Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. 95 „NOORD BBABAND" FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD JAAR HET DIAMANTEN MEDAILLON. NUMMER 81. WOENSDAG 12 OCTOBER 1938. 61e JAARGANG, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, tnz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. HITLER OVER DEN VREDE. Te Saarbrücken heeft de Führer Zondag een rede gehouden over de om standigheden, waaronder te München het accoord was gesloten. De resulta ten zijn te danken aan den vredeswil van Duitschland. de eensgezindheid van het volk en aan de bewapenings sterkte, waaraan Hitier, naar hij zeide, zes jaren achtereen had gewerkt. Voorts noemde hij Mussolini zijn eenige ware buitenlandsche vriend. Dat de vrede behouden bleef is óók te danken, zoo erkende hij, aan het vreedzaam streven der regeeringen in Engeland en Frankrijk, maar er is geen waarborg, dat deze vreedzaam zullen blijven, want in democratische landen kunnen regeeringen elk oogenblik wor den weggevaagd en door menschen met minder vreedzame bedoelingen worden vervangen. Daarom worden de versterkingswer- ken in het Westen met verhoogde ener gie uitgebreid en worden met name de gebieden van Aken en Saarbrücken, die tot nog toe vóór het Duitsche ver dedigingsstelsel lagen, in dit stelsel be trokken. De mobilisatiemaatregelen die men op 'n critiek oogenblik had moeten treffen, zouden reeds gedurende de eerstvolgende dagen worden opgehe ven. Hitier motiveerde zijn verster kingsmaatregelen in het Westen door te wijzen op de eigenaardige staatkun dige structuur der buitenwereld, die het mogelijk maakte, dat bijv. te zijnertijd in Engeland Chamberlain werd opge volgd door menschen als Duff Cooper, Eden of Churchill, wier doel het was onmiddellijk een wereldoorlog te be ginnen!! Van Engeland eischte Hitier, dat men er zou afzien van den lust om voogdschap over Duitschland uit te oe fenen. Het gaat niet aan, dat van En geland uit telkens wordt geïnformeerd naar de omstandigheden van bepaalde personen in Duitschland. Dat zijn onze zaken en daar heeft een ander niets mee te maken. Katholiek verzet in Weenen. Hitier bedoelde natuurlijk dat men in het buitenland zich niet moet, niet behoort te interesseeren voor de ge zondheid van ds. Niemöller en andere gevangen zittende dominees, pries ters, gewezen politieke leiders, als Schuschnigg en evenmin voor de hou ding in het algemeen van de nazi's je gens christendom en geslagen tegen standers. Maar deze eisch van Hitler is onbil lijk; in het buitenland houdt men er niet van om gevoelens van recht en men- schelijkheid te onderdrukken. Vandaar, dat er thans ook allerwe gen weer belangstelling is voor wat pas in Weenen gebeurde. Kardinaal Innitzer, een Sudeten-duitscher van af komst die de nazi's bij den Anschluss met zooveel vertrouwen was tegemoet gekomen en hen met een ,,Heil Hitier" begroette, heeft al lang ondervonden, dat de nazi's de kerk geen enkel heil, integendeel, hebben gebracht. Reeds Vrijdagavond kwam het voor den St. Stefanusdom te Weenen tot ge vechten tusschen nazi's en de katholie ke jeugd, tot wie de kardinaal in een druk bezochte godsdienstoefening het woord had gericht. Na de preek verza melden zich ongeveer 10.000 katholie ken op het plein en weldra weerklonk machtig een spreekkoor: ,,Wij geloo- ven aan onzen God, Christus Heil terwijl ook kerkelijke liederen werden gezongen. Nationaalsocialisten, die voorbij kwamen, of die zich in de aan het dom plein gelegen