D ru kwe r k BUITENLAND BINNENLAND. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DRUNEN EETHEN. HEUSOEN. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. RAAMSDONK. 'S-GRAVEMOER. WASPIK. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen OP ELK GEBIED De drukkerij het betere werk' I I I I I I I I I voor Handboog. Zondagmiddag om 2 uur zal Con- stantia op de banen achter café Th. Elshout de schietwedstrijden houden op de „kunst". Benoemd. Onze oud dorpsgenoot Jo. v. Sam- beek is benoemd tot leeraar aan een ambachtsschool te Rotterdam. Hij is thans werkzaam als werkmeester aan de werkplaatsen voor werkloozen te Den Bosch. Frans Elshout trouwde. Donderdagmorgen trad dhr. Frans Elshout één der firmanten van de Rex-schoenfabriek en zoon van „Oorne Piet" in het huwelijk met mej. Zus v. Delft. Op zich zelf een meer voorkomende plechtigheid, doch Donderdag was het toch iets bijzonders. Frans is reeds jaren leider van de Jonge Wacht van Drunen. De leden lieten zich niet onbetuigd, want toen het jonge paar de kerk verliet vormde zij een eereboog. Een gebeurtenis, die niet dagelijks in Dru nen te beleven valt, waarom wij er dan ook melding van maken. Vei/ingbericht van 25 Aug. 1938. Druiven 3446; Claps 4044; N.- H. Suikerpeeren 18—23; Dirkjespeeren 12—17; Boterpeeren 10—14; Suiker peeren 1317; Beurepeeren 2031; Blauwe pruimen 1835; Belle de Levain 3545; Renie Victoria 917; Lord Chef field 1015; Somerappel 15 20; Perzikappel 1821; Kerwich 6 14; Druivenzuur 1014; Div. val- appel 411Tomaten 58]^Spina zie 8—12; Portelijn 6—10; Juin 2—4; Sjalotte 5—7; Snijboon 6—16; Spek- boon 5—8; Stamboon 7—10; Dubb. boon 816; Pronkboon 57; Prinses boon 1420; Idem zonder draad 15 23; Preij 47'/£; Roodekool 1.1/2 3.1/2; Savoyekool 24; Rabarber 2 —31^; Aardappelen 2.1/2—3. Alles per K.G. Bloemkool 4—8; Knolselderij 47; Sla 13.1/4;'Andijvie 3/42.3/4; Me loenen 624; Rammenas 22]/2. Alles per stuk. Peen 3—6.1/4; Kroten 1J^—3; Pe terselie Alles per bos. Hank, onder aan den dijk terecht. Met wat materieele schade liep dit ongeval verder goed af. BEPERKING POSTDIENST OP KONINGINNE VERJAARDAG. Op Woensdag 31 Aug. a.s. is het Poststation te Eethen, voor zoover den Postdienst betreft, opengesteld van 9 tot 10 uur, terwijl op dien dag geen postwissels, postbewijzen, belasting betalingen, girostortingen of chèques worden behandeld. Wel worden gedurende de open stelling behandeld telegrafische post wissels en girostortingen met spoed- behandeling of chèques met spoedbe richt. Ter voorkoming van misverstand wordt er levens de aandacht op ge vestigd, dat ten centraal girokantoor op Koninginneverjaardag stortingen met spoedbehandeling alleen worden geboekt, voor zoover deze aldaar vóór 11 uur aanwezig zijn. Quitantiën worden op dien dag niet ingevorderd, terwijl slechts één brief en pakketpostbestelling wordt uitge voerd. Verzending van corresponden tie zal op Koninginnedag niet plaats vinden, behalve van de corresponden tie uit de eerste buslichting. Na de correspondentie, uitgereikt in de eerste bestelling, wordt dien dag geen post meer ontvangen. De openstelling voor den telegraaf- en telefoondienst blijft normaal als op werkdagen. Vorenstaande regeling geldt even eens voor de Poststations te Dronge- len en Meeuwen. Ook deze Poststations zullen dien dag slechts geopend zijn van 9—10 uur. rostorlingen of chèques worden be handeld. Wel worden behandeld (tot 10 uur) telegrafische postwissels en girostor- lingen met spoedbehandeling of chèques met spoedbericht. Ter voorkoming van misverstand wordt er tevens de aandacht op ge vestigd, dat ten centraal girokantoor op Koninginneverjaardag stortingen met spoedbehandeling alleen worden geboekt, voor zoover deze aldaar vóór 11 uur aanwezig zijn. Quitantiën word op dien dag niet ingevorderd, terwijl slechts één brief