NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. KAATSHEUVEL. DRUNEN. GEERTRUIDENBERG. SPRANG—CAPELLE. meen en het bakkersvak in de Langstraat in het bijzonder. Paardensport. Najaarsrit van de Tilburgsche Sportvereeniging. Eerste Zondag van October, wil voor de leden der T. S. zeggen, najaarsrit ter lengte van pl.m. 50 K.M.onder leiding van den voorzitter der vereeniging. De leider was er in geslaagd een uitzonderlijk fraai parcours uit te zoeken wat voerde langs de Hassel- sche kapel,Looaopzand,Iioestelberg, waar werd gerust en van daardoor de duinen naar de Tilburgsche manege, waar ook de rit een aanvang nam. Aan de rit namen deel de dames: Mevr. Pessers-Mannaerts, Mevr. Mutsaerts-Brouwers, Mevr. Berghegge-Miedema, Mej. C. v. d Mortel en Mej. Louise Mannaerts' de heer Jan Pessers, leider van den tocht, dr. F. v. Buchem, dr. C. Enneking, F. Enneking, H. Man naerts, B. Pessers, L. en M. van Loon Jr., Leo Swagemakers Sr. en Jr., J. Diepen, C. v. d. Mortel, J. Berghegge en A. Dröge. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Waalwijk en de laaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand September 1938 ingelegd f63815 62, terugbetaald f 134681.89. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 21446. Afdeelingsvergaderingen A. N. W. B. Uitreiking van chauffeurs-insignes. De eerstvolgende Afdeelingsver gaderingen van den Kon. Nederl. Toeristenbond A N.W.B. zijn vast gesteld als volgt Op Zattnfcg 29 October 1938 Afdeeling 1 (Noord-Holland), te Amsterdam, 3 uur n.m. in Hotel Krasnapolsky. Afdeeling IV (Zeeland) te M i d- delburg, 2 uur n.m. in Hotel »Nieuwe Doeien«. Afdeeling V (Noord Brabant), te T tl burg, 3 '/a uur n.m. in Best. »Modern«, Heuvel 100. ,In deze vergaderingen zullen, evenals vorige jaren in de verschil, lende afdeelingen van den Bond geschiedde, de insignes met bijbe- hoorende diploma's worden uitge reikt aan chautfeurs, die gedurende 12'/a of 25 jaren bij eenzelfden patroon (lid van den A. N. W. B.) werkzaam zijn geweest. Er is, zoowel van de zijde der patroons als van die der chautfeurs, steeds veel belangstelling voor deze onderscheidingen, welke blijkbaar door de betrokkenen op prijs worden gesteld. De aanvraag daartoe geschiedt door de patroons en bij spoedige aanmelding ten kantore van den A.N.W.B.. Parkstraat No. 18-20 te 's Gravenhage, kan men zich thans daarvoor nog opgeven. Belangstellenden in het werk van den A.N.W.B. zijn in deze jaarlijk- sche afdeelingsvergaderingen van harte welkombij vorige gelegen heden heeft hunne gewaardeerde aanwezigheid meermalen aanleiding gegeven tot een vruchtbare gedach ten wisseling. staan. Sarnen aaneengesloten in een krachtige organisatie zullen die krachten daargeen »vat» op hebben Een dankbaar applaus bewees de instemming der aanwezigen. Bij de rondvraag kwamen ver schillende huishoudelijke zaken aan bod. Voorzitter Maas dankte den spreker voor zijn aangename, leerzame causerie en de aanwezigen voor hun trouwe opkomst, terwijl hij van de gelegenheid gebruik maakte om een propagandistisch woord te zeggen over de vrijwillige stuiver-actie der H. L. Een taaie Drunenaar. Toen de negentig-jarige heerFrans van Huiten, broer van oud burge. meester C. v. Huiten, dezer dagen bezig was met het peren plukken en daarvoor in een boom was ge klommen, gleed hij van een taken viel van een hoogte van ongeveer drie meter op den grond. Hij bleef enkele oogenblikken liggen en toegesnelde buren vreesden het ergste. Tot groote verwondering van allen kroop de »valler« weer overeind, terwijl hij bromde »ze willen den ouwen nog niet« en zonder zich aan iemand te storen vervolgde hij zijn werk. Mooie verbetering. Eindelijk is dan de lang verwachte verbetering in den Drunenschen Overlaat tot stand gekomen. De firma G. Vissers uit