BINNENLAND. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. e OUSSEN. KAATSHEUVEL. SPRANG-CAPELLE. FSAAMSDONK. WASPIK. venstaande niet te tragisch op te ne men, daar alles staat of valt met het resultaat van dat onderhoud. Nog komen tal van berichten, die 't niet noodig is hier nog te vermelden, alleen willen we nog even memoreeren dat Mussolini in de Popoio d'ltalia een open brief heeft geschreven aan Run- ciman en met klem aandringt de Praagsche regeering te brengen tot zelfbeschikking voor alle in Slowakije wonende volken, opdat een zuivere Boheemsche staat overblijft, waarme de alle landen in vrede kunnen leven. Grenzen, zoo zegt hij, die met een pen- nestreek getrokken zijn, kunnen ook door een nieuwe pennestreek veranderd worden. Wij hebben nog een fout te herstel len, n.l. in een gedeelte onzer vorige oplaag hebben we een bericht gepubli ceerd, ons van betrouwbare zijde ge worden, n.l. dat volksstemming in Ce- cho-Slowakije was toegestaan. Wij hebben er later bijgevoegd dat geen officieele bevestiging te krijgen was, maar gebleken is dat dit bericht niet juist was en alleen sprake was van een gerucht, waarop b.v. de beurs krachtig heeft gereageerd. CHAMBERLAIN GAAT NAAR LONDEN TERUG TER NADERE BESPREKING MET Z N REGEE RING OM DAARNA HITLER WEER TE ONTMOETEN. Op den Obersalzberg heeft Donder dagavond de Woensdag in allerijl be legde conferentie plaats gehad tus- schen Hitier en den Britschen premier Chamberlain. Gedurende deze confe rentie, welke drie uur duurde, werd de huidige situatie grondig en openhartig besproken. Vrijdag keert Chamberlain naar Londen terug om met het Britsche ka binet overleg te plegen. Over eenige dagen zal, naar Chamberlain glim lachend verklaarde, een nieuwe be spreking worden gehouden tusschen hem en den Führer. Deze conferentie zal waarschijnlijk niet te Berchtesgaden plaats hebben; Hitier wenscht dan, •naar verluidt, zijn gast een eindweegs tegemoet te reizen. Te Londen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat dit weekeinde de Fransche premier, Daladier, en zijn minister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, in de Britsche hoofdstad door" Chamberlain op de hoogte gebracht zullen worden van zijn onderhoud te Berchtesgaden. Over het Duitsche standpunt, zooals dat aan Chamberlain is uiteengezet, wordt eenerzijds gemeld, dat Hitier heeft vastgehouden aan de opvatting, dat Sudeten-Duitschers en Cechen niet langer in één staatsverband kunnen samenleven. Anderzijds wordt de mee ning geopperd, dat Hitier volledige au tonomie zou hebben verlangd. In elk geval wenschte Chamberlain over de Duitsche opvattingen in zake het nationaliteitenprobleem eerst met zijn ministers te beraadslagen. Boven dien zal na zijn terugkeer het parlement in vervroegde zitting bijeenkomen, om van de situatie op de hoogte gesteld te worden en de meening der regeering te vernemen. Over den toestand in Cechoslovakije blijven de berichten elkaar tegenspre ken. Volgens inededeelingen uit Duit sche bron zou de toestand gespannen zijn en zou in het geheele Sudeten-ge- bied een algcmeene staking zijn uitge broken. Dit wordt evenwel door de re- gcermg te Piviag sterk overdreven ge- noei:.d; er wordt r,Cc Lts op enk:1e punten gestaakt. Er loopen zelfs geruchten van een arrestatie tegen Henlein. ..Ik had een zeer vriendschappelijk gesprek met Hitler verklaarde Ne ville Chamberlain bij zijn terugkeer in zijn hotel aan de journalisten. „Mor genochtend keer ik naar Londen terug; over eenige dagen zal ik Hitier op nieuw ontmoetenzoo besloot de pre mier, die er kalm uitzag en glim lachend zijn hotel te Berchtesgaden binnenging. De aankomst van den Britschen pre mier, zoowel te München als te Berch tesgaden, kenmerkte zich door groote hartelijkheid. Chamberlain werd te München ontvangen door minister von Ribbentrop en den Duitschen ambas sadeur te Londen von Dirksen, den Britschen ambassadeur te Berlijn Hen derson en verscheidene andere autori teiten. Aan het station te Berchtesga den waren