Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NOORD BRABAND X SPIERPIJNEN KLODSTE^AISEM FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD Albion wikt Hitier beschikt* Vacantie voor JAAR W erkloozcn- V rouwen AKKER'S DE WINTERAVONDCURSUSSEN HET DIAMANTEN MEDAILLON. •I NUMMER 76. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938. 61e JAARGANG. I.V. Uw der ken op V Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Wat er uit den huidigen chaos in Europa worden zal, oorlog of vrede, valt op het oogenblik, dat we dit schrijven nog niet te zeggen, maar al- lerwaarschijnlijkt is het toch dat door het toegeven van Engeland, Frankrijk en tenslotte ook TsjeCho-Slowakije de vrede in Europa vooralsnog is gered. Wij moeten ons daarover verheu gen, de Sudeten-Duitsche kwestie op zich zelf is geen wereld-oorlog waard, evenmin als de minderheidsvraagstuk ken van Polen en Hongarijen. Maar zij mogen de kwestie ook wel eens van den anderen kant beschou wen n.l. voor de toekomst van Euro pa. „Je geld of je leven", daarmee is de kwestie voor Praag begonnen, dat zich echter sterk waande door de gecon tracteerde hulp van Rusland, Frank rijken Engeland. We behoeven het verloop der ge beurtenissen verder niet na te gaan. Feit is dat Tsjecho-Slowakije direct en volledig verlaten is door z'n bond genoot Frankrijk, dat heil zocht bij het bevriende Albion. Frankrijk en Engeland traden op als paladijnen voor den vrede, dien ze trachtten te verzekeren dooroffers voor te schrijven aan een kleine, be dreigde en aangevallen mogendheid. Frankrijk en Engeland kwamen overeen, dat het t beste zou zijn, als Tsjecho-Slowakije zijn Duitsche ge bieden maar aan Duitschland zou af staan, zonder voorafgegane volks stemming. De vrede is een hoog ideaal en offers waard. Inderdaad! De Sudeten-Duitsche kwestie is, zooals we zeiden, op zich zelf geen oorlog waard. Zooals ook tegen de verdragen in de her bewapening van Duitschland, de mili- tarisatie van het Rijnland, het ver scheuren van het Locarno-pact en de bezetting en Anschluss van Oosten rijk, het elk voor zich niet waren, al geven we toe dat in den grond het Verdrag van Versailles groote fouten bevatte, maar men vergete niet dat Duitschland den oorlog verloor! Straks zal wellicht Danzig worden geannexeerd, het is op zich zelf geen oorlog waard. Het Zuidelijk deel van SleeswijkGeen Europee- sche oorlog waard. Elzas-Lotharin- genWaarom zou na Oosten rijk, Sudeten-Duitschland, Danzig, de Corridor, Sleeswijk enz. juist Elzas- Lotharingen wél een oorlog waard moeten zijn? Engeland en Frankrijk, die den groo- ten strijd van 1914—1918 wonnen, verliezen den vrede van heden. Hitier regeert Europa, hij schept zijn Groot- Duitsche-Staat en als die er is, dan zal hij misschien het Groote Germaan- sche Rijk vormen en ook ons, Neder landers en Vlamingen aan de beurt la ten komen! Waarom hebben Engeland en Frankrijk zich eigenlijk met de Tsjecho-Slowaaksche affaire bemoeid, waarom trof Frankrijk militaire maat regelen, als men toch van plan was om zich neer te leggen bij elke geweld daad van het Derde Rijk? Tsjecho- Slowakije zou Duitschlands vijand schap ontkomen zijn, als het zich los had willen maken van het militair ver bond met Frankrijk en Rusland. Tsje cho-Slowakije weigerde dat in trouw aan de gesloten overeenkomst. Maar Frankrijk schudt op t oogenblik zijn verdragsverplichtingen jegens Tsjecho- Slowakije van zich af. Als de.regeering van dezen staat het Sudetenland aan het Derde Rijk af staat, dan zal Frankrijk, mét andere landen, de rest van Tsjecho-Slowakije in het voortbestaan garandeeren. Maar wat beteekent zulke garantie, gegeven op het moment, dat de reinste woord breuk wordt gepleegd? Trouwens, hoe meer toegeeflijk Londen en Parijs zich betoonen, des te krachtiger zal de overwinningsroes in Berlijn worden. Daar neemt men - óók in Italië trouwens - nog slechts genoe gen met een liqudatie, een ophefing van den Tsjecho-Slowaakschen staat. En zooals blijkt zal men ook wel toe stemmen in den eisch tot zelfbeschik kingsrecht der Polen en Hongaren, als er tenminste geen verdere eischen ko- men. En zoo zal men dan gelukkig, den vrede bereikt hebben, maar tot welken prijs? Jong Europa kent haast nog geen vrede door recht, het wacht op het le ven in een wereld van recht, vrede en vrijheid en steeds gaan wij daar ver der af. