NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. KAATSHEUVEL. SPRANG-CAPELLE. Voorts zal zooals wij reeds aan kondigden de vijfde kruiser, die zal dienen tot vervanging van Hr. Ms. „Java", reeds in het aanstaande jaar op stapel worden gezet in plaats van in 1942, zooals het aanvankelijk opge stelde aanbouwschema aangaf. Ten slotte is een post uitgetrokken voor den bouw van zes groote zeever kenners. j Wat de landmacht aangaat wordt medegedeeld, dat zal worden overge gaan tot de vorming van vier, in plaats van twee regimenten motor- artillerie. In het belang van de grens- beveiliging zullen drie nieuwe com pagnieën motordienst worden opge richt. Tevens is de aanleg van meer militaire vliegvelden dan aanvankelijk in het voornemen lag, noodzakelijk. Een bedrag van vier ton wordt aan gevraagd voor de bewapening van enkele handelsschepen. In 1939 en volgende jaren zullen de dienstplichtigen van drie lichtingen, niet bestemd voor de grensbeveiliging, voor herhalingsoefeningen in werke- lijken dienst worden opgeroepen. HET NIEUWE WEGENVER KEERSREGLEMENT. 1. In plaats van het nummerbewijs van motorrijtuigen komt een „voer- tuigbewijs", dat bij een bepaald voer tuig behoort en dus bij eventueelen verkoop aan den nieuwen eigenaar overgaat. 2. Voortaan kunnen wegen of weggedeelten ook voor voetgangers gesloten worden verklaard. 3. Ter vermijding van verwarring met bepalingen betreffende het voor- rangswegenstelsel zal het nieuwe woord „doorrijverbod" worden inge voerd, in plaats van wat men tot nu toe de „voorrangsregeling" bij smalle weggedeelten noemde (de'borden met 2 verticale pijlen). 4. Voorruiten van auto's moeten met ingang van het tijdstip, vallende twee jaar na de inwerkingtreding van het reglement, voorzien zijn van glas van een door den minister van Wa terstaat goedgekeurde soort (veilig heidsglas) 5. Voertuigen, die een aanhang wagen voortbrengen moeten een spe ciaal, en bij nacht verlicht, kenteeken voeren. 6. Bakfietsen en handwagens mo gen voortaan met inbegrip van de la ding niet breeder zijn dan 1.50 M. 7. Ook voor bespannen voertuigen worden maximum maten gegeven be treffende breedte, hoogte en lengte alsmede voorschriften omtrent maxi mum wieldruk, aanhangwagens, ach teruitkijkspiegel. 8. Geleiders van vee moeten bij nacht van een lantaarn zijn voorzien. 9. Voor ieder motorrijtuig of iede- ren aanhangwagen kan vóór de af gifte van het voertuigbewijs keuring worden geëischt. 10. Auto's, welke zonder chauffeur worden verhuurd, moeten iedere drie maanden worden gekeurd. 11. Parallelwegen en rijwielpaden kunnen door aanduiding met een be paald bord voor verkeer in twee rich tingen worden opengesteld, ook wan neer aan twee zijden van een rijbaan dergelijke wegen op paden aanwezig zijn. 12. Hij, die op een weg van rich ting verandert, is verplicht den door gang voor zich langs vrij te laten voor het te gemoet komend verkeer, het verkeer, dat zich naast hem mocht be vinden en het inhalend verkeer, dat bij het inhalen reeds naar links is uitge weken, een en ander voor zoover dit verkeer de richting van den weg volgt (rechts gaat voor). 13. Stoplichten en richtingaanwij zers voor auto's worden verplicht ge steld. 14. De maximum snelheid voor alle bebouwde kommen in Nederland wordt 45 K.M. per uur. Een uitzonde ring kan worden gemaakt voor be paalde afgescheiden autowegen, welke door een bijzonder bord worden aan geduid. 15. Het vervoer van landbouw werktuigen bij nacht is verboden. 