Drunen is bezig met het aanleggen van een tegelpad aan de Noordzijde van den weg, waarmede men einde dezer week gereed hoopt te komen. Hadden wij verwacht, dat men het pad slechts zou leggen tot aan de plaats waar vroeger de tram den weg kruiste thans blijkt dat men het nieuwe pad doortrekt tot aan den Drunenschen dijk. Daaruit zou men kunnen con- cludeeren, dat men vooreerst nog niet zal beginnen met de uitvoering van den onderweg, wanneer de overweg onbewaakt zou worden. Frater Hermin igild. Na enkele maanden met vacantie in zijn geboorteplaats te hebben doorgebracht is frater Herminigild Vrijdag wederom naar de Missie vertrokken. De reis ging per trein tot Mar seille en verder per s.s. Sibayak. Ledenvergadering R.K.W.V. De R.K.W.V. houdt Dinsdag 18 October a.s. een algemeene leden, vergadering in de zaal der Meisjes congregatie. schouwde en voor de organisatie daarvan, speciaal aan pastoor v. d. Wee namens het gemeentebestuur dank zegde. De plechtige inzegening van het locaal vond plaats door deken v. d. Hout waarna de genoodigden de thee werd aangeboden. Propaganda-vergadering R. K. W. V. Dinsdagavond werd in de zaal der Meisjescongregatie een propaganda- vergadering gehouden vanwege de R.K.W.V. afdeeling »Drunen«, onder presidium van den heer H. Maas. De Voorzitter opende de verga dering te ruim kwart voor acht en riep de aanwezigen, die gerust in grooter getal mogen opkomen, een hartelijk welkom toe waarin hij zich in het bijzonder richtte tot aalmoe zenier Morel uit Tilburg. De spreker van dezen avond, aalmoezenier Morel, hield een pittige en zeer bevattelijke causerie over de gevaren die het katholiek geloof bedreigen en de middelen, die dienen aangewend te worden om deze ge varen af te weren. Nadat de spreker zeer duidelijk den groei van het christendom en onze beschaving had geschetst ging hij er toe over om te wijzen op de krachten die van alle kanten trach ten het katholiek geloof te onder mijnen. Met het geloof tracht men de organisatie en met de organisatie het geloof aan te vallen en tegen dat alles moet de arbeider paraat Ten nadeele van landbouwer J. J. Staal zijn uit een in de Gasthuis- waard staande keet ontvreemd 17 zakken Bevenlandersaardappelen be. staande uit 12 zakken groote en 5 zakken kriel aardappelen. Aangifte van dezen diefstal is gedaan bij degemeente politie alhier. Zondag 2 dezer had te G'berg de officieele opening plaats van de kookschool, welke gevestigd is in een der schoollokalen van de R.K. Meisjesschool in de Koestraat. Bij deze opening waren o.m.aan wezig pastoor de Kroon, directeur van het r.k. jeugdwerk in het bisdom 's Hertogenbosch, deken v. d Hout uit 't dekenaat St. Geertruidenberg, burgemeester Bianchi, weth.Sassen, verschillende H. H. geestelijken uit de omliggende gemeenten alsmede het r.k. kerkbestuur en de bestuurs leden van de St. Vincentiusvereeni- ging. Wegens ziekte van pastoor C. V. v. d. Wee sprak kapelaan v. d. Velden het openingswoord, daarbij dank brengend aan het gemeente bestuur voor de financieele hulp, de vereeniging der Zusters van liefde uit Tilburg voor de totstandkoming van deze school alsmede het comité dat vorig jaar den kookcursus, welke toen nog slechts tijdelijk was en ondergebracht was in de jeugdher berg, geleid heeft. Spr. hoopte dat de school steeds in bloei zou toe. nemen tot heil van de arbeidende klasse waarvoor deze speciaal is opgericht. Daarnaast zullen ook andere bevolkingsgroepen van alle gezindten van deze school kunnen profiteeren. Achtereenvolgens voerden nog het woord pastoor de Kroon, die de jeugdactie besprak, waarvan de stichting van kookscholen een onder deel is, deken v. d. Hout die hoopte dat Gods zegen op deze school zou rusten in het belang van diegenen die zich geroepen gevoelen om later moeder en huisvrouw te worden alsmede Burgemeester Bianchi die de totstandkoming van deze school als een groot gemeentebelang be- R.K. Voetbal. D.E.S.