Buitenlandsch Nieuws. Sportnieuws. Binnenlandsch Nieuws. De Wereldkampioenschappen Wielrennen Gemengd Nieuws. Paf van het prompte I NEDERLANDSCH ELFTAL— JUVENTES. DUITSCHE BEVOLKING ONGERUST Een Havas-bericht uit Berlijn meldt, dat uit de gesprekken op straat en op openbare plaatsen blijkt, dat de Duit- sche bevolking steeds ongeruster wordt door de voorbereidingen van politieken en militairen aard. De berichten gaan van mond tot mond, waarbij ze ongetwijfeld over dreven worden en veroorzaken een gevoel van onbehaaglijkheid dat nooit zoo sterk is waargenomen. Zelfs niet bij de militariseering van Rijnland. HORTHY BIJ HITLER. Onderwijl de toenadering tusschen de Kliene Entente en Hongarije werd beklonken, waarbij Hongarije o.m. volledig recht van bewapening kreeg, was in Duitschland de Hongaarsche rijksbestuurder, admiraal Horthy, te gast. Tesamen met Hitier, aan boord vari de aviso „Grille" bracht deze een bezoek aan Hamburg waar hij zich aan boord begaf van liet staatsjacht Hamburg voor een tocht door de ha vens. Des middags werd op het stad huis een receptie gehouden, waarna Horthy en Hitier naar Berlijn reisden. Hier werden besprekingen gevoerd. Of deze tot een reëele inniger ver standhouding zullen leiden? De innig heid der betrekkingen, tot de Kleine Entente zou daaronder zeker lijden. Grootere toenadering is trouwens ook niet te voorzien, want de huidige Hongaarsche regeering is uitgespro ken anti-nationaal-socialistisch. Maar: in bet Hongaarsche volk, verongelijkt als het zich terecht nog voelt door de geweldige nationale verbrokkeling van den „vrede", groeit de nationaal- socialistische gedachte. KATHOLIEKE „VOLKSBUND" IN OOSTENRIJK ONTBONDEN. De Volksbund, een groote katho lieke organisatie op cultureel gebied, die haar vertakkingen over geheel Oostenrijk heeft, is door de nalionaal- socialistische autoriteiten ontbonden. De eenige katholieke vereeniging, die thans nog in de Ostmark bestaat, is de „Katholieke Actie". De andere zijn ont bonden. In de Anglicaansche gemeente te Weenen en onder de buitenlanders in het algemeen is eenige opwinding ont staan, toen bekend werd, dat de Ge stapo veertien dagen geleden den kos ter van de Engelsche kerk, Richter, gearresteerd heeft. Richter is Duitsch staatsburger en heeft Joden onder zijn voorouders. De reden van de ar restatie is nog niet bekend. IS ER WEER EEN VERRASSING OP KOMST? Tijdens een vanochtend gehouden bespreking, waarbij tegenwoordig wa ren Chamberlain, Halifax, Sir John Si mon en Horace Wilson, hebben de mi nisters de Tsjecho-Slowaaksche en Spaansche kwesties bestudeerd. Havas meent te weten, dat de te Londen ontvangen aanwijzingen over de houding der Duitsche machthebbers ten aanzien van midden-Europa heele- maal niet geruststellend zijn en een overleg, zooals vanochtend gepleegd, rechtvaardigen. Te Londen is men van meening, dat waakzaamheid meer dan ooit geboden is en dat de komende weken critiek zullen kunnen zijn. DE STRIJD IN CHINA. I)e Japansche troepen, die van Kioekiang Westelijk oprukken langs den Zuidelijken oever van de Jangtse, zijn aangekomen op twee kilometer van Joeitsjang (52 K.M. ten Zuidwes ten van Kioekiang). Zij arriveerden daar Dinsdagavond, waarop werd overgegaan tot den algemeenen aanval op Joeitsjang. Naar het Chineesche persbureau meldt, is de strijd in den sector Joeitsjang thans in een belangrijk sta dium gekomen. De Japansche lucht macht heeft de stad en de omgeving den geheelen dag onder vuur geno men. Den Japanschen aanvallen ten spijt bezetten de Chineezen nog de linie Antsjenlsjau-Tsjentsjasjan Tsjosjan, ongeveer vijf kilometer ten Oosten van Joeitsjang. In den sector Sintse strijden de Chineezen verwoed tegen