Binnenlandsch Nieuws. Er wordt op het oogenblik alleen in den Ebro-sector ernstig gevochten; Franco boekte een paar plaatselijke successen. Zijn vliegtuigen gaan voort met het bombardeeren van groote vij andelijke steden mettien duizenden brooden en pakjes sigaret ten. Ernstiger was een echte bomaanval op een trein, waarbij, volgens republi- keinsche berichten, 150 menschen wer den gedood en 300 gewond. AS-POLITIEK BEKRACHTIGD. De groote fascistische raad is Zater dagavond voor den derden keer bij eengekomen onder voorzitterschap van Mussolini. De vergadering begon om tien uur en eindigde om half twee. Bij acclamatie werd de volgende motie goedgekeurd: ,,De groote fascistische raad ver klaart, na kennis te hebben genomen van het verslag van den minister van buitenlandsche zaken den getrouwen uitvoerder der buitenlandsche politiek van het fascisme, gebaseerd op de as ItaliëDuitschland, volledig in te stemmen met deze politiek, welke met de interventie van den Duce ter con ferentie van München, haar plechtige bekrachtiging vond." EEN NIEUW CONSISTORIE TE VERWACHTEN? Naar de Germania uit Rome ver neemt, wordt aldaar verwacht, dat na den terugkeer van den H. Vader uit Castelgandolfo een nieuw Consistorie bijeengeroepen zal worden voor de be noeming van kardinalen. Het H. College bestaat nu uit 64 kardinalen. Van deze 64 zijn 35 Italia nen en 29 buitenlanders. GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. „Alleen op den grondslag der hoogere beginselen is een durrzame vrede te bereiken." Men schrijft ons: Onze oproep tot geestelijke en mo- reele herbewapening heeft in wijden kring weerklank gevonden. Zooveel bewijzen van instemming mochten wij ontvangen, dat aan persoonlijke be antwoording niet kan worden gedacht. Wij zijn daarvoor zeer dankbaar, in de eerste plaats aan Hare Majesteit de Koningin, die door Hare openlijke in stemming onzen oproep zoo nadrukke lijk heeft onderstreept. De bespreking, waartoe Hare Ma jesteit enkelen onzer heeft willen uit- noodigen en welke aanvankelijk be paald was op 26 September, heeft in verband met de politieke omstandighe den eerst op 6 October plaats gehad. Met het oog op de groote beteekenis van de moreele herbewapening wenschte Hare Majesteit voor deze bespreking ruimschoots tijd en aan dacht beschikbaar te stellen. Nu het onmiddellijk oorlogsgevaar is afgewend, dient de kans, die dit uit stel ons biedt, te worden aangegrepen. De spannende dagen, die wij door leefden, hebben een algemeenen oor- logsafkeer geopenbaard. Die afkeer schiet in kracht te kort indien hij zich niet richt tegen de diepste oorzaken van den oorlog. Welke fouten hebben geleid tot deze crisis? Zijn het niet de zelfde die de aanleiding zijn van de meeste moeilijkheden in het leven: angst voor verlies van eigen bezit, macht en prestige? Zelfzucht, die zich zelf, eigen familie, eigen belangen sfeer, eigen land wil veiligstellen ten koste van anderen? Verheimelijking van eigen bedoelingen en wantrouwen in des anderen bedoelingen? Deze fou ten te zien in anderen is gemakkelijk, maar baat weinig. Deze fouten te ont dekken in zichzelf en in eigen volk en ze tevens te herstellen, is moeilijk, maar verhoogt het moreele peil van het volk. Vrees voor afbraak moet worden omgezet in wil tot opbouw. Onze Christelijke beschaving is ten doode gedoemd, tenzij zich in het le ven van elk volk een nieuwe moreele kracht baanbreekt. Bij militaire paraat heid alleen, hoe noodig ook, mogen wij het niet laten. Daarnevens moeten wij, als volk en als individu ons wapen met de eenvoudige eigenschappen van eerlijkheid