Plaatselijke Berichten HOTEL VERWIEL NATIONALE FEESTDAG. EdeBont-v.Hulten EEN R.K. MEISJESSCHOOL VOOR UITGEBREID LAGER ONDERWIJS TE WAALWIJK. Heerenkleeding naar maat Zaterdag 3 September 1938 No. 70 De Echo van het Zuiden Derde Blad De vorige week wezen wij in dit blad op de eigenaardige omstandig heid, dat in ons land de meeste Ka tholieke meisjesscholen van veel oudere datum zijn dan de Katholieke Jongens scholen. De oorzaken hiervan zijn niet moei lijk te gissen. 1. Van Katholieke zijde was er steeds op gewezen, dat, waar de om standigheden zulks mogelijk maken, aparte jongens- en meisjesscholen de voorkeur verdienen boven gemengde scholen. Tegenwoordig worden ook door vele niet-katholieken de nadelen van de co-educatie (d.i. het systeem van jongens en meisjes in één klas) groter geacht dan de voordelen. 2. De financiële offers, welke de zustercongregaties zich getroostten, stelden de schoolbesturen in staat gemakkelijker meisjesscholen te stich ten en te onderhouden dan jongens scholen. Vergeten we niet dat vóór 1889 de bijzondere scholen geheel uit eigen middelen moesten worden be taald. De zesterscholen werden reeds spoedig door de ouders hoog gewaar deerd. Men zag, om het maar voor zichtig uit te drukken, dat het onder wijs volstrekt niet achterstond bij dat van andere scholenhet bleek al spoedig, dat de Eerw. Zusters, on danks haar leven van afzondering, meer met haar tijd meegingen, dan velen hadden verwachtmen stelde het op prijs, dat speciaal aan orde en netheid grote zorg werd besteed en dat de Eerw. Zusters door haar on derwijs en voorbeeld bij de kinderen diep inprentten de gulden woorden, welke in veel gebruikte Franse leer boekjes stonden gedrukt,,Dieu est mon principe", God is mijn levens beginsel. Het is wel opmerkelijk, dat het Ka tholiek onderwijs aan meisjes in ge meenten als Waalwijk en Kaatsheuvel- Loonopzand zich tot heden beperkte tot lagere scholen. Voor verdere stu die moesten de meisjes of treinstudente worden of naar internaten worden gezonden, wat aanzienlijke kosten en andere bezwaren met zich medebrengt. Het zal zeker vele ouders, die gaarne de meisjes in huis houden, genoegen doen te vernemen, dat Maandag 5 Sept. a.s. te Waalwijk een R.K. Meis jesschool voor Uitgebreid Lager On derwijs wordt geopend. De lessen zullen worden gegeven in enige loka len van de St. Teresia-schoolbegon nen wordt met 2 klassen, waarvan de le klas aansluit bij het 6e leerjaar van een lagere school. Voorlopig wordt opgeleid voor het z.g. Mulo-examen A, waarbij vooral de drie moderne talen en handelsrekenen op de voor grond staan. Dit diploma waarborgt meer dan gewone, ik zou haast een zeggen een meer burgerlijke, ontwik keling en geeft verschillende maat schappelijke rechten. Het prospectus van de Huishoudschool geeft b.v. duidelijk aan, dat voor bepaalde cur sussen een (M.)U.L.O.-opleiding ge wenst of noodzakelijk is. Wanneer er voldoende vraag is naar opleiding voor het meer wis- en natuur kundige diploma B., zal ook daartoe gelegenheid worden geboden. Voor katholieke meisjes in Waalwijk en omstreken, die het 6e leerjaar hebben afgemaakt, staan voortaan de volgende wegen open 1. Zij kunnen tot haar veertiende jaar op de lagere school blijven en het 7e leerjaar afmaken 2. Zij kunnen, als zij 12 jaar en 8 mnd. oud zijn, als leerling ingeschreven worden op de R.K. Huishoud- en Industrieschool te Waalwijk, waar zij niet enkel huishouden en nuttige hand werken leren, maar ook onderwijs ont vangen in de gewone schoolvakken van een onderwijzeres met hoofdacte 3. Zij kunnen geplaatst worden op de nieuwe Kath Meisjesschool voor U. L. O, te