WASPIK Mr. Th. H. A. M. Heere, op plechtige wijze geïnstalleerd. daal. Ook bij het soiree oogstte dit gezelschap veel succes: In hotel Roovers werd Dinsdagmorgen een matinee ge- geven door het duo Goffa uit Antwerpen. Ook hier kon men telkens door een flinke applaus hooren, hoezeer de be- zoeherstevreden waren, Dit duo muntte uit door een zeer beschaafd program ma. Van de vermakelijkheden trok vooral de cake- walk veel volk, terwijl wij meenen, dat ook de anderen exploi tanten niet te klagen hebben gehad. Op hetvoetbalveldhadden volksspelen plaats terwijl daar a s Zondag ook nog vliegerwedstrijden zullen worden ge houden. Woensdag j.l. had het Prot. Schoolfeest-comité ter eere van den verjaardag der Koningin voor de kinderen der Chr. School een kin derfeest georganiseerd. Met veel animo werden de verschillende spelletjes uitgevoerd. Na afloop werden vele kinderen met een prijs gelukkig gemaakt. Hulde aan de winkeliers die een deel der fraaie prijzen, eventueel versnaperingen, gratis ter beschik king van het comité hadden gesteld. Daar Ds. Lans het beroep naar Meerkerk heeft aangenomen, heeft de Ned. Herv. Gemeente alhier reeds een aanvang gemaakt met het beroepingswerk. Zondag j.l, trad voor de gemeente op candidaat De Bruin van Polsbroek, terwijl a.s. Zondag eveneens een candidaat tot den H. Dienst voor de gemeente zal optreden. Predikbeurten Zondag 11 September: Ned. Herv. Kerk v.m. half tien Ds. G. Lans, n.m. half drie een candidaat tot den H. Dienst. Wij staan hier, aldus spreker, in het centrum van het oude Raamsdonk, de plaats waaruit de tegenwoordige ge meente ontstaan is, die wij de dochter kunnen noemen van de moeder, het oude Raamsdonk. Die dochter is op gegroeid en zelfs de moeder boven het hoofd gegroeid, maar toch blijft zij aangewezen om met haar in hetzelfde gezin te blijven samenleven in harmo nieuze eendracht. Moge ook in de toe komst deze goede geest bewaard blij ven, waarvoor ik mede een beroep wil doen op uwe hooge positie en invloed. Moge God uw werk zegenen met ge luk en voorspoed tot een lengte van dagen, tot heil van uw gezin en van de geheele gemeente. Moge na deze de pressie nog een tijd aanbreken waarin de oude welvaart zal terugkeeren. Mr. Heere dankte zeer onder den indruk voor deze hartelijke woorden en met verheffing van stem vestigde hij er den nadruk op dat hij steeds zooveel in zijn vermogen ligt voor de goede verstandhouding tusschen het Veer en het Dorp zal blijven werken. Met een Leve de Burgemeester en het Wilhelmus was deze eerste plech tigheid afgeloopen. dienste der gemeenschap. In de spontane geestdrift die zich bij uwe benoeming van de bevolking meeste! maakte hebt u een voorbode van de aanhankelijkheid gezien, welke men u ook in de toekomst zal betui gen als drager van het gezag Burgemeester wij bidden God en wenschen u toe in deze wenschen en bede deelt ook uw voorbeeldig ge zin dat gij vele jaren het burgemees tersambt in deze gemeente zult mogen bekleeden, tot groei en bloei onzer ge meente, tot voldoening van u en de uwen. Ik hang u thans het voor uw ambt vastgestelde onderscheidingsteeken op de borst en verklaar u geinstalleerd als burgemeester der gemeente Raams donk. Namens de R.K. raadsfractie voerde hierna de heer G. C. de Bont het woord. Namens de Chr. Hist. Raads fractie voerde de heer J. P. Hermans het woord. Namens* de Anti-Rev.-fractie sprak de heer van Woerden. De Gemeentesecretaris, hier geboren en getogen als zoon van mijn vader, die eens het voorrecht had Burgemeester van Raamsdonk te zijn. Mijne heeren, het zou onoprecht van mij zijn om thans op dit oogenblik niet ruiterlijk te erkennen, dat juist naast de groote liefde die ik mijn geboorte dorp toedraag, de bestendiging eener traditie mij met groote vreugde ver- VUVan het feit dat juist dit laatste een I Wees begroet met Jubeltonen, bijzondere verplichting voor mij me- ees gezegend blijde dag HULDELIED bij het Veertig-jarig Regeerlngsj-ubileum van onze geëerbiedigde Majesteit