SPORT. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS, Een onderwerp, dat aller belangstelling verdient j ia. Ten bewijze van de krachtige ont- 'vikkeliny van het houwspaarwezen, thans enkele cijfers Eerst dan enkele gegevens uil het buitenlandontleend aan „Burloing Societies Yearbook 19157" van Mr. G. E. Franey, Londen, h.v.In v.m. Oostenrijk waren in 1936 reeds 12 b. s kassen werkzaam, die in totaal voor 227.519.000 Sch. aan bare deelnemers hadden toegekend In Zwitserland 6 b. s. kassen met een uitkeering van 212.869 260 Ere. In Bulgarije'.9 b. s. kassen, toegekend 227.533,000 Lewa, en in Duilsch- land liefst 59 b. s. kassen in 1936 met een toegekend kapitaal van 1 00'2.000.000 I5.M.1 Een land om., waarin de Staat zelfs medewerkte door het verstrekken van rentelooze voorschotten ter nog vluggere ka- pitaalsrouleering. Hoe is 't nu in ons land daar mede gesteld Door de N.V Houwkas„Kohyp.'' b.v. werd ingeschreven in 1935 voor f 1190.300,- in '36 voor f 1 401 000.- en in 1937 voor f 3.045.51)00.totaal dus in 3 jaren lijds voor niet minder dan f 5 635 800,- 1 Aan hypotheken kon reeds wor den verstrekt, in 1935 voor f33.000 in 1936 voor f57.500 en in 1937 voor f 111.300 totaal dus in 3 jaren lijds voor f 201,800- 1Als men nu verder weet, dat in de le helft van 1938 nog voor f200.000.- méér werd ingeschreven dan in de le helft van '37, waardoor dit reeds gestegen is tot f7.21^,600, - en de verstrekte hypotheeken deze maand tot f 336,300,— zijn gestegen, is het toch wel üfdoende bewezen, welk een nuttig maatschappelijk instituut het bouwspaarwezen ook hier te lande is. (Slot volgt.) ten overweg bij den Doornakker tusschen Tongeren en Geldrop gisteravond den 12-jarigen v. Eyk, van de Kempensche baan, die per fiets den spoorwegovergang over stak, gegrepen en gedood. Hel lijk is naar het politiebureau overge bracht. De trein het 25 minuten vertraging. Verdronken Gisteren was de 40-jarige bikker M. Leenderts, gewoond hebbende in de Hendrik Sorchstraat le 14'dam buiten boord met werkzaamheden bezig aan hel s s. »Damsterdijk« van de H. A. L liggende bij de Holterdamsche Droogkok Maat- tot nu toe on ver te Door Brand in opslagplaatsen van de Teolin fabrieken te Breda Dinsdagnacht om twee uur werd brand ontdekt in de exptditie en opslagplaatsen van de bekende Teoiin-fabrieken van de N.V. Vernis- en Verfwarenfabrieken voorheen J. Wagemakers Zn. aan de Molen- grachtschestraat te Breda. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, bleek het onmoge lijk iets tegen de vuurzee uit te richten, zoodat de expeditie en werkplaatsen geheel uitbrandden. De brandweer, die met volledig materiaal aanwezig was, slaagde er echter in, de fabrieksgebouwen te behouden. Omstreeks vijf uur was 't gevaar voor uitbreiding van den brand geweken; om tien uur waren echter de brandende olie, lakken en verf nog één vuurzee. De geheele voor raad is verloren, waardoor de schade in de tonnen loopt. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Alles was ver zekerd. Nachtelijke drink- en vechtpartij Chr. K. te 's Gravenhage, een dami van lichte zeden, gaf gister nacht een partijtje te haren huize. De gastvrouw tapte bier en wilde daarvoor geld hebben. Drie heeren wenschten niet te betalen en wer den er uit gekerkt. Dat beviel hun niet en nadat zij eenige ruiten vernield hadden, kwamen zij weer binnen om het meubilair kort en klein te slaan. De bewoonster helde de politie op die de vernielers arresteerde. Het waren de 27 jarige koopman J. Hj C de W., de 29- jarige grondwerker H. D. en de 28 jarige loodgieter P. J. van D. Behalve deze drie gasten, die naar het hoofdbureau zijn gebracht, namen aan het partijtje deel drie dames en nog een heer. De vernielers hadden eenigesnij- wonden gekregen. Op 'i hoofdbureau van politie kregen zij eer, verband en een