SCHUDT UW LEVER WAKKER Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. LAND- EN TUINBOUW, Gemengd Nieuws (Vervolg van pag. 1 van dit blad). heeft. Wat door mij de vorige verga dering is medegedeeld betreffende de( loonen, kan ik getuigen, dat dit juist is daar het gemeentebestuur zelf bij de uitbetaling is aanwezig geweest. In verband met die kankeraars, wil ik een voorbeeld aanhalen. Er kwam een vrouw bij me die mij haar nood klaag de dat haar man in de werkverschai- fing zoo weinig verdiende. Ik zei haar toen dat hij dan wel niet hard genoeg zou werken, want anders zou hij wel meer moeten verdienen. Toen zei de vrouw dat hij dat wel wou, maar dat hij werkte in gezelschap van nog en kele anderen die zeiden dat zij het ver Dit was het ongevraagde bewijs dat mij geleverd werd betreffende den toestand daar. Wat de gasprijs betreft hebben wij juist zoo gehandeld als de gemeente Dongen, zoodat wij meenden in goed gezelschap te zijn. Dit is bo vendien de meest goedkoope wijze en ons aangeraden door menschen die van raadhuisbouw studie gemaakt hebben. Betreffende de klasse-indee ling van Waalwijk, heb ik verteld dat het gemeentebestuur ook hier hard nekkige pogingen aanwendt om het uurloon van 25 op 29 cent te kunnen brengen. Dan zouden wij dus gelijk komen staan met Waalwijk te dien aanzien. Aangaande de verlaging van den gasprijs voor de gemeente kan ik meedeelen dat dat alleszins redelijk is. Men zou ook kunnen zeggen, levert ons de straatverlichting voor niets. Dit zijn allemaal regelingen van economi- schen aard die de resultaten in gun- stigen zin zullen beïnvloeden. Ik wil tot slot dan nog vragen om op den 6den van de eerstkomende maand U allen hier terug te mogen zien indien dat mogelijk is. Omdat de gemeente de regeering wel zoo gezind is dat wij van haar blijdschap en be langstelling bij het groote gebeuren dat dan te wachten is, blijk moeten geven. Hierna sluiting. 1914 1938. In een rede te Stuttgart, heeft Ley, de leider van den arbeidsdienst, gis teravond gezegd, dat Hitler in deze crisis niets aan het toeval overliet, zoo als de Duitsche keizer in 1914 wel had gedaan. Ware Wilhelm 11 toen met dezelfde omzichtigheid opgetreden ais Hitier thans, dan zouden er maar twee mogelijkheden zijn geweest: of JJuitsch- land zou nooit in een wereldoorlog ge wikkeld zijn geworden, of het had dien oorlog gewonnen. Het Duitsche volk kon thans geruster zijn en de ontwikke ling van den toestand aan de bekwame handen van den Führer, die het nooit in den steek had gelaten, overlaten. DE TERREUR IN PALESTINA. Een bekende Arabische terroristen leider is door de politie in de straten van Haifa doodgeschoten, toen hij trachtte te ontsnappen na door de po litie gesommeerd te zijn om te blijven staan. Het spoorwegstation van de lijn Je ruzalem—-Lydda is door brandstich ting gisteravond vernield. Een Arabisch hulpagent is ernstig gewond door eeni- ge schoten, die gistermorgen in de oude stad op hem gelost werden. Nabij He- bron zijn twee dokters ontvoerd, ver moedelijk om hen te dwingen medische hulp te verleenen aan een groot aantal gewonden, die kortelings onder de ter roristen gevallen zijn. Tewilk Sjanti, een neef van den uit gever van het blad Addifaa, is gister ochtend doodgeschoten. Hij was pas gisteren uit het ziekenhuis ontslagen, na de vorige week bij een aanslag op zijn leven gewond te zijn. JAPANSCHE REPRESAILLES TE TIENTSIN. Alle Japansche onderdanen, wonen de in de Britsche en Fransche conces sies te Tientsin moeten binnen veertien dagen hun woningen verlaten aldus seint Domei. Deze maatregel is bedoeld als een protest van Japan tegen de Brit sche en Fransche autoriteiten in ge noemde concessies, die geweigerd heb ben met de Japansche autoriteiten sa men te werken voor het handhaven van de orde te Tientsin. Door dezen maatregel worden in to taal 1472 Japanners getroffen, n.l. 351 Japanners en 8 Koreanen in de Britsche concessie en 1101 Japanners en 102 Koreanen in de Fransche concessie. Al