een gemeng de Japansche brigade te Nioetoesjan. Hier zijn Chineesche versterkingen aangekomen. Een landingspoging, ge steund door het vuur van luchtmacht en vier oorlogsschepen, is door de Chineesche troepen in dezen sector verijdeld. Een deel van de Japansche troepen te Wangmei is naar Taihoe teruggetrokken; slechts een klein garnizoen is te Wangmei achtergeble ven. CHINEESCH VERKEERSVLIEGTUIG OMLAAG GESCHOTEN. Van Chineesche zijde wordt mede gedeeld, dat boven de Kanton-delta een vliegtuig van de Chineesche lucht vaartmaatschappij, dat den dienst tus schen Hongkong en Gawoetsjoe onder hield, omlaaggeschoten is. De maatschappij heeft verklaard, dat de inzittenden ongedeerd zijn, doch dat het incident niettemin „in ternationale gevolgen" zal hebben. Men veronderstelt, dat dit beteekent, dat zich buitenlanders aan boord van het toestel bevonden. draait alleen om een verschil van op vatting omtrent de interpretatie van de afspraak welke ten aanzien van de luchtlijn op Australië tusschen de Ne- derlandsche regeering en het Australi sche gouvernement is gemaakt. DE VEILIGHEIDSWEEK DER K.N.A.C. De jaarlijksche veiligheidsweek der K.N.A.C. zal ditmaal zulks in te genstelling met vorig jaar in het be gin van November worden gehouden, in den tijd dus dat de omstandigheden voor een veilig verkeer ongunstig wor den door mist en regen, vallende bla deren en kans op ijzel en sneeuw. Van Maandag 31 October tot Zon dag 5 November zal de K.N.A.C. de weggebruikers op velerlei manieren herinneren aan hun rechten en plichten in het verkeer, en hen tot uiterste voor zichtigheid manen. Als gebruikelijk zal in dezelfde week de Wegverkeersdag te 's-Gravenhage worden gehouden. BEGRAFENIS VAN MR. C. RIDDER VAN RAPPARD. Op de algemeene begraafplaats te Zutfen is Woensdag onder zeer groote belangstelling het stoffelijk overschot van den zoo tragisch om het leven ge- TWEE KINDERLIJKJES GEVONDEN. Gistermiddag omstreeks half drie za gen voorbijgangers in de Korner, een zijarm van de Linge, onder Buren, een gonjezak drijven, waaruit een armpje van een kind stak. Men stelde onmiddellijk de politie hiervan in kennis: deze haalde de zak uit het water en kwam tot de gruwelij ke ontdekking, dat zich in den zak een pasgeboren tweeling bevond beiden meisjes en voldragen kinderen: De lijkjes zijn naar het lijkenhuisje te Buren overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. AANRIJDING TE DELFT. Te Delft is het vierjarige dochtertje van de Wed. Hormsen aangereden door een wielrijdster. Het kind viel op het achterhoofd en werd in bewuste- loozen toestand naar de ouderlijke wo ning vervoerd, waar bleek dat zij een hersenschudding en een bloeduitstor ting in de hersenen had gekregen. Gis teren is zij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. Woensdagmiddag is het tweeja rige zoontje van de familie H. Zeinstra te Anna Paulowna, bij het spelen voor de ouderlijke woning in de Molenvaart gevallen en verdronken. De kansen van onze renners. Zoo zullen dan volgende week Zater dag de met zooveel spanning tegemoetge- zienc wereldkampioenschappen wielren nen een aanvang gaan nemen. Begrijpe lijk zal daarbij onze meeste aandacht uit gaan naar de prestaties van onze eigen nationale vertegenwoordigers, zoowel op de baan als op den weg. De tijden im mers dat Nederl. in de wielersport maar komen Nederlandschen qezant en ae- !la"" ™ee*elde zijn verstreken om plaats il,:i 1-, I 'e maken voor een bloeinerinrtr» \17Q o i*ï n Heel de Fransche openbare mee ning stond paf van het prompte antwoord van Daladier op de ont slagaanvrage der twee vorenbedoel de ministers. Het is 'n gewoonte van de Fransche parlementaire de mocratie, dat in zoo'n