Binnenlandsch Nieuws. Gsmeenteraad Geertiuidenterg. I;3500.- AAN, BELONINGEN I JË VRAAGT U>V WINKE- LIER een formulier ha gr, ov toe 7- de rei te< zo ge te de ee: vo da da tei Ee in ho ee dr uu CU du va pr m te! da Ie: o: vc sti dc dc m Z< ei ee st in b( V vc ee Pl w te ti< tf j- rri le w d- B d ei g' k d g h E ti v e s v a z d a s g h v de verdediging van Hankau snel zal afbrokkelen. Dit proces is reeds in vol len gang en de val der stad is waar schijnlijk nog slechts een kwestie van dagen. Nu Kanton zoo snel genomen is, zal de verovering van Hankau het moreel der Japansche troepen en het prestige van Japan in het Verre Oos ten aanmerkelijk doen stijgen; en dan komt ook de vraag naar voren of de Chineesche generalissimus Tsjang Kai Shek in staat zal zijn zich bij het volk te handhaven. Kan hij dit, dan staan de Japanners nog moeilijke dagen te wachten. Dan moeten zij den oorlog voortzetten, ter wijl Tsjang Kai Shek hen steeds die per de binnenlanden van het onmete lijke China intrekt. Dan bezetten de Japanners wel alle tot dusverre be langrijk geachte strategische punten, maar de guerilla-oorlog zal hun ver bindingslijnen voortdurend bedreigen en in gevaar houden. Zooals de Daily Tel." opmerkt: het onderhouden van garnizoenen in een enorm land als China is nog iets anders dan het win nen van veldslagen op de Chineezen. Het is voldoende bekend, dat Tsjang Kai Shek al zijn verwachtingen op deze speculatie gebouwd heeft. Inder daad een speculatie: want zij staat of valt met de kwestie, of hij zichzelf kan handhaven, d.w.z. of het moreel van het Chineesche volk tegen de voortdu rende tegenslagen bestand is. KARDINAAL INNITZER ZET DE ZAKEN RECHT. Een herderlijk schrijven. De correspondent van de Daily Te legraph te Weenen maakt melding van een herderlijk schrijven, dat de aarts bisschop van Weenen, Kardinaal In- nitzer, in alle kerken heeft laten voor lezen. Het diende als antwoord op de Zaterdag gepubliceerde verklaringen van priesters die behooren tot de Werkgemeenschap voor den kerk- vrede". Deze verklaringen waren vervat in brieven aan Bürckel en gaven uitdruk king aan het plichtgevoel der schrijvers om ,,God, den Fuehrer en de natie" zonder voorbehoud te dienen. In zijn antwoord verklaart de kardi naal: 1. De plechtige verklaring van de Oostenrijksche bisschoppen van 18 Maart was gebaseerd op onzen op rechten wensch op vreedzame wijze samen te werken met de huidige hoog ste autoriteiten in Weenen. (Dit slaat op den voor de volksstemming door de bisschoppen gedanen oproep). De verdere loop der gebeurtenissen heeft ongelukkigerwijze maatregelen gebracht, welke het Katholieke volk diep treffen. In het herderlijk schrijven van de Oostenrijksche bisschoppen, ge dateerd 4 Sepember, wordt daar op ge wezen. 2. Ik heb in den dienst voor Katho lieke jeugd, in de St. Stefenkathedraal op 7 October, in mijn preek Hitler met geen enkel woord aangevallen. Noch heb ik ook maar in het minst geageerd tegen hem of tegen den staat of tegen de nationaal socialistische partij. De demonstratie van de jongelui, welke later kwam, was verwacht noch gewenscht. Bovendien is het volkomen onwaar, dat zij politieke liederen heb ben gezongen. 3. De mij toegeschreven woorden: „Ik heb tot een strijd besloten en ben bereid deze te leiden", zijn door mij nimmer uitgesproken, toen, noch op eenige bisschopsconferentie of in eeni- ge vergadering met priesters. 4. Het veto voor priesters geen lid te zijn van de werkgemeenschap voor den kerkvrede" berustte niet op poli tieke gronden, doch op kerkelijke dis cipline. 