Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. BUITENLAND KERKNIEUWS, SPRANG—CflPELLE. loop. Verder zijn nieuwe gevallen vastge steld te Wassenaar, Enschede, (waar niet minder dan 18 patiënten zijn), Delft, Boskoop, Alphen a.d. Rijn. De scholen in een aantal plaatsen zijn tot nader order gesloten. Duitsche grens voor kin deren gesloten. Door de Duitsche autoriteiten is be sloten om de grens voor de aan Twente en den Gelderschen achter hoek grenzende gebieden te sluiten voor kinderen tot en met veertien jaar. Burgemeester van Rotterdam plotseling overleden Dinsdagmorgen, terwijl de Maas stad met het geheele land deelde in de feestvreugde om 't regeerings- jubileum van H.M. de Koningin, werd plotseling de ontstellende tijding bekend, dat de zoo popu laire burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, na een korte ongesteldheid, die zich in het geheel niet ernstig liet aan zien, gistermorgen volkomen onver wacht zacht en kalm is overleden. Hij was 69 jaar en was een groot magislraat. Aanslag op Faroek. Egyptische koning bleef ongedeerd. Op het oogenblik, dat koning Faroek van Egypte het zwembad van de Sporting Club te Alexandrië, waar hij de prijzen voor de Egyptische zwemkampioenschappen had uit gereikt, verliet, is een schot op hem gelost. De koning werd niet getroffen en keerde naar zijn paleis terug. Op dit oogenblik is nog slechts bekend dat iemand, waarschijnlijk een Syriër, bij het passeeren van den koning zijn revolver in de richting van den vorst afschoot. Een naast hem staande ioeschouwer slaagde er in het wapen een andere richting te geven, zoodat twee toeschouwers aan het been gewond werden Havas meldt, dat officieel beves tigd wordt, dat bij het onderzoek is gebleken, dat de auto van koning Faroek reeds de zweminrichting had verlaten toen het schot weer klonk, zoodat van geen aanslag op den Koning gesproken kan worden. Volgens de verklaringen van den gearresteerden Syriër zou hij de revolver, die uit den zak van een onbekend gebleven iemand was ge vallen, hebben opgeraapt, en het wapen daarbij per ongeluk zijn af gegaan. DE OORLOG IN SPANJE. Corbera veroverd. De nationalisten in Spanje hebben aan het Ebro-front den strijd met fel heid hervat. De strijd werd geopend met een bombardement door de lucht macht en de artillerie, vervolgens kwam de infanterie in actie. Het verloop van het offensief is gunstig voor de nationalisten. Zon dagmiddag rukten zij het dorpje Cor bera binnen. HITLER'S PROCLAMATIE. Na de plechtige opening van 't par tij-congres der N.S.D.A.P. te Neuren berg, heeft gouwleider Wagner een proclamatie van Hitier voorgelezen, waarin in de eerste plaats gewezen wordt op de beteekenis, die aan de partij toekomt als middel tot het .uit kiezen van den Leider. Verder wordt o.a. de strijd der nationaal-socialisti- sche beweging tegen het internationa le Jodendom geschetst. Voort bestrijdt Hitier de geruchten, dat hij op den Partijdag met een nieuw pact voor den dag had willen komen. Daarna behandelt Hitier den eco- nomischen toestand in Duitschland, terwijl hij aan hel slot waardeerende woorden wijdt aan de fascistische be weging. In de proclamatie wordt Tsjecho- Slowakije niet genoemd. OORLOGSDREIGING. De toestand is de laatste dagen cri- tiek te heeten. In alle landen van West Europa, geen enkel uitgezonderd, houdt men op hel oogenblik dan ook weer rekening met de mogelijkheid