Plaatselijke Berichten. Het najaar staat weer voor de deur NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. Woensdag 12 October 1938 No. 81 De Echo van het Zuiden Tweede blad. pis DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. laren H.L. bij 2N D 254 JAAR MARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 13 OCTOBER. Verduisteringsproef. De burgemeester heeft een open bare bekendmaking doen aanplak ken, waarbij wordt medegedeeld dat bij de op Vrijdag 21 October van 19.45—21,15 u. vastgestelde oefening in de luchtbescherming verschillen de gedragsregels worden voorgesteld over de verduistering van woningen, winkels, gebouwen, over van bui tenaf zichtbare voorwerpen, over het verkeer en verlichting van voer tuigen, over politiemaatregelen en over de ernstige straffen, waarmede overtreders volgens de wet bedreigd worden. Al deze en meer bijzonderheden zullen den ingezetenen per circulaire worden medegedeeld. Men zal goed doen om deze nauwkeurig te lezen en op te volgen om daardoor aan 't welslagen der verduisteringsproef mee te werken en zich voor ernstige boeten te be hoeden. T.B.C.-bestrijding. Het Dames-Comité voor de T.B.C. bestrijding zint steeds op middelen om gelden bijeen te krijgen ter be strijding der T B.C. en dat zulks noodig is, heeft men onlangs kunnen zien uit 't rapport der commissie. Thans weer heeft het Dames- Comité 't initiatief genomen tot organisatie van een bridge-drive ten bate der kas van de T.B.C. com missie. Deze bridge-drive zal worden ge houden op Zaterdag 12 November a.s. in de nieuwe restauratiezaal van »de Twee Kolommen». Dezer dagen worden uitnoodigin gen verzonden; mocht iemand daarbij vergeten worden, dan kan men zich steeds aanmelden bij de secretaresse Mej. Til Wiesman, Groote Straat, Waalwijk. Verdere bijzonderheden zullen nader in dit blad bekend gemaakt worden. Bevordering. Uit de ingediende gemeentebe- grooting 1939 blijkt nog dat de heer Bergmans, schrijver ter secretarie aangesteld tot klerk in vasten - - dienst. Moedercursus Wit-Gele Kruis. Naar wij vernemen zal het Wit- Gele Kruis wederom een Moeder cursus organiseeren voor den duur van 9 a 10 weken, aan te vangen op Dinsdag 18 October a.s. Deze cursussen die gegeven zul len worden in het K.J.V.-huis, kun nen tegen een uiterst geringe ver goeding gevolgd worden, zoodat zij de belangstelling van de Waalwijk- sche moeders ten volle verdie-nen. De in dit blad voorkomende ad vertentie geeft verdere bijzonder, heden. IC. O. B. WAALWIJK—HEUSDEN. Op Maandag 17 October houdt de afdeeling van den K.O.B. Waalwijk Heusden een algemeene ledenvergade ring in de zaal van Hotel Verwiel. Bij deze gelegenheid zal dhr. Carpaij uit Heusden door de afdeeling gehuldigd worden met zijn zilveren ambtsjubi leum als Hoofd der R.K. Jongens school te Heusden en penningmeester) der afdeeling. CIRCUS BOUGLIONE. Morgenavond zal, zooals reeds be- j kend. het wereldberoemde circus der vier gebroeders Bouglione, zijn poor ten openen, om het publiek slechts een avond te laten genieten van het mooiste en beste wat de verfijnde cir cuskunst biedt. Men mag dit circus niet vergelijken met de tweede rangsgezelschappen, die met veel bombarie voor hun voor stellingen publiek trachten te trekken, doch in feite een flinke belangstelling niet waard zijn. Circus Bouglione is meer dan dat. Het is een reizend dorp, met zijn hon derden werkkrachten, artisten, dieren enz. enz. Zoo is Bouglione alleen reeds een bezoek