Waalwijk, welke, evenals de Huishoudschool, in beheer is bij het Kerkbestuur van St. Jan. Een enkel woord nog over de namen M. U. L. O. en U. L. O. De nieuwe L. O. wet kent slechts uitgebreid lager onderwijs dit komt overeen met het meer uitgebreid lager onderwijs van de vorige onderwijswet. Vrosger had men naast het volledige M. U. L. O. nog het onvolledige U. L. O., waar b. v. naast de gewone leervakken slechts in één of twee moderne talen werd les gegeven. Er bestaat in Waalwijk voor meisjes nog geen gelegenheid tot het volgen van middelbaar dagonderwijs, maar er zijn slechts betrekkelijk weinig meisjes in onze gemeente en omgeving, die daarvoor in aanmerking komen, We wijzen er echter terloops nog even op, dat aan de R.K. Middelb. Handelsavondschool verschillende cur sussen gegeven worden, welke ook voor meisjes met M. U. L O.-opleiding eventueel een gewenste- voortzetting van haar studie geven. Het is wel toevallig, dat in één week te Waalwijk twee belangrijke onder- wijs-inrichtingen voor meisjes worden geopend, waardoor onze gemeente nog meer dan tot heden een onderwijs centrum voor de gehele Langstraat wordt. Het Kerkbestuur van St. Jan meent ook nu weer te mogen vertrouwen, dat het bij zijn initiatief tot uitbreiding van het onderwijs in onze gemeente op de morele steun van de ouders in Waalwijk en omgeving kan rekenen. G. J. DE VRIES Dinsdag a.s. zijn onze Kantoren en Bedrijf den geheelen dag gesloten. De Echo van het Zuiden Waal wij ksche Stoomdr. Antoon Tielen. Beperking Post-, Telegraaf- en Telefoondienst op Dinsdag 6 September a.s Op Dinsdag 6 September a. s. welke dag als nationale feestdag ter viering van het 40-jarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin is aangewezen, zal voor de uitvoering van den Post-, Telegraaf- en Tele foondienst voor het P.T. T.-kantoor te Waalwijk en de daaronder res- sorteerende P.T.T. inrichtingen, de volgende regeling gelden De kantoren worden niet later opengesteld dan tot 10 uurv.m. met dien verstande, dat deze openstelling alleen geldt voor telegraaf, telefoon, telegrafische postwissels, Rijkspostspaarbank, Rijksverzekeringsbank, ouder domsrente, accijnzen, zegelver koop en pakketpost. Voor den Postchèques. en Girodienst alleen voor het aan. nemen van stortingen metspoed- behandeling of spoedbericht en voor het uitbetalen van chèques met spoedbehandeling of tele grafische machtiging, alsmede voor het doen van uitbetalingen op reischèqueboekjes. Stortingen met spoedbehande ling worden alleen geboekt voor zoover deze vóór 11 uur dien dag op het Centrale Postgiro- kantoor aanwezig zijn. Quitan- tiën worden niet ingevorderd, terwijl slechts één brief- en pakketpostbestelling wordt uit- respondentie uit de eerste bus lichting. (Hoofdkantoor 7.25 v.m.), welke correspondentie te 7.42 v.m. zal worden verwerkt en doorgezonden. Na de correspondentie, uitge reikt in de eerste bestelling, wordt dien dag geen post meer ontvangen. Busrechthouders kunnen hun correspondentie afhalen tot 10 uur v.m. A.s. Feesten op 6 September. Aan het programma van het Centraal Oranje Comité zooals dit reeds gepubliceerd is kan nog het volgende worden toegevoegd: Op het moment, dat een deputatie uit de Jeugdorganisaties zich met de Gemeentevlag naar Amsterdam zal begeven, zullen op het Raadhuis plein een 600-tal duiven worden losgelaten, zulks met welwillende medewerking van de Postduiven verenigingen »De Eendracht» en »De Jeugdige Vliegers». Ongetwijfeld zal dit nog de belangstelling ver- hoogen voor de gebeurtenissen op het Raadhuisplein van voor den middag. Ook symbolisch gezien is het een aardige gedachte. Wielerwedstrijd. De