rYIn Op zoek naar Edelweis. Ivorol is tandpasta en mondwater tegelijk, want BUITENLAND. BINNENLAND. mmm Zaterdag 24 „September 1938 No. 76 De Echo van het Zuiden Tweede Blad HNBHi I -mJP Op het oogenblik dat we dit Schrij ven is alleen bekend dat Chamberlain en Hitier vandaag in Godesberg bij el kaar komen en uit de binnengekomen berichten blijkt wel dat Chamberlain geen gemakkelijke taak zal hebben. Men weet dat Praag in alle voor waarden heeft toegestemd, van deze zijde zal men dus de grootste moeilijk heden ondervonden hebben, maar on- dertusschen blijkt dat Chamberlain ook voor de keus zal staan aan Polen en Hongarije dezelfde rechten toe te staanof dat deze anders met geweld zullen worden opgeeischt. De vredestaak in Godesberg is niet gemakkelijk. We zullen hier de voor naamste berichten van Donderdag la ten volgen: De 'JL'sjecho-Slowaaksche regeering heeft het te Londen opgestelde plan van de Fransche en Britsche regeerin gen thans onvoorwaardelijk aanvaard. Naar Reuter verneemt wordt in het antwoord van de Tsjecho-Slovaaksche regeering een beroep gedaan op de re geeringen van Frankrijk en Engeland, voor het geval Tsjecho-Slowakije niet temin zou worden aangevallen; de re geering te Praag vertrouwt er op, on der dergelijke omstandigheden op den steun van Londen en Parijs te kunnen rekenen. Naar men verneemt, heeft de Brit sche premier Chamberlain reeds in groote trekken een plan ontworpen voor de aansluiting der door de Sude- ten-Duitschers, Hongaren en Polen bewoonde gebieden in Tsjecho-Slowa kije bij de drie moederlanden. Voor de Hongaarsche en Poolsche minderhe den zou Chamberlain een plebisciet op het oog hebben. Men verwacht, dat Hitier zijn goed keuring aan de voorstellen van Cham berlain zal hechten. Ter kalmeering van het publiek en ter bekendmaking van het besluit van de Tsjecho-Slowaaksche regeering werd door de luidsprekers, welke in de straten van Praag zijn opgesteld, gisteren een verklaring omgeroepen, die werd aangehoord door een volk, dat diep onder den indruk verkeerde en meermalen zijn gevoelens niet meer meester was. Medegedeeld werd, dat het Tsjecho-Slowaaksche antwoord 's middags overhandigd was, nadat de regeering blootgesteld was aan een druk, welke zijn weerga in de geschie denis niet kent en den vorm aannam van een dictaat, zooals dat aan een overwonnen volk wordt opgelegd. REDE VAN EDEN. Men kan niet steeds toegeven. Oud-minister Eden heeft Woens dagavond een rede te Stratford bij Avon gehouden, waarin hij den be doelingen van de Britsche regeering en van den premier in het bijzonder om den vrede te willen bewaren alle recht liet wedervaren. Maar daarna zei spreker dat er eindelijk een punt aanbrak waar men niet verder kon gaan en waar Engeland den hand schoen moest opnemen wilde het niet zijn zelfrespect en het vertrouwen van de geheele wereld, en vooral van de kleine staten voor goed verliezen. Elke crisis brengt ons dichter bij den oorlog verklaarde Eden. RUSLAND BEREID TSJECHO- SLOWAKIJE TE STEUNEN. In een in de Volkenbondsvergade ring uitgesproken redevoering heeft Litwinow over het Tsjecho-Slowaak sche vraagstuk verklaard, dat het noodzakelijk was alle middelen uit te putten, welke in staat zouden zijn een gewapend conflict te bezweren. Nog geen drie dagen geleden heeft de re geering van Tsjecho-Slowakije de Sowjet-regeering gevraagd of zij, over eenkomstig het SowjetRussisch— Tsjecho-Slowaaksche pact, bereid was haar onmiddellijke en doeltreffende hulp te verleenen in geval Frankrijk, getrouw aan zijn verplichtingen, het zelfde zou doen. Hierop gaf de Sowjet-regeering on middellijk een volkomen duidelijk en positief antwoord. Onze militaire auto riteiten zijn direct bereid deel te ne men, aldus Litwinow, aan een confe rentie met de militaire vertegenwoor digers van Frankrijk en Tsjecho- Slowakije om de maatregelen onder oogen te zien, welke de toestand ver- eischt. Wij achten het nuttig dat de zaak voor den Volkenbond