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Levensverzekering 1843 1938 99 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. Hoe meer werkloosheid er is, des te meer wordt er gearbeid, moet er ge arbeid worden in de gezinnen der werkloozen. Door de vrouwen! Men denkt daar niet altijd aan, maar zij zijn veelal de heldinnen uit een der moeilijkste tijdperken der ge schiedenis. Toen ze trouwden, mochten ze ver wachten, dat ze bescherming hadden gevonden in het leven en dat de man zou strijden om zijn en haar bestaan. Ze vindt de rollen niet omgekeerd, maar alle tegelijk op haar schouders gewenteld. Haar eigen taak moet ze blijven vervullen en daarnaast moet ze bovendien strijden den strijd om het bestaan van haar gezin. Want dat gezin moge al steun wor den uitgekeerd, zij, de vrouw, moet er voor zorgen, dat het er ook van be staan kan. Zij moet ermee tooveren, ze moet er wonderen mee doen. Ze moet iets maken uit wat haast niets meer is. Ze moet sjouwen, rafe len. verstellen. De - kinderen mogen hun tekort niet zoo voelen; de zorgen moet ze zooveel doenlijk verbergen voor den man. Want diens moreel moet worden opgehouden, voor zich, voor het gezin en voor de toekomst. De liefde immers vervliegt dikwijls met het moreel. En daarom vonden zij het zoo n sympathiek idee om haar eens eenige ontspanning te bereiden. Ook haar moreel moet in stand worden gehou- DER RIJKSSCHOOL VOOR LEERLOOIERS EN SCHOENMAKERS TE WAALWIJK beginnen weer 3 OCTOBER a.s. Aangifte aan de school op WOENSDAG- en DONDERDAGAVOND a s. van 7—9 uur zoowel voor meisjes als jongens. Gegeven worden cursussen in alle onderdeelen van de schoen fabricage en aan de looierij een cursus in het kleuren van leder of een ander onderwerp. De Directeur, H. v. d. WAERDEN. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch. van CHARLOTTE M. BRAME. Nadruk verboden. 22) Ze heeft een lief gezicht, zei de hertog, terwijl de auto voortstoof over den weg. Juffrouw Grey kwam zelden in Cla- vering, maar als ze er kwam, werd ze nooit moe om de menschen te hooren praten over den hertog en de hertogin. Deze vormden heel dikwijls liet onder werp van het gesprek; iedereen prees hen. De hertog was een model-land- heer, zei men, en de hertogin 't vrien delijkste wezen dat er bestond! Toen Ethel Stair trouwde, had ze een aardig dienstmeisje, Jane Dane genaamd, meegenomen uit Clifft. Ja ne was heel knap misschien meer dan goed voor haar was. Ze was niet vrij van behaagzucht en soms een beetje zorgeloos. Jane Dane miss Dane, zooals ze onder de bedienden half spottend werd genoemd aanbad de jonge hertogin. En toch zag Ethel niet alles van haar door de vingers en gaf haar dikwijls een standje, als hel noodig was. Op een keer gaf de hertogin Jane een kostbare kant, die ze moest vast hechten op een avondjapon. Het was oude familiekant en Jane besloot haar best te doen. De hertogin ging uit en Jane bleef alleen met het satijn en de kant. Terwijl ze uit het raam, waar voor ze zat te naaien, naar buiten keek zag ze een knappen kloeken jachtop ziener naar den moestuin gaan. Deze jonge man was smoorlijk verliefd op haar, ze had hem heelemaal ingepalmd en genoot van zijn aanbidding, vooral omdat al de andere meisjes jaloersch op haar waren. En geen wonder. Mi chael Hands was een flinke, knappe jongen, met een goede positie. Maar tot nu toe had Jane hem nog geen glimlachje gegund. Maar deze morgen was zoo stralend, ze zag er zelf zoo aardig uit dat wist ze en de geur van de rozen en de zang van de vogels maakten haar dronken. Ze wilde heel even naar beneden gaan, hem dan achter in den tuin ontmoeten en een beetje met hem flirten. Het roze satijn en de oude kant werden ter zijde gelegd niet al te zorgvuldig! Ze trof hem nog net en maakte een praatje. Maar na een poosje zei ze plotseling kwasi-ver- schrikt Ik moet weg hoor! Maar als ik de hertogin was, zou ik een tocht door het bosch gaan maken. Als ik hertog was, riep Michael, dan zou ik met je meegaan. Dat wil zeggen als ik wou, flapte ze er brutaal uit. Hij smeekte haar om een afspraak te maken, maar zij wei gerde. Het zou veel te veel menschen jaloersch maken, riep ze hem na, ter wijl ze lachend weg liep. Maar, terug in de kamer, bestierf de lach haar op de lippen. HOOFDSTUK XXX. Toen Jane de kamer was uitgegaan had ze de kant zorgeloos op de tafel gelegd, zonder er op te letten dat een punt er van bijna op den grond hing en zonder te denken aan de kleine poes die in de vensterbank lui lag te genieten van de