H.deBont-v,Huiten Gemeentelijke Teekenschool een dubbeltje Plaatselijke Berichten TENTOONSTELLING BINNENLAND. Heerenkleeding naar maat Zaterdag 24 September 1938 No. 76 De Echo van het Zuiden OPENING CURSUS 1938-1939 op Dinsdag 4 October namiddags 6 uur* I N DIT BLAD? I N D I T 'BLAD Benoeming De heer A. Etman, leeraar Engelsch aan de R.K. H.B.S. alhier is tegelijk benoemd als zoodanig aan het St. Janslyceum te 's Bosch. Gemeenteraadsvergadering De maandelijkschegemeenteraads- vergadering wordt met het oog op de indiening der begrooting, ditmaal een week verschoven en aldus ge houden op Vrijdag 7 October a.s Wij vernemen dat B. en W. met het samenstellen der begrooting zijn gereed gekomen, zoodat met de afwerking door de betreffende ambtenaren kan worden begonnen. Zijn wij goed ingelicht dan zou ondanks de meerdere uitgaven voor nieuwe scholen enz. de belasting op hetzelfde peil kunnen worden gehandhaafd, wat zeer zeker een mooi resultaat genoemd zou mogen worden. Gegund Het bouwen van een heerenhuis in de Julianastraat voor rekening van den heer Jos. Eibers v. d. Velden is bij onderhandsche aan besteding opgedragen aan de firma Gebr. Verboort uit Vlijmen. Archi tect is de heer Luijben eveneens te Vlijmen. Opdracht Het adviseerend Ingenieurs Bureau Ir. N. Kloots te Bilthoven, heeft de complete centrale verwarmings installatie in het nieuwe gemeente huis te Eethen opgedragen aan Fa. Wed. J. Verhulst Zn. alhier. T.B.C.- bestrijding De T.B.C.-bestrijding in deze ge meente vraagt voortdurend de aandacht. Het aantal patiënten dat dit jaar moest worden uitgezonden is veel grooter dan andere jaren. Het is dan ook geen wonder dat de kas van de T.B.C. commissie steeds moet worden aangevuld en alles moet worden gedaan om zooveel mogelijk de hooge kosten te kunnen bestrijden. Dit jaar is reeds meer dan f3000 uitgegeven en nog steeds nemen de verplichtingen toe. Dezer dagen zullen de inge zetenen in de gelegenheid worden gesteld hunne bijdragen voor dit doel af te staan. Het Dames-Comite zal de jaarlijksche bijdragen daar voor in ontvangst komen nemen. Het Bestuur der TBC-Commissie beveelt deze inzameling ten zeerste aan en hoopt op ruime medewer king voor dit goede doel. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds- mstandigheden aangepast Avond cursussen aan de Rijks vakschool In dit nummer, zie pag. 1,1e blad, komt de oproeping voor voor in schrijving als leerling(e) aan de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Al blijkt uit het telken jare groeiende aantal inschrijvingen dat men dit avondonderwijs naar waar de schat, toch willen wij er de aan dacht even op vestigen. Vooral in deze tijden is 't dubbel noodig, dat de jeugd zich bekwaamt, want in het huidige productie-proces juist komen de vakmenschen, zij die zich in 't een of ander gespe cialiseerd hebben, 't eerst in aan merking. Nog dezer dagen spraken wij een fabrikant, die den laatsten tijd een groot aantal werklieden heeft kunnen aanzetten en de klacht kwam hier weer naar voren, dat onder de beschikbare krachten werkloozen toch betrekkelijk zoo weinig vakmenschen, menschen die een bepaalde machine, een bepaald onderdeel goed onder de knie hebben, voorkomen. Dat moest in dezen tijd, nu men zooveel tijd en gelegenheid heeft om zich te bekwamen niet meer gezegd kunnen worden. Daarom, zoo meisjes als jongens, grijpt deze prachtige gelegenheid met beide handen aan, laat U in schrijven als leerling der avond cursussen dezer rijksschool, die U naast prima werkkrachten, uit stekende machines en materialen biedt om U in uw vak voor de toekomst volledig te bekwamen. Ouders ook voor U geldt hier