Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DUSSEN. HEUSDEN. GEERTRUIDENBERG. DRUNEN. WASPIK. A. de Wit, Schijndel 11025 H. A. Brok, Heusden 11500 J. v. Liempde, Schijndel 11800 Eijmberd, Schijndel 11800 A. Lammers, Den Dungen 11900 J. Blankers, Nieuwkuijk 11995 Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers, de Firma Th. en H. de Graauw, Waspik. Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers Het totaal aantal leerlingen dat den cursus 1938—1939 aan boven genoemde scbool zal volgen be draagt 35, een zeer goed aantal, over de verschillende afdeeliugen verdeeld als volgt Looierij 10 leerlingen, waarvan 1 uit Ned. Indië, 1 uit Duitschland en 1 uit China. Schoenmakerij (bovenwerkafd.) 15 leerlingen, waarvan 4 Duitschers en 1 Hongaar. Schoenmakerij (onderwerkafd.) 10 leerlingen waarvan van 1 Hon gaar. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau alhier zijn in- lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen. Ben blauwe ceintuur, een sleutel, een briefopener, een padvindersriem en een blauwe ceintuur. 65-jarige man overreden te Capelle. Vrijdagmorgen heeft op den dijk tusschen Capelle en Waspik een zeer ernstige aanrijding plaats ge had waarbij de heer v. Vuuren, 65 jaar oud, doodeiijke verwondingen opliep. Uit de richting Waalwijk naderde een auto van het P.T.T.-bedrijf be stuurd door den heer Blom, terwijl de heer van Vuuren per rijwiel in dezelfde richting reed. Juist voor de woning van laatst genoemde stak deze onverwacht, zonder richting aan te geven, den weg over met het noodlottig geval dat hij werd gegrepen door den auto en tegen de keien gesmakt werd, waar hij hevig bloedend bleef liggen. Door het krachtige remmen van den auto schoot deze van den weg af en kwam onder den dijk neer. De bestuurder sloeg daarbij met een zijner armen door een portierrnit waardoor dit lichaams deel licht gewond werd. Intusschen was Dr. Roos uit Capelle op de onheilsplaats gearri veerd, die het slachtoffer naar zijne woning deed vervoeren. Het genees kundig onderzoek wees hier uit dat voor het leven van v. V. het ergste gevreesd wordt. De opperwachtmeester der Kon. Mar., de heer Rooms, die, evenals Burgemeester Smit spoedig ter plaatse was, leidde met laatstge noemde het onderzoek. De remmen van den auto waren prima in orde. Den auto-bestuurder treft geen schuld De ongelukkige is hedenmiddag aan de bekomen verwondingen overleden. Ernstige aanrijding te Nieuwkuik. Donderdagavond had in de v.m. gemeente Nieuwkuik een ernstige aanrijding plaats. De heer v. B. wilde, met een rijwiel aan de hand den weg oversteken, doch hij lette daarbij klaarblijkelijk onvoldoende op het naderende verkeer met het gevolg dat hij werd aangereden door den heer J. Verheijden wo nende te v.m. Baardwijk, die als duopassagiere zijn verloofde mej. D. uit Vlijmen vervoerde. Met een leelijke verwonding aan het hoofd en geheel versuft bleef v. B. liggen. Dr. Martens uit Vlijmen constateerde een hoofdwonde en een lichte hersenschudding terwijl hij klaagde over pijnen in zijn been. Mej. D. liep enkele hevig bloe dende, doch minder ernstige ver wondingen aan het hoofd op, ter wijl de bestuurder van het motor rijwiel met den schrik vrijkwam. Hem treft waarschijnlijk geen schuld aan het gebeurde. Doodelijk verkeersongeval te Vlijmen. Spelend kind de oorzaak. Omstreeks 7 uur Donderdagavond passeerde te Vlijmen een groote truck met trailer van de firma Wagenberg- Festen aldaar de kom der gemeente om zich vanuit de richting Waalwijk naar Haarsteeg te begeven. Juist toen de chauffeur van de vrachtauto v. d. W. uit Vlijmen, den provincialen weg wilde verlaten om den weg naar Haarsteeg in te slaan, liep plotseling, vlak voor zijn auto, spelend een kind over den weg. De chauffeur remde uit alle macht om nog een aanrijding te vermijden en gooide het stuur naar links om. Hier door besloeg de truck den geheelen weg; op dat oogenbllk naderde uit de richting Den Bosch de motorrijder J. v. Gerven chauffeur aan het Grootzieken huis te Den Bosch met als duopassa gier den heer Schuring