5. Ik heb nimmer de historische be- teekenis van het uur, waarin mijn Hei mat terug werd gebracht in het groote Duitsche vaderland (kardinaal Innit- zer werd in het Sudetenland geboren) over het hoofd gezien. Ik heb tezamen met de andere Duitsche kardinalen den Führer dank gebracht, dankdiensten en het luiden der kerkklokken voor geheel Oostenrijk gelast. Ik verdedig mijzelf tegen het grie vend verwijt dat ik mij in de groote dagen van het Duitsche volk welover wogen geplaatst heb tegenover den Führer en de natie. Tenslotte verklaar ik, dat ik thans, zooals steeds, op het standpunt sta, dat een Katholiek zijn plichten jegens den Staat moet nakomen, overeenkomstig zijn geweten, doch dat de bisschop te allen tijde zijn gewetensplicht de rech ten van God en Kerk te zullen verdedi gen. hetgeen hij gezworen heeft, moet vervullen. ANTI-KATHOLIEKE MAATREGELEN. Wederom zijn in Duitschland een aantal anti-katholieke maatregelen ge nomen. Eenige Oostenrijksche scholen zijn gesloten. Te Feldkirch hebben nazis het re traitehuis omsingeld en bezet. SENAATSVERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. De Senaatsverkiezingen in Frank rijk hebben een aanzienlijke verschui ving naar rechts te zien gegeven. Het Volksfront zakt hoe langer hoe verder af. Rat.ficatie Engelsch-ltaliaansche overeenkomst Het wordt algemeen verwacht.dat het kabinet in de zitting van Woens dag een besluit zal nemen over de ratificatie van hei Engelsch-lta. Iiaansch accuord.Zooals wij Zaterdag reeds hebben gemeld, hebben Lord Perth en graaf Ciano in hun be sprekingen te Home ove-ieenstem ming bereikt over de voorwaarden voor ratifieatia. Hel is nu aan het kabinet oin daar den stempel op te drukken. Heelt het kabinet de rati ficatie eenmaal goedgekeurd, dan zal tegelijkertijd te Home en te Londen de datum worden aange kondigd, waarop het accoord for meel in werking zal treden. Wanneer bovenstaande juist is, lijkt het mogelijk, dat de maatregelen voor een oplossing van de Spaanscne kwestie voor zoover die derden betreft, verder zijn gerijpt dan tot nu toe bekend is geworden. Een nieuw verdrag Polen-Duitst hland 1 De »Illustrovany Kurjer Codzien- ny« meldt, dat volgens inlichtingen uit goede bron binnenkorttusschen Duitschland en Polen een nieuw vei drag zou worden gesloten .waarin de Poolsch-Duitsche non.agreseie- verklaring is opgenomen. Dit bericht staat in verband met de geruchten, die in Poolsche poli tieke kringen hardnekkig de ronde doen en volgens welke het op 6 Januari 1934 gesloten niet-aanvals. verdrag binnenkort voor em periode van tien jaar zou worden verlengd of in anderen vorm zou worden gegoten, dan wel zou worden aan gevuld door nauwkeurig omlijnde accoorden voor bepaalde andere kwesties, die de belangen der beide landen raken. Ook sluit men in dezelfde kringen de m »gelijkheid niet Uit, dat het nieuwe accoord, waarover de 111 us trovany Kurjer Codzienny« spreekt, betrekking zal htbbtn op de Dan- ziger kwestie. Oud-Jerusalem thans volledig bezet. De oude stad is thans volledig bezet, met uitzondering van de moskeewijk en eenige buurten, die nog doorzocht moeten worden. De Britsche troepen hebben een bepin gemaakt met bet overdragen aan de plaatselijke politie. De oNorthum- berland Fusiliersa zijn vanmiddag teruggetrokken en de «Coldstream Guards« vertrekken morgen. Ofschoon van tijd tot tijd nog schoten worden gehoord, is het dui delijk, dat de toestand algemeen verbeterd is. In de oude stad mag men zich overdag weer op straat begeven tusschen 's morgens 7 en des middags 5 uur en in de nieuwe stad tusschen 5 uur des morgens en 11 uur des avonds. Na de bezetting van de oude stadswijken van Jeruzalem hebben de Britsche autoriteiten de organi satie van bet burgerlijk bestuur ter hand genomen. Drie Arabische terroristen, die hebben deelgenomen aan den slag bij Ram lah op 1 October j 1. zijn met den strop ter dood gebracht. Tijdens andere gevechten tusschen Arabische opstandelingen en Brit sche militairen zijn twee Arabieren gedood en vier gewond. De opstandelingen hebben een brug op den weg naar Jericho op geblazen. Koninklijke familie op het Loo. Zondag hebben zich honderden belangstellenden voor het paleis Het Loo opgehouden, in de hoop de Koninklijke Familie, die daar in baar geheel voor enkele dagen ver- eenigd is, te zien. 's Middags maakte de Koningin een autotocht over Hoog Soeren, waarvan zij om half vier via de Paleislaan op het paleis terugkeerde. Prinses Juliana en Prins Bern- hard maakten samen een autorit. De Prins heeft Zaterdag in de om geving van Het Loo gejaagd. Generaal Best commandant luchtverdediging. Bij Kon. Besluit is thans generaal majoor P. W. Best van het wapen der artilleiie, benoemd tot com mandant van luchtvel d ;diging. Generaal Best is geboren 1881 en werd 22 Juli 902 2e luitenant. 