HET DOODE PUNT N 3 1L 3 J t r l, 3 THEE Gemeenteraad Sprang-Capelle, J//J Uk V li WA RECHTZAKEN KANTONGERECHT. GEMENGD NIEUWS. doet je goed 'fil HEUSDEN. WASPIK ^2 7/ 55 Strepen. Punten. Codes! Uitselnen en opvangen! Verantwoordelijk maar afmattend werk! Hij zou willen seinen: S. O. SThee! Monter en frisch kent hl] geen matheid meer! Komt er een S.O.S. hij is paraat. Thee gaf hem weer een flinke dosis uithoudingsver* mogen. VOOR hen, <!Tevöortc!urencf7trspan» ning werken, voor hen aan wier zenuwgestel hooge eischen wordeo gesteld, is Thee dè drank! Een drank* geurig en opwekkend, die algemeen als de beste wordt beschouwd voor zenuwen, hart en nieren! Thee tegen oververmoeidheid en afmatting. Mits goed gezet. trum. De paedagogische leiding van dit kamp zal berusten bij drie broeders van dezelfde Congregatie, die tot nu toe Gerra en Baast onder haar leiding had. De algeheele leiding zal in handen zijn van de Commissie voor Culturee- le werkloozenzorg. Voorloopig zal een Kapel worden ingericht in een der barakken, welke de Regeering beschikbaar stelt. Later zal een steenen kapel worden ge bouwd. De ondernemende Commissie stelt zich voor dit kamp telkens acht weken te laten duren en dan 5 kam pen per jaar te houden. Het aantal deelnemers zal per kamp 96 kunnen bedragen. Dit kamp zal 6 October a.s. plech tig in gebruik worden genomen. Om 10 uur zal onze Bisschop Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen in de kapel de H. Mis opdragen. Daarna zal Monsig- neur de inzegening van het kamp ver richten. Om 12 uur zal Zijne Excellentie Minister Romme het kamp openen. Daarbij zullen eenige toespraken wor den gehouden. Het spreekt vanzelf dat nu 't woord is aan de jeugdige werkloozen van 16 tot 24 jaar wonende in het Bisdom \s-Hertogenbosch. De Commissie vertrouwt dat ze al len zonder uitzondering een bezoek aan één van de drie werkkampen zul len brengen. Liefhebbers kunnen zich melden bij de R.K. Werkliedenvereniging, Jon ge Werkman, of op de pastoriën. Laatstgenoemde instanties willen dan wel zoo goed zijn de aanmeldin gen door te geven aan St. Annaplein 21, Tilburg. De grensbataljon9. Gisteren zijn de troepen, die op last van Me regeering onder de wapenen zijn geroepen ter verster king van de grensbeveiliging, naar de mobilisatiecentra teruggekeerd, hetgeen met eenige feestelijkheid gepaard ging. Te Groningen, Assen, Dordrecht en Maastricht hebben de troepen voor de militaire en bur gerlijke autoriteiten gedefileerd. De storm. De storm heeft over ons land weer aardig huisgehouden, talrijke schepen hebben op zee in nood verkeerd en op de Brasemermeer is een tjalk gezonken, waarbij vader en zoon verdronken zijn. De afsluitdijk heeft zeer veel ge leden en ook elders is de schade groot. Met een biljartqueu geslagen. De schoenmaker J. M.van B. was door den politierechter te Breda veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, omdat hij op 20 Maart 1938 te Kaatsheuvel J. G. met een biljartqueu een klap op het hoofd gegeven en daarbij bloe dend had verwond. In hooger beroep terechtstaande werd bevestiging van het vonnis geëischt. Het gerechtshof heeft het vonnis bevestigd doch de straf verminderd tot een maand gevangenisstraf. Beleediging in het weekblad «Zwart Front» Voor het gerechtshof verscheen Jhr. J. H. M. de K., administrateur der radiocentrale te Oisterwijk, in hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Breda waarbij hij veroordeeld was tot f200 boete of 40 dagen hechtenis ter zake dat hij op 16 April j 1. te Oisterwijk opzet, telijk J. B. Bomans, lid van de Gedeputeerde Staten van Noord- Holland openbaar bij geschrifte had beleedigd, doorals