- O.D.I. In een mooie vlugge wedstrijd heeft DES haar tweede overwinning in de 2de klasse competitie I.V.C.B. bereikt met een klinkende 4—1. DES begint van wind af en zit ge regeld op ODI's doel. Verder dan de stevige verdediging weet zij het door haar nog wat te kort spel niet te brengen. ODI heeft plotseling het eerste succes door een goed geplaatst schot in den uitersten hoek. Nu echter w^rdt het pas eerst meenens bij DES. Goed gesteund door de middenlinie trekt ze voortdurend naar voren, tot v Laar hoven met een goede voorzet de Benis een goede kans geeft, die onberispelijk door dezen in een doelpunt wordt omgezet 11. Even later reeds maakt van Nieuwstadt met een prachtschot uit een keurige aanval 2-1. Hiermede gaat de rust in. Na de thee konden de geel-blau- wen, ondanks den sterken tegenwind toch nog het heft in handen houden. Vooral het goede verband tusschen de linies en de spelers onderling valt bijzonder op. In de achterhoede is het telkens van Boxtel, die uit stekend redt en met verre passen de voorhoede goede kansen geeft. Een moment dachten we ODI, die ook niet stil zit door haar doortas tenden midvoor gelijk te zien maken, maar keeper Vloemans, is als ge woon, erg safe. Hierna missen de Dessers kort achtereen twee penal ty's. Dit is echter geen ontmoediging, want nu is het weer v. Nieuwstadt, die mooi doorbreekt, en met een keihard schot 31 maakt. Uit een scrimmage voor doel maakt dezelfde speler ten slotte 4 1, waarmede DES een goede, verdiende en alles zins bevredigende overwinning be haalde. Het tweede DES bracht het tegen het Heike tot een gelijk spel 3—3. Het derde elftal speelde uit tegen RKTVV 3 en won met 2 4. Des 4 kon rusten en toezien, hoe de groote broers vandaag zegevier den. n- R. P.S. Aan het Postkantoor Kaatsheuvel en het daaronder behoorende ambts gebied werd gedurende de maand September ingelegd f 16535.70 en terugbetaald f 57294.54. Het laatste boekje draagt het nummer 9656. Een verkeerd begrepen beweging. Een verkeerd begrepen beweging van den jongen W. v. O. alhier, die met een paar vrienden op den Pro vincialen weg wandeldt ,was oorzaak dat hij van acnteren weid aangere den door een Tilburgsche fietser met het noodlottig gevolg, dat beiden vrij onzacht met den weg in aanra king kwamen, v. O. bezeerde op deerlijke wijze zijn aangezicht, ter wijl de fietser er niet minder aan toe was, en met een lichte hersen schudding bij E. moest worden binnengedragen. Dr. Gappetti ver leende de eerste hulp. DeTilburger werd later per auto naar huis ver voerd. Het Zilveren Priester jubileum van Pastoor Schoenmakers. Onder overgroote belangstelling werden 1.1. Zondag het Zilveren Priesterfeest gevierd van den Zeer- Eerw. heer Pastoor Schoenmakers. Door een ijverig feestcomité was een en ander op zeer luisterlijke wijze versierd. Zoo waren voorde pastorie, de kerk en het parochie huis, schitterende eerepoorten op gericht, terwijl uit schier alle huizen de nationale driekleur wapperde, waarmede de parochianen hun ver knochtheid aan hun herder bewezen. Nadat des morgens een algemeene H. Communie der parochianen had plaats gehad, volgde om tien uur de Plechtige Hoogmis van dank zegging. Van te voren was de jubilaris af gehaald door een lange stoet van bruidjes, het kerk- en Armbestuur. De jubilaris droeg de H. Mis van dankzegging op, waarbij hij werd geassisteerd door de WelEerwaarde heeren Verbun/ en van Vugt, resp. oud-kapelaan en kapelaan der parochie. Het zangkoor, versterkt met kna penkoor, zong op zeer verdienste lijke wijze de driestemmige mis van Thermignon „Te rogamus Domine." Een neef van den jubilaris, de ZeerEerw. heer H. J. A. Schoen