o.a. staatssecretaris Meisner en Hitler's adjudant, majoor Schmitt, ter verwelkoming aanwezig. HET OPTIMISME TE PRAAG WEER VERDWENEN. Onze correspondent te Praag tele foneerde ons gisteravond: Opnieuw heeft men te Praag een kleine periode van hoop doorleefd. Maar opnieuw, gelijk nu al zoovele ma len, is het voorzichtig optimisme door slechter nieuws, de proclamatie van Henlein, weer vrijwel geheel verdwe nen. Het bericht van Chamberlain's reis kwam zeer onverwacht, op een mo ment dat men de toekomst somber in zag, doch men kan niet zeggen dat ve len, in hun verrassing over de kans op een gunstiger keer, plotseling omsloe gen in een overdreven optimisme. Men besefte terstond, dat Chamberlain zulk een stap niet gedaan zou hebben, wan neer de toestand niet zeer ernstig was. Bovendien werd te Praag de vreugde over Chamberlain s besluit zeer getem perd door de overweging, dat Engeland van Tsjechoslowakije, tot het behoud van den vrede, groote concessies zou eischen. De regeering heeft in de laat ste weken meer toegegeven dan men een paar maanden geleden redelijker wijze verwachten kon. Steeds is de grens, die men zich voor de concessie gedacht had, overschreden. Dat men echter volksstemming en aansluiting van het Duitsche gebied bij Duitsch- land zou toestaan, wordt te Praag op het oogenblik door iedereen onmoge lijk geacht. Het bericht over een te verwachten arrestatiebevel- van Henlein is zeer vaag gehouden. Men verwacht echter een aanklacht wegens hoogverraad tengevolge van de proclamatie aan de Sudetenduicsche bevolking over den Duitschen zender. Men weet te Praag niet zeker waar Henlein zich bevindt. Men vermoedt echter in Duitschland. TSJECHO SLOWAKIJE MET EEN POTLOODSTREEP GEMAAKT. In de „Nieuwe Tilburgsche Cou rant" wordt thans herinnerd aan het geen de Fransche schrijver René Jo- hannet reeds kort na het ontstaan van Tsjecho-Slowakije schreef over de wil lekeurige wijze, waarop deze staat ont stond en de Tsjechische minderheid er de leiding kreeg: „Wanneer men zegt „Tsjechische minderheidis dat niet zoo maar een bewering in de lucht. Johannet gaf in 1923 reeds de vol gende cijfers: In het rijk van (toenmaals) Masaryk waren zes millioen achthonderd dui zend Tsjechen, drie millioen zeshonderd duizend Duitschers, drie millioen vijf honderdduizend Slowaken, één mil lioen Hongaren, vierhonderd vijftig duizend Ruthenen en driehonderddui zend Polen. Dus 42,50 procent Tsjechen tegen 22 procent Duitschers, 21,87 procent Slo waken (voor wie de onlangs overleden pater Hlinka opkwam); 6,25 procent Hongaren, 2 procent Ruthenen en 1,87 procent Polen. Johannet spreekt op grond hiervan over het „belachelijke", dat deze staat op nationalistische ideologische gron den gevormd werd. Dat pater Hlinka het voor de Slowa- waken opnam hij reisde reeds in '19 naar Parijs om een volksstemming te vragen, bewijst dat zelfs de naam van den staat niet aan de werkelijkheid beantwoordt. Deze nieuwbakken Staat is trouwens eerst op papier gevormd, want de re geering bestond reeds voor dat er een volk en een land was. Zij zetelde dan ook ver van huis, na melijk te Parijs. Daar werd op 14 October 1918 deze Tsjecho-Slowaaksche regeering ge vormd. De vrijmetselaar Masaryk was er de voorzitter van en minister van buitenlandsche zaken was dr. Benesj, ook een vrijmetselaar. Te Parijs werd ook de Staat samen gesteld. Er werd land gevraagd van Duitsch land, van Oostenrijk, van Hongarije en met Polen ontstond zelfs een strijd om het hertogdom Teschen. Masaryk teekende den nieuwen staat met een potlood: hij maakte de grenzen zooals hem dat goeddacht en zooals het uitviel. Wat echter met een potloodstreep niet samen te brengen was, dat waren de verschillende volken, die in de na tionale potpourri werden onderge bracht. De gevolgen wreken zich thans. En deze korte historie moet men voor oogen houden, wanneer men iets van de gebeurtenissen begrijpen wil." TWAALF REBELLEN IN PALESTINA GEDOOD. Twaalf rebellen zijn gedood tijdens een gevecht met Britsche militairen