inschrijvingen loopen goed binnen en er zullen in totaal wel een 50-tal renners aan den start verschijnen. Wanneer men rekent dat op meerdere plaatsen wedstrijden wor den georganiseerd op en rond 6 September, dat de wereldkampioen schappen trekken, dan kunnen wij zeggen, dat de ijverige Commissie mooi resultaat heeft bereikt. Door een groot aantal Waalwijksche Winkeliers, werden mooie extra prijzen ter beschikking gesteld, waarvoor een woord van dank past. De namen der schenkers zullen nog Allegorische Optocht. Ook hier loopen de aangiften voor deelname nog steeds binnen, zoodat ook dit nummer een succes belooft te worden. De inschrijving is nog niet gesloten en kan alsnog bij de bekende adres sen geschieden. Ballonopstijging. Zoo bekend is heeft deze plaats op het W. S. C.-terrein. Door de enorme kosten aan het opstijgen van een zoo groote ballon verbonden, heeft het Centraal Comité moeten besluiten, mede ook voor eenige controle op het terrein, om een entréegeld te heffen van f0.10 per persoon, kinderen f0,05. Gezinnen betalen, mits men zich bijeen pre senteert, maximum f 0,20 voor vader moeder en alle kinderen te samen. De loketten aan het terrein worden om 4 uur geopend. Wij vertrouwen dat dit luttel entréegeld geen bezwaar zal zijn om op het terrein zelf van nabij de opstijging te komen gade slaan. Programmaboekje. Door de Waalwijksche Stoom drukkerij Antoon Tielen werd op keurige wijze een uitgebreid pro grammaboekje verzorgd, wat dezer dagen zal worden aangeboden aan f0.10 per exemplaar. Vlaggen uit! Het Centraal Oranje-Comité dankt geheel de bevolking voor de groot- sche wijze waarop het aan haar verzoek heeft gehoor gegeven en hoopt dat op 6 Sept. a.s. wederom eenieder de vlag zal uitsteken. Dank. Rest nog een woord van dank aan eenieder die zich, op welke wijze ook, heeft beijverd het leest op 6 Sept. a.s. te doen slagen, waarbij wij niet mogen vergeten de Redactie van dit blad voor hare bereidwillige weer gave onzer uitvoerige berichten. Het Centraal Oranje-Comité. Ballonopstijging. Bij de a. s jubileumfeesten alhier zal de ballonopstijging zeker een voornaam punt van het progranmma uitmaken, De ballon welke daar circa 6 uur zal opstijgen zal zijn de Belgische ballon O. O. B. F. U. gepiloteerd den Belg Jean de Vogelaer, dezelfde wiens ballon, tijdens de vulling door een opstijging in den Haag, ter gelegenheid van de feesten bij de geboorte van Princes Beatrix, door een plotselinge opkomende storm werd vernield en in flarden ge scheurd. Slechts een klein gedeelte, van de toen fonkelnieuwe ballon, werd gered en vormt nu het onderste gedeelde van die welke thans zal opstijgen. Indien er onder de comitéleden lief hebbers zijn, de opstijging en vaart mede te maken, zal een dezer als pas sagier medevaren en zoo niet maakt de leerlingballonvoerder A. Visser, lid van Ballonhuis "Anleejoh" uit Eindhoven, die deze opstijging arrangeerde, de vaart mede. Het is te wenschen dat het traditionele Oranjezonnetje hare medewerking ver leent, opdat de "Langstraat" deze bijzondere feestviering in grooten getale kan bijwonen. Voor 40 jaren l In ons nummer van 4 September 1898, waarbij een speciaal blad van 8 pagina's met artikelen en foto's over de troonbestijging en het leven van onze Koningin, vinden wij een oproep van den Kapitein-comman dant der d.d. Schutterij, wijlen den heer Ph. Timmermans, waarbij een parade der schutterij wordt aange kondigd op 4 September. Aantreden in groot tenue om half twaalf precies op de Markt. Onder de tal van feestelijkheden noemen we een prachtige lichtstoet, waaraan een twintigtal gezelschap pen en fabriekspersoneelen deel