proces verhaal. De bewoonster werd geverbali seerd wegens overtreding van de drankwet. De drie arrestanten he weerden, dat de 41-jarige kellner .1. van de G., die ook van de partij was, hen met een bierflesch en een hamer had mishandeld. Ook van der G. kreeg een proces verbaal. Doodelijk ongeluk op onbe waakte overweg De Diesseltrein, die 19 u. 46 uit het Zuiden te Eindhoven moest aankomen, heeft op den onbewaak- schappij klaarbare oorzaak is de man water geraakt en verdronken. Hel lijk is door de rivierpolitie gevischt c:i overgebracht naar he bureau aan de Park ha ven. Trv/ii Auto-ongeluk te Limmen Dinsdagavond is op den provin cialen weg te Limmen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Men vond op dezen weg onder de gemeente Limmen een ernstig beschadigde personen auto. De bestuurder, die alleen in den wagen zal, wasernstig gewond Meteen passeerende zieken auto werd de man in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te VVoimerveer overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. Het slachtoffer bleek te zijn de 26 jarige gehuwde H. Moen uit Amsterdam. Men weet nog niet, hoe het ongelnk is ontstaan. Vermoed wordt, dat de bestuurder tegen een steenen paal of in een grindhoop is ge reden. DE COMPETITIE BEGINT. SPRANG. S. D. O. N. E. O. ABONNEERT U OP DIT BLAD. lot nu toe maar weinig gehoord. In niet waarschijnlijk dat heden zich thans gewii (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Wat zal dit seizoen brengen? I)e rustperiode is weer voorbij en Zon dag zal de competitie in haar geheelen omvang weer worden ingezet, nadat 1.1. Zondag in de Zuidelijke eerste klas de eerste schermutselingen reeds hadden plaats gevonden. De voetbal rolt weer. King Cocer doet zijn intocht weer in stad en dorp. De elftallen staan gereed om den strijd te beginnen. Wat zal dit seizoen brengen? Laten we hopen sportieven, fairen en eerlijken strijd alom. De beoefening van de voetbalsport moet blijven spel, ontspanning en geen krachtpatserij, met al de droeve gevol gen van dien. Men moet zich kunnen beheerschen en zijn tegenstander beschouwen als vriend, waarmee men voor plezier een voetbal wedstrijd speelt. Men moet hem respec teeren en zijn prestaties waardeeren. En dit laatste geldt vooral voor het pu bliek, dat zich niet blind moet staren op eigen spelers, van wie men niets ver keerds ziet en van den tegenstander, waarvan men vaak niets goeds waar deert. We willen hier dan ook waarschuwen voor clubchauvinisme, dat steeds tot on- gewenschte verhoudingen in het veld leidt tusschen de spelers onderling. Laat men eerlijk blijven en zich in geen enkel opzicht in het verloop of de heeft steeds onge- leiding mengen. Ook dit laatste wenschte gevolgen. Het publiek kan het een scheidsrech ter ten eenenmale onmogelijk maken om een wedstrijd naar behooren te leiden. Maar al te vaak vergeet men, dat een scheidsrechter ook een mensch is, die zich kan vergissen en fouten kan maken. Voor een goed en regelmatig verloop van den wedstrijd is bet absoluut nood zakelijk, dat het publiek zich in geen enkel opzicht met de arbitrale uitspraak inlaat. Van den speler wordt discipline en zelfbeheersching geëischt, dat zelfde geldt voor het publiek. We verwachten dan ook, dat toeschou wers, die de voetbalvelden omzoomen, sportiviteit aan den dag zullen leggen en hun favorieten zullen aanmoedigen met gelijktijdige waardeering van het goede en aantrekkelijke in het spel van (ie tegenpartij. PROGRAMMA VOOR MORGEN. AFDEELING IV. le klasse. JulianaBW LOXGA—Blijerheide NACNOAI) Willem IIEindhoven RoermondPSV 2e klasse B. HelmondDe Valk VVV—Hero WilhelminaTegelen ESV—Picus WSCHelmond ia Joh. Franken 3e klasse D. GWNEVELO Haaften—RWB ZBVVBaardwijk PAZOZalt bommel HeusdenOisterwijk J. van Cornet Gerven DËVOTivoli TOPTon gel re BoxtelValencia