geval het geheele ministerie heengaat en heel het ingewikkelde apparaat van het partijwezen in werking komt om de crisis op te lossen. Frankrijk was geleidelijk aan 't óndergaan tengevolge van zijn kabinetscrisis sen. Totdat nu Daladier ineens het zaakje opknapt zónder de partijen, als 't ware daarmee te kennen ge vende er moet maar eens méér bestuursstabiliteit in Frankrijk ko men Men staal voor een novum inde Fransche politieke zeden waaraan men ginds en elders zeker nog moet wennen, voor men er een afsluitend oordeel over kan vellen. En dan komt het scepticisme weer hoven: als dit novum ten minste gehand haafd kan blijven en Daladier z'n nieuwe handelwijze energiek kan handhaven. Dat is het groote vraag stuk om hetwelk momenteel alles draait. Hier is het echter afwachten, af wachten. Misschien enkele dagen, misschien weken en weken. Reeds kwam de Socialistische Rep. Unie onder leiding van den afgetreden minister Frossard bijeen om zich over de hervorming van het ministerie uit te spreken. Reide nieuwe ministers, de Monzie en Pomaret, waren uitgenocdigd de zitting bij te wonen en het ver luidde, dat op hen aandrang zou worden uitgeoefend om af te tre. den. Het Fransche Vakverbond ont wikkelt een geweldige actie. Zal Daladier zich kunnen hand. volmachtigd minister te Berlijn, mr. C. Ridder van Rappard, ter aarde besteld. Aan huize ,,De Bouwkamp" in het villapark te Warnsveld, waar het stof felijk overschot van mr. Ridder van Rappard was opgebaard, arriveerden in den loop van den ochtend de familie leden en andere genoodigden, die in den stoet zouden meerijden. De belangstelling in Warnsveld was zeer groot. Enorm was de belangstel ling te Zutfen. Het kerkhof was zwart van de menschen, toen de stoet arri veerde. voor een bloeiperiode waarin onze renners op onverschillig welk ter rein succes op succes behalen, zich daar mede tevens plaatsende in de voorste in ternationale gelederen van de meest be kende wielergroot heden. Om deze redenen zien wij dan ook met meer dan gewone belangstelling de wereldkampioenschappen tegemoet, die omtrent de bekwaamheid onzer renners de proef op de som moet leveren. Bezien wij daarbij dan allereerst de kansen onzer Baanrenners. Voor de sprintkampioenschappen ama teurs starten daarin als onze vertegen- Een neef van den overledene, jhr. woordigers v. d. Vijver, Ooms en Derk- r T T r 1 sen. Wij gelooven wel dat met deze keuze een goede greep gedaan is. De keuze van Ooms stond natuurlijk, nadat hij dit jaar opnieuw het Neder- landsch sprintkampioenschap voor ama- W. C. Hooft van Graafland dankte na mens de familie voor de belangstelling. STEUN AAN DEN TUINBOUW. Met twee millioen verhoogd. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de regeering het totaal bedrag van den steun aan den tuinbouw voor 1938 met twee millioen gulden te verhoogen en- te brengen op 12 milli oen. VADER TRACHTTE ZIJN KIND TE REDDEN EN KWAM ZELF OM HET LEVEN. Woensdagmiddag tegen half drie voer de 30-jarige bakker Moerman uit Vlaardingen met zijn vrouw en twee kinderen in een roeibootje op de trek- vliet te Maasland. In een onbewaakt oogenblik sloeg het 3-jarig zoontje over boord. Hoewel de heer Moerman niet kon zwemmen, sprong hij dadelijk te water. Hij ver dween in de diepte. De moeder was er inmiddels met behulp van roeispaan in geslaagd het kind op het droge te bren gen. Enkele voorbijgangers begaven zich teurs had behaald, reeds vast. Zyn kracht schuilt niet zoozeer in de snelheid, dan wel in zijn uitstekende tactiek. Vooral op de Stadionbaan is hij uitstekend thuis. Van de ijver, die een ieder zoo lang mogelijk in het onzekere liet of hij pro fessional zou worden of niet, heeft pas kortgeleden