Koningin Wilhelmina 6 September 1938. Wijze: Kroningslied. Raamsdonk in feeststemming. Groote belangstelling. Donderdag, 1 September, was voor de gemeente Raamsdonk een dag van groote beteekenis, daar op dien datum Mr. Th. H. A. M. Heere, tot dan toe loco-burgemeester, officieel werd inge haald en als burgemeester werd geïn stalleerd. De geheele gemeente was op buiten gewoon luisterrijke wijze versierd. On telbaar waren de eerebogen, versierde masten en slingers met bloemen, lam pions enz. De bevolking dezer gemeente heeft zeker op ongemeene wijze willen too- nen hoe zij de belangrijkheid van de zen dag moest waardeeren en daarin is zij wonderwel geslaagd. Reeds des morgens vroeg kon men de feeststem ming waarnemen, die haar eerste hoog tepunt aan de grens der gemeente be reikte waar Mr. Heere officieel werd ingehaald. Een reuze massa was hier op de been, niet alleen belangstellenden, doch ook talrijke vereenigingen der gemeen te of deputaties daarvan. Al deze personen verzamelden zich om twaalf uur op het terrein voor de Zuivelfabriek, waar o.m. ook het Feestcomité gereed stond om den bur gemeester met zijne echtgenoote en kin deren op officieele wijze te ontvangen. Precies op tijd arriveerden zij in een groote gesloten auto, waarna de vice- voorzitter van het feest-comité, de heer Kleijn, hoofd der school op het dorp, zijn blijdschap voor dit heugelijk feit uitte, met de toezegging, aanstonds bij het oude raadhuis een en ander nader te zullen belichten. Nadat aan de toejuichingen hier een einde was gekomen en mevrouw Heere van de meisjes Toosje Timmer mans en Treesje Schoenmakers een bloemenhulde in ontvangst had geno men, werd de stoet geformeerd, die burgemeester Heere naar het oude raadhuis zou begeleiden. De open landauer waarin de burge- meesterlijke familie had plaats geno men werd daarbij geflankeerd door een garde d'honneur, die in haar keurige uniformen een goede indruk maakte. Bij het oude Raadhuis. Nadat de stoet hier was gearriveerd werd de burgemeester met zijne fami lie naar het bordes geleid, waar hij allereerst een zanghulde der school kinderen in ontvangst had te némen. Het woord was hierna aan den vice- voorzitter van het feestcomité, die het voorrecht had namens het comité en de geheele bevolking den nieuwen burgemeester van harte welkom te heeten, bij de triomfale intrede in deze gemeente. In de feestelijke ontvangst en groote belangstelling ziet spreker het bewijs met welk een ingenomen heid de benoemirtg van Mr. Heere ont vangen werd en spreker is er van overtuigd dat met deze benoeming de keuze is gevallen op den persoon, die daarop krachtens capaciteiten en per soonlijkheid het meeste recht had. De plechtigheid ten raadhuize. De plechtigheden ten raadhuize droegen een voornaam karakter. Het geheele gemeentehuis was als het ware in een bloementuin herschapen, waar- tusschen de flikkerende candelabres het geheel vervolmaakten. Talrijk wa ren de genoodigden en officieele per sonen die bij de plechtige raadszitting tegenwoordig waren. Zoo bemerkten wij naast Mevrouw Heere met naaste bloedverwan ten o.m. de heer S. D. Lankhuizen, uit 's-Gravenhagè, Pastoor van Hees- wijck, Ds. van Maare, Pastoor Zijl mans, Pastoor Bekkers, Ds. Oost, Pastoor Nabuurs, verschillende heeren kapelaans. Burgemeester van Gils uit Made,' Burgemeester Bianchi uit Geer- truidenberg, Burgemeester Dekkers uit Waspik, Burgemeester Snijders uit Dussen, Burgemeester Smits uit 's-Gra- venmoer, Oud-secretaris Kieboom, Burgemeester Ridder van der Schue- uit Oosterhout, Burgemeester ren Brokx uit Zundert, de Districtscom mandant der Rijksveldwacht, de Ka pitein der Kon. Marechaussee en de heeren van het Eere- en Hoofd-comité. Nadat de secretaris, de heer Kie boom en de wethouder, dhr. Schoen makers, den burgemeester met zijne echtgen. en kinderen hadden binnen geleid opende wethouder Schoenma kers de plechtige raadszitting, waarbij hij voorlezing deed van enkele ingeko men stukken de benoeming van