Plaatselijke Berichten. De Oranje-feesten in onze gemeente. De gemeentevlag van Waalwijk vertrekt voor 't défilé naar Amsterdam. De Jubileum-feesten in onze ge meente hebben weer bewezen, dat onze plaats centraal nog steeds een mooi feest kan vieren en het centraal- Oranje-comité heeft alle eer van z'n werk. Z'n voortdurend vergaderen, z n ijver naar alle kant voor deelname aan wielerwedstrijd, optocht enz. heeft succes gehad en is door dit succes ze ker beloond geworden, al was de mooie gemeente-subsidie natuurlijk een prachige steun in den rug voor het daarstellen van t programma. Ook de sub-comité s hebben zich met ijver geweerd en allen komt voor hun werk een hartelijk woord van hulde en dank toe. Het uitvoerige programma had. be gunstigd door schitterend weer een uitstekend verloop, alles ging mooi op tijd en had groote belangstelling der ingezetenen en tal van vreemdelingen, die allen van een mooie, uitstekend ge slaagde feestdag, een waardige hulde dag, genoten hebben. Als we een opmerking zouden wil len maken, dan zou het deze zijn, dat o.i. jammer is dat men niet evenals bij de huwelijksfeesten de buurten inge schakeld heeft, vanzelf hadden onze straten dan een feestelijk aanzien ge kregen en als gevolg daarvan ook vele gevels van particuliere huizen; nu was dat wat erg sober, al mogen de ver lichting van 't Raadhuisplein en eenige particuliere huizen, we noemen o.a. dat van Dr. Kolster en van Volksbelang, met eere genoemd worden. Nu 't verloop van den feestdag: Ten zes uur werd de nationale feest dag aangekondigd door forsche vreug deschoten en bazuingeschal door de ge- heele gemeente en ten 8Yi uur begon nen in de vier parochiekerken de ker kelijke dankdiensten, evenals in de drie kerken der Ned. Herv. gemeen ten. In de parochiekerk van St. Jan wa ren daartoe officieel uitgenoodigd burgemeester, wethouders, secretaris, leden van den gemeenteraad en van t .centraal Oranje-comité. Pastoor Heezemans had reeds in de H. Mis van 8 uur 1.1. Zondag eene hooggestelde predicatie gehouden naar aanleiding van het jubileum van H.M. de Koningin, waarin Zijn Eerwaarde vooral deed uitkomen, dat een feest viering ter eere van H.M. de Koningin steeds met, gebed moet beginnen, om dat men dan alleen handelt in den geest der christelijke feestelinge, die eens schreef onder een beeld in 't Vredes paleis: ,,Le christ avant tout" en die een voorbeeld is van christelijke en maat schappelijke deugden. Na afloop werd door 't kerkkqor op indrukwekkende wijze gezongen het Te Deum en het imponeerende Do- mine Salvum fac Reginam nostram. De kerk was tot in alle hoeken bezet. Van 9.30 tot 9.45 beierden van alle kerktorens de klokken en ving de massa-demonstratie aan van alle plaatselijke jeugdvereenigingen op het raadhuisplein met de afvaardiging der jeugd-deputatie naar Amsterdam. Met marschmuziek en bazuinge schal kwam de jeugd op 't Raadhuis plein aan en onder 't Wilhelmus gin gen de vlaggen omhoog en nam onze burgemeester t woord om den n'atio- nalen feestdag officieel te openen. Dit waren imponeerende oogenblik- ken. Het mooie raadhuis met autoritei ten. het plein omzoomd door een groote menigte, alle jeugdvereenigingen opge steld met vaandel! Dan volgden jeugddemonstraties en met bazuingeschal werd het plech tig oogenblik aangekondigd, dat de gemeente-vlag door den burgemeester werd overhandigd aan de jeugd-depu tatie, bestaande uit mej. Stokwielder (K.J.V.), J. Raaymakers (K.J.M.V.), P. Spijkers (Kunst en Kracht), Chr. Treffers (Kracht en Vlugheid), die de ze