, waarna burgemeester een prachtige bloemenmand aanbood. Nog voerden het woord de voorzit ter der vereeniging Concordia, alsook de voorzitter van Echo der Duinen, die beiden in warme bewoordingen hun zustervereniging hulde brachten. Het gewonnen vaandel dat de kleuren en het wapen draagt van den overle den voorzitter, tevens oprichter der ,icHoe afwisselend de damesschoe. nenmode ook is, toch duiken regel matig nog nieuwe snitjes en mo dellen op. Thans is er evenwel iets geheel nieuws in de damesschoenen- mode naar vo ren gebracht door den heer Friso Huykman uit 's Graven- hage. Deze is er na melijk na lang durig experi menteeren, ijve rig daarin bij gestaan door zijn zoon en den heer v. d. Vlerk uit Haarlem, in geslaagd 'n paar glazen damesschoentjes te fabricee- ren, dat qua soliditeit en luxe aan de hoogste eischen voldoet. De heer Huykman, die met zijn nieuw fabrikaat op het Congres van den Ne derl. Bond te Meppel expo- seerue, oogstte daar zeer veel succes. Het be hoeft dan ook geen verwonde ring te wekken wanneer men misschien bin nenkort de da mes op glas door de stralen zal zien tippe len. Ned. Federatie, nam een eereplaats in tusschen de vele mooie bloemstukken die de feestvierende harmonie bij deze gelegenheid waren geschonken. In welgekozen woorden dankte de voorzitter van Sophia's vereeniging alle aanwezigen, speciaal den Edel- achtb. heer burgemeester voor de be toonde^,belangstelling. Nog lang ble ven leden van Sopia's vereeniging in gezellig samenzijn bijeen. In verband met het behaalde succes werd Dinsdagavond een muzikale wandeling gemaakt door het dorp, wat begrijpelijkerwijze^ veel volk op de been bracht. Een woord van warme hulde komt hier vooral toe aan den heer P. v. d. Abeelen den eminenten directeur van Sophia's vereeniging, die dit corps tot zulk een hoog peil wist op te voeren. SPRANG. Predikbeurten Zondaq 21 Auq. 1938: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur leesdienst; n.m. 2 uur Ds. v. d. Vlugt van Drunen. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. drie uur Ds. B. A. van Lummel. Wij vernemen dat door het Oranje-comité ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin op 31 Aug. a.s. wederom kinderfeesten voor de schooljeugd zullen worden ge organiseerd. Ter bestrijding der te ma ken onkosten werd reeds een collecte gehouden. De leden der Ned. Herv. Kna- penvereeniging „Samuël" alhier maak ten j.l. Maandag, onder leiding van haar leider, dhr. C. B. Timmermans, hun jaarlijks uitstapje. Het doel was ditmaal Arnhem. Per autobus werd over Utrecht naar Amersfoort gereden, alwaar de pyra- miden van Austerlits werden beklom men. Vandaar ging de reis naar Rhe- nen, alwaar het bekende Ouwehand's Dierenpark werd bezocht. Vervolgens werd naar Arnhem ge reden. Hier werden verschillende be zienswaardigheden bezocht, o.a. Sons- beek; ook werd een bezoek gebracht aan de z.g. „Bedriegertjes te Rosen- daal. Op de thuisreis werd Nijmegen aangedaan. Te circa half elf arriveer den de jongens zeer voldaan over 't genotene weer in Sprang. CAPELLE. Bij het te Utrecht gehouden examen slaagde voor de akte Engelsch L.O. onze dorpsgenoot dhr. J. Quirijns. Ge slaagde en familie onze hartelijke ge- lukwenschen. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loon- schendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. De op Zaterdag 30 Juli 1.1. door de postduivenvereniging „De Lucht vaart georganiseerde concoursvlucht vanaf Eysden ten bate van de afd. Sprang-Capelle e.o. van het Groene Kruis heeft een netto-bedrag van 113.75 opgebracht. Een woord van dank past hen, die aan het schitterend slagen van dezen liefdadigheidsvlucht hebben medege werkt en we vernemen, dat de ver eeniging1 het voornemen heeft een vol gend jaar weder een dergelijken vlucht te organiseeren. In verband met den verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina zal voor de leerlingen der O.L. school op Zaterdag 3 September a.s. des na middags op een terrein aan de Nieuwevaart een kinderfeest worden georganiseerd. VRIJHOEVE-CAPELLE. Zaterdagmiddag werd op het weiland van de Wed. M. Voorde- poorte-.jn de Heistraat een goed ge slaagde^, landdag gehouden, georgani seerd door den Ring 's-Grevelduin— Capelle e.o. van Ned. Herv. Jong. Vereeniging op Geref. Grondslag. Als sprekers traden op Ds. A. J. Monster van Aalburg, met het onder werp. „Ware Godsdienst"; Ds. D. Bout van Rotterdam, „Een antwoord op de roepstem des Heeren"; Ds. W. Rijnsburger van Oud-Beierland, „Be waar het Pand" en Ds. B. v. Ginkel van Wezep, „Bloedpriester en Vuur- profeet". Ds. A. Vroeg in de Weij van den Loonschendijk, voorzitter van den Ring sprak een openingswoord en slotwoord. Er was veel belangstelling. In de Geref. Kerk zal a.s. Zon dag des morgens half tien lees dienst worden gehouden, terwijl des avonds half zes hoopt voor te gaan Ds. B. A. van Lummel te Sprang. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hooge- vaart leesdienst. Nieuwe bakkersvereeniging. In huis ten Deijl, werd een nieuwe bakkersvereeniging opgericht „Bak kers Onderling Belang" (B.O.B.). Als bestuursleden werden gekozen de hee ren Simonis-Poppelier, voorzitter, Dub beldam, secretaris en Wierkx, pen ningmeester. RAAMSDONKSVEER. Installatie burgemeester Mr. Th. Heere. Dinsdagavond had in het St. Hen- ricusgebouw een bijeenkomst plaats, waarbij tegenwoordig waren alle be sturen van de vereenigingen uit deze gemeente, ter bespreking installatie van den nieuwen burqemeester Mr. Th. Heere. In die vergadering is reeds een hoofdcomité gevormd, waarin zitting hebben: dokter Lips, voorzitter, L. C. Klijn. Raamsdonkdorp, vice-voorzitter, D. Kommers, le secretaris, A. J. van Onzenoort, 2e secretaris, J. W. F. de Klijn, le penningmeester, A. A. Schoenmakers, Raamsdonkdorp, 2e penningmeester. Leden: kapelaan Bij- nen, P. Zijlmans, J. J. Simonis-Poppe lier, D. Konings, Raamsdonkdorp en C. H. Timmermans, idem. Tevens zijn in die vergadering sub- comité's gevormd uit de verschillende plaatselijke vereenigingen. In die co- en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. mité s hebben zitting: Middenstandsafgevaardigden: Mo- lewijk, Middenstandsvereeniging; J J Simonis-Poppelier R.K. Midden standsvereeniging; afgevaardigden van den Boerenstand: F. van der Pluijm en J. G. Lankhuijzen; C. P. Langerwerf Raamsdonkdorp, R.K. Boerenbond; C. H. Timmermans, Raamsdonksdorp, Landbouwvereeniging. Afgevaardigden van de arbeiders: B. Kramer, Chr. Nat. Werkmansbond en onderafdelingen; K.K. Werkliedenbond en onderafdee- iingen: A. J. Buijks Raamsdonkdorp. Afgevaardigde van schippers: A. W. Fens, Schippersvereeniging Schutte- vaer, afdeeling Dongestroom. Afge vaardigden van de sociale