en onzelfzuchtigheid. Al leen op den grondslag der hoogere be ginselen is een doeltreffende, recht vaardige en duurzame vrede te berei ken. Alleen op dien grondslag mogen wij hopen tot betere toestanden in eigen land te kunnen medewerken. De ons omringde volken hebben grooten geestelijken invloed op Neder land uitgeoefend. Nederland van zijn kant heeft grooten geestelijken invloed uitgeoefend en kan dien uitoefenen op de ons omringende volken, van wie het welzijn van Europa en van de wereld afhangt. Nederland moet door het leven van zijn burgers een zooda nige zedelijke kracht uitstralen dat de andere volken zich aan den invloed daarvan niet kunnen onttrekken. Laat ieder onzer zich deze levens houding ten doel stellen. PROF. MR. P. J. M. AALBERSE, minister van Staat, lid van den Raad van State, oud-minister van Arbeid, oud-voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. JHR. MR. F. BEELAERT VAN BLOKLAND, minister van Staat, vice-president van den Raad van State, oud-minister van Buitenlandsche Zaken. JHR, MR. R. H. FEITH, president van den Hoogen Raad der Nederlan den. VICE-ADMIRAAL J. TH. FüRST- NER, Chef van den Marinestaf. JHR. MR. B. C. DE JONGE, Oud gouverneur-Generaal, oud-minister van Oorlog. MR. D. A. P. N. KOOLEN. lid van den Raad van State, oud-voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. JHR. IR. O. C. A. VAN LIDTH DE JEUDE, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, oud-minister van Waterstaat. JHR. IR. H. LOUDON, president commissaris der Kon. Ned. Maat schappij tot Exploitatie van Petro- leumbronnen in Nederlandsch-Indië. MR. P. J. OUD, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-mi nister van Financiën, benoemd burge meester van Rotterdam. DR. A. A. L. RUTGERS, lid van den Raad van State, oud-gouverneur van Suriname. LUIT.-GENERAAL J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST, commandant van het Veldleger. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Een persoonlijk woord van de Koningin. Met instemming nam Ik kennis ook van het vervolg van den oproep voor moreele en geestelijke herbewapening. Nu de beklemmende dagen achter ons liggen, waarin het dreigend ge vaar ons zoo duidelijk voor oogen stond, nu voor het oogenblik de moge lijkheid van de algeheele vernietiging onzer beschaving is afgewend, is het een verheffende gedachte ons allen vervuld te weten van denzelfden wensch: den zegen van den vrede te bewaren. Die begeerte naar vrede vormt een band tusschen alle volken. Toch is deze gepaard aan de versteviging on zer weermacht, nog niet genoeg wil die vrede duurzaam zijn, zoo moet hij gedragen worden door de gedachte, gegrondvest in den oproep. Allen zonder onderscheid kunnen wij persoonlijk bijdragen tot den groei en de ontplooiing van die gedachte, door van heeler harte mede te werken tot de moreele en geestelijke herbewa pening; dien innerlijken drang, welke ook uitwendigen ommekeer te weeg brengt en tot gevolg heeft dat eerlijk heid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusschen personen en volken. Behoef Ik U te verzekeren, dat hoe dieper onze overtuiging is en hoe meer ons eigen leven zelf die uitdraagt en verder geeft in eigen kring en daarbui ten, des te grooter de kans wordt op het verwezenlijken van een betere toekomst Wie de teekenen des tijds begrijpt, weet dat thans van ons gevraagd wordt eene daad van vertrouwen, van zelfopoffering en zedelijken moed, en van geloof. WILHELMINA. RIJKS WONINGWET VOOR SCHOTTEN. Rente verlaagd tot 3J/£%. Ten einde de rente van de rijkswo- ningwetvoorschotten meer