eveneens uit Den Bosch. De motorrijder, die niet verdacht was geweest op de onver wachte manoeuvre van den vrachtauto reed in volle vaart tegen den truck op De gevolgen van de botsing waren ont zettend. Van G. en zijn duopassagier werden van den motor geslingerd. Men haastte zich om geneeskundige en geestelijke hulp in te roepen en aanstonds waren de geneesheeren Martens en Weijers op de plaats des onheils aanwezig. Zij konden slechts den dood van Van G. constateerenhet tweede slachtoffer, Schuring, werd bij een naburige binnen gedragen, waar geneeskundige hulp werd verleend. Hij werd met een ziekenauto naar het Groot- ziekengasthuis vervoerd. Het kind, dat de oorzaak is geweest van de aanrijding, en de chazffeur van den truck waren ongedeerd gebleven. Het parket uit Den Bosch heeft zich naar Vlijmen begeven om zich persoon lijk van de situatie ter plaatse op de hoogte te stellen. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. Rectificatie. In verband met het bericht in ons vorig nummer betreffende het vinden van 't lijk van mej. J.-F. alhier, verzoekt men ons te melden, dat zij slechts de laatste dagen blij ken van overspanning gaf en dat van hare vermissing Dinsdagoch tend direct aan gemeente en rijks politie en ook aan de radio is kennis gegeven. Fabrieks-ongeval. De arbeider Spierings, werkzaam bij de Hollandia Schoenfabrieken, had het ongeluk bij het stanzen twee vingers af te snijden. Hij werd per auto naar het St. Nicolaas ziekenhuis vervoerd waar Dr. Kolster geneeskundige hulp ver leende. Ongeval. Donderdagmiddag om ongeveer 3 uur reed mej. Sm. uit de Hooi- steeg per rijwiel door de St. Anto- niusstraat Waarschijnlijk door on achtzaamheid kwam zij daarbij in aanraking met den trottoirband, waardoor zij kwam te vallen. Bewusteloos werd zij de woning van den heer H. v. d. H. binnen gedragen, waar door het Roode Kruis de eerste hulp werd verleend. Dr. Langemeijer, die spoedig aan wezig was, constateerde een lichte hersenschudding. Per auto werd het slachtoffer naar huis vervoerd, waar zij verder zal worden verpleegd. Gearresteerd. Als verdacht van overtreding van art. 247 van het wetboek van straf recht (zedenmisdrijf) is door de Koninkl. Marechaussee alhier gear resteerd een zekere J. v. M. uit het naburige Sprang-Capelle. Geslaagd. Geslaagd voor de acte Handen arbeid Mej. C. Gebbing en Zuster Eve- rista onderwijzeressen aan de R.K. Meisjesschool St. Antonius parochie en Mej. B. Surig onderwijzeres te Besoijen. Zij ontvingen hun[opleiding bij het hoofd der Don-Bosco school alhier THEATER MUSIS SACRUM. „De Vlucht voor het Huwelijk". Dit is een dol vermakelijke, doch tegelijk een zeer spannende film met niet minder dan drie beroemde sterren Joan Crawford, Clark Gabln en Fran- chot Tone. Het scenario speelt zich af rond het leven van twee journalisten, die eikaars concurrenten zijn, daar zij voor twee verschillende New-Yorksche bladen werken en toch reeds jarenlang vrienden zijn. Voortdurend is de een den ander te glad af, doch wanneer een millio- nairsdochter in het geding komt, begint eerst een groote strijd om de suprematie. Dan begint ook eerst de film die toont dat de eene journalist Michael er met de millionairsdochter van doorgaat om haar zoodoende voor een huwelijk te vrijwaren. Zif vluchten in een vliegtuig dat aan twee z.gn. stratosfeerreizigers behoort, die in werkelijkheid spionnen zijn. De andere journalist Barnabas wilde deze stratosfeerreizigers inter viewen en bemerkte toen dat zijn collega er met het vliegtuig van door is. Dit komt ook de stratosfeerreizigers ter oore, die daar in het vliegtuig geheime plannen verborgen zijn, een jacht er op gaan maken, waarbij Barnabas zich aansluit. Michael ondertusschen heeft de ge heime plannen gevonden en wil de politie waarschuwen, doch juist wanneer hij dit doen wil, komen de spionnen op het tooneel die hem gevangen nemen. Barnabas bevrijdt hem dan en Michael mag zich dan beroemen op een ver mogende toekomstige vrouw en een overvloed van sensationeele copie. LUXOR BIOSCOOP. Maria Stuart. In dit