van een Duitsche poging 0111 een „fait accompli" te forceeren. Maar Frankrijk, noch Engeland, Rusland en waarschijnlijk ook niet de Ver. Staten zijn ditmaal van plan 0111 zich te laten overrompelen. De Fransche min. van Buit. Zaken heeft het Zondag in een redevoering nog eens nadrukkelijk verklaard: Frankrijk zal zijn verdragsverplich tingen nakomen. Vlak vóór hem sprak de Ainerikaansche ambassadeur te Parijs, die 0.111. verkondigde: AmerL ka en Frankrijk weten, dat men ge lukkiger leeft als vrije menschen dan als slaven. Wij weten, dat geen enkel ras hooger staat dan het andere. In dien in Europa een oorlog ontstaat, valt niet te voorspellen of de Ver. Sta ten al of niet partij zullen kiezen. In verband met deze laatste opmer king is ook een uitlating van Roose- veld van belang. Washington is waakzaam. Rooseveld had besloten om in ver band met den Europeeschen toestand tijdens het weekeinde in de buurt van Washington te blijven. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat de presi dent in de gelegenheid wilde zijn, om in geval, dat zich in Europa een con flict mocht voordoen, te allen tijde 't congres in buitengewone zitting bijeen te roepen. Mocht een dergelijk geval zich voor doen, dan en 1111 komt de belang rijke mededeeling van Roosevelt zou de president het congres wen- schen te verzoeken, onverwijld de wij ziging of intrekking te bestudeeren van de neutraliteitswet, welke in elk geval in Mei 1939 automatisch afloopt. Het laatste en geruststellende be richt is dat Praag bereid is tot nieuwe concessies. De politieke commissie uit den Ce- choslovaakschen ministerraad heeft gedurende ruim drie uur vergaderd en 11a afloop het volgende communi qué gepubliceerd: „De politieke ministerieele commis sie heeft in haar zitting van heden be sloten, de op 17 Augustus gedane voorstellen nog verder uit te breiden. Zij hoopt, dat ondanks de verschillen een gemeenschappelijke basis zal wor den gevonden. Hierover zal de politie ke commissie nog verder met presi dent Benesj onderhandelen. Men is eenstemmig tot de conclusie gekomen, dat de definitieve voorstellen der Ce- choslovaaksche regeering binnenkort (naar men verwacht reeds Woensdag ter kennis van de Sudeten-Duitsche partij gebracht zullen kunnen wor den." DE DIOC. KATHOLIEKENDAG TE NIJMEGEN. Attentie Het program van den a.s. Katholie kendag voor het diocees Den Bosch, op Zondag 18 Sept. te houden, luidt als volgt: 10.30 uur: Pontificale Hoogmis op te dragen door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, met korte toespraak, op het terrein de Wedren (open lucht); 12.00 uur: Sectievergaderingen, waar als sprekers optreden mej. M. Emich, Mr. A. Diepenbrock Pr., Henri Hermans, H. J. Kuiper, H. J. Ganze boom, M. Bogaartz S.J., respectievelijk voor de vrouwen, werkgevers en vrije beroepen, werknemers, middenstand, landbouwers en de jeugd. 3.00 uur: Optocht en défilé voor den Bisschop. 