16. De in verschillende gemeenten reeds bestaande bepalingen, dat het voor wielrijders verboden is, zich door een ander voertuig te laten trekken, te rijden zonder ten minste één hand aan het stuur of al rijdende trekdieren of vee te geleiden, zijn thans in het re glement opgenomen. 17. De "bestuurder van een rijwiel is verplicht om daar, waar het verkeer moet stilhouden, zich zoover mogelijk rechts op te stellen. Het is hem ver boden, zich ter linkerzijde van een motorrijtuig of wagen op te stellen of op de linkerhelft te komen. 18. Behalve het stilstaan op brug gen is voortaan ook het stilstaan op viaducten voor alle voertuigen verbo den. 19. Het stilstaan naast verkeers heuvels wordt toegestaan wanneer de verkeersbaan naast dezen verkeers heuvel een breedte heeft van meer dan 5 meter. 20. Op wegen, waarvoor een stop verbod geldt, mag niet gekeerd wor den (ook niet door wielrijders of vee). 21. Voetgangers zijn verplicht, van eventueel aanwezige trottoirs of voetpaden gebruik te maken, of an ders den kant van den weg te houden. Zij moeten den rijweg haaks en zonder onderbreking oversteken, en bij aan wezigheid van speciale oversteek plaatsen, daarvan gebruik maken. Mr. J. R. H. van Schaik Voorzitter der Tweede Kamer. Bij Koninklijk Besluit van 20 September 1938, is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting, mr. J. R. H. van Schaik. lid van die Kamer. De begrooting voor het Verkeersfonds. Uit de begrootingvan het Verkeers fonds blijkt, dat de uitkeering voor 1939 aan dit fonds van f32.184.956 kon teruggebracht worden tot 129.726 550, een verlaging alzoo met bijna 2,5 millioen gulden. Deze gunstige omstandigheid is te danken aan het feit, dat de dekking van het bedrijfsverlies van de Ned Spoor wegen voor 1938 op f31.000.000 geraamd, voor 1939 aanzienlijk lager kon worden gesteld, namelijk op t 72.000.000. De opbrengst van de motorrij tuigenbelasting wordt geraamd op f23.750.000 en van de rijwielbelas, ting op f8.250.000 dat is te zamen f32.000.000. De bouw van bruggen over de groote rivieren wordt regelmatig voortgezet. Op deze ontwerp—be grooting worden gelden aangevraagd voor de voortzetting van den bouw of den bouw van de bruggen te Dordrecht, Hendrik Ido Ambacht, Gorinchem, Krimpen a. d. IJsel en Deventer. Voorts worden gelden aangevraagd voor aanleg van enkele toeleidende wegen, welke volgens den opzet van het financieringsplan uit den versnelden bruggenbouw zullen worden bekostigd en voor den bouw van een tunnel bij Velsen. Ook wordt een bedrag aangevraagd voor de tunnel te Rotterdam waar voor het Rijk tijdelijk en tot een bedrag gelijk aan de kosten van de t.z.t. beoosten Rotterdam te bouwen brug, gelden ter beschikking van de gemeente stelt. Bijdragen van gemeenten voor werkloozensteun. Bij het opmaken van de begroo ting van het werkloosheids subsidie, fonds is de regeering er van uitge gaan, dat de werkloosheid in 1939 ongeveer van gelijken omvang zal zijn als in 1938. Blijkens de jongste gegevens zal het jaar 1937 wegens gewone bijdragen aan de gemeenten daaronder begrepen de bijdragen in de gemeentelijke kosten van con trole een bedrag van 196 millioen vorderen. Wegens een kleine ver mindering der werkloosheid zou voor 1938 op een verlaging der gemeentelijke uitgaven kunnen ge rekend worden met f7,5 millioen. Als punt van uitgang voor de raming koor 1939 wordt daarom genomen f96 millioen, verminderd met f7.5 millioen of