Plaatselijke Berichten H.deBont-v.Hulten Heerenkleeding naar maat Zaterdag 20 Augustus 1938 No. 66 De Echo van het Zuiden Derde Blad CRÈME - Examen Te Utrecht slaagde voor het examen Fransch L.O. mej. Taskin te Waalwijk. (Eerw. Zuster Theo dora, hoofd der school St. Theresia gesticht). Te Breda voor Landbouw-acte L.O. de heer Fr. de Bruin te Kaats heuvel. Te Utrecht voor acte Engelsch, de heer J. Quirijns te Capelle. R.K. Huishoud- en Industrie school. Zooals bekend is mej. van Slobbe uit Breda benoemd tot directrice der in September te openen Huishoud en industrieschool. Voorts zijn no. 1 op de voordracht geplaatst Mej. A. van Turnhout te Breda als leerares in de naaldvakken. Mej. P. B. A. M. van Gooi te Tilburg als leerares in 't algemeen vormend onderwijs. De a.s. feesten In ons blad is de laatste weken druk gediscusseerd naar aanleiding der vroegere en a.s. feesten. Wij zullen niet behoeven te zeggen, dat wij daarvan veel, na tuurlijk niet alles, onderschrijven. Maar daar gaat 't nu niet om. Als wij thans iets willen zeggen dan is het dat we een oproep willen richten tot allen, om het jubileumfeest in onze gemeente zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Wie het organiseert enz. moet thans verder buiten beschouwing blijven; nu men een goed program ma heeft vastgesteld, moet het ook slagen en zoo goed mogelijk Wij moeten zorg dragen dat we met dit feest weer eens aan de spits komen, want anders dreigen we op dit terrein onzen naam te ver liezen en dan is alles verloren. Waalwijk heeft op 't gebied van feestelijkheden, als aantrekkingspunt voor de omgeving een naam op te houden, 't heeft die jaren schitterend gehandhaafd. En juist omdat het den laatsten tijd minder geweest is, moet er alles opgezet worden den ouden roem terug te krijgen, vooral nu dit feest in hoofdzaak centraal gevierd wordt. Over kwesties die aan deze zaak vastzitten en deze jammer genoeg vertroebelen en benadeelen, kan later nog wel eens gesproken wor den en wij gelooven dat dit ter opheldering noodig is, maar thans moeten allen vooral de vereeni- gingen, bezield zijn met den uit gesproken wensch: »een grootsch feest, H. M. de Koningin en onze gemeente waardig«. Schoenindustrie In ons slot artikeltje over de kermis spiaken we de hoop en het vertrouwen uit dat onze industrie zou opleven om aan degenen die naar werk verlangen, dit ook te kunnen verschaffen. Dit vertrouwen schijnt niet geheel beschaamd te worden, want er zijn wel teekenen van opleving; op menige fabriek in onze plaats is 't zelfs zeer druk. Dit betreft niet alleen de be drijven die voor eigen winkels werken, maar ook die welke aan winkels en magazijnen hur. product afzetten We vernamen dat op verschillende fabrieken personeel wordt aange nomen en ook wordt overgewerkt. We hopen dat deze opleving moge bestendigd blijven en zich aan verschillende bedrijven in onze plaats moge mededeelen, opdat de slechte en naargeestige toestand van 't laatste jaar daarmee ver drongen worde en een betere toe komst dage I We mogen nog wel geen hoera roepen, maar teekenen van meerdere bedrijvigheid, al is het dan nog maar hier en daar, geven toch weer moed en betere stemming. Concert »Waalwijks Belang« Zondag 28 Augustus a.s. zal de vereen iging Waalwij ks Belang« het publiek een groot concert aaa- bieden op de kiosk op het Raad huisplein, te geven door de bekende harmonie »Concordia« uit Loon werk heeft dat het Wit-Gele Kruis verzet krijgt men misschien wanneer men weet dat jaarlijks 8000 a 9000 gulden worden uitgegeven om in aller lei behoeften te voorzien. Men moet daarbij respect hebben voor het ijverig bestuur dat er telkenmale weer in slaagt dit enorme bedrag bijeen te krij gen, hetgeen natuurlijk vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet dan niet de uiterste moeite moge lijk is. Dit bestuur bestaat momenteel uit de heeren A. Verwiel, voorzitter; A. Jan sen, vice-voorzitter; C. Pullens, pen ningmeester; G. Veltman, secretaris en de dames Timmermans-Mastboom, Hendriks-Trimbach, v. d. Heijden- van Iersel en A. Gragtmans. Geestelijk adviseur is de Zeereerw. heer pastoor H. Heezemans. De heer A. Jansen is het eenig zit- tinghebbend bestuurslid dat deze func tie vanaf de oprichting vervuld heeft, waarvoor hem een bijzonder felicitatie past. 