zonnewarmte. Toen het meisje de kamer uitging, had het kleine dier plotseling iets zien bewe gen dicht bij den grond. Het was een aardig spelletje geworden aan de mooie zachte kant te trekken en te hijten tot zij heelemaal in de war zat. Kleine „Sneeuwbal" genoot intens. Jane uitte een kreet van ontzetting. Er was een groote scheur in de kant, de kostbare familiekant, die morgen gebruikt moest worden. Jane's gezicht je werd bleek van angst. O, riep ze, dat zal de hertogin me nooit vergeven. Ze kan het me niet vergeven. Kun je het niet stoppen? vroeg juffrouw Hilton, die juist verscheen. Ze was de huishoudster, een vriende lijke vrouw die van Jenny hield. Jane schudde bedroefd haar hoofd. Alleen de menschen die zulke kant maken, kunnen die stoppen. Als dat zoo is, weet ik misschien wel iemand die het voor je doen kan. In „De Linden"* even voor Clavering woont een vrouw die prachtige kant maakt. Naaldkant? vroeg Jane ongeloo- vig. De huishoudster knikte. Ga naar haar toe, zij zal het misschien kunnen maken. Een paar minuten later haastte Ja ne zich langs den straatweg; geen dui zend jachtopzieners konden haar nu iets schelen! Juffrouw Grey zat te werken in haar dakkamer. Ze had de hertogin voorbij zien komen en geen oogenblik haar post verlaten, hang dat de auto zou terugkeeren, zonder dat ze het merk te. Toen Jane dicht bij haar huis was, herkende ze het knappe dienstmeisje, dat zij dikwijls onder de bedienden van den hertog in de kerk gezien had. Jane vertelde wat er gebeurd was en liet de scheur zien. Is u de kamenier van de herto gin? Ja. Haar eigen kamenier? herhaalde de oudere vrouw. Er was een blos ge komen op haar bleek gezicht en haar handen trilden. Jane zag het en verwonderde zich er over, maar ze zei niets. Ik kan de kant wel maken, zei juffrouw Grey, maar ik zal er niet voor morgenochtend mee klaar zijn. De hertogin heeft ze niet voor morgenavond noodig, zei Jane. Ik zou het morgenvroeg kunnen komen halen, zonder dat de hertogin het hoeft te weten. O, voegde ze er aan toe, met tranen in haar oogen, wat ben ik u dankbaar, de hertogin is al- lijd zoo goed voor me, ik zou het vree- selijk vinden om het haar te moeten vertellen. Juffrouw Grey knikte. Honderden vragen kwamen haar op de lippen maar ze onderdrukte ze. Ze mocht de bedienden niet uithooren en toch, vóór Jane ging, moest ze toch even vragen; Dan vindt u het zeker wel prei- lig' in uw betrekking? Heerlijk, riep Jane, alleen wou ik dat ik zelf maar wat standvastiger was. De hertog is ook heel aardig, maar hij zegt nooit veel tegen ons. De hertogin is een en al vriendelijkheid. Haar „zonnestraaltje"! Hoe goed herinnerde zij zich het lieve gezicht van haar baby. Geen wonder dat ze tot een vriendelijke jonge vrouw was opgegroeid. Ze stond den volgenden morgen vroeg op en haastte zich naar juffrouw Grey. De kant was zoo prachtig her steld, dat de plaats waar de scheur gezeten had, nauwelijks was terug te vinden. Juffrouw Grey had er den gc- heelen nacht voor opgezeten. Hoe zal ik u ooit kunnen danken, riep het meisje. En wat moet ik u betalen? Ik wil er niets voor hebben, was het antwoord, ik ben blij dat ik u heb kunnen helpen, maar, vervolgde ze, u zou me een genoegen doen, door aan mij te denken, als de hertogin latei- zelf eens kant heeft te herstellen. Eu een diepe blos vloog over 't gezicht van de kantwerkster als u eens tijd hebt, komt u mij dan eens opzoeken, ik voel me soms heel eenzaam. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalw^kscbe en Langstraatsehe Courant» .A MGDQÜBPAfWID t^WMLWUnr— worden veroorzaakt door scherpe ver giftige stoffen, die zich in Uw spieren hebben vastgezet en daar ontsteking, pijn, zwelling en stijfheid veroorzaken. Laat dadelijk een groote pot Akker's Kloósterbalsem halen en laat U drie maal per dag flink daarmede wrijven. Kloosterbalsem bevat geneeskrachtige aromatische stoffen, die diep in ae weefsels doordringen en daar hun gene zende en afleidende werking uitoefenen op de ontstoken pijnlijke spieren. De vergiftige stoffen, die zich in Uw spie ren hebben vastgezet, worden opgelost. Ge ruikt als 't ware de geneeskracht en na elke wrijving voelt Ge de werking. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rhcumatlek, spierverrekkingen, stram heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren Per pot van 25 Gram f O.621/2. pot van 50 Gram f 1.04

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1