een dure plicht I Dr. Meindersma Door Dr. W. Meindersma, predi kant der Ned. Herv. Gemeente te 's Bosch is tegen 1 October eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Meindersma was van Nov. 1904September 1906 predikant alhier. Weg naar Roestelberg De weg naar Roestelberg is in ■«menwerking tusschen 't gemeente bestuur van Loonopzand en Waal- wijks Belang weer voor een groot gedeelte verbeterd. Nu reeds is men gekomen tot een eind voorbij Bergzicht, de twee slechtedraaien voorbij den vijfsprong zijn nu in orde en 't laatste ge deelte is gewoonlijk goed berijdbaar als 't wat bijgehouden wordt. Lang zaamaan komen we dus waar we zijn moeten 1 Alles kan aanzienlijk bevorderd worden, als degenen die voor het Wegenfonds teekenden hun ver plichting nakomen en andere be langstellenden hun financieelensteun verleenen, want 't kost veel geld om 't goed en afdoende in orde te brengen. Ook houdt W. B. zich steeds aanbevolen voor sintels en puin voor de verdere uitbreiding der wegverharding. En prima deugdelijk werk woidt in de werkverschaffing van Loon opzand onder leiding van den heer Tirion gemaakt. Het voorste gedeelte dat reeds lang verhard was, wordt nu afge werkt met teer, dus hier krijgt men een gesloten wegdek en raakt men ook van de stofboel in den zomer af. K. A. V. Het actieve bestuur der Katho lieke Arbeiders vrouwen-Vereen iging heeft tegen het a.s. seizien weer een interessant Winler-programma voor de leden gereed gemaakt. Wij ontleenen daaraan 't volgende: 19 October. Als opening van 't winterprogram een propaganda avond ook voor niet leden toeganke lijk. 's Middags een film-voorstelling, voor de kinderen der leden van de KAV gratis toegang. 's Avonds een film-voorstelling met aardige films, voor alle vrou wen gratis toegankelijk en voor meisjes boven 25 jaar. November. Ledenvergadering met spreker. December. Kersttentoonstelling van eigengemaakte handwerken en baby-artikelen, door de leden zelf vervaardigd, met gratis verloting. Januari. Ledenvergadering met Bestuursverkiezing. Februari. Moederdag. 's Morgens een H. Mis met alge- meene H. Communie, 's avonds H. Lof met toespraak Geestelijk Advi seur, daarna gezamenlijke koffie tafel en toewijding van de Moeders aan Maria, verder vroolijke avond rnet tooneel. Maart. Vroolijke bijeenkomst en gezellig samenzijn April. Filmavond met lezing over Dr. Ariëns. Door 't bestuur wordt een flinke luiermand met uitzet gemaakt, die in gedeelten aan de leden die er voor in aanmerking komen wordt uitgereikt. R.K Huishoud-en Industrieschool Ondanks de ongunstigeomstandig- heid, dat nog niet tot het bouwen van een Huishoud- en Industrie school kon worden overgegaan en daardoor de lessen slechts ten deele kunnen worden gegeven, telt deze school reeds een bevredigend aantal leerlingen. De dagschool wordt bezocht door 22 meisjes, de avondcursus door 80 meisjes. Op de dagschool wordt thans reeds les gegeven in godsdienst, (voor Kath. leerlingen) algemeen vormend onderwijs, Ned. taal, rekenen, algemeene ontwikkeling, gezondheidsleer, warenkennis en voedingsleer,patroon teekenen, knip pen en naaien, stoppen, mazen, verstellen, breien en haken. De leerlingen van de avond cursussen krijgen, naar verkiezing, les in verstellen of knippen en naaien. Bij voldoende deelname wordt bovendien een middag cursus in de naaldvakken gegeven. Zooals reeds vroeger is medege deeld, worden deze lessen uitslui- tend gegeven door wettelijk be voegde leeraressen in het bezit van de acte Nijverheidsonderwijs. „Blonde Marie". Donderdagavond kwam het be kende tooneelgezelschap Jan Nooy in de zaal Musis Sacrum een too- neeluitroering geven