Traplust— DAW ZCCWVVZ De prachtige optocht in het Stadion te Amsterdam. Reserve 2e klasse B Zaltbommel 2—PSV 4 RWB 2—LOXGA 3 NO AD 4—WSC 2 N. M. Kwaks van Geloven .1. Zondag een ver- door MVV in eigen af te dwingen. Nu EERSTE KLAS. Na het sensationeele begin van vorige week, met drie gelijke spelen, zijn wij nu eenigszins huiverig om ons aan prognoses le gaan wagen. Het schijnt namelijk hier zoo te zijn dat alle vereenigingen onder ling maar zoo weinig in kracht verschil len, dat er eigenlijk van krachtsverschil in het geheel geen sprake is. Zoo speelt dan Juliana op eigen veld tegen BVV. De gastheeren kregen vorige week een nederlaag le slikken, terwijl BVV het niet verder brengen kon dan een gelijk spel op eigen terrein. Dit zijn omstandigheden die ons morgen een uiterst spannenden wedstrijd doen ver wachten, waarin de thuisclub als favo rite start. Longa verrichtte I dienstelijke prestatie huis een gelijk spel de Tilburgenaren morgen op eigen veld een verliezer van vorige weck (Blijer heide) te bekampen krijgen, durven wij de withemden de beste kans op een over winning geven. Een andere Tilburgsche ploeg, met na me NOAI), zal het morgen in ieder ge val harder te verantwoorden krijgen met een bezoek aan het Bredasche NAC. Wij meencn niet te veel te zeggen, wanneer wij NAC voor dit seizoen weer als een der runners-up beschouwen, met als lo gisch resultaat dat NOAI) morgen haar eerste nederlaag te slikken krijgt. PSV gaat morgen met een uitwedstrijd tegen Roermond tevens haer intrede in de nieuwe competitie doen. Of het een gevolg van onwennigheid of anderszins zal zijn, weten wij niet, maar meer dan kans op een gelijk spel durven wij de lichtmenschen toch niet geven. TWEEDE KLAS B. Hierin zal voor het nieuwe seizoen tot onze groote vreugde weer een Waalwijk- sche vertegenwoordigster meestrijden, zoodat in de komende competitie deze afdeeling meer dan onze gewone aan dacht hebben zal. Wij willen ons niet verhelen, dat onze beschouwing van WSC's kansen niet van laaiend optimisme getuige is, want dan zou dit een teeken zijn van een geheel verkeerd inzicht in de kracht van de vereenigingen van 2 B. Morgen reeds zal WSC in eigen veld een zeer zwaren tegenstander te bekampen krijgen en wij zouden daarom reeds in onze handen klappen, wanneer WSC uit dezen strijd met een gelijk spel zal te voorschijn komen. In Helmond komen twee kopstukken tegenover elkaar te staan, daar De Valk een bezoek gaat brengen. Het zal er daar hevig spannen, waarbij wij ge neigd zijn de gasten de beste kansen toe te kennen. Moch Helmond evenwel haar inzinking aan het slot van het vorig sei zoen te boven zijn, dan is in deze het laatste woord nog niet gesproken. VVV krijgt Hero op bezoek. Deze groentenblikjes zullen in de competitie klaarblijkelijk niet meer dan een zeer bescheiden rol spelen, alhoewel verras singen natuurlijk geenszins uitgesloten zijn. Houden wij hiermede evenwel thans nog geen rekening, dan kan VVV mor gen de eerste twee punten op het debet van de nieuwe rekening schrijven. Van het Bossche Wilhelmina hebben we andere jaren is bet voor den aanvang van de competitie reeds aan de groote klok dat de kanaries dit keer zeker kam pioenen zullen worden met de bittere desillusies van dien. Dit keer is deze zelfoverschatting althans uiterlijk niet zeer aan den dag getreden. Mocht zij in nerlijk evenwel nog in dezelfde mate aan wezig zijn als voorafgaande jaren, dan krijgt Wilhelmina morgen niet meer dan een gelijk spel. De eerste tweede klas wedstrijd in Eindhoven is tevens een derby. ESV en Picus treden hier beide aan op het ter rein van eerstgenoemde. Dit kan een zeer spannende vertooning worden met geheel apen kansen. Een gelijk spel is dan ook geenszins onwaarschijnlijk. Derde klasse D. Als 'van ouds komen hierin twee Waal- wijksche vertegenwoordigers