Binnenlandsch Nieuws. Gemengde Berichten. zal worden opgelost. Het blad is er van overtuigd, dat Praag aan deze oplos sing zijn goedkeuring zal geven. In haar eigen belang, zoo concludeert het ..Giornalekan de regeering van Tsjecho-Slowakije niet van de hand wijzen. DU1TSCHE RESERVISTEN ZWAAIEN AF. Gisteren heeft in Duitschland de demobilisatie van de reservisten die sedert 15 Augustus „voor het houden van oefeningen" op de been waren een aanvang genomen. In totaal waren ongeveer 600.000 reservisten opgeroepen, van wie sedert de oplossing der Tsjechische crisis reeds 150.000 man in betrekkelijk kleine groepen ontslagen waren. Giste ren is reeds een klein gedeelte van de resteerende 450.000 man naar hun be drijven en haardsteden teruggekeerd. Deze demobilisatie werd, zooals men zich zal herinneren, verleden week Zondag door Hitler in zijn rede te Saarbrücken aangekondigd. Men ver wacht, dat zij vóór 1 November vol tooid zal zijn. In geheel Duitschland is het bericht van deze demobilisatie met vreugde ontvangen. EEN VEREENIGD IERLAND. De Iersche Staatsman De Valera, stelt momenteel ernstige pogingen in het werk om te komen tot een ver- eenigd Ierland. De Valera zegt dat de vereeniging niet alleen in het belang is van de minderheden, die in de zes graafschappen van Ulster wonen, ook niet van alle Ieren ter wereld, maar in de eerste plaats in het belang van Engeland, dat meer dan ooit op de vol ledige samenwerking met het Iersche volk aangewezen is voor zijn eigen veiligheid. Zonder die hereeniging zal die samenwerking nooit tot stand kun nen komen Deze hernieuwde activiteit der Ieren is voornamelijk een gevolg van het voorstel van Chamberlain om de Duit- sche minderheden in Tsjecho-Slowa kije zelfbestemmingsrecht te geven. Ierland heeft zich er definitief toe verplicht, dat zijn grondgebied niet zal worden gebruikt als een basis voor vijandelijke aanvallen op Groot-Brit- tannië. En mocht in de toekomst een critieke situatie ontstaan, dan zou een vredig en vrij Ierland allicht bereid worden gevonden om met Groot-Brit- tannië samen te werken, ten einde een gemeenschappelijken aanval af te we ren. „Doch de Valera verklaarde", dat de kansen op zulk een samenwerking in geval van een Europeeschen oorlog zeer gering zijn, zoolang de scheiding blijft bestaan. Indien zulk een oorlog mocht uitbreken, terwijl Britsche strijdkrachten nog een gedeelte van Ierland bezetten (in Noord-Ierland zijn nl. permanent Britsche troepen ge legerd), dan zouden de gevoelens van het Iersche volk beslist vijandig zijn te genover elke samenwerking. SNELLE VORDERINGEN DER JAPANNERS IN ZUID-CHINA. Volgens mededeelingen uit betrouw bare bron heben de Japansche troepen den spoorweg Kanton Kauloen op 24 K.M. afstand van Honkong bereikt. De troepen die bij Namtau geland zijn, en die, welke van de Biasbaai optrek ken, naderen van weerszijden den spoorweg. In de Biasbaai worden nog steeds van Formosa komende troepen ontscheept. De troepen, die naar het Westen op rukken, na Waitsjou genomen te heb ben, moeten thans Poklo aan de Oost rivier beriekt hebben. De dichtstbij zijnde Chineesche troepenmacht staat te Tangsjing, op 70 K.M. van Kanton. De snelle Japansche opmarsch is een verrassing. De Chineezen schijnen tot dusverre weinig tegenstand geboden te hebben. Ongeveer een half millioen inwoners van Kanton is reeds naar het binnenland vertrokken. Stand der Rijksmiddelen per ultimo September. Tot dusver is de opbrengst over 1938 vier millioen beter dan die over 1937. Nu driekwart van het jaar achter ons ligt, is het verheugend, te kunnen constateeren, dat de ver rassende overtreffing der raming van de «Overige middelen», welke zich in Mei van dit jaar voordeed, doch welke toen gevolgd werd door de ongunstige opbrengsten van Juni, Juli en Augustus, zich heeft her haald. Ditmaal is er niet sprake van zulk een