Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NOORD BR4BAND" ABDIJSIROOP J Stop dien hoest FEUILLETON Y Lichtstraal door de wolken. Jong Holland snakt Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD JAAR i AfCKER's verstèrkte HET DIAMANTEN MEDAILLON. NUMMER 74. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1938. 61c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Het bericht van het door den Brit- schen minister-president aangevraagde onderhoud met den Duitschen leider en de reis. die hij daartoe gisteren per vliegtuig ondernam, heeft wel plotse ling in een helder licht gesteld, dat de Engelsche regeering van haar aandeel in de verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van het Tsjechoslowaak- sche vraagstuk diep doordrongen is en dat er nog groote krachten werkzaam zijn voor het behoud van den vrede. Voor het initiatief van minister Cham berlain welt ons dan ook een woord van dankbare waardeering uit het hart, een gevoel, dat zeker alom in de we reld zal worden gedeeld, maar dat het meest zal leven bij de Europeesche vol ken, die, hoewel ten deele buiten het geschil staande, bij de oplossing daar van en bij het daaraan verbonden lot van ons werelddeel alle ten nauwste betrokken zijn. Men heeft de hevige spanning van deze dagen vergeleken met die, voor- afgegaan aan de Augustusdagen van 1914. Toen werden er, evenals nu is geschied, telegrammen en nota's ge wisseld, dreigende woorden geuit, en militaire maatregelen getroffen. Maar de staatslieden bleven in de ivoren to rens van hun nationale belangen, ge dachten en aanspraken opgesloten, waaromheen dan nog de hooge golven der nationale hartstochten gingen. Men miste het menschelijke contact, dat zoo vruchtbaar kan zijn; vruchtbaar niet alleen voor begrip van eikaars stand punt, maar ook voor het verlaten van de eigen egocentrische stelling en voor de onderdrukking van de neiging om al te zeer gehoor te geven aan in blazingen van overdreven prestige overwegingen; vruchtbaar óók in vele gevallen voor een ontwakend besef van de verbondenheid van beiderzijdsche belangen. De Volkenbond het arme, in deze dagen te zeer verlaten Genève heeft op dit punt, door de verkregen regel matige persoonlijke aanraking, veel verbetering gebracht, al leed dat li chaam, ook in het daar gepleegde mon delinge overleg, in menig opzicht aan de gebreken van zijn geboorte. Duitsch- land is een der staten, die den bond hebben verlaten. Maar de Britsche mi nister-president voelt op een hoogst gewichtig oogenblik in het leven van Europa de behoefte om den grooten te genstander in het hangende geding als van mensch tot mensch te spreken en zoo het ijs van een abstracte behande ling van het twistpunt te breken. De Duitsche leider is aan die behoef te dadelijk tegemoet gekomen. Moge de uitkomst van het onderhoud op den Obersalzberg uitwijzen, dat de weg van de verzoening der tegenover el kaar staande belangen en van de red ding onzer beschaving, gevonden is kunnen worden! Mogen deze reis en het resultaat daarvan eens een symbool blijken te zijn geworden van het besef van ge héél Europa op een uiterst critiek mo ment, dat het ook een gemeenschappe lijke taak heeft om zijn eervolle missie in de wereld voort te zetten! Ook voor Nederland heeft de meta len vogel in zijn vlucht van Engeland naar Duitschland die hoop met zich meegedragen. Het eenige wat op het oogenblik kan worden gezegd, is dat de Engelsche regeering getoond heeft te begrijpen, dat buitengewone omstandigheden bui tengewone maatregelen vereischen. Een buitengewone maatregel is het ze ker. Voor zoover de herinnering reikt, heeft de premier van een groote mo gendheid nog nooit een oorlog trach ten af te wenden, door op het allerlaat ste oogenblik een persoonlijk onder houd met den leider van de potentieele tegenpartij te verzoeken. Het is iets volkomen ongebruikelijks en het toont niet alleen, dat de Engelsche regeering niet aan conventioneele begrippen ge bonden is, maar dat zij den toestand vandaag uitermate critisch achtte, an ders zou een dergelijke sensationeele maatregel nooit genomen zijn. Wat er ook uit Chamberlain's bezoek aan Hit- leer mag voortvloeien, het oordeel van de geschiedenis zal niet anders kunnen zijn dan dat de Engelsche regeering, alles, maar dan ook alles heeft gedaan om een catastrophe te voorkomen. In het Augustusnummer van het maandblad „Steunverleening en Werk verschaffing" komt een bespreking voor van het eerste jaarverslag van de Ge meentelijke Arbeidsbeurs, tevens dienst van werkloosheidsverzekering, werk verschaffing, steunverleening en le vensmiddelendistributie te Onstwedde (Groningen). Uit dat verslag blijkt, dat in deze Groningsche gemeente