besloten zijn wereldtitel in Amsterdam te gaan verdedigen. Het is echter niet alleen als wereldkampioen dat men een plaats in de Nederlandsche ploeg voor hem heeft ingeruimd. Nadat hij bij de Nederlandsche kam pioenschappen nog had teleurgesteld, is hij zich pas ernstig en serieus gaan voor bereiden en het resultaat heeft men by de laatste amateurwedstryden in het Sta dion te Amsterdam gezien. Met overtui gende meerderheid werd hy eerste, voor Ooms, voor Derksen en voor Smits! In den vorm, waarin Van de Vijver op het oogenblik is, is hij althans wat zuivere snelheid betreft door geen anderen amateur te verslaan Ook de keuze van Derksen was alles zins gerechtvaardigd en deze Zwolsche jongeman, zou, mits hij zijn zenuwen in bedwang kan houden, nog wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. Bij de prof sprinters is de' keuze na- luurlijk heel wat gemakkelijker geweest. Ane van Vliet staat niet één, maar zeker twee klassen boven zyn landgenooten en liet ging er dan ook slechts om, wie met hem zouden worden afgevaardigd. Men heeft de keus laten vallen op den gekleed te water, doch slaagden er pas Tilburgenaar Kremers, die eigenlijk als na rlri(> itnr in kof I4 I zuivere snrintpr uroini» Knimn.n.»: .1 1c. na drie uur in het stoffelijk overschot van den heer Moerman op te halen. KNAAP DOOD IN SCHUUR GEVONDEN. In het dorpje Hoogland bij Amers foort heeft zich Woensdagavond een zeer geheimzinnig sterfgeval voorge daan. De 11-jarige Arnold Westerlaak, die te Amersfoort woont, doch bij zijn grootvader te Hoogland qeloqeerd was, ha;;;, - hanen begonnen is om een korte verbinding te krijgen naar 't doel: nationaal herstel? MR. DR. L. N. DECKERS UIT WEST-INDIë TERUGGEKEERD. Met het s.s. „Oranje Nassau" van de Koninklijke Nederlandsche stoom boot maatschappij is Woensdagmiddag omstreeks half één te Amsterdam ge arriveerd oud-minister dr. L. N. Dec kers, die in opdracht van het Genoot schap tot bevordering van de kennis van onze West-Indische koloniën Su riname en Curasao gedurende de laat ste maanden een studiereis in West- Indië heeft gemaakt. Aldaar is hem vooral opgevallen de levendige scheepvaart- en handelsbe weging in Curasao en de' ontwikkeling van het economische leven in Surina me. De economische perspectieven voor dit laatste land achtte dr. Deckers voor de toekomst nog gunstiger te zullen worden. Hij kon althans niet meezingen in het koor van hen, die steeds maar herhalen, dat Suriname noodlijdend is en ook wel noodlijdend zal blijven. Over de vraag of het economisch le ven van Suriname in de naaste toe komst nog gestimuleerd zal kunnen worden door bepaalde maatregelen van de zijde van de Nederlandsche regee ring, wilde hij zich niet uitspreken. Overigens herinnerde hij er aan, dat Nederland reeds veel voor Suriname doet en dit in belangrijke mate steunt. DE AUSTRALIËDIENST VAN VAN DE K. L. M. Zooals men weet, lag het in het voor nemen den wekelijkschen dienst van de K.L.M. op Australië met October a.s. te doen ingaan. Waarschijnlijk zal dit echter niet het geval kunnen zijn, om dat van Australische zijde nog eenige bezwaren worden gemaakt, welke eerst uit den weg zouden moeten worden ge ruimd. In sommige bladen wordt het uitstel vari dezen wekelijkschen dienst gewe ten aan gebrek aan materiaal, anderen beweren, dat zich moeilijkheden tus schen de K.L.M. en de K.N.I.L.M. zou den hebben voorgedaan en weer ande ren geven de schuld aan een meenings- verschil tusschen de Nederlandsche en de Nederlandsch-Indische regeering. Geen van deze veronderstellingen blijkt echter juist te zijn. De kwestie zijn grootvader dood aangetroffen. Een der zoons van den grootvader, die aan den Coelhorsterweg woont, kwam