makers, pastoor te Beuningen hield een feestpredicatie. Om half een volgde de receptie in het parochiehuis, dat door een schat van bloemen een feestelijk aanzien had gekregen. Talloos velen kwamen hier hunnegelukwenschen aanbieden. Zoo bemerkten wij een groot aantal geestelijke autoriteiten uit den omtrek, deputaties en be stuursleden van vereenigiugen en instellingen op katholiek, charitatief en sociaal gebied, terwijl het geheel vergezeld ging van een schat van geschenken. Verder zagen wij onder de belang stellenden nog Jhr. Mr. Eug. Ver- heijen met familie, Mevr. Snouck— Hurgonje-Verheijen met familie, het gemeentebestuur, dr. Smals en echt- genoote e. m. a. Na de receptie werden enkele feestliederen gecongen door het Zangkoor van de H. Familie onder leiding van den heer Dankers. De jubilaris dankte in het kort voor de belangstelling en speciaal de parochianen voor hun feestgave: het Orgelfonds. Om drie uur volgde een plechtig H. Lof met processie terwijl 'savonds verschillende plaatselijKe muziek- en zangvereenigingen een serenade kwamen brengen. Het is een zeer geslaagde feestdag geweest die bij den jubilaris en de parochianen nog lang in herinnering zal blijven, ST. JOACHIMSMOER. Auto-ongeluk. Zaterdagavond reed de voerman J. D. alhier als gewoonlijk op aezen laatsten dag der week de melkwagen naar de bolerfabriek te Dongen. Toen hij te circa half tien op zijn terugtocht was, op den weg van de Heibloem naardeMiddelstraatkwam hij ongeveer bij den «Commissaris» in botsing met een van de andere zijde komende auto van de Singer Mij. te Tilburg bestuurd door den heer V. in botsing. Voor D. wist wat er gebeurde lag hij eenige meters ver van zijn wagen. Bleek van schrik, gelukkig zonder ernstige kneuzingen was D. weldra op de been, nog geheel versufd van den hevigen slag. Treuriger zag het er uit met de auto en de 3 inzittenden. Deze hadden vooral van de scher ven der verbrijzelde ruiten aan de voorzijde der carrosserie bloedende snijwonden opgeloopen, een dame aan 't voorhoofd, een jonge man nabij de oogen. De bestuurder had ernstige verwondingen aan hoofd en kin. Door toegesnelde hulp werd nood verband gelegd en politioneele hulp ingeroepen. Ook de G. G en G. D. te Tilburg werd gewaarschuwd, die de gewonden' naaa het Ziekenhuis Tilburg bracht De schade aan de voertuigen was aanzienlijk. Het parket was ook ter plaatse gekomen om de situatie op te nemen. Tot midden in den nacht was men in de weer om de toedracht af te teekenen, zoodat 't verkeer op den weg ongehinderd kon doorgaan. Zondags voormiddag is door dege meente- en Rijkspolitie een nauw keurig onderzoek ingesteld naar de toedracht van het ongeluk, terwijl enkele foto's zijn genomen van de plaats des onheils. Kort daarop werd de auto vrijgegeven en door de firma Knegtel uit Tilburg opgehaald. De tooneelclub T. O. G. alhier vergaderde ter bespreking van dc uitvoering in het aanstaandeseizoen. Een bespreking van geschikte too- neelstukken had tot resultaat, dat men voornemens is dit jaar een proef te nemen met een revuej waar toe door het bestuur een keuze zal gedaan worden. SPRANG. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen de Weleerw. Heer Ds. J. J. Poot te Bunschoten. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand September'38 voor de Rijks postspaarbank ingelegd f5236.36 en terugbetaald f4000.50. Het bestuur van den Chr Besturenbond Sprang-Capelle kwam j.l. Dinsdagavond onder leiding van haar 2e Voorzitter, den heer W. M. Dalmaijer, in vergadering hijeen. De a. s. November-propaganda werd breedvoerig besproken, ter voorbereiding waarvan een alge meene vergadering zal worden ge houden. Aan verschillende daarvoor in aanmerking komende leden der aangesloten afdeeling zal een uit- noodiging worden gericht tot deel. name aan de Sociale Studieclub. Naar aanleiding van ingekomen brieven van den vertegenwoordiger bij de Rijksinspectie voor de Werk verschaffing betreffende aanhangige klachten van te werkgestelden in de werkverschaffing alhierontsponzich een breedvoerige bespreking over de houding van den betrokken Rijksinspecteur in deze. Waar de vertegenwoordiger van het C. N. V. bij de Rijksinspectie voor de Werkverschaffing met de wijze van behandeling van bedoelde klachten ook niet accoord kon gaan, werd besloten bedoelden vertegen woordiger te verzoeken deze kwestie bij den Minister aanhangig te maken. Met den storm in den nacht van Maandag op Dinsdag werd alhier veel schade aangericht aan verschil lende woningen. Talrijke pannen werden vernield, terwijl met riet gedekte daken 't moesten ontgelden. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het plaatselijk Comité Sprang- Capelle van de Centrale voor Werk- loozenzorg «Jong Holland snakt naar werk» komt Vrijdag 7 October a.s. des avonds half acht, in het gebouw voor de Chr. Belangen aan het Bruggetje in vergadering bijeen met de collectanten voor afdracht der ontvangen gelden. De landbouwer J. v. O. aan de Zandschel kwam gistermorgen tot de ontdekking dat een kalikoe zich in den stal had opgehangen. Een belangrijke schadepost voor de betrokkene. CAPELLE. Gedurende de maand September 1938 werd op het hulppostkantoor al hier in de Rijkspostspaarbank inge- legd 6205,28 en terugbetaald 19271,35. Het aantal inlagen bedroeg 63, dat der terugbetalingen 123. T er gemeentesecretarie van Sprang-Capelle werden gedurende de maand September 1938 ingevolge de Vleeschkeuringswet aangegeven 13 runderen en 56 varkens. Bij de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk werd een Zondag- schoolvereeniging onder leiding van den heer M. de Kruis, hoofd der Chr. School aldaar, opgericht. Als medewerksters zullen optreden: Mej. Goldschmid, Mej. v. d. Plas, Mej. v. Dommelen en Mej. Zwart. Onze vroegere dorpsgenoot, dhr. W. Kuipers te Utrecht, is benoemd tot controleur bij de Akkerbouw-Centrale. De jaarlijksche tentoonstelling van de door de leerlingen der O.L. school in de Kom gekweekte planten en bloemen, welke tentoonstelling vo rige week geen doorgang kon hebben, zal nu worden gehouden op Woens dag 5 en Donderdag 6 October a.s. De opening van deze Floralia zal plaats hebben Woensdagavond 7 uur in het gymnastieklokaal der school. De voetbalvereeniging Excel sior speelde j.l. Zaterdagmiddag voor den Brab. Voetbalbond een competi tiewedstrijd tegen Kozakken Boys" uit Werkendam op het sportterrein aihier. Deze wedstrijd werd door Excelsior met 62 gewonnen. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging op Geref. grondslag houdt a.s. Woensdagavond 7 uur in de consis toriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier haar jaarvergadering. Behalve de ge wone agendapunten zal "Ds. Oosten- brug, eere-voorzitter der vereeniging een -inleiding houden over het onder werp ,,Gods Woord". Zaterdagavond van 8—10 uur heeft in de gemeente Sprang-Capelle een oefening in Luchtbescherming plaatsgevonden. Vrijdagavond was hiervan via het radiodustributienet van den heer van Wijlen en door openbare bekendma king aan de aanplakborden door den Burgemeester bekendheid gegeven. In tegenstelling met de oefening in 1936 werd thans geen zwart afscherm- papier beschikbaar gesteld, doch was via de radio, naast enkele andere aan- wijzigingen die werden gegeven, ge zegd dat het publiek daarvoor zelf moest zorgen. Geconstateerd mag worden, dat de de verduisteringsproef uitstekend ge slaagd is. Over het algemeen waren slechts weinig lichtpunten te ontdek ken. Zoo was b.v. de Korte Nieuwstraat uitstekend verduisterd. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6