rond f88.500 000. Voorts moet rekening worden ge houden met een aantal overheids maatregelen, die na 1937 getroffen zijn en die eenige correcties op dit cijfer noodzakelijk maken. Ie. verbetering der steunregeling, zooals voor verhooging der brand- stoffentoelage, verhooging van het maximum-steunbedrag, gedeeltelijke vrijlating van gezinsinkomsten fl 1700.000; 2e. uitbreiding der werkverschaf fing f2 millioen 3. B steun aan kleine boeren f3.150.000; 4e. steun aan kleine tuinders f 1.560.000. Voor 1939 moet het bedrag der gewone bijdragen dan ook gesteld worden op rond f97 millioen. Credieten voor kleine bedrijven- In de Millioenennota werd reeds medegedeeld dat de regeering een aanvullende crediet^—mogelijkheid voor kleine nijveren en ambachts. lieden wilde scheppen. Uii dethans ingediende begrooting van Econo. mische Zaken blijkt, dat voor dit doel een post van f500.000 is uit getrokken. De tot den middenstand behoo- rende ambachtslieden en kleine industrieëlen kunnen wat hun cre- dietbehoefte betreft op het oogen- blik niet in voldoende mate worden geholpen, zoo wordt in de toelich ting gezegd. De bedoeling is nu, aan ambachts lieden en kleine industrieelen lang- loopende credieten te verschaffen voor het aanschaffen van machines en verbetering hunner outillage in het algemeen. Voor de uitvoering zal gebruik gemaakt worden van het apparaat van de Nederlandsche Middenstandsbank. Meersteun voorland-entuinbouw cursussen. Uit de belangrijke stijging voor OP 83-JARIGEN LEEFTIJD VRIJ VAN RHEUMATISCHE PIJN. Na jaren vreeselijke pijnen te hebben geleden. Deze oude dame kreeg in 1931 rheu- matiek en langzamerhand breidde dit zich over haar geheele lichaam uit. Toen begon zij Kruschen Salts te ne men en nu zendt zij ons dezen eigen handig geschreven brief: „Sinds 1931 lijd ik aan rheumatische pijnen. Eerst kwam het in mijn beide armen en het werd steeds erger, tot het in de toppen van mijn vingers gekomen was. Toen kwam het in mijn enkels en knieën en dat maakte mij langen tijd hulpe loos. Een vriendin raadde mij aan, Kruschen te gaan gebruiken en ik vind dat het mij meer goed doet dan eenig ander middel. Ik schrijf dit zelf, hoe wel ik bijna 84 jaar ben." Mevr. H. De pijnen en stijfheid door rheuma- tiek worden bijna altijd veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts spoort Uw organen aan tot regelmatige, krachtige werking en helpt ze, het urinezuur en andere schadelijke afvalstoffen volko men te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten. den winter 1937—1938 van het getal subsidie.aanvragen voor cursussen over vrijwel alle onderdeelen van den land- en tuinbouw is gebleken, dat de belangstelling voor dit voor de kleinere land- en tuinbouwers zoo nuttige onderwijs meer en meer toeneemt. Daar mag worden aangenomen, zegt de minister in de toelichting op de begrooting voor economische zaken, dat het getal cursussen nog geleidelijk zal blijven stijgen en de minister dit streven naar meer ont wikkeling bij de land. en tuinbou- wende bevolking zooveel mogelijk meent te moeten stennen, wordt voor het jaar 1939 voor dit doel een zoodanige verhooging aangevraagd, dat verwacht mag worden, dat aan alle voldoende gemotiveerde sub sidie-aanvragen voor in den winter 1939—1940 te houden cursussen zal kuunen worden voldaan. Twaalf nieuwe Dornier-vlieg- booten voor Indië. Naar wij vernemen zalhetaental Dornier-vliegbooten van bet type Do 24, welke op het oogenblik