recordbedrag als de maand Mei te zien gaf (5,6 millioen) maar toch overschrijdt de opbi engst der «Overige Middelen» in Sept.de raming met bijna 2'/a millioen gld. Ook in vergelijking met 't vorige jaar is de stand buitengewoon gunstig. In September van dit jaar brachten de «Overige Middelen» f 1.390 788 meer op dan in September 1937. Hiermede overtreft nu ook de opbrengst over de eerste drie kwar talen van dit jaar die van dezelfde periode van het vorige jaar met bijna vier millioen gulden. Bij nadere bestudeering der cijfers blijkt dan, dat de posten accijns op wijn, gedistilleerd, en vooral ook op suiker en tabak (invloed van de jubileumfeesten?) het leeuwenaan deel van deze verhoogde opbrengst voor hun rekening namen. De Omzetbelasting overtreft de raming met driekwart millioen en de op brengst van dezelfde maand van het vorige jaar met éénkwart millioen gulden. Opvallend laag is ditmaal de post rechten en boeten van zegel, die anderhalf millioen gulden beneden die van 1937 bleef. Succesierechten maakten dit weer goed met een verhooging van acht ton op het vorige jaar, daarbij echter toch nog beneden de raming blijvend. De opbrengst der kohieren voor de Directe belastingen bleef vijf millioen gulden beneden de raming hoewel zij die van 1937 met liefst 11'/, millioen overschrijdt. Met Mei was dus September van het dienstjaar 1938 voor 's lands schatkist een gunstige maand. De R.K. Universiteit herdenkt 3e Lustrum. Maandagmiddag werd onderzeer groote belangstelling in de groote zaal der «Vereeniging» te Nijmegen de feestelijke academische zitting gehouden, ter viering van het derde lustrum der R,K. Universiteit,nadat des morgens eene plechtige H. Mis van dankzegging was opgedragen. Aanwezig waren o.m. aartsbisschop Mgr. de Jong en Mgr. Diepen, bis schop van 's Hertogenbosch de ministers Romrne, Slotemaker de Bruine, Goseling, Steenberghe en Weiter; professor dr. Keesom uit Leiden, prof. dr. Woltjer van de Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. dr. de Quay uit Tilburg, Mgr. dr. Poels, enz. enz. Na een rede van den rector is tijdens de academische zitting het woord gevoerd door mgr" dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht. Momenteel neemt de R.K. Univer siteit aldus mgr. een voorname plaats in het cultureele leven van Nederland in en zij verspreidt haar geestelijke weldaden naar alle zijden. Nu dient de offervaardige strijd voortgezet te worden ter voltooiing der universiteit tot vijf faculteiten, in dienst van God en tegen de val- sche beginselen van onzen tijd. Ook de minister van onderwijs, prof. dr. Slotemaker de Bruïne prees het werk der universiteit en zeide o. m.: In ons land zal geen regeering dulden, dat de kerk haar zegenrijk werk binnen haar muren zal moeten besloten houden. De wetenschap, hier gedoceerd, is een wetenschap, welke de juiste beginselen doet be leven in het openbare leven. Na deze rede werd spontaan het Wilhelmus aangeheven. Een telegram van hulde werd gezonden aan Z.H. den Paus en aan H. M. de Koningin. Na de zitting werd een druk be zochte receptie gehouden. Indrukwekkend protest tegen de gebeurtenissen In Weenen. Een goede beurt van Rotterdam. Katholiek Rotterdam heeft Zondag middag in een massale bijeenkomst, welke door een tweede moest worden gevolgd, protest uitgebracht tegen de schandelijke beleedigingen de Kerk van Oostenrijk in haar heilig ste belangen en haar hoogste ver tegenwoordigers aangedaan Rector H. J! Drost heeft onder woorden gebracht wat er leeft in het hart van millioenen Nederlanders, die van den verregaanden aanval op het Christendom en zijn belijders hebben kennis genomen. Telegrammen werden verzonden aan Z.Exc, mgr. P. Globbe, den Pauselijken internuntius en aan Z.H. Exc. mgr. H. J. Huibers, bisschop van Haarlem, waarin protest werd geuit tegen den smaad de Kerk in Oostenrijk aangedaan