Afbraak tc koop* Opleiding Handenarbeid Aanbesteding. Het uitbreiden van de be staande schoenfabriek met SPOflT Advertentiën. Notaris A. Schaap Ramen, deuren, bal ken, planken, ribben, latten, schroten, schotten, Eikenhou~ ten voordeur met kozijn, zoo goed als nieuw. Te bevragen bij A. VOS, Wij herinneren G J- v. ROY Op Donderdag 15 September a.s. pLm* 3000 M2 chedbouw, pLm* 350 M2 platbouw, benevens het bouwen van een nieuw kantoor gebouw, een en ander met bijkomende werken, zooals bestratingen, rioleeringen enz. WIELERSPORT. HANS KNECHT EN MARCEL HINT DE WERELDKAMPIOENEN. SPRANG. S. D. O. N. E. O. WAALWIJK. Oppervlakte: 2278 ha. Bevolking: 1 Januari 1937: 5499 mannen, 5414 vrouwen, totaal 10913. 1 Januari 1938: 5568 mannen, 5510 vrouwen, totaal 1 1078. Loop der be volking 1937: Toename door geboorte 147 mannen, 147 vrouwen, totaal 294, door vestiging 237 mannen, 283 vrou wen, totaal 520. Vermindering door sterfte 41 mannen, 54 vrouwen, totaal 95, door vertrek 274 mannen, 280 vrouwen, totaal 554. De bevolkingsdichtheid per km2 is thans derhalve 486.2 tegen 479 op 1 Januari 1937. Hel bodemgebruik in deze gemeente is voor het grootste deel graslandde kleinste helft, hel zuiden van het ge bied, is bouwland, nl. 350 ha. bouw land; 1700 ha. weiland; 50 ha. tuin bouw. De hoofdmiddelen van bestaan ziji> schoen- en lederindustrie. De midden stand is sterk ontwikkeld. De industrie ter plaatse omvat: 7 lederfabrieken, behoorende tot het grootbedrijf; I lederfabriek, kleinbedrijf; II schoenfabrieken, grootbedrijf; 28 schoenfabrieken, kleinbedrijf; 1 cambereurfabriek, kleinbedrijf. 1 lederhakkenfabriek, kleinbedrijf 3 chemische fabrieken, waarvan één behoort tot het grootbedrijf; 1 kleermakerij, grootbedrijf 1 carosseriefabriek 2 meubelfabrieken, waarvan één 'n filiaal (grootbedrijf) van elders geves tigd bedrijf; 1 fabriek van olie, veekoeken en vee voeder, grootbedrijf; 1 kousenfabriek, kleinbedrijf; 2 cartonnagefabrieken waarvan 1 (grootbedrijf) 'n filiaal van elders ge vestigd bedrijf 1 ijsfabriek en 1 zuivelfabriek, bei den behoorend tot het kleinbedrijf; 3 drukkerijen, waarvan eene be hoort tol hel grootbedrijf, de beide an dere zijn kleinbedrijf; 3 machinefabrieken, behoorende tot het kleinbedrijf; 4 machinale timmerfabrieken, alle behoorende tot het kleinbedrijf; 1 tabakskerverij, kleinbedrijf; Verder zijn er nog een elftal groote re handelszaken, hoofdzakelijk filialen van elders gevestigde zaken. De gemeente exploiteert de navol gende bedrijven: electriciteitsbedrijf (distributiebe drijf); gasfabriek (productie- en distribu tiebedrijf) waterbedrijf (productie- en distri butiebedrijf). De middenstand, voor zoover niet behoorend tot bovengenoemde klein bedrijven, omvat vele branches. De winkelstand is van beteekenis, al is ook hel filiaalbedrijf in deze gemeen te sterk vertegenwoordigd. Zoo zijn er o.a.: 18 aannemers, te vens metselaar of timmerman32 broodbakkerijen, waarvan 2 filialen; 24 slagerijen; 26 kruidenierswinkels, waarvan 8 filialen; 39 café's, 1 restau rant en 3 hotels; 18 kapperszaken; 12 winkels (4 filialen) welke manufactu ren, confectie, hoeden of petten ver- koopen; 48 sigarenwinkels; 9 drank winkels; 2 ijzerwinkels