wordt ge bracht, opdat de openbare meening gemobiliseerd wordt en de houding van zekere andere staten duidelijk uit komt. DE CONFERENTIE TE GODESBERG. De Britsche minister-president, Chamberlain, is Donderdag om 13 uur 53 met rijksminister von Ribbentrop per auto, komende uit Keulen, op den Petersberg gearriveerd. Rijksminister von Ribbentrop nam afscheid van den premier en begaf zich direct naar hotel Dreesen, waar Hitier zijn intrek heeft genomen, die met groot enthousiasme en indruk wekkend cermonieel in Godesberg was ontvangen. Van drie uur tot 6.20 uur hebben Chamberlain en Hitler met een tolk samen gesproken in een kleine confe rentiekamer, die een schoon uitzicht geeft op den Rijn. schijnt men te laten doorschemeren dat den Tsjechen is aangeraden inge val van een invasie geen weerstand te bieden zoolang de Duitschers hun ver overingstocht tot het Sudetenduitsche gebied beperken. Dit zou dus hierop neerkomen, dat Frankrijk en Engeland bereid zijn de garantie onmiddellijk in werking te la ten treden, echter met dien verstande, dat zij niet de huidige, maar de toe komstige Tsjechische grenzen tegen een inval zouden verdedigen. Ook in 't Sudeten-Duitsche gebied komen geen incidenten voor, maar wel schijnt 't er een vreemde toestand. Hier nemen de Sudeten de leiding, an dere plaatsen hebben nog Tsjechische autoriteiten. niet de meest gunstige methode zijn geweest om de diplomatieke kracht van het land te versterken. Men vreest onder deze omstandig heden in Frankrijk een vermeerdering van den communistischen invloed, welke juist aan het luwen was. BARCELONA ZENDT ALLE VRIJWILLIGERS WEG. De Spaansche premier prof. Negrin heeft Woensdag in de Volkenbonds vergadering medegedeeld, dat de Spaansche regeering besloten heeft, de onverwijlde terugtrekking onder in ternationale controle te gelasten van alle niet-Spaansche combattanten, die aan de zijde der regeering vechten. Dit besluit is van toepassing op alle het overvloedige, desinfecteerende schuim reinigt niet alleen Uw tanden, maar óók Uw geheele mond. Ivorol (Nieuw recept). Tube 60-40en 25ct. Om 6.20 uur zijn beiden naar bene den gegaan, waar de heeren van de Duitsche en Engelsche delegatie wachtten. Hitler en Chamberlain heb ben te zamen met de delegatie tot kwart over zeven nog geconfereerd. Er heerscht groote spanning over wat gesproken is. Tot dusver is slechts officieel medegedeeld, dat de bespre kingen morgen zullen worden voortge zet. Een Engelsch communiqué. Na afloop van Chamberlain's be spreking met Hitler is de volgende verklaring aan de pers afgelegd: „Chamberlain heeft Donderdagmid dag een onderhoud gehad met het hoofd van den Duitschen staat, welk onderhoud van vier tot over zeven heeft geduurd. Men stelt zich voor de bespreking Vrijdagmorgen te hervat ten. Van essentieel belang is volgens het oordeel van den Britschen eersten minister, dat alle belanghebbende partijen vastbesloten zijn zoodanig te handelen, dat de toestand in Tsjecho- Slowakije den voortgang van de on derhandelingen niet belemmert. Cham berlain doet een vurig beroep op allen om bij te dragen tot de handhaving van de orde en zich te onthouden van eenige actie, die incidenten zou kun nen veroorzaken." Er is verder een lawine van berich ten, die alle niet veel om 't lijf hebben en oncontroleerbaar zijn. De uitlatingen van officieele kringen wekken den indruk dat thans aan den Tsjechen te verstaan is gegeven, dat zij ingeval van een Duitsche invasie op steun zouden kunnen rekenen, zoodra de Duitsche troepen verder gaan dan de Sudetenduitsche gebieden. Tevens Intusschen verluidt verder dat noch Frankrijk, noch Engeland geneigd zouden zijn de eischen der Hongaren en Polen in te willigen. De regeering in Praag is afgetreden en generaal Syrovy heeft een nieuw kabinet gevormd. DE SLINKENDE FRANSCHE POSITIE. Minister-president Daladier kan niet zeggen, dat de Fransche regeering ge dreven is door de publieke meening. Zij is inderdaad volkomen