omstreeks 7 uur thuis en zette zijn fiets in de schuur, waar hij een verschrikkelijke ontdekking deed. Hij vond den jongen, hangende aan een dun touw, dat om een balk was beves tigd. Vermoed wordt, dat het kind, dat tot half zes bij zijn grootvader op een aardappelakker was, spelenderwijze is verongelukt. Deze lezing gaf men al thans van officieele zijde. Een der naaste familieleden vertelde ons evenwel, dat het kind gevonden was met een gat in het hoofd, liggende op den grond. Dit familielid veronder stelde, dat het kind van het kolenhok gevallen is en tengevolge daarvan over leden. FABRIEKSONGELUK TE NUENEN. Woensdagmorgen omstreeks tien uur is in de steenfabriek van de firma Van der Grootel en Co., te Nuenen, een ernstig ongeluk gebeurd. De ongeveer vijftigjarige arbeider J. Ververs uit Nuenen, raakte vermoedelijk met zijn kiel tusschen een kamwiel van de maal- piachine en werd meegesleurd. Onmid dellijk zette men de machine stop, doch het was reeds te laat. Het slachtoffer was op vreeselijke wijze verminkt. In afwachting van het onderzoek door de arbeidsinspectie in den Bosch is de fabriek stilgelegd. zuivere sprinter weinig bekendheid heeft maar die in het kampioenschap van Ne derland, waarin hij tweede werd, heeft bewezen zijn mannetjes te staan. Peperkamp, de Nederlandsche kam pioen der onafhankelyken, heeft onmid dellijk, nadat hij zyn titel had behaald, een prof-licentie aangevraagd en het is volkomen aanvaardbaar, dat men nu ditmaal Van der Linden, Van den Heuvel en Van Egmond niet meer in aanmerking kwamen den impulsieven Bosschenaar heeft gekozen. Ook de keuze van de stayers Wals en Groenewegen was niet moeilijk. Dit twee tal heeft zich in de laatste weken aan den kop van de Nederlandsche stayers ge plaatst en wel zoo overtuigend, dat men hen niet zou kunnen passeeren. Met Wals en Groenewegen lijkt de Nederlandsche stayers-afvaardiging sterker dan vorige jaren. De wegwedstrijden. Zooals bekend zullen deze verreden worden op een circuit in de nabyheid van Valkenburg, dat gezien zijn aard en gesteldheid aan de renners bijzondere eischen zal stellen. Een zeer lastige hin derpaal in het parcours is de Cauberg die door de profs 27, en door de amateurs 17 maal bestegen zal moeten worden. Daardoor heeft de keuze van onze beide wegploegen op die renners moeten vallen die bewezen hebben op een dergelyk par cours uit de voeten te kunnen, waardoor verschillende bekwame krachten, die op een vlak circuit zouden uitblinken, moes ten worden gepasseerd. Niettemin lijkt ons de keuze der beide ploegen zeer goed. Middelkamp, de Ne derlandsche kampioen, die zoowel klim men als dalen kan hetgeen twee on misbare factoren zijn voor de deelnemers aan dit wereldkampioenschap is voor Valkenburg de aangewezen than. Maar ook Schulte heeft bewezen op dit circuit uit de voeten te kunnen en het zelfde is het geval met Van Nek en Bras- pennincx, welke laatste in 1937 de beste man in Valkenburg was. Bovendien toon de dit viertal meermalen dat zij zyn in gesteld op afstanden van ongeveer 250 kilometer. Hetzelfde geldt natuurlijk ook voor de amateurs. De keuze van Demmenie (2de in hel laatste Nederlandsche kampioen schap), de Hoogh (in 1937 eerste en dit jaar derde) en Hofsteden (kampioen '38) zal weinig of geen critiek ondervinden. Verrassender was voor velen evenwel de verkiezing van Banken. Zooals be kend kon deze, zooals later gebleken is niet in aanmerking komen, als zijnde geen Nederlander, zoodat in zijn plaats Engel kwam, die zich ongetwijfeld een waardig plaatsvervanger zal toonen. De N.W.U. heeft niets aan het toeval overgelaten. Men heeft naar beste weten de sterkste renners aangewezen en men is er o.i. dan ook