Binnenlandsch Nieuws. BUITENLAND. stemmingen moeten worden gehouden, doch de commissie, en de aangewezen plaatsen worden niet door Duitsche, maar door internationale troepen be zet. Godesberg stelde niet vast, hoe de volksstemming zou worden gehouden. München schrijft het Saarstatuut voor. De economische voorwaarden zijn voor Tsjecho-Slowakije veel gunsti- ger. Maar vóór alles plaatst de premier als winstpost, dat te München is be wezen, dat zelfs de moeilijkste proble men zonder verlies aan menschenle- vens kunnen worden geregeld. Hij wees erop, hoe moeilijk het was voor Hitier, iemand van die positie om krachtige verklaringen terug te nemen en toe te stemmen dat op 't laatste oogenblik door bespreking met derden, aanmerkelijke veranderingen werden aangebracht, ondanks de beslissingen die hij had genomen. Hij bracht voorts warme hulde aan Mussolini en Ciano, die een groot werk voor den vrede hadden gedaan. Voorts wees hij op de Duitsch Engelsche verklaring. Het werd stil in de zaal, toen Cham berlain zijn slotwoorden uitsprak: „Ja, ik ben een realist. Toch zeg ik, dat ik een nieuwe gelegenheid zie, om de ontwapening ter hand te nemen. Alvorens ik mijn taak overdraag aan een jonger man, wil ik al mijn krach ten wijden aan het herstel van het ver trouwen, aan het doen verdwijnen van de vijandelijke stemming tusschen de landen, opdat zij inzien, dat zij veilig hun wapens een voor een terzijde kun nen leggen." Langdurige toejuichingen weerklon ken na deze rede van den premier. De oppositie aan het woord. Het woord was daarna aan de twee leiders van de oppositie, Attlee en Sin clair, die met allen eerbied voor het door Chamberlain verrichte werk, toch vol critiek waren over hetgeen hij had bereikt. De labourleider Attlee sprak van de grootste diplomatieke nederlaag, die Engeland en Frankrijk ooit hadden ge leden. De reden van Hitiers aanval was niet, dat de situatie der Sudeten- Duitschers onhoudbaar was gewor den, maar dat hij den tijd rijp achtte voor een nieuwen stap in de richting van overheersching van Europa. Wanneer men den toestand van de Duitsche minderheden vergelijkt met die van de joden, katholieken en so cialisten in Duitschland, aldus Attlee, dan is het verschil even groot als dat tusschen hemel en hel. Chamberlain is de dupe geworden van de dictators, aldus spreker. In plaats van bondgenootschappen en collectieve veiligheid heeft men thans beloften van Mussolini en Hitier. Wat zal de premier zeggen, als Hitier nu om koloniën vraagt? Veronderstelt, dat hij alleen maar om den Belgischen Congo, of Nederlandsch Sumatra vraagt, wat zal dan zijn standpunt zijn? De liberale leider Sinclair zeide, dat een voortdurend terugtrekken voor de agressieve dictaturen nooit tot een duurzamen vrede kan leiden. Dat de vrede door onderhandelingen en niet door dreigementen is gered, betwist spreker. Oud-minister Eden begon met warme hulde te brengen aan Chamber lain, die met zoo groote volharding een oorlog wist te voorkomen. Woorden van groote waardeering had hij ook voor Roosevelt en de Tsjecho-Slo- waaksche regeering. De Britsch Fransche voorstellen gaven meer dan voldoening aan de Sudeten-Duitschers en desondanks gingen de' voorstellen van München nog verder. Er zullen weinigen zijn, die naast opluchting niet ook vernedering gevoelen bij het lezen van die voorstellen. De democratieën moeten even re soluut zijn als de landen met een an deren bewindsvorm. De herbewape ning van Engeland dient bespoedigd; de wijze, waarop dat dient te geschie den, moet opnieuw onderzocht wor den. Eden eindigde met de woorden: Ik meen, dat wij den vrede niet alleen voor deze en de volgende maand, maar voor onze generatie moeten redden. Over de rest kunnen wij kort zijn. Men weet reeds dat Praag heeft toegestemd in den afstand van Te- schen aan Polen, dat reeds is bezet, dat men wil onderhandelen over de Hongaarsche eischen; dat men auto nomie aan de Roethenen wil toestaan; zoodat Tsjecho-Slowakije voorbloedt; daartegenover zal dit land van Enge land een leening van 30 millioen krij gen! Anderzijds zijn Polen en Roemenië ook niet gerust