4.00 uur: Groote slotbijeenkomst. (Spreker: Henri de Greeve Pr.) met kort sluitingslof op de Wedren (open lucht). Zooals bekend is het onderwerp: Arbeid voor ons volk is actie voor God", een onderwerp van de hoogste actualiteit. De huidige actie voor God, enkele jaren geleden begonnen onder leiding van Prof. Dr. A. Steger en Mr. A. Die- penbroek, Pr., wordt nog steeds met een bewonderenswaardig élan voort gezet. Door artikelen, brochures, vlie gende bladen, vlugschriften en recla mes wordt de strijd gevoerd tegen het moderne heidendom en getracht God weer in het middelpunt van het open bare leven te plaatsen, de door de vijanden van God en godsdienst mis leide menschen het juiste inzicht te rug te geven en daardoor den ge loofsafval tot staan te brengen. I11 het bisdom Den Bosch echter zal het getal, dat afvalt 0111 dogmatische geschillen of theologische moeilijk heden niet zoo groot zijn. Veel grooter is het getal, dat door de werkloosheid verbitterd, den rug toekeert aan God en godsdienst, omdat, naar men zegt, Hij niet helpt en de sociale ideeën zoo lang reeds door de Kerk gepredikt, steeds maar voor een groot deel on- verwezenlijkt blijven. In hun verbit tering hebben zij het zuiver oordeel verloren en zien niet, wat de Kerk be reikt heeft met de mogelijkheden, die Haar ten dienste stonden. De strijd tegen de werkloosheid in ons Bisdom is dus de eerst noodige actie, is dé vorm van Actie voor God. Daartoe wil deze Katholiekendag alle diocesanen aansporendat ieder voor zich alles in het werk stelle om waar mogelijk zijn medemenschcn aan werk te helpen. De mogelijkheden zijn groot, als men maar gedreven wordt door een groote liefde tot den evennaaste. Liefde is onbaatzuchtig, liefde is vindingrijk. Ook op dit gebied. Deskundige sprekers op de sectie vergaderingen, Henri de Greeve Pr. op de groote slotbijeenkomst op het Wed renterrein zullen de wegen aanwijzen voor deze actie voor God. Onze Bisschop, den nood van zijn bisdom kennend, hecht niet zonder reden een groote waarde aan het wel slagen van dezen Katholiekendag. Dat de deelname van de diocesanen der halve massaal zij. Twee extra treinen loopen van Eind hoven en Tilburg tegen de allerlaagste tarieven (op vertoon van deelnemers kaart). Eveneens kunnen op de gewo ne treinen goedkoope retourkaarten verkregen worden, eveneens op ver toon van de deelnemerskaart aan de stations. Dus een zeer gunstige regeling 0111 het bezoek aan den Katholiekendag financieel ook zoo licht mogelijk te maken. Aan de secretarissen der organisa ties en vereenigingen is verzocht hel aantal deelnemers-kaarten en pro gramma's voor hun afdeeling zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 13 Septem ber, te willen bestellen bij het secre tariaat: Groesbeeksche weg 162, Nij megen. Laten zij dit nu onmiddellijk doen. Want de tijd dringt en zonder deel nemerskaart kan niemand van de goedkoope reisgelegenheid profitee- ren. Katholieken van het Diocees Den Bosch! Het uitvoerend comité onder voorzitterschap van Prof. Dr. Gerard Brom roept U allen op naar den Ka tholiekendag. Want deze dag moet slagen. Dat eischen de eer van ons Diocees en het belang van het onder werp. SPRANG. J.l. Zaterdag werden alhier, begun stigd door een prachtige oran jezon, de kinderfeesten gehouden door 't Oran je-comité in samenwerking met het personeel der Chr. School georgani seerd, ter viering van den verjaardag van H.M. de Koningin en van het re geerings jubileum. Des morgens ten 8 uur kwamen de kinderen met versierde wagens, fiet sen enz., en getooid met vlaggen en oranje op het feestelijk versierde ter rein bijeen. Hier bleek reeds spoedig dat er voor de deelname aan den kin deroptocht door velen bijzonder veel werk was gemaakt 0111 zoo goed mo gelijk uit te komen, zoodat de jury ter beoordeeling van de deelnemende groepen geen gemakkelijke taak had. Van de