in overeen stemming te brengen met den gelden den rentestand, alsmede om tegemoet te komen aan de vele verzoeken van gemeentebesturen om renteverlaging, wordt, blijkens een circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen, met ingang van het annuïteitsjaar 1938-1939 de rente van alle verleende voorschotten, voor zoover daarvoor thans een hoogere rentevoet geldt, verlaagd tot DUIKVLUCHT MET SNELHEID VAN 890 K.M. De F.K. 58, Koolhoven's nieuwste jachtvliegtuig, waarmede enkele we ken geleden tijdens een officieele proefvlucht de enorme snelheid van 504 K.M. werd bereikt, welke snelheid een Nederlandsch record beteekent, is dezer dagen op het vliegveld Villa Coublay bij Parijs voor de Fransche militaire autoriteiten gedemonstreerd. Tot de proeven, waaraan het toe stel werd onderworpen, behoorde ook een duikvlucht van 4500 meter hoogte met vol belaste machine. Tijdens deze duikvlucht is de reserve-eerste-luite- nant-vlieger Th. Coppers, de invlieger der Koolhoven-fabrieken, er in ge slaagd de fantastische snelheid van Mr. P. J. OUD BENOEMD. Bij Koninklijk Besluit van 7 October 1938 is met ingang van 15 October a.s., benoemd tot burgemeester der ge meente Rotterdam mr. P. J. Oud. SPOORWEGVERBINDING EINDHOVEN—BRUSSEL. Zondag is de spoorwegverbinding Eindhoven Brussel officieel, geopend. Talrijke autoriteiten gaven daarbij van hun belangstelling blijk. De trein, die de eerste officieele ver binding tusschen Eindhoven en Brus sel had tot stand gebracht, werd in het Noord-Station te Brusel opgewacht door den gezantschaps-attaché mr. van den Breckhof van Kockengen, die H.Ms. gezant vertegenwoordigde; J. B. Vink, voorzitter van de Nederland- sche Kamer van Koophandel te Brus sel en de bestuursleden dezer Kamer, de heeren Hermans, Scholder en Meu- lenkamp. Na een hartelijke begroeting, bega ven de Nederlandsche en de Belgische delegaties zich naar het graf van den Onbekenden Soldaat, waar door den heer C, F. J. Schellens, voorzitter van 890 K.M. per uur te halen. Bij een duikvlucht met een dergelijke snelheid wordt van de machine het alleruiterste gevergd. De F.K. 58 heeft de proef echter glansrijk doorstaan en bewezen ook bij zeer hooge snelheid over groote stabiliteit en bestuurbaarheid te be- schiken. De belangstelling van de Fransche militaire autoriteiten voor deze Neder landsche machine is groot. Er moeten nog verschillende proefnemingen plaats vinden, o.a. de schietproef op een der meren bij Bordeaux. Al deze proeven worden bijgewoond door een militaire commissie van onderzoek. EEN WIJZIGING IN DE HOOGERE BEVELVOERING VAN HET LEGER? Naar de N.R.Crt. verneemt, over weegt de minister van defensie vredes- en oorlogsorganisatie meer met elkaar in overeenstemming te brengen, in dier voege, dat de acht brigadecomman danten der infanterie reeds in tijd van vrede den titel van divisiecommandant zouden krijgen, terwijl het tot de divi sie behoorende regiment artillerie ook bereids in vredestijd onder hun beve len zou worden gesteld. De tegen woordige divisiecommandanten zou den dan reeds in tijd van vrede den titel van divisiegroepscommandant gaan voeren. DE MARECHAUSSEE ALLEEN IN HET GRENSGEBIED Naar de N.R.Crt. van doorgaans welingelichte zijde vernemen betreft het hier een proefneming in verband met plannen der regeering tot een scherp gescheiden dislocatie van ma rechaussee en rijksveldwacht, door welke dislocatie tevens de taak van het Wapen der Koninklijke Marechaussee ingrijpend zou worden gewijzigd. Het voornemen zou n.l. zijn de ma rechaussee in de toekomst alleen in de grensstreken dienst te