verantwoordelijk redacteur van het weekblad «Zwart Front» opzettelijk beleedigend voor genoemden Bomans te doen opne men een artikel onder het opscnrift: „Bomans nogs teedszonderschaam te" Verdachte was tijdelijk belast geweest met de redactie van «Zwart Front»daar Arnold Meijer toender- tijd in Spanje vertoefde. De advocaat generaal Mr. Massink wees er in zijn requisitoir op, dat in «Zwart Front» menschen die doorgaans zelf niets gepresteerd hebben, iedereen maar radbraken, belasteren en omlaag halen. Derge lijke bladen moet de mond gesnoerd worden. Spr. eischte bevestiging van het vonnis. Verdachte zeide den vorm waarin het artikel gesteld waste betreuien. Hij was slechts tijdelijk redacteur geweest. Hij achtte herhaling van zulk een geval door hem uitgesloten, en had niet de bedoeling gehad te beleedigen. Het gerechtshof zal over 14 dagen vonnis wijzen. DEN BOSCH. Wegens ovei treding van hetCrisis- zuivelbesluit verscheen voor het Kantongerecht een slager uit Drunen die op 26 Juli j.l. een kilo gesmolten reusel had voorhanden gehad, ver- stopt in een paardenruit met hooi, waar het door den controleur L. Leijs werd ontdekt. Deze controleur, wonende te Waalwijk, werd als getuige gehoord en verklaarde, dat hij een broer van verdachte met het vet had zien wegloopen, toen hij kwam. Deze had later voorgegeven, dat hij juist van plan was geweest hel weg te brengen, maar dat klonk niet erg geloofwaardig. Verdachte is al eerder bekeurd. Tegen hem werd geëischt f30 boete of 30 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het vet. De rechter uitspraak doende veroor deelde hem conform den eisch. Twee jongens overreden Een gedood- Op de Geldersche Kade tusschen Ede en Veenendaal zijn gistermiddag om half een twee jongens door een vracht auto gegrepen; de 15 jarige E. J v, d Hoef werd op slag gedood, zijn 10 jarig broertje is ernstig gewond. De beide jongens hadden op het land aardappelen gerooid en wilden per fiets huis terug keeren. De oudste bestuurde de fiets en de jongste zat voor op de stang. Op het oogenblik dat zij van het land de Geldersche Kade wilde oprijden, naderde de vrachtauto. De chauffeur remde uit alle macht, maar kon de jongens niet ontwijken. Motorrijder in botsing met personenauto. Gisteravond om half acht werd op den Wouwscheweg te Bergen op Zoom ter hoogte van het R. K. kerkhof een personenauto bestuurd door d?n heer Hopmans uit Bergen op Zoom, achterop gereden door een motorfiets, bestuurd door den 30 jarigen C. Stiphorstuit Breda. Deze heeft blijkbaar den auto niet of slechts op het laatste oogenblik opgemerkt, Hij botste met volle vaart tegen den linkerbumper van de auto. door den schok vloog Stiphorst uit het zadel en kwam met groote kracht tegen den auto terecht, waarna hij vervolgens bewusteloos tegen den grond smakte. De geneesheer Blom van Assendelft was weldra ter plaatse en liet het slachtoffer naar het Algemeen Burger ziekenhuis te Bergen op Zoom brengen, De toestand van S. is zeer ernstig Weer een slachtoffer van den onbewaakten overweg. Op den onbewaakten oveweg te Nijezijl, gemeente Sneek, is vanochtend een personenauto door den trein gegrepen. De bestuurder is hierbij om het leven gekomen. Gerstsilo ingestort. Arbeider doodelijk gewond. Omstreeks twee uur gistermiddag is teSwalmen door tot nu toe onbekende oorzaak bij de mouterij van de firma J. Hendrickx Crys een gerstsilo inge stort. Er waren twee arbeiders in het gebouw aanwezig. De 32 jarige arbeider H. Geerlings, die op de benedenverdieping werkzaam was, werd onder het puin bedolven Hij is na twee zwa r verminkt onder de puinhoopen vandaan gehaald. De arbeider