namen en die een geweldig succes had. {jet comité bestond uitdeheeren Herman Zeegers, Gerard Zuurhout, Jan van Rijn en A. van Liempt Jr. Voorts werd een gala voorstelling gegeven door het tooneelgezelschap »Volhardingin den Strijd»,gevestigd bij den heer Gerris op de Markt, l'Espéiance. Pastoor Sprangers dichtte in het nummer van 31 Augustus zijn be. kende „Neerlands Heil" getoonzet door Richard Hol, aangeboden aan de Liedertafel «Oefening en Ver maak" en uitgevoerd te Waalwijk en te 's Gravenhage. Middelbaar Onderwijs. Bij kon. besluit van 30 Augustus is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de R. H. B.S. te Bergen- op-Zoom de heer J. J.Tempelman, thans tijdelijk leeraar aan dieschool. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Waalwijk en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 89324,09 en terugbetaald f66729,10 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 21420. 25-jarig jubileum P.T.T. Op Vrijdag 16 Sept. a.s. hoopt den heer J. Bonis,adjunct-commies der P.T.T. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij het Staatsbedrijf der P.T.T. Wij zijn overtuigd.dat het dezen jovialen ambtenaar dien dag niet aan belangstelling zal ontbreken. Opening R.K. M.U.LO. School voor Meisjes. Wegens omstandigheden is de opening van de R.K. M.U.L.O. School voor Meisjes bepaald op Maandag, 5 September a.s. Om half tien zal dan door den Zeereerw. Heer Pastoor H. Heeze- mans een plechtige H. Mis worden opgedragen, waarbij tegenwoordig zullen zijn B. en W., het Schoolbe stuur, de Commissie van Toezicht, de leerlingen, de ouders van deze en andere genoodigden. Daarna zal in een der lokalen der school de opening plaats vinden. R. K. Huishoudschool. De cursussen aan de R K. Huis houd- en Industrieschool zullen aan vangen op Woensdag 7 September a.s. Grootestraat 231 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast Konlnginne-verjaardag. De Koninginne-verjaardag is in onze gemeente rustig gevierd. Met genoegen konden we consta- teeren dat algemeen, schier huis aan huis gevlagd wordt. Het toenemen van het nationale bewustzijn in ons land, schijnt ook hier z'n goede uitwerking niet te missen, al zal ook de voortdurende aandrang van jaren »de vlaggen uit« daartoe 't zijne zeer zeker hebben bijgedragen. In 't centrum trokken des na middags de schoolkinderen in optocht naar 't WSC terrein waar de bekende kinderfeesten gehouden werden en alle kleinen, voor wie een prettige middag was, een prijsje veroverden. De lampion-optocht der kleinen trok groote deelname en gaf veel blijdschap aan de kinderen, die tenslotte nog een lekker tractatie ontvingen; een beetje muziek was hierbij wel aardig geweest. Het concert op het Raadhuisplein, door de harmonie »St. Crispijn«, trok jammer genoeg, vooral na de pauze, niet die belangstelling die het werkelijk verdiende. De directeur had een zeer mooi programma saamgesteld, waarvan we noemen«Suite Oriëntale«, Marsch uit Tannhauser, Suite Ballet (5 deelig), Marsch uit Riënzie van Wagner enz. Er werd uitstekend gemusiceerd, de harmonie heeft zich alle moeite gegeven om een waardig programma uit te voeren dank zij goede leiding en groote ambitie. Grooter belangstelling was ook voor executanten prettiger geweest, terwijl de jeugd dezen avond al erg rumoerig was. In de Sl. Antoniusparochie be paalde zich de feestviering tot een tractatie der bewaarschoolkinderen, terwijl des middags op 't Hercules terrein geslaagde kinderspelen wer den gehouden, en de grooteren zich des avonds vermaakten bij het Oranje-bal in «de Lindeboom« waar het zooals steeds prettig toeging. In v.m. Baardwijk werd eveneens een kinderoptocht gehouden, waar aan prijzen verbonden waren. Het concert kon, zooals wij in ons vorig nummer mededeelden, door bij zondere omstandigheden, niet door gaan, wel het bal-champètre, dat een groote attractie bleek, evenals de taptoe van »St. Jan« tot slot. »Koninginnedag« in vm.Besoijen had een uitvoerig programmasaam- gesteld. Des namiddags een kinderoptocht naar 't R.W.B.