Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. De toestand in Europa blijft nog steeds vol spanning. rrTTTl Tweede Blad Zaterdag 17 September 1938 No. 74 De Echo van het Zuiden VERBETERING IN DEN TOESTAND VAN PRINSES JULIANA. De toestand van Prinses Juliana is goed vooruitgaande. Omtrent het ver trek van de Koningin en van het Prin selijk paar uit Amsterdam staat echter nog niets vast. DE INDISCHE GASTEN. De Nederlandsche regeering heeft Woensdagavond in de Ridderzaal 'n diner aangeboden aan de Indische landsgrooten, die hier te lande de vie ring van het veertigjarig regeeringsju- bileum van H. M. de Koningin hebben bijgewoond. Namens de regeering heette de mi nister-president. dr. H. Colijn, allen welkom, in het bijzonder Hunne Hoog heden Toeankoe Amaloedin Sani Per- kasa Alamsjah, sultan van Deli. Toean koe Machmoed Abdul Dialil Rachmat- sjah. sultan van Langkat, Sjarif, Moha- med Alkadrie, sultan van Pontianak, en Maulana sultan Mohamad Djalaloe- din, sultan van Boeloengan, en voorts de leden der deputaties van den Soe- soehoenan van Soerakarta, van den sultan van Jogjakarta, het hoofd van het Mangkoe-Nagorosche huis en het hoofd van het Pakoe-Alamsche huis. Ik ben gelukkig het bij deze gelegen heid jegens u allen te mogen uitspreken dat de Nederlandsche bevolking uw komst heeft gevoeld als een versteve- ging van de reeds zoo hechte banden, welke de landen van dit koninkrijk in de verschillende deelen der aarde ver binden. Gij bracht Europeesch Neder land en Nederland onder den evennaar dichter tot elkander uw deelneming aan de plechtigheden en feestelijkheden in Nederland deed ons de belofte her nieuwen, lief en leed met Nederland overzee te blijven deelen. Spreker stelde hierop een dronk ter eere van Hare Majesteit in. De sultan van Deli antwoordde in de Maleische taal, waarna Tengkoe Mahkota Deli, de zoon van den sultan een Nederlandsche vertaling er van gaf. Hij bevestigde hun onwankelbare trouw. HERZIENE OMZETBELAS- TINGWET. In het staatsblad no. 482 is een Kon. Besluit opgenomen, waarin wordt be paald, dat de wet van 26 Augustus 1938 tot herziening der omzetbelas- tingwet 1933 en wijziging der alge- meene wet van 26 Augustus 1922 in werking treedt met ingang van 1 Oc tober a.s. met uitzondering echter van het eerste lid van art. XII der wet van 23 Augustus j.l. (betreffende het bij zonder invoerrecht). REISVERKEERSO VEREEN. KOMST MET DUITSCHLAND VERLENGD. De Duitsch-Nederlandsche reisover- eenkomst is wederom met een jaar ver lengd. Op grond van de nieuwe over eenkomst kunnen in Duitschland wo nende personen voor reizen naar Ne derland met niet-zakelijke doeleinden reiscredietbrieven, reischèques, hotel bons alsmede bons voor pauschal- en gezeischapsreizen tot een maximum bedrag van R.M. 400 koopen. Daarbij geldt de beperking, dat in contanten inwisselbare betalingsmiddelen (reis credietbrieven en reischèpues) slechts tot een bedrag van 120 atgegeven mogen worden. Reizigers, die meer dan 120 willen hebben, moeten de rest dus in den vorm van bons koopen. Reizigers, die met het bedrag van ƒ120 tevreden zijn, kunnen van den aankoop van bons afzien. De inwisse ling van reiscredietbrieven en reis chèques geschiedt in termijnen en wel 80 dadelijk en het overige bedrag op zijn vroegst 10 dagen na de eerste uit betaling. Voor in Duitschland wonende Ne derlanders staat een extra-contingent ter beschikking, waaruit aan Neder landers boven zes jaar, die naar Ne derland reizen, reisbetalingsmiddelen tot een bedrag van 120 verleend kun nen worden. De Nederlanders kunnen evenwel ook in het kader van het al gemeen contingent reisbetalingsmidde len tot een bedrag van R.M. 400 ver werven. Bovendien staat een speciaal