Plaatselijke Berichten Msche Uoering Industrie Karei de Ulol ie Waalwijk Zaterdag 1 October 1938 No. 78 De Echo van het Zuiden Tweede Blad 2 jonge en energieke verkoopers voor de reis* HET NIEUWE TROTTOIR TE VOORM. BAARDWIJK (Noordzijde) Gemeentewerken is thans gereed ge komen met het nieuwe trottoir langs de geheele Noordzijde van den straatweg door voorm. Baardwijk. Hierdoor is een pracht-verbetering tot stand gekomen en een lang ge koesterde wensch van de Baardwijkers in vervulling gegaan. Het is verheugend dat men kans heeft gezien de lange boomenrijen aan die zijde, speciaal langs de Min. Loeff- straat, te sparen. Bij heete Zomerdagen bieden deze voor de wandelaars en de omwonenden een heerlijke beschutting tegen de zon, terwijl zij ook het aspect der straat versieren. Enkele boomen die te hinderlijk in het nieuwe trottoir vie len zijn gerooid moeten worden, wat de straat op die plaatsen een geheel ander aanzien heeft gegeven. Ook de z.g. heulen aan het Laageinde en nabij het klooster der Eerw. Zusters zijn ge dempt en gerioleerd, wat vooral met het oog op de veiligheid voor kinderen een mooie verbetering genoemd mag wor den. In de vele verbeteringen en verfraai ingen door Gemeentewerken de laatste jaren in onze plaats uitgevoerd heeft ook v.m. Baardwijk ruimschoots zijn aandeel gehad waardoor het aspect van dat deel onzer gemeente zeer veel ten goede is veranderd. We noemen slechts: den aanleg van 't trottoir aan de Zuidzijde, den aanleg van de Baardwijksche straat, het onder gronds maken der electrische geleidin gen, waardoor de hinderlijke palen en masten van het trottoir verdwenen en verschillende kleinere werken en nu, als completeering van het geheel het trot toir aan de Noordzijde. Gezien den eigenaardigen stand der huizen aldaar ten opzichte van de rooi lijn en den straatweg, leverde het pro jecteeren dezer trottoirs tal van moei lijkheden op die echter keurig zijn op gelost waarvoor Gemeentewerken on der leiding van den gemeente-bouw kundige den heer de Hoop een woord van lof toekomt. Het opbreken van de tramrails, het opnieuw bestraten van den provincia len weg en de aanleg van fietspaden aan beide zijden dragen verder naast de mooie trottoirs, niet weinig bij tot de verfraaiing en verbetering van den weg door voorm. Baardwijk. Door Gemeentewerken is thans een aanvang gemaakt met de herstra- ting van de Grootestraat in Waalwijk. Men is begonnen aan het Hoekeinde, waartoe het verkeer is omgelegd door de Nieuwstraat. Ook naar deze verbe tering heeft men met verlangen uitge zien, sinds na het uitbreken der rails de straat voorloopig was „bijgelapt". ONZE BURGEMEESTER. De burgemeester is tot 15 Octobèr met verlof vertrokken; zijn functie wordt waargenomen door wethouder Eibers. en leeraren, die zich daarvoor alle zorg en moeiteblij ven geven,ondanks de vele moeilijkheden die de tijds omstandigheden en de opvattingen in regeeringskringen ten deze mede brengen. Tentoonstelling Teekenschool. Zondag 1.1. had de gebruikelijke jaarlijksche tentoonstelling plaats van werkstukken der leerlingen der gemeente-teekenschool in den afge- loopen cursus. Als steeds was er druk bezoek en de velen die van hun belangstel, ling blijk gaven, zullen gezien heb ben, dat het onderwijs op deze school,ondanksbez uinigings manies en wat dies meer zij, op peil blijft of zelfs desondanks er bovenuit tracht te komen. Zoo hebben wij alle respect voor de afdeeling «reclame teekenencr dat uitnemende specimen te zien gaf, werk dat in de practijk in deze eeuw van reclame in en voor elk bedrijf, voor elke onderneming en gebeur tenis, van zoo groote beteekenis is. Ook het »schoenenteekenen« had onze bizondere aandacht en uit den mond van menig vakma n vernamen wij dat hier uitstekend werk geleverd