van 19.640 inwoners de "belangstelling on der de jongere werkloozen voor cultu- Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. reel werk niet groot is en dat dit noch door de ouders noch door de werkloo zen zelf gewaardeerd. De klacht wordt als volgt geformu leerd: maar het schijnt wel, dat onze jonge werkloozen hun lediggang in den grond van hun hart nog niet zoo be denkelijk vinden; slenteren langs de straat schijnt hun meer te bekoren dan het deelnemen aan één der cursussen, waar zij eenige uren per dag prettig en leerzaam kunnen bezig zijn. De groote werkloosheid in deze gemeente is erg, maar ergernis de lamlendige houding, die door de werklooze jeugd tegenover de sociale maatregelen, te hunnen be hoeve door de overheid uitgedacht, wordt aangenomen, en het allerergste, ja onverantwoordelijk is de houding van de ouders dezer jeugdigen tegen over dit werk. De belangen, die hier op het spel staan, schijnt men niet te willen begrij pen. Als bezwaar wordt wel eens aan gevoerd, dat men van de cursussen niets beter kan worden" maar toen het aan het gemeentebestuur gelukt was van den minister toestemming te verkrijgen tot het doen uitvoeren der verbetering van een speelveld achter der Chr. H.B.S. door jeugdige werk loozen, bleek voor dit werk één, zegge één, gegadigde te bestaan. Aan dit object was een vergoeding van 1.50 tot 2.50 per week voor de deelnemers verbonden, maar de jongelui zijn eenvoudig te slap en te veel ontgroeid aan geregelden arbeid om deze werkgelegenheid aan te grij pen. De leuze ,,Jong Holland snakt naar werk' is voor de gemeente Onstwedde onwaar gebleken: jong Holland snakt naar geld; en werk wordt pas aange nomen, wanneer daarmede een slordi ge duit te verdienen valt". Tot zóóver. Niet alleen voor de gemeente Onst wedde is de aangehaalde leuze onwaar gebleken. Men moet niet willen pogen om zulke dingen goed te praten er is lamlendigheid onder de huidige jeugd. Wij kennen werkkampen, welke men zelfs met veel reclame en zachten drang welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid del: de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. niet gevuld" kan krijgen, ofschoon in den naasten omtrek ervan honderden jongelui loopen te lanterfanten. Ze houden er geen rekening mee, dat het werkobject is gezocht meestal een nuttig maar o n n o o d i g object te hunne behoeve, om ze te behoe den n.l. voor de moreele decadentie van den lediggang! Ze zeggen, denk je, dat ik voor 2 gulden of een rijksdaal der in de week ga werken? De arbeid wordt niet meer gevoeld ook niet meer door vele ouders als een levensbehoefte, maar als een levenspenitentie, die men te ónder gaan heeft om aan geld te komen. Het zal de schuld der jeugd en van de kortzichtigheid der ouders wezen, als de arbeidsplicht - de verplichte arbeidsdienst moet worden inge voerd omwille van het moreel der mas sa. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. -Nadruk verboden. - 20) Ze was heel rustig en ernstig ge worden. De zon was ondergegaan enkele sterren werden al zichtbaar, of schoon in het Westen de pracht van den zonsondergang nog niet geheel verbleekt was. Je weet niet wat het is, ging hij voort, te voelen dat je leven ligt in de hand van een ander mensch. In jouw kleine blanke hand ligt mijn leven. Wat zul je doen, Ethel? Je maakt me bang, zei ze. Ik zeg je dit, omdat ik voel, dat ik nooit iemand anders zal liefhebhen en dat mijn leven geen waarde meer heeft als jij niet van me houdt, ik heb alles lang overdacht, als jij zegt dat je niet van mij kunt houden, ga ik weg uit Engeland. Ik zou 't niet kun nen aanzien dat een andere man je van mij zou afnemen. Het eenige wat ik van je vraag is, of je wilt probeeren van me te houden. In haar zuiveren eenvoud antwoord de zij: Dat wil ik wel beloven. Dus je wilt je best doen van me te houden en als je weet dat je van me houdt dan wil je mijn vrouw wor den? We moeten eerst heel zeker zijn van het eerste, voor we kunnen pra ten over het tweede. Hoe lang zal het duren voor je het weet, Ethel? Dat kan ik niet zeggen. Zul je een jaar noodig hebben, of een maand, of een week, of een dag? Ik heb er geen idee van, ant woordde ze. Wil je nu dadelijk beginnen er over te denken, Ethel? vroeg hij on stuimig. Ja, zei ze eenvoudig. HOOFDSTUK XXVII. Toen de jonge man wist dat ze hem liefhad, drong hij aan dat het huwelijk onmiddellijk zou plaats heb ben, maar dit bleef ze standvastig weigeren. Ze wilde nog niet aan een huwelijk denken. Maar ze had te ma ken met een karakter en een wil, die sterker waren dan de hare. Voordat de eerste week van Juli voorbij was had zij hem beloofd zijn vrouw te worden, als haar vader zijn toestem ming gaf. Lord Stair wilde