voor en wel Baardwijk en R.W.B. Natuurlijk zul len wij met groote belangstelling kennis nemen van hun beider prestaties. In stil te hopen wij dat minstens een van de twee, mogelijk wel beide kampioenscan- didaat zal zijn. Dit is zeker niet onmo gelijk, want wij zijn er van overtuigd Het aanbieden van bloemen aan H. M. de Koningin door Indische Vorstinnen dat in beide vereenigingen de capaci teiten schuilen om onzen stillen wensch waar te maken. Daarvoor is het evenwel strikt noodzakelijk dat de vereenigings- band zoo nauw mogelijk wordt aange haald, waardoor alle leden er voor zul len moeten strijden om hun club naar vo ren te brengen. Moge R.W.B. en Baard wijk daarin slagen! In deze klas zien wij een aantal nieuwe gezichten, die voor ons, niet geheel, maar toch voor het grootste deel onbekend», grootheden zijn. De prestaties dezer clubs zullen wij daarom liever een week afwachten, waarna een betere bestudee ring der krachten noodig is. Enkele kunnen wij wel aan een be spreking onderwerpen. Zoo is daar de wedstrijd Haaften— R.W.B. Beide clubs zullen elkaar in kracht uiterst weinig toegeven, want zij zyn ongeveer zoo van gelijk gehalte. Wan neer R.W.B. al haar krachten ten beste aanwendt is een kans op succes zeer wel mogelijk. Baardwijk moet morgen evenzoo van huis en wel naar Z.B.V.V. in Zaltbommel. Vorig seizoen behoorden deze Bommele naren tot de zwakkere zusjes en het is deze omstaridig- thans gewijzigd hebben. Het zou ons dan ook zeker teleurstellen wan neer de geel-zwarten niet met een over winning naar huis kwamen. Res. tweede klasse B. Zaltbommel 2P.S.V. 4 is een wed strijd die redelijkerwijs niet anders dan in een overwinning van P.S.V. kan ein digen. Mogelijk is echter dat Zaltbommel haar losbandig leven van vorig seizoen heeft opgeheven. Is dit inderdaad het geval dan is in deze het laatste woord nog niet gesproken. R.W.B. 2 speelt een thuiswedstrijd te gen LONGA 3. Dit kan een aardige wed strijd worden tusschen twee gelijkwaar dige tegenstanders, die vermoedelijk een gelijk spel als eindresultaat zal opleveren. W.S.G. 2 gaat haar geluk bij NOAI) 4 beproeven. Is dit geluk de Zwarthemden gunstig gezind dan beteekent dit een overwinning. In het andere geval ligt daarin een zekere nederlaag opgesloten. Donderdagavond j.l. speelde voor de Zomeravondcompetitie van den Brab. Voetbalbond SDO 2 een thuiswedstrijd tegen Sparta 2 uit Vrijh.-Capelle. Het was een wedstrijd die van het begin tot het einde vol spannende momenten zat en waarin beide clubs elkaar niets toega ven. Sparta 2 mocht het echter gelukken den SDO-doelman te passeeren en met dezen eenigen goal beide puntjes naar huis te nemen. Uitslag 1--0 Sparta 2. mee voor Morgenmiddag speelt SDO 1 een uitwedstrijd voor de Zaterdagmiddag competitie tegen NOVA in Werkendam, voor de Zaterdagmiddag-competitie van den Brab. Voetbalbond. Deze wedstrijd kan door SDO gewonnen worden, alhoe wel zij het niet gemakkelijk zal hebben, want NOVA is op eigen veld een sterken tegenstander, en daarom van het begin af flink aan zal moeten pakken, willen zij succes behalen. De vorige week gespeelde wed- sli ijd NEO-juniorenSDO-junioren op 't NEO-terrein en welke werd gewonnen door de NEO-junioren met 10, wordt morgenmiddag (Zaterdag) op het SDO- terrein overgespeeld, doordat in 't NEO- elftal ongerechtigde spelers waren op gesteld. Deze wedstrijd wordt gespeeld voor de Waalwijksche Jeugdcompetitie en vangt aan om 4 uur. Morgenmiddag (Zaterdag) speelt NEO 1 een thuiswedstrijd voor de Zaterdagmid dag-competitie van den Brab. Voetbal bond tegen de Kozakken Boys uit Wer kendam. Daar NEO het voordeel van ei gen veld heeft en tevens doordat zij den laatsten tijd goed in vorm is, geven wij haar dan ook de beste kans op de over winning.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8