is, niet alleen in het teekenen van de schoenen, maar ook in het schit terend passend serie-werk der pa tronen, behoorend bij de smaakvol geteekende schoentjes. Hiermee kun nen de fabrikanten ook hun voordeel doen, omdat zij hier daadwerkelijk zien waar de goede krachten schu ilen die hun fabrikaat op hooger peil kunnen brengen. Wanneer wij hier even wat breed voeriger bij deze twee afdeelingen stil staan, wil dit in 't geheel niet zeggen dat de andere vakken als de begin-vakken, bet handteekenen, bouwkundig, en machine teekenen minder verzorgd waren Integendeel het geheel maakte een uitstekende indruk, een bewijs dat onze gemeen telijke teekenschool haar oude naam handhaaft, waarvoor wij gaarne hulde en dank beengen. aan directeur Gisteren is de nieuwe cursus ge opend met ruim 8U leerlingen, wat minder is dan vorig jaar. Dit is zeer te bejammeren temeer waar het geringer aantal in hoofd zaak schuilt bij de bouwvakken. 't ls begrijpelijk dal waar de toestand in de bouwvakken thans slecht is, men minder voor de op leiding in deze vakken voelt, maar men vergete niet, dat er toch wel weer eens betere tijden zullen komen waarin behoefte is aan goede vak lui en die moeten tevor n gekweekt woiden. Ook de afdeeling schoenteekenen telt minder leeilingen, wat voor ons onbegrijpelijk is, gezien het onder wijs dat hier gegeven wordt en waarover we hierboven reeds schreven. Laat men toch niet onder schatten de groote waarde van dit onderwijs voor de jeugd, voor hun toekomst, voor 't belang onzer industrie. En ouders en jongens mogen wel overwegen, dat het een dure plicht is mede te werken om 't aantal leerlingen op peil te houden, wil men geen gevaar loopen dat er cursussen worden opgeheven, want dat gebeurt tegenwoordig spoedig Zijn ze eenmaal weg, dan krijgt men ze niet meer terug en dan is Leiden in last. Dit is een aangelegenheid van groote beteekenis, die ernstig mag worden ovei wogen. „KUNST EN KRACHT". In de gisteravond gehouden bijeen komst van het bestuur van „Kunst en Kracht" met het comité uit de oud leden is een hoofd-comité gevormd tot voorbereiding van de a.s. viering van het 20-jarig bestaan dezer ver- eeniging. Dit comité is samengesteld als volgt: Jac. v. Mierlo, voorzitter; M. v. d. Mee, vice-voorzitter; J. Ver hoeven, secretaris; G. Maas, 2e secre taris en A. Lombarts, penningmeester Zilveren ambtsjubileum. Zooals wij hebben aangekondigd, herdacht de heer Piet van Eeten 1.1, Zaterdag den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad der gemeente- gasfabriek en daar de functie van stoker-plaatswerker vervulde. De jubilaris werd Zaterdagmorgen ten kantore ontboden, waar hij om geven door kantoor- en fabrieks- personeel werd gehuldigd door burgemeester Moonen, wethouder Smolders en de directeur de heer P. van Vliet. De burgemeester feliciteerde hem in hartelijke bewoordingen en wees op z'n voortdurende, trouwe plichts betrachting en de groote opgewekt heid, waarmede hij steeds z'n werk verlicht. Hij bood hem namens het gemeentebestuur een prachtig goud horloge met inscriptie aan. Ook de wethouder der bedrijven, de heer Fr. Smolders, huldigde hem als een trouw en arbeidzaam werkman, tervyijl de directeur getuigde van z'n groote tevredenheid en hem feliciteerde namens 't technisch en kantoorpersoneel, hem namens de zen een cadeau en bloemstuk aan biedend. De jubilaris dankte met eenige hartelijke woorden voor deze voor hem zoo onvergetelijke hulde. Ook wij bieden den trouwen en opgeruimden werker gaarne onze gelukwenschen. Nog vele jaren met dezelfde opgewektheid en werklust. Als bijzonderheid mag zeker ver meld dat de jubilaris in al die 25 jaar niet een dag wegens ziekte behoefde te verzuimen van het Roode Kruis. Het Hoofdbestuur gevoelt de be hoefte den leden der