22 Juli 1996 volgde zijne benoeming tot 1ste luitenant, 17 Nov. Iyi6 tol kapitein, 4 Mei 1927 tot majoor en 2 Oct. 1930 tot luitenant kolonel. 1 Mei 1934 werd hij kolonel, commandant van de luchtvaart- afdeeling. Het aantal Radio luisteraars in Nederland. Op 30 September j 1. bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvang- inrichtingen in Nederland 708,081. Het aantal aangeslotenen op radio- distributie-inrichtingen bedroeg op dien datum 363 579 Zorg voor jeugdige werkloozen Naar De Tijd verneemt heeft de Minister van Sociale Zaken na overleg in den ministerraad be sloten, de zorg voor de jeugdige werkloozen los te maken uit het ressort van de werkschaffing en lot een zelfstandigen crisisdienst, jeugddienst, van het departement te verheffen. Deze dienst zal onder leiding worden gesteld van den referendaris, den heer G. W.F.van Hoeven Binnen enkele dagen zal de Jeugdraad officieel van dit besluit in kennis worden gesteld. Brandstoffenbijslag voor werkloozen Van den minister van sociale zaken is de volgende circulaire aan de gemeentebesturen uitgegaan Ik heb de eer U te berichten, dat in het tijdvak van 30 October 1938 tot en met 15 April 1939. evenals den vorigen winter, aan ondersteunde en bij een werkver schaffing geplaatste werkloozen een brandstoffenbijslag mag worden verstrekt, Het winkelbedrijf en defeestdag van Allerheiligen. De hoofdbesturen van den Ned. R. K. Middenstandsbond en denNed R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden »St. Francis- cus van Assisie», doen opnieuw een gezamenlijk beroep op de katholieke winkeliers om hun zaken overeen komstig den wensch hunner Ker kelijke Overheid op 1 November, feestdag van Allerheiligen, welke als Zondag is te vieren, te sluiten en op de niet-katholieke winkeliers om het katholieke personeel in de gelegenheid te stellen zijn plicht na te komen dien dag als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen even eens een dringend beroep op de katholieken, maar speciaal op de katholieke vrouwen, om dien dag niet «extra» te besteden aan het doen van inkoopen, doch zich als katholieken daarvan te onthouden. Waar het katholieke winkelbedrijf het offer weet te brengen om aan het verlangen van de Kerkelijke Overheid te voldoen, spreken de organisaties het vertrouwen uit,dat zulks door de geloofsgenootcn op prijs zal worden gesteld, wat niet het geval schijnt, wanneer men op 1 November de gesloten zaken voor bijgaat en de geopende winkels be zoekt om zijn inkoopen te doen. De kwestie van een Centraal vliegveld. De Haagsche gemeenteraad heeft zich, na drie uur discussie, zonder hoofdelijke stemming vereenigd mei het voorstel van B. en W. een adres te zenden aan de regeering ten gunste van een vliegveld-Leiderdorp, nadat van verschillende zijden scher pe critiek was geoefend op het wei nig elegante optreden van B. en W om zich pl tseling in den strijd om het centrale vliegveld te gaan men gen. Het college van B. en W. zal van deze Pyrrhus-overwinning weinig plezier beleven. Men vergist zich als men uit het raadsbesluit afleidt, dat plotseling alle tegenstanders zijn bekeerd. Ver re van dat, doch de raad wilde B en W. het openlijk échec besparen met dezen slag in de lucht. Nu duidelijk gebleken is, dat de raad zeer verdeeld is, meenden de tegen standers van het adres bovendien, dat de minister van Waterstaat uit de debatten voldoende inzicht zal krijgen in de meeningen van den raad over de vliegveldkwestie. Met name kan de minister zich over tuigen, dat een groot deel van den Haagschen raad sterk voor Schiphol geporteerd blijft, ondanks de wan hopige pogingen van burgemeester De Monchy, die hier als schildknaap van den directeur der K L.M. is opgetreden. Ware het tot hoofde lijke stemming gekomen, dan zou de raad waarschijnlijk in meerder heid hebben uitgesproken, dat