en waarin trouw werd betuigd aan Christus en Zijn Kerk. Vooral de rede van Rector H. J. A. Drost maakte diepe indruk. Spreker besloot met de volgende woorden: ,,er is maar ééne redding om de gevaren welke ons van alle kanten bedreigen te keeren. wanneer we hebben een jong opgroeiend ge slacht, dat alles op alles zet om de wereld voor God te behouden. Maar dan moeten de jongeren hun opvoeding zoeken daar, waar zij alleen terecht kunnen. Het zou in Oostenrijk nooit zoover gekomen zijn, wanneer de jeugd werkelijk door en door katho liek was opgevoed. Laten wij ons vertrouwen stellen in God en op de R.K. Kerk welke staat als een vuurtoren in de bran ding van het leven.'' 30 jaar Ostermann-Persil. Op 19 October a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer E. Oster- mann de bekende Persil producten in den handel bracht, welke in de fabrieken te Jutphaas bij Utrecht vervaardigd worden. In den loop der jaren ontwikkelde zich het Persil-bedrijf dusdanig, dat hieraan momenteel plm. 350 per sonen verbonden zijn. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, het 30 jarig bestuan feeste lijk te herdenken. Alleen zal op 19 October a.s. van 3-5 nur in het Persil-Huis te Am sterdam. gelegenheid zijn den heer Osterman geluk te wenschen. De auteur ir. J. van Roessel directeur van gemeentewerken Bergen op Zoom. Ongevraagd eervol ontslagen. Op verzoek van alle leden van den gemeenteraad van Bergen op Zoom is gisteravond e ?n vergadering van den raad gehouden, waarin als belangrijkste punt aan de orde is gesteld een bespreking van een ingezonden stuk van 13 Octo ber van ir. J. van Roessel, directeur van gemeentewerken aldaar, om trent de door hem geschreven en uitgegeven brochure De duivelsche drieëenheid, ge richt tegen ,,wereldjodendom, wereld- vrijmetselarij en wereldjezuitisme". Zoo als wij hebben gemeld, had ir. J van Roessel, vorige week een brief aan de raad gericht, waarin hij terugkwam op zijn verklaring in de vergadering van 30 September, waarin hij den inhoud van de brochure had herroepen Verschillende raadsleden protesteerden heftig tegen een citaat in den brief van ir. van Roessel, waarin hij verklaarde dat hij de verklaring onder druk zou hebben afgelegd Deze leden zeiden dat ir. van Roessel onmiddellijk op de vraag van den voorzitter, of hij deze brochure had geschreven, met een ja antwoordde daaraan toevoegend, dat hij nog geen verklaring had af te leggen. Na een kort debat kwamen B en W. met een voorstel, waarin verscheidene over wegingen waren opgenomen en waarbij B. en W. ten slotte den gemeenteraad adviseerden ir. van Roessel op grond uan het bepaalde bij artikel 81 sub 2 (steunverleening aan een verboden ver eeniging of aanvan haar uitga nde actie) en art. 80 sub 2s (ongeschiktheid voor zijn betrekking) en met inachtne ming van het bepaalde bij artikel 83 van het ambtenarenregelement voor de gemeente Bergen op Zoom, met ingang van 18 October 1938 ongevraagd eeivol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van directeur van gemeentewerken. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad met dit voorstel van B. en W- accoord. ONZE WEERMACHT WAS PARAAT. Wat in de afgeloopen dagen is gedaan. Van officieele zijde wordt ons uit Den Haag een overzicht toegezonden van de militaire maatregelen, getrof fen in de afgeloopen periode van in ternationale politieke spanning. Aan dit overzicht ontleenen wij: Na de verlenging van den eersten oefentijd van 5)^ maand tot 11 maan den in Maart van dit jaar, gaan twee maal per jaar de manschappen, die ge durende 5 maanden geoefend zijn bij de Ie bataljons der regimenten infan terie over naar de lie bataljons om bij deze bataljons gedurende de overige 6 maanden van dezen oefentijd hun op leiding te voltooien. Deze IIe bataljons zijn meerendeels gelegerd in grens- garnizoenen. Hierdoor beschikt de re