over de groote minder heden in hun rijk; ja die konden ook wel eens zelfbeschikkingsrecht vragen. Intusschen de vrede is er, de vredeswil der volkeren is niet zonder invloed ge weest op de beslissing van München en dat is een groote winst voor de toekomst. ABONNEERT U OP DIT BLAD. HITLER'S PROGRAM. Er staan nog vier punten op. De Berlijnsche correspondent van het ,,Alg. Handelsblad" meldt: Het ligt in de bedoeling, dat Hitier, Chamberlain, Mussolini en Daladier nog in den loop van dit jaar opnieuw zullen bijeenkomen, teneinde de plan nen te bespreken voor een overeen komst ter consolideering van den vrede. Deze bespreking zal plaats hebben nadat Daladier en Chamberlain op nieuw het vertrouwen hunner parle menten zullen hebben gekregen ditmaal natuurlijk vooral voor de politiek, die zij bij de regeling der Sudeten-Duit- sche kwestie hebben ingeleid. Chamberlain heeft zooals bekend, Vrijdagochtend met Hitier een ac- coord gesloten, dat ten doel heeft in de toekomst geschillen tusschen hun staten niet meer met de wapenen uit te vechten. Hitier heeft aan Daladier het zelfde accoord voorgesteld, dat deze bereid is eveneens te onderteekenen, zoodra hij zich van het vertrouwen van zijn parlement voor een politiek van vrede en toenadering heeft verzekerd. Hitier zal nu allereerst met spoed de nieuwe Duitsch-Tsjechische grens versterken, zoodra deze definitief zal zijn vastgesteld. Dan zal voor hem de weg vrij zijn tot uitvoering van een program, in samenwerking met de be trokken mogendheden, en te bespreken vooral op de nieuwe conferentie der „Big Four", dat in groote trekken op het volgende neerkomt. 1. Een nieuwe overeenkomst der vier groote mogendheden, die ten doel heeft onmiddellijk een einde te maken aan den burgeroorlog in Spanje. (Ge dacht wordt daarbij aan de mogelijk heid van het herstel der monarchie). 2. Een definitieve oplossing van het vraagstuk van den Poolschen cor ridor door het vastleggen van een „Duitschen corridor" als verbinding van het centrale Duitsche gebied met Oost-Pruisen (dus „een corridor door den corridor"). 3. De inlijving van den vrijstaat Dantzig bij het Duitsche Rijk. 4. Een vredelievende oplossing van het koloniale vraagstuk (waarvoor Duitschland geen verdere actieve pro paganda zal maken) door het afstaan van koloniale gebieden in het midden van West-Afrika door Engeland en Frankrijk, nadat natuurlijk eerst op plechtige wijze de voor het Duitsche volk niet langer te dragen vernederen de clausule over zijn geschiktheid tot het regeeren over koloniale volken zal zijn teruggenomen. Koloniën voor Duitschland Ook Nederland er bij betrokken Het Londensche Zondagsblad de «Sunday Referee« meent, volgens de »M. M.« te weten, dat de kwestie der Koloniën ter sprake gekomen is, in het onderhoud van Hitier en Chamberlain te Müncben op Vrij dagmorgen 1.1. De beide staatslieden schijnen op dit punt oveieenstemming bereikt te hebben. Chamberlain heelt Hitier toegezegd dat hij er voor zal zorgen dat de Britsche regeering een con. ferentie bijeen zal roepen waarin dit probleem besproken zal worden. Engeland, Frankrijk, Nederland, Portugal, Italië en België zouden voor deze conferentie worden uit- genoodigd. (Uit nadere berichten blijkt, dat hiervan geen sprake is en terecht. Nederland heeft niets genomen ot gekregen en staat er dus geheel buiten; heeft dus niets terug te geven). Het ligt in de bedoeling om al deze koloniale machten te verzoe ken een klein deel van hun koloni aal gebied aan Duitschland af te staan Hitier heeft van zijn kant aan Chamberlain de verzekering gegeven dat de koloniale kwestie nooit de oorzaak kan worden van een gewapend conflict tusschen Duitschland en Engeland. Protestantsch en Roomsch in Duitschland Van de 3'/2 millioen Duitschers, die tot dusver tot Tsjechoslowakije behoorden, zijn er 200,000 Evan gelisch, ongeveer 150,000 onkerke lijk en de overigen (dus 90 pCt.) Hoomsch-Katholiek. De aansluiting van Oostenrijk en het Sudetenland wijzigt in Duitschland de verhou ding tusschen Evangelisch en Hoomsch-Katholiek sterk. Voorheen was twee derde Pi otestantsch, één derde Roomsch—Katholiek (42 millioen contra 21 millioen) Thans is de verhouding. 