zijde van het publiek was er ook zeer veel belangstelling. Toen de jury, bestaande uit de Eclel- achtb. heer burgemeester Smit, Dr. H. Winkelman en de heer J. L. van San ten met de beoordeeling was gereed gekomen, werden de kinderen opge steld en zongen onder leiding van het hoofd der Chr. School, de heer A. Dees, met muzikale begeleiding van muzikanten van het muziekcorps Con cordia uit Loon-op-Zand, twee cou pletten van het Wilhelmus. Burgemeester Smit sprak de kinde ren toe, waarbij hij verschillende vra gen oj) het regeeringsjubileum betrek king hebbende stelde, die door de kin deren als 0111 strijd werden beant woord. De burgemeester besloot met een: „Leve de Koningin" zijn toe toespraak, wat door de kinderen met een driewerf „hoera" werd beant woord. De heer W. M. Dalmeijer, 2e voor zitter van het Oranje-comité dankie vervolgens namens het Comité de ju ry voor de welwillendheid 0111 hij de herdenking van het 40-jarig regee ringsjubileum van onze geliefde Vor stin bij dezen kinderoptocht als jury te willen optreden ter beoordeeling der deelnemende groepen enz., daarbij de hoop uitsprekende dat hun werk tot volle tevredenheid mag zijn geslaagd. Spr. dankte ook burgemeester Smit voor 't gesprokene woord, waarbij de kinderen nog eens werden herinnerd aan het feit waarom men feest viert. De bekroningen zouden na beëindi ging van den optocht worden bekend gemaakt. Na opstelling van den stoet trok men onder tromgeroffel van een drie- lal tambours van de Chr. Gymnastiek vereniging „Pro Palria" en de vroo- lijke toonen van de muzikanten door de versierde gemeente. Een woord van dank aan de verschillende buurt-co- mité's, die met het oog op de kinder feesten nu reeds voor straatversiering gezorgd hadden, is hier ook zeker op zijn plaats. De optocht trok eerst naar 't West einde en daarna naar het Oosteinde; langs de geheele route bestond veel belangstelling voor deze kinderop tocht, die deze belangstelling dan ook werkelijk verdiende. Op het feestterrein teruggekeerd werden de bekroningen bekend ge maakt. De prijzen werden als volgt be haald: Versierde fietsen le prijs G. de Jong Jac.zn.2e prijs M. van Zeist; 3e prijs G. Vos Jzn.4e prijs A. de Jong Azn. Versierde wagens: le prijs W. Ophorst e.a. (boot); 2e prijs Annie Schiedon (ambulancewa gen); 3e prijs W. Oerlemans. Versierde auto-steppen le prijs A. Ramsteijn; 2e prijs Jan Pompei*3e prijs Annie Kuijsten. Groepen le prijs: Gouden kroon, Mientje Speek e.a.; 2e prijs G. Nieuwenhuizen e.a.3e prijs Alida Kruijf. Diversen le prijs Bertha Boezer; 2e prijs R. Volkers; 3e prijs Bern. v. Willigen- berg; 4e prijs Cor v. Zeist; 5e prijs F. van Wijnbelt; 6e prijs P. v. d. Kolk. Nadat de kinderen een tractatie ont. vangen hadden gingen zij huiswaarts, om 's middags ten half twee weer op het feestterrein bijeen te komen voor de kinderspelen. Ook hiervoor was een groote belangstelling en ook hier waren de muzikanten aanwezig ter opluistering van de feesten. De uitslag der kinderspelen was als volgt Jongens le klasse. Hard loopen le pr. J. Nieuwenhuizen; 2e pr. Adr. Vos; 3e pr. W. v. d. Schans. Meisjes le klasse. Hard loopen: le pr. P. v. d. Schans; 2e pr. C. Versteeg; 3e pr. J. v. Zeist. Jongens 2e klasse. Zakjes trappen: le pr. C. Mast; 2e pr. J. Netten; 3e pr. H. Waarts. Meisjes 2e klasse. Eieren op lepel dragen: le pr. B. Boezer; 2e pr. C. Rijsdijk 3e pr. M. de Bie. Jongens 