contingent ter beschikking voor deel nemers aan vergaderingen, congressen e.d. in Nederland. VOOR HET BEHOUD VAN ARTIS. Naar vernomen wordt, zal den obli gatiehouders van Artis binnenkort een voorstel worden gedaan tot regeling van hun financieele belangen. De onderhandelingen, gevoerd tus- schen Artis, het gemeentebestuur en Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, hebben tot resultaat gehad, dat de overheid thans in principe bereid is den tuin van Artis met de bijbehoo— rende opstallen te koopen tegen een prijs, die den obligatiehouders vermoe delijk dan een uitkeering van 50 pro cent van hun obligatiën mogelijk maakt. Indien obligatiehouders met deze re geling accoord gaan, zouden B. en W. in den raad voorstellen met den finan- cieelen steun der provincie den grond en de daarop staande gebouwen van Artis te koopen voor 800.000. In deze 20 WEKEN THUIS MET RHEUMATIEK. Vrouw dacht, dat haar man nooit meer zou kunnen werken. Toen haar man 20 weken thuis was geweest met rheumatische pijn in zijn rug, begon deze vrouw te vreezen, dat hij nooit meer zou kunnen werken. '1 en einde raad probeerde hij Kruschen en de verandering was ,,als een won der Lees haar brief: ,,Mijn man heeft rheumatiek en leed vreeselijke pijnen in zijn rug. Eenigen tijd geleden was hij 20 weken thuis. Ik dacht werkelijk, dat hij nooit meer zou kunnen werken. We probeerden alles, wat we maar be denken konden en niets hielp. Toen nam hij Kruschen en sindsdien weten we, dat Kruschen zijn gewicht in goud waard is. De verandering die het te weeg bracht is als een wonder. Mevr. B. Twee bestanddeelen in Kruschen zijn de meest werkzame oplossings middelen van urinezuur, die de weten schap kent. Het urinezuur en andere schadelijke afvalstoffen worden door Kruschen Salts langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam verwijderd, waardoor de pijnen spoedig zullen af nemen om tenslotte geheel te verdwij nen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erken de drogisten. koopsom zal echter niet de levende have van Artis zijn begrepen. Is de zaak eenmaal beklonken, dan zal zoo spoedig mogelijk een begin worden gemaakt met de modernisee ring van Artis, waarvoor het Artis- reddingscomité thans een bedrag van twee en een halve ton ter beschikking heeft. Zooals men weet, heeft het Artis-reddingscomité indertijd de ver plichting op zich genomen geen gelden uit te keeren voor de moderniseering van den dierentuin, dan nadat de schuldenkwestie definitief geregeld zou zijn. NEDERLANDSCH-DUITSCHE BETALINGSVERKEER. De onderhandelingen tusschen de Nederlandsche en Duitsche commissie, welke in Den Haag aangevangen zijn, werden sinds 5 September te Wiesba den voortgezet en hebben op 13 Sep tember geleid tot overeenstemming over de volgende punten: Een nieuwe transfer-overeenkomst, welke een looptijd tot 30 Juni 1941 heeft, kwam tot stand, daarbij werd tevens geregeld de rentebetaling op de kapitaalvorderingen van Nederland op het voormalige Oostenrijk. De bestaande clearing-overeenkomst welke een looptijd had tot 31 Decem ber 1938, werd verlengd tot 31 Decem ber 1939. TOERISTENKAARTEN VOOR BELGIë. Het consulaat-generaal van België te Amsterdam deelt mede, dat volgens de nieuwste voorschriften, ingaande op 15 September a.s., toeristenkaarten alleen zullen worden afgegeven aan Neder landers, die in het bezit zijn van een verloopen paspoort of van een verloo- pen bewijs van Nederlandschap. Voor echtgenoote en kinderen gelden boven staande papieren ten name van den man, vergezeld van het trouwboekje. Aanvragers van toeristenkaarten be neden de 21 jaar moeten tevens over leggen een schriftelijke toestemming van vader of voogd. De handteekening op deze