café's bevonden, hielden een tegendemonstratie en schreeuwden ,,Wij gelooven in Duitschland ,,Sieg Heil", ,,Naar Dachau met Innitzer". Hierop ontstond een handgemeen. Voordat het gevecht een grooten om vang had kunnen aannemen, greep de politie in en verrichtte verscheidene arrestaties. In de predikatie, welke kardinaal Innitzer in den dom had gehouden, had Zijne Eminentie de jeugd o.a. toe geroepen: ,,Men heeft ons onze vaan dels en organisaties ontnomen, welke wij met veel idealisme hebben gesticht. Wij hebben er echter bij gewonnen, want wij hebben de waarde van de eensgezindheid ingezien Bewaar uw geloof in het hart en toont het zoo vaak mogelijk openlijk, zelfs als u dat nadeel berokkenen zou". Het paleis bestormd. Tegen den volgenden avond hadden de Nazi's een gewelddemonstratie te gen den kardinaal georganiseerd. Om streeks half negen kwam het tot een open aanval op het palies van den Levensverzekering GEEFT ZEKERHEID. kerkvorst. Alle ruiten werden door de bende nazi's, welke ongeveer duizend man sterk was, ingeworpen. Ten slotte werd de toegang geforceerd. De aanvallers stieten dreigende kre ten uit, zooals: „Levert ons den zwar ten hond Innitzer uit". Geleidelijk groeide het aantal de monstranten tot vijf duizend aan. Jeugdige heethoofden brachten lad ders aan en klommen daarlangs tot aan de bovenste verdieping. Hier ver schaften zij zich toegang door de inge worpen vensters, waarop zij een ware verwoesting aanrichtten. De overige ruiten werden eveneens ingeslagen, het meubilair werd naar buiten geworpen. Buiten joelde de opgewonden me nigte. Kreten werden gehoord als: ,,Er uit met Innitzer, dood aan alle pries ters". Eindelijk, nadat groote verwoestin gen waren aangericht, werden de de monstranten door de politie verdreven. Twaalf ambulance-auto's versche nen ter plaatse om de gewonden weg te voeren en brandspuiten arriveerden om in de omliggende straten de bran den van den paleisinventaris te blus- schen. Oude priester uit raam gegooid! In een bericht van het D.N.B. wordt het voorgesteld, alsof al het ge beurde zou neerkomen op een onbe duidende demonstratie van wat jonge heethoofden. Er zou niets ernstigs zijn gebeurd Maar de bijzonderheden, welke van kerkelijke zijde worden verstrekt, zijn met deze tegenspraak van het D.N.B. volkomen in strijd. Medegedeeld wordt, dat de bibliotheek van het aartsbisdom geheel is verwoest en ver nietigd. Een gruwzame bijzonderheid is, dat een der geestelijken, die zwaar mishandeld werden, een 60-jarige priester is, die uit een raam der eerste verdieping op straat werd geworpen; hij bekwam een hersenschudding en brak zijn beide beenen. De kardinaal in arrest. Ook Zondag kwam het hier en daar tot betoogingen. Aan kardinaal Innit zer is huisarrest opgelegd. Het paleis is bezet door gestapo-agenten, die huis zoeking houden en alle verkeer met het paleis verhinderen. Er mag ook niet worden getelefoneerd. In katholieke kringen acht men thans elke overeenkomst met de Nazi partij onmogelijk; de verhouding tus schen deze en de kerk wordt thans nog scherper geheeten dan in het oude Duitschland. De meer dan 33 millioen katholie ken, de protestanten, gaan naast de joden wel een tijd van „vrede des har ten" tegemoet: maar hoelang zal deze toestand getolereerd worden? een ftijnhardtje nemen HONGARIJE EN TSJECHO-SLOWAKIJE. Maandag is de tweede bespreking gehouden tusschen de Hongaarsche en Tsjecho-Slowaaksche delegaties. De Tsjecho-Slowaaksche delegatie ver klaarde zich, naar United Press meldt, bereid, aan Hongarije de gebieden met een overwegend Hongaarsche bevol king af te staan. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Terugtrekking Italiaansche vrijwilligers. Volgens een uit Burgos ontvangen bericht, heeft Franco zich bereid ver klaard tot onmiddellijke terugtrekking van ongeveer dertig procent der vrij willigers, die aan de zijde der recht- schen strijden, hetgeen neer zou komen op terugtrekking van in totaal 10.000 man, volgens de berekeningen van Burgos. Zooals bekend heeft de republikein- sche regeering reeds kort geleden aan gekondigd alle vrijwilligers te doen terugtrekken. Franco wenscht nu de rechten van oorlogvoering. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Nadruk verboden. 26) En wie heeft de sleutels, vroeg hij langs den neus weg, terwijl hij een sigaret aanstak. Die liggen in het laatje van de toilettafel en ik heb den sleutel van die lade. De hertog heeft dikwijls ge noeg gezegd dat dit niet veilig genoeg is, maar de bedienden van het kasteel zijn allemaal heel betrouwbaar. Ik vind dat de hertog groot ge lijk heeft. Hij zweeg een oogenblik en zei toenIk wou dat ik je vaker zag, Jenny; dit is de gelukkigste dag van mijn leven. Gaat de hertogin dikwijls uit dineeren of naar partijen? Soms. niet zoo heel dikwijls! Dan komt ze zeker laat terug, niet? Ja, maar ik blijf altijd op haar wachten. Waar ben je dan? Dat moet ver velend voor je zijn? Om je de waarheid te zeggen, ik val meestal in slaap over mijn boek in mevrouw's kamer. En hiermede scheen de belangstel ling van mr. Nesbitt voor dit onder werp uitgeput. HOOFDSTUK XXXV. Juffrouw Grey zag er slecht uit. Meer dan eens was de hertogin voor bij gereden, dat de gordijnen neer wa ren. Na enkele dagen ging ze haar be zoeken om te zien hoe het niet haar g'ng- Ik heb u gemist voor het raam, zei ze, is u ziek geweest? Ik ben niet heel sterk was het antwoord. Dat is juist het ergste, u behoort tol die menschen die nooit klagen en ernstig ziek zijn voordat men er wat van weet. Mijn ziek-zijn is van weinig be lang voor de buitenwereld. Maar voor mij is het van groot belang, zei de hertogin haastig. In den laatsten tijd ben ik u gaan beschou wen als een vriendin ik weet niet precies waarom, maar ik voel me heel sterk tot u aangetrokken. Ik denk voortdurend aan u. En ik kan niet ver klaren hoe dit komt. Door de goedheid van uw eigen hart, zei juffrouw Grey glimlachend en kalm. Dat kan moeilijk de reden zijn, lachte Ethel. Maar men zegt dat er menschen zijn, die elkaar sterk aan trekken; dat moet dan het geval zijn met ons. Ik vraag me wel eens af, vroeg ze op haar aardige, bijna kinder lijke manier, of u zich ook zoo tot mij aangetrokken gevoelt? Misschien zelfs te veel, was het antwoord, en de mooie oogen vulden zich met tranen. Ik wil u helpen en een goede vriendin voor u zijn. U zei dat uw ziek zijn van weinig belang is. Heeft u dan geen vrienden, niemand die van u houdt? Neen, ik ben heelemaal alleen op de wereld, antwoordde ze. Als ik van daag stierf, zou er niemand zijn die ervan in kennis zou moeten worden gesteld. Het maakt weinig uit of ik leef of sterf. Maar ik zou u heel erg missen, riep Ethel. Als liefde en zorg ,u in het leven kunnen houden, dan zult u niet sterven. Kijk eens die handen van u, ze zijn doorschijnend.... u heeft te veel gewerkt dezen zomer. U moet rust nemen. Mijn werk vermoeit me niet. Wat is het dan? Vertrouw me en vertel het me. Dit is meer dar» ik kan