Schip hol het primaire en Waalhaven het secondaire vliegveld moet blijven. De uitwerking van 't adres aan de regeering werd dan ook van te voren reeds zeer gering geschat en terecht als een leeg gebaar gekwa lificeerd. Belastingverruiming voor noodlijdende gemeenten. De rpgeering heeft twee wetsont werpen bij de Staten Geneiaal aan hangig gemaakt, waarbij maatrege len ter verbetering van den toestand der gemeentelijke financiën worden getroffen. Zij stelt voor: A: Verruiming van hetgemeen- telijk belastinggebied in dier voege, «fat gemeenten, die ni't in staat zijn in de kosten harer huishouding te voorzien, de bevoegdheid krijgen een gemeentelijke inkomstenbelas ting te heffen. Deze extra-belasting mag slechts worden geheven met toeslemming van de Kroon. B Invoering van een forensen belasting in dien zin, dat ten aan. zien van werkforensen de hoofdsom der gemeentefondsbelasting wordt gesplitst in een gedeelte, dat in de woongemi en le en een gedeelte, dat in de werkgemeente ten kohiere wordt gebracht. Elk der beide ge. meenten heeft dan een hoofdsom gedeelte, waarop uitsluitend zij haar opcenten heft. Is de hoofdsom min de dan f27 (hetgeen ongeveer overeenkomt met een belastbaar inkomen van f 1800), dan heft al leen de woongemeenle opcenten. Installatie nieuw Raadslid. De heer v. d. Loo tot wet houder gofcozen. Benoeming gemeente-opzich ter De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond, 21 October in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester Bianchi. Secretaris de heer Meijers. De heer Dirven was wegens ziekte af wezig. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Als eerste punt vermeldde de agen da onderzoek geloofsbrieven en instal latie van het op 21 September 1938 benoemd lid van den Raad, den heer F. A. van den Kieboom. De voorzitter zegt dat de geloofs brieven zijn binnengekomen. Deze worden onderzocht door een commis sie, bestaande uit de heeren Okkerse, Boon en Staal en in orde bevonden. De voorzitter stelt daarop voor dat de heer Okkerse het nieuw benoemd lid binnenleidt, waarna deze de daar toe vereischte eeden aflegt. De voorzitter wenscht hem geluk met zijn raadslidmaatschap en hoopt dat hij de belangen van de gemeente naar best vermogen zal behartigen en dat hij tevens werkzaam zal mogen zijn tot zijn eigen voldoening. De heer v. d. Kieboom dankt den voorzitter voor de gesproken woorden en zegt toe naar best vermogen het al gemeen belang te zullen dienen. Spe ciaal zegt spreker te zullen opkomen voor de belangen der arbeiders die hem in den raad hebben afgevaardigd. Wethoudersverkiezing. De voorzitter stelde vervolgens aan de orde verkiezing van een wethotider, zulks wegens ontslagname van den heer A. de Kroon. De eerste stemming heeft tot resul taat dat 3 stemmen worden uitge bracht op den heer v. d. Loo, 2 op den heer Okkerse en 1 blanco, zoodat eerstgenoemde benoemd is, die deze functie aannam. De voorzitter feliciteert den heer v. d. Loo met zijne benoeming tot wet houder der gemeente Geertruidenberg. Dit is voor hem geen nieuwe functie, daar hij reeds in vroegere jaren het wethouderschap bekleed heeft. Spre ker hoopt dat de heer v. d. Loo zijn functie in de toekomst met hetzelfde genoegen zal waarnemen als dat vroe ger het geval geweest en dat hij op dezelfde prettige wijze met de overige leden van het college zal moge samen werken. De heer v. d. Loo dankt den voor zitter hartelijk voor de gesproken woorden. Hij zal trachten zooveel in zijn vermogen is mede te werken met den voorzitter en den heer Sassen tot groote groei, bloei en vooruitgang der gemeente. Tevens dank hij de raads leden voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopt dit niet te zullen beschamen. Vervolgens werden de gemeente-be grooting en de daarbij behoorende be- drijfsbegrootingen dienst 1939 aange boden. Deze begrootingen werden in handen gesteld van een Commissie van Onderzoek bestaande uit de heeren v. d. Loo, Boon en Staal. Goedgekeurd werd z.h.st. een voor stel van B. en W. tot converteering van een geldleening van 36000.h 4% tegen 