en 10 rijwiel winkels;; 5 smederijen; 3 kopersla gerijen; 4 winkels in electrische arti kelen; 3 drogisterijen enz. De landbouw en veeteelt wordt hier beoefend in eenige gemengde bedrij ven. De veeteelt levert niet onbevredi gende resultaten op, daar de meeste boeren de melk in de gemeente slijten. De veestapel omvat rond 1500 runde ren, 120 paarden en 332 varkens. De haven in deze gemeente werd in 1937 bezocht door 370 schepen met een gezamenlijke inhoud van 34.661 ton, tegen resp. 358 schepen met 35.093 ton inhoud in 1936. Aan have- en kadegeld werd ontvan gen 2019.76. De inaandelijksche markten (laatste Donderdag der maand) en de drie jaarmarkten (April, September en Oc tober) werden druk bezocht. Aange voerd werden in totaal 110 koeien, 25 paarden, 1200 varkens, 30 schapen, 118.000 eieren, 400 kippen en 60 een den. De aanvoer van manufacturen, planten, ijzerwaren, diverse levens middelen, enz. op de jaarmarkten was belangrijk. Aan marktgeld werd ont vangen 1382.84 tegen 1589.13 in 1936. De algemeene economische toestand in deze gemeente was, in vergelijking met andere industriecentra en met de streek, betrekkelijk gunstig. Toch drukt ook hier de crisis zijn stempel, vooral de slechte toestand in de schoen- en lederindustrie had nadee- lige gevolgen. Het aantal wTerkloozen in 1937 bleet ten opzichte van 1936 vrijwel gelijk; het bedroeg 331 geheel- en 169 gedeel telijk werkloozen op 31 December '37 tegen 328 geheel- en 75 gedeeltelijk werkloozen op 1 Januari 1937. Aan werkloozenzorg, n.l. steunverlecning en werkverschaffing, werd in 1937 uitgegeven resp. 61.237.25 en 4.672.98 tegen 68.048.09 aan steunverleening in 1936; het gemid deld aantal steuntrekkenden was in 1936: 141, dat van geplaatsten in werkverschaffing 8. De gemeentelijke belastingdruk is in het belastingjaar 1938 als volgt: Grondbelasting: geb. eigendommen 80 opc., ongeb. eigendommen 20 opc. Personeele belasting: 6e klasse, met een progressief aantal opcenten van 80 tot 163. Vermogensbelasting: 38 opcenten. Gemeentefondsbelasting: 3e klasse, met 50 opcenten. In deze gemeente worden verder ge heven een hondenbelasting, vermake lijkheidsbelasting en een vergunnings- en verlofsrecht. De gemeenteschuld bedroeg op 1 Jan. 3.391.400.71 tegen 3.403.586.47 op 1 Jan. 1937. Tot de schuld op 1 Januari 1938 behoort 1.761.140.04, bestemd voor verbetering der volks huisvesting, en 774.965.63 geïnves teerd in de rendabele gemeentebedrij ven. GETROUWD: J. A. DE GOFFAU en D. M. VOS. De Heer en Mevrouw de Goffau Vos betuigen bij deze hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. 59974 Rilland Bath, 3 Sept. 1935. te Waalwijk, bericht dat de onroerende goederen teBaardwijk van Erven M.SCfj JNK zijn ingezet: K<*9p *'10p f4200.— I' 2 op f3500.— 3 op f1350 Toeslag Dinsdag 13 Sept. 1938 des avonds 7 ,uur in CaféP. J. VAN CROMVOIRT te Baard wijk. 59951 A 187, SPRANG, 59955 nabij de Kerk er onze abonné's aan dat men de courant aan huis bezorgd, kan krijgen voor 10 i week, eveneens in Drunen, Sprang, Vrijhoeven, Capelle Kaatsheuvel en Waspik (Acte R.) Inlichtingen bij JULIANASTRAAT 24 WAALWIJK. 