volkomen in geslaagd om de Nederlandsche ploeg tot een be vreesde equipe te maken! Officieus wereld kam pioen- schap voor achtervolgers. Men heeft thans de gelegenheid aange grepen om tijdens de komende wereld kampioenschappen een achtervolgings- tornooi te organiseeren, met den titel van officieus wereldkampioen als inzet en op deze wijze wil men trachten de talrijke gedelegeerden, die bij de kampioenschap pen aanwezig zullen zijn, te overtuigen van de waarde van een poursuite-titel. In totaal zullen acht renners starten die vier verschillende landen vertegen woordigen. Archambaud, de werelduurrecordhou der en zyn landgenoot Richard, die ook reeds zijn sporen als achtervolgingsspe- cialist heeft verdiend, zullen Frankrijk representeeren. Kaers, die thans in bui tengewoon goede conditie verkeert, is als eenige Belg gecontracteerd, terwijl Di Paco Italië vertegenwoordigt. Tegen deze sterke buitenlanders zullen de vier sterk ste achtervolgers van Nederland het heb ben op te nemen. In de eerste plaats na tuurlijk de Nederlandsche kampioen Jan Pijnenburg en de finalist van dit jaar Klink. Verder zyn Slaats en Schulte uit- genoodigd voor dit ongetwijfeld zeer sterk bezette tornooi, dat niet zal nalaten een goeden indruk te maken op de tal rijke aanwezige wielerofficials. üp Zondagavond 28 Augustus vinden de verschillende series plaats, terwijl op Donderdagavond 1 September de halve finales, de finale en de strijd om de derde en vierde plaats zullen worden ver reden. WEGWEDSTRIJD TE HAASDONK. De uitslag van de te Haasdonk in Bel gië gehouden wegwedstrijd over 140 km. luidt: 1 Middelkamp in 3 uur 50 min., 2 Cavé op i lenngte, 3 Valentyn, 4 Ronté, 5 Pauwels op 50 nieter, 6 v. Tichelen, 7 Joossen, 8 Seynaeve, 9 v. d. Broek, 13 otuyts op 1 min. 20 sec. Naar wij vernemen, i? het elftal van Juventus, dat op 7 September a.s. des avonds ter gelegenheid van het regee- ringsjubileum van H.M. de Koningin in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen het Nederlandsch elftal zal spelen, als volgt samengesteld: Doel: Amoretti; Achter: Foni en Rava. Midden: De Petrini, Monti en Var- glieni. Voor: Buscaglia, De Filippis, Gabetto, Toraasi en Busidoni. Reserves zijnBorel II en Varglien II. Van deze spelers zijn vooral Rava, Fo ni en Monti zeer bekend. Rava was een der beste achterspelers bij de wereld kampioenschappen van dit jaar te Pa rijs en verder herinnert men zich zijn spel in den wedstrijd tusschen Centraal Europa en West ouropa te Amsterdam. Monti is een spil van uitzonderlijke kracht en heeft reeds menigmaal in het Italiaansche elftal gespeeld. Ook Foni heeft verscheidene keeren het nationale tricot gedragen. Tomasi heeft drie jaar geleden nog de spilplaats in de bekende club Roma bezet. Met deze vereeniging heeft hij destijds ook te Amsterdam ge speeld in het kader van Den Olympi- schen Dag. Hij komt jm de laatste jaren voor Juventus uit. Doelman Amoretti is eigenlijk de reservekeeper van het Itali aansche elftal. Midvoor Gabetto is een speler met uitmuntende capaciteiten, doch zag zich nog nimmer in het natio nale elftal geplaatst. De samenstelling van het Nederlandsche elftal. Het Nederlandsche bondselftal, dat op 7 September a.s. in het Olympisch Sta dion te Amsterdam tegen de kampioens club van Italië, Juventus, zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Weber (AGOVV) en Caldenho- ve (DWS). MiddenPaauwe (Feyenoord), Ande- riessen (Ajax) en Van Heel (Feyenoord). Voor: Draeger (DWS), van der Veen (Heracles), Dumortier (DOS), de Vroet (Feyenoord) en J. de Harder (VUC). Zoowel de reserves als de scheids rechter zullen nog worden aangewezen.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8