Mr. Th. H. A. M. Heere tot burgemeester ter deze gemeente betreffende en van eenige berichten van verhindering, o.a. van het raadslid van Seters en den Edelachtb. heer Moons, burgemeester van Helmond. De installatie. Spreker noemde het vervolgens een aangename taak den hooggeachten bur gemeester namens den raad en de bur gerij te mogen begroeten als burge meester van deze gemeente, waarmede aan een wensch van het college en de bevolking is voldaan. In U begroeten wij, aldus spreker, een waardig zoon van een der oudste en meest achtenswaardige families de zer plaats. Ongeveer een halve eeuw, van 1859 tot 1908 waren achtereen volgens uw grootvader en vader hier burgemeester en wat zij voor de ge meente geweest zijn, weten de inwo ners, wij weten dat door u deze tradi tie op waardige wijze zal worden voortgezet. Gij weet hoe moeilijk het bestuur eener gemeente is en hoevele belang rijke zaken voor onze gemeente om een oplossing vragen. In het voorbije jaar hebt u echter reeds overduidelijk getoond, dat het wel en wee der gemeente in uwe hand veilig is en dat het algemeen be lang steeds uw richtsnoer zal zijn ten de heer Kieboom, vervolgens het woord voerend is het als tolk van alle ambtenaren, eene behoefte om open hartig en hartelijk te getuigen van tal van factoren welke tot blijdschap stemmen. Een jaar nu ongeveer hebt gij, aldus spreker op weergalooze wijze ad in terim den burgemeesterszetel bezet. In dat jaar hebt gij niet alleen la ten blijken dat ook gij onvoorwaarde lijk staat achter de ambtenaren, die ernstig hun plicht doen, maar hebt gij ook laten zien dat gij alles voor hen wilt zijn. Welnu dan burgemeester, met nog zooveel temeer nadruk kan ik dan ook hier plechtig verklaren dat gij, onder alle omstandigheden, ten volle op uw ambtenaren moogt en kunt rekenen. Zij allen zullen, in hooge plichtsbe trachting, hun arbeid blijven verrich ten om de zware en moeilijke taak, welke het bestuur eener gemeente met zich brengt, vooral op den dag van vandaag, te helpen verlichten. Dit groote doel en een trouwe sa menwerking van allen zal de geest kracht verdubbelen en den arbeid be zielen. Mijnheer de Burgemeester, ikzelf mijn ambt van secretaris brengt dat mee zal dagelijks met u samenwer ken en dan bedenk ik. dat er voor den secretaris van de gemeente geschreven en ongeschreven plichten bestaan. Wanneer hij alleen maar aan de eerste voldoet, dan voldoet hij aan de letter der wet, maar niet aan haar geest. Aan de structuur van het gemeente bestuur toch is de secretaris zoodanig geschakeld, dat hij zijn positie niet goed zou begrijpen, wanneer hij zich niet met hart en ziel zou geven voor de gemeente, tot hulp en steun aan hen die geroepen zijn om haar te leiden. Naar best vermogen wil ik dan ook daartoe mijn krachten blijven inspan nen. Moge ik daarbij het vertrouwen be houden, dat gij mij tot heden hebt ge schonken. Naast de blijdschap die ons vervult met de benoeming van u tot opvolger van uw eminenten voorganger, moge ik ook onze goede gemeente geluk- wenschen en allen oproepen gaarne lidmaat te zijn van de eenheid, welke Raamsdonk siert, een eenheid welke debrengt, ben ik mij ten volle bewust. Mijn familie en de gemeente Raams donk zijn door den loop der tijden één geworden, zocwel in dagen van voor spoed die achter cns liggen als in da gen van tegenspoed die wij helaas momenteel beleven. Dit laatste feit echter mijne heeren, tempert niet het enthousiasme, waar mede ik deze functie, die van kinds been af een illusie voor mij geweest is, thans aanvaard. Met een gemeenteraad zooals Raamsdonk er een heeft, mag ik opti mist zijn. In onderling overleg, in onderling vertrouwen, zullen wij trachten met de zeer beperkte middelen die ons ten dienste staan het beste voor Raams donk te doen. Van groote waarde is mij ook de toezegging die gij mij juist deed Mijn heer de secretaris, als eerste ambte naar dezer gemeente, namens u en het geheele corps van ambtenaren en werkleiden. Ook op de politie, die