vlag in open auto naar Amsterdam zou voeren om daarmee te defileeren voor H. M. de Koningin en haar terug te voeren met een oranjeonderschei ding ter plaatsing in 't gemeentehuis. De Surgemeester sprak als volgt: Gij allen weet, dat H. M. Koningin Wilhelmina dezen avond te Amster dam zal worden gehuldigd door de Ne- derlandsche jeugd. Het is niet wel mogelijk de geheele Nederlandsche jeugd naar Amsterdam te laten optrekken, want dan zou de huldiging, nog afgezien van andere be zwaren, dagen moeten duren. Daarom is besloten deputaties naar Amsterdam te zenden, eene voor elk der Ned. ge meenten, welke deputaties, namens de geheele Ned. jeugd aan Koningin Wil helmina eer en dank zullen brengen voor Hare zegenrijke regeering, gedu rende 40 jaren over ons vaderland. De deputatie uit de gemeente Waal wijk zal bestaan uit 4 personen, geko zen uit de leden van de jeugdorganisa ties. Elke deputatie zal medevoeren en tij dens de huldiging ontplooien de ge meentevlag van de plaats van her komst. Tijdens de nationale jeugdhulde zullen dus ongeveer 1100 gemeente- vlaggen worden vertoond, waaronder ook onze gemeentevlag. Na afloop van de plechtigheid zal aan elke vlag een wimpel worden gehecht, ter herinnering aan het 40-jarig regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. Deze wimpel zal onverbreekbaar aan de vlag verbonden blijven. Deze vlag wordt derhalve niet naar Amsterdam medegevoerd als een her- kennings- of verzamelteeken. daarvoor zouden gemakkelijk andere wegen ge vonden kunnen worden. Neen, deze vlag wordt medegevoerd als een sym bool van saamhoorigheid van alle in woners der 1100 Nederlandsche ge meenten om den troon van Oranje, een symbool van liefde en aanhankelijkheid voor onze Koningin. De ongeveer 1100 Nederlandsche burgemeesters, ieder voor zich, als de verantwoordelijke plaatsbekleeders van het Openbaar Gezag, vertrouwen de gemeentevlag aan de Ned. jeugd en derhalve ook aan de jeugddeputaties toe en wenschen daarmede aan te too- nen, dat ook de inwoners hunner ge meente in gedachten wenschen deel te nemen aan de hulde door de jeugd aan Hare Majesteit gebracht. Bij de plechtigheid te Amsterdam zal derhalve onze gemeentevlag symboli- •seeren: ,,de gemeente Waalwijk in trouwe aanhankelijkheid aan onze Ko ningin' Waar deze vlag vandaag wordt vertoond, treedt de gemeente Waalwijk naar voren, waar deze vlag waardig wordt vertoond, is de gemeen te Waalwijk ook waardig vertegen woordigd: waar deze vlag vandaag wordt veronachtzaamd of op onbehoor lijke wijze gedragen, is de gemeente slecht vertegenwoordigd en strekt het vertoonen onzer vlag der gemeente geenszins tot eer. Met deze vlag vertrouw ik derhalve de eer en goeden naam onzer gemeente aan uwe zorgen toe. Gij zult het ver trouwen van Waalwijk niet bescha men. Dat was een plechtig moment. On der hartelijk gejuich vertrok deze be voorrechte deputatie en na een marsch trokken de jeugd-groepen verder af, terwijl het publiek spontaan het Wil helmus inzette. Een leuk moment was 't nog toen met het vertrek der jeugd-deputatie een 600 postduiven op 't plein de lucht ingingen. Ten 10.30 uur begon de Wieler wedstrijd voor Nieuwelingen en Ama teurs genaamd „de. Ronde van Waal wijk", over 't parcours Burg. van der Klokkenlaan, Stationsstraat, Juliana- straat, Mr. van Coothstraat (lengte 1145 M.) Start op 't Stationsplein. Finisch voor 't Belastingkantoor in de Mr. van Coothstraat. Het parcours moest 44 maal gereden worden tot een lengte van 50 K.M. Er waren een 20-tal prijzen beschik baar gesteld