Walenburg die op den zolder aan het werk was, kon zich tij dens de instorting aan een neervallende balk vastgrijpen- Hij bleef daaraoor ongedeerd. Om twee uur werden de arbeiders en eenige omwonende opgeschrikt door een geweldig gekraak en ieder haastte zich naar de p aats, waar de gerstsilo ineen stortte. Direct ging men met man en macht aan het werk om den onder het puin bedolven arbeider Geerlings te redden, doch dit nam toch nog twee uurinbeslag, aangezien men verschillende ijzeren balken moest doorbranden en steenblokken verwijderen. Geneeskundige hulp was direct ter plaatse, ook burgemeester Strens en de rijks en qeme ntepolifie, die hun handen vol hadden om de vele nieuws gierigen van het terrein van de ramp verwijderd te houden, waren aanwezig In angstige spannig stonden vele honderden te wachten, totdat men de man, wiens rechterbeen totaal verbrijzeld bleek te zijn en die een hoofdwonde eninwendige kneuzingen had opgeloopen is naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar h'i gisteravond is overleden. Zes gewonden en drie dooden bij verkeersongevallen. Drie motorongelukken en een auto ongeval hebben Z<>ndag weer de noo- dige slachtoffers geëischt, zelfs een doode Te Stavenisse butste gisteravond om ongeveer halfzeven de 18 jarige motor rijder De Rooy op een onoverzichtelijker driesprong in den Kerkweg tegen een vrachtauto. De botsing kwam zoo hevig aan, dat de molorrüder vrijwel op slag dcod was. De politie heeft beide voer tuigen in beslag genomen en stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. De 23 jarige dinstplichte K chauffeur bij de motorartillerie te Naarden, reed gistermiddag met zijn motor op den Rijksweg onder Naarden. Uit de Hin- loopenlaan kwam een auto, bestuurd door den beer A. v. D uit Schiedam. Deze verleende den motorrij der geen voorrang, met het gevolg dat K. gegre pen werd en tegen de grond geworpen. Met diepe vleeswonden in het gelaat werd de motorrijder per ziekenauto naar de Majella stichting te Bussum vervoerd. Op den Rijksstraatweg Arnhem— Nij megen bij Eist wilde de 29 jarige motorrijder D. v. d. \J. uit Amsterdam met zijn 25 jarige echtgenoote als duopassagier, een personenauto passe ren, bestuurd door den bakker R. uit Bemmel.Hij bemerkte te laat, dat deze den linkerrichtingaanwijzer had uitstaan om den Station weg in te rijden. Om een aanrijding te voorkomen maakte de heer v. d- V. een scherpe zwenking eveneens naar links dezen zijweg op, doch daarbij slipte hij en botste tegen het trottoir, waardoor hij met zijn echtgenoote over den weg werd ge slingerd. Mevr. v. d, V. bleek verschil lende verwondingen te hebben bekomen en is o. m met een beenbreuk naar hel Wilhelminaziekenhuiste Nijmegen over gebracht. De man werd eveneens naar dit ziekenhuis vervcerd,doch bleek geen ernstij le'sel te hebben opgeloopen. Op de Bredasche Baan bij Roosen daal is gistermiddag ca. balfdrie door onbekende oorzaak een Belgiscne auto met groote vaart tegen een auto gebotst. De drie inzittenden vader en zoon Van Thillo uit Borgenhout bij Antwerpen en de heer G, Machielsen uit Roosendaal werden uit den wagen geslingerd en bleven met ernstige verwondingen op den weg liggen. Per ziekenauto werden zij naar het R- K. ziekenhuis Caritas" overgebracht. Vooral de heer Machielsen was er ernstig aan toe. Hii had een schedelbreuk opgeloopen en moest van de sacramenten der stervenden worden voorzien. Bij de heeren Van Thillo was de toestand niet levensgevaarlijk. De auto werd zwaar gehavend. Zondagmiddag om half vijf is op den rijksweg Breda Roosendaal, onder de gemeente Ellen, op de wegkruising nabij de hoeve St. Willebrord een