'Ten^v/eldaad voor Uw huid Het Wit-Gele Kruis heeft momen teel de beschikking over drie wijk- kraamverpleegsters, een evengroot aantal ziekenzusters en een hulp in de huishouding. Bovendien resorteert on der deze vereeniging het Bureau voor Zuigelingenzorg, en het bureau voor prenatale zorg en de polykliniek. Om de twee jaar wordt door haar boven dien een Moedercursus gegeven. Onder afdeeling van het Wit-Gele Kruis is de T.B.C.-commissie, waarin twee harer bestuursleden, naast twee bestuursleden van het Groene Kruis zitting hebben. Voorzitter van deze T.B.C.-commissie is dhr. Dr. Lange- meijer, secretaris-penningmeester dhr. A. Schaap. Vooral eerstgenoemde draagt zeer veel bij voor de uitzen ding van kinderen naar vacantiekolo- nies, een werk dat niet voldoende ge waardeerd kan worden. Tegelijk met het Wit-Gele Kruis zal ook het Groene Kruis zijn zilveren bestaansfeest herdenken. In geen enkele geleding doet deze vereeniging voor haar zusterorganisatie onder. De samenwerking tusschen beiden is op perbest. Op welk gebied ook staan zij steeds elkaar terzijde, om daardoor ge zamenlijk zooveel mogelijk te kunnen bereiken. Deze samenwerking doet wel zeer bijzonder aangenaam aan, wanneer men bedenkt dat in de meeste andere plaatsen waarin deze beide organisa ties naast elkaar bestaan, van samen werking in het geheel geen sprake is, integendeel men elkaar zooveel moge lijk tegenwerkt, waaruit natuurlijk al leen kwaad kan voortkomen. Een duidelijk bewijs van deze uit muntende samenwerking mag men wel zien in het feit dat besloten is dit zil veren jubileum gezamenlijk te vieren, zoo mogelijk in een groot tweedaagsch feest, waarvan wij het programma nog nader zullen bekend maken daar over de verschillende punten onderling nog van gedachten gewisseld moet worden. Voorts ligt het dan ook in de beffoe- ling om de verschillende vooraanstaan de autoriteiten van deze organisaties deze feestelijkheden te doen bijwonen. Wij hopen op een en ander nog na der terug te komen. Het 100 jarig jubileum van de gilde St. Crispijn en St. Crispinianus In ons nummer van 18 Augustus gaven wij een historisch overzicht dezer roemruchte gilde en in het nummer van Woensdag een verslag der feestelijkheden die ondanks handicap van weer enz. welgeslaagd mogen heeten. Hoe de verdere re sultaten geweest zijn, valt op 't oogenblik nog niet te zeggen. We mogen de hoop uitspreken, dat deze gunstig zullen zijn, want het comité heeft dit welslagen der feesten dubbel verdiend. Men moet eens bedenken hoe het bestuur en 't comité maanden en maanden hebben vergaderd en gewerkt om dit alles tot stand te DE A.S FEESTEN. »Oranjehuis« Waalwijk(Centrum) Door de grootsche feesten welke op 6 September zullen plaats vin den, worden de kinderfeesten dit jaar georganiseerd op 31 Augustus. Alle schoolgaande kinderen nemen hieraan deel. Om 2 uur komen de verschillende scholen op 't Raadhuisplein bijeen om vandaar af te marcheeren naar het WSCterrein, via de Stations. 