eerst met haar spreken en liet haar roepen. Zij kwam binnen, een beetje schuw en onzeker. Lord Stair's gedachten gingen terug naar den dag waarop hij Cyril Nairne had gevraagd hem zijn dochter tot vrouw te geven, en toen de oude musicus gezegd had, dat zij nog een kind was. Nu was zijn beurt gekomen. Het scheen hem nog maar zoo kort geleden dat hij daar had ge staan in die aardige kamer in Inisfail. Lord Stair sloeg zijn arm om Ethel heen en trok haar naar zich toe. Ethel, begon hij, ik wil weten hoe jij denkt over een heel belangrijk onderwerp. Ze boog haar hoofd en kuste haar vader. De hertog vraagt me jullie hu welijk te willen bespoedigen. Hoe denk jij hierover? Papa, ik heb geen oogenblik vre de gekend sinds ik den hertog beloofd heb met hem te trouwen, zei zij ner veus. Ons huwelijk moet zoo spoedig mogelijk plaats hebben, mengde de hertog zich in het gesprek. Ik weet dat je nog jong bent, Ethel, maar is niet juist de jeugd de meest geschikte tijd voor geluk? Waarom zou je me tot Kerstmis willen wegsturen? Ik zal me diep ellendig gevoelen en zoo wreed kun je niet zijn dat je dat zou willen. Laten we nu trouwen, nu, in de heer lijkheid van zon en bloemen. Zeg ja, Ethel Ze zwichtte voor zijn aandrang. Het huwelijk werd bepaald in Augustus. Vader, vroeg Ethél nog denzelf den avond, u zei dat moeder zooveel van me hield. Heeft ze ooit met u ovei mijn later leven gesproken? Lord Stair voelde een steek van pijn in zijn hart, toen hij bedacht, hoe wei nig hij eigenlijk met Marguerite had gesproken, hoe hij zich had opgeslo ten met zijn boeken en zijn jonge vrouw had verwaarloosd. Ik herinner het me niet, lieve ling. Je was toen nog zoo klein. Denkt u dat ze van Fulke zou houden? Ik ben er zeker van, dat je moe der veel van den hertog zou hebben gehouden. Dat stelde haar tevreden. Zou ze erg blij zijn geweest dal ik hertogin word? vroeg ze weer. Je moeder was heel eenvoudig, maar misschien was ze toch wel blij geweest om „Zonnestraaltje" als her togin te zien. Diezelfde week nog werd begonnen met de voorbereidingen voor het hu welijk van Ethel met den hertog van Neath. Het zou voltrokken worden in de groote oude kerk in Clifft, waar ook het familiegraf van de Stairs was. De couranten gaven berichtjes over het aantal bruidsmeisjes, de huwe lijksgeschenken, de juweelen die de jonge hertog zijn bruid gegeven had en al de détails van dit aristocratische trouwfeest werden gretig gelezen en besproken. De plechtigheid zelf was volgens de berichten buitengewoon indrukwek kend geweest. Ethel bloeiend als een blanke bloem in haar rooin-wit bruidstoilet en met de beroemde Ne- ath-diamanten, de oude kerk vol bloe men en muziekgeruiseh. Eén was er, die bitter schreide toen ze de berichten las. Zij zat op een eenzame kamer en keek naar een il lustratie die het landgoed van den vader van de bruid Oakclifft toonde en ook de oude kerk van Clifft. In het gedetailleerde verslag werd er aan herinnerd dat het mooie bruidje een kleindochter was van den beroem den componist Cyril Nairne. Enkele woorden waren ook gewijd aan de vroeg-gestorven lady Stair en het wa ren die woorden vooral die de tranen van de vrouw deden vloeien. Het blad vertelde verder dat de her tog met zijn jonge vrouw de witte broodsweken ging doorbrengen op zijn chateau in het Zuiden van Frankrijk en dat ze daarna hun intrek zouden nemen op Neath-Castle. De hertog wenschte te leven onder zijn pachters en opgezetenen. Ik dacht, dat ik sterker zou zijn, zuchtte ze. Goede God, help me! Ze wrong haar handen. Ik moet, zei ze in zichzelf; ik moet het wagen; er kome van wat wil Ze ging naar den winkel waar ze haar couranten en tijdschriften kocht en vroeg of ze haar ook konden zeg gen, waar ongeveer Neath-Castle lag. Men vertelde haar dat het zich in het graafschap Hamshire bevond, dicht bij de stad Clavering. Toen mevrouw naar huis liep, had ze haar besluit genomen. HOOFDSTUK XXVIII. Zelden waren jonggehuwden op zulk een wijze welkom geheeten als de hertog en de hertogin van Neath. Er waren eerepoorten opgericht, mu ziekcorpsen speelden jubelende mar- schen, optochten van kinderen en landlieden trokken hen tegemoet; het was een grootsche begroeting. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwykschc en Langstrnatsche Courant, MCOOOBOAfWlD Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de „codeine". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich do zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeine en daarom noemt men Abdijsiroop: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, 14.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe ?oordeeliger het gebruik.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1