ernstige aanrijding geschied, welke a n twee personen het leven heeft gekost. Op een zeker oogenblik wilden de gebroeders J. en M- Koevoet, uit St. Willebrord, resp 24 en 28 jaar oud, den weg oversteken om bij een familielid een kaartje te gaan leggen. Uit de rich ting Roosendaal naderde tezelfdertijd een Zuidhollandsche auto. Op onverklaarbare wijze werden beide door den linkerkant van de auto gegre pen en tegen den grond gesmakt. Zij waren vrijwel op slag dood. Beiden waren gehuwd en vader van een kind. De heer J. Koevoet droeg zijn één jarig kind op den arm. De kleine werd een eindweegs weggeslingerd, doch liep slechts lichte kwetsuren op. Onder groote belangstelling vierde 1.1. Zaterdag de heer G. G Carpay zijn zilveren jubileum als hoofd der R.K. Bijz. Jongensschool. Na een H. Mis met Algemeene H Communie der schoolkinderen had om 10 uur een huldiging plaats door de leerlingen der Jongens school, die een treffend karakter droeg. In de van 12 1 uur gehouden receptie kwamen zeer velen van de gelegenheid gebruik maken om den jubilaris hunne gelukwenschen aan te bieden. Hierbij bleek wel duidelijk welk een voorname plaats de heer Carpay in Heusden, vooral in het vereni gingsleven. iiineemt. O.m. gaven van hun medeleven blijk de eerw. geestelijkheid, het R.K Kerk- en Schoolbestuur, bur gemeester Steemers en nog vele anderen In het Patronaat werd 's middags door de leerlingen een tooneelstukje opgevoerd waarbij de jubilaris tevens een cadeau in ontvangst had te nemen.' Vrijdagavond zijn hier zeer geslaagde lucht verduisterings-oefe- ningen gehouden, die van te voren pet strooibiljet waren aangekondigd De oefeningen begonnen om 8 uur om een uur later te eindigen. Over het geheel genomen heeftde bevolking voorbeeldig meegewerkt om alles zoo goed mogelijk te doen slagen, terwijl de oefeningen zelf onder leiding van het hoofd van de plaatselijke afdeeling, den heer v. d. Heijden een vlot verloop hadden. Zondag 2 October werd dooi de Kon. Erk. Scherpschuttersveree- niging St. Blasius een onderling scüietconcours op de schutsbaan gehouden onder hare leden, waar voor prachtige prijzen waren be schikbaar gesteld. Na een hevige kampstrijd werden de prijzen behaald als volgt: le pr. Adr. v. Uever, 2e pr. P. v. d. Oever, 3e pr. M. de Hart, 4e pi. Adr. van Sprang, 5e pr. B. neijkants, 6e pr. Adr. de Hart, 7e pr. P. van Deursen, 8e pr. H. Brouwers, 9e pr. Harrie van Dam, 10e pr. Adr. de Leeuw, lie pr. F. van Dam, 12epr. G. v. Hemert, 13e pr. A. v. Uoijen, 14e pr. J. v. Ooijen, 15e pr Jo Brouwers, 16e pr. Adr. v. Hoofd, 17e pr. C. Heijkants, 18e pr. Ant. v. Bladel. De prijzen werden om negen uur in het vereenigingsgtbouw café Heijkants uitgereikt. Wegens overlijden van haren hoofdman der Kon. Erk. Scherp- schuttersvereeniging St. Blasius, den heer Fr. v. Bladel, is als zijn waar dig opvolger benoemd de heer Ant. v. Bladel te Oudheusden. De Graag speelt Dinsdag a.s. zijn 3e partij om het kampioenschap van Noord-Brabant te Ginneken tegen den heer Ponsijn uit Breda Naar we vernemen heeft de collecte voor de Centrale voor werk loozenzorg alhier f 23 opgebracht. Candidaat R de Bruin van Polobroek heeft het beroep naar Waspik aangenomen. Vrijdagavond j.l. werden tot ouderlingen der Ned. Herv. Kerk benoemd de heeren B. Okkers en L. Burghout. ADVERTEERT IN DIT BLAD Een huishoudcursus voor meisjes Verbetering „Eikendijk". De begrooting 1939 sluitend ge kregen, zonder belasting verhoo ging. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester Smit. Plaatsvervangend se cretaris de heer Verhoeven. Afwezig heide wethouders en de heeren Ver steeg en Timmermans. Na opening spreekt de voorzitter als volgt: Mijne Heeren, Hoewel de datum van het Jubileum van H.M. de Koningin weder enkele weken achter ons ligt, wil ik niet na laten in deze eerste vergadering na dit gedenkwaardige feit dit 40-jarig Jubileum even te memoreeren. Op den Jubileumdag is het volgen de telegram namens U en de bevolking aan Hare Majesteit verzonden: H.M. de Koningin. Amsterdam. Gemeentebestuur en bevolking van Sprang-Capelle gedenkt met dank baarheid de zegenrijke veertigjarige regeering van Uwe Majesteit, be tuigt Haar eerbiedig hulde en ver knochtheid en bidt God's rijken zegen toe over Haar en Haar huis. Ongetwijfeld stemt gij daarmede van harte in en meer dan ooit herinneren wij ons de woorden van den Minister- President, die in zijn fede tot Hare Ma jesteit in de Nieuwe Kerk te Amster dam zeide, dat nimmer in deze veer tigjarige regeering zooveel wolken bo ven den Troon van Hare Majesteit waren saamgetrokken als juist bij dit Jubileum. De laatste weken en vooral de laat ste dagen hebben de juistheid van deze wporden aangetoond. Vele jon gemannen uit onze gemeente zijn naai de grenzen vertrokken, vele maatrege len moesten deze week worden geno men. Ik spreek de hoop uit dat ook de laatste regeeringsjaren van onze Vor stin eveneens jaren van Vrede mogen zijn en dai de aanvankelijke hoop van gisteren, dat de dreigende oorlogswol ken zouden wegdrijven, in vervulling zal gaan. Dat geve God. De heer Verheijden. Mijnheer de Voorzitter. Ik ben over tuigd, dat de door U gesproken woor den de volle instemming van dezen geheelen Raad hebben. Persoonlijk wilde ik hieraan nog toevoegen, dat gelukkig de Europeesche „Ruilverka veling" eindelijk geordend is. Jammer dat de kleine man zooals altijd het gelag betaalt, geruïneerd en uitgescha keld wordt. Aan de orde 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 9 Augustus '38. Wordt goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Proces-verhaal van kasopname hij den gemeente-ontvanger. Wordt voor kennisgeving aangeno men. b. Schrijven van M. H. van Dongen uit 's-Grevelduin-Capelle waarin hij er de aandacht op vestigt dat het los verscharen van vee in groote groepen een belemmering voor het verkeer is, daar de heele weg er door versperd wordt. Hij heeft zelf de minder pret tige ervaring opgedaan, met het ver- scharen van een acht- a tiental koeien van W. J. Pruijssers, dat hij door een ervan met rijwiel en al in een langs den weg loopende vaart werd gewor pen. M. van Dongen vindt het zeer op zijn plaats wanneer aan dezen toe stand een einde werd gemaakt De voorzitter zegt dat dit punt al eenige malen ter sprake is geweest bij een of andere wijziging van de politie verordening. B. en W. waren evenwel van oordeel, dat, daar binnenkort toch een revisie noodig is, te zien of niet een bepaling kan worden opgenomen, die het los vervoeren van vee verbiedt. De heer Kraak vindt het overbodig om hier een regeling voor het vee te gaan maken, wanneer de auto's zoo hard mogen rijden als ze maar willen. Het schrijven wordt voor kennis geving aangenomen. c. Schrijven van het Algemeen Ne- derlandsch Verhond met het verzoek om een belasting te heffen op raam* opschriften e.d. in een vreemde taal. Wordt voor kennisgeving aangeno men. d. Schrijven van het Dagelijksch Bestuur van de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij, waarin het zegt voor nemens te zijn, in samenwerking met de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, hier een cursus op te 'n PITTIGE KOP THEE BRENGT HEM WEER OVER HET „DOODE PUNT"! IPUBLICATIE VAN HET THEE.PROPACANDABUREAU^RHSTBIDAM I

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3