dragen, dacht Marguerite, maar ze zweeg. Het is altijd jammer zich af te wenden van een vriend, vindt U ook niet? Ja, antwoordde de vrouw, die zich inderdaad had afgewend van ie- deren vriend en alle hoop op aarde had opgegeven. Waarom wendt u zich dan van mij af? Dat doe ik niet, was 't antwoord. Laat mij u dan helpen om u sterk en gezond te maken, om uw groot leed te helpen dragen en .u gelukkiger te maken. Marguerite hief de dunne, bleeke handen op in een beweging van wan hoop. U kunt mij niet helpen, mijn le ven is zoo geheel anders dan dat van andere menschen, en is er geen hoop voor mij. Ik zal het toch probeeren, zei Ethel. Waarom zou er voor u geen hoop zijn? Marguerite huiverde alsof ze koorts had. Ziet u wel; u is ziek. U bent te veel alleen, zei de hertogin. En na een poosje vervolgde ze: U kunt misschien niet zoo goed overweg met de menschen hier uit uw huurt; maar kunnen we er niets an ders op vinden? Zoo een eenzaam le ven als u leidt, zou iedereen ziek ma ken. Ik kom morgen weer terug en we zullen zien of we niet iets kunnen be denken om u weer beter te maken. HOOFDSTUK XXXVI. Dan heb ik geen bezwaar, zei de hertog; als het je genoegen kan doen, doe het dan. Gisteren, toen Jenny was gaan vra gen hoe het met de patiënte ging, had deze juffrouw Grey heel ziek gevon den. Nu was bij Ethel het plan gerijpt om juffrouw Grey te vragen eenigen tijd op het kasteel te komen. Als ze zich dan weer sterk genoeg voelde, zou ze een paar uur per dag voor haar kunnen werken; dan zou zij niet zoo het gevoel hebben dat ze afhankelijk was. Nu had ze haar plan aan den her tog meegedeeld. Wees voorzichtig, liefste, zei deze eerst. Het is heel gemakkelijk om aan een impuls toe te geven zonder voor uit te berekenen wat de gevolgen kun nen zijn. Er bestaat kans, dat, wan neer je haar eenmaal hier haalt, ze hier lang zal blijven. Dan ken je haar niet, Fulke! Daarvoor heeft ze veel te veel fijn ge voel. De moeilijkheid zal juist zijn om haar over te halen hier te komen. Den volgenden dag reed de hertogin naar de Linden om juffrouw Grey te vragen een paar weken op het kasteel te willen komen. Het bleeke gezicht van de zieke werd nog bleeker en enkele minuten was ze niet in staat om te antwoorden. Toen zei ze met een onderdrukten snik: Ik hen hang. De hertogin lachte vroalijk. Bang voor wat? Maar haar lach verstierf toen ze den trek van pijn op het blee ke gezicht zag. Gaat u nu zelf maar eens na hoe zenuwachtig en van streek u moet zijn. Waarvoor bent u bang? Juffrouw Grey keek haar aan met een afwezigen blik. Heb ik gezegd dat ik bang was? Hoe goed en vriendelijk van u om me uit te noodigen. Hoe kan ik u ooit al uw goedheid vergelden? Door weer sterk en gelukkig te worden, zei de hertogin, en haar stem klonk zoo onweerstaanbaar, dat juf frouw Grey tegen beter weten in, toe stemde om te komen. Ze had een voor gevoel van naderend gevaar en toch, het vooruitzicht bij haar kind te zijn, gaf haar een gevoel, alsof de poorten van den hemel voor haar open gingen. Ik kan het me nauwelijks voor stellen, zei ze. Het is meer dan lief van u, louter de gedachte er aan geeft me nieuw leven. De hertogin lachte zonnig. U doet mij ook een groot genoe- gen. (Wordt vervolgd). He Echo van het Zuiden, Waalwpsthe en Langstraatsche Conrant^ 1843 XOWWMJVill' 1938 DOOR ERVARING STERK. Bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandbezwaren Per stuk 5 ct. 12 stuks 50 ct.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1