59977 des voormiddags li uur, zal ondergeteekende, namens de N.V. IVO VAN HAREN's SCHOENFABRIEKEN te WAALWIJK, in HOTEL VERWIEL aldaar trachten aan te besteden Bestek met 4 teekeningen zijn a Fl. 10 per stel, zoolang de voorraad strekt verkrijgbaar ten kantore der vennootschap of van den Architect, of worden na ontvangst van postwissel a Fl. 10.20 franco toegezonden. Restitutie alleen aan inschrijvers a Fl. 5.-— per compleet stel, direct na de besteding. De Architect, J. A. LELIEVELDT, Statenlaan 19, HILLEGERSBERG. Verdienstelijke prestaties der Nederlanders. De Wielerkampioenschappen te Val kenburg bchooren wederom tot het ver leden. Nog is Nederland er daarbij niet in geslaagd een kampioenstitel te win nen. maar toch kunnen wij dubbel en dwars tevreden zijn met de bereikte re sultaten die ons land met een slag plaat sten boven z.g.n. sterkeren als Duitsch- land, Frankrijk en Italië en op minstens gelijken voet stelden met België en Zwit serland. Onder de zes eerst aankomende ama teurs drie Nederlanders en Van Nek der de bij de professionals! Ziedaar de ma nifestatie van kracht onzer wegrenners. Voeg dit hij de twee (eigenlijk 3 :Schul- te) baankampioènschappen en de ver stokte pessimist zal nog moeten getuigen dat Nederland, ons kleine Nederland, op wielergebied een der meest vooraan staande plaatsen heeft ingenomen. Op het moeilijkste terrein der wieler sport, die in zoo belangrijke mate onder hevig is aan ups en downs. Wij meenen te kunnen getuigen dat het legertje klasse-renners, dat achter ons staal deze nu veroverde plaats in de toe komst niet alleen zal handhaven, maar zelfs meer dan dat, nog hooger zal op voeren, ondanks de zeer zware concur rentie. De Amateurs. Zooals hekend hadden de amateurs 17 ronden van 10 K.M., dus in totaal 170 kilometer af te leggen. I)e eerste 100 K.M. kunnen we wel zeg gen, gebeurde er weinig bijzonders. De wedstrijd toonde het gewone beeld van mislukte uitlooppogingen, achterblijvers, uitvallers e.d. Tot de pechvogels behoor de ook onze Nationale kampioen Hof stede, wegens een defect aan zijn derail- leur, doch den daardoor ontstane achter stand wist hij in grootschen vorm weer in te loopen en zich hij het peleton te voegen, waarin ook de Hoog, Demmenie en Engel. In de tiende ronde komt Hof stede ten val, waardoor hij genoodzaakt wordt op te geven. Nu ging ook het beeld van den strijd zich langzaam wijzigen en kwam er meer teekening in de kansen, die voor Neder land zeker niet slecht stonden. Na 3i uur lagen drie Zwitsers, Wagner, Diggel- mann en Heller, een Zweed, Ericson en één Nederlander, Engel in een kopgroep bijeen op 50 „kilometers" voor Ardizon- ne (Italië), Bruneel (België) en De Hoog (Nederland) gevolgd op ruim 300 „kilo meters" door een club van twee dozijn renners met Demmenie in haar midden. Demmenie en Knecht, den wereldkampi oen na de nog volgende vijf Caubergen. Wat nu ging gebeuren zou beslissend zijn. Het voor wereldkampioenschappen nog niet bruikbare materiaal was wegge worpen er werd nu gehouwd met slag zwaarden. Alleen de kopgroep van vijf hield even in, omdat zij slechts 3 ren ners De Hoog en zijn twee gezellen onmiddellijk achter zich ontwaardde. De troep in de verte op ca. 1 minuut van de vaandeldragers putte nochtans niéuwen moed uit het