toestemming moet worden ge legaliseerd. NIEUW SCHIP VOOR DE HOLLANDAMERIKA-LIJN. Opnieuw zal vandaag een Oceaan schip aan de toch reeds imposante vloot van de Holland-Amerikalijn worden toegevoegd. Het.is de „Noordam", een gecombineerd vracht- en passagiers schip van 17.850 ton. dat bestemd is om in het winterseizoen, wanneer de geregelde vaart van de ,,Nieuw-Am- sterdam" op Amerika wegens het ge ringe aanbod van passagiers niet loo- nend moet worden geacht, den dienst op de Vereenigde Staten samen met de andere schepen van de H.A.L. te on derhouden. Het schip, dat van een geheel nieuw type is, zal in den dienst Rotterdam New-York Philadelphia komen te va ren. Op 28 September vangt de eerste reis naar New-York aan. In ons vorig nummer schreven we dat de feiten van den dag wel spoedig door nieuwe en verrassende gebeurte nissen worden achterhaald. Wie zou hebben kunnen vermoeden, dat als reactie op den zeer precairen toestand van Woensdag n ahet ultima tum der Sudeten-Duitschers en 't af wijzend antwoord der Praagsche re geering, een bericht de wereld zou ver blijden, dat het trotsche Albion, dat pas Maandag op grievende wijze door Hitler in zijn rede werd gehoond, om der wille van den wereldvrede haar eersten minister Chamberlain om een persoonlijk onderhoud met Hitier zou laten vragen om te trachten alzoo het dreigend oorlogsgevaar af te wenden. En toch is 't een feit, een feit van we reld-historische beteekenis, tot dusver re ongekend in de geschiedenis. In den avond van Woensdag toch kwam 't volgende belangrijke bericht: Neville Chamberlain, de Britsche minister-president, heeft gisteren aan Hitier, door bemiddeling van den Brit- schen ambassadeur te Berlijn de vol gende mededeeling doen toekomen: ,,Met het oog op den steeds critieker wordenden toestand stel ik U voor, on middellijk tot U te komen om te trach ten een vreedzame oplossing te vinden. Ik stel me voor per vliegtuig te komen en ben morgen gereed om te vertrek ken. U gelieve mij 't vroegste tijdstip waarop en de plaats waar gij mij kunt ontvangen mede te deelen. Gij zoudt mij ten zeerste verplichten met een zeer spoedig antwoord, w.g. Neville Cham berlain.'' Hitler heeft daarop geantwoord, dat hij gaarne bereid is den Britschen mi nister-president op 15 September te ontvangen. Chamberlain wordt Don derdagmiddag op den Obersalzberg verwacht. Hij is Donderdagochtend om half negen per vliegtuig vertrokken en omstreeks één uur te München aange komen, vanwaar hij naar Berchtesga- den doorreisde. Alle verdere gebeurtenissen zijn door dit bericht in den schaduw gesteld en t wachten van de wereld is op de be sprekingen tusschen deze twee staats lieden. Ondertusschen blijkt de toestand ook in Czecho-Slowakije eenigszins verbe terd. Wel wordt melding gemaakt van Sudeten-Duitsche zijde van een heftige botsing waarbij een groot aantal doo- den te betreuren zouden zijn, maar uit Praag meldt men dat dit bericht betrek king heeft op de gevechten van Dins dag en dat er verder niets bijzonders meer is gebeurd. Voorts wordt bekend gemaakt dat de Sudeten Duitschers bereid zijn op nieuw te onderhandelen op grondslag van zelfbeschikkingsrecht als Henlein's ultimatum wordt aangenomen. In 't licht van 't groote feit van den dag dat Hitler met Chamberlain per soonlijk onderhandelt, hoeft men 't bo- KABOUTER PINKELMAN, door LIES HELGERS. Er was eens 'n aardig klein dwerg je. Hij heette Pinkelman en dat kwam omdat hij nel zoo groot was als een pink. Hij had sneewwit haar, een lan ge krullende baard en vrolijke blauwe ogen. 