mij in het af geloopen jaar, steeds tot steun is ge weest, die ik gaarne een beroep. Met blijdschap mag ik hier consta- teeren de aanwezigheid der geestelij ken zoowel van Katholieke als van Protestantsche zijde. Deze aanwezigheid is mij een waar borg, dat ook door het geestelijk ge zag dezer plaats, prijs wordt gesteld op een eendrachtige samenwerking. Een samenwerking tusschen twee zelfstandige machten die ieder hun eigen taak voor het welzijn onzer be volking hebben te vervullen. Mijn hier aanwezige collega's, dank ik hartelijk voor hun belangstelling en medeleven. Ik hoop dat wij in de toekomst, waar noodig op een prettige collegiale wijze zullen samenwerken. Zonder iemand te krenken of te pas- seeren, meen ik thans nog met name Laten wij ons vreugde tonen En huldigen dezen dag. Allen opgewekt van geest, Jubelen op dit Heerlijk feest: Lang mo^e Wilhelmina leven I Heil U dierbr'e Koningin Heil U en Uw Huisgezin; Koningin, Koningin Nog tal van jaren. Veertig jaren, thans geleden Zwoert Gij Hoogverheven Vrouw, Aan ons land en haar bewoners Eeuwig liefde, eeuwig trouw. En in gansch Uw levensstaat Toondet Gij door Woord en daad Dat het was Uw ernstig streven; Ons te geven: Vrede en min. Heil U dierbare Koningin, Koningin, Koningin Nog tal van jaren Ja wij juichen U ter eere, Op dit heerlijk jubelfeest; En Uw heuglijk jubileeren, Streelt ons aller hart en geest. En wij smeeken nu aan God Dat Hij zegene Uw lot; Niets Uw vreugde mag verstoren. Heil U dierbare Koningin Heil U en Uw Huisgezin, Koningin, Koningin Nog tal van jaren. Moge Gij die veertig jaren Koninklijk bleef Uw woord gestand, Onze liefde steeds ervaren Tot zegening van 't land, Een van hart en een van zin, Met U dierbare Koningin, "Willen wij in vrede leven. Heil U dierbare Koningin, Heil U en Uw Huisgezin Koningin, Koningin Nog tal van jaren. Vorstenhuis aan ons verbonden, Met onverbreekbaren band ...a Luid klinkt uit alle monden een bijzonder woord te mogen richten Oranje en Nederland, tot u Mijnheer Kieboom, oud-secreta- Beatnx, dat edel wicht, ris van Raamsdonk. Gij zijt mijn vader tot steun geweest, in de laatste jaren van zijn Burgemees ters-ambt, en mij tot voorlichting en hulp in de eerste jaren mijner loopbaan als wethouder. Hier vanaf deze plaats mijn gevoe lens van oprechte erkentelijkheid. En thans mijne heeren, verklaar ik plechtig het ambt van Burgemeester van Raamsdonk met graagte te aan vaarden. God oprecht biddend en smeekend Make levenszorgen licht Van U en van Haar Oudersleven. Heil U dierbare Koningin, Heil U en Uw Huisgezin Koningin, Koningin Nog tal van jaren- Waalwijk Schouten. (Ingezonden.) dat ik u ken als een volk, eerlijk en op recht, arbeidzaam en energiek, uuu up.ccut wx oxxx™wx~ Met zulk een gemeente, die ook dat Hij mij de noodige kracht moge ge- steeds mijn gemeente geweest is, dur ven, om een waardig on- en boven- jk jn Zee gaan, in goed Gods-vertrou- partijdig magnistraat te zijn. Moge God ons werk zegenen, en voor onze oude gemeente Raamsdonk nog eens een voorspoediger tijd doen aanbreken. Hiermede was de raadsvergadering wen, dat Hij ons Zijne hulp niet zal weerhouden. Inwoners van Raamsdonk, ik ben onder u geboren en getogen vele zijn de banden die mijn familie aan u ver binden. Dat deze banden nu vandaag en in gesloten en begaven allen zich naar toekomst, nog sterker toegehaald het bordes waar het défilé van ver- I mogen worden is mijn vurige wensch. eenigingen zou plaats vinden. qq igt heeft uwen raad mij zijn Een enorme menschenmenigte had t mogelijke medewerking toege- zich op het Marktveld verzameld, zoo- d dat marechaussee te paard er aan te ZCQeze medewerking vraag ik thans pas moest komen om het volk op een jjen zonder uitzon- KaamsaonK sier:, een eenneia weiKc £erbiedi afstand te houden. ook aan u aan u all te uw groote verantwoordelijkheid zal Toeny de Burgemeester met zijn der^n „*jL™a?en als ik zeg, dat verlichten en waardoor het, onder echt tc en kinderen op het boi> «Preken ^mee^ter