43 millioen Evangelisch en 31 32 millioen Hoomsch-Katholiek. De katholieken en protestanten zullen als zoodanig niet verheugd behoeven te zijn over den anschluss van meer dan 3 millioen christenen aan 't Duitsche rijk, tenzij Hitler ook hier van koers veranderen kan, dat was een gelukkige uitkomst! Wij hopen, maar vreezen. Nu de crisis voorbij is. Zij kostte één milliard. United Press meldt aandewTele- graaf« de volgende bijzonderheden betreffende de kosten, welke de Europeesche crisis met zich bracht, alleen voer de vier groote mogend heden. De zeventien dagen van crisis, die Europa heeft beleefd, hebben in totaal bijna een m lliard gulden gekost of ongeveer 60 millioen gul den per dag. Volgens berichten uit Londen, Parijs, Berlijn en Home, heeft En geland hiervan het giootste deel betaald, n.l. 400 millioen gulden. Dit is te wijten aan het feit, dat Engeland zijn maatregelen plotseling heeft moeten nemen, terwijl anderen zich reeds lang van te voren konden voorbereiden. Italië is er het beste afgekomen, wat de uitgaven betreft en heeft slechts 30.000 gulden extra-kosten moeten maken. Men had te Home steeds 't standpunt ingenomen, dat er geen oorlog zou komen. Boven dien was de geheele mobilisatie- organisatie van dien aard, dat dure voorbereidende maatregelen over bodig waren. Na Engeland heeft Duitschland de grootste kosten gehad, n.l. 260 millioen gulden, waarbij zijn inbe grepen 166 millioen voor de ma noeuvres van anderhalve maand, waaraan door een millioen soldaten is deelgenomen, 92 millioen gulden voor het betalen van 270 000 arbei ders, die aan debiegfriedlinie heb ben gewerkt en 9 millioen gulden voor ondersteuning van 250.000 vluchtelingen uit de Sudeten-Duit- sche gebieden. Verder neemt men aan, dat de Duitsche scheepvaart maatschappijen bijna een millioen hebben verloren door afgeboekte passages. Ook Frankrijk heeft zware offers moeten brengen. Men schat voor dit land de uitgaven op 116 millioen gulden. De twee millioen man, die thans onder de wapenen zijn, kosten bijna 7'/a millioen gulden per dag! Rome verwacht een bezoek van Chamberlain De Daily Telegraph meldt uit Rome, dat aldaar Maandagavond opnieuw gesproken werd over een bezotk, dat Chamberlain binnen kort aan Mussolini zal brengen. Men veronderstelt, dat Cham berlain een pleziertocht op de Middellandsche Zee zal maken en dan Italië zal bezoeken. Hij zou dan gelegenheid hebben, aldus zegt men, om de kwestie der Spaansche vrijwilligers met Musso lini te bespreken en een snelle en zeer gewenschte ten uitvoerlegging der Engelsch-Italiaansche overeen komst van April te verwezenlijken. Men voegt hieraan toe, dat Cham berlain zeer zeker een hartelijk onthaal zou vinden bij de Itali aansche regeering en de bevolking. De krijgsoperaties in China Omtrent de krijgsoperaties aan het front in China wordt gemeld, dat in de afgeloopen twee weken in den strijd om Tienkiatsjen, ten Zuidwesten van Kwangtsi op den Noordelijken oever van denJangtse naar schatting meer dan 30,000 Chineezen als slachtoffer zijn ge vallen. De Japanners namen 500 Chineezen gevangen en maakten voorts een aantal zware en lichte kanonnen, machinegeweren en een groote hoeveelheid munitie buit. Met den val van Tienkiatsjen en Futsjikau zijn twee der sterkste verdedigingswerken aan de heide oevers van den Jangtse in de Ooste lijke Hopei.provincie in Japansche handen gevallen. De militaire operaties der Japanners langs de rivier naar Hnnkau zijn hierdoor in een nieuw stadium gekomen Berichten uit Sjanghai maken melding van een overwinning der Chineezen op een Japansche co lonne, die op 12 K.M. ten Zuid oosten van Hankau naar deze stad oprukte. Na een strijd van 3 dagen, waarbij aan Japansche zijde, zoo wordt gemeld, tien duizend soldaten vielen, werden de Japanners terug gedreven. Verscherping van geloofs vervolging in Duitschland. Men schrijft aan de «N. Rott. Ct Niet alleen worden in Duitschland alle pogingen in het werk gesteld om het jongere geslacht van de kerk te verwijderen, doch ook worden den jongenmenschen, die