le Japansche firma's, winkels en ban ken, ook de Yokohamabank, worden gesloten en opgeheven. TREKT HET ONWEER AF? De internationale politieke atmosfeer lijkt sinds Woensdag wel wat te zijn opgehelderd. Londen trekt deze conclusie uit het besluit der Britsche regeering, haar ge zant niet op te dragen bepaalde démar ches in verband met het Cechoslovaak- sche probleem te doen, uit de hervat ting der ministerieele vacanties en uit het bezoek van Chamberlain aan den koning. Te Praag zijn allen, die belang heb ben bij het bereiken van een accoord, druk bezig met besprekingen. De Su- deten-Duitsche partij verklaart haar standpunt tegenover de nieuwe Cecho- slovaaksche concessies nog niet te heb ben bepaald, daar deze haar nog niet officieel bekend zijn. Te Berlijn blijft de ontspanning ook voortduren en is ook de pers gematig der van toon geworden. De Britsche gezant sir Neville Henderson heeft ter stond het contact met de Duitsche au toriteiten hervat. President Roosevelt overweegt de mogelijkheid een duidelijke verklaring af te leggen over Amerika's houding ten opzichte van de Tsjechoslowaak- sche kwestie. Dit is ongetwijfeld het be langrijkste nieuws van een overigens vrij kalmen dag. Dat Amerika in de laatste weken een sterke belangstelling voor de dreigende ontwikkelingen in Europa heeft getoond, was reeds be kend. Het nieuws, dat de president er ernstig over denkt openlijk stelling te nemen en door een publieke verklaring zijn invloed te laten gelden, toont ech ter, dat die belangstelling nog verder gaat dan men had durven hopen. Of de president inderdaad tot een verklaring zou besluiten en wat de in houd van een dergelijke verklaring zou zijn, is nog niet met zekerheid te zeg gen. SOVJET-ADMIRAALS GEDOOD. Door de Ogpoe gefusilleerd. Voor het eerst heeft het volkscom missariaat van Marine te Moscou toe gegeven, dat de voornaamste Russi sche admiraals en vlootdeskundigen eenige maanden geleden gefusilleerd zijn. Wat er precies gebeurd is, aldus de correspondent van de „Times", wordt niet in alle gevallen verklaard, maar officieele mededeelingen bevestigen, dat de Ogpoe de volgende admiraals heeft laten doodschieten: Orlof, opperbevelhebber van de roo- de vloot: hij vertegenwoordigde Sov jet-Rusland bij de Britsche kronings feesten: Sifkof, Loedry, Iwanof, Vic- torof, Moeklewitsj, Kozanof, Kireyef, Disjenof, Kadatski, de professoren Zer- ve en Petrof van de vlootacademie te Leningrad, en nog verscheiden ande ren. Na deze massamoorden, aldus de „Times", was er bij de Sovjet-vloot geen enkele officier mee, die het jaar tevoren een hoogen post bekleed had. Het ministerie van Marine verklaart, dat de admiraals en vlootdeskundigen op verraderlijke wijze er naar streef den, dat Sovjet-Rusland vóór alles een defensieve vloot zou hebben, die voor namelijk uit duikbooten en apder.e klei ne schepen zou bestaan, terwijl. Sovjet- Rusland juist een groote vlgot noodig heeft, die krachtig genoeg is om tot een offensief over te gaan en zich met de slagschepen en kruisers van andere landen te meten. Sinds deze admiraals en deskundi gen van het terrein verdwenen, is men onmiddellijk met den bouw van slag schepen en kruissers begonnen. ORANJE BOVEN! Het Nederlandsche volk vierde feest, een dubel feest. Het vierde den verjaardag van zijn Koningin en zette tevens de schitterende reeks van festi viteiten in, welke georganiseerd zijn bij het 40-jarig regeeringsjubilé van Hare Majesteit. Daarom had deze feestdag in den lande een bijzonder cachet. In alle steden, dorpen en gehuchten wapperde van de meeste huizen de driekleur, de menschen waren getooid met oranje, de vaderlandsche liederen klonken op, harmonie- en fanfare-klan ken schetterden allerwege door de stra ten. Optochten, aubades, kinderspelen werden georganiseerd. Kortom: er is danig feest gevierd op dezen, voor ons land zoo merkwaardi- gen en blijen dag. Het centrum der feestelijkheden was natuurlijk de vorstelijke residentie 's-Gravenhage, waar de