feil, dat hij in verband met de situatie van voren, een honderdtal meters terug kon nemen. Met voor de anderen in dit peleton be slissende „wippen" sprongen Demmenie, de Zwitsers Knecht en Vock en de Duit- schers Meurer en Irrgang naar voren, het grootste duel tusschcn acht uitloo- pers en de vyf, die thans op ca. 50 se conden achterstand de tweede groep vormden, was ingezet, vijf Caubergen voor het einde. Vooraan telde de nume rieke overmacht, doch de jagers hadden den wereldkampioen van straks en Dem- menie in de gelederen: deze wereldkani- pioenschapsrit ging zyn hoogtepunt te gemoet. Nog vier ronden zyn er dan terijden, als plotseling de twee Zwitsers Knegt en Wagner in gezelschap van Demmenie naar voren schieten en dadelijk flinken voorsprong nemen. Nog twee ronden zijn er dan te rijden, en de spanning nadert haar hoogtepunt. Demmenie probeert weg te komen, maar hij wordt op de hielen gezeten door Wagner en Knecht, die hem natuur lijk niet wil laten gaan. Het peloton echter is lui, en laat het drietal loopen. Na de afdeeling van de Geulemmer- berg hebben de twee Zwitsers en de Ne derlander reeds 20 sec. voorsprong. Steeds loopen zij meer uit, tot aan den voet van den Cauberg, die voorsprong reeds 1 min. 25 sec. bedraagt. De Duitscher Irrgang heeft gebruik gemaakt van de flauwe houding der ach tervolgers, is ontsnapt en jaagt op de drie vluchtelingen. Bij het ingaan van de laatste ronde slaan Wagner en Knecht de handen in elkaar, en gaan er samen van door. Zij laten Demmenie, die zichtbaar ver moeid is tengevolge van zyn talrijke zware inspanningen, staan! De beslissing is nu gevallen, helaas in het nadeel van onzen wakkeren Demme nie. Steeds meer valt de Nederlander te rug en kan de Zwitsers onmogelijk meer halen. Op de Cauberg doet Demmenie nog een kleine val, maar rijdt moedig verder naar de eindstreep, die hy 54 sec. na den win naar Knecht die zijn landgenoot Wag ner met drie lengten verslagen heeft bereikt. In het tweede peloton slaat de Belg Bruneel de heide Nederlanders Engel en De Hoog met gering verschil, maar onze mannen weten zich toch nog uitstekend te klasseeren! De uitslag luidt: 1 Knecht (Zwitserl.) 4 uur 51 min. 59.8 sec.; 2 Wagner (Zwit serland) op 1 lengte; 3 Demmenie (Ne derland) op 54 sec.; 4 Bruneel (België) op 1 min. 18 sec.; 5 Engel (Nederland) zelfden tijd; 6 De Hoog (Nederland) zelf den tijd; 7 Diggelmann (Zwitserland) zelfden tijd; 8 Ericsson (Zweden) zelfden tijd; 9 Meurer (Duitschland) op 1 min. 52 sec.; 10 Irrgang (Duitschland) op 2 min. 25 sec.; met grootere tusschenruim- ten11 Torchio (Italië); 12 Napierale (Polen); 13Wisnieuwski (Polen); 14 Franckurt (Engeland); 15 Destefanis (Ita lië); 16 Rozvoda (Cechoslovakije); 17 Vock (Zwitserland); 18 Oth (Luxemburg) 19 Kaiak (Polen). De Professionals. Voor naar schatting 100.000 toeschou wers ging Zondag dan over 270 K.M. de strijd tusschcn de profs. In de tweede ronde wordt de eerste uitlooppoging ondernomen door Meulen- berg, Vicini en Braspenning. Dit groepje heeft al spoedig een 100 M. voorsprong doch aan den voet van den Cauberg is alles weer byeen. Na 40 K.M. gaan Frechaut, Bini en Vi cini er tusschcn uit in gezelschap van Braspenning, waarbij