en een 40-tal premies door Waalwijksche firma's uitgeloofd. Pl.m. 60 renners verschenen aan de start. Voor dit wieler-evenement bestond begrijpelijkerwijze groote belangstel ling, het parcours stond omzoomd met menschen en er waren goede orde maatregelen genomen, zoodat alles een vlot verloop had; dit nummer had te vens de bekoring van 't nieuwe. Er werd in vlot tempo gereden, en op de Burgemeester v. d. Klokkenlaan kwa men een vijftal renners te vallen, waar bij de heer Broekmeulen uit 's-Bosch een lichte hersenschudding opliep. Hij werd bij den heer van Oss-van Buuren voorloopig door de Roode Kruis-af- deeling, die prompt aanwezig was, be handelt en later door den heer Frans Slaats per auto naar 's-Bosch vervoerd. De le prijswinnaar in het criterium van Waalwijk, T. van Gemonden, Arnhem. De uitslag is als volgt: 1 P. v. Gemonden, Arnhem (Am,); 2 A. v. Mook, Oosterhout (Am.): 3 A. Pijnenburg, Tilburg (Am.); 4 F. van Rooij, Tilburg (Am.); 5 Aug. van Ti chelt, Zundert (Am.); 6 A. v. d. Vliet, Vucht (Am.); 7 A. de Leeuw, Oosterhout (Am.); 8 C. Wijntje, Bre da (N.); 9 A. van Wijmeren, Ooster hout (Am.); 10 J. Noyens, Gilze (N.); 11 Schipper, Tienhoven (Am.); 12 J. de Kort, Oisterwijk (Am.); 13 B. Haansbergen, Tilburg (Am.); 14 P. Rutgers, Arnhem (N.); 15 Schuller, Rotterdam (Am.); 16 v. d. Vinken, Rotterdam (Am.); 17 W. v. Meeteren, Giessendam (Am.); 18 A. J. Rijvers, Rijsbergen (Am.); 19 H. Kapteins, Tilburg (N.); 20 van Grinsven, Den Bosch (Am.). Des middags ten 2 uur begon de al legorische optocht, die om en nabij 't raadhuisplein uit de vier verschillende wijken werd saamgesteld. Er werden voor iedere wijk een vijf tal prijzen beschikbaar gesteld en nog een van 15.voor den mooisten wa gen van den geheelen optocht. De jury, bestaande uit de heeren Th. van Delft, Ir. H. Charpentier, W. v. d. mee en H. J. Blok, had een moeilijke taak, want er waren zeer veel en mooie wagens. Een totaal van een 40-tal is heusch geen sinecure. Dat ziet men dik wijls; eerst moeten de menschen aange zet en nog eens aangezet worden en als 't tegen 't feest loopt en eenigen zijn voorgegaan, wil iedereen meedoen en beijvert men zich o m't hardst om goed voor den dag te komen; er was werkelijk door veel vereenigingen veel werk gemaakt en 't geheel was zeer goed. Wij kunnen niet in bijzonderhe den afdalen en refereeren ons aan 't oordeel der jury, dat luidt als volgt: Baardwijk. le. R.K. Jonge Boerenstand. 2e. De harmonie St. Jan. 3e. Vereeniging „Oranje Boven". 4e. Wagen N.V. van Haren. 5e. Liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst". Besoijen. le. Buurtver. Kerkbuurt Molen. 2e. Buurtvereen. Besoijenschestraat Wilhelminahoeve. 3e. Chr. Hist. Kresvereeniging Ne derland en Oranje. 4e. Chr. Meisjesvereeniging „De Heer zij onze banier". 5e. B.K. Meisjespatronaat Sint Cecilia. Waalwijk Zuid. le. Buurtver. le Zeine West. 2e. Bijz. Vrijw Landstorm afdeeling Waalwijk 3e. 'St. Crispynstraat 2e Zeine. Arbeid en Welvaart. 4e. R.K. Jonge Werkman. 5e St. Crispijnstraat 2e Zeine Melkerij Centrum. le. Gymn. Vereen. S.S.S. plus eere- prijs. 2e Mr. van Coothstr. Zuid Sneeuwwitje. 3e. Kath. Jonge Middenstand. 4e. Waalwijksche Brandweer. 5e. Huishoudschool Kath. Jeugd Vereeniging. 5 prijzen van 2. Wagen kinderen Hoffmans. Harmonie St. Crispijn. R.K. Tooneelvereeniging D.V.S.V. Poppenkast. Buurtvereeniging De Sticht. De geheele gemeente werd vrijwel door den optocht bezocht, zoodat het ruim vijf uur was voor hij op 't Raad huisplein werd ontbonden, waarna de prijzen werden uitgereikt. Om 6 uur moesten we ons weer haasten naar 't W.S.C.