waard om de prachtige uitgebreide menagerie wilde beesten te zien. Het is een schitterende collec tie die u daar te zien zult krijgen. Nog verrijkt met de mooiste exemplaren uit de Aziatische en Afriküansche wil dernis en waarvoor circus Bouglione speciale jachten organiseerde. De wilde dieren vormen echter nog maar een onderdeel van het geweldig geheel. Zoo treden o.m. ook op de we reldvermaarde clowngroepen der Ba- busio's en Zavatta's. Naar men zegt de beste clouns van Europa, die u zul len doen genieten en brullen van den lach. Deze vermakelijke tafereelen zullen worden afgewisseld met de sensatio- neele toeren van de trapezewerkers, die hoog boven den grond hun kunst toonen, die grenst aan het wonder baarlijke. Daarbij nog de op zeer hoog peil staande paardendressuur, die de trotsch van ieder circus uitmaakt. Wanneer men dit alles in oogen- schouw neemt lijkt het ons overbodig nog verdere aanbevelingen hieraan toe te voegen. Het moet er morgen avond storm loopen. IN STUDIE GENOMEN. De Missienaaikring te v.m. Besoijen heeft onder leiding van den heer Jac. M. Didden in studie genomen het prachtig nieuwe tooneelspel in vier be drijven van Will. v. d. Berg en Jan Grosveld: ,,Haar Gouden stem". Bijzonderen Vrijwillige Landstorm. Op de schietbaan van de afdee. ling Baardwijk had Zaterdag de jaarlijksche onderlinge schietwed strijd plaats, tusschen drie zestallen van de afdeeling Waalwijk, Besoijen en Baardwijk van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. De belangstelling was groot en de wedstrijd had een buitengewoon gezellig verloop. Dit jaar werd voor het eerst een fraaie wisselbeker verschoten, wel ke welwillend beschikbaar was ge steld door het Landstormcorps »I)e Meijerij Het is te begrijpen, dat iedereen vol spanning zat, wie het eerst op den beker beslag zou leggen. De uitslag van den wedstrijd was als volgt Afdeeling Besoijen le Serie 2e Serie Totaal G. Lammertse 44 43 87 C. Verhagen 48 35 83 C. Blom 47 44 91 H. van Seist 46 47 93 J. Verhulst 48 49 97 B. v. Dongen 41 43 84 535 Gemiddeld 89'/g- Afdeeling Waalwijk L. Mombers 37 42 79 H. Nouwens 43 45 88 J. Trlmbach 45 42 87 G. v. d. Hoek 45 42 87 M. Alewijn 37 37 74 L. v. d. Boogaart 45 46 91 Gemiddeld 84'/3. Adeeling Baardwijk: 506 Gemiddeld 86'/G. Het hoogst aantal punten werd behaald door de afdeeling Besoijen, die dus het eerst den wisselbéker wist te behalen. De heer W. v. d. Mee, plaatselijk leider van de afdeeling Baarwijk, reikte onder een korte toespraak den beker uit aan den heer G. Lam mertse, plaatselijk leider van de afdeeling Besoijen, die onder dank. zegging de belofte deed, den beker zorgvuldig te bewaren. Aan de deelnemers werd verder nog een mooie prijs uitgereikt, waar na de heer van der Mee allen be dankte voor het gezellig verloop van den wedstrijd. Biljarten. In 't café van den heer F. van Helvoirt-van Nooij had Zaterdag een biljartwedstrijd plaats tusschen hel eerste zestal van de vereeniging Het Bandspel alhier en de Drunen- sche Biljartvereeniging B. J. C. De uitslag was: J. de Munnik F. van Helvoirt 54 100; L. Kuipers—J. van Helvoirt 90 100; J. Brok—L. Moonen 100—91 C. van den Ho ven— J.Willemse 77—100; M. Klerks _A. Rombouts 100—52; W. Vis sers—.!. Leijtens 84—100. De hoog ste serie werd door J. Willemse, n.l. 23 car., behaald. Hoogste serie B.J.C, J. Brok 19 Schietwedstrijd St. Ambrosius, Zondagmiddag had tot sluiting van het schietseizoen der scherp- schuttersvereeniging St. Ambrosius