Cosson, Nerens en Schild zich even later aansluiten. Het tempo is zeer hoog. De vluchtelin gen doen alle moeiten om hun voor sprong zoo groot mogelijk te maken ter- wyl het peloton enorm hard blijft achter volgen onder leiding van Bartali, Am- berg, Schulte en de Belgen. Amberg waagt een sprong uit het peleton op den vluchtelingen. Lotschi laat zich een klein eindje afzakken en trekt zijn landgenoot in het vluchtersgroepje. Ook Meulenberg heeft een prachtige sprong gemaakt, en komt bij (Ie leiders. Ook thans zijn de Denen en Duitschers weer op de Cauberg gelost en het zal niet lang meer duren voordat zij geheel uit den wedstrijd zm- len verdwijnen. Plotseling daalt het tem po van het vluchtend groepje, en het peloton kan vrij gemakkelijk bijkomen en alles hokt weer bij elkaar. Het is alsof de renners het naderende onweer voelen aankomen. Het begint koud en winderig te wor den. Bij het beklimmen van den Cauberg komt Vicini in botsing met den Fransch- man Maye. Maye valt met zijn hoofd op de trottoirband en blijft liggen. Lang kan deze toestand begrijpelijk niet voortduren en wanneer voor de zoo- veelste maal de Cauberg heklommen wordt gaan Egli, Vicini en Neuville er alleen van door, waarhij Egli nog het stoute stukje uithaalt maar alleen seri eus door te gaan en alzoo een voorsprong te nemen van bijna 1 minuut. Achter hem vormen zich dan twee pe- lctons. In het eerste peleton bevinden zich Neuville, Deltour, Vicini, Schulte, P. van Nek, Braspennincx, Neuens en Frechaut, terwijl het tweede peleton be staat uit Middelkamp, Mersch, Bartali, Bizzi, Vissers en nog enkele anderen. Het eerste peleton ligt ongeveer 1 minuut 27 sec. achter op Egli, terwijl de tweede groep een achterstand heeft van bijna 3 minuten. Na 150 K.M. zal dit wedstrijdbeeld evenwel weer een wijziging ondergaan, daar Piet van Nek, Frechaut en Neuville zich bij den leider gevoegd hebben. Intusschen zijn als voornaamste slacht offers Vicini, Meulenberg en Majeurs reeds uitgevallen. Braspenning moet na 180 K.M. opgeven wegens pedaalbreuk. De eenigste nog in den strijd liggende Italianen, Bartali en Bizzi hebben een niet meer in te loopen achterstand. Egli voegt zich dan by de drie uitloopers, waardoor het tempo in dit troepje, waar bij zich ook Kint nog voegde, dusdanig steeg dat van Nek moest lossen, terwijl Schulte en Middelkamp zich leeg gere den hadden en opgaven. Drie ronden voor het einde herleeft van Nek evenwel en na een fantastische rush slaagt hij erin aan de leiding te ko men met Amberg, Kint en Egli. Neuville heeft wegens machinepech op moeten geven. Op de laatste Cauberg probeert v. Nek te ontsnappen, maar zijn concurrenten houden hem in de gaten en laten hem niet gaan. Op het einde van den berg zet Kint de eindsprint in en wint vrij gemakkelijk. Egli werd tweede op drie lengten, vierde was Amberg, terwijl van Nek op ongeveer 50 meter zat. De uitslag. De uitslag luidde: 1 en wereldkampioen Marcel Kint (Belg.) 270 K.M. in 7 uur 53 min. 25 sec. 2 P. Egli (Zwitserland). 3 L. Amberg (Zwitserland). 4 P. van Nek (Nederland). Allen in denzelfden tijd als Kint. 5 E. Vissers (België) op 1 min. 18 sec. 6 Neuville (België) op 2 min. 45 sec. 7 Martin (Zwitserland) op 12 min. 30 seconden. 