leden der vor stelijke familie gisteren verbleven. In den morgen brachten tweeduizend zangers en zangeressen de jarige Vorstin een aubade; vervolgens werd op het Malieveld een militaire parade gehouden. Des middags vond de huldiging door de Haagsche burgerij plaats. Een lan ge stoet defileerde toen voor de ko ninklijke familie. Er namen aan deel Oud-Indische militairen, koninklijke marine, zangkoren, talrijke praalwa gens, muziekkorpsen, de afdeelingen der Princevlag, kindervereenigingen en de organisaties en vereenigingen uit al le standen en gezindten der Haagsche bevolking.Een ware oceaan van bloe men werd daarbij aan de Koningin aan geboden. Des avonds werd in tegenwoordig heid van de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen het too- neelstuk „1813" van Bets Ranucci— Beekman en Johan de Meester opge voerd. Des namiddags sprak H. M. de Ko ningin een radio-rede uit, die men el ders in dit nummer vindt. Ook Amsterdam, de hoofdstad van het land, was een stad, vol vlaggen en oranje. Ook hier werd Koninginnever- jaardag met geestdriftig feestvertoon gevierd. Zeer spontaan was de feestvreugde in den Jordaan, en dit, ondanks de po gingen van communistische zijde, om dit stadsgedeelte uit te schakelen van de algemeene nationale vreugde. Binnenkort volgen groote feesten bij 't bezoek der Kon. Familie. Ook Rotterdam bleef natuurlijk niet achter. Ook hier had een aubade van eenige duizenden zangers en zangeres sen plaats, op het Schuttersveld werd een parade afgenomen, terwijl verder allerlei festiviteiten waren georgani seerd. Hier zijn 't in hoofdzaak de vloot van Piet Hein en de schitterende avondverlichting van de Maas, die de groote attractie vormen. Andere steden als 's-Bosch, Breda, enz. gaven schitterende feesten. Ook in het buitenland wordt groote aandacht besteed aan het regeerings- jubileum der Koningin. Zoo troffen wij waardeerende artike len aan in de groote bladen van Enge land, Frankrijk, Duitschland, Polen, Tsjecho-Slowakije, België en Zwitser land. Ook in onze Overzeesche Gewesten is Koninginne-verjaardag met groote opgewektheid gevierd. 15-JARIGE JONGEN TE DEN BOSCH DOOR AUTOBUS GEGREPEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag- omstreeks half 2 heeft op den hoek van de Timorstraat en den Maastrichtschenweg te 's-Her- togenbosch een ernstig verkeersonge val plaats gehad. De 15-jarige jongen M. J. A. Litsenburg, wonende in de Javastraat, was op den Maastricht schenweg aan het fietsen en wilde aan 't einde van de Indische buurt, de Ti morstraat inrijden. Uit de richting van de stad naderde een autobus van de B.B.A. bestuurd door een zekeren D. uit Eindhoven. Vlak voor de autobus stak de jon gen den weg over. De chauffeur trachtte nog, door het stuur naar links om te gooien, een aan rijding te voorkomen. Zulks mocht hem echter niet baten. De jongen werd door de autobus gegrepen en met kracht tegen den grond geslingerd. Zwaar gewond bleef hij daar liggen, terwijl het rijwiel totaal werd vernield. De jongen is aan de verwondingen overleden. VADER GEDOOD, ZOON GEWOND. Door auto aangereden. Op den rijksweg Roermond—Swal- men, heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een onderwijzer uit Venlo werd gedood en zijn 13-jari- ge zoon gewond werd. Uit den zijweg van kasteel „Hillen- raedt" naderde op dat tijdstip een met kippen geladen vrachtauto van den ex pediteur Pillaerds uit Herkenbosch. Uit de richting Venlo kwam op het zelfde moment met groote snelheid een Engelsche personenauto aanrijden. Juist op de kruising kwamen de auto's met elkaar in botsing. De per sonenauto vloog van den weg en raak te daarbij een paar boompjes die geveld werden. Twee wielrijders, die zich ter plaatse op het fietspad bevonden, de onderwijzer W. Spiers uit Venlo en zijn 13-jarigen zoon, werden door de auto gegrepen. Beiden vielen tegen den grond. De heer Spier werd met een verbrijzeld been en enkele gebroken ribben in bewusteloozen toestand op genomen Zijn zoon had een hoofd wonde opgeloopen. De twee slachtof fers werden naar 't St. Laurentiuszie- kenhuis te Roermond overgebracht, waar de heer Spiers aan de bekomen verwondingen overleed. 