een schietwedstrijd plaats, welke een zeer prettig verloop had en waarvan de prijzen als volgt werden behaald le prijs Jos. van Ilulten, 2e prijs Th, Pullens, 3e prijs J. Boyens, 4e prijs N. Klerx, 5e prijs P, v. Beijnen, 6e prijs Adr van Huiten, 7e prijs W. Pullens, 8e prijs C. de Jong, 7e prijs J. van Beijnen, 8e prijs G. van Heesch, 9e prijs H. de Jong, 10e prijs G. Beijnen, 11e prijs Jos. Loeff, 12e prijs H, de Jong. r~ en daarmee de tijd van lezen, de tijd waarop men z'n lijfblad weer met meer zorg en ambitie ter hand neemt. Waalwijkers, Langstraters Welk blad is het Uwe. Het blad dat U voor 10 centen in de week alles geeft wat ge verlangt, wat ge noodig hebt, Pittige artikelen over vragen van den dag op elk gebied, overzichten van binnen- en buitenland, uitvoerige raadsverslagen uit Uwe plaats, verslagen en berichten over alle gebeurtenissen, ingezonden stukken, agenda's, aankondigingen van verkoopingen der ge- heele streek, vraag en aanbod van personeel uit Uwe industrieën, familieberichten, enz., kortom DIT BLAD KUNT GE NIET MISSEN, MAG IN GEEN ENKEL HUISHOUDEN ONTBREKEN. Ned. Herv. Kerk Waalwijk. Eerste lezing op Vrijdag 14 Octo ber 1938 des avonds te 8 uur pre cies. Spreker: de Weleerw. heer Ds. Jac. Poort, Pred. der Ned. Herv. Gem. te 's Gravenhage. Onderwerp: Elia en zijn beteekenis voor onzen tijd. De lezing wordt gehouden in de kerkzaak Theater „Musis Sacrum". Blijkens den inhoud van achter staande advertentie zal »Musis Sa crum» in het a.s. winterseizoen een aantal eerste klas filmwerken bren gen,die, waar zij ook vertoond wer den, stormachtiger! bijval oogstten. Wij noemen o.a. Honderd mannen en een meisje, Concert in Tyrol, Tarantella, De man die beslag legt, enz. Zooals men ziet stuk voor stuk wereldprogramma's, die het bij ieder publiek doen zullen. Een bijzondere attractie is nog dat de toegangsprijzen niet onbe langrijk zijn verlaagd, waaruit ook wel duidelijk blijkt dat de directie van »Musis« alles in het werk stelt om het publiek zooveel mogelijk te gerieven. Afsluiting spoorwegovergang te T eteringen. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat in verband met uit te voeren werk zaamheden, het verkeer over den spoorwegovergang van de lijn Brcda- Tilburg in den Rijksweg onder Te- ieringen zal zijn gestremd gedurende den nacht van Zondag 10 October a.s. vanaf 22 uur tot Maandag 17 October a.s. 12 uur of zooveel korter of langer als de werkzaam heden zullen duren. Tijdens de stremming zal het verkeer worden omgeleid langs den weg Teteringen - Viersprong— Heus den hout (omweg 800 M.), VEREENIGING „DANTE ALIGHIERI". Afdeeling Noord-Brabant. Het vorige jaar werd te Den Bosch met veel enthousiasme de afdeeling Noord-Brabant van de vereeniging „Dante Alighieri" opgericht onder eere-voorzitterschap van Jhr. Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, commis saris der koningin in Noord-Brabant. Reeds aanstonds verheugde de ver eeniging zich in de kringen van hen. die de Italiaansche cultuur kennen en daarom liefhebben, in een warme sym pathie, waaraan het te danken is, dat de „Dante" thans, bij haar éénjarig be staan, op een vruchtbaar jaar kan te rugzien. Het laatste winterseizoen heeft zich gekenmerkt door een reeks hoogstbe- langwekkende voordrachten van pro minente persoonlijkheden en leerzame cursussen. De vereeniging Dante Alighieri is van zuiver cultureelen aard. Zij heeft géén ander doel, dan bekendmaking van de Italiaansche cultuur in haar