vrij gela ten in haar beslissing, maar nu Frank rijk zijn houding heeft vastgesteld, komen de meeningen tot uitdrukking en blijkt de verwarring groot te zijn. Bij al de voldoening die wordt ge voeld, omdat het onmiddellijk oorlogs gevaar is geweken, begint men er meer en meer aan te twijfelen, of de vrede ook maar iets meer verzekerd is. Er is een algemeene neerslachtig heid onder het volk en het wordt geenszins meer verborgen gehouden, dat de internationale positie van Frankrijk er geweldig door geleden heeft. Een reactie is dus te wachten, niet om het door Frankrijk ingenomen standpunt te wijzigen, maar om de verantwoordelijke persoonlijkheden te treffen en dit zal nog strijd genoeg ge ven, daar de partijen zich opmaken, om elkander de schuld te geven. Na tuurlijk wordt reeds opgemerkt, dat de felle sociale troebelen, waarin het volksfront het land heeft geworpen, buitenlanders, zonder onderscheid van nationaliteit, ook diegenen inbegrepen, die sedert het uitbreken van den bur geroorlog het Spaansche staatsburger schap hebben verkregen. Negrin verklaarde, dat zijns inziens een politiek van nationale verzoening, in toepassing gebracht onder leiding van een gezaghebbende regeering, het herstel van den vrede in Spanje mo gelijk zou maken. NEDERLAND VERSTERKT ZIJN VLOOT. Uitbreiding van het lichte materieel. Boven hetgeen volgens de reeds be staande aanbouwplannen aan nieuw materieel voor de zeemacht beschik baar zal komen, acht de regeering, voornamelijk tot bescherming van de handelsvloot in oorlogstijd, een ver sterking van de lichte strijdkrachten der marine noodzakelijk. In verband daarmee en mede ten behoeve van de vloot in Ned.-Indië wordt bij de be grooting van Defensie voorgesteld over te gaan tot den bouw van: 19 motortorpedobooten (waarvan 8 voor Indie) 22 torpedowatervliegtuigen (12 voor Indië); 6 convoyeurs, tevens mijnenvegers; 1 kanonneerboot; 1 tankschip, voor Indië bestemd. Met den bouw en uitrusting van dit materieel zal rond ƒ20 millioen ge moeid zijn, waarvan op deze begroo ting een eerste termijn van 10.8 mil lioen is uitgetrokken. EEN SCHITTERENDE TOCHT DOOR HET ZWITSERSE BERGLAND. Wij wilden edelweis zoeken, het kon ons niet schelen waar, ergens in het Gotthard-, Simplon-, en Verbano- gebied. We begonnen met een flink stuk te lopen, maar bij Ponte Brolla, het begin van het Maggiadal, kwam ons een vrachtauto achterop en de chauffeur bood aan om ons een eind mee te nemen. Het was een prachtige tocht door het brede dal. Het gras, dat in deze herfstmorgen een matgroene kleur had, glooide zacht en hier en daar lagen kleine, liefelijke dorpjes, waar Tessino zo rijk aan is. Zo be reikten we Bignasco, waar we uit onze vrachtauto stapten om weer te voet verder te gaan. We zetten er flink de pas in en lie pen door het Lavizzadal. Diep onder ons, in een nauwe bergkloof schuim de de Maggia. We kwamen door een geweldig groot morainengebied. Mo- rainen worden de grote massa's steen genoemd, die onder aan de gletschers liggen en die door de langzaam voort- schuivende beweging van de glet schers zelf gevormd worden. We wilden die dag een flink stuk opschieten, maar toen we in Peccia kwamen, zagen de oude, hoge kastan jebomen er zo uitnodigend uit, dat we besloten om daar een tijdje te rusten. Het gedeelte, dat nog voor ons lag, was ook nogal zwaar en we begrepen, dat het beter was om weer goed uit gerust op weg te gaan. We gingen daarom onder de hoge bomen liggen en genoten van de prachtige omgeving en de stilte om ons heen. Na een half uurtje gingen we weer op weg, naar het laatste plaatsje uit het dal, Al Piano. En nu begon het pas goed. Met heel langzame passen, diep door onze knieën buigend, be gonnen we te klimmen. Urenlang ging het bergopwaarts. We snoven de heer lijke zuivere berglucht in en de zoete geur van de dennebomen. Je wordt daarboven bijna niet moe, want er is zoveel te zien en te genieten en de lucht is zo fris. De toppen van de ber