laten doen en wel ten Zuiden van de spoorlijn Ber gen op Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Venlo en ten Oosten van de spoorlijn Venlo, Nijmegen, Zutphen, Deventer, Zwolle, Assen, Groningen. Ten Noorden en ten Westen van deze spoorlijnen wordt de dienst, thans door de marechaussee verricht, dan overgenomen door de Rijksveldwacht, die nog een meer militair karakter zal krijgen en in de vrijkomende ma rechaussee-kazernes zal worden ge huisvest. In het Zuiden en Oosten des lands zullen, wanneer deze plannen door gaan verschillende nieuwe marechaus see-brigades worden opgericht, waar van de kosten thans nader onder het oog worden gezien. Tevens verneemt het blad dat thans tijdens de proefneming, reeds eenige burgemeesters uit wier gemeenten tij delijk marechaussee zijn vertrokken voor de bovenbedoelde versterking der grensbrigades, requesten aan de regeering hebben gezonden de plannen niet tot uitvoering te brengen, aange zien zij ook in de toekomst een ma rechaussee-brigade prefereeren boven rijksveldwacht. GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE PRINSES VOORUITGAANDE. Naar wij vernemen is de gezond heidstoestand van H.K.H. Prinses Ju liana goed vooruitgaande en is de Prinses de gevolgen van de griep, welke zij bij de feesten te Amsterdam had gekregen, zoo goed als te boven. De Prinses heeft uit het Paleis te Soestdijk reeds eenige malen met het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te s-Gravenhage, waarvan, zoo als bekend, H.K.H. presidente is, ge telefoneerd, hetgeen wel bewijst, dat de somber getinte geruchten, welke den laatsten tijd zoowel hier als in het buitenland de ronde doen over den ge zondheidstoestand van de Prinses, ge fantaseerd zijn. de Kamer van Koophandel voor Oos telijk Noord-Brabant, een krans werd neergelegd. Vervolgens werden de delegaties in het Egmontpaleis te Brussel door de Brusselsche K. v. K. ontvangen. De terugreis via Valkenswaard werd daar onderbroken door een toe spraak van den burgemeester, welke woorden door prof. Goudriaan werden beantwoord. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Loonopzand, te hou den op VV oensdag 12 October a.s. des avonds om 7 uur ten gemeentehuize en zoo noodig voortzetting op volgen de werkdagen. AGENDA 1. Vaststelling notulen der 3 vorige vergaderingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe gemeenschappelijke rege ling met aangrenzende gemeenten in zake vergoeding van de kosten, verbonden aan hel verleenen van hulp en het vervoer van slachtof fers en verkeers-ongevallen door den gemeentelijken-, geneeskun digen- en gezondheidsdienst te Tilburg. 4. Verzoek van in deze gemeente ge vestigde kappers en kapsters om een bepaling in het leven te roe pen waarbij de verplichting wordt opgelegd dat deze ondernemingen gedurende de Dinsdagen van het jaar vanaf 1 uur namiddag voor het publiek gesloten te houden. Pme-adiries: Ingevolge het bepaalde by artikel 6, le lid der Winkelsluitingswet heeft de Ge meenteraad de bevoegdheid een zooda nige verordening, onder Koninklijke goedkeuring in 't leven te roepen, waar bij het verboden wordt op één werkda" per week gedurende het gedeelte van dien dag vóór of na 1 uur des namiddags een kapperszaak voor het publiek ge opend te hebben. Nu bet verzoek daartoe door de betrok ken bedrijven wordt gedaan en er ove rigens geen overwegende bezwaren tegen inwilliging van het verzoek bestaan, stel len wij l voor het verzoek in te willigen. 