geering gedurende het geheele jaar over infanterie, welke zij in geval van internationale politieke spanning onmiddellijk kan aanwenden tot het beveiligen van onze landsgrenzen en van de kust. Bij deze grens- en kust- beveiliging zijn tevens ingeschakeld de politietroepen, de kustartillerie en de luchtstrijdkrachten, terwijl in vredes tijd is voorbereid om van het oogenblik af, waarop de hierboven ge noemde strijdkrachten hun gevechts opstellingen hebben ingenomen de toegangswegen tot het hart des lands door het aanbrengen van hindernissen en het uitvoeren van vernielingen af te sluiten. Uiteraard wordt bij de bewaking der kust en voor controle van de voor naamste watertoegangen en havens ge bruik gemaakt van personeel der Kon. Marine en van het in vredestijd in dienst zijnde materieel der vloot. Voor het geval der internationale politieke toestand zich dermate mocht verscherpen, dat de hierboven ge schetste veiligheidsmaatregelen als on voldoende zouden moeten worden aan gemerkt, waren maatregelen voorbe reid om door het oproepen van grootverlofgarrgers de grenstroepen aanzienlijk te versterken en de lucht- afweermiddelen in werking te bren gen. Begin September waren de interna tionale verhoudingen van dien aard, dat besloten werd de politietroepen in het grensgebied samen te trekken. Op 2 September waren de dienst plichtigen van de Ie bataljons overge gaan naar de He bataljons. Na aan komst in hun nieuwe (grens-) garni zoenen hadden terstond eenige kleine oefeningen in de grensbeveiliging plaats en werd voor 1516 September een groote oefening bevolen. Door de Koninklijke Marine werden tegelijker tijd oefeningen gehouden in verband met de bewaking der voornaamste zee havens. Inmiddels waren de politieke omstan digheden van dien aard geworden, dat het wenschelijk werd geoordeeld ook na 16 September de troepen in de on middellijke nabijheid van hun opstellin gen te houden;: zij werden derhalve voor zooveel noodig ingekwartierd nabij de gevechtsopstellingen, welke zij in geval van nood zouden moeten be zetten. Zóó brak de 27e September aan. In den namiddag van dien dag waren de binnenkomende berichten voor de re geering aanleiding niet alleen om de gevechtsopstellingen te doen innemen, doch ook om terstond de groot-verlof- gungers, die bestemd waren om de grensbeveiligingstroepen te versterken, door de burgemeesters te doen waar schuwen, dat zij zich gereed moesten houden voor opkomst onder de wape nen. Gedurende den nacht van 27 op 28 September werden o.a. door de lie ba taljons de gevechtsopstellingen verder ingericht, de versperringen verbeterd en het aantal hiervan nog uitgebreid. Zoodoende waren in zeer korten tijd alle toegangen tot ons land langs de Zuid- en Oostgrens door een geheel stelsel van hindernissen bewaakt door personeel, voorzien van mitrail leurs en pantserafweergeschut afge sloten, terwijl aan de kust door de Kon. Marine in nauwe samenwerking met de Kon. Landmacht de noodige maatrege len waren genomen om onze havens tegen een overvalling over zee te ver dedigen. JrV' In den vroegen morgen van 28 Sep tember werden inderdaad de hiervoren bedoelde grootverlofgangers opgeroe pen. De opkomst van dit personeel is naar wensch verloopen. Na aankomst in deze opstellingen werd onmiddellijk begonnen met de verdere versterking van het terrein, het maken van loopgraven, hindernissen enz. Daarmede waren de maatregelen tot het veiligstellen van een eventueel vol gende algemeene mobilisatie afgeslo ten. Donkere wolken bleven zich ook den 28sten September aan den politieken hemel samenpakken. De regeering vond hierin aanleiding nog op dien zelfden dag de waarschuwingen te doen verzenden aan het personeel, dat bij vóór-mobilisatie onder de wapenen moet komen. Op 29 September was de internatio nale* toestand echter reeds zoodanig verbeterd, dat de voorgenomen oproe- ping