-terrein, waar de heer Jean de Vogelaer, met den leerling-ballonvaarder A. Visser uit Eindhoven, in hun ballon O.O.B.T.U. zouden opstijgen. Op en buiten 't ter rein was de belangstelling zeer groot en de ballon lag reeds bijna gevuld te wachten tot 't sein van vertrek. Toen de rest was gevuld, de mand bevestigd en van ballast voorzien ging 't gevaar te zeer sierlijk, nadat de vele helpers hem losgelaten hebben, onder gejuich de lucht in, in Oostelijke richting. Hij bleef nog lang laag drijven door vele duizenden nagestaard. 't Was een interessante vertooning die zeer vlot verliep en hiermee boekte Waalwijk z'n tweede geslaagde ballon- oplating, terwijl vele andere zijn mis lukt! De ballon is in het Bossche veld keu rig gedaald. Ten 8J/2 uur begon het bal-champètre op t ruime plancher op de Markt, op muziek van 't Radio-distributie-bedrijf, welk laatste uitstekend voldeed. Er werd van deze populaire dansmuziek zeer veel gebruik gemaakt en 't was een allerprettigst gezicht, die dansende paartjes, onder de mooie feestverlich ting van 't plein. De guirlandes met electrische lampjes voldeden zeer goed. Het raadhuis zelf werd door schijnwer pers verlicht. Ook 't aantal kijkers was zeer groot. Tijdens de pauze werd een schitte rend vuurwerk gegeven op den Win terdijk. Zooals we dat van de fa. A. J. de Kat te Leiden gewoon zijn, was 't weer prima in elk opzicht en vele dui zenden hebben genoten van t mooie schouwspel op deze voor dit doel unie ke gelegenheid. Er heerschte des avonds een zeer prettige geanimeerde stemming, men zag leuke groepen feestvierenden; kortom 't ging er overal prettig toe. Ook de café's enz. maakten goede -zaken, speciaal de gelegenheden met strijkjes niet 't minst. Daar was 't voor dansen den en kijkers zeer gezellig en gaarne werd geprofiteerd van 't ruime politie- uur; we noemen Hotel Verwiel, De Twee Kolommen, Thalia e.m.a.; daar was 't terecht: „gezelligheid kent geen tijd". Alles bijeen een goed opgezet en goed geslaagd feest, waarvoor centraal co mité en sub-comité s nogmaals alle hul de. OPENING R.K. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Hedenmorgen heeft de opening plaats gehad van de R.K. Huishoud en Industrieschool alhier. Deze school die voorloopig is on dergebracht in het groote benedenlo kaal van het K.J.C.-gebouw, zal aan vangen met een aantal van 22 leerlin gen voor den dagcursus en 40 leerlin gen voor den avondcursus. Nadat eerst allen om 8.30 uur de H. Mis hadden bijgewoond in de pa rochiekerk van St. Jan, verzamelde men zich in het K.J.C.-gebouw. Hier waren aanwezig het kerkbe stuur, tevens schoolbestuur van de pa rochie St. Jan, de ZeerEerw. heer Pas toor H. Heezemans, en de heeren Drs. G. J. de Vries, J. van Iersel en van Dooien, de EdelAchtb. heer burge meester E. C. J. Moonen, de Eerw. heer Kapelaan van Lierop, Mevr. Tim mermans-Mastboom en Mej. Verwiel. Verder nog de directrice Mej. van Slobbe, de dames leeraressen van Turnhout, Diepen en van Gooi en de ouders der leerlingen. De ZeerEerw. Heer Pastoor H. Hee zemans zeide dat het deze week nu reeds de tweede maal was dat hij als voorzitter van het schoolbestuur een aanvang mocht maken met het openen van een stichting, welker beteekenis voor Waalwijk van bijzonder belang is. Was het Maandag de R.K. U.L.O.- School voor meisjes, vandaag is het de R.K. Huishoudschool. De opening van de U.L.O.