in aan bouw zijn hier te lande bij de Maatschappij voor vliegtuigbouw Aviolanda te Papendrecht en de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen en te Friedrichshafen bij de Dornier-fabriek met 12 vlieg— booten worden uitgebreid. Met dit getal meegerekend zullen zullen 60 Dorniervliegbooten in de naaste toekomst ter beschikking van de Indische marine komenl Dertig daarvan zijn in Duitschland in aanbouw. Eenige zijn er reeds in Indië afgeleverd. Verwacht wordt dat het dozijn vliegbooten waarvan we hierboven gewag hebben gemaakt hier te lande in licentie zal worden gebouwd. Groote Politiehonden Demonstratie. Zondag om 3.30 uur zal in het Sport park door de bekende dresseurs der Politiehonden vereeniging „Onze Ver dedigers een buitengewone demon stratie gegeven worden met hunne, de zer dagen gecertificeerde honden. Verschillende gevallen van beroo- ving, opsporing, ontvoering, achter volging, aanranding, roofovervallen, inbraakpogingen, grensgevechten, aanhoudingen en een stroopersdrama in drie bedrijven zullen worden gede monstreerd, waarbij Rechercheurs, Politieagenten, Boschwachters en Douanebeambten zullen optreden, en het nut van den Politiehond op dui delijke wijze zal worden aangetoond. Door dhr. M. de Vries zal door middel van een luidspreker, deze demonstra tie op voor ieder verstaanbare wijze worden toegelicht. Ongetwijfeld zal deze demonstratie, die minstens even interessant beloofd te worden als een hondenkeuring, veel belangstelling trekken. D.E.S.-meuws. Zondag 1.1. speelde DES haar laat ste oefenwedstrijd tegen Goirle, kam pioen 3e klas l.V.C.B. Over het alge meen is er hard voor de overwinning gevochten, hoewel het verband tus- schen de linies onderling, meermalen te wenschen overliet. Reeds spoedig heeft Goirle succes bij een algemeene aanval op rechts. 01. Voorloopig wil het bij DES nog niet erg vlotten. De aanvallen worden te slordig afgewerkt. Toch nemen van Nieuwstadt en v. d. Ven het Goirlesche doel onder schot, maar de doelver- dediger is schitterend op dreef. Het duurt dan ook geruiinen tijd voor v. Nieuwstadt den gelijkmaker kan sco ren, 11, waarmede de rust ingaat. Na de thee hebben de DES'ers den wind mee en ze oefenen tbans een ge weldigen druk uit. Veel en goed wordt er geschoten, maar de Goirlesche kee per houd er de onmogelijkste hallen uit. Eipdelijk, als er nog enkele minu ten zijn te spelen weet de Benis hem van dichtbij te passeeren. 21. Hier mede komt het einde, en hebben beide ploegen een mooie oefenwedstrijd ach ter den rug. Zondag begint de competitie met den zwaren uilwedstrijd tegen Sarto. Iedereen zal zich de sensationeele wedstrijd van verleden jaar nog her inneren, toen onze geel-blauwcn na een 30 achterstand bij rust, nog een gelijk spel wisten te behalen. Sarto schijnt dit jaar wederom een goede ploeg te hebben, getuige de 20 overwinning van Zondag 1.1. op Tu- bantia. De DES'ers kunnen dus op een warme ontvangst rekenen. Wan neer er echter gedurende 90 minuten hard gewerkt wordt is er wel kans op één of twee puntjes. Supporters komt uw favoriete aanmoedigen, hel zal er spannen Voor Zondag 2 October a.s. is er een thuiswedstrijd vastgesteld tegen ODI uit Rosmalen. Hierop komen wij volgende week nog terug. DES 2 speelt thuis tegen WSC uil Waspik, op het nieuwe terrein achter de clubtent. DES 3 moet naar Roda 2. DES 4 komt tegen Vincent. LOON OP ZAND. Bezoek studentenvereeniging. De studentenvereeniging St. Leo- nardus