tusschen Betlehem en Hebron. De Brit sche troepen werden hierbij gesteund door vliegtuigen. Terroristen hebben voorts een goe derentrein tusschen Haifa en Lydda laten derailleeren, waardoor de ma chinist, de stoker en een begeleider v£n trein werden gedood. Verder wordt melding gemaakt van een aanslag op den internationalen trein naar Egypte, hetgeen tot een belangrijke vertraging heeft geleid. Bijzonderheden over de zen laatsten aanslag ontbreken, daar de telefoonverbindingen met Jeruzalem verbroken zijn. DE STRIJD IN HET OOSTEN. De bezetting van Matoasjen op den Zuidelijken over van de Jangtse, hal verwege tusschen Kioekiang en Wee- soe, wordt van Japansche zijde offi cieel bevestigd. Dit is een groote vor dering voor den opmarsch ten Westen DRAIS •van-VALKENBUR ZACHT VAN SMAAK -PRUS 70 ct* van Joeitsjang. Volgens de Japansche lezing is hiermee nu reeds de derde verdedigingscirkel om Hankou, door de Japanners doorgebroken. Ten Noorden van de Jangtse heb ben bij Koeangtsi de Chineezen her haaldelijk tegenaanvallen gedaan. Het heet, dat de Chineesche troepen hier 40.000 man tellen. Ook Koeangtsi zelf werd door hen aangevallen, maar de Chineezen werden teruggeslagen. Vol gens een ander bericht zouden de Ja panners 3000 man Chineesche troepen tot vlak bij hun stelling hebben laten naderen, waarna zij plotseling een he vig vuur op hen openden en hen vrij wel allen doodden. Volgens berichten uit Chineesche bron zijn eenige honderden Japansche mariniers ontscheept op het eilanc Waitsjao, dat vlak ten Zuiden van Pakhoi aan de golf van Tongkin is ge legen. Verklaard wordt, dat Japansche oorlogsschepen eerst het eiland ge bombardeerd hebben, waarbij vele in woners werden gedood. Voor 't Roode Kruis. Een milde landgdnoot schonk 1 100 aan het Roode Kruis en be loofde deze gave tot f 1000 te ver- grooten als vóór 15 October a.s. 1( andere Nederlanders eveneens f 1000 offeren. Jaarbeurzen. De Utrechtsche Jaarbeurs is een groot succes geweest, het aantal inzendingen was groot en het be zoek was zeer bevredigend. Al heeft dat natuurlijk wat geleden onder de Jubileum drukte, welke velen aan andere bezigheden gebonden hield. Er schijnt op bevredigende wijze zaken te zijn gedaan. Een groot succes was in deze dagen ook de Nederlandsche deel neming op de Jaarbeurs te Belgrado; we kwamen daar voor het eerst uit en »Nederland« stond er aanstonds in het centrum der algemeene be langstelling. Ook voor Indische pro ducten hadden de Zuid-Slaven groo te aandacht. Het succes der Neder landsche inzending is mede voor een deel te danken aan Philips, die voor een schitterende buiten verlichting had zorg gedragen. De Kinderverlamming. De Kinderverlamming blijft zich uitbreiden. Te Waddinxveen steeg het aantal gevallen tot 12, te Alphen tot 11. In de gemeente Delden zijn vier gevallen en teOverheven-Sittard één geval geconstateerd. Te Goor is een kind van acht maanden aan de ziekte bezweken. Thans zijn ook in Zeeland geval, len van ki..derverlamming gecon stateerd en wel te Goes, te Terneu- zen, te Middelburg en teKoudekerke. Verder deden zich nog nieuwe gevallen voor te Rotterdam, Den Haag, Hilligersberg, Swalmer,, Moor drecht, Groningen, Krommenie, Zaandam en Leiden. Alle schip- persscholen in de drie Noordelijke provincies zijn gesloten. Naar we vernemen zal de dorp straat alhier van een geheel nieuwe klinkerbestrating met zijbanden worden voorzien, hetgeen een zeer goede verbetiring zal zijn HANK. Bij den landbouwer J. van Velt- hoven alhier, lag Dinsdagmorgen een koe dood in den stal. Het cadaver is na afgekeurd te zijn, opgehaald door den destructor uit Son. Daar de koe niet was ver zekerd, is het een heele schadepost voor den eigenaar. Eindelijk een resultaat. Dankbaar, doch niet voldaan! Bij herhaling is in den gemeenteraad en nog meer daar buiten geageerd te gen de lage verdiensten van de in de werkverschaffing gestelde werkloozen. Dat de schuld hiervan niet ligt bij de autoriteiten ter plaatse is door den voorzitter van den gemeenteraad