's Zomers woonde hij onder een prachtige rode paddestoel, die vol wit te stippen zat. In de winter had hij een gezellig warm huisje tussen de wor tels van de grote lindeboom. Pinkelman was erg lui. Hij was een aardige kabouter, maar hij was zó lui, dat alle andere dwergen altijd zeiden tegen iemand, die lui was: „Je bent bijna zo lui als Pinkelman!" Als de zon vroeg in de morgen in het bos scheen en alle vogeltjes vrolijk twetterden en tsjilpten, draaide Pin kelman zich nog eens om in zijn bed van mos en bromde: „Wat een vhese- lijke tijd is de morgen toch. Een vrese lijke tijd!" dan zuchtte hij heel diep en sliep weer in want hij dacht: „de zon zie ik toch nog vroeg genoeg". In de winter was het helemaal erg, dan sliep hij tot elf uur, stak zijn rode neusje naar buiten en als het koud was en het stormde, zei hij: „Met zulk weer kan ik niet naar buiten gaan." Dan kroop hij weer vlug in zijn bedje en sliep een gat in de dag. Daarna kroop hij heel voorzichtig naar zijn rijken- buurman en bedelde met een zielig gezicht om wat eten. Als hij zijn buikje rond gegeten had, ging hij weer naar bed en droomde van de zon en de warmte, van geurige bosbessen en van heerlijke frambozen. Nu was het weer één van die prach tige zomermiddagen. Pinkelman zat voor zijn huisje, liet de zon op zijn jasje schijnen en doezelde heerlijk in het gouden licht. Een veldmuisje kwam voorbij ren nen. „Ach wat heeft hij het wee* druk," dacht Pinkelman, „ja, dat komt natuurlijk omdat ze zoveel kin dertjes heeft, waar ze voor moet zor gen. Dan heb ik het toch maar beter. Ik hoef voor niemand anders dan voor mezelf te zorgen en ik kan pre cies doen, waar ik zin in heb. En stel je voor, dat je nu al eten voor de winter ging verzamelen, zoals zoveel anderen dat deden. Nee hoor, hij ging liever naar zijn huurman en bedelde daar wat." Wat gebeurde daar op eens? Pin kelman voelde zich in zijn jasje op nemen en hij ging plotseling de lucht in. Een harde, puntige snavel hield hem vast en hij ging hoger en hoger. Pinkelman spartelde met zijn kleine beentjes. Hij had zo'n pijn aan zijn ruggetje, maar hoe hij ook spartelde, het hielp niets. Het was Hans, de kraai, die hem zo stevig vast hield. Hij vloog met hem door het zonnige bos heel hoog naar het nest in de hoog ste hoorn. Pinkelman riep niet eens meer. Hij was moe van het roepen en het huilen. Zijn hoofdje hing slap neer en hij durfde niet eens meer te kij ken. Toen.... bons, daar lag hij. „Kwar, kwar, kwar hoorde hij van alle kanten en de snavels van de jon ge kraaien gingen wijd open om het beestje te verslinden. Toen begon Pin kelman weer zo te scheeuwen en te trappen, dat hij op de kop van écn van de kraaicnkinderen trapte. Maar daardoor werd de moederkraai zo hoos, dat ze hem meteen in stukjes wilde hakken. Pinkeman kroop een eindje achter uil en.... sloeg hals over kop naar beneden, over de rand van het nest heen. Hij viel zó diep, dat hij dacht, dat er nooit meer een einde aan zou komen. Hans, de kraai keek hem na, maar kon hem nergens meer vinden. Pinkelman was onder een struik te recht gekomen. Zijn hoofdje deed hem vreselijk pijn van de val. Toen pakten plotseling twee kleine pootjes hem op en trokken hem vl.uk in een donker gat. Hij wilde zich juist met het laatste restje van zijn krachten verdedigen, toen hij een vreselijk ge piep hoorde. Hij keek op en zag, dat het de veldmuis was. En toen begreep hij, dat ze hem natuurlijk hadden wil len helpen. Hij kroop vlug achter haar aan en nauwelijks had hij een eindje gekropen of hij zag de scherpe snavel van de kraai door het gat steken. Dat was dus net op tijd geweest. De kraai bleef buiten zitten en begon vreselijk te krassen. Pinkelman begon te beven van angst en zijn knieën knikten. Hij liep nog een stukje verder en toen z'n ogen een beetje aan het donker begon nen te wennen, zag hij, dat hij in een aardig klein