3£%. Eveneens had de raad geen bezwaar tegen een voorstel van B. en W. tot. vaststelling van een verordening tot heffing van 75 opcenten op de gemeen tefondsbelasting. Eervol ontslag gemeente-op zichter. Wegens gezondheidsredenen ver zocht de gemeente opzichter, de heer F. Reniers ontslag uit deze functie. Dit wordt hem op de meest eervol le wijze verleend onder dankzegging voor de vele diensten die hij in het belang van Geertruidenberg geduren de bijna 31 jaren bewezen heeft, al hoewel het hem daarbij meermalen niet aan critiek ontbroken heeft. Uit hoofde van bovengenoemd ont slag stellen B. en W. voor over te gaan tot aansluiting bij het Bouw- Woning en Welstandstoezicht. De voorzitter zegt dat B. en W. na melijk van oordeel waren dat voor een dergelijke kleine gemeente als deze 't niet loont een nieuwen gemeenleop- zichter le benoemen met een vol sa laris, zoodat ter compensatie daarvan van de diensten van bovengenoemd bureau gebruik kan worden gemaakt. De kosten van aansluiting bij dit bu reau bedragen 1.voor iedere 500.bouwkosten, wanneer deze niet meer bedragen dan 2000. Zijn de bouwkosten hooger dan komt er nog 1.per 1000.bij. Dit bureau zal dan regelmatig bij bebou wing toezicht houden, terwijl verdere bijkomende kosten ongeveer 200. zullen bedragen. Men zou dan nog een opzichter kun nen benoemen, die geen vol salaris be hoeft te hebben. Dit voorstel wordt z.h.st. goedge keurd. Benoeming gemeente opzichter. Als dusdanig was een sollicitatie in gekomen van den zoon van den vori gen gemeente-opzichter, den heer A. Reniers, architect in deze gemeente en tevens bouwkundig inspecteur van het dekenaat Geertruidenberg, als dus danig belast met het toezicht op de kerken in dat dekenaat. De voorzitter zegt dat de heer Re niers een goede opleiding genoten heeft en over prima getuigschriften beschikt. Ook heeft hij gedurende de twee maanden van de ziekte van zijn vader, diens functie waargenomen, zoodat jnen wel mag verwachten dat hij de geschikte persoon is, die wegens zijn bij-functie met het toe te kennen salaris genoegen zal kunnen nemen. B. en W. stellen dan ook voor hem als dusdanig te benoemen tegen 1 No vember a.s. met een salaris van 750 per jaar. De heer Okkerse vindt het jammer dat geen oproeping geplaatst is. Niet dat hij bezwaar tegen den persoon in kwestie heeft, maar nu krijgen ande re gegadigden geen kans. De voorzitter zegt dat in deze ge meente geen verdere geschikte perso nen te vinden zijn, terwijl anderen met het salaris toch niet rond zouden ko men, zonder een bij-functie te hebben. Met algeinecne stemmen werd ver volgens de heer Reniers benoemd. Hierna werd in behandeling geno men het in de vorige vergadering aan gehouden verzoek van de heeren van Berkel en van Uijen die beiden een zelfde stuk grond wilden koopen, groot 250 M-. en waarvan de prijs werd vastgesteld op 800. Thans is van den heer van Uijen een schrijven binnengekomen dat hij met den prijs accoord gaat terwijl hij tevens een bouwplan instuurde dat de goedkeuring van B. en W. kan weg dragen. De heer van Berkel heeft van zijn oorspronkelijk plan afgezien daar hij het oog heeft op ander bouwterd- rein. Deze zaak is dus tot een zeer bevre digende oplossing gekomen en de raad kan zich dan ook met het voorstel van B. en W. vereenigen om den grond voor den vastgestelden prijs aan van Uijen te verkoopen. De voorzitter deelt verder mede dat men ook inzake de kwestie van een voetbalterrein voor Good Luck tot een vergelijk gekomen is. De vereeniging kan nu nog voor een jaar van het oude terrein gebruik maken tegen een pachtsom van 43.terwijl daarna het terrein van den heer van Dongen beschikbaar zèal zijn voor een som van 70. De pogingen van de gemeente om de Binnenhaven in eigendom te krij gen, aldus de voorzitter, zullen ver-^ moedelijk wel met een gunstig resul taat beloond worden, daar het depar tement er geen overwegende bezwaren tegen had. Verdere onderhandelingen zullen nog gevoerd moeten worden. bij ei{ Wi Zc CU vc VJ Z£ \V ZC O] V

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2