van de R.K. Leergangen te Tilburg vierde Zaterdag en Zondag j.l. haar vierde lustrum. Voor den Zondagnamiddag stond een groote uittocht naar onze plaats op het pro gram. Daartoe aangezocht, had het bestuur van Loonopzand's Belang, met spontane medewerking van het ge meentebestuur, in overleg met de stu denten, voor dezen middag een pro gram opgesteld. De tijd van aankomst was bepaald op 1.30 uur, maar lang te voren reeds was het bij „de kastanjeboom" een drukte van belang. De beide harmo nieën alsmede het voltallig bestuur van Loonopzand's Belang waren present, terwijl onze Edelachtb. heer Burge meester door zijn aanwezigheid gedu rende den geheelen middag, van zijn belangstelling deed blijken. Met autobussen kwamen de studen ten, oud-studenten en genoodigden, waaronder verschillende docenten der Leergangen, in ons dorp aan. De Burgemeester verwelkomde de jubi- leerende vereeniging recht hartelijk, waarvoor hij een daverend applaus en een „Io! Vivat" van de studenten in ontvangst had te nemen. De voorzitter van St. Leonardus be antwoordde den speech van den bur gemeester en dankte enthousiast voor de meer dan hartelijke ontvangst. Tusschen onze beide harmonieën in trok het vroolijk gezelschap onder een pittige marsch door het dorp, waarna de gasten zich verspreidden. Om ongeveer 4 uur liep de zaal bij café Stokkermans vol om de voorstel ling der poppenkast bij te wonen, die gegeven werd door een der te gast zijnde dames, (oud-studente). De fijne geestigheid der vaak rake zetten die door buitenstaanders soms, jammer genoeg, niet geheel konden worden gevolgd zoowel als de kunsti ge voordracht, waarbij de verschillen de typen voortreffelijk werden gege ven, maakten deze voorstelling niet alleen tot een genot voor de kinderen, maar ook volwassenen konden hiervan volop genieten. Het was in één woord keurig. Na het poppenspel trokken de gas ten en met hen jong en oud, naar het driehoeksplein onder de beukenboo- men, dat door de familie Verheijen voor deze gelegenheid welwillend was afgestaan, om de rijdansen van een 12-tal dames, daarvoor extra van de Reijen overgekomen, te bewonderen. Al gauw, werden na een, in de oogen der leidster althans, gemakkelijke dans de aanwezigen uitgenoodigd ook eens te probeeren wat zij van deze edele kunst zouden terecht brengen. Een groot aantal der gasten, waarvan het vrouwelijk deel wel het best was ver tegenwoordigd, tenminste tot de hee- ren moest een extra oproep worden gericht, maakte hiervan gebruik. Het werd tot groote hilariteit van de.om standers een formidabel gehos en ge harrewar, waartusschen hier en daar met een beetje goeden wil nog eenig spoor van het model dat de rijdanse- ressen hadden te zien gegeven viel te bekennen. St. Leonardus liet zich ook niet on betuigd en na een oproep van den voorzitter werd o.a. de zevensprong gedanst en een „Lang zal hij leven" gezongen op onzen ZeerEerw. heer Pastoor, die ook op het terrein aanwe zig was, als oud-moderator van St. Leonardus. Om 6 uur ongeveer zaten de gasten in café Stokkermans aan, aan een wel voorziene Brabantsche Koffietafel, waaraan naast het bestuur van Loon- opzand s Belang en enkele genoodig den ook onze Burgemeester mee aan zat. De voorzitter van Loonopzand's Belang, dhr. v. d. Wildenberg, sprak tijdens den maaltijd nog een enkel woord en bij monde van den voorzit ter werd hem daarna hartelijk dank gebracht voor het onthaal dat Leonar dus in Loonopzand heeft genoten. Om 