tot in den treure herhaald, doch blijkbaar door velen vaak in twijfel getrokken. Evenzoo hoorden we meermalen insi nueerend betwijfelen of er van gemeen- tewege wel iets gedaan werd om ver betering in dezen toestand te krijgen. Zij, die echter iets meer weten van de organisatie van dezen tak van werk loosheidsvoorziening. weten overtuigd zeker, dat geen enkele instantie in de gemeente hierin iets heeft te beslissen en dat de.bepalingen uitsluitend en al leen door den Haag worden gedecre- teert. De beter ingewijden waren er te vens van op de hoogte, dat door het bestuur onzer gemeente geen pogingen onbeproefd zijn gelaten om verbetering in den toestand te verkrijgen. Adres op adres ging in zee, het een al zwaarder gedocumenteerd dan het ander en steeds was 't resultaat: nihil!! Doch 't spreekwoord: „de aanhouder wint" is ook hier bewaarheid gewor den". Deze week mochten wij van on zen WelEd.Achtb. heer Burgemeester vernemen, dat uit Den Haag bericht was ontvangen dat het basisuurloon was verhoogd met 1 cent en gebracht van 25 op 26 ct. per uur. ,,'t Is iets", verklaarde ons de Bur gemeester, „dat we dankbaar accep teeren, doch waardoor we niet voldaan zijn". En onmiddellijk is een nieuw adres in zee gegaan,, om verdere ver hooging van uurloon en gelijkstelling met de basis geldend in andere ge meenten. Het bereikte resultaat moge inmid dels voor de betrokkenen een bewijs zijn, dat ons gemeentebestuur tot heden niet heeft stil gezeten en in dit opzicht nog steeds diligent blijft. Bekroond. De heer P. Smolders alhier, de be kende St. Bernhardshondenfokker, be haalde te Haarlem met zijn teef „Adon- na van Folwert" in de Open klasse, den len prijs Z. G. met drie speciale prij zen. Middenstandscursussen. Door den voorzitter van het bestuur van het Middenstands-onderwijs wer den in 't bijzijn van bestuur en genoo- digden op 8 Sept. in de St. Jansschool de middenstandsavondcursussen ge opend. Als leeraren treden op: de Weleerw. heer v. d. Wiel, Kapelaan, en de heeren v. Opstal, Verhelst, Da- men en de Bruin. De spoedcursus telt 14 leerlingen, terwijl aan de gewone cursus wordt deelgenomen door 27 leerlingen, verdeeld over 2 klassen. Voor den spoedcursus wordt reeds in October en November a.s. gelegenheid geboden om examen af te leggen. H. H. Wijdingen bij de Witte Paters. Zondag 18 September zal Z. H. Ev:. Mgr. Leys, apost. vicaris van Kivu (Belg. Congo) de wijding van het dia- konaat toedienen o.m. aan L. v. d. Lin den uit Kaatsheuvel, van de Sociëteit der Witte Paters. LOON-OP-ZAND. Priesterfeest Pastoor Schoenmakers. Dinsdagmorgen werd een aanvang gemaakt met de viering van het zilve ren Priesterfeest van pastoor Schoen makers, dat indertijd Wegens ziekte van Z.Eerw. moest worden uitgesteld. 's Morgens werd een H. Mfs van dankbaarheid opgedragen door den ju bilaris, waarbij onder leiding van fra ter Realinus door een koor der jon gensschool de Gregoriaansche zangen zeer verdienstelijk werden uitgevoerd. Om 9.30 uur werd de jubilaris door een bruidjesstoet aan de pastorie afgehaald, alsmede diens familie. Na aankomst in het nieuwe parochie huis werd dit door den herder ingeze gend, waarna voor de schooljeugd de feestelijkheden een aanvang namen. Onder de spelen, die bij deze gele genheid werden uitgevoerd, viel het kabouterspel wel het meest in den smaak. De kinderen werden goed ge- tracteerd en waren over een en ander zeer in hun schik. Om vier uur werd voor de school- cinderen een film afgedraaid. Om acht uur 's avonds had een film voorstelling plaats voor de zelatricen der verschillende parochiale liefdewer- cen, alsmede voor de schoolvrije jeugd, In de omgeving van de kerk, pasto rie en parochiehuis wapperde van de meeste woningen de vaderlandsche driekleur. De versiering van het feestgebouw was uiterst verzorgd. Weer spaden ontvreemd in de werkverschaffing. Ten nadeele van een aantal geplaat sten in de werkverschaffing uit onze plaats werd vorige week een aantal spaden ontvreemd. De gemeentepolitie heeft de zaak in onderzoek. Ongeval. Donderdag had de zoon van den mo- enaar T. alhier het ongeluk om bij het repareeren van de z.g. „staart" van den molen van een hoogte van 5 m. naar jeneden te storten. Met inwendige cneuzingen en een aantal wonden aan het hoofd werd het slachtoffer opgeno men. Dokter Smals verleende eerste hulp. De toestand van het slachtoffer is naar omstandigheden redelijk. SPRANG. Predikbeurten Zondag 18 Sept. Ned. Herv. Kerk v.m. 9,30 uur leesdiensf, nam 2 uur Ds. Vroeg in de Weij van Loonschendijk. Geref. Kerk voorm. 