en pakketpostbestelling wordt uitge voerd. Verzending van corresponden tie zal op Koninginnedag niet plaats vinden, behalve van de corresponden tie uit de eerste buslichting. Na de correspondentie, uitgereikt in de eerste bestelling, wordt dien dag geen post meer ontvangen. De openstelling voor de telegraaf- en telefoondienst blijft normaal als op gewone werkdagen. Dit bericht geldt voor 's-Graven- moer, 's-Grevelduin-Capelle en Was pik. Hoofdpijn, Kiespijn. LteM ELSHOUT. Motor-ongeval. De heer M. Klijn kwam Woensdag namiddag zoodanig met zijn motor te vallen, dat hij ernstig bloedend moest worden opgenomen. Bij het starten van zijn motor had hij het ongeluk een misstap te doen tengevolge waarvan hy een buiten, ling over den motor maakte en met zijn hoofd op een langs den weg gelegen ijzeren riooldeksel terecht kwam. Door den val bekwam hij een diepe bloedende wonde nabij een der oogen en meerdere kleine verwondingen in het aangezicht. Gelukkiger wijze bleef het oog on gedeerd. Na ter plaatse voorloopig te zijn verbonden, heeft de getroffene zich onmiddellijk onder geneeskun dige behandeling van'n arts moeten stellen, die de wonde hechtte en voorloopige rust geboden achtte. Binnenkort zal een aanvang wor den gemaakt met de vernieuwing van het wegdek in de kom dezer gemeente. Een geheel nieuwe be strating zal worden aangelego, het geen een groote verbetering en verfraaiing zal beteekenen. Het materiaal hiervoor is reeds gearriveerd. Bij de laatst alhier gehouden landverpachting weiden zeer hooge prijzen besteed. Deze beliepen tot over de f 100 tot f120 per H.A. middelmatig bouwland. Alzoo kan van een abnormale prijzenpolitiek gesproken worden. HANK A.s. Zaterdag hopen den heer en mevrouw Braun, directeur der Papierfabriek »Maasmond« alhier den dag te herdenken dat ze voor 25 jaar. in 't huwelijk zijn getreden. Het zal het sympathieke paar dezen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Door een verkeerde manouvre kwam de wagen met kruideniers waren van de firma Heijmans uit Dussen, aan den Peerenboom te Geertruidenberg 725 jaar stad Eere wien eere toekomt! Nu ons nog een goeden dag voor het feest wacht en wij alles beter kunnen overzien wat in de achter ons liggende maanden door de Bergenaren is gepresteerd, kunnen wij niet nalaten even in ons blad de aandacht te vragen voor datgene wat door onderlinge samenwerking en noesten arbeid voor ons feest is gewrocht. in verschillende kleine en groote berichten hebben wij het geheele verloop van de totstandkoming der feestelijkheden beschreven, hier en daar hebben wij de aandacht al geschonken aan de promotoren van onsfeest.rest ons nog op bovenstaan- den titel even naderin te gaan op de prestaties van onze ambachtslieden. En dan willen wij op de eerste plaats hulde brengen aan dan edel smid Krols en A. Kwaaitaal, die hand-smeedwerk hebben geleverd waaruit het bewijs wordt geleverd op welk een hoog peil het hand werk nog staat, ondanks ver door gevoerde mechanisatie, Wat Krols heeft gepresteerd door het maken van lantaarns en kronen voor de stedelijke oudheidkamer en wat Kwaaitaal voor smeedwerk heeft vervaardigd voor de echoput aan het Plantsoen, is af te noemen en velen zullen dan ook tijdens de komende feestweek een lofwaardige critiek laten hooren over dit hand- werk Ook flink en prachtig werk is geleverd door 't P.N.E.M. personeel en de in dezegemeente woonachtige mecaniciens wat betreft de verlich ting. De timmerlieden hebben zich ook niet onbetuigd gelaten. Daarvoor behoeven wij slechts te zien naar de lichtzuil op de gemeente-toren. Verder is de geheele gemeente door alle Bergenaren, zonder uit. zondering versierd op een wijze die ieders bewondering zal wekken. Er is geen boeren-kerniis van gemaakt, neen, hier is een deltige versiering aangebracht waarop heel den Berg