zich op het kerkelijk ambt willen voorbe reiden, vele hinderpalen in den weg gelegd. De gelegenheid om in de theologie te gaan studeeren wordt door de regeering hoe langer hoe moeilijker gemaakt. Men heeft tal van theologische faculteiten in Oostenrijk gesioten, alsook r. k. lagere scholen, evenals de diocesane jongensscholen te Lenz en Salzburg. Voorts Capucijnenen Cisterciënzer kloosters. Ook verschillende pro- testantsche organisaties werden ont bonden en de eigendommen in beslag genomen. Een nieuwe wetsbepaling zegt, dat legaten op het sterfbed voor kerk of religieus doel ongeldig zijn enz De troebelen in Palestina. Op de gebeurtenissen, welke zich dit weekeinde in Palestina hebben afgespeeld, zijn aanzienlijke troepen bewegingen gevolgd. Volgens officieele gegevens zijn sedert Zaterdag 140 slachtoffers gevallen, onder wie ten minste 85 opstandelingen. Tien Arabieren gedood. Tien Arabieren zijn gedood en 4 gewond bij de ontploffing van een landmijn. Dit brengt het aantal der in de laatste twee dagen gedoode Arabieien boven de honderd. Vangstvaartuig met 16 man vermist. Zondag is uit Aalesund een vangst vaartuig naar Oost-Groenland ver trokken om nasporingen te verrich ten naar het vangstvaartuig Runde- horn, dat twee en een halve maand geleden naar de Groenlandsche wa- teien is gegaan en waarvan men sedertdien taal nog teeken heeft gehoord. De Rundehorn had zestien opvarenden en was uitgeiust voor de zalmvangst Geen van deschepcn, die de laatste weken onder Groen land gevangen hebben, heeft de Rundehorn gezien en men vreest daarom, dat het schip reeds op de uitreis met man en muis is vergaan. De eenige hoop is nog, dat de op varenden of een deel hunner de kust van Groenland hebben kunnen bereiken, maar niet in staat zijn geweest in contact met de bevolking te komen* De leider van de vangstexpeditie was Halvaid Revold, de jonge Noor- sche pelsjager, die zeven jaar geleden een deel van Groenland's Oostkust voor Noorwegen occupeerde, wat het beke de, voor het HaagscheHof behandelde, Deensch Noorsche ge schil over de souvereiniteit over Oost -Groenland ten gevolge had. ADVERTEERT IN DIT BLAD Nederland brengt zijn leger op vredessterkte terug. Woensdag 5 October velen naar huis. De regeeringspersdienst meldt ons: Het ligt in het voornemen om, aanvangende Maandag 3 October, de maatregelen, welke voor de grensbeveiliging zijn genomen, ge leidelijk op te heffen. Dien dag zal worden begonnen met het ongedaan maken van de verrichte werkzaamheden. Indien deze arbeid en vervolgens het te- rugkeeren naar de mobilisatie.cen tra, het inleveren van wapenen en en uitrusting enz. vlot verloopt, kan worden verwacht, dat ae dienst plichtigen, die ingevolge de »bui- tengewone oproeping uitwendige veiligheid« thans nog in werkelijken dienst zijn, op Woensdag den 5den October in den namiddag met groot verlof zullen kunnen vertrekken. Opkomst van dienstplichtigen op 10 October. De regeeringspersdienst meldt, dat de opkomst ter inlijving van hen, die bestemd waren om op 4 October 1938 te worden ingelijfd, en op de opkomst van hen, die als gevolg van verleend uitstel enz. wel zijn ingelijfd, doch op 4 October 1938 de eerste oefening moesten aanvan gen, thans op 10 October 1938 moet plaats hebben. Dit geldt ook voor hen, die bestemd waren om op 4 October 1938 op te komen voor opleiding tot reserve-officier. Op 10 October moet de opkomst geschieden, op plaats en uur, zoo als voor 4 October was bepaald, ook al wordt geen nieuwe oproeping ontvangen. Degenen, die voor vrij vervoer naar de plaats van opkomst een vervoerbewijs noodig hebben en niet in het bezit zijn van een bewijs, geldig voor 10 October, kun nen zoodanig bewijs aanvragen ter gemeente secretarie van hun woon plaats, bureau voor militaire zaken. Ten aanzien van de herhalings oefeningen van de dienstplichtigen, voor wie het opkomen voor deze oefeningen in verband met de bui tengewone omstandigheden werd uitgesteld, is nog geen beslissing genomen. Volksgasmaskers. Levering aan particulieren wordt nader geregeld In verband met de groote vraag naar volksgasmaskers, deelt de