Transportcolon nes van alle rangen uitdrukkelijk zij nen welgeineenden dank te betuigen voor dien schoonen arbeid, door hen belangeloos en- met opoffering van veel vrijen tijd en eigen genoegen ten behoeve van de gemeenschap verricht, en rekent op de volle medewerking van Uw Bestuur om deze dankbetui ging op gepaste wijze ter kennis te brengen van alle betrokkenen. Voor het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis de Voorzitster Juliana, prinses der Nederlan den van Oranje Nassau van Lippe B. De wnd. Secretaris-Generaal Dr. H. 1. Offerhaus. VRAAGT Aanmeldingen persocnlijk Grootestraat 275 te Waalwijk. DE STORM. De storm heeft ook in onze gemeente aardig huis gehouden, vooral in tuinen heeft hij een ware ravage aangericht; in een zijn b.v. een tiental populieren ontworteld en verder talrijke heesters en boomen vernield, een groot gedeelte van een geweldigen kastanje-boom is uit den tuin van den heer Wover t dak van de galerij op t raadhuisplein terecht gekomen, gelukkig zonder iets te beschadigen; op tal van plaatsen zijn voorts ruiten vernield enz. Eenige Waalwijksche lederhandela ren die met de nachtboot van Maan dag op Dinsdag naar de Leder- en Schoenenbeurs te Londen zijn vertrok ken, hebben een verschrikkelijke reis gehad, 't was een ongekend noodweer op zee en de boot die ten half vijf te Harwich moest aankomen, arriveerde aldaar eerst te half twaalf, dus met ze ven uur vertraging. R.K. TYPOGRAFENBOND. De wegens omstandigheden vorige week uitgestelde vergadering van den R.K. Typografenbond, afd. Waalwijk, zal nu gehouden worden, morgen avond om 8 uur in het gebouw van de R.K. Werkliedenvereeniging. ANRIJDING. Door den heer C. KI. werd aan gifte gedaan bij de gemeentepolitie, dat z'n handwagen door een vrachtauto is aangereden, waarbij z n wagen ern stig werd beschadigd. Van de auto die met versnelde vaart doorreed, is het nummer bekend, zoodat de eige naar wel spoedig zal <:ijn opgespoord. DE MOND- EN KLAUWZEER- EPIDEMIE. Het mond- en klauwzeer heeft ook in deze gemeente danig huisgehouden. Er werden zelfs verschillende geval len met doodelijken afloop gemeld. Naar wij thans tot onze voldoening kunnen melden is de epidemie aan het wijken, zoodat redelijkerwijs verwacht mag worden dat binnenkort deze kwaadaardige ziekte weer tot het ver leden zal behooren. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. De Afdeeling Waalwijk van het Ne derlandsche Roode Kruis ontving van het Hoofdbestuur het volgend schrij ven: Terugziende op de alom in den lan de gevierde feestdagen ter gelegenheid van het 40-jarig Regeerings-jubileurn van Hare Majesteit de Koningin denkt het Hoofdbestuur met voldoening aan de tallooze goede diensten, welke door de leden van de Transportcolonnes zijn bewezen. Hun groote ijver en toewijding waar het gold hulp te verleenen in tal van gevallen, dikwijls onder moeilijke om standigheden, hebben er ongetwijfeld toe bijgedragen om de aandacht van het publiek wederom te vestigen op het nuttige en menschlievende werk ZES-AVONDEN-WEDSTRIJD E. B. B. C. De biljartclub E.B.B.C. gevestigd bij dhr. W. Pullens café ,,'t Vosje", heeft onder hare leden een zes-avonden-wed strijd uitgeschreven. De eerste uitslag is als volgt: 1 G. Pullens-C. Pullens 100; Op een ronde: H. Klein—J. Vermeu len Jr. TOO; M. Pullens—J. Vermeulen 100; A. v. d. Heijden—H. Slaats 34. Op twee ronden: H, Pullens—K. Leijtens 69; L. v. d. Geld—M. van Mierlo 57, STROOPER GEKNIPT. In den nacht van 3 op 4 October waren de rijksveldwachter v. d. Griendt en de jacht-opzieners Brok en Lieftinck op hun nachtronde door het jachtveld op Giersbergen onder Dru- nen. Zij constateerden daar, dat door wildstroopers een groot vangnet was gespannen over een perceel weiland. Eenige oogenblikken later kwamen