romantisch, ontroerend en grootsch filmwerk, wordt het veel bewogen leven van de ongelukkige koningin en martelares van Schot land weergegeven, die haar troon opofferde voor slechts enkele dagen van menschelijk geluk en liefde. Duidelijker dan ooit wellicht wordt in deze film weergegeven de intriges die in de aan de invloed rijke vorstelijke hoven de geheele politiek beheerschten, kost wat kost. Voor geen moord, geen oorlog of andere wandaad deinsde men terug om een eenmaal gesteld doel te bereiken en groot moet wel het leed geweest zijn van hen die daar. aan ten offer vielen. Groot was dan ook het offer van Maria Stuart, in deze film zoo ontroerend tot uiting gebracht. Aan alle kanten omringd door verraders en gluipers en slechts bijgestaan door een secretaris en vier hofdames werd haar den strijd te machtig toen haar man moest vluchten. Ook de ongelukkige koningin vluchtte, maar ten prooi aan de hevigste wanhoop, in het hol van den leeuw, bij de huichelachtige koningin Elisabeth, waar spoedig het schavot haar wachtte. De hoofdrolvertolkers Katherine Hepburn en Fredric March toonden hier weer hun onvergelijkelijke kwaliteiten. Daardoor pakt de film van het eerste beeld af aan. De strijd van Maria Stuart tegen de intrigeerende, onafhankelijkeSchot- sche edelen is eindeloos en dit dreigende element laadt de film met een spanning, terwijl haar ver langen naar menschelijk geluk en liefde den ontróerenden kant daar van vormt. Iedereen moet dit filmwerk gaan zien. Het programma der feestelijk heden bij gelegenheid van het 40 jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin is in samenwerking met de verschillende vertegenwoor digers en autoriteiten als volgt samengesteld Op 6 September teelfnur: Défilé voor het Gemeentehuis, door de schoolkinderen en de verschillende vereenigingen uit Hank en Dussen, voorafgegaan door rondgang door het dorp. Hierna zal de gemeentevlag aan de deputatie worden overgereikt, welke dan over Hank naar Sleeuwijk vertrekt, alwaar zij met de deputatie uit 'tLand van Heusd n en Altena, gezamenlijk zal vertrekken. De feestelijkheden worden opge luisterd door de fanfares »Wilhel- mina» en »St. Cecilia Bij het jagen op patrijs had de heer R. 't ongeluk zich in de draag wijdte van het schot te misrekenen, waardoor een drietal ruiten bij de alleenstaande woning der wed. v. Dijk alhier werden vernield. De dienstbode der fam., die zich ach ter 't raam bevond werd niet door 't schot gewond, doch kreeg alleen de glasscherven tegen zich aan, hetgeen als een zeer gelukkig toeval mag worden beschouwd. Donderdag 1 Sept. j.l. herdacht de heer Severijnen hoofd der R.K. Jongensschool te Hank zijn 25-jarig onderwijzersjubileum. De jubilaris, die zoowel bij de schooljeugd, als de ouders zeer be mind is, mocht dien dag zeer vele blijken van sympathie ondervinden. Opperwachtmeester Kik. Dinsdagochtend heeft kapitein Kist van de Kon. Marechaussée de Zilveren Medaille voor 24 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den opperwachtmeester Kik alhier. Vele collega's uit de omgeving en andere politiemannen, burgerlijke en militaire autoriteiten waren hierbij aan wezig. Kapitein Kist sprak den heer Kik hartelijk toe en wees hem aan als een man van groote plichtsbetrachting. Vervolgens richtte hij het woord tot mevrouw Kik en dankte haar voor een grooten steun haar echtgenoot verleend. Daarna richtte burgemeester Steemers het woord tot den jubilaris. Ook hij bracht hulde namens het gemeentebestuur en secretariepersoneel en sprak met waardeering over de wijze waarop hij steeds met groote menschelijkheid zijn plichten vervulde. Ook mevrouw Kik werd gefeliciteerd alsmede de dochter van den jubilaris- Vervolgens bracht burgemeester van der Schans van Eethen hulde aan den opperwachtmeester, zijn vrouw en doch ter. Hierna werd door den adjudant der marechaussées namens de manschappen een fraaie leeslamp aangeboden terwijl mevr. Kik een bloemenhnlde in ontvangst nam. Den heer Schriers wenschte als wachtmeester namens de manschappen den heer Kik proficiat waarna de kin