7 uur vertrokken de bussen weer naar Tilburg. Bij de bevolking zoowel als bij de gasten zal dit bezoek een aangename herinnering blijven. LOON OP ZAND. Van 16 tot en met 22 Sept. 1938. Geboren Hendrika Johanna Maria, dv. J. C. miners en Ca. Ma. Dekkers Fran- cisca Lucia Jacoba, dv. Th. C. Brekel- mans en Pa. Fra. v. Woensel An- tonius Leonardus, zv. H. Emmers en Ja. Aa. de Man Cornelia Johanna, dv. P. Grootswagers en Ca. Ja. Lievens Petronella Johanna, dv. H. W. Ru- senbrand en Ha. Swart Henricus Adrianus Jacobus Maria, zv. A. Spa pens en Ma. Ja. Aarts Antonius, zv. C. J. van Wanrooij en Aa. v. Dongen 'Cornelis Lucien Johannes, zv. J. P. Vloemans en Ma. Ea. v. Riel. Gehuwd Fr. v. d. Bragt, oud 32 jaren, wo nende te Esch en Pa. Cha. v. Tilborg, oud 36 jaren, wonende alhier. Huw. aangiften: M. Sprangers, oud 29 jaren, wonen de te Dongen en Ca. Paans, oud 22 jaren, wonende alhier A. v. Wee- sembeek, oud 37 jaren, wonende te Dongen en Aa. Dingemans, oud 29 jaren, wonende alhier. Ingekomen A. A. M. Zandbergen, van Rotter dam G. P. Ti miners, van Rotter dam J. G. Hendrikx, van Horn H. G. v. d. Kleij, van Laren J. v. Hecke, van Rotterdam H. C. v. d. Weijden, van Weesperkarspel J. W. Ma. Verhaar, van Den Haag P. H. M. Meewisse, van Horn E. A. Hurkmans van Waalwijk W. Chr. Zwaans, van Zevenbergen Ga. de Reus, van Sprang-Capelle C. de Geest, van Amsterdam A. H. Ma- chen, van Rotterdam C. Laros, van Waalwijk H. van Gorkum, van Waalwijk Eth. A. v. Bokhoven, van 's-Bosch J. P. C. Wevers, van Eind hoven Ida J. J. v. d. Linden, van Hooge en Lage Zwaluwe Ja. Fra. Oerlemans, van Waspik J. E. Sun- ter, van Amsterdam M. G. Zwam, van Son c.a. Vertrokken A. Fr. Ma. Vloemans naar Best W. Konings naar Sprang-Capelle J. A. de Kort naar Heeswijk Ma. Aa. Ma. Mateijsen naar Made c.a. Ja. Ma. Ma. v. Broekhoven naar Bla- del J. J. Jacobs naar Amsterdam L. v. d. Wouw naar Den Haag A. v. Es naar Renkum Ja. Wa. E. Vloemans naar Tilburg Wa. Pa. Beerens naar Vught H. A. Bentvel zen naar Goirle L. W. A. v. d. San- den naar Goirle J. Wesseling naar Goirle H. Th. Otto naar Goirle J. M. H. Bergervoet naar Goirle A. H. A. Buil naar Goirle A. F. A. Vorselaars naar Goirle P. A. A. J. v. d. Broek naar Amsterdam A. Kluijtenaar en echtgenoote naar Rot terdam. SPRANG. Predikbeurten Zondag 25 Sept.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst: n.m. 2 uur Ds. Hofman van Waalwijk. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. drie uur Ds. B. A. van Lummel. Zooals de opmerkzame lezer wel begrepen zal hebben, komt in ons be richt van j.l. Woensdag, betreffende de gehouden collecte vanwege de afdee- ling Sprang-Capelle van de Nationale Vereeniging „Pro Rege" een fout voor en zal de opbrengst a 60.58 niet ten goede komen aan den arbeid onder de werkeloozen, zooals abusievelijk werd vermeld maar komt dit bedrag ten goede aan den arbeid onder de militai ren. CAPELLE. Ten raadhuize is j.l. Woensdag avond door de gemeenteambtenaren afscheid genomen van hun collega, den heer D. van den Berg, oud- gemeentesecreiaris die 15 Aug. 1.1. geïnstalleerd is als burgemeester van Bunschoten en Spakenburg. Burgemeester A. Smit sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen en richtte zich vervolgens tot den scheidenden ambtenaar, om hem onder welgekozen woorden als per soonlijke herinnering een schilder stuk aan te bieden. Hierna kreeg de heer E. Colet,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6