-School, aldus spreker, deed ik graag, maar de opening dezer school doe ik toch nog liever omdat ik geloof dat juist van een bloeiende huishoudschool voor Waalwijk veel nut uit kan gaan. Van den eersten dag af dat ik voet in Waalwijk zette, stond het voor mij vast, dat weinige dingen hier zoo noodig waren als een goede inrichting om de toekomstige huis moeders te bekwamen. Deze inrich ting is er thans dank zij den steun van gemeentebestuur en het rijk en het schoolgebouw zelf zal met dien zelfden steun binnen afzienbaren tijd verschijnen. De omstandigheden waaronder wij thans gaan aanvangen zijn betrekke lijk niet gunstig, maar wanneer de nieuwe school er staat zal alles eerst goed tot zijn recht komen. Zoo juist onder de H. Mis heb ik God's Zegen afgesmeekt voor wat hier vandaag wordt begonnen en ik hoop binnen een jaar, dat dan de opening van de nieuwe school meer officieel en feestelijk zal kunnen geschieden, het belang dezer zaak waardig. Op dezen eersten dag wil ik tot de Directrice en leeraressen zeggen, dat wij alle vertrouwen hebben dat onder hare beproefde leiding onze school tot dusdanigen bloei zal komen, als er redelijkerwijs ook van verwacht mag worden. Dat gij hier onder God's Ze gen en tot eigen voldoening nog lang werkzaam moogl zijn is ons aller wcnsch., Den burgemeester en het gemeente bestuur dank ik mede namens het Schoolbestuur voor den steun die wij mochten ondervinden, vooral echter ook voor de aanmoedigingen, die van U voor de stichting dezer school zijn uitgegaan. Ik vraag Uw steun niet voor de toekomst omdat ik weet dat wij die al hebben. Tot geheel Waalwijk zou ik nog wil len zeggen: Waardeer en besef wat gij voor Uwe toekomst in deze huishoud school gekregen hebt. Het is niet zonder reden dat vele plaatsen jaloersch zijn op ons. Waar deert wat ge hebt en tracht met Uw beste vermogens deze school tot bloei te brengen. De Edelachtb. heer burgemeester, hierna het woord nemend, begon met den voorzitter en het schoolbestuur ge luk te wenschen met de totstandkoming dezer Huishoud- en Industrieschool. U, Mijnheer Pastoor, hebt 4 jaar gele den bemerkt dat er aan een inrichting als deze in Waalwijk dringend behoefte was, maar ik bemerkte 14 jaar geleden al, de noodzakelijkheid van een derge lijke school voor een industriegemeente als de onze, waar het noodig is dat er goede huisvrouwen komen. Er waren hier reeds wel enkele cursussen en schooltjes waar men naaien en koken kon leeren, maar deze hebben nooit een voldoend leerlingenaantal kunnen be reiken. Ik juich, zegt spr., de totstandkoming dezer school van harte toe en feliciteer de directrice, mej. van Slobbe en de overige onderwijzeressen, omdat zij hier zoo'n rijk arbeidsveld hebben. Ik hoop dat zij haar beste krachten zul len ontplooien, waardoor zij de resul taten zullen zien, die de gemeente er van verwacht. Hiermede verklaar ik de school voor geopend. Hierna werden verversChingen rond gediend. BENOEMING. De heer C. Verschuren, aardrijks kunde leeraar M. O. alhier, is als dus danig benoemd aan het R.K. Lyceum te 's-Bosch. RIJWIELDIEFSTALLEN. Gisterenmorgen mistte de heer Br. uit voorin. Baardwijk zijn rijwiel, dat hij tijdens den wielerwedstrijd in een dam in de Stationsstraat geplaatst had. 's Avonds plaatste de heer H. v. H. zijn rijwiel in den dam achter Hotel „De Twee Kolommen", waar het bij zijn te rugkomst verdwenen was. De politie heeft de beide gevallen in onderzoek. EEN KANJER. De heer J. Timmermans was gisteren zoo gelukkig in het Afwateringskanaal een snoek te vangen van 12 pond. Het beestje was 1 M. lang.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7