van het volks- W A A L W IJ K. Aangifte ter Secretarie, v.m van 9-12'/2 uur, 's nam. van 2-5 uur. ZONDAG 2 OCTOBER van 10-5 uur: van het werk der leerlingen in het schoolgebouw. W TOEGANG V R IJ. De Directeur, TH. VAN DELFT. stuk in vijf bedrijven getiteld «Blon de Marie«. Tot onze groote voldoening kun nen wij zeggen dat de zaal ditmaal goed bezet was en dit was reeds een mooie belooning voor het prima spel dat er vertoond werd. Het ge zelschap Jan Nooy heeft in Waal wijk een zeer goeden indruk ach. tergelaten. In alle opzichten was het spel prima verzorgd. Blonde Marie ontroerde het publiek door haar schitterende creatie van de moeder, die door bet drinken van haar man, tot wanhoop wordt gebracht en daardoor haar kind te vondeling moet leggen, om het aldus van den hongerdood te kunnen redden. Het spel van de rijke mevrouw van Beerenstijn sloot daar prachtig bij aan. Voor een goeden tegenhanger van dit dramatische gedeelte, zorgde Louis, de vroolijke dronkeman, die het leven niet ernstig neemt, maar die toch van goede inborst is, het geen zoo treffend tot uiting komt in het laatste bedrijf, wanneer, vooral door zijn toedoen, de vrede in het gezin van Blonde Marie terugkeert. Overdeandereraedespelenden niets dan lof voor de vertolking van hunne, dikwijls zware, rollen Het gezelschap Jan Nooy heeft hier buitengewoon voldaan en wij hopen het daarom spoedig weer eens in Waalwijk terug te zien. Verbetering. In ons vorig nummer, maakten wij gewag van een zitting van den herkeuringsraad in eenige gemeenten in December a.s. In de tweede alinea van dit be richt vermeldden wij dat de voor zitter van genoemden raad aan voor den dienstplicht »ongeschikte« per sonen, die nog niet waren ingelijfd, of reeds wel waren ingelijfd, doch nog niet in werkelijken dienst wa ren getreden, de gelegenheid kon geven om bij genoemden raad een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. De aandachtige lezer zal wel be merkt hebben, dat het boven aan gehaalde woordje ^ongeschikte», vervangen diende te worden door „ingoschreven". Men verzocht ons dit te rectifi ceeren, waaraan wij bij deze gaarne voldoen. Modevakschool. Wij vragen de aandacht der da mes voor de advertentie der bekende Tilburgsche Modevakschool die al hier een cursus gaat geven in'tas. seizoen. Men zie verdere bijzonder heden in bedoelde annonce in 't eerste blad. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen Een bril, een vijl, twee autopeds, een doublé dasspeld, een zweep, een dameshandschoen, een snoer kralen, een rijwielhel. merk, een pop. THEATER „MUSIS SACRUM". De Nationale film Veertig Jaren". Zoo draait dan heden in Theater Musis Sacrum de lang verbeide film „Veertig Jaren", die vervaardigd werd ter gelegenheid van 't regeeringsjubi- leum van H.M. de Koningin. Deze film is een hoogtepunt gewor den in de Nederlandsche film-indu strie. Alhoewel hij een geheel eigen ge schiedenis heeft, geeft de grondslag ervan toch weer al het goeds dat in die veertig jaren onder het bewind van Koningin Wilhelmina tot stand kwam, zooals verbetering op sociaal gebied, woningbouw, loonen, onder wijs, hygiëne, de drooglegging der Zui derzee, nieuwe verkeerswegen, groote sluizen en bruggen enz. De film ein digt dan juist als de geboorte van Prinses Beatrix bekend wordt, als symbool van hoop op de toekomst, ge volgd door een symbolische slot apotheose, waarin de groote rol, die de jeugd te vervullen krijgt in de naaste toekomst het hoofdmotief vormt. Door deze feiten heen is dan de ge schiedenis geweven van de families van Meerle en Maasdonk, respectieve lijk uit Holland en Brabant. De oude van Maasdonk, een groot