5. Voorstel lot wijziging van de ver ordening, regelende de eischeu van benoembaarheid, en de bezol- diging van de veldwachters dei- gemeente Loonopzand» 6. Adressen van J. B. van Mossel veld te Kaatsheuvel en A. A. M. Didden te Loonopzand,, verzoe kende hun een bijdrage te willen verleenen in de kosten van het bezoeken van hun kinderen van de school voor buitengewoon la ger onderwijs te Waalwijk. Prae-advies: De kosten, verbonden aan het bezoe ken van deze school bedragen voor de betrokkenen 45.per jaar aan school geld, vermeerderd met de kosten van ver voer per autobus. Wij stellen L voor daartoe in zooverre te besluiten dat vergoeding zal worden toegekend naar de mate waarin de be treffende gezinnen, deze met het oog op hun financieele omstandigheden zullen behoeven. L'it hoofde van het vertrouwelijk ka rakter dat daaraan is toe te kennen, stel len wy U voor deze beoordeeling aan burgemeester en wethouders te willen overlaten. 7. Adres van M. J. en P. J. de Kort te Kaatsheuvel, verzoekende de Julianastraat te willen verharden en van trottoirs te willen voorzien, met mededeeling dat zij bereid zijn trottoir-aanleg voor zijn ge heel te bekostigen en een bijdrage van 50% te verleenen in de ver harding van het wegdek. Prae-advies Behandeling van dit adres werd in een vroegere vergadering aangehouden. Het standpunt dat door burgemeester en wethouders ter zake werd en na be spreking met de adressanten nog steeds wordt ingenomen, mag als algemeen be kend worden verondersteld, zoodat wordt voorgesteld daarop afwijzend te beschikken. 8. Voorstel tot vaststelling van de begrooting van het gasbedrijf en van de exploitatie der drainage- velden, evenals van de begrooting der gemeente, allen geldende voor het dienstjaar 1939. Dienaangaande moge naar het Centraal rapport van de commis sies tot onderzoek dezer begroo tingen en naar het antwoordrap- port van burgemeester en wethou ders worden verwezen. In verband hiermede wordt tevens voorgesteld: a. goedkeuring te verleenen aan de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente voor het dienstjaar 1939, sluitende in eindcijfers op 26.450,25, met een gemeentelijke subsidie van 25.000,—; b. tot het aangaan voor 1939 van een rekening-courant-overeen komst met de N.V. Bank voor Ne derlandsche Gemeenten tot een bedrag van maximum 85.000, Deze overeenkomst wordt aange gaan met 't doel de gemeente over de noodige gelden de beschik king te geven, waarbij mag wor den opgemerkt, dat het eindcijfer tegenover het loopende jaar, toen beloopende 59.000,—, niet on belangrijk is verhoogd, als gevolg ^an het feit dat over de gevoteer de extra bijdragen eerst later kan worden beschikt; c. tot het heffen van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting, welke heffing, telken jare vast te stellen, bud getair noodig is. 9. Rondvraag. RAPPORT DER BEGROOTING 1939 EN MEMORIE VAN ANT WOORD OP DIT RAPPORT. Centraal rapport van het behan delde in de vergadering van de commissies uit den gemeente raad tot onderzoek der ontwerp- begrooting voor 1939. Voor het onderzoek der ontwerp-be- grooting met aansluitende bedrijfsbegroo- tingen voor het dienstjaar 1939, was de gemeenteraad verdeeld in 2 commissies, welke op 4 en 5 October vergaderden. De commissies, waarvan onderschei denlijk de heeren M. J. van Nieuwstadt en C. Roestenberg als voorzitter fungeer den, bestonden respectievelijk uit 6 en 7 leden. Op de vergadering van 5 October ont brak de heer A. Snaphaan. De andere commissie vergaderde voltallig. Bij de beschouwingen welke naar aan leiding van de begrooting werden ge voerd, werd van verschillende zijden ge wezen op den zeer karigen opzet der uit gaven, welke intusschen door de