deren van den wachtmeester den jubilaris met vrouw en dochter in versvorm gelukwenschen aanboden vergezeld van bloemen. Tot slot dankte den opperwacht meester zijn kapitein alsmede de burge meesters van Heusden en Eethen, den wachtmeester en de marechaussée, de f ij ks- en gemeentepolitie voor de gebrachte hulde. Na den middag werd receptie gehouden waarvan druk gebruik werd gemaakt. Vrijdagavond werd door den heer F. Raman, oud kampioen van Nederland op uitnoodiging van de plaatselijke damvereeniging en simultaan-seance gegeven waaraan 19 personen deel namen. Hoewel er onder hen sterke spelers waren, wist de heer Raman alle 19 partijen te winnen. Geertruidenberg 725 jaar stad. De algemeene maaltijd op Oud den Berg. De feestelijkheden ter gelegenheid van Geertruidenberg 725 jaar Stad werden Dinsdag des middags 12 uur ingezet met een algemeene maaltijd op Oud Den Berg. En werkelijk deze maaltijd was algemeen want zoowel rijk als arm, iedere stand zat aan den grooten disch en liet zich de patates frites met een groote bal gehakt en daarna appelmoes met een flinke krakeling reusachtig smaken. Om 2 uur volgde een zwemwed strijd voor heeren in het zwembad van de zwemclub»Geertruidenberg«. Andermaal kregen we om 4 uur een optocht door de versierde stad waarbij de harmonie Apoilo haar muzikale medewerking verleende. Groot was echterjde belangstelling toen om 7 uur het Matrozenkoor uit 's Gravenhage onder leiding van Theo van Elferen op Oud Den Berg een openluchtconcert gaf. Ruim 500 bezoekers waren op Oud Den Berg en daar kregen we een schitterend programma te hooren zooals we dat ook van het koor middels de radio gewend zijn. En behoudens dat de feesten verder op Oud Den Berg werden voortgezet kregen we tot slot om 9 uur nog een groote demonstratie van de Djiguiten Ruiter-Kozakken op het sportterrein. Het bestuur van het Midden- standsborgstellingsfonds voor de Langstraat (M B.L.) dat ter eere dezer feesten haar maandvergade ring ten gemeentehuize alhier ge houden had, bezocht dezen avond en corps Oud den Berg. Woensdag had het groote Wieier- criterium plaats, waarvan verslag elders in dit blad. De verwachting dat 't Donderdag aan een flinke publieke belang stelling zou ontbreken in verband met de installatie van burgemeester Heere te Raamsdonksveer is niet algeheel bewaarheid geworden. Van zelfsprekend ontbraken de meeste Verenaren doch van weinig publiek was ook Donderdag geen sprake. Het bleek al bij den aanvang van den zwemwedstrijd voor dames des middags om 2 uur welke evenals de zwemwedstrijd voor heeren plaats vond in het zwembad van de zwemclub Geertruidenberg. Hiervoor was de belangstelling zeer goed te noemen. Om 5 uur had op het gemeente lijk sportterrein achter de Veene- straat een groote demonstratie plaats van de Landelijke Rijvereeniging «Ridders van Sint Geertrui«, afd. van de R.K. Jonge Boerenstand te G'berg en R'veer. Als instructeur trad op de heer G. W. van Oor schot, als leider de heer C. Dirven. Ook hier kon van een flinke belangstelling gesproken worden. Andermaal had om half acht de opvoering in het Bolwerk plaats van het Openluchtspel «DeLantere van Sinte Geerten. Een 300 per sonen genoten van het keurig spel der medewerkenden en op Oud Den Berg gaf de fanfare Wilhelmina uit Dussen onder directie van den heer N. Snijers uit R'veer een concert ten gehoore dat af was. Het einde der feestweek komt al meer en meer in het zicht en we durven de voorspelling doen dat ook de financieele kant niet met bezorgdheid bekeken behoeft te worden, doch dat alles zeer goed geslaagd mag heeten dank zij de energieke kracht die van de stichting, inzonderheid van wethouderSassen uitgaat. 