gen kwamen al dichter hij. Kleine her dershutten lagen tegen de bergen aan geplakt en het gras glooide tot over de afgronden heen. Heel diep beneden ons zagen we het Pecciadal en aan het einde ervan de kerktoren van Peccia. Zo bereikten we de Gross-Alm. Er was geen mens in de omtrek te zien, maar in de verte hoorden we het ge klingel van de koeienklokken. Er stond een herdershut en we gingen eens naar binnen om te zien of daar iemand was. We vonden alleen een paar stroomatrassen, melkbussen, een stoel, een grote ketel, waar de herders kaas in maken en hout. We besloten om in die hut te blijven overnachten. Iedereen is in de bergen altijd gastvrij en elke herder vindt het goed, als je in zijn hut blijft slapen. De herder van onze hut kwam die nacht niet thuis. We legden een vuurtje aan, want het is in de bergen altijd koud, zodra de zon weg is. Toen zetten we thee en gingen op de stromatrassen liggen. We sliepen niet veel, maar we waren al erg dankbaar, dat we tenminste een WÈÉMÊZÈ Twee vrouwen bij het hut gevonden hadden en dat we on gestoord konden blijven liggen. De volgende morgen gingen we al weer vroeg op weg. We klommen steeds hoger, over losse stenen en over grote rotsblokken tot we boven op de Pizza della Rossa onze edelweis za gen. We moesten erg oppassen met plukken, want de stenen, waar ze op groeiden staken soms ver boven de afgrond uit, maar het lukte ons toch een grote bos van die fluweelzachte sterren te plukken. We dachten er nog niet over om terug te gaan. We wilden nog veel verder door die prachtige bergen, over steile paden en groene weiden naar de bergen van de Christallina- groep. Onder de Poncione di Braga werden we door een flinke regenbui overvallen en moesten schuilen in een druivenfeest in Lugano. herdershut. Er waren drie herders in de hut. Ze gaven ons melk en waren erg vriendelijk. Toen het niet ophield met regenen, nodigden ze ons uit om daar te overnachten cn we namen deze uit nodiging graag aan. We sliepen naast de herders op een stromatras. Toen moesten we aan de terugweg gaan denken. We wilden over Lugano en Locarno gaan. In Lugano werden juist de grote feesten voor de druiven oogst gehouden. De stad was vol vreemdelingen, die uit alle delen van de wereld gekomen waren om deze schitterende feesten mee te maken. De bewoners droegen hun schilderachti ge kleren en voerden volksdansen uit. Iedereen was opgewekt en vrolijk, en het kostte ons grote moeite om van deze prachtige stad en het mooie meer te scheiden, maar we moesten toch door naar Locarno. Daar bezichtigden we o.a. het oude slot met de vele kunstschatten uit de 16e en 17e eeuw. En daarna moesten we werkelijk naar huis, maar de herinnering aan dit prachtige land, aan de wilde bergna- tuur en de heerlijke meren zullen we altijd behouden! OPLOSSINGEN RAADSELS. 1. De spotvogel. 2. Alle maanden. 3. De Echo. 4. De vrouw van Loth. 5. De sneeuw. 6. Landstorm. 7. Omdat iemand aan het touw trekt. 8. De maag. 9. Hoogmoed. 10. De schoorsteenvegers. 11. De lepel. 12. Winkelhaak.' 13. Koning alcohol. 14. Blauw-baard. 15. Een huisklok. NIEUWE RAADSELS. 1. Wel vat heeft geen bodem? 2. Welke slag heeft iedereen graag? 3. Mijn eerste leeft in 't water, mijn tweede groeit in den tuin, mijn geheel is welkom bij de armen. 4. Welke voet heeft geen teenen? 5. Welke talen wil iedereen zich gaarne eigen maken? 6. Wie kan dit lezen? Napoleon heeft vonden is. Nederland drukking wat 7. Welke hoed verandert niet van mode? 8. Kan iemand 'n leegen zak hebben waar toch wat in is? 9. Welke bok heeft geen beenen? 10. Wie is tweemaal gekist eer hij begraven werd? 11. Hoeveel is twee pond en honderd duim? 12. Wat lijkt het meest op de helft van een Hollandsche kaas? 13. Welke sleutel past op geen enkel slot? 14. In welk nest heeft een vogel nog nooit een ei gelegd? 15. Waar wonen de verstandigste menschen? De Internationale toestand nod steeds onzeker.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5