-terrein, waar kinder, spelen gehouden werden, des avonds een turnmarsch door de gemeente door de Chr. Gymnastiek.vereen. «Kracht en Vlugheid«, en voorts concerten door het Kinderkoor »Hosannah«, de Chr. Gem. Zang- vereeniging »Hallelujah«, de Zang- vereeniging «Vooruitgang zij ons Doek en ten slotte een populair concert door de harmonie »de Volharding« te Drunen. De zangvereenigingen, zoowel als de harmonie hebben een uitstekend programma afgewerkt, maar ook hier was de belangstelling helaas niet groot; wel was deze betei bij de taptoe, die nog altijd een attractie schijnt te vormen. De vijfde afdeeling, de buurt- vereeniging »de Sticht« had van dezen dag wel 't meeste werk ge maakt. Beginnen we met den etalage wedstrijd, die werkelijk schitterend geslaagd genoemd mag worden en dan ook vele kijkers naar »de Stichtcc trekt. Het is de moeite waard om de zeer smaak-en kunst- volle etalages te zien, b.v. bij Adelberg, Kofa, v. d. Sanden, Sars, v. d. Hammen, Klein, Strijk e.m.a. die bijzonder attractief zijn. De toewijzing der prijzen ge schiedt door de bewoners der Stationsstraat op verstrekte lijsten, 't Is een uitstekend idéé, zoo'n wedstrijd, ook wel voor de geheele gemeente 1 Des ochtends om 9 uur begon de vliegerwedstrijd; nadat ze waren gekeurd ging men naar den Winter dijk, waar ze werden opgelaten en waar men de prachtige stukken kon bewonderener was geweldig veel werk van gemaakt, we zagen het raadhuis, vliegmachines enz. enz., werkelijk zeer mooie vliegers, die door hun groot aantal en om het idéé en de uitvoering, de jury een moeilijke taak gaven. Een rijdend strijkje zorgde voor muzikale af. wisseling. Intusschen werden om 11 uur in »Thalia« de prijzen uitgereikt, in welke zelfde zaal des avonds den Sticht-bewoners een bonte avond werd aangeboden. Dat het hier meer dan gezellig toeging, behoeven we niet te zeggen Het aardige strijkje en dito dans- zaaltje van »De 'Iwee Kolommen« was begrijpelijk mede een groote attractie voor den avond- AANBESTEDING. In hotel „De Twee Kolomme hier had Donderdagavond de aanbe steding plaats van de uitbreiding der schoenfabriek der firma A. en J. de Kort, alhier, in de Stationsstraat, on der architectuur van het architecten bureau -v. Ree en Bossaerts, Waalwijk. De inschrijving was als volgt: Th. en H. de Graauw, Waspik 9344 9384 9490 9536 9568 9597 9598 9614 9625 9695 9700 9777 9787 9991 9999 10050 10100 10435 10175 10177 10200 W. v. d. Hammen, Waalwijk 10339 L. v. Campen, Waalwijk J. v. d. Broek, Waspik H. Maas, Waalwijk G. v. Heesch, Waalwijk Pennings, Schijndel J. Maurits, Schijndel L. Kooien, Waalwijk Gebrs. van den Hoven Kaatsheuvel Gebrs. de Graauw, Waspik Fitters, Waspik A. P. Kramer, Heusden Brekelmans, Kaatsheuvel J. Hoogendoorn, Waalwijk H. Molenschot, Kaatsheuvel P. A. Kramer, Babiloniënbroek M. Kleijngeld, Waalwijk G. v. d. Sanden, Waalwijk F. Couwenberg, Waalwijk Wed. Aarts Zn., Waalwijk A. Vermeer, Waalwijk A. Kleijngeld, Kaatsheuvel H. Boot, Waalwijk v. Hulten-Krol, Waalwijk W. v. d. Broek, Drunen H. Kramer, Waalwijk Sw. Treffers Zn., Waalwijk 10450 10139 10480 10490 10850 10971 10998 11_ _I1 1-4 Jnnmn i r. n!S ^/«llrAmon rfocloortr) Nii»i«'pnliiii7Rn Snrann f

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9