industrieel, kan zich slechts met veel moeite aan passen aan de gewijzigde omstandig heden. Dan komen de moeilijke oor logsjaren en wanneer de maatschappij zich daaruit eenigszins heel't opgericht en een periode van welvaart heeft doorgemaakt wordt plotseling de eco nomische toestand slechter. De beurskrach brengt de Maasdonk- fabrieken op den rand van den af grond en dan blijkt dat er binnen een menschenleven zoo ontzaggelijk veel kan veranderen. Ieder rechtgeaard Nederlander, dus ook Waalwijker, moet deze film.gaan zien, om zich een goeden indruk te kennen vormen van de laatste veertig jaren. Toegankelijk voor alle leeftijden. LUXOR BIOSCOOP. „De ongeschreven Wet". Een drama uit hel oude Wilde- Westen in natuurlijke kleuren. Dit is een ongeëvenaard schitterend filmwerk dat een beeld geeft van de opkomende beschaving die moet vech ten tegen de aloude ongeschreven ge woonten in de Wild-West. Bovendien is het geheel in natuurlijke kleuren opgenomen. Tot dusver werden kleurenfilms evenwel met een veelbeteekenend ge baar van ,,'t Is maar zoo-zoo" bespro ken en dit 0111 de eenvoudige reden, dat zij technisch nog zeer veel te wcn- schen overlieten. Men kwam ook voor het feit te staan, dat de story onder geschikt werd gemaakt aan de kleur. Het hoeft geen betoog, hoe verkeerd dit standpunt is en hoeveel schade de film daardoor leed. En kijk deze nieuwe kleurenfilm slaat een nieuwen weg in! Kleur is niet langer hoofddoel. Kleur vormt de achtergrond voor het verhaal en niet het verhaal de achtergrond voor de kleur. Kleur is hier slechts gebruikt als medium om de film beter, echter, natuurlijker te maken. Het gegeven is van dien aard, dat het tot breede lagen van het publiek zal spreken. Allereerst wordt in beeld gebracht het conflict tusschen twee soorten van menschen. Tusschen ruwe natuurmenschen, gehecht aan hun grond, en moderne pioniers, die den grond willen cultiveercn en hem door een spoorlijn aan het isolement willen ontrukken. Regelrecht uit dit conflict vloeit een andere voort: een man uit de groote wereld komt tusschen d" verhouding van twee kinderen van de bergen. Daarnaast wordt de film ge kenmerkt door een voorbeeldige ac tie: een veete wordt uitgevochten op leven en dood, en het sensatie-element ontbreekt niet: de dynamiet-explosie in het spoorwegconstructiekamp is daar een staaltje van. Wanneer we dan nog eens herinne ren aan de laatste facet van deze film, de prachtige natuur-opnanien, dan gc- looven we een idee te hebben gegeven van het vele goede, dat „De onge schreven wet" biedt. Steunt het Sobriëtaswerk Op Zaterdag 24 September viert de H. Kerk den feestdag van O. L. Vrouw tot Vrijkoop van Slaven. De katholieke drankbestrijding, door Z. H. Ex. Mgr. Diepen gesierd met het eere-praedicaat «Inlandsch Mis siewerk», viert op dien dag op bijzondere wijze het feest van haar machtige Voorspreekster en Be schermster. En juist op dien dag doet zij met vertrouwen een beroep op alle goedwillende katholieken om haar moeilijk werk te steunen door gebed en een geldelijk offertje Katholiekengeeft gehoor aan dezen oproep 1 Bidt op dien dag een enkel Weesgegroetje voor dit liefde werk en steunt het ook finantieel DRAISMA-vanVALKENBURG 'S-: La "Zacht van smaak - prus 70 ct* door het koopen van een Sobriëtas- speldje. Het is voor U een klein olleitje, doch de vele kleine offertjes stellen dit liefdewerk toch in staat, heilzaam en nuttig werk te verrich ten in het Bossche Bisdom, dat door a us en Bisschop ten krachtigste wordt aanbevolen. De ruilverkaveling onder Waspik en Raamsdonk Het plan voor de ruilverkaveling in (<De Buüendijksche Hooipolder» gelegen onder de