9,30 uur en nam. drie uur Ds. B. A. van Lummel. Het programma van de Sociale Studieclub van den Chr. Besturen bond Sprang Capelle, voor het winterseizoen 1938—1959 luidt als volgt 1 Ontstaan van landbouw en handwerk in Europa. 2 De verhouding van de Chr. vakbeweging naast en tegenover andere richtingen in de vakbe weging. 3 De machine doet haar intrede. 4 De verandering in de positie van den arbeidenden stand onder invloed der sociale beweging. 5 Arbeid en arbeidsverhoudingen in Israël. 6 Ontwikkeling in de richting der bedrijfsorganisatie. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag des morgens half tien en des avonds 7 u. hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. Op initiatief van de plaatselijke afdeeling van den Ned. Bond van Boe rinnen en andere Plattelandsvrouwen wordt te dezer plaatse een cursus in Eerste Hulp bij Ongelukken gegeven. De deelneemsters aan dezen cursus kunnen na afloop hiervan examen doen ter verkrijging van een diploma. De lessen, welke Donderdagsavonds gege ven worden in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje, staan on der leiding van de plaatselijke genees- heeren. VRIJHOEVE-CAPELLE. Op Vrijdag 23 September a.s. des avonds half acht, in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje, komt het plaatselijk Comité Sprang- Capelle van de Centrale voor Werk- loozenzorg „Jong Holland snakt naar werk", in vergadering bijeen met de collectanten der verschillende vereeni- gingen die zich beschikbaar hebben ge steld, ter nadere bespreking van de col lecte welke de laatste week van deze maand wordt gehouden. De Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk heeft besloten tot instelling van een afzonderlijk bestuur voor de Zon dagschool. In dit bestuur zijn gekozen Ds. T. H. Oostenburg, J. A. Verheij- den, G. M. Koenen, J. Rosenbrand, J. van Beek en de dames A. de Heer, E. Bogers en J. Zwart. RAAMSDONKSVEER. Zondagmorgen treedt Ds. Oost om half tien op in de Veersche Kerk en om half drie in de Dorp sche Kerk* Tol kweekeling met acte werd aan de VeerscheMulo benoemd met ingang van 1 October de heer Huisman uit Waneperveen. De opbrengst van de speld jes ten bate van den Chr. Militairen Bond bedraagt hier f 50. Tot onderwijzer aan de St. Theodorusschool alhier is benoemd de heerC. H. M. van Doorn, komende uit Tilburg. De Missie-tentoonstelling, die in het St. Henricusgebouw alhier zou worden gehouden op 25, 26 en 27 September a.s. is naar we vernemen wegens omstandigheden uitgesteld. De dienstplichtige P. Broeders, B. J. van Schijndel en C. Verhagen der lichting 1939, zijn voorgoed vrijgesteld van den dienstplicht. De inwoners onzer gemeente waren gistei avond door den Burge meester ter vergadering geroepen in Hotel van Iersel, om te komen tot oprichting van een z.g. Oranje comité. Dit comité zal dan de leiding op zich nemen voor de viering van de Jubileumfeesten, welke zullen samenvallen met de opening van het nieuw gemeente huis, vermoedelijk begin November. Ongeveer 80 inwoners waren aanwezig. Door de vergadering werden als leden van dit comité benoemd, de beeren Jos. Kuijsters, M. Ruijien- berg, G. Kamp—de Bruin, W. A. de Glas en Arn. van Gorp, terwijl aan het comité nog twee raadsleden zullen woiden toegevoegd. Ver moedelijk zal de Commissaris der Koningin persoonlijk de opening van het raadhuis verrichten. Het comité blijft ons borg dat de reesten ten volle zullen slagen.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6