3e klasse. Ivleeren aantrekken le pr. D. Werther; 2e pr. C. de Bie; 3e pr. G. Vos Jzn. Meisjes 3e klasse. Wasch ophangen: le pr. J. Nieuwenhuizen; 2e pr. A. Kuijsten; 3e pr. A. Willemse. Jongens 4e klasse. Tonnetjes kruien; le pr. L. Chabot; 2e pr. E. Nieuwen huizen; 3e pr. G. Waarts. Meisjes 4e klasse. Mutsen opzetten: le pr. J. v. Caem; 2e pr. A. Wer ther; 3e pr. W. v. Willigenburg. Jongens 5e klasse. Zakloopen le pr. D. de Rooij2e pr. J. de Rooij; 3e pr. H. Chabot. Meisjes 5e klasse. Prijs knippen: le pr. I). de Bie; 2e pr. M. Speek; 3e pr. J. Vos. Jongens 6e klasse. Hoogspringen le pr. T. Willems; 2e pr. N. Pruis- sers; 3e pr. J. Ophorst. Meisjes 6e klasse. Eierloop met hindernissen le pr. P. v. d. Kolk; 2e pr. Greet Man- demakers; 3e pr. A. Kuijsten. Jongens 7e klasse. Wedloop met hindernissen: le pr. H. de Bie; 2e pr. J. Ram- stijn; 3e pr. Jac. de Jong. Meisjes 7e klasse. Stoelendans: le pr. J. Ophorst; 2e pr. C. Vos; 3e pr. B. van Zeist. Door den voorzitter van het comité werden hierna de prijzen uitgedeeld. Onder het spel werden de kinderen getracteerd op ranja en verschillende versnaperingen. Het was voor de schooljeugd een bijzonder mooie feestdag, waarvoor een woord van dank aan de heeren van het Oranje-Comité en het perso neel der school niet mag worden ont houden. Een deputatie van den Kerke- raad der Ned. Herv. Kerk alhier, zou j.l. Zondag een candidaat gaan belui steren naar Bunschoten. De deputatie, bestaande uil de heeren C. B. Tim mermans, C. Nieuwenhuizen, J. Vos Mzn. en J. v. d. Schans, ondernam de reis per auto van eerstgenoemde, die den wagen ook bestuurde. Even bui ten Utrecht, n.l. bij dé uitspanning „Het Kalfje" kwam de wagen te slip pen, waardoor hij tegen een boom kwam die afknapte. Hierdoor werd het rechterportier en kap van den wa gen geheel ingedrukt. De heer Tim mermans kreeg daarbij een diepe wonde in het achterhoofd, terwijl de heer Nieuwenhuizen een gebroken arm en gebroken dijbeen opliep; de beide achterin zittenden kwamen met den schrik vrij. Spoedig was de politie en de auto van den Gem. Geneeskundigen Dienst uit Utrecht aanwezig die de heeren Timmermans en Nieuwenhuizen naai de Rijkskliniek overbracht. De heer 'I immermans kon na verbonden te zijn het ziekenhuis verlaten, terwijl de heer Nieuwenhuizen moest worden opge nomen. De auto was deerlijk gehavend11:1 het politie-onderzoek is deze vrijgela ten en per kraanwagen naar een ga rage vervoerd. Naar wij vernemen is de toestand van den heer C. Nieuwenhuizen naar omstandigheden vrij goed. J.L Maandagavond werd in beide kerken alhier een dankdienst ge houden in verband met het 40-jarig regeeringsjubileum van H, M. de Koningin. In de Geref. Kerk ging daarin voor Ds. B. A. van Lummel, die als uitgangspunt voor zijn predikatie koos Ps. 21:6, 7 en 8. Aan het einde zong de gemeente staande twee coupletten van het Wilhelmus. In de Ned. Herv. Kerk ging voor Ds. G, Lans Jr. uit Waspik. Ook hier werden aan het einde staande twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Beide kerkgebouwen waren goed bezet. De nationale feestdag werd alhier des morgens om 6 uur ingezet met re veille en klokgelui. Terwijl de laatste hand werd gelegd aan de straatversie ringen, goot de zon haar gouden stra len reeds uit, zoodat de feestelijke stem ming er spoedig inkwam. Te ca. half 9 had aan het Oosteinde de opstelling plaats van den allegori- schen