zich voordoende omstandigheden werd gebo den. Deze leden ontkwamen niet aan den indruk dat meerdere posten voor een ook maar eenigszins passend beleid zul len blijken te laag te zijn, waartoe diver se volgnummers werden aangehaald. Verder werden in deze besprekingen betrokken de voor het jaar 1939 te ver leenen subsidies welke op het voor 1938 verlaagd bedrag werden voorgesteld. Hoewel men gaarne een volledige re dres van deze bedragen had gezien, in de volle overtuiging dat de vroeger ver leende subsidies niet te hoog zijn, kon men er zich toch bij neerleggen dat deze op het verlaagd bedrag werden behou den, nu de begrooting niet toelaat tol eenige verruiming daarvan te besluiten. Algemeen was men er voorts van over tuigd dat versterking van het politie personeel dringend geboden is, ook al is in deze gemeente een brigade Koninklij ke Marechaussee gevestigd, welke een deel van het politie-toezicht voor hare rekening heeft. Echter ook al mag daar van sprake heeten, dan nog werd vol mondig toegegeven dat het gemeentelijke politiekorps, bestaande uit een Inspec teur met 4 gemeenteveldwachters te ge ring is om in deze zeer uitgestrekte ge meente een behoorlijk toezicht te kunnen waarborgen. In deze omstandigheid wenschte men tot deze versterking gaar ne de gevraagde en voor deze gemeente noodige medewerking te verleenen, over tuigd als men er zich van houdt dat daar door eene betere dienst in de diverse deelen der gemeente kan worden verze kerd. Bij de artikelsgewijze behandeling werden verder de navolgende opmerkin gen gemaakt of gedachten dienaangaan de naar voren gebracht. Volgnummer 66. Met de vermeerdering van het getal gemeenteveldwachters kon men zich al gemeen vereenigen. Daarbij werd door één lid de vraag gesteld of het niet mo gelijk was dezen veldwachter te Loonop zand te stationneeren en door een ander lid of daartoe de wijk Berkdijk niet kan worden aangewezen. Eenerzijds werd deze vraag gemoti veerd op grond van het feit dat de dienst te Loonopzand voor één gemeenteveld wachter te zwaar was en anderzijds door de omstandigheid dat voor den Berkdijk een goed politietoezicht op prijs wordt gesteld. Volgnummer 91. Op een betere straatverlichting werd van verschillende zyden aangedrongen. Men meende daarin niet anders te zien dan een dringende orde-eisch, waarvan de vervulling voor het verkeer noodza kelijk geboden wordt. In dit verband werd er tevens op ge wezen dat de straatverlichting des avonds veelal te laat ontstoken wordt hetgeen aan het verkeer niet bevorderlijk is, on geacht dat daaruit gevaren, bij het uit gaan van fabrieken enz., kunnen voort vloeien. Volgnummer 102. Deze post werd algemeen te laag ge acht om ook maar eenige voorbereiding op het gebied der luchtbescherming te kunnen treffen. Speciaal werd daarbij gedacht aan het aankoopen vari bran cards, zuurstofapparaten, ontsmettings middelen, gasmaskers enz. enz. over al welke middelen de dienst behoort te be schikken om de taak waarvoor hij ge steld kan worden te kunnen vervullen. Met den aankoop daarvan mag niet worden gewacht totdat de dienst voor 't feit gesteld wordt dat hij actief heeft op te treden, in welk geval deze artikelen mogelijk niet meer zijn te krijgen of te laat voor hun bestemming zouden kun nen arriveeren. Volgnummer 153. Men kan zich vereenigen met de voor gestelde wegenverbetering. Intusschen zou het op prijs gesteld worden dat ook aan de verbetering van de Hooge Zandschel te Kaatsheuvel,'wel ke in minder gunstige conditie verkeert, Gemeenteraad Loonopzand.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2