gemeenten Waspik.'en Raams donk, heeft, zoo meldt het «Dbl. v, N. en Z eindelijk zijn definitief beslag gekregen, waardoor binnen afzienbaren t«Jd, vermoedelijk 1 October a s., het werk in de werkverschaffing zal worden ter hand genomen. «De Buitendijksche Hooipolder» heeft perceelen die 1800 m. lang en slechts 16 metei breed zijn. Van sommige eigenaren ligt het grondbezit wel over tien perceelen her en der verspreid en veelal over flinke afstanden. Het samenbrengen van deze grond tot één vierkant blok, dat gemakkelijk te betreden is, zal voor den betrokkene een alleszins plausibele oplos sing zijn. Deze overwegingen hebben geleid tot toepassing van ruilverkaveling in «De Buitendijksche Hooipolder». De polder wordt door nieuwen aanleg van wegen en waterloopen in 6 groote blokken verdeeld, waarin de diverse nieuw ingedeelde perceelen zijn opgeno men. Ingesloten door het Oude Maasje, Zuider afwateringskanaal, Achtersten Dijk en Kerkhaven Waspik, worden de water loopen zoo aangelegd, dat de Polder in rechtstreeksche verbinding komt met het Zuider-afwaferingskanaal, hetgeen ten aanzien van den huidigen toestand een groote verbetering is, daar thans de afwateringssloot een zeergrooten omweg doormaakt vooraleer deze in het kanaal uitmondt, waardoor het oiderhoud ook kostbaarder is. Inkorting der waterloopen is niet alleen practisch, maar ook voordeeliger. Door het bereiken van een betere ontwatering, zullen de slooten langs de perceelen aan het Oude Maasje nagenoeg alle gedempt kunnen worden, waardoor ongeveer 10 pCt- landwinst wordt ver kregen. Het werkobject is zeer omvangrijk. Een honderd kavels worden aangelegd. Het aanbrengen van nieuwe wegen en waterloopen /al een bedrag van f 30,000 vragen, terwijl voor het ophalen en in betere conditie brengen van slooten nog f 17,000 wordt gevoteerd. Dank zij een waterpeiling, door middel van een duiker aan het Zuider-afwate- ringskanaal, zal de efficiency van den polder aanmerkelijk verhoogd worden. Het werk zal in werkverschaffing worden uitgevoerd en zal een tijdsduur vragen van circa 50 weken tegen een werkcapaciteit van 80 tot 100 arbeiders. De plaatselijke commissie, bestaande uit de heeren mr. Th. Heere, burgemeester van Raamsdonk, voorzitter, en M. van Dongen, secretaris, die belast is met de tenuitvoerlegging van het plan, heeft zich op een voortreffelijke wijze van haar taak gekweten, daar de circa 100 eige- narenen mede-eigenaren derte verkavelen perceelen over het geheel aoed tevreden zijn met de geprojecteerde indeelingen. Zij zullen na het gereedkomen van het werk nog beter tot het inzicht geraken, welk een practische arbeid er tot stand kwam, tls de doelmatigheid der ruil verkaveling spreken zal zoowel uit ver beterde locale situatie der perceelen als uit verhoogde vruchtbaarheid. Nieuwe belangrijke werken zijn nog op komst, waardoor een intensiveering van Brabants gronden in deze streken wordt nagestreefd. Opnieuw zal daardoor worden voorzien in de algemeene behoefte aan goeden cultuurgrond. De aanstaande ruilverkaveling inden polder «Bovenkerk», gelegen onder U/aspik tusschen de Kerkvaartsche en Vrouwkensvaartsche Haven zal een groote vooruitgang brengen aan bodem vermogen. De stichting «Ontginning en werkverschaffing» heeft het oog laten vallen op moerasgronden en laag land onder Waspik, Raamsdork en Capelle, welk uitgestrekt complex met den Dongenschen Polder, waar de stichting inmiddels het werk reeds ter hand deed nemen een 600 HA. groot is. Dooreen zoo belangrijke aanwinst van culuurgrond wordt t.z.t. opnieuw een groote schrede in de goede richting gedaan, die niet enkel voör deze streken maar voor