twee personen, die het wild op dreven in de richting van 't gespannen net. Doch deze rekenden buiten den waard, want de politie was, ondanks het ontzettende weer, op haar qui-vive en wist een hunner te pakken te krij gen, en deze bleek een beruchte wild- strooper uit den Bosch te zijn. n.l. ze keren v. O. Het net werd in beslag genomen, de strooper meegenomen naar Drunen om zich te ligitimeeren, waarna hij op vrije voeten is gesteld. BRANDJE. Maandagmorgen ontstond een be gin van brand in een schuurtje achter de woning van dhr. B. te v.m. Baard wijk. Door de lichtbrandbare opgeslagen van wat hout en papier greep het vuur zeer snel om zich heen. Gelukkig wist de brandweer door spoedig ingrijpen met een slang op de waterleiding uit breiding te voorkomen. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan een lek in den schoorsteen. AANRIJDIG. Doordat het dochtertje van den heer van B. aan het Hoekeinde Zondag morgen al spelenderwijs plotseling de straat overstak werd zij gegrepen door een auto bestuurd door den heer J. V. alhier. De kleine bekwam enkele lichte verwondingen aan armen en beenen, benevens een onbeduidende hoofd wonde, zoodat deze aanrijding goed is afgeloopen. Dr. Kolster verleende voorzoover noodig geneeskundige hulp. De autobestuurder treft geen schuld. ONGEVAL. De heeren v. B. en K. uit voorm. Baardwijk beiden in verband met de grensversterking vorige week onder de wapenen geroepen, wilden Zondag hun familie een kort bezoek komen brengen. Per motorrijwiel van den heer B. werd de reis naar huis aan vaard met dhr. K. als duopassagier. Nabij Velddriel hadden zij een aan rijding met een fietser die eerst links van den weg reed en op het laatste nippertje nog naar rechts wilde over steken. Het gevolg was dat de motor tegen een langs den weg liggenden hoop steenen op reed. De motor sloeg over den kop en de berijders maakten een leelijken val. De heer K., hoewel aanvankelijk half versuft, bleek slechts weinig let sel te hebben opgeloopen. De heer B. was vrij ernstig aan den voet ge kwetst. Het motorrijwiel werd zwaar gehavend, terwijl de fietser, die het ongeluk veroorzaakte, er met den schrik en een beschadigd rijwiel nog goed was afgekomen. Nadat te Velddriel medische hulp was verleend, werd per auto de reis naar huis vervolgd. Dr. Langemeijer constateerde bij dhr. B. een bloeduit storting in den voet, welke hem be lette naar zijn militaire standplaats terug te keeren. Motor-ongeluk. Toen de heer S. Zaterdagavond per motor in de richting Waalwijk reed, passeerde hij ter hoogte van de Brug over 't Drongelensch Kanaal in den Overlaat de melkkar der DrunenscheZuivelfabriek.Hijschijnt den wagen even geraakt te hebben, in elk geval werd hij voor 't paard over den weg geslingeid en bleef bewusteloos liggen. Dr. Langemeijer was spoedig ter plaatse en achtte overbrenging naar hel St. Nicolaas-Ziekenhuis nood zakelijk, waar later door Dr. Nuboer uit den Bosch operatief moest wor den ingegrepen, daar het slachtoffer een niaagscheur had opgeloopen. Zijn toestand is goed. Schietwedstrijd. Zaterdagmiddag had, zooals wij bereids mededeelden, op de schiet banen bij Galgenwiel de jaarlijksche onderlinge schietwedstrijd der vier afdeelingen der Waalwijksche Bur gerwacht plaats. De uitslag was als volgt: Besoijen 186, Centrum 181, An- tonius parochie 175 en Baardwijk 158 punten. FRAAIE SUCCESSEN VAN WAALWIJKSCHE KONIJNEN FOKKERS. De Waalwijksche Konijnenfokver- eeniging heeft Zondag met groot suc ces deelgenomen aan de te Vlijmen gehouden konijnententoonstelling, ge organiseerd door de konijnenvereeni- ging .Onderlinge hulp" aldaar. De volgende onderscheidingen wer den toegekend: Oude voedsters, Hollanders: 2e pr. W. Brok, Drunen. Ouder dan 3 maanden, voedsters 1938: 1 Z.G. J. van