optocht. Hier bleek dat met goe den wil en eendrachtige samenwerking in een kort tijdsbestek nog zeer veel op dit gebied kan worden gepresteerd. Verschillende mooie nummers kwamen hierin uit, terwijl verder de verschillen de vereenigingen met vaandels enz. aan den optocht deelnamen. De deelname der bevolking was algemeen en zoo trok de stoet in opgewekte stemming naar het gemeentehuis, alwaar schier de geheele gemeente Sprang-Capelle te ca. 10 uur bijeen was, toen burgemees ter Smit, bij de overhandiging van de gemeentevlag aan de deputatie uit de jeugdvereenigingen, de verzamelde me nigte toesprak, waarin Z.E.A. onder meer zeide: Het is een treffende gedachte, dat op dezen gloriedag, waarop wij herdenken dat vóór 40 jaren onze geliefde Vorstin werd gekroond, in elke gemeente van ons land, welhaast op het zelfde oogenblik eenzelfde gebeurtenis plaats vindt, n.l. het overhandigen van de Gemeente- vlag aan de vertegenwoordigers der jeugd, die deze vlag naar Amsterdam zullen brengen om daar eerbiedig hulde te bieden aan onze jubi- leerende Koningin. Van het Zuiden en het Noorden, van het Oosten en het Westen, uit 1100 gemeenten van ons Vaderland en 23 gemeenten uit Ned. Indiè zullen ze toestroomen, onze jongeren, de banier hoog geheven. Ze zullen komen met het vuur der jeugd in het oog, met hun liefde voor onze Vorstin in het hart, en hun hand, gestaald door de kracht der jeugd, zal de vaan omklemmen en zoo, de vaan ontplooid, zullen ze komen met gejuich tot Haar, Wier feest wij vieren, zullen ze ko men tot Hare Koninklijke Majesteit, die ons heden veertig lange jaren heeft geregeerd, om zoo het verbond te vernieuwen, het verbond van Nederland en Oranje, waarop vier eeuwen neerzien. Eenmaal door Gods Hand in ons goede land geplant, heeft dat Oranjehuis liefde en leed met ons volk gedeeld. Door radio en drukpers zijn we er de laatste dagen weer opnieuw bij bepaald wat ons volk bezit in ons Vorstenhuis, in de Oranjes. Wat al blijde en droeve dagen, wat al hoog tepunten en diepe dalen heeft Zij met ons volk overschreden en afgedaald. Op 18-jarigen leeftijd geroepen tot den Troon, vestigde onze jeugdige Koningin reeds aan stonds de aandacht van geheel Europa, ja van de geheele wereld op zich, toen Zij het oor logschip de „Gelderland" naar verre wateren zond om daar een vergrijsden stamverwant, Paul Kruger, onder Nederlandsche vlag naar Europa te doen brengen. Een Zuid-Afrikaansch dichter heeft daarvan gezegd, dat onder alle Vorsten van Europa slechts één MAN was, en die MAN was onze Koningin Wilhelmina. Het zou mij te ver voeren en de tijd zou mij ontbreken om alles op te sommen. We denken aan de moeilijke mobilisatiejaren, hoe Zij, zoo als een moeder haar kinderen, Haar volk nabij was, hoe Zij heeft meegeleden en meegestre den en meegebeden voor het heil van land en volk. Wie herinnert zich b.v. niet hoe Zij, toen Zij de soldaten in Brabant aan de grenzen be zocht, samen met Haar jongens heeft gezongen dat bekende psalmvers: Het briesend paard moet eindlijk sneven, Hoe snel het draaft in 't oorlogsveld, 't Kan niemand d'overwinning geven, Zijn groote sterkte baat geen held. Neen, de Heer der heeren Doet ons triumfeeren. Op een dag als deze willen we bij voorkeur niet de zwartste bladzijden in het boek der his torie der laatste 40 jaren opslaan, maar is onze

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2