25-jarig klooster-jubileum. Zuster Antonio van het gezelschap J. M. J. alhier, vierde in intiemen kring haar 25-jarig klooster-jubileum. Van vele zijden mocht H. E., die bij het onderwijs alhier werkzaam is, blijken van belangstelling ondervinden. Oranjefeesten. De Oranjefeesten schijnen in Dru ilen grootsche vormen aan aan te ne men. Er wordt vergaderd en nog eens vergaderd. Dames kibbelen en praten, terwijl heeren zwijgen en niet weten hoe de zaken te regelen. Met dat al zit er de feeststemming toch in en zal er in Drunen een Oranjefeest gevierd worden, waar de omgeving versteld van zal staan. Wij hebben buurt vergaderingen meegemaakt waar de dames het hoog ste woord voerden en er wel een kerk klok noodig zou zijn geweest om hun tot de orde te roepen. En 't slot van het drie uren lange liedje was, dat het buurtschap met groote stukken zal uitkomen in den optocht. Zoo leeft Drunen voort en zoo wordt er de feeststemming ingebracht, die wij Dinsdag hopen te beleven. Zaterdagmiddag om twee uur van gen de kinderspelen aan voor de jon gens op het voetbalterrein van V.J.C. De meisjes komen bij elkaar in het lokaal der meisjes-congregatie, waar zij aangenaam bezig zullen worden ge houden. Dinsdag is het de groote dag van de feestelijkheden in Drunen. Om 9 uur wordt begonnen met een H. Mis in de parochiekerk van „St. Lambertus" en 'n dienst voor de Ned. Herv. gemeente in de Ned. Herv. kerk. Om half elf heeft er dan een kinder aubade plaats aan het gemeentehuis, waarna de ballons worden opgelaten. In den namiddag wordt een optocht gehouden, welke om half drie aan de remise wordt opgesteld en om drie uur begint te trekken. Het op Dinsdagavond op het pro gramma staande vuurwerk kan op dien dag niet doorgaan, en is uitgesteld tot Zaterdagavond 10 September a.s. De reden hiervan is, dat de vuur werk fabriek niet in staat is om het order voor dien datum uit te voeren. Rest ons nog te vermelden, dat deel nemers voor den optocht zich uiterlijk Zondagmiddag om 12 uur dienen te hebben opgegeven bij P. Elshout Thz. RAAMSDONKSVEER. Programma der Koninginnefeesten. Het programma der feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig re geeringsjubileum van H.M. de Konin gin, welke hier op Maandag en Dins dag a.s. gevierd worden, is als volgt samengesteld Maandag 5 September: 8 Uur klokkengelui; 10 uur plechtige H. Mis met assi stentie in de R.K. Kerk. 1 uur nam. Tocht met ouden van dagen naar Ulvenhout. Vertrek vanaf het Heerenplein. 2.30 uur. Kinderspelen op het ter rein in den Roterpolder, ingang Kerk straat, onder leiding van de onderwij zers der verschillende scholen. 6.30 uur. Kerkdienst in de Geref. Kerk; voorganger Ds. R. Maare. 7 uur. Kerkdienst in de Neder- duitsch Herv. Kerk; voorganger Ds. W. Oost. 8 uur. Lampionoptocht met mede werking van de Kon. Erk. Harmonie „De Eendracht". 9.30 uur. Concert door de Zangver- eeniging „Excelsior", het R.K. Man nenkoor en de Kon. Erk Harmonie „De Eendracht" van Raamsdonksveer. Dinsdag 6 September; 9.30 uur v.m. Optocht met versierde wagens. Opstelling 0111 9 uur Hoek Boterdijk. Er zijn 21 groepen in den stoet. 1 uur ïi.in. Officieele uitreiking van de gemeentevlag aan de deputatie voor het défilé voor H.M. de Koningin te Amsterdam door de EdelAchtb. Heer burgemeester vipi Raamsdonk op het Heereplein te Raamsdanksveer. 2 uur n.iii. Volksspelen op het ter rein in den Boterpolder, ingang Kerk straat. Deze spelen bestaan uit: 1 Sprietloopen; 2 hardloopen met hindernissen; 3 tonwedstrijd; 4 ring steken te paard; 5 hardloopen door de gemeente; 6 stoelendans te paard; 7 tonsteken. 7.30 uur. Aankomst der Kon. Har monie „Cecilia" uit Princenhage aan de Spoorweghalte te Keizersdijk. 8 uur. Concert door de Kon. Harm. „Cecilia" uit Princenhage op het Hee replein. 10.30 uur. Schitterend vuurwerk op het Heereplein. De Waspiksche Kermis behoort weer tot het verleden. Zij is weer rustig en kalm verloopen. en de surveillleerende politiemannen hadden het al zeer ge makkelijk, aangezien geen enkelen wan klank werd vernomen. Vergeleken bij andere jaren waren er minder bezoekers van buiten; wellicht door de stadsfeesten in Geertruidenberg De harmonie Volk- vlijt Volksvermaak" bood als naar ge woonte hare leden Maandag een mati nee aan, hetwelk druk bezocht was, en zeer in den smaak viel. Men had hier voor oude bekenden ge-engageerd, n.l. het ensemble „Klaveren Vijl'' uit Roosen-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 10