di rectie der Artillerie-inrichtingen (Lange Voorhout 102, 's-Gravenhage) ons mede, dat momenteel niet over een voldoende voorraad volksgas maskers van het type «Artillerie- inrichtingen» voor verstrekking aan particulieren wordt beschikt. De fabricage is weliswaar in vollen gang, doch voorloopig uitsluitend ten behoeve van den inspecteur voor de bescherming van de burgerbe volking tegen luchtaanvallen. De aflevering aan particulieren wordt in overleg met genoemden inspecteur nader geregeld en het noodige zal daaromtrent in de dag bladen worden bekend gemaakt. Hoewd de prijs nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld, zal deze op ongeveer f 5 worden bepaald. Record-vervoer van de K.L.M. De internationale spanning der laatste weken heeft zich in de ver- voercijfers van de K.L.M. op onge kend duidelijke wijze weerspiegeld. Het passagiersvervoer en de plaats bezetting der K.L.M.-vliegtuigen ge ven cijfers te zien, welke alle in de geschiedenis der maatschappij be staande records gebroken hebben. Het waren voornamelijk belang rijke zakenlieden, die op de meest intensieve wijze van het Europee, sche net der K.L.M. gebruikmaak, ten. Alléén in de week van 18 tot 25 Sept. vervoerde de K.L.M. op het Europeesche luchtnet (zonder bin nenland) 3338 passagiers, tegenover 2442 in dezelfde week van het vorig jaar. En de thans afgeloopen week de meest spannende in het af geloopen tijdvak zal zelfs naar schatting een cijfer van meer dan 3500 passagiers te zien geven, d.w z. gemiddeld 500 internationale reizi- gers per dag NIEUW .JEUGDWERKKAMP „DE WITTE BERGEN" TE OOSTELBEERS. De Dioc. Commissie voor Werkloo- zenzorg in ons Bisdom, (samengesteld uit vertegenwoordigers van den Bos- schen Dioc. Werkliedenbond, de Jon ge Werkman en de K.A.J.V.), en tot nu toe exploïteerende de werkkampen „Gerra" te Haaren en „Baast" te Oos- telbeers, heeft gemeend te moeten overgaan tot het inrichten van een derde jeugdkamp. De deelname aan beide eerstge noemde kampen is van dien aard, dat een tweede lange kamp gewettigd en om de zich aanmeldende deelnemers eenigszins spoedig te helpen, nood zakelijk is. Dit werkkamp zal de beschikking hebben over terreinen onder de ge meenten Oirschot, Oostelbeers, Ves- sem en Veldhoven, bestaande uit hei de, dennenbosschen en vennen, ter grootte van ruim 150 H.A. en eigen dom zijnde van de Stichting H. Johan nes Bosco. Deze stichting heeft hel plan om deze terreinen uitsluitend te bestemmen tot een vormings- en ont spanningscentrum voor de rijpere jeugd. Dit vormings- en ontspannings centrum voor de jeugdvereenigingen zal moeten bestaan uit de noodige ge bouwen voor het houden van cursus sen en samenkomsten voor de rijpere jeugd met daarnaast voldoende ter reinruimte voor die jeugd, die deze terreinen wil gebruiken om te kam peeren, te bivakkeren, tot een excur sie enz. Het ligt in de bedoeling van boven bedoelde Commissie om deze plannen als werkobject te laten dienen voor de jonge werkloozen, die in een werk kamp ter plaatse worden gehuisvest. Op deze wijze helpen de jeugdige werkloozen mede aan het oprichten van een centrum, dienstig voor hen zelf, voor hun stand- en lotgenoo- ten. Daarenboven mag gerust gezegd worden, dat dit buitencentrum in deze uitvoering nimmer tot stand komt, tenzij op deze manier. Het werkkamp zal dus zorgen voor de grondwerken, aanplanting en plantsoen, aanleg van paden, afrastering van terreinen, in richting van kampeer- en bivakter rein, aanleg van parken, ontginning van enkele stukken, enz. Daarenboven zullen de vakarbeiders onder hen kun nen medewerken aan den opbouw der diverse gebouwtjes, het hoofdgebouw, het cursushuis. Dit cursushuis komt hopelijk tot stand in samenwerking met de Centrale Werkplaatsen Hel mond, Eindhoven, Tilburg, 's-Herto- genbosch, Nijmegen, Oss enz. De jeugdige werkloozen in de Cen trale Werkplaatsen kunnen de kleine re werkstukken van dit huis vervaar digen, zooals deuren, kozijnen, ijzer en smeedwerk, meubels etc. Op deze manier werkt de geheele jeugd mede aan den opbouw van dit jeugdcen-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2