6traat. Voor ieder kind zal een priis of troostprijs beschikbaar gesteld wor den plus een tractatie, zoodat wel geen enkel kind op het appèl zal ontbreken. De deelnemende kinderen worden verzocht zich met oranjesjerp of muts of strik te tooien. Het Bestuur van WSC past hier een openlijk woord van dank voor de zeer tegemoetkomende wijze, waarop het wederom haar terrein ter beschikking van ons comité heeft gesteld. Wij vertrouwen, dat de kinder spelen een even vlot en prettig verloop zullen hebben als vorige jaren. Lampion-optocht. Verder worden alle kinderen (van iederen leeftijd en zoonoodig onder geleide) uitgenoodigd om zich om 8 uur 's avonds op 31 Augustus te verzamelen op 't Raadhuisplein, ieder voorzien van een brandende lampion. Bij voldoende deelname zal een korte lampionoptocht geformeerd worden, waarbij aan ieder kind een kleine tractatie zal worden uitge reikt. We hopen dat de kinderen ook 's avonds in grooten getale aanwezig zullen zijn. Een vriendelijk verzoek richten wij tot alle ingezetenen om door algemeen de vlag uit te steken, het geheel een feestelijk en nationaal aanzien te geven. «Oranjehuis» dankt nog de velen die steeds meer en meer aan haar oproep gehoor geven en vertrouwt dat dit jaar het parool zal zijn «geen huis zonder vlag«. opzand, directeur de heer A. Groot, brengen en te regelen. Degenen die Het programma deelen wijnader meer met dit bijltje hebben gehakt, mede. ZILVEREN JUBILEUM VAN HET WIT-GELE KRUIS EN GROENE KRUIS. Zooals wij vroeger reeds mededeel den hoopt het Wit-Gele Kruis alhier in het najaar haar 25-jarig bestaan te vieren. Het is niet doenlijk alles te vermel den wat deze actieve vereeniging in den loop der jaren voor de lijdende menschheid gedaan heeft, maar zeker is dat zij in ontelbare huisgezinnen veel, zeer veel heeft bijgedragen tot leniging van den nood. Een beteren indruk van het vele kunnen begrijpen wat er aan zoo'n organisatie vastzit, wat een berg werk er verzet moet worden. Daarvoor willen wij hier openlijk hulde brengen aan T comité en 't bestuur, met aan het hoofd den voorzitter, den heer Verhagen voor dezen arbeid in het belang van Waalwijk verricht. Legaat Naar wij vernemen is door wijlen mej. S. Both, overleden te v.m, Besoijen f1000 gelegateerd aan de Ned. Chr. Radio-vereeni- ging en f 1000 aan de Geref. Kerk te Vrijhoeve-Capelle. Oranjefeesten op 6 September bij gelegenheid van het 40-jarig Regeerings-jubileum vah H.M. Koningin Wilhelmina. Daar gebleken is dat verschillende personen het reeds in dit blad gepubliceerde programma, door 't Centraal Oranje-Comité samenge steld, niet of ten deele niet kennen, geven wij dit hieronder nogmaals verkort weer 6 uur. 1 Reveille,in den vorm van 't afschieten van kanonschoten in de verscheidene deelen der gemeente. 8'/2 uur. Kerkelijke Diensten. g»/293/4 uur. Luiden der klok ken. 9'/4 uur. Opmarsch der Jeugd organisaties naar het Raadhuis plein waar men uiterlijk 93/4 uur aanwezig moet zijn. Hierna volgt plechtige aanbieding der Gemeentevlag door den Burge meester, waarna een deputatie uit de jeugd-organisaties zich voor de nationale huldiging naar Amsterdam zal begeven. lO'/z—12 uur. Wielerwedstrijd voor Amateurs en Nieuwe lingen, waarvoor belangrijke prijzen zijn beschikbaar gesteld met goedkeuring en onder controle van de N.W.U. Het parcours is het blok J uliana- straat, Mr. v. Coothstraat, Burg. v. d Klokkenlaan, Stationsstraat tot Julianastraat. 2 uur. Allegorische optocht. Route .is als vorig jaar vanaf Raadhuisplein naar 't Westeinde door de Besoijenschestraat en Burg. v. d. Klokkenlaan, Mr. van Coothstraat, Julianastraat, Stationsstraat, St. Antoniusstr., Crispijnstraat, Parallelweg, Put straat, Grootestraat, Laageinde, Min. Loeffstraat, Hoogeinde tot Kanaal en terug voor Raadhuis plein door Nieuwstraat en Groensteeg. 