d die mij zult Gods zegen, mogelijk zal zijn dat u des verscheen en de fotografen hun i overtuig veel, zeer veel in het belang der ge- phcht hadden gedaan bfak een groot geven. t.cf Jn ge meente en van de gemeentenaren zult kunnen doen. Dat geve God! De Burgemeester dankt. Heeren leden van den Gemeente raad van Raamsdonk, Mijnheer de Secretaris, Hooggeachte Belangstellenden. Dames en Heeren, Een eer en genoegen is het mij om thans, na dezen schoonen intocht in mijn geboortedorp, en na deze plech tige en schitterende ontvangst op ons gemeentehuis, mij door u bereid eenige woorden tot u te spreken als Burge meester dezer gemeente. Na een dankwoord aan H.M. de enthousiasme los, waarbij aan de kre ten „Leve de burgemeester schier geen einde kwam. Intusschen had zich de stoet van vereenigingen opgesteld om voor hun nieuwen burgevader te defileeren. Hieraan namen een 35-tal vereenigingen, sociale, charitatieve, ontspanningsvereenigingen van alle gezindten deel. Toespraak van den burgemeester. Staande op het bordes hield de burgemeester de volgende toespraak: Gemeentenaren van Raamsdonk, geven. De wijze waarop gij ons zoo juist in ons dierbaar geboortedorp hebt inge haald, de manier waarop de kinderen ons hebben toegezongen, en waarop uwe vereenigingen voor ons gedefi leerd hebben, spreekt een te duidelijke taal. Gij hebt dezen dag voor ons tot een onvergetelijken gemaakt, waarvoor wij u niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Ik van mijn kant zal alles doen, wat in mijn vermogen ligt, om voor u te zijn niet alleen een goed burgemeester maar een vriend en burgervader. Vele zijn helaas de zorgen en moei- Nu ik thans voor het eerst hier voor üjkheden die ons heden ten dage druk- u verschijn in mijn functie van burge- ken T u meester, is het mij een duren plicht, ergst van alles is nog steeds de Na een dankwoord aan H.M. de r eerste WOorden te doen zijn, qroote werkloosheid die zoovelen on- Koningin en de Ministers gaat hij ver- woorden van eerbiedigen dank aan zer jjvere mannen tot ledigheid doemt, Aor-. It»,, J:j.x. en treurige gevolgen heeft voor alle lagen der bevolking. Verlies den moed niet. Tot nu toe zijt gij wel geslagen, maar niet teneer- geslagen. In dit verband herinner ik u gaarne eens aan de woorden die mijn der: U wethouder Schoenmakers, U hee ren van den Gemeenteraad en U heer Secretaris, ben ik zeer erkentelijk voor de woorden, die gij tot mij en mijn fa milie hebt willen spreken. Het waren woorden en beloften niet H.M. onze Koningin die mij dit ambt wel heeft willen toevertrouwen. Dat het ambt van burgemeester van Raamsdonk, dat ik heden op mij geno men heb, geen sinecure is, hierin zult gij wel allen met mij eens zijn. net waren wwiucu en UUUUi" Maar toch inwoners van Raams- I noq eens aan de woorden die mijn enkel schoon van stijl en welgekozen donkj niettegenstaande ik ten volle be- hoogqeachten ambts-voorganger bij zijn voor deze gelegenheid maar woorden dg verantwoordelijkheid aan deze afscheid tot u richtte: „Laat oprechte vol inhoud en beteekenis, en vooral £unctje verbonden, niettegenstaande ik - - Ju1 w*»rlrl«st uw weet dat moeilijkheden, ja dikwijls groote en ernstige moeilijkheden niet zullen uitblijven heb ik dit burgemees terschap met graagte aanvaard. En dat ik het met graagte en met groote voldoening aanvaard heb, ligt aan u, inwoners van Raamsdonk, om- die kwamen recht uit uw hart. Buitengewoon gevoelig ben ik voor de manier waarop gij hier mijn vader en grootvader hebt willen memoree- ren. Inderdaad mijne heeren, ik behoef niet meer naar u toe te komen, doch ik blijf in uw midden, als een der uwen, éénheid uw symbool zijn, werklust uw parool". Wij doen en zullen alles blijven doen om werk te vinden voor uwe handen. Maar vergeet gij ook bij al ons streven vooral niet, dat wij geen tooverstaf bezitten. Wat verantwoord is en doenbaar. IK. 111 y««.., a~' uat deze nanoen nu vaxx^a V/ I v CIC o

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 11