de algemeene verheffing van Brabant van beteekenis zal zijn - HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. BIJ DE OPENING VAN HET NIEUWE CURSUSJAAR VAN OROVA. „Orova" is onze Waalwijksche R.K. Meisjes Gymnastiek-vereeniging, waar gewerkt wordt aan de lichamelijke vor ming van onze jonge meisjes en kin deren; de lichaamsoefeningen als on derdeel van de totale opvoeding vol gens katholieke beginselen. Wij heb ben bij onze vereeniging meisjes van 8 tot 80 jaar, die volgens leeftijd in 4 groepen verdeeld zijn en geleid wor den door een bevoegd leerkracht, leerares lichaams-oefeningen M.-O. De ouders en meisjes moeten tot het besef komen dat de geestelijke vor ming, dus véél leeren alleen, niet vol doende is, en dat de lichamelijke vor ming een onmisbare eisch is. Wanneer onze jonge menschen een geheele dag gestaan hebben in de huishouding, achter toonbank, aan machines, of gedwongen werden op een kantoor of in een schoollokaal dezelfde lichaams houding aan te nemen, dan zijn li chaamsbeweging noodzakelijk om de schadelijke invloeden op houding, bloedsomloop, ademhaling, spijsver tering en zenuwstelsel op te heffen; ze verlangen naar beweging-verrui ming van de longen, frissche bewegin gen, waarin men zichzelf kan geven en iets kan presteeren. U vindt dan op onze clubs vroolijke opgeruimde ka rakters, die de zinnen kunnen verzet ten. Onze gymnastiek-beoefening leidt tot zelfbeheersching, zelfwaardeering en zelfbedwang en is zoo het middel zichzelf lichamelijk en geestelijk te vormen, tot blijde gezonde menschen. Om te laten zien wat wij kunnen, gaan we ieder jaar naar de Bonds wedstrijden, (dit jaar te Tilburg ge houden), waar ook weer met goed suc ces gewerkt werd. Door bovenstaande woorden hopen wij, dat vele ouders doordrongen zijn van het zéér groote belang van de gymnastiek voor de moderne jeugd. Voor bijzonderheden verwijzen wij U naar achterstaande advertentie. In studie genomen. De Kath. Jonge Middenstandsver- eeniging heeft in studie genomen het Engelsche sensaliestuk «De Treindui vel.» Door strekking en gegeven zal dit werk zeker bij het Waalwijksche publiek in den smaak vallen. „Veertig jaren". Gisteravond ging in»MusisSacrum« alhier de première van de film Veertig jaren«. De aankondigingen, die we ervan gelezen hebben, zijn werkelijk niet overdreven geweest, 't Is een uit stekende film, niet een droge op somming van feiten en gebeurtenis sen over de afgeloopen 40 jaren van de regeering onzer Koningin, neen de vooruitgang op 't gebied van techniek, kunst, verbindingen,sociale en economische toestanden worden ons geschetst in aardige huiselijke en familie-tafereelen in ons land en in Indië. Daarbij zijn de regie schit terend, de beelden prachtig en het spel onzer beste ariislen uitnemend. Wij raden dan ook onze lezers ten sterkste tot een bezoek aan deze nationale film moet terecht iedereen gezien hebben. Daaren boven zorgt de directie voor een prima bijpiogramma 1 In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voering als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, ver koopin gen uit plaats en streek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, De gezondheidstoestand van Prinses Juliana. Men meldt van officieele zijde, dat Prinses Juliana, hoewel op Soestdijk teruggekeerd, nog niet geheel hersteld is en op advies van den behandelenden geneesheer voorloopig het paleis nog niet mag verlaten. De Prinses heeft derhalve moeten afzien van haar voor nemen om vandaag de feestelijkheden te Apeldoorn ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin bij te wonen.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9