66 PERSONEN BIJ GRONDVER SCHUIVING BEDOLVEN. Te Tsjoeto bij Kaïnei'in hét Noord- Oosten van Korea zijn 69 arbeiders, die zich ter ruste hadden begeven, door een grondverschuiving bedolven. Drie hun ner kon men redden, de andere 66 zijn om het leven gekomen. Bovendien zijn tien personen gewond. FAMILIEDRAMA TE SLIEDRECHT. In den nacht van Woensdag op Don derdag om half twee werd de hulp van de politie ingeroepen voor een drama, dat zich had afgespeeld in een woning in de Dijkstraat 50 te Sliedrecht. Toen de politie ter plaatse ver scheen, vond zij de lijken van den 39- jarigen B. en diens 18-jarige dochter, die beiden schotwonden vertoonden. De aanleiding tot dit drama is nog niet met zekerheid bekend. De verhouding in het gezin, dat uit man, vrouw en vijf kinderen bestaat, is niet bepaald goed. Het meisje was des avonds om half twaalf thuis gekomen, hetgeen de vader te laat vond. Ver moedelijk heeft hij zich hierover kwaad gemaakt en zijn dochter neergeschoten waarna hij de hand aan zichzelf heeft geslagen. Agent schiet zijn chef neer. Woensdagochtend te kwart over elf heelt zich 111 het politiebureau Pieter Aertszstraat te Amsterdam een drama algespeeld, waarbij de brigadier van politie Van der Linde gedood werd door een agent. Een agent kwam bij den briga dier op rapport in verband met een hangende straf. Daarover ontstond een korte woordenwisseling tus. schen den agent en zijn cbel. Plot seling trok de agen. zijn dienstre volver, richtte deze op den briga dier en loste een schot, waardoor de brigadier terstond doodelijk ge- trollen werd. Vervolgens richtte bij het wapen op zichzell, zonder zich echter ernstig te verwonden. Terstond kwamen uit de andere vertrekken de aanwezige agenten toesnellen, doch het was reeds te laat. Het incident verwekte een geweldige consternatie. De Genees kundige Diensi werd gewaarschuwd, doch men kon bij het slachtoffer slechts den dood constateeren. De dader is per auto van den G.G.D. naar hei Wilhelminagasthuis vervoerd. Het drama heeft in het politie, corps groote ontroering verwekt. Zoek naar den Coloradokever In verband met de groote belan gen, die verbonden zijn aan een tadige en volledige uitroeiing van alle vindplaatsenvan den Colorado, kever nog in dit jaar, is het gewenscht dat alle verbouwers van aardappelen nog eenmaal hun gewas op de aanwezigheid van den kever ol van vraatsporen der larven onderzoeken. Het gaat hierbij om vast te stellen of er kevers, eventueel ook larven op het loof aanwezig zijn of dat de aanwezigheid van groepjes planten met afgevreten bladeren vastgesteld wordt. Als dit laatste het geval is, wijst dit erop, dat aldaar larvenaan de planten gevreten hebben en dan is net zeer waarschijnlijk, dat deze zich thans als pop of kever daar ter plaatse in den grond bevinden, dit zal dan onzerzijds worden vast gesteld en de noodige uitroeiings maatregelen zullen dan genomen worden. Waar kevers op het loof gevonden moeten deze onmiddellijk worden verzameld en gedood om versprei, ding te voorkomen. Daar het groote gevaar voor het optreden en de uitbreiding van den Coloradokever in het volgende jaar schuilt in de haarden, die dit jaar onopgemerkt blijven en in de losse kevers die zich nu nog in het veld bevinden, is het van het grootste belang, dat alsnog alles gedaan wordt, om de aanwezigheid van de tot nu tot nu toe onopgemerkte haarden vast te stellen en de zich verplaatsende kevers te vangen, Ik doe daarom een beroep op de medewerking van alle verbouwers van aardappelen in hetgebied waar de kever dit jaar opgetreden is, dat zijn dus de provincies Zeeland, Noord-Brabant, Limburg, de Zuid Hollandsche eilanden en het Weste lijke deel van de Betuwe, om in de eerste helft van September het gevraagde onderzoek te verrichten, en verder ook bij het onderzoek op vraatsporen te letten. Met elke vindplaats die nu nog uit geroeid wordt, is een groot gevaar voor uitbreiding voor het volgende jaar voorkomen. De inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst N. van Poeteren. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. Economische toestand in de verschil lende gemeenten, behoorende tot het district der Kamer. SPRANG-CAPELLE. Oppervlakte: 2485 ha. Bevolking: 1 Januari 1937: 2587 mannen, 2512 vrouwen, totaal 5099. 1 Januari 1938: 2581 mannen, 2477 vrouwen, totaal 5058. Loop der bevol king in 1937: Toename door geboorte 49 mannen, 45 vrouwen, totaal 94, door vestiging (53 mannen, 72 vrou wen, totaal 135. Vermindering door sterfte 27 mannen, 30 vrouwen, totaal 57, door vertrek 91 mannen, 122 vrou wen, totaal 213. De bevolkingsdichtheid per km" was op 1 Januari 1938 203.5 tegen 205.2 op 1 Januari 1937. De bodemgesteldheid is als volgt weer te geven 675 ha. kleigrond; 1425 ha. zand grond en 380 ha. moeras, water en wegen enz. Het bodemgebruik is voor het groot ste deel weiland, voor het overige bouwland met sterk toenemende tuin bouw, nader te specificeeren in 425 ha. bouwland; 1585 ha. weiland; 80 ha. tuinbouwgrond en 400 ha. woeste grond, erven enz. Deze gemeente bestaat uit de dor pen Sprang, 's-Grevelduin-Capelle en Vrijhoeve-Capelle. De hoofdmiddelen van bestaan zijn landbouw, veeteelt en tuinbouw, be nevens eenige industrie. De industrie in deze gemeente om vat: 1 schoenfabriek, behoorende tot het grootbedrijf 8 schoenfabrieken, behoorende tot het kleinbedrijf; 1 coöperatieve zuivelfabriek, groot bedrijf; 1 broodfabriek, grootbedrijf; 1 houtzagerij met handel in bouw materialen, grootbedrijf. De middenstand had, evenals overal elders, nog steeds te kampen met in krimpende omzetten en dientengevol ge met dalende winst; vele midden- standsbedrijven konden dan ook hun bedrijven slechts met uiterste krachts inspanning voor ondergang behoeden. De middenstand in deze gemeente om vat o.a. 20 aannemers, tevens metse laar of timmerman, 1 aannemer in water- en wegenbouw; 13 broodbak kerijen; 13 slagerijen; 47 kruideniers winkels; 9 café's en 2 restaurants; 12 rijwielwinkels; 2 drukkerijen; 7 sme derijen. De landbouw en veeteelt hadden een betrekkelijk gunstig jaar. De veesta pel omvat rond 3400 runderen, 500 paarden en 1000 varkens. De tuinbouw had met groote moeilijkheden te kam pen. De lasten, vooral van de kassen, zijn bij den tuinbouw te zwaar; groo- tere export is voor den tuinbouw een vereischte. De havens in deze gemeente, nl. de Capellesche haven en de Labbegatsche haven, werden in '37 aangedaan door respectievelijk 174 schepen, metende 12.889 ton, en 100 schepen, metende 8.463 ton. Hier valt een teruggang te constateeren t.o.v. 1936 van totaal 39 schepen met een gezamenlijken inhoud van 3152 ton. De algemeente economische toe stand blijft tengevolge van het onver minderd voortduren van de heerschen- de crisis ongunstig. Het aantal werk- loozen, dat op 1 Januari 1937 bedroeg 239 voor de geheel- en 45 voor de ge deeltelijk werkloozen, steeg tot resp. 344 en geene op 31 December j.l. Aan werkloozenzorg, nl. steunverleening en werkverschaffing, werd uitgegeven resp. 43.301.89 en 2397.53, met gemiddeld 107 gesteunden en 4 ge plaatsten in werkverschaffing. De gemeentelijke belastingdruk i3 in hoofdzaak als volgt (begrooting 1938): Grondbelasting: geb. eigendommen 80 opc., ongeb. eigendommen 20 opc. Personeele belasting: 8e klasse, met een progressief aantal opcenten van 160 tot 200. Vermogensbelasting38 opcenten. Gemeentefondsbelasting: 3e klasse, met 75 opcenten. De gemeenteschuld bedroeg op 1 Januari 1938 642.484.73 tegen 646.256.35 op 1 Januari 1937. Van de schuld per 1 Januari 1938 was 200.705.28 geïnvesteerd in een ren dabel bedrijf en 207.971.29 bestemd voor volkshuisvesting. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgëns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt yerstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8