8 uur. 7 Ballonopstijging. Opstijging van een groote be mande luchtballon (650 cM3 inhoud) van het WSC-terrein. lO'/a uur tot sluitingsuur. Bal- Champêtre op het Raadhuis plein. Tijdens de pauze. Groot Vuur- werk. Tot slot van den feestdag zal onder de pauze van het Bal Champêtre een schitterend vuurwerk worden afgestoken aan den Winterdijk, dat een geweldige attractie belooft te worden. Programma-boekje. Door het Centraal-Comité zal een uitgebreid programmaboekje met alle verdere bijzonderheden worden uitgegeven en tegen een luttelen prijs worden beschikbaar gesteld. Voor een passende reclame inde omliggende plaatsen zal worden gezorgd, zoodat ook van buiten een groote belangstelling te wach ten is. Allegorische opotcht. Het blijkt dat men nog niet juist begrijpt wat de bedoeling is. Iedereen kan hieraan mededoen door met een versierden wagen of groep deel te nemen. De uitbeelding is geheel vrij en kan folklorisch of historisch zijn, doch behoeft dit in het geheel niet te zijn. De bedoeling is een optocht te krijgen in den geest van vorig jaar. Inschrijvingsformulieren zijn op het Raadhuis te krijgen. Alle bekende vereenigingen in Waalwijk hebben een uitnoodiging gehad. Zooals altijd het geval is. zal hier en daar nog wel een ver eeniging vergeten zijn. Zulke ver eeniging wordt hiermede door het Centraal Comité nog dringend uit genoodigd. Niet alleen vereenigingen doch ook groepen van personen in los verband kunnen aan den optocht deelnemen. Ter aanmoedi ging is voor een bedrag van f150 aan prijzen vastgesteld voor de 4 deelen der gemeente elk 5 n.l. 4 eerste prijzen van f 12,50, 4 tweede prijzen van f 10, 4 derde prijzen van f6, 4 vierde prijzen van f3,- en 4 vijfde prijzen f2,—Bovendien een extra prijs voor de geheele gemeente van f 15,voor den mooisten wagen. Inschrijvingsbiljetten kunnen nog worden bezorgd bij J. van Mierlo Julianastraat 10, bij C. Pullens v.m. Baardwijk, bij F.Couwenberg, West einde, v.m. Besoijen en bij Jansen, St. Antoniusstraat. Vliegerwedstrijd georganiseerd door de Buurtvereeniging »De Sticht« op 31 Augustus a s. Al degenen welke zich hebben opgegeven voorden vliegerwedstrijd worden beleefd verzocht ten spoe- digste bij een der onderstaande adressen te melden, aan welke wedstrijd zij wenschen deel te nemen; dit is noodzakelijk voorde beoordeeling der prijzen. Elke deelneemster of deelnemer kan maar in één der 7 onder staande wedstrijden mededingen. A Grootste vlieger. B Kleinste vlieger. C Mooiste vlieger. D Mooiste reclamevlieger. E Hoogststaande vlieger. F Verststaande vlieger. G Mooiste oranjevlieger. Verder wordt beleefd door het comité verzocht, de prijzen welke zijn toegezegd uiterlijk 24 Aug.,a.s. te bezorgen bij den heer M. v. d. Hammen, naaimachinehandel, Sta tionsstraat 63. Mochten de prijzen voor ge noemden datum niet in ons bezit zijn, dan zullen wij zoo vrij zijn, deze persoonlijk te komen athalen. Wij rekenen op aller medewer king. zoodat wij de kinderen eene genoegelijken voormiddag kunnen verschaffen. Verdere gegevens zullen nog tijdig bekend gemaakt worden. Het Vlieger-comité, J. Hooymaayer, Markt, 20 A. H. de Ruijter, Markt, Café City. J. van de Wetering, Sigarenmagazijn, Stationsstaat 50. M. van der Hammen, Naaimachinehandel, Stationsstraat 63. ook thans weder een avond kunnen genieten van uitstekende zang, dans en humor. Wij zeggen niet te veel met te schrijven dat het groote succes die deze revue overal oogst voorname lijk te danken is aan de uitstekende sopraan.zang, die verschillende malen geboden werd. Deze was inderdaad een openbaring. Ook enkele komische scenes deden het goed. Begrijpelijk was ook een voornaam deel aan de reclame gewijd, die evenwel in smaakvollen vorm werd opgediend. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast Inleveren rijksgoederen De inlevering van rijksgoederen door de dienstplichtigen die op 1 October 1938 naar de aanvullings reserve overgaan (lichting 1918) moet plaats hebben op 17 October a.s. in het Gymnastieklokaal der O.L. school alhier. Dit geldt ook voor de plaats Loon- op zand, Giesen, Rijswijk, Veen, Op en Neer-Andel, Wijk, c.a., Heusden, Eethen, Drunen. Professie Den 25 Augustus a.s. zal in het klooster der Eerw. Zusters, Dochters van het H. Hart aan den Bredaschen weg te Tilburg, de eerwaarde Zuster Mauritia (in de wereld mej. Henriette Verhoeven) hare eeuwige professie doen. Het zal onze oud-plaatsgenoote op dien gewichtigen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. De Fino-revue Voor een nagenoeg geheel gevulde zaal werd Woensdagavond in den R.K. Gildenbond een reprise ge geven van de bekende 1* ino-revue, aangeboden door de fa. Vos— Heessels te Tilburg. De talrijke aanwezigen hebben Gerritje nam dat niet en ging op stap. Gerritje K. uit Oss, een jongetje van een jaar of elf, heeft zooals alie andere kindei en van dien leeftijd vacantie. Dezer dagen was hij er met de tiets op uitgetrokken. Op zijn borst schitterde het fonkelnieuw belastingplaatje en dus peddelde hij er lustig onbezorgd oplos. Tot,... wie zal woorden vinden om den schrik van het ventje te beschrijven, tot Gerritje tot de ontdekking kwam, dat het mooie plaatje verdwenen was. Verloren I Uren lang heeft het ventje gezocht en is toen met een bang hart en een behuild gezicht, maar zonddr plaatje thuis aange komen. Het bange hart bleek niet voor barig en het behuild gezicht kon niet voorkomen dat er voor Gerrit „wat op zat". Gerritje evenwel „nam'' dat niet. En meteen nam hij maar het krasse besluit om er tusschen uit te trekken. Tegen den avond verliet hij het ouderlijk huis. Hij mocht met een vrachtauto meerijden en deze bracht hem tot Waalwijk. Het was toen al laat geworden en Gerrit kende daar niemand, dus trok hij zijn allerstoutste schoenen aan en vroeg bij de politie om onderdak. Voor- loopig kreeg hij dat, maar toen de dienstdoende agent met horten en stooten het verhaal van zijn weder varen te hooren had gekregen, stelde deze zich onmiddellijk met Oss in verbinding. Het einde van de ge schiedenis was, dat twee broers van den jeugdigen avonturier per fiets uit Oss kwamen en Gerritje inden stroomenden regen mee naar huis namen. De Nationale Film «Veertig Jaren» Met groote belangstelling vernemen wij, dat de Nationale Film «Veertig Jaren» ook in onze gemeente zal worden vertoond en wel in Theater Musis Sac um De Film «Veertig Jaren» ts bedoeld als een waardige bijdrage voor de luister rijke viering van het Veertigjarig regeeringsjubileum van H. M, de Konin gin en geeft een beeld van hetgeen ons volk in die afgeloopen veertig jaren beleefd heeft. Het is echter geen aan eenschakeling van stukken filmjournaals doch een groote boeiende speelfilm geworden, waarin de geestelijke, economische, sociale ontwikkeling van ons volk en waarin ook de belangrijkste perioden en feiten uit de zoo uitermate belangrijke regeeringstijd van onze koningin zijn weergegeven. Het is een speelfilm met een familie verhaal, waarin het dramatisch gebeuren geen doel is maar middel tot het doel: een visueel- boeiend en zich aan historische gebeurtenissen aanpassend tijdbeeld. Dank zij het technisch moderne medium der geluidsfilm word ons een periode uit onze geschiedenis voor oogen getooverd, die ons heele volk met dankbare trots zal vervullen. Dat deze Nationale Film kon worden tot stand gebracht is te danken aan het initiatief van een aantal vereenigingen op nationalen grondslag, medewerking van ondernemingen uit de film- en bioscoopbranche en metterdaad van Regeeringszijde. Wij verheugen ons dan ook, dat onze gemeente, dank zij de Directie van het Theater Musis Sacrum, die met groote moeite en hoöge kosten hetver- tooningsrecht voor Waalwijk wist te verwerven, de Nationale Film 1898 1938 »Veertig Jaren* zal kunnen zien. Moge deze film de weerklank zijn van de gevoelens van nationale saamhorig heid, die ons bij de luisterrijke herden king van het veertig-jarig jubileum van Hare Majesteit de Koningin bezielen.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9