Stokkum. Vlijmen, witte Vlaamsche Reus; 1 Z.G. A. v. d. Griendt. Vlijmen, witte Vlaamsche Reus; 2 A. de Leur, Waalwijk; 2 J. v. d. Dungen, Vlijmen; 3 A. v. Zon, Vlij men; 3 J. v. Stokkum, Vlijmen. Witte Weeners: 1 L.. Mandjes, Waalwijk. Zwarte Lotharingers: 2 W. v. d. Ven, Nieuwkuijk. Gele Vlaamsche Reus: 1 J. Kleijs- sen, Waalwijk; 2 J. v. d. Dungen, Vlijmen; 3 C. van Beijnen, Waalwijk; 4 L. op 't Hof, Deuteren; 5 J. Bronk- horst, Vlijmen. Blauwe Weeners: 2 C. v. Beijnen, Waalwijk. Haaskleurige Vlaamsche Reus: 1 C. v. d. Lee, Vlijmen. Black and Tan: 1 L. Mandjes, Waalwijk. Gouwenaars: 1 E. v. d. Pluijm, Waalwijk; 2 J. v. Stokkum, Vlijmen. IJzergrauwe Vlaamsche Reus: 2 M. Verbunt, Vlijmen. Hollanders: 1 Zeegers, Waalwijk; 2 J. v. Loon, Waalwijk; 3 J. v. d. Griendt, Vlijmen. Witte Vlaamsche Reus, klasse D. tot 3 maanden: 3 J. v. d. Dungen, Vlij men. Fransche Hangoor: 1 C. de Man, Elshout. Gele Vlaamsche Reus: 2 G. Coense, Vlijmen. Witte Vlaamsche Reus, klasse C, oude: 1 A. v. d. Linden, Vlijmen. Fransche Hangoor: 1 M. Mariël. Grijze Vlaamsche Reus: 1 C. v. Hei voort, Haarsteeg. Witte Vlaamsche Reus, klasse B. ouder dan 3 maanden: 1 J. v. Stokkum. Vlijmen; 2 J. Eijckens, Waalwijk; 3 J. v. d. Dungen, Vlijmen. Lotharingers: 2 W. v. d. Ven, Nieuwkuijk. Gele Vlaamsche Reus, klasse B.: 2 L. op 't Hof, Deuteren; 3 N. Mommer- steeg, Vlijmen. Belgian Haris: 1 J. Eijckens, Waal wijk. Haaskleurige Vlaamsche Keus: 1 J. v. d. Heuvel, Vlijmen. Havana: 1 E. v. d. Pluijm, Waal wijk. Black and Tan: 1 L. Mandjes, Waalwijk. Papilion zwart: 1 L. Mandjes, Waal wijk. Blauwe Weeners: 1 C. v. Beijnen, Waalwijk. Gouwenaars: 2 J. v. Stokkum, Vlij-, men. Witte Vlaamsche Reus, klasse A. tot 3 maanden: 2 H. v. Vught, Vlij men. Fransche Hangoor: 1 C. de Man, Elshout. Lotharingers: 2 J. Kleijberg, Waal wijk. Gele Vlaamsche Reus, nest: 1 J. v. d. Dungen, Vlijmen. Beste dieren der tentoonstelling: J. v. Stokkum, Vlijmen, witte Vlaamsche Reus: L. Mandjes, Waalwijk, Black and Tan; A. v. d. Griendt, witte Vlaamsche Reus. FABRIEKSSCHOORSTEEN DOOR DEN STORM AFGEKNAPT. Groote schade in een leerfabriek te Dongen. Gedurende den storm, die gister middag woedde, is om ongeveer 3 uur in den middag de 23 meter hooge fa brieksschoorsteen van de lederfabriek van de firma L. Koenraad aan de Bal- kensteeg te Dongen afgeknapt en neergekomen in de fabriek. Juist waren daar 4 arbeiders aan het werk. De schoorsteen viel vlak langs deze arbeiders en richtte een geweldige verwoesting aan. Het dak van de looierij werd geheel vernield en ont zet. Balken, waaronder zelfs een ijzeren verbindingsbalk, braken finaal of werden verbogen. De buitenmuur, staande langs den weg naar Kaatsheu vel, is geheel ontzet en zal moeten worden afgebroken. Midden in de looierij kwam een stuk van den schoorsteen terecht van ongeveer een meter lengte, een brok steen dat alleen reeds in staat zou zijn geweest de aanwezige arbeiders te verpletteren. De looikuipen zijn vol met puin. Het bedrijf kan ter plaatse onmoge lijk worden voortgezet. De materieele schade is zeer groot. Sluiting cursus vakbekwaamheid voor bakkers in de Langstraat. Vrijdag j.l. had te Raamsdonks- veer de sluiting plaats van den cursus voor bakkers uit de Lang straat inzake de Vestigingswet, ge geven door den heer Sikken uit Botterdam. Door den leeraar den heer Sikken werden op dezensluitingsdag woorden van dank en waardeering gesproken tot de leerlingen en tot den cursus leider den heer Simonis. Namens de leerlingen sprak de heer v. d. Westen uit Baamsdonk een enkel woord van dank en bood tevens een stoffelijk blijk van waardeering aan. Door den heer Simonis werden enkele woorden gespioken in het belang van de organisatie in het alge-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5