kan bogen, En last not least willen wegaarne ook een plaatsje inruimen voor den heer Busch die dag en nacht heeft gewerkt aan de tot standkoming van de Stedelijke Oudheidkamer G. A. M. de Bruin dat op een zoo keurige wijze is ingericht dat deze Oudheid- kamer kan wedijveren met verschil lende musea in andere gemeenten. H.M. de Koningin zal zich bij de feesten, welke gegeven worden ter gelegenheid van het 725-jarig bestaan van de stad Geertruidenberg, op Zaterdag 27 Augustus doen vertegen woordigen door haar kamerheer in buitengewonen dienst, S. J. Baron van Tuyll van S.rooskerken van Heeze en Leende. l)e Oranjewinkelweek zal door zijn Edelachtbare op 31 Augustus, des v.m. 10 uur ten stadhuize officieel geopend worden. Met ingang van 1 September a.s., wordt het P.T.T.-kantoor alhier, op geheven en vervangen door een z.g. geclassificeerd kantoor. In de plaats van een directeur, komt dan een brie vengaarder. Alle onder het kantoor ressorteeren- de hulpkantoren en poststations blij ven onder Heusden ressorteeren, ver moedelijk zal alleen het kantoor Dru nen, naar een ander kantoor over gaan. Op initiatief van de Heusdensche Winkeliersvereeniging wordt onder auspiciën der Oranjevereeniging bij de a.s. feestelijkheden op 5 en 6 Septem ber a.s. een etalagewedstrijd gehou den. Ook niet-leden van de H.W.V. kunnen aan dezen wedstrijd deelne men en zich daartoe vervoegen bij den heer Van Laarhoven, Markt 101, vóór of op 27 Aug. Diverse mooie prijzen worden be schikbaar gestelij. Voor het examen handenarbeid (akte B) slaagde te Tilburg, de heer F. v. d. Broek,3alhier. Zondag wordt in Modern een dampartij gegeven lusschende heeren de Graag en Raman. Onze Burgemeester heeft het eere voorzitterschap aanvaard van Heusdensche VVinkeliersvei eeniging, In de bestrating van deWijk- sche Poort bègint teekening te komen. De laatste hand wordt ge. legd aan de betegeling van een flinke vluchtheuvel met hardsteenen lantaarnpaal. Alle toegangswegen zijn van klinkers voorzien, terwijl 't doorgaand verkeer van Oudheus- den naar Wijk al geheel van een lllinken klinkerweg gebruik kan maken. raadhuis op het Dorp: Welkom door de schoolkinderen, die daar allen zijn opgesteld. 3.15 uur. Ontvangst aan het raad huis te Raamsdonksveer door den wethouder, den Raad en Secretaris. 3.30 uur. Plechtige raadszitting. 4.15 uur. Zanghulde van de school kinderen op het Heereplein, waarna défilé der vereenigingen. 5.15 uur. Wilhelmus door de beide muziekkorpsen, medegezongen door alle schoolkinderen. Toespraak van den Burgemeester tot de inwoners. 5.30 tol 6.30 uur. Receptie op het Raadhuis. Het Eere-comité voor de feestelijk heden installatie Burgemeester Mr. Th. Heere is als volgt samengesteld: Pastoor J. Bekkers, Raamsdonks veer; Pastoor L. G. J. M. van Hees- wijck, Raamsdonkdorp; Ds. W. Oost, Raamsdonksveer; Ds. R. van Maare, Raamsdonksveer; kapelaan N. A. Bijnen, Raamsdonksveer; kapelaan W. Th. H. Kolsteren, Raamsdonksveer; kapelaan H. P. J. B. Mutsaers, Raams donkdorp; Drs. J. A. de Jong, Raams donksveer; Frater directeur van het St. Theodorusgesticht, Raamsdonks veer; Overste St. Theresiagesticht, Raamsdonksveer; Overste St. Adria- nusgesticht, Raamsdonkdorp; S. D. Lankhuijzen, 's-Gravenhage; F. J. Hartong van Ark, Raamsdonksveer; J. M. Kieboom, Raamsdonkdorp; Dr. B. Knaap, Raamsdonksveer; Dr. B. Bosch, Raamsdonksveer; J. v. Suijle- kom, Raamsdonksveer; G. v. <1. Werf, Raamsdonksveer; J. A. Lankhuijzen! Raamsdonkdorp; J. G. P. M. Simonis, Raamsdonksveer; J. P. C. M. Spran- gers, Raamsdonksveer; P. Knaap, Raamsdonkdorp en Jos van Iersel, Raamsdonkdorp. Op 24 Augustus heeft mr. Th. H. A. M. Heere, benoemd burgemeester der gemeente Raamsdonk, de voorge schreven eeden afgelegd in handen van den» Commissaris der Koningin in Noordbrabant. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de R.K. Meisjes school op het Dorp is benoemd mej. J. J. M. Asma, komende van Boekei. De benoemde zal 1 September a.s. in functie treden. RAAMSDONKSVEER. P.T.T.-dienst op 31 Aug. en 6 Sept. Op beide dagen zal voor den post dienst de volgende regeling gelden: Het kantoor is open van 8.30—10 uur. Niet behandeld worden: postwissels (met uitzondering van telegrafische postw.), postbewijzen, quitantiën, be lastingbetalingen, pasmunt, giro-stor tingen (behalve die met spoedbehan deling of spoedbericht), cheques (be halve die met spoedbehandeling of telegrafische njachtiging). Slechts eenmaal zal post verzonden worden en wel smorgens vroeg. Er zal slechts een bestelling voor brief- en pakketpost uitgevoerd wor den. Busrechthouders kunnen corres ponded ie afhalen tot 10 uur. Voor 1 elegraaf- en Telefoondienst geldt op 31 Aug. de openstelling van gewone werkdagen; op 6 September is het kantoor hiervoor opengesteld van 8 tot 10 en van 13 tot 14 uur. Naar wij vernemen zal de Brigade-commandant der Konink lijke Marechaussee alhier, de heer A. Kik, Dinsdag a.s. 30 Aug. zijn zilveren ambtsjubileum vieren. De heer A. Kik is in 1914 in dienst getreden hier te lande. In 1915 over gaan tot het wapen der Koninklijke Marechausse. In 1919 bevordert tol wachtmeester en diende in die rang op de brigade Papendrecht en Steen bergen Hij werd in 1932 bevorderd tot opperwachtmeester, en vanaf ditn tijd tot heden belast met het Brigadecommando te Heusden. Programma van de plechtige installatie van den Edelachtbaren heer Mr. Th. H. A. M. Heere als Burgemeester van Raamsdonk op Donderdag 1 Sept. '38. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. BEPERKING POSTDIENST OP KONINGINNEVERJAARDAG. Op Woensdag 31 Augustus a.s. wordt het hulppostkantoor te 's-Gravenmoer, 's-Grevelduin-Capelle en Waspik, voor zooveel den Postdienst betreft, niet later opengesteld dan tot 10 uur, ter wijl op dien dag geen postwissels, postbewijzen, belastingbetalingen, gi- 12.15 uur n.m. Ontvangst van den Burgemeester met zijne familie aan de grens der gemeente Waspik (Zuivel fabriek) door het feestcomité. Welkomstwoord door den Voorzit ter. Intocht van den Burgemeester, be geleid door het feestcomité, afgevaar digden van vereenigignen met vaan dels, muziekkorpssen en een Garde d'honneur, gevormd door leden van de Rijvereeniging „Juliana" te Raams donk. Route: Luijtenambachtstraat, Mo lenstraat bij oud-raadhuis keeren Stationsstraat, Bergenstraat, Nieuwe Weg, Julianalaan, Prins-Hendrikstr., Iveizersdijk aan overweg keeren Wilhelminalaan, Koningsstraat, San- doel, Heereplein. Op het plein voor het voormalige Predikbeurten Zond g 28 Aug. Ned. Herv. Kerk v.m. half tien en n.m. half drie Ds. G. Lans Jr. Naar we vernemen zal er van Protestantsche zijde op Woens dag 31 Aug. a.s. ter eere van den verjaardag der Koningin, een school feestje worden georganiseerd op een terrein van dhr. P. Pruijssers. Op Woensdag 31 Augustus zullen er op het voetbalterrein van de vereeniging »Waspik« groote volksspelen gehouden worden, ter wijl op Zondag 4 September even eens op hetzelfde terrein een Vlie gerwedstrijd plaats heeft. Aanvang resp. om 2 en 4 uur n.m. Dooreen bijzondere regeling heeft iedereen kans naar een der mooie prijzen, welke in een der etalages van de fa. van Dongen, Kerkstraat zijn uitgestald. Iedereen kan aan deze wedstrijden deelnemen, mits spoe dige opgave. De jaarlijksche kermis welke alhier morgen aanvangt belooft weder een heele drukte. Het markt plein voor het nieuwe gemeentehuis staat vol met diverse attracties. Het nut van een dergelijk ruim terrein komt thans eerst tenvolle tot zijn recht. De muziekkiosk, die nog als een sta-in-de-weg beschouwd moest worden is deze week afge broken. Het kermisterrein is dus goed voorzien en dansgelegenheid te kust en te keur. We kunnen dus de vreemdelingen verwachten,vooral uit de Langstraat. Moge de kermis een plezierig en rustig verloop hebben. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Spaansche regeering aanvaardt non-interventie-plan. De Spaansche ambassadeur te Londen, Azcarate, heeft heden op het Britscbe ministerie van Buiten, landsche Zaken een nota overhan digd, waarin wordt gezegd: »Ien einde elk mogelijk misver stand t.a.v. de nota der Spaansche regeering van 2ö Juli, waarin zij zonder eenig voorbehoud of verde re voorwaaiden het plan tot terug trekking der vrijwiiligersaanvaard de, te vermijden, deel ik u mede, dat de aanvaarding der Spaansche regeering betrekking heelt op alle buitenlanders, die in de republi- keinsche legers medevechten, on verschillig of zij ondeidaneu zijn van de staten, die deel uitmaken van de non-interventie-commissie, of niet.« Met deze nota heeft de Spaansche regeering eenerzij ds onderstreept, dat haar aanvaarding van het non- in terven tieplan on voorwaardelijk is, hetgeen in sommige commentaren was betwijfeld. Anderzijds geeft zij te kennen, dat ook de Amerikaan- sche vrijwilligers bij uitvoering van het plan zullen moeten vertrekken, iets waaraan eveneens twijfel was geopperd. Duitsch bisschop weigert zijn bisdom te veriaten. Naar de Duitsche bladen melden, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, is krachtens een sreciaal verbod, aan mg. dr. Johann Baptist Sproll, bisschop van Rottenburg, het verblijf in Wurtemberg ontzegd. Deze maatregel is nooezakelijk gewor den, aldus vervolgt D. N. B., omdat de bisschop de eenige staatsburger in dit district is geweest, die niet aan de verkiezingen van 10 April J.l. heeft deelgenomen. Naar aanleiding daarvan, werden talrijke betoogingen tegen den bisschop gehouden. De bladen wijzen er verder op, dat dit verbod genomen is om in dit gebied de orde en rust te herstellen. «Een bisschop», aldus het D. N. B- «die zijn plichten als staats burger in zeer grove mate nalaat, kan in zijn bisdom nietlangcrgeduld worden.» De bisschop heeft geweigerd, vrijwillig zijn diocees te verlaten. Toezicht op Buitenlanders in Duitschland. In het »Reichsgesetzblatt« wordt vanavond een verordening gepubli. ceerd, welke een nieuwe politiere. geling inhoudt, betreffende het ver blijf van buitenlanders in het Derde Bijk. Volgens deze nieuwe Verorde ning wordt alleen aan die buiten landers toegestaan in Duitschland te vertoeven, die door van hun persoon en het doel van hun ver blijf in het rijk waarborg bieden, dat zij de hun verleendegastvrijneid waardig zijn. Bovendien is de vreemdelingen politie van October a.s. af bevoegd buitenlanders uit te wijzen, die aan deze algemeene voorwaarden niet voldoen. Dit evenwel onder inacht neming van hetgeen in het alge. meen belang gewenscht is. Alle buitenlanders, die langer dan drie maanden in Duitschland willen vertoeven, hebben voortaan een verblijfsvergunning van de vreem delingenpolitie noodig. Wellicht de belangrijkste para graaf van de nieuwe verordening betreft het voorschrift, dat alle buitenlanders, ongeacht den duur van hun verblijf, een verblijfsver gunning noodig hebben, indien zij een bepaald beroep in het Rijk willen uitoefenen. Het regeeringsjubileum. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin vanmiddag op het Huis ten Bosch in den Haag de hoofden van de diplomatieke missies, geaccrediteerd bij Hr. Ms. hof, vergezeld van hun echtge- nooten ontvangen, tot het aanbieden van hun gelukwenschen ter gelegenheid van het veertigjarige regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. k i I i I i i i i i i i I i 5 I altijd een poeder o< cachet van Mijnhardt Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd ,Mijnhardtjes" 2 stuks 10 ct. Doos 50 ct.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2