vereeni gingen: J. W. F. M. de Klijn, Wit- Gele Kruis, Joh. Ruitenberg, Groene Kruis; J. P. Snijders, Raamsdonkdorp: Wit Gele Kruis. Afgevaardigden muziek, zang enz.: A. J. van Onzen oort, Kon. Erk. Harmonie De Een dracht: M. Vuijten; Chr. Gem. Zang vereeniging Excelsior: Kieboom, R.K. Mannenkoor Amicitia; Nollen R.K. studieclub Trifolia; Q. van Loon, har monie St. Bavo, Raamsdonkdorp van Oort idem T ooneelvereeniging St. Ba vo. Afgevaardigden voor de sport: H Verschuren. Kon. Erk. Postduiven vereniging Prinses Juliana; kapelaan Lijnen, voetbalvereniging de Veer- sche Eoys; J. H. van Disseldorp, Raamsdonkdorp, voetbalvereniging Het Wapen van Raamsdonk, A. A. Schoenmakers, Rijvereeniging Juliana, Raamsdonkd. Afgevaardigden Oranje comité s: dokter Lips, Oranjecomité Raamsdonksveer; D. Konings, Oranje comité Raamsdonkdorp. Afgevaardig den Vrouwenbonden: Aa. Broeders, ru ,/rouwenbond; Ja. Kommers, Ghr. Vrouwenvereniging Sticht El kander. Afgevaardigden scholen: Fra ter Hubertinus, Fraterschool Aa. Nol len, R.K Meisjesschool, L. van Aalde- deren, N.H. Scholen, Raamsdonksveer; B. J Elsma, N. H. School, Raams donkdorp, L. C. Klijn, R.K. Jongens school, Raamsdonkdorp. Afgevaardig den Jeugdverenigingen: J. Adriaan- sen, Ghr. Jongelingenvereeniqinq, mei van Hal, K.J.V. W. Raven, Ger. Jeugdcentrale van Strien, Kath. Jonge Middenstandsvereeniging; R.K. Jonge Boerenstand: H. Smeur, Raamsdonk dorp, Damen, Jonge Werkman, Raamsdonkdorp Afgevaardigden P.T. J "P^rsoned: D- Kommers.Alg. Bond en J- van Gerwen R.K. Bond Nieuwe frater-directeur. De eerw. frater Alfried, hoofd der St. Theodorusschool alhier, is tevens benoemd tot directeur van het Fra tershuis alhier, in plaats van den eerw. frater Paternus, die overgeplaatst is naar Reuzel. V erkeersonge val. De heer S. uit Geertruidenberg reed per motor over den Stationsweg te Raamsdonksveer, terwijl voor hem uit een vrachtauto van de firma Verschu ren reed. Deze auto wilde het terrein van ge noemde firma opdraaien en juist op dat moment passeerde de heer S„ waardoor een botsing niet meer te ver mijden was. De motor werd hierdoor flink be schadigd, terwijl de heer S. zijn linker duim brak en een der beenen werd ge kneusd. Hij werd per auto naar Geertrui denberg overgebracht en daar door dokter Jaspers in behandeling geno men. Geslaagd. Dezer dagen slaagde voor het examen Handenarbeid de Eerw. Fra ter Venardus, van de St. Theodorus school alhier. Uitslag Hengelconcours. Het door de Hengelaarsvereeniging „Het Voorntje" gehouden hengelcon cours, heeft een uitstekend verloop ge had. Het aantal deelnemers was zeer buitengewoon groot. Door de jury werden de prijzen als volgt toegekend: De vaandelprijs werd toegekend aan de vereeniging „Het Bliekje", uit Oosterhout; „Het Baarsje", te Gorin- chem, wist beslag te leggen op een prijs, voor het meeste aantal deelne mers; en de heer M. Aertse, van de vereeniging „de Kleine Voorn", uit Nieuws uit de Langstiaat en Omgeving. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De me^te laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLET.IES nemen om een liter gal vrü te doen strpomen en U zult weer geheel fit zyn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on- OV£rtr£.ffon ?m. df gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.75.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6