8 Mersch (Luxemburg) dezelfde tijd. Vrijdag j.I. speelde voor de Waalwyk- sche jeugd competitie de SDO-junioren een thuiswedstrijd tegen de RWR- junio ren. Een aardige wedstrijd waarin goede staaltjes voetbalspel werden gegeven. De jeudige RWB'ers wisten driemaal den SDO-doelman te laten visschen, waar tegenover de SDO'ertjes niet meer dan 1 doelpunt wisten te fabriceeren, waar mede zij toch de eer wisten te redden. Zaterdagmiddag j.I. speelde SDO 1 een plaatselijke wedstrijd op eigen ter rein tegen NEO 1 voor de Zaterdagmid dagcompetitie van den Brab. Voetbal bond. Deze wedstrijd zat van het begin tot het einde vol spannende momenten, waarin beide ploegen elkaar niets toe gaven. Wij hadden verwacht dat deze wedstrijd op een kleine overwinning in het voordeel van NEO zou uitloopen daar deze ploeg den laatsten tijd beter in vorm scheen te zijn dan SDO. Niets is minder waar. SDO heeft laten zien dat zij haar ouden vorm weer te pakken heeft door een gelijk spel "op NEO te behalen. Indien SDO dezen vorm weet te be houden kan zij de nog te spelen wedstrij den tot een goed einde brengen. Morgenavond (Donderdag) speelt SDO 3 voor de Zomeravondcompetitie van den Brab. Voetbalbond een thuiswed strijd tegen SVK uit Kaatsheuvel. Dit is voor ons derde elftal geen gemakkelijke opgaaf. Maar indien zij met den vasten wil om te winnen in het strijdperk treden kan er van deze ploeg gewonnenw orden of minstens een gelijk spel worden be haald. SDO 2 speelt eveneens voor de Zo meravondcompetitie van den B.V.B. een uitwed strijd op het Capelle-terrein tegen Capelle 3. Wij geven SDO 2 hier toch wel de beste kans op de overwinning, hoe wel zij die niet cadeau zal krijgen, maar zal moeten strijden van het begin tot het einde. Dus aangepakt SDO 2. Morgenavond speelt het tweede elftal van SDO een uitwedstrijd tegen Sparta in Vrijh.-Capelle voor de Zomeravond competitie van den Brab. Voetbalhond. We zijn geneigd hier Sparta een tikje meer kans op de overwinning te geven dan NEO, daar eerstgenoemde club het voordeel van eigen veld heeft, waaraan dikwijls veel gelegen is. Toch achten wij het niet uitgesloten dat het andersom zou uitdraaien en NEO 2 wel eens voor een verrassing zou kunnen zorgen. DUIVENSPORT. DE JEUGDIGE VLIEGERS. Op Zondag 4 September hield de PDV „De Jeugdige Vliegers" Waalwijk en "De Postduif" te Drunen een gecombineerde wedvlucht vanuit Duffel (België); af stand 77 K.M.; los om 9.30 uur. Wind Zuid-Oost; in concours 118 duiven. Eerste duif om 10.32.48; snelheid 1220.08 M. per minuut. Laatste prijsduif om 10.50.10; snelheid 966.77 M. per min. De pryzen werden behaald als volgt: Th. v. d. Geld 1, 4 9 22; A. Stam 2, 3 16 17 30 37; Jos. de Peffer 5, 34 35 38; Jos. Hensen 6, 19 26 29 33; Jan Veltman, Drunen 7, 21 27 36; H. van Ravensteijn, Drunen 8, 15; Joh. Verhoof- stad 10, 23 31; H. Knippels 11, 18 20; H. Pullens 12; J. van Veldhoven 13; A. van Dommelen, Drunen 14; André Verhoeven 24; Ant. van Hilst 25, 40; P. Willemse, Drunen 28; Corn, de Peffer 32; A. van Eeten 39. OVERZICHT VAN DEN ECONOMI- SCHEN TOESTAND IN HET RESSORT DER KAMER OVER HET JAAR 1937.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 4