verschillende uitingen, waartoe zij de volgende middelen bezigt. Bijeenkomsten en conferenties voor de leden (met een introducé (huisge noot), waar meestentijds bekende per soonlijkheden uit Italië als sprekers op treden; muzikale avonden, waar Italiaansche vocale en instrumentale muziek wordt ten gehoore gebracht; gezamelijke reizen naar Italië, cursus sen in de Italiaansche taal en letteren, conversatiecursussen, welke tegen uiterst lage prijs gegeven worden, waarbij zelfs het lidmaatschap der ver eeniging is inbegrepen. Voor inlichtingen verwijzen wij naar de advertentie in ons blad van heden. HET BRABANTSCHE WEGGELD. De minister wijst hoogere uitkeering uit het verkeersfonds af. Op 5 Januari 1938 hebben de Pro vinciale Staten van Noord-Brabant een request aan de Kroon gericht, waarin verzocht werd: „de uitkeerin- gen uit het Verkeersfonds zoodanig te regelen, dat de zware last, die de Bra- bantsche bevolking zich moet opleg ger^ om een, ook ter wille van den niet-inwonenden gebruiker, voldoend wegennet aan te leggen en te onder houden, aanmerkelijk worden ver licht". Thans hebben Ged. Staten van den minister van Waterstaat bericht ontvangen, dat de beschouwingen, neergelegd in het request aan H.M. de Koningin hem „niet overtuigd hebben van de noodzakelijkheid om aan uwe provincie een extra-uitkeering uit het Verkeersfonds toe te kennen". De minister wijst erop, dat in verge- lijking met andere provinciën en in verhouding tot zijn inwonerstal en op pervlakte Noord-Brabant niet bij de andere provinciën wordt achtergesteld. Men weet, dat Ged. Staten op het standpunt staan, dat zonder hulp uit het Verkeersfonds, afschaffing van het weggeld niet in overweging kan geno men worden, wijl de jaarlijksche op brengst, ongeveer ƒ460.000, niet ge mist kan worden, en geen andere be lastingen ter vervanging zijn aan te wijzen. Op initiatief van de R.K. Werk liedenvereeniging werd Zondagmid dag voor de dames en Zondagavond voor de heeren in 't Vereenigings- geboiuv een vergadering belegd om te komen tot wederoprichting der R.K. Kiesvereeniging alhier, Als spreker 'rad voor deze gelegenheid op de E ielachtb. Heer M. v. d. Heijden, burgemeester der gemeente Drunen. Aan 't einde der beide vergade ringen gaven zich ongeveer honderd personen als lid op. Door huisbe zoek denkt men dit aantal nog aanmerkelijk te verhoogen. Het voorloopig bestuur werd als volgt samengesteld: H. J. Simonis, P. v. Mierlo, A v. Moergestel, G. v. Biesen Thzn. en C. Schelle. Dinsdag 11 October is de land- bouwwintercursus te geven door den heer H. J. Simonis alhier aan gevangen. Ongeveer vijftien perso nen nemen aan dezen cursus deel. HANK. Een kindje van W. alhier, was in een onbewaakt oogenblik, gaan draaien met de naaimachine. Zij kreeg daarbij een vinger onder de naald, die zoo ernstig werd ver wond, dat de hulp van Dr. van Vuurcn uit Dussen moest worden ingeroepen. Maandag 11 October was het feest in den Berg. Nol de Ruijter en Antje Smits, respectievelijk 78 en 72 jaar, vierden hun gouden huwelijks, feest. En daarom hadden de bewo ners van de Elisabethstraat, waar de oudjes wonen, hun huizen een feestelijk aanzien gegeven door de driekleur uit te steken, terwijl het huisje van het bruidspaar een extra beurt had gekregen door een aardige eerepoort er voor te plaatsen en de noodige gevelversieringen aan te brengen. De dag werd ingezet met een plechtige H. Mis van dankbaarheid waar de oudjes naar toe werden gebracht in een