van dit personeel achterwege kon blijven, terwijl deze verbetering mede aanleiding was, dat op 30 September de noodige bevelen konden uitgaan om den arbeid aan de grensversterkingen te doen eindigen en de aangebrachte hindernissen weder te doen opruimen. Na deze spannende dagen werden geleidelijk de genomen maatregelen in getrokken. Op Woensdag 5 October konden de opgeroepen groot-verlof gangers weder naar hun haardsteden terugkeeren, terwijl op Donderdag 6 October het He bataljon hun vredes- garnizoenen weder binnenrukten. Vechtpartij met noodlottigen afloop te Eindhoven. Hedennacht te half een zaten nog 2 individuen, S, uit Veldhoven en v. d. V. uit Eindhoven in café Veld huis in de Hemelrijken te praten. Of er ruzie was, kon dien anderen niet zeggen in elk geval ging S. eerder weg dan v. d. V. Maar S. ging weg om in een ander café in de buurt enkele leege bier- en limon ^de-fleschjes te halen. Daar mee ging hij v. V. staan opwachten. En als deze uit café Veldhuis kwam sloeg S. hem met de leege flesschen pardoes op het hoofd. Van de V. trok daarop een mes en stak S. blindelings in den linkerschouder. Hierbij werd een slagader geraakt tengevolge waarvan S. direct ter plaatse dood bloedde. Dokter Verhagen die spoedig ter plaatse was kon slechts den dood constateeren. Het lijk i,s naar het politiebureau overgebracht. De dader is gearres teerd. Hedenmorgen te tien uur heeft de officier van Justitie mr. Dubois uit Den Bosch ter plaatse een onderzoek ingesteld. Heden werd de sectie op 't lijk verricht. H :t onderzoek zal voorts moeten uitmaken of van der V. wellicht gehandeld heeft uit wettige zelfverdediging. Beide indi viduen staan niet gunstig bekend. Door auto overreden en gedood. Gisteravond om ongeveer half twaalf reed op den Deldenscheweg, tusschen Borne en Delden naar Borne terugkeerde Door nog niet onopgehelderde oorzaak werd hij door een auto aangereden. De auto is na de botsing met een he vige slag tegen de boom aangebotst. De inzittende, de heer C uit Almelo, werd zwaar gewond uit de totaal ver nielden auto gehaald en is in zorwek- kenden toestand naar het ziekenhuis te Almeloo vervoerd. De heer C, kon nog zeggen, dat hij iemand had doodgereden en toen men den weg afzocht, vond men Arendsen met een zware wonde aan den slaap dood langs den weg liggen. De heer C kon omtrent het noodlottige ongeluk nog geen nadere bijzonderheden mededeelen. Zondagmiddag omstreeks half drie is bij het café ,»Het Molentje" te Lent» op den paralel loopende met den rijks weg het 12 jarig dochtertje van de fa milie Schouten aldaar, toen zij uit een een zijweg links vaneerstgenoemden weg kwam, door een personenauto van de garage Hofs uit Lent aangereden, hoewel de chauffeur nog door krachtig remmen een aanrijding trachtte te voorkomen. Het meisje werd op slag gedood. Dokter van de Werff, die in de nabijheid van de plaats waar het ongeluk gebeurde woont was spoedig ter plaatse. De oorzaak van het ongeluk is ver moedelijk gelegen in onoplettendheid van het meisje. Op het nippertje gered. Auto te Amsterdam in het w ater gereden. Gistermiddag ruim vier uur is 'n uit Zaandam afkomstige personen auto, waarschijnlijk door het slippen in het diepe water van het Singel te Amsterdam gereden. De auto die geheel onder water verdween werd oogenblikkelijk na gesprongen doorvier mannen, waar bij een taxi-chauffeur en een brand, weerman. Zij smaakten het genoegen den bestuurder, den heer L. Kunz uit Zaandam door het niet zonder Op 19 October a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer E. Ostermann de bekende Persil Producten in den handel bracht, welke in de fabrieken te Jutphaas bij Utrecht vervaardigd worden. In den loop der jaren ontwikkelde zich het Persil Bedrijf dusdanig, dat hieraan momenteel plm 350 personen verbonden zijn

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2