aardkamertje terecht was gekomen. Dus daar woonde de veld muis. Wat zag het er allemaal keurig uit. Pinkelman keek om zich heen. Hij vond het prachtig. Daar kwam de veldmuis al aan met iels heel lekkers om hem weer een beetje over zijn schrik heen te helpen. Wat vond hij het kamertje mooi. Er lag geen halmpje verkeerd en er zat geen stofje tegen de muur. De klei ne muisjes waren lief en zoet. Toen het dwergje al die aardige muisjes zag en het nette kamertje en de veldmuis, die zo lief voor hem was, begon hij plotseling te huilen. Dat kwam ook nog van de schrik. Toen kwam de veldmuis hem troosten. Ze ruimde een bedje voor hem in, dan hoefde hij niet naar huis toe, maar kon bij hen blijven. Dat vond Pinkel man wel fijn, want nu zou Hans he n nooit kunnen vinden. Maar nu was het ook met luilakken afgelopen. Hij schaamde zich voor de veldmuis om zo lang in bed te liggen. Hij werd plotseling ijverig. Hij haalde water en korreltjes brood en koten. Hij borstelde het velletje van de mui zenkinderen en speelde met hen. De veldmuis vond het heerlijk dat hij zo mee hielp. Ze maakte zijn kleertjes en gaf hem zelfs een klein pijpje en als de muizenkindertjes niet wilden slapen, vertelde Pinkelman hen van de boze kraaien. Maar op een dag verlangde hij toch weer naar zijn eigen kamertje. Hij nam afscheid van de veldmuis en haar kinderen en zocht zijn huisje weer op. Alle dwergjes en vogels waren blij, dat hij weer terug kwam. En wat waren ze verbaasd, toen ze zagen, dat hij zo netjes geworden was. Hij maakte zijn kamer keurig schoon en alles zag er uit, alsof de koning op visite moest komen. Maar de koning kwam niet op be zoek. op een mooie morgen kwam de veldmuis met al haar kindertjes bij hem! Ze keken door het hele huis en smulden van alle lekkere dingen, die Pinkelman zelf voor hen had ge zocht. 's Avonds zocht Pinkelman een glimwormpje op, hij vroeg of het zo lang op zijn muts wilde gaan zitten en zo bracht hij zijn gasten weer naar huis. Het glimwormpje verlichtte de we8- Heel tevreden ging hij weer naar zijn huisje terug. Het was een fijne dag geweest en hij moest nog lachen, als hij er aan dacht, dat het kleine muisjes steeds op zijn schoot had wil len klimmen. Zo sliep Pinkelman in en hij snurk te zo hard, dat de oude lindeboom moest lachen om het aardige kleine dwergje. NIEUWE RAADSELS. Welke vogel is nergens iets in tel? Welke maand heeft 28 dagen? Ik leef zonderlijf en hoor zonder oren. Ikspreek zonder mond, en hen uit de lucht geboren. Wie is geboren, niet gestorven en leeft toch niet meer? Wat is helder wit als het bij ons komt en gaat als modder heen? Welke storm heerst nooit op zee? Waarom luidt de klok 's Zon dags vóór de Hoogmis? Daar ik alle mensen onderhoud, eis ik dat de mensen ook in ij zullen onderhouden. Welke moed waardeert niemand? Welke vegers maken het huis vuil in plaats van schoon. Lees me van achteren naar vo ren: dan blijf ik hetzelfde hoor. Maar wil vooral mij niet ver geten, wanneer je soep of pap gaat eten. Welke haak ziet je moeder niet graag? Welke koning heeft land noch verstand? Mijn eerste is een kleur; mijn tweede dragen sommige man nen; mijn geheel is een bekend maar griezelig sprookje. Wat is er in huis, mijn kind, Dat je omgekeerd in d'appel vindt? SPREEKWOORDEN. 1. Spreekwoord van 111 woorden of 39 letters. 17 22 6 35 30 2 27 11 ten lange laatste. 19 1 15 32 5 21 19 20 37 25 8, band- houtvlechter. 3 31 18 24 28 4 33 5 39, verleden tijd. 9 38 21 16 30 34 11 17 6, gedachtenis. 19 12 10 7 36 8 29 5 14 35, kleinste aantal. 13 38 3 20 8 31 23, verdiend weekloon. 26 38 2, ligplaats voor schepen. 9. 10. 11. 14. 15. <éi !«ia»1 Li Jt .jÉt- JL. 12. 13.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5