versierde auto, ge flankeerd en voorop gegaan door een aantal bruidjes. Velen kwamen het bruidspaar overdag feliciteeren, waaronder ook burgemeester Bianchi. Ook verschil lende schriftelijke felicitaties kwa men binnen. De roeiboot waarmede Nol nog iedere week in de Riesbosch gaat peuren was eveneens feestelijk ver- sieid. Des avonds bracht de harmonie Apollo het bruidspaar een serenade waarvoor ook van de zijde van den Bergenaar veel belangstelling be stond. De heer H. de Wit uit Raams- donksveer is aangesteld als kwee- keling met akte aan de R.K. Rijz. Jongensschool alhier. Donderdagavond 8 uur bad in Hotel Jansen een vergadering plaals van het bestuur van het Wieier- criterium, op welke vergadering waren uitgenoodigd al diegenen die voor het criterium, op 31 Augustus j.l. gehouden, garant warengeble\en, alsmede het bestuur van de Sinte Geerden Berghe Stichting. Van dit laatste was alleen Mej. E. Meijers aanwezig. Naar wij later vernamen vond dit zijn oorzaak in het feit dat de uitnoodiging, welke aan het bestuur als zoodanig was gericht, niet aan deleden was doorgegeven. De voorzitter van het wielercri- terium, de heer R. van Berkel, opende met een woord van welkom de vergadering, waarna de secretaris een volledig verslag uitbracht van het plaats gehad hebbend criterium, in welk verslag aan alle medewer kenden dank werd gebracht. Ook de penningmeester bracht verslag uit, waaruit bleek dat er nog een aardig batig saldo viel le boeken waarvan aan het bestuur der Sinte Geerden Rerghe Stichting volgens afspraak 75°/0zal worden uitgekeerd. In de commissie van onderzoek der rekening werden benoemd de heeren Jansen, Raars, van Roxel en en Voermans. Unaniem was de vergadering van oordeel dat er een permanent comité tot het houden van wielercriteria zou moeten komen met als eerste punt de totstandkoming van een vaste verharde baan. In dit comité werden gekozen de navolgende heeren: R. v. Rei kei, voorzitter; P, Vermeer, secietaris; L. Speetjens. penningmeester; J. Wiebnng, vice-voorzitter, R. Baars, 2e penningmeester; C, Jansen, 2e secretaris en P. van Roxel, commis saris. Hedenavond vergadert den raad onzer gemeente; o.m. zal de be grooting behandeld worden. Wegens slapte is een 25-tal arbeiders aan de scheepstimmerwerf ontslag aangezegd. Men is begonnen mei het bag geren der Bergsche Maas. Aan de firma Rouman te Grave is dit werk opgedragen. De gebaggerde grond wordl gebruikt om de oude Wellsche haven te dempen. De Weleerw. heer kapelaan P. Maas zal op Dinsdag, 29 No vember a.s. den dag herdenken dat hij vóór 12'/j jaar priester werd gewijd. Wij zijn ervan overtuigd dat het Z.E. op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken zal. Maandagmorgen werd in de Maas, ter hoogte van descheepswer een bruh.visch waargenomen van ongeveer 1,50 M. lengte. Het is een zeldzaam feil dat deze vischsoort die tol de orde der walvischachtigen behoort, zoover naar deze streken afzakt. De laatste maal dat een dergelijk exemplaar hier werd gesignaleerd is ongeveer dertig jaar geleden. Een roover. Bij dhr. J. Tuerlings, de bekende krielenfokker alhier, wist in den nacht van Zondag op Maandag een groote kat, vijf zijner beste jonge dieren machtig te worden, door een kuiken loop te verbreken. Gelukkig voor de W. v. d. Mee 43 42 85 C. de Jong 45 44 89 Th. Pullens 44 47 91 M. Pullens 39 44 83 R. v. d. Heijden 36 43 79 A. v. Tuijl Czn. 43 47 90 517

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5